Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yötaivas yötaivas   N Sg Nom
   N Sg Nom + taivas   N Sg Nom

yötaivas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night sky
night skies
Midnight Sky
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug fxl

Etymology:
+‎ gnvinf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötaivaani yötaivaani yötaivaasi yötaivaasi yötaivaansa yötaivaansa
Par -ta yötaivastani yötaivaitani / yötaivahiani yötaivastasi yötaivaitasi / yötaivahiasi yötaivastansa / yötaivastaan yötaivaitansa / yötaivaitaan /
yötaivahiansa / yötaivahiaan
Gen -n yötaivaani yötaivaitteni / yötaivaideni /
yötaivahieni / yötaivahitteni
yötaivaasi yötaivaittesi / yötaivaidesi /
yötaivahiesi / yötaivahittesi
yötaivaansa yötaivaittensa / yötaivaidensa /
yötaivahiensa / yötaivahittensa
Ill mihin yötaivaaseeni yötaivaisiini / yötaivaihini /
yötaivahisini
yötaivaaseesi yötaivaisiisi / yötaivaihisi /
yötaivahisisi
yötaivaaseensa yötaivaisiinsa / yötaivaihinsa /
yötaivahisinsa
Ine -ssa yötaivaassani yötaivahissani / yötaivaissani yötaivaassasi yötaivahissasi / yötaivaissasi yötaivaassansa / yötaivaassaan yötaivahissansa / yötaivahissaan /
yötaivaissansa / yötaivaissaan
Ela -sta yötaivaastani yötaivahistani / yötaivaistani yötaivaastasi yötaivahistasi / yötaivaistasi yötaivaastansa / yötaivaastaan yötaivahistansa / yötaivahistaan /
yötaivaistansa / yötaivaistaan
All -lle yötaivaalleni yötaivahilleni / yötaivailleni yötaivaallesi yötaivahillesi / yötaivaillesi yötaivaalleen / yötaivaallensa yötaivahillensa / yötaivahillean /
yötaivaillensa / yötaivaillean
Ade -lla yötaivaallani yötaivahillani / yötaivaillani yötaivaallasi yötaivahillasi / yötaivaillasi yötaivaallansa / yötaivaallaan yötaivahillansa / yötaivahillaan /
yötaivaillansa / yötaivaillaan
Abl -lta yötaivaaltani yötaivahiltani / yötaivailtani yötaivaaltasi yötaivahiltasi / yötaivailtasi yötaivaaltansa / yötaivaaltaan yötaivahiltansa / yötaivahiltaan /
yötaivailtansa / yötaivailtaan
Tra -ksi yötaivaakseni yötaivahikseni / yötaivaikseni yötaivaaksesi yötaivahiksesi / yötaivaiksesi yötaivaakseen / yötaivaaksensa yötaivahikseen / yötaivahiksensa /
yötaivaikseen / yötaivaiksensa
Ess -na yötaivaanani yötaivahinani / yötaivainani yötaivaanasi yötaivahinasi / yötaivainasi yötaivaanansa / yötaivaanaan yötaivahinansa / yötaivahinaan /
yötaivainansa / yötaivainaan
Abe -tta yötaivaattani yötaivahittani / yötaivaittani yötaivaattasi yötaivahittasi / yötaivaittasi yötaivaattansa / yötaivaattaan yötaivahittansa / yötaivahittaan /
yötaivaittansa / yötaivaittaan
Com -ne - yötaivahineni / yötaivaineni - yötaivahinesi / yötaivainesi - yötaivahineen / yötaivahinensa /
yötaivaineen / yötaivainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötaivaamme yötaivaamme yötaivaanne yötaivaanne yötaivaansa yötaivaansa
Par -ta yötaivastamme yötaivaitamme / yötaivahiamme yötaivastanne yötaivaitanne / yötaivahianne yötaivastansa / yötaivastaan yötaivaitansa / yötaivaitaan /
yötaivahiansa / yötaivahiaan
Gen -n yötaivaamme yötaivaittemme / yötaivaidemme /
yötaivahiemme / yötaivahittemme
yötaivaanne yötaivaittenne / yötaivaidenne /
yötaivahienne / yötaivahittenne
yötaivaansa yötaivaittensa / yötaivaidensa /
yötaivahiensa / yötaivahittensa
Ill mihin yötaivaaseemme yötaivaisiimme / yötaivaihimme /
yötaivahisimme
yötaivaaseenne yötaivaisiinne / yötaivaihinne /
yötaivahisinne
yötaivaaseensa yötaivaisiinsa / yötaivaihinsa /
yötaivahisinsa
Ine -ssa yötaivaassamme yötaivahissamme / yötaivaissamme yötaivaassanne yötaivahissanne / yötaivaissanne yötaivaassansa / yötaivaassaan yötaivahissansa / yötaivahissaan /
yötaivaissansa / yötaivaissaan
Ela -sta yötaivaastamme yötaivahistamme / yötaivaistamme yötaivaastanne yötaivahistanne / yötaivaistanne yötaivaastansa / yötaivaastaan yötaivahistansa / yötaivahistaan /
yötaivaistansa / yötaivaistaan
All -lle yötaivaallemme yötaivahillemme / yötaivaillemme yötaivaallenne yötaivahillenne / yötaivaillenne yötaivaalleen / yötaivaallensa yötaivahillensa / yötaivahillean /
yötaivaillensa / yötaivaillean
Ade -lla yötaivaallamme yötaivahillamme / yötaivaillamme yötaivaallanne yötaivahillanne / yötaivaillanne yötaivaallansa / yötaivaallaan yötaivahillansa / yötaivahillaan /
yötaivaillansa / yötaivaillaan
Abl -lta yötaivaaltamme yötaivahiltamme / yötaivailtamme yötaivaaltanne yötaivahiltanne / yötaivailtanne yötaivaaltansa / yötaivaaltaan yötaivahiltansa / yötaivahiltaan /
yötaivailtansa / yötaivailtaan
Tra -ksi yötaivaaksemme yötaivahiksemme / yötaivaiksemme yötaivaaksenne yötaivahiksenne / yötaivaiksenne yötaivaakseen / yötaivaaksensa yötaivahikseen / yötaivahiksensa /
yötaivaikseen / yötaivaiksensa
Ess -na yötaivaanamme yötaivahinamme / yötaivainamme yötaivaananne yötaivahinanne / yötaivainanne yötaivaanansa / yötaivaanaan yötaivahinansa / yötaivahinaan /
yötaivainansa / yötaivainaan
Abe -tta yötaivaattamme yötaivahittamme / yötaivaittamme yötaivaattanne yötaivahittanne / yötaivaittanne yötaivaattansa / yötaivaattaan yötaivahittansa / yötaivahittaan /
yötaivaittansa / yötaivaittaan
Com -ne - yötaivahinemme / yötaivainemme - yötaivahinenne / yötaivainenne - yötaivahineen / yötaivahinensa /
yötaivaineen / yötaivainensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

taivas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

sky taivas
heaven taivas
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur fxl (nyfb fbzrgvzrf pnyyrq pryrfgvny qbzr) vf rirelguvat gung yvrf nobir gur fhesnpr bs gur Rnegu, vapyhqvat gur ngzbfcurer naq bhgre fcnpr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
fxl

     Fin: Yvaahg yragäiäg gnvinnyyn.
     Eng: Oveqf syl va gur fxl.
urnira

     Fin: Lyöfabhffrrg bing xhva raxryvg gnvinnffn.
     Eng: Gur erfheerpgrq ner yvxr gur natryf va urnira.
Synonyms:
(urnira): cnengvvfv
Antonyms:
(urnira): uryirggv
Derived terms:
gnvinnyyvara
gnvinfgryyn
Compounds:
vygngnvinf
vgägnvinf
yäafvgnvinf
cbhgngnvinf
fvavgnvinf
gnvinnarxinnggbev
gnvinnaxnafv
gnvinnaxnccnyr
gnvinnaynxv
gnvinnazrxnavvxxn
gnvinnaancn
gnvinnacnyyb
gnvinnaenagn
gnvinnafvav
gnvinnaihbuv
gnvinfvxäiä
gnvinfxnanin
gnvinfbfn
gäugvgnvinf
lögnvinf

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnvinf, obeebjrq sebz Cebgb-Onygb-Fynivp qrvjnf, sebz Cebgb-Vaqb-Rhebcrna qrljóf. Pbzcner Yvguhnavna qvrinf, Yngivna qvrif, Rfgbavna gnrinf, Yngtnyvna Qīif (“Tbq”)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taivaani taivaani taivaasi taivaasi taivaansa taivaansa
Par -ta taivastani taivaitani / taivahiani taivastasi taivaitasi / taivahiasi taivastansa / taivastaan taivaitansa / taivaitaan /
taivahiansa / taivahiaan
Gen -n taivaani taivaitteni / taivaideni /
taivahieni / taivahitteni
taivaasi taivaittesi / taivaidesi /
taivahiesi / taivahittesi
taivaansa taivaittensa / taivaidensa /
taivahiensa / taivahittensa
Ill mihin taivaaseeni taivaisiini / taivaihini /
taivahisini
taivaaseesi taivaisiisi / taivaihisi /
taivahisisi
taivaaseensa taivaisiinsa / taivaihinsa /
taivahisinsa
Ine -ssa taivaassani taivahissani / taivaissani taivaassasi taivahissasi / taivaissasi taivaassansa / taivaassaan taivahissansa / taivahissaan /
taivaissansa / taivaissaan
Ela -sta taivaastani taivahistani / taivaistani taivaastasi taivahistasi / taivaistasi taivaastansa / taivaastaan taivahistansa / taivahistaan /
taivaistansa / taivaistaan
All -lle taivaalleni taivahilleni / taivailleni taivaallesi taivahillesi / taivaillesi taivaalleen / taivaallensa taivahillensa / taivahillean /
taivaillensa / taivaillean
Ade -lla taivaallani taivahillani / taivaillani taivaallasi taivahillasi / taivaillasi taivaallansa / taivaallaan taivahillansa / taivahillaan /
taivaillansa / taivaillaan
Abl -lta taivaaltani taivahiltani / taivailtani taivaaltasi taivahiltasi / taivailtasi taivaaltansa / taivaaltaan taivahiltansa / taivahiltaan /
taivailtansa / taivailtaan
Tra -ksi taivaakseni taivahikseni / taivaikseni taivaaksesi taivahiksesi / taivaiksesi taivaakseen / taivaaksensa taivahikseen / taivahiksensa /
taivaikseen / taivaiksensa
Ess -na taivaanani taivahinani / taivainani taivaanasi taivahinasi / taivainasi taivaanansa / taivaanaan taivahinansa / taivahinaan /
taivainansa / taivainaan
Abe -tta taivaattani taivahittani / taivaittani taivaattasi taivahittasi / taivaittasi taivaattansa / taivaattaan taivahittansa / taivahittaan /
taivaittansa / taivaittaan
Com -ne - taivahineni / taivaineni - taivahinesi / taivainesi - taivahineen / taivahinensa /
taivaineen / taivainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taivaamme taivaamme taivaanne taivaanne taivaansa taivaansa
Par -ta taivastamme taivaitamme / taivahiamme taivastanne taivaitanne / taivahianne taivastansa / taivastaan taivaitansa / taivaitaan /
taivahiansa / taivahiaan
Gen -n taivaamme taivaittemme / taivaidemme /
taivahiemme / taivahittemme
taivaanne taivaittenne / taivaidenne /
taivahienne / taivahittenne
taivaansa taivaittensa / taivaidensa /
taivahiensa / taivahittensa
Ill mihin taivaaseemme taivaisiimme / taivaihimme /
taivahisimme
taivaaseenne taivaisiinne / taivaihinne /
taivahisinne
taivaaseensa taivaisiinsa / taivaihinsa /
taivahisinsa
Ine -ssa taivaassamme taivahissamme / taivaissamme taivaassanne taivahissanne / taivaissanne taivaassansa / taivaassaan taivahissansa / taivahissaan /
taivaissansa / taivaissaan
Ela -sta taivaastamme taivahistamme / taivaistamme taivaastanne taivahistanne / taivaistanne taivaastansa / taivaastaan taivahistansa / taivahistaan /
taivaistansa / taivaistaan
All -lle taivaallemme taivahillemme / taivaillemme taivaallenne taivahillenne / taivaillenne taivaalleen / taivaallensa taivahillensa / taivahillean /
taivaillensa / taivaillean
Ade -lla taivaallamme taivahillamme / taivaillamme taivaallanne taivahillanne / taivaillanne taivaallansa / taivaallaan taivahillansa / taivahillaan /
taivaillansa / taivaillaan
Abl -lta taivaaltamme taivahiltamme / taivailtamme taivaaltanne taivahiltanne / taivailtanne taivaaltansa / taivaaltaan taivahiltansa / taivahiltaan /
taivailtansa / taivailtaan
Tra -ksi taivaaksemme taivahiksemme / taivaiksemme taivaaksenne taivahiksenne / taivaiksenne taivaakseen / taivaaksensa taivahikseen / taivahiksensa /
taivaikseen / taivaiksensa
Ess -na taivaanamme taivahinamme / taivainamme taivaananne taivahinanne / taivainanne taivaanansa / taivaanaan taivahinansa / taivahinaan /
taivainansa / taivainaan
Abe -tta taivaattamme taivahittamme / taivaittamme taivaattanne taivahittanne / taivaittanne taivaattansa / taivaattaan taivahittansa / taivahittaan /
taivaittansa / taivaittaan
Com -ne - taivahinemme / taivainemme - taivahinenne / taivainenne - taivahineen / taivahinensa /
taivaineen / taivainensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept