logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ampu, noun

Word analysis
ampumatasanteelta

ampumatasanteelta

ampu

Noun, Singular Nominative

+ mata

Noun, Singular Nominative

+ santee

Noun, Singular Ablative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ampu

amput

Par

-ta

ampua

ampuja

Gen

-n

ampun

ampujen

Ill

mihin

ampuun

ampuihin

Ine

-ssa

ampussa

ampuissa

Ela

-sta

ampusta

ampuista

All

-lle

ampulle

ampuille

Ade

-lla

ampulla

ampuilla

Abl

-lta

ampulta

ampuilta

Tra

-ksi

ampuksi

ampuiksi

Ess

-na

ampuna

ampuina

Abe

-tta

amputta

ampuitta

Com

-ne

-

ampuine

Ins

-in

-

ampuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ampu

amput

Par

-ta

ampua

ampuja

Gen

-n

ampun

ampujen

Ill

mihin

ampuun

ampuihin

Ine

-ssa

ampussa

ampuissa

Ela

-sta

ampusta

ampuista

All

-lle

ampulle

ampuille

Ade

-lla

ampulla

ampuilla

Abl

-lta

ampulta

ampuilta

Tra

-ksi

ampuksi

ampuiksi

Ess

-na

ampuna

ampuina

Abe

-tta

amputta

ampuitta

Com

-ne

-

ampuine

Ins

-in

-

ampuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

shoot
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Global Voices Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English WMT News Commentary; Tatoeba; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; OSCAR Ampu juoksi metsään. The shooter ran into the forest. Ampu ei osunut maaliin. The shooter missed the target. Ampu löysi vanhan aarteen. The gunman found an old treasure. Ampu oli taitava metsästäjä. The marksman was a skilled hunter. Ampu varasti aseen naapurilta. The shooter stole the neighbor's gun. Ampu seurasi saalistaan metsässä. The hunter followed its prey in the forest. Poliisi pidätti ampu vaaran vuoksi. The police arrested the gunman for safety reasons. Ampu laukaisi aseen ja osui maaliin. The shooter pulled the trigger and hit the target. Tarkkans-ampuja! Sniper! Osoitin sormellani talon ampu viereen. I pointed with my finger to the house next to the shooter. Show more arrow right

Wiktionary

blast, detonation, explosion Fin:Ampu tulee!Eng:Blast coming!Fin:Kaikki räjäytykset videoidaan useammalla suurnopeuskameralla, ja ampujen analysointi on auttanut kehittämään räjäytystekniikkaa.Eng:All blastings are recorded with multiple high-speed video cameras, and the analysis of the detonations has helped in improving the blasting techniques. Show more arrow right paukkuräjähdysräjäytys Show more arrow right From ampua (“to shoot, detonate”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ampuni

ampuni

ampusi

ampusi

ampunsa

ampunsa

Par

-ta

ampuani

ampujani

ampuasi

ampujasi

ampuansa / ampuaan

ampujansa / ampujaan

Gen

-n

ampuni

ampujeni

ampusi

ampujesi

ampunsa

ampujensa

Ill

mihin

ampuuni

ampuihini

ampuusi

ampuihisi

ampuunsa

ampuihinsa

Ine

-ssa

ampussani

ampuissani

ampussasi

ampuissasi

ampussansa / ampussaan

ampuissansa / ampuissaan

Ela

-sta

ampustani

ampuistani

ampustasi

ampuistasi

ampustansa / ampustaan

ampuistansa / ampuistaan

All

-lle

ampulleni

ampuilleni

ampullesi

ampuillesi

ampullensa / ampulleen

ampuillensa / ampuillean

Ade

-lla

ampullani

ampuillani

ampullasi

ampuillasi

ampullansa / ampullaan

ampuillansa / ampuillaan

Abl

-lta

ampultani

ampuiltani

ampultasi

ampuiltasi

ampultansa / ampultaan

ampuiltansa / ampuiltaan

Tra

-ksi

ampukseni

ampuikseni

ampuksesi

ampuiksesi

ampuksensa / ampukseen

ampuiksensa / ampuikseen

Ess

-na

ampunani

ampuinani

ampunasi

ampuinasi

ampunansa / ampunaan

ampuinansa / ampuinaan

Abe

-tta

amputtani

ampuittani

amputtasi

ampuittasi

amputtansa / amputtaan

ampuittansa / ampuittaan

Com

-ne

-

ampuineni

-

ampuinesi

-

ampuinensa / ampuineen

Singular

Plural

Nom

-

ampuni

ampusi

ampunsa

ampuni

ampusi

ampunsa

Par

-ta

ampuani

ampuasi

ampuansa / ampuaan

ampujani

ampujasi

ampujansa / ampujaan

Gen

-n

ampuni

ampusi

ampunsa

ampujeni

ampujesi

ampujensa

Ill

mihin

ampuuni

ampuusi

ampuunsa

ampuihini

ampuihisi

ampuihinsa

Ine

-ssa

ampussani

ampussasi

ampussansa / ampussaan

ampuissani

ampuissasi

ampuissansa / ampuissaan

Ela

-sta

ampustani

ampustasi

ampustansa / ampustaan

ampuistani

ampuistasi

ampuistansa / ampuistaan

All

-lle

ampulleni

ampullesi

ampullensa / ampulleen

ampuilleni

ampuillesi

ampuillensa / ampuillean

Ade

-lla

ampullani

ampullasi

ampullansa / ampullaan

ampuillani

ampuillasi

ampuillansa / ampuillaan

Abl

-lta

ampultani

ampultasi

ampultansa / ampultaan

ampuiltani

ampuiltasi

ampuiltansa / ampuiltaan

Tra

-ksi

ampukseni

ampuksesi

ampuksensa / ampukseen

ampuikseni

ampuiksesi

ampuiksensa / ampuikseen

Ess

-na

ampunani

ampunasi

ampunansa / ampunaan

ampuinani

ampuinasi

ampuinansa / ampuinaan

Abe

-tta

amputtani

amputtasi

amputtansa / amputtaan

ampuittani

ampuittasi

ampuittansa / ampuittaan

Com

-ne

-

-

-

ampuineni

ampuinesi

ampuinensa / ampuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ampumme

ampumme

ampunne

ampunne

ampunsa

ampunsa

Par

-ta

ampuamme

ampujamme

ampuanne

ampujanne

ampuansa / ampuaan

ampujansa / ampujaan

Gen

-n

ampumme

ampujemme

ampunne

ampujenne

ampunsa

ampujensa

Ill

mihin

ampuumme

ampuihimme

ampuunne

ampuihinne

ampuunsa

ampuihinsa

Ine

-ssa

ampussamme

ampuissamme

ampussanne

ampuissanne

ampussansa / ampussaan

ampuissansa / ampuissaan

Ela

-sta

ampustamme

ampuistamme

ampustanne

ampuistanne

ampustansa / ampustaan

ampuistansa / ampuistaan

All

-lle

ampullemme

ampuillemme

ampullenne

ampuillenne

ampullensa / ampulleen

ampuillensa / ampuillean

Ade

-lla

ampullamme

ampuillamme

ampullanne

ampuillanne

ampullansa / ampullaan

ampuillansa / ampuillaan

Abl

-lta

ampultamme

ampuiltamme

ampultanne

ampuiltanne

ampultansa / ampultaan

ampuiltansa / ampuiltaan

Tra

-ksi

ampuksemme

ampuiksemme

ampuksenne

ampuiksenne

ampuksensa / ampukseen

ampuiksensa / ampuikseen

Ess

-na

ampunamme

ampuinamme

ampunanne

ampuinanne

ampunansa / ampunaan

ampuinansa / ampuinaan

Abe

-tta

amputtamme

ampuittamme

amputtanne

ampuittanne

amputtansa / amputtaan

ampuittansa / ampuittaan

Com

-ne

-

ampuinemme

-

ampuinenne

-

ampuinensa / ampuineen

Singular

Plural

Nom

-

ampumme

ampunne

ampunsa

ampumme

ampunne

ampunsa

Par

-ta

ampuamme

ampuanne

ampuansa / ampuaan

ampujamme

ampujanne

ampujansa / ampujaan

Gen

-n

ampumme

ampunne

ampunsa

ampujemme

ampujenne

ampujensa

Ill

mihin

ampuumme

ampuunne

ampuunsa

ampuihimme

ampuihinne

ampuihinsa

Ine

-ssa

ampussamme

ampussanne

ampussansa / ampussaan

ampuissamme

ampuissanne

ampuissansa / ampuissaan

Ela

-sta

ampustamme

ampustanne

ampustansa / ampustaan

ampuistamme

ampuistanne

ampuistansa / ampuistaan

All

-lle

ampullemme

ampullenne

ampullensa / ampulleen

ampuillemme

ampuillenne

ampuillensa / ampuillean

Ade

-lla

ampullamme

ampullanne

ampullansa / ampullaan

ampuillamme

ampuillanne

ampuillansa / ampuillaan

Abl

-lta

ampultamme

ampultanne

ampultansa / ampultaan

ampuiltamme

ampuiltanne

ampuiltansa / ampuiltaan

Tra

-ksi

ampuksemme

ampuksenne

ampuksensa / ampukseen

ampuiksemme

ampuiksenne

ampuiksensa / ampuikseen

Ess

-na

ampunamme

ampunanne

ampunansa / ampunaan

ampuinamme

ampuinanne

ampuinansa / ampuinaan

Abe

-tta

amputtamme

amputtanne

amputtansa / amputtaan

ampuittamme

ampuittanne

ampuittansa / ampuittaan

Com

-ne

-

-

-

ampuinemme

ampuinenne

ampuinensa / ampuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mata

matat

Par

-ta

mataa

matoja

Gen

-n

matan

matojen

Ill

mihin

mataan

matoihin

Ine

-ssa

matassa

matoissa

Ela

-sta

matasta

matoista

All

-lle

matalle

matoille

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

matana

matoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

matoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mata

matat

Par

-ta

mataa

matoja

Gen

-n

matan

matojen

Ill

mihin

mataan

matoihin

Ine

-ssa

matassa

matoissa

Ela

-sta

matasta

matoista

All

-lle

matalle

matoille

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

matana

matoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

matoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pus mätä, visva, märkä
rotten mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä
addled mätä, pilaantunut, sekaisin
putrid mädäntynyt, ällöttävä, mätä
putrefaction mätäneminen, mätä
Show more arrow right
OPUS; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Hän puhui matoin. She spoke with worms. Olen matoin hukkua. I'm drowning with worms. Mata ui nopeasti vedessä. The mata swims quickly in the water. Olen Matan. Matan, remember? Hän astui matoittansa. He stepped on his worm. Se kostutti minut matoin. It wet me with worms. Hän auttoi matoittansa. He helped his worm. Ajattelin Mataa. I was thinking of Mata. Se kaukaa mataa. Around the corner. Mata ui hitaasti veden pinnalla. The mata swims slowly on the surface of the water. Show more arrow right

Wikipedia

Mata
kaupunginosa Castelo Brancossa, Portugalissa Mata
kaupunki Brasiliassa Mata
alue Tšadissa Mata Atlântica
sademetsäalue Brasiliassa Mata Utu
Wallis- ja Futunasaarten pääkaupunki Crisanto Dario Mata Cova
(1915–1998), venezuelalainen katolinen arkkipiispa Eduardo Mata
(1942–1995), meksikolainen kapellimestari ja säveltäjä Jaime Mata
(s. 1988), espanjalainen jalkapalloilija Juan Mata
(s. 1988), espanjalainen jalkapalloilija Juan Abelardo Mata Guevara
(s. 1946), nicaragualainen katolinen piispa Kalle Mata
(1889–1970), suomalainen jääkärimajuri Mata Hari
(oik. Margaretha Geertruida Zelle, 1876–1917), alankomaalainen tanssija ja vakooja Rodolfo Francisco Bobadilla Mata
(1932–2019), guatemalalainen katolinen piispa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matani

matani

matasi

matasi

matansa

matansa

Par

-ta

mataani

matojani

mataasi

matojasi

mataansa / mataaan

matojansa / matojaan

Gen

-n

matani

matojeni

matasi

matojesi

matansa

matojensa

Ill

mihin

mataani

matoihini

mataasi

matoihisi

mataansa

matoihinsa

Ine

-ssa

matassani

matoissani

matassasi

matoissasi

matassansa / matassaan

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastani

matoistani

matastasi

matoistasi

matastansa / matastaan

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matalleni

matoilleni

matallesi

matoillesi

matallensa / matalleen

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallani

matoillani

matallasi

matoillasi

matallansa / matallaan

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltani

matoiltani

mataltasi

matoiltasi

mataltansa / mataltaan

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

matakseni

matoikseni

mataksesi

matoiksesi

mataksensa / matakseen

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanani

matoinani

matanasi

matoinasi

matanansa / matanaan

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattani

matoittani

matattasi

matoittasi

matattansa / matattaan

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

matoineni

-

matoinesi

-

matoinensa / matoineen

Singular

Plural

Nom

-

matani

matasi

matansa

matani

matasi

matansa

Par

-ta

mataani

mataasi

mataansa / mataaan

matojani

matojasi

matojansa / matojaan

Gen

-n

matani

matasi

matansa

matojeni

matojesi

matojensa

Ill

mihin

mataani

mataasi

mataansa

matoihini

matoihisi

matoihinsa

Ine

-ssa

matassani

matassasi

matassansa / matassaan

matoissani

matoissasi

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastani

matastasi

matastansa / matastaan

matoistani

matoistasi

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matalleni

matallesi

matallensa / matalleen

matoilleni

matoillesi

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallani

matallasi

matallansa / matallaan

matoillani

matoillasi

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltani

mataltasi

mataltansa / mataltaan

matoiltani

matoiltasi

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

matakseni

mataksesi

mataksensa / matakseen

matoikseni

matoiksesi

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanani

matanasi

matanansa / matanaan

matoinani

matoinasi

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattani

matattasi

matattansa / matattaan

matoittani

matoittasi

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

-

-

matoineni

matoinesi

matoinensa / matoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matamme

matamme

matanne

matanne

matansa

matansa

Par

-ta

mataamme

matojamme

mataanne

matojanne

mataansa / mataaan

matojansa / matojaan

Gen

-n

matamme

matojemme

matanne

matojenne

matansa

matojensa

Ill

mihin

mataamme

matoihimme

mataanne

matoihinne

mataansa

matoihinsa

Ine

-ssa

matassamme

matoissamme

matassanne

matoissanne

matassansa / matassaan

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastamme

matoistamme

matastanne

matoistanne

matastansa / matastaan

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matallemme

matoillemme

matallenne

matoillenne

matallensa / matalleen

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallamme

matoillamme

matallanne

matoillanne

matallansa / matallaan

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltamme

matoiltamme

mataltanne

matoiltanne

mataltansa / mataltaan

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

mataksemme

matoiksemme

mataksenne

matoiksenne

mataksensa / matakseen

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanamme

matoinamme

matananne

matoinanne

matanansa / matanaan

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattamme

matoittamme

matattanne

matoittanne

matattansa / matattaan

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

matoinemme

-

matoinenne

-

matoinensa / matoineen

Singular

Plural

Nom

-

matamme

matanne

matansa

matamme

matanne

matansa

Par

-ta

mataamme

mataanne

mataansa / mataaan

matojamme

matojanne

matojansa / matojaan

Gen

-n

matamme

matanne

matansa

matojemme

matojenne

matojensa

Ill

mihin

mataamme

mataanne

mataansa

matoihimme

matoihinne

matoihinsa

Ine

-ssa

matassamme

matassanne

matassansa / matassaan

matoissamme

matoissanne

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastamme

matastanne

matastansa / matastaan

matoistamme

matoistanne

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matallemme

matallenne

matallensa / matalleen

matoillemme

matoillenne

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallamme

matallanne

matallansa / matallaan

matoillamme

matoillanne

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltamme

mataltanne

mataltansa / mataltaan

matoiltamme

matoiltanne

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

mataksemme

mataksenne

mataksensa / matakseen

matoiksemme

matoiksenne

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanamme

matananne

matanansa / matanaan

matoinamme

matoinanne

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattamme

matattanne

matattansa / matattaan

matoittamme

matoittanne

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

-

-

matoinemme

matoinenne

matoinensa / matoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

santee

santeet

Par

-ta

santeeta

santeita / santehia

Gen

-n

santeen

santeitten / santeiden / santehien / santehitten

Ill

mihin

santeeseen / santeehen

santeisiin / santeihin / santehisin

Ine

-ssa

santeessa

santehissa / santeissa

Ela

-sta

santeesta

santehista / santeista

All

-lle

santeelle

santehille / santeille

Ade

-lla

santeella

santehilla / santeilla

Abl

-lta

santeelta

santehilta / santeilta

Tra

-ksi

santeeksi

santehiksi / santeiksi

Ess

-na

santeena

santehina / santeina

Abe

-tta

santeetta

santehitta / santeitta

Com

-ne

-

santehine / santeine

Ins

-in

-

santehin / santein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

santee

santeet

Par

-ta

santeeta

santeita / santehia

Gen

-n

santeen

santeitten / santeiden / santehien / santehitten

Ill

mihin

santeeseen / santeehen

santeisiin / santeihin / santehisin

Ine

-ssa

santeessa

santehissa / santeissa

Ela

-sta

santeesta

santehista / santeista

All

-lle

santeelle

santehille / santeille

Ade

-lla

santeella

santehilla / santeilla

Abl

-lta

santeelta

santehilta / santeilta

Tra

-ksi

santeeksi

santehiksi / santeiksi

Ess

-na

santeena

santehina / santeina

Abe

-tta

santeetta

santehitta / santeitta

Com

-ne

-

santehine / santeine

Ins

-in

-

santehin / santein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Santee
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Santee ei ole kuitenkaan joutunut pidätetyksi. The problem is that Santee managed to keep his nose clean. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

santeeni

santeeni

santeesi

santeesi

santeensa

santeensa

Par

-ta

santeetani

santeitani / santehiani

santeetasi

santeitasi / santehiasi

santeetansa / santeetaan

santeitansa / santeitaan / santehiansa / santehiaan

Gen

-n

santeeni

santeitteni / santeideni / santehieni / santehitteni

santeesi

santeittesi / santeidesi / santehiesi / santehittesi

santeensa

santeittensa / santeidensa / santehiensa / santehittensa

Ill

mihin

santeeseeni / santeeheni

santeisiini / santeihini / santehisini

santeeseesi / santeehesi

santeisiisi / santeihisi / santehisisi

santeeseensa / santeehensa

santeisiinsa / santeihinsa / santehisinsa

Ine

-ssa

santeessani

santehissani / santeissani

santeessasi

santehissasi / santeissasi

santeessansa / santeessaan

santehissansa / santehissaan / santeissansa / santeissaan

Ela

-sta

santeestani

santehistani / santeistani

santeestasi

santehistasi / santeistasi

santeestansa / santeestaan

santehistansa / santehistaan / santeistansa / santeistaan

All

-lle

santeelleni

santehilleni / santeilleni

santeellesi

santehillesi / santeillesi

santeellensa / santeelleen

santehillensa / santehillean / santeillensa / santeillean

Ade

-lla

santeellani

santehillani / santeillani

santeellasi

santehillasi / santeillasi

santeellansa / santeellaan

santehillansa / santehillaan / santeillansa / santeillaan

Abl

-lta

santeeltani

santehiltani / santeiltani

santeeltasi

santehiltasi / santeiltasi

santeeltansa / santeeltaan

santehiltansa / santehiltaan / santeiltansa / santeiltaan

Tra

-ksi

santeekseni

santehikseni / santeikseni

santeeksesi

santehiksesi / santeiksesi

santeeksensa / santeekseen

santehikseen / santehiksensa / santeikseen / santeiksensa

Ess

-na

santeenani

santehinani / santeinani

santeenasi

santehinasi / santeinasi

santeenansa / santeenaan

santehinansa / santehinaan / santeinansa / santeinaan

Abe

-tta

santeettani

santehittani / santeittani

santeettasi

santehittasi / santeittasi

santeettansa / santeettaan

santehittansa / santehittaan / santeittansa / santeittaan

Com

-ne

-

santehineni / santeineni

-

santehinesi / santeinesi

-

santehineen / santehinensa / santeineen / santeinensa

Singular

Plural

Nom

-

santeeni

santeesi

santeensa

santeeni

santeesi

santeensa

Par

-ta

santeetani

santeetasi

santeetansa / santeetaan

santeitani / santehiani

santeitasi / santehiasi

santeitansa / santeitaan / santehiansa / santehiaan

Gen

-n

santeeni

santeesi

santeensa

santeitteni / santeideni / santehieni / santehitteni

santeittesi / santeidesi / santehiesi / santehittesi

santeittensa / santeidensa / santehiensa / santehittensa

Ill

mihin

santeeseeni / santeeheni

santeeseesi / santeehesi

santeeseensa / santeehensa

santeisiini / santeihini / santehisini

santeisiisi / santeihisi / santehisisi

santeisiinsa / santeihinsa / santehisinsa

Ine

-ssa

santeessani

santeessasi

santeessansa / santeessaan

santehissani / santeissani

santehissasi / santeissasi

santehissansa / santehissaan / santeissansa / santeissaan

Ela

-sta

santeestani

santeestasi

santeestansa / santeestaan

santehistani / santeistani

santehistasi / santeistasi

santehistansa / santehistaan / santeistansa / santeistaan

All

-lle

santeelleni

santeellesi

santeellensa / santeelleen

santehilleni / santeilleni

santehillesi / santeillesi

santehillensa / santehillean / santeillensa / santeillean

Ade

-lla

santeellani

santeellasi

santeellansa / santeellaan

santehillani / santeillani

santehillasi / santeillasi

santehillansa / santehillaan / santeillansa / santeillaan

Abl

-lta

santeeltani

santeeltasi

santeeltansa / santeeltaan

santehiltani / santeiltani

santehiltasi / santeiltasi

santehiltansa / santehiltaan / santeiltansa / santeiltaan

Tra

-ksi

santeekseni

santeeksesi

santeeksensa / santeekseen

santehikseni / santeikseni

santehiksesi / santeiksesi

santehikseen / santehiksensa / santeikseen / santeiksensa

Ess

-na

santeenani

santeenasi

santeenansa / santeenaan

santehinani / santeinani

santehinasi / santeinasi

santehinansa / santehinaan / santeinansa / santeinaan

Abe

-tta

santeettani

santeettasi

santeettansa / santeettaan

santehittani / santeittani

santehittasi / santeittasi

santehittansa / santehittaan / santeittansa / santeittaan

Com

-ne

-

-

-

santehineni / santeineni

santehinesi / santeinesi

santehineen / santehinensa / santeineen / santeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

santeemme

santeemme

santeenne

santeenne

santeensa

santeensa

Par

-ta

santeetamme

santeitamme / santehiamme

santeetanne

santeitanne / santehianne

santeetansa / santeetaan

santeitansa / santeitaan / santehiansa / santehiaan

Gen

-n

santeemme

santeittemme / santeidemme / santehiemme / santehittemme

santeenne

santeittenne / santeidenne / santehienne / santehittenne

santeensa

santeittensa / santeidensa / santehiensa / santehittensa

Ill

mihin

santeeseemme / santeehemme

santeisiimme / santeihimme / santehisimme

santeeseenne / santeehenne

santeisiinne / santeihinne / santehisinne

santeeseensa / santeehensa

santeisiinsa / santeihinsa / santehisinsa

Ine

-ssa

santeessamme

santehissamme / santeissamme

santeessanne

santehissanne / santeissanne

santeessansa / santeessaan

santehissansa / santehissaan / santeissansa / santeissaan

Ela

-sta

santeestamme

santehistamme / santeistamme

santeestanne

santehistanne / santeistanne

santeestansa / santeestaan

santehistansa / santehistaan / santeistansa / santeistaan

All

-lle

santeellemme

santehillemme / santeillemme

santeellenne

santehillenne / santeillenne

santeellensa / santeelleen

santehillensa / santehillean / santeillensa / santeillean

Ade

-lla

santeellamme

santehillamme / santeillamme

santeellanne

santehillanne / santeillanne

santeellansa / santeellaan

santehillansa / santehillaan / santeillansa / santeillaan

Abl

-lta

santeeltamme

santehiltamme / santeiltamme

santeeltanne

santehiltanne / santeiltanne

santeeltansa / santeeltaan

santehiltansa / santehiltaan / santeiltansa / santeiltaan

Tra

-ksi

santeeksemme

santehiksemme / santeiksemme

santeeksenne

santehiksenne / santeiksenne

santeeksensa / santeekseen

santehikseen / santehiksensa / santeikseen / santeiksensa

Ess

-na

santeenamme

santehinamme / santeinamme

santeenanne

santehinanne / santeinanne

santeenansa / santeenaan

santehinansa / santehinaan / santeinansa / santeinaan

Abe

-tta

santeettamme

santehittamme / santeittamme

santeettanne

santehittanne / santeittanne

santeettansa / santeettaan

santehittansa / santehittaan / santeittansa / santeittaan

Com

-ne

-

santehinemme / santeinemme

-

santehinenne / santeinenne

-

santehineen / santehinensa / santeineen / santeinensa

Singular

Plural

Nom

-

santeemme

santeenne

santeensa

santeemme

santeenne

santeensa

Par

-ta

santeetamme

santeetanne

santeetansa / santeetaan

santeitamme / santehiamme

santeitanne / santehianne

santeitansa / santeitaan / santehiansa / santehiaan

Gen

-n

santeemme

santeenne

santeensa

santeittemme / santeidemme / santehiemme / santehittemme

santeittenne / santeidenne / santehienne / santehittenne

santeittensa / santeidensa / santehiensa / santehittensa

Ill

mihin

santeeseemme / santeehemme

santeeseenne / santeehenne

santeeseensa / santeehensa

santeisiimme / santeihimme / santehisimme

santeisiinne / santeihinne / santehisinne

santeisiinsa / santeihinsa / santehisinsa

Ine

-ssa

santeessamme

santeessanne

santeessansa / santeessaan

santehissamme / santeissamme

santehissanne / santeissanne

santehissansa / santehissaan / santeissansa / santeissaan

Ela

-sta

santeestamme

santeestanne

santeestansa / santeestaan

santehistamme / santeistamme

santehistanne / santeistanne

santehistansa / santehistaan / santeistansa / santeistaan

All

-lle

santeellemme

santeellenne

santeellensa / santeelleen

santehillemme / santeillemme

santehillenne / santeillenne

santehillensa / santehillean / santeillensa / santeillean

Ade

-lla

santeellamme

santeellanne

santeellansa / santeellaan

santehillamme / santeillamme

santehillanne / santeillanne

santehillansa / santehillaan / santeillansa / santeillaan

Abl

-lta

santeeltamme

santeeltanne

santeeltansa / santeeltaan

santehiltamme / santeiltamme

santehiltanne / santeiltanne

santehiltansa / santehiltaan / santeiltansa / santeiltaan

Tra

-ksi

santeeksemme

santeeksenne

santeeksensa / santeekseen

santehiksemme / santeiksemme

santehiksenne / santeiksenne

santehikseen / santehiksensa / santeikseen / santeiksensa

Ess

-na

santeenamme

santeenanne

santeenansa / santeenaan

santehinamme / santeinamme

santehinanne / santeinanne

santehinansa / santehinaan / santeinansa / santeinaan

Abe

-tta

santeettamme

santeettanne

santeettansa / santeettaan

santehittamme / santeittamme

santehittanne / santeittanne

santehittansa / santehittaan / santeittansa / santeittaan

Com

-ne

-

-

-

santehinemme / santeinemme

santehinenne / santeinenne

santehineen / santehinensa / santeineen / santeinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

ampu

amput

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ampun

ampujen

Ill

mihin

ampuun

Solve

Ine

-ssa

ampuissa

Solve

Ela

-sta

ampuista

Solve

All

-lle

ampulle

Solve

Ade

-lla

ampulla

ampuilla

Abl

-lta

ampulta

ampuilta

Tra

-ksi

ampuksi

ampuiksi

Ess

-na

ampuna

ampuina

Abe

-tta

amputta

ampuitta

Com

-ne

-

ampuine

Ins

-in

-

ampuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ampu

amput

Par

-ta

Gen

-n

ampun

ampujen

Ill

mihin

ampuun

Ine

-ssa

ampuissa

Ela

-sta

ampuista

All

-lle

ampulle

Ade

-lla

ampulla

ampuilla

Abl

-lta

ampulta

ampuilta

Tra

-ksi

ampuksi

ampuiksi

Ess

-na

ampuna

ampuina

Abe

-tta

amputta

ampuitta

Com

-ne

-

ampuine

Ins

-in

-

ampuin

Singular

Plural

Nom

-

mata

matat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

matan

matojen

Ill

mihin

mataan

Solve

Ine

-ssa

matoissa

Solve

Ela

-sta

matoista

Solve

All

-lle

matalle

Solve

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

matana

matoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

matoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mata

matat

Par

-ta

Gen

-n

matan

matojen

Ill

mihin

mataan

Ine

-ssa

matoissa

Ela

-sta

matoista

All

-lle

matalle

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

matana

matoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

matoin

Singular

Plural

Nom

-

santee

santeet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

santeen

santeitten / santeiden / santehien / santehitten

Ill

mihin

santeeseen / santeehen

Solve

Ine

-ssa

santehissa / santeissa

Solve

Ela

-sta

santehista / santeista

Solve

All

-lle

santeelle

Solve

Ade

-lla

santeella

santehilla / santeilla

Abl

-lta

santeelta

santehilta / santeilta

Tra

-ksi

santeeksi

santehiksi / santeiksi

Ess

-na

santeena

santehina / santeina

Abe

-tta

santeetta

santehitta / santeitta

Com

-ne

-

santehine / santeine

Ins

-in

-

santehin / santein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

santee

santeet

Par

-ta

Gen

-n

santeen

santeitten / santeiden / santehien / santehitten

Ill

mihin

santeeseen / santeehen

Ine

-ssa

santehissa / santeissa

Ela

-sta

santehista / santeista

All

-lle

santeelle

Ade

-lla

santeella

santehilla / santeilla

Abl

-lta

santeelta

santehilta / santeilta

Tra

-ksi

santeeksi

santehiksi / santeiksi

Ess

-na

santeena

santehina / santeina

Abe

-tta

santeetta

santehitta / santeitta

Com

-ne

-

santehine / santeine

Ins

-in

-

santehin / santein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept