logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

whig, noun

Word analysis
whig

whig

whig

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

whig

whigit

Par

-ta

whigiä

whigejä

Gen

-n

whigin

whigien

Ill

mihin

whigiin

whigeihin

Ine

-ssa

whigissä

whigeissä

Ela

-sta

whigistä

whigeistä

All

-lle

whigille

whigeille

Ade

-lla

whigillä

whigeillä

Abl

-lta

whigiltä

whigeiltä

Tra

-ksi

whigiksi

whigeiksi

Ess

-na

whiginä

whigeinä

Abe

-tta

whigittä

whigeittä

Com

-ne

-

whigeine

Ins

-in

-

whigein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

whig

whigit

Par

-ta

whigiä

whigejä

Gen

-n

whigin

whigien

Ill

mihin

whigiin

whigeihin

Ine

-ssa

whigissä

whigeissä

Ela

-sta

whigistä

whigeistä

All

-lle

whigille

whigeille

Ade

-lla

whigillä

whigeillä

Abl

-lta

whigiltä

whigeiltä

Tra

-ksi

whigiksi

whigeiksi

Ess

-na

whiginä

whigeinä

Abe

-tta

whigittä

whigeittä

Com

-ne

-

whigeine

Ins

-in

-

whigein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Whig
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; WikiMatrix Hieno herrasmies, vaikkakin piti whigns-historiasta. A very worthy gent, if Whiggish in his views. Miksi riitelisimme, vaikka minä olen whig ja sinä tory? Why should we quarrel, because I am a Whig and thou art a Tory? Tämä on luettelo Yhdysvaltain Whigns-puolueen puoluekokouksista. This is a list of the Leaders of the British Whig Party. Lordi B:lläs-on suuret whigns-kutsut tänä iltana Golden Squaressa. Lord B—— receives a great Whig company to-night at Golden Square. Hän oli hyvin kiinnostunut politiikasta ja kannatti Whigns-puoluetta. He was active in Parliament and supported Whig policies. Hän oli maltillinen uudistaja, joka yleensä kannatti whigns-ministerejä. Talbot was active in politics, being a moderate Reformer who generally supported the Whig Ministers. Beaumanoirin suku on ollut Whigns-puoluelaisia William III:nen ajoista saakka. The Beaumanoirs have been Whigs from the time of William III. Jos lady olisi ollut whig, olisi nuorukainenkin ollut; jos lady olisi ollut mr. Had she been a Whig, he had been one; had she followed Mr. Whigns-puolueen romahdettua vuonna 1855 hän siirtyi republikaaniseen puolueeseen. When the Whig party dissolved in the 1850s, he joined with the Republicans. Ja vaikka olenkin whig, olen iloissani, että tuo mies joutui tappiolle. Hänkö tappiolle? And Whig as I may be, I am glad the man was beaten.« »Him beaten? Show more arrow right

Wikipedia

Whigit
puolue Britanniassa vuosina 1688–1859 Amerikan whigit
Amerikan vallankumouksen käynnistäjät 1700-luvulla Whig puolue
puolue Yhdysvalloissa 1834–1856 Whig puolue
puolue Liberiassa 1869–1980 Whig puolue
2014 Britanniassa perustettu puolue Whig historia
brittiläistä historiankirjoitusta 1800-luvulla hallinnut suuntaus
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

whigini

whigini

whigisi

whigisi

whiginsä

whiginsä

Par

-ta

whigiäni

whigejäni

whigiäsi

whigejäsi

whigiänsä / whigiään

whigejänsä / whigejään

Gen

-n

whigini

whigieni

whigisi

whigiesi

whiginsä

whigiensä

Ill

mihin

whigiini

whigeihini

whigiisi

whigeihisi

whigiinsä

whigeihinsä

Ine

-ssa

whigissäni

whigeissäni

whigissäsi

whigeissäsi

whigissänsä / whigissään

whigeissänsä / whigeissään

Ela

-sta

whigistäni

whigeistäni

whigistäsi

whigeistäsi

whigistänsä / whigistään

whigeistänsä / whigeistään

All

-lle

whigilleni

whigeilleni

whigillesi

whigeillesi

whigillensä / whigilleen

whigeillensä / whigeilleän

Ade

-lla

whigilläni

whigeilläni

whigilläsi

whigeilläsi

whigillänsä / whigillään

whigeillänsä / whigeillään

Abl

-lta

whigiltäni

whigeiltäni

whigiltäsi

whigeiltäsi

whigiltänsä / whigiltään

whigeiltänsä / whigeiltään

Tra

-ksi

whigikseni

whigeikseni

whigiksesi

whigeiksesi

whigiksensä / whigikseen

whigeiksensä / whigeikseen

Ess

-na

whiginäni

whigeinäni

whiginäsi

whigeinäsi

whiginänsä / whiginään

whigeinänsä / whigeinään

Abe

-tta

whigittäni

whigeittäni

whigittäsi

whigeittäsi

whigittänsä / whigittään

whigeittänsä / whigeittään

Com

-ne

-

whigeineni

-

whigeinesi

-

whigeinensä / whigeineen

Singular

Plural

Nom

-

whigini

whigisi

whiginsä

whigini

whigisi

whiginsä

Par

-ta

whigiäni

whigiäsi

whigiänsä / whigiään

whigejäni

whigejäsi

whigejänsä / whigejään

Gen

-n

whigini

whigisi

whiginsä

whigieni

whigiesi

whigiensä

Ill

mihin

whigiini

whigiisi

whigiinsä

whigeihini

whigeihisi

whigeihinsä

Ine

-ssa

whigissäni

whigissäsi

whigissänsä / whigissään

whigeissäni

whigeissäsi

whigeissänsä / whigeissään

Ela

-sta

whigistäni

whigistäsi

whigistänsä / whigistään

whigeistäni

whigeistäsi

whigeistänsä / whigeistään

All

-lle

whigilleni

whigillesi

whigillensä / whigilleen

whigeilleni

whigeillesi

whigeillensä / whigeilleän

Ade

-lla

whigilläni

whigilläsi

whigillänsä / whigillään

whigeilläni

whigeilläsi

whigeillänsä / whigeillään

Abl

-lta

whigiltäni

whigiltäsi

whigiltänsä / whigiltään

whigeiltäni

whigeiltäsi

whigeiltänsä / whigeiltään

Tra

-ksi

whigikseni

whigiksesi

whigiksensä / whigikseen

whigeikseni

whigeiksesi

whigeiksensä / whigeikseen

Ess

-na

whiginäni

whiginäsi

whiginänsä / whiginään

whigeinäni

whigeinäsi

whigeinänsä / whigeinään

Abe

-tta

whigittäni

whigittäsi

whigittänsä / whigittään

whigeittäni

whigeittäsi

whigeittänsä / whigeittään

Com

-ne

-

-

-

whigeineni

whigeinesi

whigeinensä / whigeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

whigimme

whigimme

whiginne

whiginne

whiginsä

whiginsä

Par

-ta

whigiämme

whigejämme

whigiänne

whigejänne

whigiänsä / whigiään

whigejänsä / whigejään

Gen

-n

whigimme

whigiemme

whiginne

whigienne

whiginsä

whigiensä

Ill

mihin

whigiimme

whigeihimme

whigiinne

whigeihinne

whigiinsä

whigeihinsä

Ine

-ssa

whigissämme

whigeissämme

whigissänne

whigeissänne

whigissänsä / whigissään

whigeissänsä / whigeissään

Ela

-sta

whigistämme

whigeistämme

whigistänne

whigeistänne

whigistänsä / whigistään

whigeistänsä / whigeistään

All

-lle

whigillemme

whigeillemme

whigillenne

whigeillenne

whigillensä / whigilleen

whigeillensä / whigeilleän

Ade

-lla

whigillämme

whigeillämme

whigillänne

whigeillänne

whigillänsä / whigillään

whigeillänsä / whigeillään

Abl

-lta

whigiltämme

whigeiltämme

whigiltänne

whigeiltänne

whigiltänsä / whigiltään

whigeiltänsä / whigeiltään

Tra

-ksi

whigiksemme

whigeiksemme

whigiksenne

whigeiksenne

whigiksensä / whigikseen

whigeiksensä / whigeikseen

Ess

-na

whiginämme

whigeinämme

whiginänne

whigeinänne

whiginänsä / whiginään

whigeinänsä / whigeinään

Abe

-tta

whigittämme

whigeittämme

whigittänne

whigeittänne

whigittänsä / whigittään

whigeittänsä / whigeittään

Com

-ne

-

whigeinemme

-

whigeinenne

-

whigeinensä / whigeineen

Singular

Plural

Nom

-

whigimme

whiginne

whiginsä

whigimme

whiginne

whiginsä

Par

-ta

whigiämme

whigiänne

whigiänsä / whigiään

whigejämme

whigejänne

whigejänsä / whigejään

Gen

-n

whigimme

whiginne

whiginsä

whigiemme

whigienne

whigiensä

Ill

mihin

whigiimme

whigiinne

whigiinsä

whigeihimme

whigeihinne

whigeihinsä

Ine

-ssa

whigissämme

whigissänne

whigissänsä / whigissään

whigeissämme

whigeissänne

whigeissänsä / whigeissään

Ela

-sta

whigistämme

whigistänne

whigistänsä / whigistään

whigeistämme

whigeistänne

whigeistänsä / whigeistään

All

-lle

whigillemme

whigillenne

whigillensä / whigilleen

whigeillemme

whigeillenne

whigeillensä / whigeilleän

Ade

-lla

whigillämme

whigillänne

whigillänsä / whigillään

whigeillämme

whigeillänne

whigeillänsä / whigeillään

Abl

-lta

whigiltämme

whigiltänne

whigiltänsä / whigiltään

whigeiltämme

whigeiltänne

whigeiltänsä / whigeiltään

Tra

-ksi

whigiksemme

whigiksenne

whigiksensä / whigikseen

whigeiksemme

whigeiksenne

whigeiksensä / whigeikseen

Ess

-na

whiginämme

whiginänne

whiginänsä / whiginään

whigeinämme

whigeinänne

whigeinänsä / whigeinään

Abe

-tta

whigittämme

whigittänne

whigittänsä / whigittään

whigeittämme

whigeittänne

whigeittänsä / whigeittään

Com

-ne

-

-

-

whigeinemme

whigeinenne

whigeinensä / whigeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept