whig |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
whigit |
|
Par |
-ta |
whigiä |
whigejä |
Gen |
-n |
whigin |
whigien |
Ill |
mihin |
whigiin |
whigeihin |
Ine |
-ssa |
whigissä |
whigeissä |
Ela |
-sta |
whigistä |
whigeistä |
All |
-lle |
whigille |
whigeille |
Ade |
-lla |
whigillä |
whigeillä |
Abl |
-lta |
whigiltä |
whigeiltä |
Tra |
-ksi |
whigiksi |
whigeiksi |
Ess |
-na |
whiginä |
whigeinä |
Abe |
-tta |
whigittä |
whigeittä |
Com |
-ne |
- |
whigeine |
Ins |
-in |
- |
whigein |
Singular
Plural
Nom
-
whigit
Par
-ta
whigiä
whigejä
Gen
-n
whigin
whigien
Ill
mihin
whigiin
whigeihin
Ine
-ssa
whigissä
whigeissä
Ela
-sta
whigistä
whigeistä
All
-lle
whigille
whigeille
Ade
-lla
whigillä
whigeillä
Abl
-lta
whigiltä
whigeiltä
Tra
-ksi
whigiksi
whigeiksi
Ess
-na
whiginä
whigeinä
Abe
-tta
whigittä
whigeittä
Com
-ne
-
whigeine
Ins
-in
-
whigein
| Whig |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
whigi |
whigi |
whigi |
whigi |
whigi |
whigi |
Par |
-ta |
whigiä |
whigejä |
whigiä |
whigejä |
whigiä |
whigejä |
Gen |
-n |
whigi |
whigie |
whigi |
whigie |
whigi |
whigie |
Ill |
mihin |
whigii |
whigeihi |
whigii |
whigeihi |
whigii |
whigeihi |
Ine |
-ssa |
whigissä |
whigeissä |
whigissä |
whigeissä |
whigissä |
whigeissä |
Ela |
-sta |
whigistä |
whigeistä |
whigistä |
whigeistä |
whigistä |
whigeistä |
All |
-lle |
whigille |
whigeille |
whigille |
whigeille |
whigille |
whigeille |
Ade |
-lla |
whigillä |
whigeillä |
whigillä |
whigeillä |
whigillä |
whigeillä |
Abl |
-lta |
whigiltä |
whigeiltä |
whigiltä |
whigeiltä |
whigiltä |
whigeiltä |
Tra |
-ksi |
whigikse |
whigeikse |
whigikse |
whigeikse |
whigikse |
whigeikse |
Ess |
-na |
whiginä |
whigeinä |
whiginä |
whigeinä |
whiginä |
whigeinä |
Abe |
-tta |
whigittä |
whigeittä |
whigittä |
whigeittä |
whigittä |
whigeittä |
Com |
-ne |
- |
whigeine |
- |
whigeine |
- |
whigeine |
Singular
Plural
Nom
-
whigi
whigi
whigi
whigi
whigi
whigi
Par
-ta
whigiä
whigiä
whigiä
whigejä
whigejä
whigejä
Gen
-n
whigi
whigi
whigi
whigie
whigie
whigie
Ill
mihin
whigii
whigii
whigii
whigeihi
whigeihi
whigeihi
Ine
-ssa
whigissä
whigissä
whigissä
whigeissä
whigeissä
whigeissä
Ela
-sta
whigistä
whigistä
whigistä
whigeistä
whigeistä
whigeistä
All
-lle
whigille
whigille
whigille
whigeille
whigeille
whigeille
Ade
-lla
whigillä
whigillä
whigillä
whigeillä
whigeillä
whigeillä
Abl
-lta
whigiltä
whigiltä
whigiltä
whigeiltä
whigeiltä
whigeiltä
Tra
-ksi
whigikse
whigikse
whigikse
whigeikse
whigeikse
whigeikse
Ess
-na
whiginä
whiginä
whiginä
whigeinä
whigeinä
whigeinä
Abe
-tta
whigittä
whigittä
whigittä
whigeittä
whigeittä
whigeittä
Com
-ne
-
-
-
whigeine
whigeine
whigeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
whigi |
whigi |
whigi |
whigi |
whigi |
whigi |
Par |
-ta |
whigiä |
whigejä |
whigiä |
whigejä |
whigiä |
whigejä |
Gen |
-n |
whigi |
whigie |
whigi |
whigie |
whigi |
whigie |
Ill |
mihin |
whigii |
whigeihi |
whigii |
whigeihi |
whigii |
whigeihi |
Ine |
-ssa |
whigissä |
whigeissä |
whigissä |
whigeissä |
whigissä |
whigeissä |
Ela |
-sta |
whigistä |
whigeistä |
whigistä |
whigeistä |
whigistä |
whigeistä |
All |
-lle |
whigille |
whigeille |
whigille |
whigeille |
whigille |
whigeille |
Ade |
-lla |
whigillä |
whigeillä |
whigillä |
whigeillä |
whigillä |
whigeillä |
Abl |
-lta |
whigiltä |
whigeiltä |
whigiltä |
whigeiltä |
whigiltä |
whigeiltä |
Tra |
-ksi |
whigikse |
whigeikse |
whigikse |
whigeikse |
whigikse |
whigeikse |
Ess |
-na |
whiginä |
whigeinä |
whiginä |
whigeinä |
whiginä |
whigeinä |
Abe |
-tta |
whigittä |
whigeittä |
whigittä |
whigeittä |
whigittä |
whigeittä |
Com |
-ne |
- |
whigeine |
- |
whigeine |
- |
whigeine |
Singular
Plural
Nom
-
whigi
whigi
whigi
whigi
whigi
whigi
Par
-ta
whigiä
whigiä
whigiä
whigejä
whigejä
whigejä
Gen
-n
whigi
whigi
whigi
whigie
whigie
whigie
Ill
mihin
whigii
whigii
whigii
whigeihi
whigeihi
whigeihi
Ine
-ssa
whigissä
whigissä
whigissä
whigeissä
whigeissä
whigeissä
Ela
-sta
whigistä
whigistä
whigistä
whigeistä
whigeistä
whigeistä
All
-lle
whigille
whigille
whigille
whigeille
whigeille
whigeille
Ade
-lla
whigillä
whigillä
whigillä
whigeillä
whigeillä
whigeillä
Abl
-lta
whigiltä
whigiltä
whigiltä
whigeiltä
whigeiltä
whigeiltä
Tra
-ksi
whigikse
whigikse
whigikse
whigeikse
whigeikse
whigeikse
Ess
-na
whiginä
whiginä
whiginä
whigeinä
whigeinä
whigeinä
Abe
-tta
whigittä
whigittä
whigittä
whigeittä
whigeittä
whigeittä
Com
-ne
-
-
-
whigeine
whigeine
whigeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net