logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vohveli, Ni

Word analysis
vohvelikupissa

vohvelikupissa

vohveli

Ni, Singular Nominative

+ kuppi

Noun, Singular Inessive

vohveli

Ni, Singular Nominative

+ kuppa

Noun, Plural Inessive

vohveli

Noun, Singular Nominative

+ kuppi

Noun, Singular Inessive

vohveli

Noun, Singular Nominative

+ kuppa

Noun, Plural Inessive

Report an issue

Wiktionary

waffle Show more arrow right Borrowed from Swedish våffla (“waffle”). Show more arrow right
wafer vohveli, ehtoollisleipä, vohvelikeksi, suulakka
waffle
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppi

kupit

Par

-ta

kuppia

kuppeja

Gen

-n

kupin

kuppien

Ill

mihin

kuppiin

kuppeihin

Ine

-ssa

kupissa

kupeissa

Ela

-sta

kupista

kupeista

All

-lle

kupille

kupeille

Ade

-lla

kupilla

kupeilla

Abl

-lta

kupilta

kupeilta

Tra

-ksi

kupiksi

kupeiksi

Ess

-na

kuppina

kuppeina

Abe

-tta

kupitta

kupeitta

Com

-ne

-

kuppeine

Ins

-in

-

kupein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppi

kupit

Par

-ta

kuppia

kuppeja

Gen

-n

kupin

kuppien

Ill

mihin

kuppiin

kuppeihin

Ine

-ssa

kupissa

kupeissa

Ela

-sta

kupista

kupeista

All

-lle

kupille

kupeille

Ade

-lla

kupilla

kupeilla

Abl

-lta

kupilta

kupeilta

Tra

-ksi

kupiksi

kupeiksi

Ess

-na

kuppina

kuppeina

Abe

-tta

kupitta

kupeitta

Com

-ne

-

kuppeine

Ins

-in

-

kupein

cup kuppi, cup, kupillinen, malja, kalkki, pikari
pan pannu, kattila, vuoka, kuppi, vati, uunivuoka
beaker koelasi, lasi, kuppi, juomalasi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tilde MODEL; Tatoeba Kuppi putosi lattialle. The cup fell on the floor. Anna kuppisi. Gimme your cup. Laita kuppi sen kupeille. Put the cup beside it. Yksi kuppi. One cup, dear. Missä on kupeittanne? Where is your cup? Missä kuppiesi on? Where is your cup? Voin juoda kupeistasi. I can drink from your cup. Kuppi oli täynnä kuumaa vettä. The cup was full of hot water. Neljäsosa kuppi. Quarter cup. Ota kuppi kahvia. Have a cup of coffee. Show more arrow right

Wiktionary

cup (vessel for warm drinks) funnel used for pouring oil or other liquids Show more arrow right kupillinen kuppikunta kuppikoko kupponen imukuppi Show more arrow right Borrowed from Swedish kopp, kupp (“cup”). Show more arrow right

Wikipedia

Cup A cup is an open-top container used to hold liquids for pouring or drinking; while mainly used for drinking, it also can be used to store solids for pouring (e.g., sugar, flour, grains). Cups may be made of glass, metal, china, clay, wood, stone, polystyrene, plastic, aluminium or other materials, and are usually fixed with a stem, handles, or other adornments. Cups are used for quenching thirst across a wide range of cultures and social classes, and different styles of cups may be used for different liquids or in different situations. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppini

kuppini

kuppisi

kuppisi

kuppinsa

kuppinsa

Par

-ta

kuppiani

kuppejani

kuppiasi

kuppejasi

kuppiansa / kuppiaan

kuppejansa / kuppejaan

Gen

-n

kuppini

kuppieni

kuppisi

kuppiesi

kuppinsa

kuppiensa

Ill

mihin

kuppiini

kuppeihini

kuppiisi

kuppeihisi

kuppiinsa

kuppeihinsa

Ine

-ssa

kupissani

kupeissani

kupissasi

kupeissasi

kupissansa / kupissaan

kupeissansa / kupeissaan

Ela

-sta

kupistani

kupeistani

kupistasi

kupeistasi

kupistansa / kupistaan

kupeistansa / kupeistaan

All

-lle

kupilleni

kupeilleni

kupillesi

kupeillesi

kupillensa / kupilleen

kupeillensa / kupeillean

Ade

-lla

kupillani

kupeillani

kupillasi

kupeillasi

kupillansa / kupillaan

kupeillansa / kupeillaan

Abl

-lta

kupiltani

kupeiltani

kupiltasi

kupeiltasi

kupiltansa / kupiltaan

kupeiltansa / kupeiltaan

Tra

-ksi

kupikseni

kupeikseni

kupiksesi

kupeiksesi

kupiksensa / kupikseen

kupeiksensa / kupeikseen

Ess

-na

kuppinani

kuppeinani

kuppinasi

kuppeinasi

kuppinansa / kuppinaan

kuppeinansa / kuppeinaan

Abe

-tta

kupittani

kupeittani

kupittasi

kupeittasi

kupittansa / kupittaan

kupeittansa / kupeittaan

Com

-ne

-

kuppeineni

-

kuppeinesi

-

kuppeinensa / kuppeineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppini

kuppisi

kuppinsa

kuppini

kuppisi

kuppinsa

Par

-ta

kuppiani

kuppiasi

kuppiansa / kuppiaan

kuppejani

kuppejasi

kuppejansa / kuppejaan

Gen

-n

kuppini

kuppisi

kuppinsa

kuppieni

kuppiesi

kuppiensa

Ill

mihin

kuppiini

kuppiisi

kuppiinsa

kuppeihini

kuppeihisi

kuppeihinsa

Ine

-ssa

kupissani

kupissasi

kupissansa / kupissaan

kupeissani

kupeissasi

kupeissansa / kupeissaan

Ela

-sta

kupistani

kupistasi

kupistansa / kupistaan

kupeistani

kupeistasi

kupeistansa / kupeistaan

All

-lle

kupilleni

kupillesi

kupillensa / kupilleen

kupeilleni

kupeillesi

kupeillensa / kupeillean

Ade

-lla

kupillani

kupillasi

kupillansa / kupillaan

kupeillani

kupeillasi

kupeillansa / kupeillaan

Abl

-lta

kupiltani

kupiltasi

kupiltansa / kupiltaan

kupeiltani

kupeiltasi

kupeiltansa / kupeiltaan

Tra

-ksi

kupikseni

kupiksesi

kupiksensa / kupikseen

kupeikseni

kupeiksesi

kupeiksensa / kupeikseen

Ess

-na

kuppinani

kuppinasi

kuppinansa / kuppinaan

kuppeinani

kuppeinasi

kuppeinansa / kuppeinaan

Abe

-tta

kupittani

kupittasi

kupittansa / kupittaan

kupeittani

kupeittasi

kupeittansa / kupeittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppeineni

kuppeinesi

kuppeinensa / kuppeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppimme

kuppimme

kuppinne

kuppinne

kuppinsa

kuppinsa

Par

-ta

kuppiamme

kuppejamme

kuppianne

kuppejanne

kuppiansa / kuppiaan

kuppejansa / kuppejaan

Gen

-n

kuppimme

kuppiemme

kuppinne

kuppienne

kuppinsa

kuppiensa

Ill

mihin

kuppiimme

kuppeihimme

kuppiinne

kuppeihinne

kuppiinsa

kuppeihinsa

Ine

-ssa

kupissamme

kupeissamme

kupissanne

kupeissanne

kupissansa / kupissaan

kupeissansa / kupeissaan

Ela

-sta

kupistamme

kupeistamme

kupistanne

kupeistanne

kupistansa / kupistaan

kupeistansa / kupeistaan

All

-lle

kupillemme

kupeillemme

kupillenne

kupeillenne

kupillensa / kupilleen

kupeillensa / kupeillean

Ade

-lla

kupillamme

kupeillamme

kupillanne

kupeillanne

kupillansa / kupillaan

kupeillansa / kupeillaan

Abl

-lta

kupiltamme

kupeiltamme

kupiltanne

kupeiltanne

kupiltansa / kupiltaan

kupeiltansa / kupeiltaan

Tra

-ksi

kupiksemme

kupeiksemme

kupiksenne

kupeiksenne

kupiksensa / kupikseen

kupeiksensa / kupeikseen

Ess

-na

kuppinamme

kuppeinamme

kuppinanne

kuppeinanne

kuppinansa / kuppinaan

kuppeinansa / kuppeinaan

Abe

-tta

kupittamme

kupeittamme

kupittanne

kupeittanne

kupittansa / kupittaan

kupeittansa / kupeittaan

Com

-ne

-

kuppeinemme

-

kuppeinenne

-

kuppeinensa / kuppeineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppimme

kuppinne

kuppinsa

kuppimme

kuppinne

kuppinsa

Par

-ta

kuppiamme

kuppianne

kuppiansa / kuppiaan

kuppejamme

kuppejanne

kuppejansa / kuppejaan

Gen

-n

kuppimme

kuppinne

kuppinsa

kuppiemme

kuppienne

kuppiensa

Ill

mihin

kuppiimme

kuppiinne

kuppiinsa

kuppeihimme

kuppeihinne

kuppeihinsa

Ine

-ssa

kupissamme

kupissanne

kupissansa / kupissaan

kupeissamme

kupeissanne

kupeissansa / kupeissaan

Ela

-sta

kupistamme

kupistanne

kupistansa / kupistaan

kupeistamme

kupeistanne

kupeistansa / kupeistaan

All

-lle

kupillemme

kupillenne

kupillensa / kupilleen

kupeillemme

kupeillenne

kupeillensa / kupeillean

Ade

-lla

kupillamme

kupillanne

kupillansa / kupillaan

kupeillamme

kupeillanne

kupeillansa / kupeillaan

Abl

-lta

kupiltamme

kupiltanne

kupiltansa / kupiltaan

kupeiltamme

kupeiltanne

kupeiltansa / kupeiltaan

Tra

-ksi

kupiksemme

kupiksenne

kupiksensa / kupikseen

kupeiksemme

kupeiksenne

kupeiksensa / kupeikseen

Ess

-na

kuppinamme

kuppinanne

kuppinansa / kuppinaan

kuppeinamme

kuppeinanne

kuppeinansa / kuppeinaan

Abe

-tta

kupittamme

kupittanne

kupittansa / kupittaan

kupeittamme

kupeittanne

kupeittansa / kupeittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppeinemme

kuppeinenne

kuppeinensa / kuppeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppa

kupat

Par

-ta

kuppaa

kuppia

Gen

-n

kupan

kuppien

Ill

mihin

kuppaan

kuppiin

Ine

-ssa

kupassa

kupissa

Ela

-sta

kupasta

kupista

All

-lle

kupalle

kupille

Ade

-lla

kupalla

kupilla

Abl

-lta

kupalta

kupilta

Tra

-ksi

kupaksi

kupiksi

Ess

-na

kuppana

kuppina

Abe

-tta

kupatta

kupitta

Com

-ne

-

kuppine

Ins

-in

-

kupin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppa

kupat

Par

-ta

kuppaa

kuppia

Gen

-n

kupan

kuppien

Ill

mihin

kuppaan

kuppiin

Ine

-ssa

kupassa

kupissa

Ela

-sta

kupasta

kupista

All

-lle

kupalle

kupille

Ade

-lla

kupalla

kupilla

Abl

-lta

kupalta

kupilta

Tra

-ksi

kupaksi

kupiksi

Ess

-na

kuppana

kuppina

Abe

-tta

kupatta

kupitta

Com

-ne

-

kuppine

Ins

-in

-

kupin

syphilis kuppa, syfilis
pox rokko, kuppa
Show more arrow right
opensubtitles2; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Korpora Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Ilman kuppaa. Without syphilis. Kupissasi on kahvia. In your cup there is coffee. Kuppa voidaan todeta verikokeella. Syphilis can be diagnosed with a blood test. Hän sairastaa kuppaa. He has syphilis. Kuppa on hoidettavissa antibiooteilla. Syphilis is treatable with antibiotics. Kamu, sinulla on kuppa. You've got syphilis. Ette saa kuppia. You'll never get the Cup. Ravistan kuppia. I will shake the cup. Kuppa on sinua tärkeämpi. I love syphilis more than you. Housella ei ole kuppaa. House doesn't have syphilis. Show more arrow right

Wiktionary

syphilis Show more arrow right kuppatautisyfilis Show more arrow right

Wikipedia

Syphilis Syphilis is a sexually transmitted infection caused by the bacterium Treponema pallidum subspecies pallidum. The signs and symptoms of syphilis vary depending in which of the four stages it presents (primary, secondary, latent, and tertiary). The primary stage classically presents with a single chancre (a firm, painless, non-itchy skin ulceration usually between 1 cm and 2 cm in diameter) though there may be multiple sores. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppani

kuppani

kuppasi

kuppasi

kuppansa

kuppansa

Par

-ta

kuppaani

kuppiani

kuppaasi

kuppiasi

kuppaansa

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppani

kuppieni

kuppasi

kuppiesi

kuppansa

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaani

kuppiini

kuppaasi

kuppiisi

kuppaansa

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassani

kupissani

kupassasi

kupissasi

kupassansa / kupassaan

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastani

kupistani

kupastasi

kupistasi

kupastansa / kupastaan

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupalleni

kupilleni

kupallesi

kupillesi

kupallensa / kupalleen

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallani

kupillani

kupallasi

kupillasi

kupallansa / kupallaan

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltani

kupiltani

kupaltasi

kupiltasi

kupaltansa / kupaltaan

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupakseni

kupikseni

kupaksesi

kupiksesi

kupaksensa / kupakseen

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanani

kuppinani

kuppanasi

kuppinasi

kuppanansa / kuppanaan

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattani

kupittani

kupattasi

kupittasi

kupattansa / kupattaan

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

kuppineni

-

kuppinesi

-

kuppinensa / kuppineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppani

kuppasi

kuppansa

kuppani

kuppasi

kuppansa

Par

-ta

kuppaani

kuppaasi

kuppaansa

kuppiani

kuppiasi

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppani

kuppasi

kuppansa

kuppieni

kuppiesi

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaani

kuppaasi

kuppaansa

kuppiini

kuppiisi

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassani

kupassasi

kupassansa / kupassaan

kupissani

kupissasi

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastani

kupastasi

kupastansa / kupastaan

kupistani

kupistasi

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupalleni

kupallesi

kupallensa / kupalleen

kupilleni

kupillesi

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallani

kupallasi

kupallansa / kupallaan

kupillani

kupillasi

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltani

kupaltasi

kupaltansa / kupaltaan

kupiltani

kupiltasi

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupakseni

kupaksesi

kupaksensa / kupakseen

kupikseni

kupiksesi

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanani

kuppanasi

kuppanansa / kuppanaan

kuppinani

kuppinasi

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattani

kupattasi

kupattansa / kupattaan

kupittani

kupittasi

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppineni

kuppinesi

kuppinensa / kuppineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppamme

kuppamme

kuppanne

kuppanne

kuppansa

kuppansa

Par

-ta

kuppaamme

kuppiamme

kuppaanne

kuppianne

kuppaansa

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppamme

kuppiemme

kuppanne

kuppienne

kuppansa

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaamme

kuppiimme

kuppaanne

kuppiinne

kuppaansa

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassamme

kupissamme

kupassanne

kupissanne

kupassansa / kupassaan

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastamme

kupistamme

kupastanne

kupistanne

kupastansa / kupastaan

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupallemme

kupillemme

kupallenne

kupillenne

kupallensa / kupalleen

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallamme

kupillamme

kupallanne

kupillanne

kupallansa / kupallaan

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltamme

kupiltamme

kupaltanne

kupiltanne

kupaltansa / kupaltaan

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupaksemme

kupiksemme

kupaksenne

kupiksenne

kupaksensa / kupakseen

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanamme

kuppinamme

kuppananne

kuppinanne

kuppanansa / kuppanaan

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattamme

kupittamme

kupattanne

kupittanne

kupattansa / kupattaan

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

kuppinemme

-

kuppinenne

-

kuppinensa / kuppineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppamme

kuppanne

kuppansa

kuppamme

kuppanne

kuppansa

Par

-ta

kuppaamme

kuppaanne

kuppaansa

kuppiamme

kuppianne

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppamme

kuppanne

kuppansa

kuppiemme

kuppienne

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaamme

kuppaanne

kuppaansa

kuppiimme

kuppiinne

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassamme

kupassanne

kupassansa / kupassaan

kupissamme

kupissanne

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastamme

kupastanne

kupastansa / kupastaan

kupistamme

kupistanne

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupallemme

kupallenne

kupallensa / kupalleen

kupillemme

kupillenne

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallamme

kupallanne

kupallansa / kupallaan

kupillamme

kupillanne

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltamme

kupaltanne

kupaltansa / kupaltaan

kupiltamme

kupiltanne

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupaksemme

kupaksenne

kupaksensa / kupakseen

kupiksemme

kupiksenne

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanamme

kuppananne

kuppanansa / kuppanaan

kuppinamme

kuppinanne

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattamme

kupattanne

kupattansa / kupattaan

kupittamme

kupittanne

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppinemme

kuppinenne

kuppinensa / kuppineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vohveli

vohvelit

Par

-ta

vohvelia

vohveleita / vohveleja

Gen

-n

vohvelin

vohveleitten / vohveleiden / vohvelien

Ill

mihin

vohveliin

vohveleihin

Ine

-ssa

vohvelissa

vohveleissa

Ela

-sta

vohvelista

vohveleista

All

-lle

vohvelille

vohveleille

Ade

-lla

vohvelilla

vohveleilla

Abl

-lta

vohvelilta

vohveleilta

Tra

-ksi

vohveliksi

vohveleiksi

Ess

-na

vohvelina

vohveleina

Abe

-tta

vohvelitta

vohveleitta

Com

-ne

-

vohveleine

Ins

-in

-

vohvelein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vohveli

vohvelit

Par

-ta

vohvelia

vohveleita / vohveleja

Gen

-n

vohvelin

vohveleitten / vohveleiden / vohvelien

Ill

mihin

vohveliin

vohveleihin

Ine

-ssa

vohvelissa

vohveleissa

Ela

-sta

vohvelista

vohveleista

All

-lle

vohvelille

vohveleille

Ade

-lla

vohvelilla

vohveleilla

Abl

-lta

vohvelilta

vohveleilta

Tra

-ksi

vohveliksi

vohveleiksi

Ess

-na

vohvelina

vohveleina

Abe

-tta

vohvelitta

vohveleitta

Com

-ne

-

vohveleine

Ins

-in

-

vohvelein

wafer vohveli, ehtoollisleipä, vohvelikeksi, suulakka
waffle
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Tämä vohveli on paras. This waffle is the best. Vohveli oli herkullista. The waffle was delicious. Syö vohvelisi. Eat your fucking waffle. Vohveli maistuisi nyt. A waffle would be really nice now. Söin vohvelin. Yes I had a waffle. Suosikkiani kahvilassa on vohveli jäätelön kera. My favorite at the café is the waffle with ice cream. Tein vohveleita. I made waffles. Vohveli maistuu herkulliselta mansikkahillon kanssa. The waffle tastes delicious with strawberry jam. Voit pitää minua vohvelins-isukkinasi. Well, consider me your waffle daddy. Vohvelit kuumiksi. Waffle time. Show more arrow right

Wiktionary

waffle Show more arrow right Borrowed from Swedish våffla (“waffle”). Show more arrow right

Wikipedia

Waffle A waffle is a dish made from leavened batter or dough that is cooked between two plates that are patterned to give a characteristic size, shape, and surface impression. There are many variations based on the type of waffle iron and recipe used. Waffles are eaten throughout the world, particularly in Belgium, which has over a dozen regional varieties. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vohvelini

vohvelini

vohvelisi

vohvelisi

vohvelinsa

vohvelinsa

Par

-ta

vohveliani

vohveleitani / vohvelejani

vohveliasi

vohveleitasi / vohvelejasi

vohveliansa / vohveliaan

vohveleitansa / vohveleitaan / vohvelejansa / vohvelejaan

Gen

-n

vohvelini

vohveleitteni / vohveleideni / vohvelieni

vohvelisi

vohveleittesi / vohveleidesi / vohveliesi

vohvelinsa

vohveleittensa / vohveleidensa / vohveliensa

Ill

mihin

vohveliini

vohveleihini

vohveliisi

vohveleihisi

vohveliinsa

vohveleihinsa

Ine

-ssa

vohvelissani

vohveleissani

vohvelissasi

vohveleissasi

vohvelissansa / vohvelissaan

vohveleissansa / vohveleissaan

Ela

-sta

vohvelistani

vohveleistani

vohvelistasi

vohveleistasi

vohvelistansa / vohvelistaan

vohveleistansa / vohveleistaan

All

-lle

vohvelilleni

vohveleilleni

vohvelillesi

vohveleillesi

vohvelillensa / vohvelilleen

vohveleillensa / vohveleillean

Ade

-lla

vohvelillani

vohveleillani

vohvelillasi

vohveleillasi

vohvelillansa / vohvelillaan

vohveleillansa / vohveleillaan

Abl

-lta

vohveliltani

vohveleiltani

vohveliltasi

vohveleiltasi

vohveliltansa / vohveliltaan

vohveleiltansa / vohveleiltaan

Tra

-ksi

vohvelikseni

vohveleikseni

vohveliksesi

vohveleiksesi

vohveliksensa / vohvelikseen

vohveleiksensa / vohveleikseen

Ess

-na

vohvelinani

vohveleinani

vohvelinasi

vohveleinasi

vohvelinansa / vohvelinaan

vohveleinansa / vohveleinaan

Abe

-tta

vohvelittani

vohveleittani

vohvelittasi

vohveleittasi

vohvelittansa / vohvelittaan

vohveleittansa / vohveleittaan

Com

-ne

-

vohveleineni

-

vohveleinesi

-

vohveleinensa / vohveleineen

Singular

Plural

Nom

-

vohvelini

vohvelisi

vohvelinsa

vohvelini

vohvelisi

vohvelinsa

Par

-ta

vohveliani

vohveliasi

vohveliansa / vohveliaan

vohveleitani / vohvelejani

vohveleitasi / vohvelejasi

vohveleitansa / vohveleitaan / vohvelejansa / vohvelejaan

Gen

-n

vohvelini

vohvelisi

vohvelinsa

vohveleitteni / vohveleideni / vohvelieni

vohveleittesi / vohveleidesi / vohveliesi

vohveleittensa / vohveleidensa / vohveliensa

Ill

mihin

vohveliini

vohveliisi

vohveliinsa

vohveleihini

vohveleihisi

vohveleihinsa

Ine

-ssa

vohvelissani

vohvelissasi

vohvelissansa / vohvelissaan

vohveleissani

vohveleissasi

vohveleissansa / vohveleissaan

Ela

-sta

vohvelistani

vohvelistasi

vohvelistansa / vohvelistaan

vohveleistani

vohveleistasi

vohveleistansa / vohveleistaan

All

-lle

vohvelilleni

vohvelillesi

vohvelillensa / vohvelilleen

vohveleilleni

vohveleillesi

vohveleillensa / vohveleillean

Ade

-lla

vohvelillani

vohvelillasi

vohvelillansa / vohvelillaan

vohveleillani

vohveleillasi

vohveleillansa / vohveleillaan

Abl

-lta

vohveliltani

vohveliltasi

vohveliltansa / vohveliltaan

vohveleiltani

vohveleiltasi

vohveleiltansa / vohveleiltaan

Tra

-ksi

vohvelikseni

vohveliksesi

vohveliksensa / vohvelikseen

vohveleikseni

vohveleiksesi

vohveleiksensa / vohveleikseen

Ess

-na

vohvelinani

vohvelinasi

vohvelinansa / vohvelinaan

vohveleinani

vohveleinasi

vohveleinansa / vohveleinaan

Abe

-tta

vohvelittani

vohvelittasi

vohvelittansa / vohvelittaan

vohveleittani

vohveleittasi

vohveleittansa / vohveleittaan

Com

-ne

-

-

-

vohveleineni

vohveleinesi

vohveleinensa / vohveleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vohvelimme

vohvelimme

vohvelinne

vohvelinne

vohvelinsa

vohvelinsa

Par

-ta

vohveliamme

vohveleitamme / vohvelejamme

vohvelianne

vohveleitanne / vohvelejanne

vohveliansa / vohveliaan

vohveleitansa / vohveleitaan / vohvelejansa / vohvelejaan

Gen

-n

vohvelimme

vohveleittemme / vohveleidemme / vohveliemme

vohvelinne

vohveleittenne / vohveleidenne / vohvelienne

vohvelinsa

vohveleittensa / vohveleidensa / vohveliensa

Ill

mihin

vohveliimme

vohveleihimme

vohveliinne

vohveleihinne

vohveliinsa

vohveleihinsa

Ine

-ssa

vohvelissamme

vohveleissamme

vohvelissanne

vohveleissanne

vohvelissansa / vohvelissaan

vohveleissansa / vohveleissaan

Ela

-sta

vohvelistamme

vohveleistamme

vohvelistanne

vohveleistanne

vohvelistansa / vohvelistaan

vohveleistansa / vohveleistaan

All

-lle

vohvelillemme

vohveleillemme

vohvelillenne

vohveleillenne

vohvelillensa / vohvelilleen

vohveleillensa / vohveleillean

Ade

-lla

vohvelillamme

vohveleillamme

vohvelillanne

vohveleillanne

vohvelillansa / vohvelillaan

vohveleillansa / vohveleillaan

Abl

-lta

vohveliltamme

vohveleiltamme

vohveliltanne

vohveleiltanne

vohveliltansa / vohveliltaan

vohveleiltansa / vohveleiltaan

Tra

-ksi

vohveliksemme

vohveleiksemme

vohveliksenne

vohveleiksenne

vohveliksensa / vohvelikseen

vohveleiksensa / vohveleikseen

Ess

-na

vohvelinamme

vohveleinamme

vohvelinanne

vohveleinanne

vohvelinansa / vohvelinaan

vohveleinansa / vohveleinaan

Abe

-tta

vohvelittamme

vohveleittamme

vohvelittanne

vohveleittanne

vohvelittansa / vohvelittaan

vohveleittansa / vohveleittaan

Com

-ne

-

vohveleinemme

-

vohveleinenne

-

vohveleinensa / vohveleineen

Singular

Plural

Nom

-

vohvelimme

vohvelinne

vohvelinsa

vohvelimme

vohvelinne

vohvelinsa

Par

-ta

vohveliamme

vohvelianne

vohveliansa / vohveliaan

vohveleitamme / vohvelejamme

vohveleitanne / vohvelejanne

vohveleitansa / vohveleitaan / vohvelejansa / vohvelejaan

Gen

-n

vohvelimme

vohvelinne

vohvelinsa

vohveleittemme / vohveleidemme / vohveliemme

vohveleittenne / vohveleidenne / vohvelienne

vohveleittensa / vohveleidensa / vohveliensa

Ill

mihin

vohveliimme

vohveliinne

vohveliinsa

vohveleihimme

vohveleihinne

vohveleihinsa

Ine

-ssa

vohvelissamme

vohvelissanne

vohvelissansa / vohvelissaan

vohveleissamme

vohveleissanne

vohveleissansa / vohveleissaan

Ela

-sta

vohvelistamme

vohvelistanne

vohvelistansa / vohvelistaan

vohveleistamme

vohveleistanne

vohveleistansa / vohveleistaan

All

-lle

vohvelillemme

vohvelillenne

vohvelillensa / vohvelilleen

vohveleillemme

vohveleillenne

vohveleillensa / vohveleillean

Ade

-lla

vohvelillamme

vohvelillanne

vohvelillansa / vohvelillaan

vohveleillamme

vohveleillanne

vohveleillansa / vohveleillaan

Abl

-lta

vohveliltamme

vohveliltanne

vohveliltansa / vohveliltaan

vohveleiltamme

vohveleiltanne

vohveleiltansa / vohveleiltaan

Tra

-ksi

vohveliksemme

vohveliksenne

vohveliksensa / vohvelikseen

vohveleiksemme

vohveleiksenne

vohveleiksensa / vohveleikseen

Ess

-na

vohvelinamme

vohvelinanne

vohvelinansa / vohvelinaan

vohveleinamme

vohveleinanne

vohveleinansa / vohveleinaan

Abe

-tta

vohvelittamme

vohvelittanne

vohvelittansa / vohvelittaan

vohveleittamme

vohveleittanne

vohveleittansa / vohveleittaan

Com

-ne

-

-

-

vohveleinemme

vohveleinenne

vohveleinensa / vohveleineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept