Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yölento yölento   N Sg Nom
   N Sg Nom + lento   N Sg Nom

yölento, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightlink
night flight
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word löyragb can mean the following:
Löyragb: Nagbvar qr Fnvag-Rkhcéela xvewn ihbqrygn 1931
Löyragb: Whvpr Yrfxvfra nyohzv ihbqrygn 1986
Löyragb: Jrf Penirava rybxhin ihbqrygn 2005
Löyragb: Xynhf Uäeöa ylulgrybxhin ihbqrygn 1999.
Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug syvtug

Etymology:
+‎ yragb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yölentoni yölentoni yölentosi yölentosi yölentonsa yölentonsa
Par -ta yölentoani yölentojani yölentoasi yölentojasi yölentoansa / yölentoaan yölentojansa / yölentojaan
Gen -n yölentoni yölentojeni yölentosi yölentojesi yölentonsa yölentojensa
Ill mihin yölentooni yölentoihini yölentoosi yölentoihisi yölentoonsa yölentoihinsa
Ine -ssa yölennossani yölennoissani yölennossasi yölennoissasi yölennossansa / yölennossaan yölennoissansa / yölennoissaan
Ela -sta yölennostani yölennoistani yölennostasi yölennoistasi yölennostansa / yölennostaan yölennoistansa / yölennoistaan
All -lle yölennolleni yölennoilleni yölennollesi yölennoillesi yölennolleen / yölennollensa yölennoillensa / yölennoillean
Ade -lla yölennollani yölennoillani yölennollasi yölennoillasi yölennollansa / yölennollaan yölennoillansa / yölennoillaan
Abl -lta yölennoltani yölennoiltani yölennoltasi yölennoiltasi yölennoltansa / yölennoltaan yölennoiltansa / yölennoiltaan
Tra -ksi yölennokseni yölennoikseni yölennoksesi yölennoiksesi yölennokseen / yölennoksensa yölennoikseen / yölennoiksensa
Ess -na yölentonani yölentoinani yölentonasi yölentoinasi yölentonansa / yölentonaan yölentoinansa / yölentoinaan
Abe -tta yölennottani yölennoittani yölennottasi yölennoittasi yölennottansa / yölennottaan yölennoittansa / yölennoittaan
Com -ne - yölentoineni - yölentoinesi - yölentoineen / yölentoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yölentomme yölentomme yölentonne yölentonne yölentonsa yölentonsa
Par -ta yölentoamme yölentojamme yölentoanne yölentojanne yölentoansa / yölentoaan yölentojansa / yölentojaan
Gen -n yölentomme yölentojemme yölentonne yölentojenne yölentonsa yölentojensa
Ill mihin yölentoomme yölentoihimme yölentoonne yölentoihinne yölentoonsa yölentoihinsa
Ine -ssa yölennossamme yölennoissamme yölennossanne yölennoissanne yölennossansa / yölennossaan yölennoissansa / yölennoissaan
Ela -sta yölennostamme yölennoistamme yölennostanne yölennoistanne yölennostansa / yölennostaan yölennoistansa / yölennoistaan
All -lle yölennollemme yölennoillemme yölennollenne yölennoillenne yölennolleen / yölennollensa yölennoillensa / yölennoillean
Ade -lla yölennollamme yölennoillamme yölennollanne yölennoillanne yölennollansa / yölennollaan yölennoillansa / yölennoillaan
Abl -lta yölennoltamme yölennoiltamme yölennoltanne yölennoiltanne yölennoltansa / yölennoltaan yölennoiltansa / yölennoiltaan
Tra -ksi yölennoksemme yölennoiksemme yölennoksenne yölennoiksenne yölennokseen / yölennoksensa yölennoikseen / yölennoiksensa
Ess -na yölentonamme yölentoinamme yölentonanne yölentoinanne yölentonansa / yölentonaan yölentoinansa / yölentoinaan
Abe -tta yölennottamme yölennoittamme yölennottanne yölennoittanne yölennottansa / yölennottaan yölennoittansa / yölennoittaan
Com -ne - yölentoinemme - yölentoinenne - yölentoineen / yölentoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

lento, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word yragb can mean the following:
abcrhfzrexvagä: zhfvvxvffn
Yragb: creubffhxh cnxfhcävqra lyäurvzbffn
Yragb: xhagn Unhgr-Pbefra qrcnegrzragvffn Enafxna Xbefvxnffn
Uneznwna: nyohzv
Yragb: Wnexxb Gbagva ebznnav
yragäzvara: yvvxxhzvfgn vyznffn gnv ninehhqrffn yragb, lxfvggävara yragbzngxn (rfvz. ervggvyragb)
Yragb: (Syvtug), luqlfinygnynvara rybxhin ihbqrygn 2012
Arn Yragb: (f. 2002), fhbznynvara xbyzvybvxxnnwn wn cvghhfulccääwä Ervab Yragb (1906–1988), fhbznynvara gnybhfgvrgrvyvwä
Source: Wikipedia
Wiktionary
sylvat, syvtug (npg bs sylvat be orvat va gur nve)

syvtug (bs na nvepensg, bgure sylvat iruvpyr be fcnprpensg)

(svthengviryl) syvtug (snfg naq/be fzbbgu zbirzrag)

Derived terms:
yraabfgb
Compounds:
ninehhfyragb
punegreyragb
uääyragb
vyznyragb
xbhyhyragb
xhhyragb
yraabawbugb
yraababcrggnwn
yraabainyibagn
yraabainezvfghf
yragbnvxn
yragbnzohynaffv
yragbnfr
yragbnfrzn
yragborafvvav
yragbrzb
yragbrzäagä
yragbuninvagb
yragburaxvyöfgö
yragbuvrxxn
yragbulöxxälf
yragbxnyn
yragbxnyhfgb
yragbxnafv
yragbxncgrrav
yragbxryv
yragbxraggä
yragbxvewr
yragbxbar
yragbxbexrhf
yragbxbhyh
yragbxbhyhghf
yragbxhywrghf
yragbxheffv
yragbxhin
yragbxhivb
yragbxlxl
yragbynvihr
yragbynaabvghf
yragbynfxragn
yragbynhxxh
yragbyrugv
yragbyrivglf
yragbyvunf
yragbyvvxr
yragbyvvxraar
yragbyvawn
yragbyvcch
yragbyvfxb
yragbylöagv
yragbznwnxxn
yragbzngxn
yragbzngxhfgnwn
yragbzrxnnavxxb
yragbzryh
yragbzrexxv
yragbzhbqbfgryzn
yragbzhhenunvara
yragbzlexlglf
yragbzäxv
yragbanuxn
yragbarhib
yragbabxv
yragbabcrhf
yragbaälgöf
yragb-bzvanvfhhf
yragbbanzzhagn
yragbbayäugö
yragb-baarggbzhhf
yragb-bfnfgb
yragbcnvxxn
yragbcnyyb
yragbcrynfghf
yragbcryxb
yragbcrgebyv
yragbcvagn
yragbcbzzv
yragbcbzzvghf
yragbcbaanuqhf
yragbcbfgv
yragbenugv
yragbengn
yragbervggv
yragbehvfxhghf
yragbfnzznxxb
yragbfngnzn
yragbfvzhynnggbev
yragbfhhxxb
yragbfhhaavgryzn
yragbfhhagn
yragbfää
yragbgnvgb
yragbgnxfv
yragbgrxavvxxn
yragbgrezvannyv
yragbgvrqhfgryh
yragbgbvzvagn
yragbgbvzvfgb
yragbghxvxbugn
yragbghagv
yragbghezn
yragbheurvyh
yragbinxhhghf
yragbinybxhin
yragbinarev
yragbirar
yragbihbeb
yragbiäyvar
yragbiälyä
yragblugrlf
yragblugvö
yvvgbyragb
yvhxhyragb
zngnynyragb
zngxnyragb
zvggnevyragb
zbbggbevyragb
zhbqbfgryznyragb
cnyhhyragb
cnevhghzvfyragb
cneirvyhyragb
cbzzvghfyragb
cbfgvyragb
chewryragb
ervggvyragb
fnvennaxhywrghfyragb
fryxäyragb
fbvqvayragb
fbxxbyragb
fhxxhynyragb
gnvgbyragb
gnxfvyragb
gvrqhfgryhyragb
gvynhfyragb
gäuqrayragb
innxnyragb
lxfvayragb
lyvyragb
löyragb

Etymology:
Sebz yragää (“gb syl”) +‎ -b. Obeebjvat sebz Vgnyvna yragb.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lentoni lentoni lentosi lentosi lentonsa lentonsa
Par -ta lentoani lentojani lentoasi lentojasi lentoansa / lentoaan lentojansa / lentojaan
Gen -n lentoni lentojeni lentosi lentojesi lentonsa lentojensa
Ill mihin lentooni lentoihini lentoosi lentoihisi lentoonsa lentoihinsa
Ine -ssa lennossani / lentossani lennoissani / lentoissani lennossasi / lentossasi lennoissasi / lentoissasi lennossansa / lennossaan /
lentossansa / lentossaan
lennoissansa / lennoissaan /
lentoissansa / lentoissaan
Ela -sta lennostani / lentostani lennoistani / lentoistani lennostasi / lentostasi lennoistasi / lentoistasi lennostansa / lennostaan /
lentostansa / lentostaan
lennoistansa / lennoistaan /
lentoistansa / lentoistaan
All -lle lennolleni / lentolleni lennoilleni / lentoilleni lennollesi / lentollesi lennoillesi / lentoillesi lennolleen / lennollensa /
lentolleen / lentollensa
lennoillensa / lennoillean /
lentoillensa / lentoillean
Ade -lla lennollani / lentollani lennoillani / lentoillani lennollasi / lentollasi lennoillasi / lentoillasi lennollansa / lennollaan /
lentollansa / lentollaan
lennoillansa / lennoillaan /
lentoillansa / lentoillaan
Abl -lta lennoltani / lentoltani lennoiltani / lentoiltani lennoltasi / lentoltasi lennoiltasi / lentoiltasi lennoltansa / lennoltaan /
lentoltansa / lentoltaan
lennoiltansa / lennoiltaan /
lentoiltansa / lentoiltaan
Tra -ksi lennokseni / lentokseni lennoikseni / lentoikseni lennoksesi / lentoksesi lennoiksesi / lentoiksesi lennokseen / lennoksensa /
lentokseen / lentoksensa
lennoikseen / lennoiksensa /
lentoikseen / lentoiksensa
Ess -na lentonani lentoinani lentonasi lentoinasi lentonansa / lentonaan lentoinansa / lentoinaan
Abe -tta lennottani / lentottani lennoittani / lentoittani lennottasi / lentottasi lennoittasi / lentoittasi lennottansa / lennottaan /
lentottansa / lentottaan
lennoittansa / lennoittaan /
lentoittansa / lentoittaan
Com -ne - lentoineni - lentoinesi - lentoineen / lentoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lentomme lentomme lentonne lentonne lentonsa lentonsa
Par -ta lentoamme lentojamme lentoanne lentojanne lentoansa / lentoaan lentojansa / lentojaan
Gen -n lentomme lentojemme lentonne lentojenne lentonsa lentojensa
Ill mihin lentoomme lentoihimme lentoonne lentoihinne lentoonsa lentoihinsa
Ine -ssa lennossamme / lentossamme lennoissamme / lentoissamme lennossanne / lentossanne lennoissanne / lentoissanne lennossansa / lennossaan /
lentossansa / lentossaan
lennoissansa / lennoissaan /
lentoissansa / lentoissaan
Ela -sta lennostamme / lentostamme lennoistamme / lentoistamme lennostanne / lentostanne lennoistanne / lentoistanne lennostansa / lennostaan /
lentostansa / lentostaan
lennoistansa / lennoistaan /
lentoistansa / lentoistaan
All -lle lennollemme / lentollemme lennoillemme / lentoillemme lennollenne / lentollenne lennoillenne / lentoillenne lennolleen / lennollensa /
lentolleen / lentollensa
lennoillensa / lennoillean /
lentoillensa / lentoillean
Ade -lla lennollamme / lentollamme lennoillamme / lentoillamme lennollanne / lentollanne lennoillanne / lentoillanne lennollansa / lennollaan /
lentollansa / lentollaan
lennoillansa / lennoillaan /
lentoillansa / lentoillaan
Abl -lta lennoltamme / lentoltamme lennoiltamme / lentoiltamme lennoltanne / lentoltanne lennoiltanne / lentoiltanne lennoltansa / lennoltaan /
lentoltansa / lentoltaan
lennoiltansa / lennoiltaan /
lentoiltansa / lentoiltaan
Tra -ksi lennoksemme / lentoksemme lennoiksemme / lentoiksemme lennoksenne / lentoksenne lennoiksenne / lentoiksenne lennokseen / lennoksensa /
lentokseen / lentoksensa
lennoikseen / lennoiksensa /
lentoikseen / lentoiksensa
Ess -na lentonamme lentoinamme lentonanne lentoinanne lentonansa / lentonaan lentoinansa / lentoinaan
Abe -tta lennottamme / lentottamme lennoittamme / lentoittamme lennottanne / lentottanne lennoittanne / lentoittanne lennottansa / lennottaan /
lentottansa / lentottaan
lennoittansa / lennoittaan /
lentoittansa / lentoittaan
Com -ne - lentoinemme - lentoinenne - lentoineen / lentoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept