logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

yhteisö, noun

Word analysis
yhteisömuodostumaa

yhteisömuodostumaa

yhteisö

Noun, Singular Nominative

+ muodostuma

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yhteisö

yhteisöt

Par

-ta

yhteisöä

yhteisöitä / yhteisöjä

Gen

-n

yhteisön

yhteisöitten / yhteisöiden / yhteisöjen

Ill

mihin

yhteisöön

yhteisöihin

Ine

-ssa

yhteisössä

yhteisöissä

Ela

-sta

yhteisöstä

yhteisöistä

All

-lle

yhteisölle

yhteisöille

Ade

-lla

yhteisöllä

yhteisöillä

Abl

-lta

yhteisöltä

yhteisöiltä

Tra

-ksi

yhteisöksi

yhteisöiksi

Ess

-na

yhteisönä

yhteisöinä

Abe

-tta

yhteisöttä

yhteisöittä

Com

-ne

-

yhteisöine

Ins

-in

-

yhteisöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yhteisö

yhteisöt

Par

-ta

yhteisöä

yhteisöitä / yhteisöjä

Gen

-n

yhteisön

yhteisöitten / yhteisöiden / yhteisöjen

Ill

mihin

yhteisöön

yhteisöihin

Ine

-ssa

yhteisössä

yhteisöissä

Ela

-sta

yhteisöstä

yhteisöistä

All

-lle

yhteisölle

yhteisöille

Ade

-lla

yhteisöllä

yhteisöillä

Abl

-lta

yhteisöltä

yhteisöiltä

Tra

-ksi

yhteisöksi

yhteisöiksi

Ess

-na

yhteisönä

yhteisöinä

Abe

-tta

yhteisöttä

yhteisöittä

Com

-ne

-

yhteisöine

Ins

-in

-

yhteisöin

community yhteisö, yhdyskunta, yhteisyys, yhteys, siirtokunta, kansanryhmä
society yhteiskunta, seura, yhdistys, yhteisö, seurapiirit, seuraelämä
corporate body yhteisö, juridinen henkilö
fellowship toveruus, yhteisö, seura, stipendi, veljeskunta, järjestö
commune kunta, kommuuni, yhteisö, kollektiivi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Opus; Europarl; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles; SETimes.fi-en.fi-en1.5; Europarl.fi-en.fi-en2.6 Yhteisö tukee paikallisia hankkeita. The community supports local projects. Yhteisö päätti perustaa uuden urheiluseuran. The community decided to establish a new sports club. Yhteisö voi tehdä yhdessä hyvää. The community can do good together. Yhteisö järjestää vuosittaisen juhlan kesäkuussa. The community organizes an annual celebration in June. Tutkimus on tehty yhteisölle. The study was conducted for the community. Yhteisö on sitoutunut yhteisiin tavoitteisiin. The community is committed to common goals. Yhteisö järjestää vuosittain erilaisia tapahtumia. The community organizes various events annually. Yhteisöt ovat tärkeä osa yhteiskuntaa. Communities are an important part of society. Useat yhteisöt osallistuivat tapahtumaan. Several communities participated in the event. Yhteisölle on tärkeää tarjota vertaistukea. Providing peer support is important for the community. Show more arrow right

Wiktionary

community (group of people sharing a common understanding) (law) corporation, organization (group of individuals, created by law or under authority of law, having a continuous existence independent of the existences of its members, and powers and liabilities distinct from those of its members) Show more arrow right yhteisöllinen Show more arrow right yhte- +‎ -isö Show more arrow right

Wikipedia

Community A community is a social unit (a group of living things) with commonality such as norms, religion, values, customs, or identity. Communities may share a sense of place situated in a given geographical area (e.g. a country, village, town, or neighbourhood) or in virtual space through communication platforms. Durable relations that extend beyond immediate genealogical ties also define a sense of community, important to their identity, practice, and roles in social institutions such as family, home, work, government, society, or humanity at large. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yhteisöni

yhteisöni

yhteisösi

yhteisösi

yhteisönsä

yhteisönsä

Par

-ta

yhteisöäni

yhteisöitäni / yhteisöjäni

yhteisöäsi

yhteisöitäsi / yhteisöjäsi

yhteisöänsä / yhteisöään

yhteisöitänsä / yhteisöitään / yhteisöjänsä / yhteisöjään

Gen

-n

yhteisöni

yhteisöitteni / yhteisöideni / yhteisöjeni

yhteisösi

yhteisöittesi / yhteisöidesi / yhteisöjesi

yhteisönsä

yhteisöittensä / yhteisöidensä / yhteisöjensä

Ill

mihin

yhteisööni

yhteisöihini

yhteisöösi

yhteisöihisi

yhteisöönsä

yhteisöihinsä

Ine

-ssa

yhteisössäni

yhteisöissäni

yhteisössäsi

yhteisöissäsi

yhteisössänsä / yhteisössään

yhteisöissänsä / yhteisöissään

Ela

-sta

yhteisöstäni

yhteisöistäni

yhteisöstäsi

yhteisöistäsi

yhteisöstänsä / yhteisöstään

yhteisöistänsä / yhteisöistään

All

-lle

yhteisölleni

yhteisöilleni

yhteisöllesi

yhteisöillesi

yhteisöllensä / yhteisölleen

yhteisöillensä / yhteisöilleän

Ade

-lla

yhteisölläni

yhteisöilläni

yhteisölläsi

yhteisöilläsi

yhteisöllänsä / yhteisöllään

yhteisöillänsä / yhteisöillään

Abl

-lta

yhteisöltäni

yhteisöiltäni

yhteisöltäsi

yhteisöiltäsi

yhteisöltänsä / yhteisöltään

yhteisöiltänsä / yhteisöiltään

Tra

-ksi

yhteisökseni

yhteisöikseni

yhteisöksesi

yhteisöiksesi

yhteisöksensä / yhteisökseen

yhteisöiksensä / yhteisöikseen

Ess

-na

yhteisönäni

yhteisöinäni

yhteisönäsi

yhteisöinäsi

yhteisönänsä / yhteisönään

yhteisöinänsä / yhteisöinään

Abe

-tta

yhteisöttäni

yhteisöittäni

yhteisöttäsi

yhteisöittäsi

yhteisöttänsä / yhteisöttään

yhteisöittänsä / yhteisöittään

Com

-ne

-

yhteisöineni

-

yhteisöinesi

-

yhteisöinensä / yhteisöineen

Singular

Plural

Nom

-

yhteisöni

yhteisösi

yhteisönsä

yhteisöni

yhteisösi

yhteisönsä

Par

-ta

yhteisöäni

yhteisöäsi

yhteisöänsä / yhteisöään

yhteisöitäni / yhteisöjäni

yhteisöitäsi / yhteisöjäsi

yhteisöitänsä / yhteisöitään / yhteisöjänsä / yhteisöjään

Gen

-n

yhteisöni

yhteisösi

yhteisönsä

yhteisöitteni / yhteisöideni / yhteisöjeni

yhteisöittesi / yhteisöidesi / yhteisöjesi

yhteisöittensä / yhteisöidensä / yhteisöjensä

Ill

mihin

yhteisööni

yhteisöösi

yhteisöönsä

yhteisöihini

yhteisöihisi

yhteisöihinsä

Ine

-ssa

yhteisössäni

yhteisössäsi

yhteisössänsä / yhteisössään

yhteisöissäni

yhteisöissäsi

yhteisöissänsä / yhteisöissään

Ela

-sta

yhteisöstäni

yhteisöstäsi

yhteisöstänsä / yhteisöstään

yhteisöistäni

yhteisöistäsi

yhteisöistänsä / yhteisöistään

All

-lle

yhteisölleni

yhteisöllesi

yhteisöllensä / yhteisölleen

yhteisöilleni

yhteisöillesi

yhteisöillensä / yhteisöilleän

Ade

-lla

yhteisölläni

yhteisölläsi

yhteisöllänsä / yhteisöllään

yhteisöilläni

yhteisöilläsi

yhteisöillänsä / yhteisöillään

Abl

-lta

yhteisöltäni

yhteisöltäsi

yhteisöltänsä / yhteisöltään

yhteisöiltäni

yhteisöiltäsi

yhteisöiltänsä / yhteisöiltään

Tra

-ksi

yhteisökseni

yhteisöksesi

yhteisöksensä / yhteisökseen

yhteisöikseni

yhteisöiksesi

yhteisöiksensä / yhteisöikseen

Ess

-na

yhteisönäni

yhteisönäsi

yhteisönänsä / yhteisönään

yhteisöinäni

yhteisöinäsi

yhteisöinänsä / yhteisöinään

Abe

-tta

yhteisöttäni

yhteisöttäsi

yhteisöttänsä / yhteisöttään

yhteisöittäni

yhteisöittäsi

yhteisöittänsä / yhteisöittään

Com

-ne

-

-

-

yhteisöineni

yhteisöinesi

yhteisöinensä / yhteisöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yhteisömme

yhteisömme

yhteisönne

yhteisönne

yhteisönsä

yhteisönsä

Par

-ta

yhteisöämme

yhteisöitämme / yhteisöjämme

yhteisöänne

yhteisöitänne / yhteisöjänne

yhteisöänsä / yhteisöään

yhteisöitänsä / yhteisöitään / yhteisöjänsä / yhteisöjään

Gen

-n

yhteisömme

yhteisöittemme / yhteisöidemme / yhteisöjemme

yhteisönne

yhteisöittenne / yhteisöidenne / yhteisöjenne

yhteisönsä

yhteisöittensä / yhteisöidensä / yhteisöjensä

Ill

mihin

yhteisöömme

yhteisöihimme

yhteisöönne

yhteisöihinne

yhteisöönsä

yhteisöihinsä

Ine

-ssa

yhteisössämme

yhteisöissämme

yhteisössänne

yhteisöissänne

yhteisössänsä / yhteisössään

yhteisöissänsä / yhteisöissään

Ela

-sta

yhteisöstämme

yhteisöistämme

yhteisöstänne

yhteisöistänne

yhteisöstänsä / yhteisöstään

yhteisöistänsä / yhteisöistään

All

-lle

yhteisöllemme

yhteisöillemme

yhteisöllenne

yhteisöillenne

yhteisöllensä / yhteisölleen

yhteisöillensä / yhteisöilleän

Ade

-lla

yhteisöllämme

yhteisöillämme

yhteisöllänne

yhteisöillänne

yhteisöllänsä / yhteisöllään

yhteisöillänsä / yhteisöillään

Abl

-lta

yhteisöltämme

yhteisöiltämme

yhteisöltänne

yhteisöiltänne

yhteisöltänsä / yhteisöltään

yhteisöiltänsä / yhteisöiltään

Tra

-ksi

yhteisöksemme

yhteisöiksemme

yhteisöksenne

yhteisöiksenne

yhteisöksensä / yhteisökseen

yhteisöiksensä / yhteisöikseen

Ess

-na

yhteisönämme

yhteisöinämme

yhteisönänne

yhteisöinänne

yhteisönänsä / yhteisönään

yhteisöinänsä / yhteisöinään

Abe

-tta

yhteisöttämme

yhteisöittämme

yhteisöttänne

yhteisöittänne

yhteisöttänsä / yhteisöttään

yhteisöittänsä / yhteisöittään

Com

-ne

-

yhteisöinemme

-

yhteisöinenne

-

yhteisöinensä / yhteisöineen

Singular

Plural

Nom

-

yhteisömme

yhteisönne

yhteisönsä

yhteisömme

yhteisönne

yhteisönsä

Par

-ta

yhteisöämme

yhteisöänne

yhteisöänsä / yhteisöään

yhteisöitämme / yhteisöjämme

yhteisöitänne / yhteisöjänne

yhteisöitänsä / yhteisöitään / yhteisöjänsä / yhteisöjään

Gen

-n

yhteisömme

yhteisönne

yhteisönsä

yhteisöittemme / yhteisöidemme / yhteisöjemme

yhteisöittenne / yhteisöidenne / yhteisöjenne

yhteisöittensä / yhteisöidensä / yhteisöjensä

Ill

mihin

yhteisöömme

yhteisöönne

yhteisöönsä

yhteisöihimme

yhteisöihinne

yhteisöihinsä

Ine

-ssa

yhteisössämme

yhteisössänne

yhteisössänsä / yhteisössään

yhteisöissämme

yhteisöissänne

yhteisöissänsä / yhteisöissään

Ela

-sta

yhteisöstämme

yhteisöstänne

yhteisöstänsä / yhteisöstään

yhteisöistämme

yhteisöistänne

yhteisöistänsä / yhteisöistään

All

-lle

yhteisöllemme

yhteisöllenne

yhteisöllensä / yhteisölleen

yhteisöillemme

yhteisöillenne

yhteisöillensä / yhteisöilleän

Ade

-lla

yhteisöllämme

yhteisöllänne

yhteisöllänsä / yhteisöllään

yhteisöillämme

yhteisöillänne

yhteisöillänsä / yhteisöillään

Abl

-lta

yhteisöltämme

yhteisöltänne

yhteisöltänsä / yhteisöltään

yhteisöiltämme

yhteisöiltänne

yhteisöiltänsä / yhteisöiltään

Tra

-ksi

yhteisöksemme

yhteisöksenne

yhteisöksensä / yhteisökseen

yhteisöiksemme

yhteisöiksenne

yhteisöiksensä / yhteisöikseen

Ess

-na

yhteisönämme

yhteisönänne

yhteisönänsä / yhteisönään

yhteisöinämme

yhteisöinänne

yhteisöinänsä / yhteisöinään

Abe

-tta

yhteisöttämme

yhteisöttänne

yhteisöttänsä / yhteisöttään

yhteisöittämme

yhteisöittänne

yhteisöittänsä / yhteisöittään

Com

-ne

-

-

-

yhteisöinemme

yhteisöinenne

yhteisöinensä / yhteisöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muodostuma

muodostumat

Par

-ta

muodostumaa

muodostumia

Gen

-n

muodostuman

muodostumien

Ill

mihin

muodostumaan

muodostumiin

Ine

-ssa

muodostumassa

muodostumissa

Ela

-sta

muodostumasta

muodostumista

All

-lle

muodostumalle

muodostumille

Ade

-lla

muodostumalla

muodostumilla

Abl

-lta

muodostumalta

muodostumilta

Tra

-ksi

muodostumaksi

muodostumiksi

Ess

-na

muodostumana

muodostumina

Abe

-tta

muodostumatta

muodostumitta

Com

-ne

-

muodostumine

Ins

-in

-

muodostumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muodostuma

muodostumat

Par

-ta

muodostumaa

muodostumia

Gen

-n

muodostuman

muodostumien

Ill

mihin

muodostumaan

muodostumiin

Ine

-ssa

muodostumassa

muodostumissa

Ela

-sta

muodostumasta

muodostumista

All

-lle

muodostumalle

muodostumille

Ade

-lla

muodostumalla

muodostumilla

Abl

-lta

muodostumalta

muodostumilta

Tra

-ksi

muodostumaksi

muodostumiksi

Ess

-na

muodostumana

muodostumina

Abe

-tta

muodostumatta

muodostumitta

Com

-ne

-

muodostumine

Ins

-in

-

muodostumin

formation muodostaminen, muodostus, muodostelma, muodostuma, muotoutuminen, järjestäytyminen
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Muodostuma on monimutkainen säieproteiini. The muodostuma is a complex filamentous protein. Muodostuma on syntynyt tässä prosessissa. The formation has occurred in this process. Tämä kemiallinen muodostuma on erittäin epävakaa. This chemical formation is very unstable. Muodostumassa on uusia ideoita. New ideas are forming. Uusi muodostumistapa löydettiin kokeellisesti. A new method of formation was discovered experimentally. Heidän yhteistyössään on uusi muodostumassa. A new collaboration is muodostumassa between them. Äärimmäisiä määriä muodostumiin muodostuu. English: Extreme amounts of formations are formed. Muodostumiin kiinnittyy radioaktiivisia aineita. English: Radioactive substances adhere to formations. Muodostumistapa voidaan analysoida laboratoriomäärityksillä. The formation process can be analyzed through laboratory measurements. He puhuivat paljon tästä tietystä muodostumasta. They talked a lot about this particular formation. Show more arrow right

Wiktionary

formation (geological etc.) Show more arrow right < muodostua (“to be formed”) +‎ -ma < intransitive form of muodostaa (“to form”) < muoto (“form, shape”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muodostumani

muodostumani

muodostumasi

muodostumasi

muodostumansa

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaani

muodostumiani

muodostumaasi

muodostumiasi

muodostumaansa

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumani

muodostumieni

muodostumasi

muodostumiesi

muodostumansa

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaani

muodostumiini

muodostumaasi

muodostumiisi

muodostumaansa

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassani

muodostumissani

muodostumassasi

muodostumissasi

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastani

muodostumistani

muodostumastasi

muodostumistasi

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumalleni

muodostumilleni

muodostumallesi

muodostumillesi

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallani

muodostumillani

muodostumallasi

muodostumillasi

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltani

muodostumiltani

muodostumaltasi

muodostumiltasi

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumakseni

muodostumikseni

muodostumaksesi

muodostumiksesi

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanani

muodostuminani

muodostumanasi

muodostuminasi

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattani

muodostumittani

muodostumattasi

muodostumittasi

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

muodostumineni

-

muodostuminesi

-

muodostuminensa / muodostumineen

Singular

Plural

Nom

-

muodostumani

muodostumasi

muodostumansa

muodostumani

muodostumasi

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaani

muodostumaasi

muodostumaansa

muodostumiani

muodostumiasi

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumani

muodostumasi

muodostumansa

muodostumieni

muodostumiesi

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaani

muodostumaasi

muodostumaansa

muodostumiini

muodostumiisi

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassani

muodostumassasi

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissani

muodostumissasi

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastani

muodostumastasi

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistani

muodostumistasi

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumalleni

muodostumallesi

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumilleni

muodostumillesi

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallani

muodostumallasi

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillani

muodostumillasi

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltani

muodostumaltasi

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltani

muodostumiltasi

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumakseni

muodostumaksesi

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumikseni

muodostumiksesi

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanani

muodostumanasi

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminani

muodostuminasi

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattani

muodostumattasi

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittani

muodostumittasi

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

-

-

muodostumineni

muodostuminesi

muodostuminensa / muodostumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muodostumamme

muodostumamme

muodostumanne

muodostumanne

muodostumansa

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaamme

muodostumiamme

muodostumaanne

muodostumianne

muodostumaansa

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumamme

muodostumiemme

muodostumanne

muodostumienne

muodostumansa

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaamme

muodostumiimme

muodostumaanne

muodostumiinne

muodostumaansa

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassamme

muodostumissamme

muodostumassanne

muodostumissanne

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastamme

muodostumistamme

muodostumastanne

muodostumistanne

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumallemme

muodostumillemme

muodostumallenne

muodostumillenne

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallamme

muodostumillamme

muodostumallanne

muodostumillanne

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltamme

muodostumiltamme

muodostumaltanne

muodostumiltanne

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumaksemme

muodostumiksemme

muodostumaksenne

muodostumiksenne

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanamme

muodostuminamme

muodostumananne

muodostuminanne

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattamme

muodostumittamme

muodostumattanne

muodostumittanne

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

muodostuminemme

-

muodostuminenne

-

muodostuminensa / muodostumineen

Singular

Plural

Nom

-

muodostumamme

muodostumanne

muodostumansa

muodostumamme

muodostumanne

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaamme

muodostumaanne

muodostumaansa

muodostumiamme

muodostumianne

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumamme

muodostumanne

muodostumansa

muodostumiemme

muodostumienne

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaamme

muodostumaanne

muodostumaansa

muodostumiimme

muodostumiinne

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassamme

muodostumassanne

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissamme

muodostumissanne

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastamme

muodostumastanne

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistamme

muodostumistanne

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumallemme

muodostumallenne

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumillemme

muodostumillenne

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallamme

muodostumallanne

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillamme

muodostumillanne

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltamme

muodostumaltanne

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltamme

muodostumiltanne

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumaksemme

muodostumaksenne

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumiksemme

muodostumiksenne

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanamme

muodostumananne

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminamme

muodostuminanne

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattamme

muodostumattanne

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittamme

muodostumittanne

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

-

-

muodostuminemme

muodostuminenne

muodostuminensa / muodostumineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept