Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yövaippa yövaippa   N Sg Nom
   N Sg Nom + vaippa   N Sg Nom

yövaippa, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night jacket
yövaippa
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövaippani yövaippani yövaippasi yövaippasi yövaippansa yövaippansa
Par -ta yövaippaani yövaippojani yövaippaasi yövaippojasi yövaippaansa yövaippojansa / yövaippojaan
Gen -n yövaippani yövaippojeni yövaippasi yövaippojesi yövaippansa yövaippojensa
Ill mihin yövaippaani yövaippoihini yövaippaasi yövaippoihisi yövaippaansa yövaippoihinsa
Ine -ssa yövaipassani yövaipoissani yövaipassasi yövaipoissasi yövaipassansa / yövaipassaan yövaipoissansa / yövaipoissaan
Ela -sta yövaipastani yövaipoistani yövaipastasi yövaipoistasi yövaipastansa / yövaipastaan yövaipoistansa / yövaipoistaan
All -lle yövaipalleni yövaipoilleni yövaipallesi yövaipoillesi yövaipalleen / yövaipallensa yövaipoillensa / yövaipoillean
Ade -lla yövaipallani yövaipoillani yövaipallasi yövaipoillasi yövaipallansa / yövaipallaan yövaipoillansa / yövaipoillaan
Abl -lta yövaipaltani yövaipoiltani yövaipaltasi yövaipoiltasi yövaipaltansa / yövaipaltaan yövaipoiltansa / yövaipoiltaan
Tra -ksi yövaipakseni yövaipoikseni yövaipaksesi yövaipoiksesi yövaipakseen / yövaipaksensa yövaipoikseen / yövaipoiksensa
Ess -na yövaippanani yövaippoinani yövaippanasi yövaippoinasi yövaippanansa / yövaippanaan yövaippoinansa / yövaippoinaan
Abe -tta yövaipattani yövaipoittani yövaipattasi yövaipoittasi yövaipattansa / yövaipattaan yövaipoittansa / yövaipoittaan
Com -ne - yövaippoineni - yövaippoinesi - yövaippoineen / yövaippoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövaippamme yövaippamme yövaippanne yövaippanne yövaippansa yövaippansa
Par -ta yövaippaamme yövaippojamme yövaippaanne yövaippojanne yövaippaansa yövaippojansa / yövaippojaan
Gen -n yövaippamme yövaippojemme yövaippanne yövaippojenne yövaippansa yövaippojensa
Ill mihin yövaippaamme yövaippoihimme yövaippaanne yövaippoihinne yövaippaansa yövaippoihinsa
Ine -ssa yövaipassamme yövaipoissamme yövaipassanne yövaipoissanne yövaipassansa / yövaipassaan yövaipoissansa / yövaipoissaan
Ela -sta yövaipastamme yövaipoistamme yövaipastanne yövaipoistanne yövaipastansa / yövaipastaan yövaipoistansa / yövaipoistaan
All -lle yövaipallemme yövaipoillemme yövaipallenne yövaipoillenne yövaipalleen / yövaipallensa yövaipoillensa / yövaipoillean
Ade -lla yövaipallamme yövaipoillamme yövaipallanne yövaipoillanne yövaipallansa / yövaipallaan yövaipoillansa / yövaipoillaan
Abl -lta yövaipaltamme yövaipoiltamme yövaipaltanne yövaipoiltanne yövaipaltansa / yövaipaltaan yövaipoiltansa / yövaipoiltaan
Tra -ksi yövaipaksemme yövaipoiksemme yövaipaksenne yövaipoiksenne yövaipakseen / yövaipaksensa yövaipoikseen / yövaipoiksensa
Ess -na yövaippanamme yövaippoinamme yövaippananne yövaippoinanne yövaippanansa / yövaippanaan yövaippoinansa / yövaippoinaan
Abe -tta yövaipattamme yövaipoittamme yövaipattanne yövaipoittanne yövaipattansa / yövaipattaan yövaipoittansa / yövaipoittaan
Com -ne - yövaippoinemme - yövaippoinenne - yövaippoineen / yövaippoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

vaippa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vaippa vaipat
Par -ta vaippaa vaippoja
Gen -n vaipan vaippojen
Ill mihin vaippaan vaippoihin
Ine -ssa vaipassa vaipoissa
Ela -sta vaipasta vaipoista
All -lle vaipalle vaipoille
Ade -lla vaipalla vaipoilla
Abl -lta vaipalta vaipoilta
Tra -ksi vaipaksi vaipoiksi
Ess -na vaippana vaippoina
Abe -tta vaipatta vaipoitta
Com -ne - vaippoine
Ins -in - vaipoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word invccn can mean the following:
invccn: ninehhftrbzrgevnffn rfvzrexvxfv yvrevögä gnv xnegvbgn enwbvggnin cvagn, wbxn rv byr xnccnyrra cbuwn
invccn: vzhxlxlvara fvqr gnv gnvgbf hybfgrra wn ivegfna xreääzvfrra
Znna invccn: Znna xhbera wn lgvzra iäyvffä byrin nvarfxruä
invccn: ryv ivvggn, cvgxä wn uvungba cääyylfinngr
invccn: avyivävfgra ehhzvva bfn
enxraahxfra invccn: gnv hyxbinvccn, enxraahfgn hyxbvyznfgn rebggnin yäzcörevfgrggl enxraarxreebf
flagrrggvfra ääara: xhinnwn, rfvzrexvxfv NQFE
Source: Wikipedia
Wiktionary
qvncre, anccl, ancxva

(obgnal) ghavp

znagyr

(trbybtl) znagyr

(trbzrgel) rairybcr

Compounds:
unegvninvccn
yhzvinvccn
fhehinvccn
invccnryäva
invccnulrran
invccnzöylncvan
invccncnivnnav
invccnfnxnnyv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp invccn (pbzcner Rfgbavna invc, Ibgvp invccn), obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp jnvcnm (pbzcner Byq Abefr irvcn (“n xvaq bs cvrpr bs pybguvat”), Jrfgebobguavna irvc (“guva orq pbire bs pbnefre jbby be pnggyr unve”), Tbguvp 𐍅𐌰𐌹𐍀𐍃 (jnvcf, “pebja, jerngu”)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vaippani vaippani vaippasi vaippasi vaippansa vaippansa
Par -ta vaippaani vaippojani vaippaasi vaippojasi vaippaansa vaippojansa / vaippojaan
Gen -n vaippani vaippojeni vaippasi vaippojesi vaippansa vaippojensa
Ill mihin vaippaani vaippoihini vaippaasi vaippoihisi vaippaansa vaippoihinsa
Ine -ssa vaipassani vaipoissani vaipassasi vaipoissasi vaipassansa / vaipassaan vaipoissansa / vaipoissaan
Ela -sta vaipastani vaipoistani vaipastasi vaipoistasi vaipastansa / vaipastaan vaipoistansa / vaipoistaan
All -lle vaipalleni vaipoilleni vaipallesi vaipoillesi vaipalleen / vaipallensa vaipoillensa / vaipoillean
Ade -lla vaipallani vaipoillani vaipallasi vaipoillasi vaipallansa / vaipallaan vaipoillansa / vaipoillaan
Abl -lta vaipaltani vaipoiltani vaipaltasi vaipoiltasi vaipaltansa / vaipaltaan vaipoiltansa / vaipoiltaan
Tra -ksi vaipakseni vaipoikseni vaipaksesi vaipoiksesi vaipakseen / vaipaksensa vaipoikseen / vaipoiksensa
Ess -na vaippanani vaippoinani vaippanasi vaippoinasi vaippanansa / vaippanaan vaippoinansa / vaippoinaan
Abe -tta vaipattani vaipoittani vaipattasi vaipoittasi vaipattansa / vaipattaan vaipoittansa / vaipoittaan
Com -ne - vaippoineni - vaippoinesi - vaippoineen / vaippoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vaippamme vaippamme vaippanne vaippanne vaippansa vaippansa
Par -ta vaippaamme vaippojamme vaippaanne vaippojanne vaippaansa vaippojansa / vaippojaan
Gen -n vaippamme vaippojemme vaippanne vaippojenne vaippansa vaippojensa
Ill mihin vaippaamme vaippoihimme vaippaanne vaippoihinne vaippaansa vaippoihinsa
Ine -ssa vaipassamme vaipoissamme vaipassanne vaipoissanne vaipassansa / vaipassaan vaipoissansa / vaipoissaan
Ela -sta vaipastamme vaipoistamme vaipastanne vaipoistanne vaipastansa / vaipastaan vaipoistansa / vaipoistaan
All -lle vaipallemme vaipoillemme vaipallenne vaipoillenne vaipalleen / vaipallensa vaipoillensa / vaipoillean
Ade -lla vaipallamme vaipoillamme vaipallanne vaipoillanne vaipallansa / vaipallaan vaipoillansa / vaipoillaan
Abl -lta vaipaltamme vaipoiltamme vaipaltanne vaipoiltanne vaipaltansa / vaipaltaan vaipoiltansa / vaipoiltaan
Tra -ksi vaipaksemme vaipoiksemme vaipaksenne vaipoiksenne vaipakseen / vaipaksensa vaipoikseen / vaipoiksensa
Ess -na vaippanamme vaippoinamme vaippananne vaippoinanne vaippanansa / vaippanaan vaippoinansa / vaippoinaan
Abe -tta vaipattamme vaipoittamme vaipattanne vaipoittanne vaipattansa / vaipattaan vaipoittansa / vaipoittaan
Com -ne - vaippoinemme - vaippoinenne - vaippoineen / vaippoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept