logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

virottaa, verb

Word analysis
virottaa SeeHide full analysisArrow downArrow up

virottaa

virottaa

Verb, Present, 3rd person singular

virottaa

virottaa

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive, rare) to revitalize, refresh Show more arrow right viro- +‎ -ttaa Show more arrow right
to revive elvyttää, elpyä, herättää, herättää henkiin, virvoittaa, virottaa
to resuscitate elvyttää, virottaa
Show more arrow right
Common Crawl; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; Tatoeba; OpenSubtitles 2018; Tilde Model Corpus; Europarl V7 fi-en; YLE-fi-en; Tatoeba en-fi; OPUS2 fi-en Työkaluille on tärkeää virota hyvin. It is important for tools to recover well. Virota ei tapahdu yhdessä yössä. Recovery does not happen overnight. Ei ole helppoa virota vaikeasta menetyksestä. It is not easy to recover from a difficult loss. Hän yritti virota pitkäaikaisesta sairaudestaan. She tried to convalesce from her long-term illness. Kestää aikaa virota rankasta urheilusuorituksesta. It takes time to recuperate from a strenuous sports performance. Virota voi vain yksilö, jos hänellä on siihen tahtoa ja voimaa. One can only recover individually if they have the will and strength for it. Tällaiset ajatukset ja ympäristön ilmapiiri ovat auttaneet minua virota. Such thoughts and atmosphere have helped me heal. Toivon, että talousarvion ratkaisut auttavat Euroopan unionia virota nopeasti. I hope that the decisions in the budget will help the European Union recover quickly. Se on askel eteenpäin, joka auttaa sairaita virota ja pääsemään takaisin työn syrjään. It is a step forward that helps the sick get well and get back to work. Sukuelinten silpominen on liian monen naisen todellisuus, ja heidän on saatava apua virota. Female genital mutilation is the reality for too many women, and they need help to recover. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

virotan

en virota

ii

virotat

et virota

iii

virottaa

ei virota

Plural

Positive

Negative

i

virotamme / virotetaan

emme virota / ei viroteta

ii

virotatte

ette virota

iii

virottavat

eivät virota

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

virotin

en virottanut

ii

virotit

et virottanut

iii

virotti

ei virottanut

Plural

Positive

Negative

i

virotimme / virotettiin

emme virottaneet / ei virotettu

ii

virotitte

ette virottaneet

iii

virottivat

eivät virottaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen virottanut

en ole virottanut

ii

olet virottanut

et ole virottanut

iii

on virottanut

ei ole virottanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme virottaneet

emme ole virottaneet

ii

olette virottaneet

ette ole virottaneet

iii

ovat virottaneet

eivät ole virottaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin virottanut

en ollut virottanut

ii

olit virottanut

et ollut virottanut

iii

oli virottanut

ei ollut virottanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme virottaneet

emme olleet virottaneet

ii

olitte virottaneet

ette olleet virottaneet

iii

olivat virottaneet

eivät olleet virottaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

virottaisin

en virottaisi

ii

virottaisit

et virottaisi

iii

virottaisi

ei virottaisi

Plural

Positive

Negative

i

virottaisimme

emme virottaisi

ii

virottaisitte

ette virottaisi

iii

virottaisivat

eivät virottaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin virottanut

en olisi virottanut

ii

olisit virottanut

et olisi virottanut

iii

olisi virottanut

ei olisi virottanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme virottaneet

emme olisi virottaneet

ii

olisitte virottaneet

ette olisi virottaneet

iii

olisivat virottaneet

eivät olisi virottaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

virottanen

en virottane

ii

virottanet

et virottane

iii

virottanee

ei virottane

Plural

Positive

Negative

i

virottanemme

emme virottane

ii

virottanette

ette virottane

iii

virottanevat

eivät virottane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen virottanut

en liene virottanut

ii

lienet virottanut

et liene virottanut

iii

lienee virottanut

ei liene virottanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme virottaneet

emme liene virottaneet

ii

lienette virottaneet

ette liene virottaneet

iii

lienevät virottaneet

eivät liene virottaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

virota

iii

virottakoon

Plural

i

virottakaamme

ii

virottakaa

iii

virottakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

virottaa

Tra

-ksi

virottaaksensa / virottaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

virottaessa

Ins

-in

virottaen

Ine

-ssa

virotettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

virottamaan

Ine

-ssa

virottamassa

Ela

-sta

virottamasta

Ade

-lla

virottamalla

Abe

-tta

virottamatta

Ins

-in

virottaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

virottaminen

Par

-ta

virottamista

Infinitive V

virottamaisillaan / virottamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

virotetaan

ei viroteta

Imperfect

virotettiin

ei virotettu

Potential

virotettaneen

ei virotettane

Conditional

virotettaisiin

ei virotettaisi

Imperative Present

virotettakoon

älköön virotettako

Imperative Perfect

olkoon virotettu

älköön virotettu

Positive

Negative

Present

virotetaan

ei viroteta

Imperfect

virotettiin

ei virotettu

Potential

virotettaneen

ei virotettane

Conditional

virotettaisiin

ei virotettaisi

Imperative Present

virotettakoon

älköön virotettako

Imperative Perfect

olkoon virotettu

älköön virotettu

Participle

Active

Passive

1st

virottava

virotettava

2nd

virottanut

virotettu

3rd

virottama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

virotan

en virota

ii

et virota

Solve

iii

ei virota

Solve

Plural

Positive

Negative

i

virotamme / virotetaan

emme virota / ei viroteta

ii

virotatte

ette Solve

iii

virottavat

eivät virota

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

virotanen virota

ii

et virota
Solve

iii

ei virota
Solve

Plural

PositiveNegative

i

virotamme / virotetaanemme virota / ei viroteta

ii

virotatteette
Solve

iii

virottavateivät virota
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en virottanut

Solve

ii

virotit

et virottanut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

virotimme / virotettiin

emme virottaneet / ei virotettu

ii

virotitte

ette Solve

iii

virottivat

eivät virottaneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en virottanut
Solve

ii

virotitet virottanut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

virotimme / virotettiinemme virottaneet / ei virotettu

ii

virotitteette
Solve

iii

virottivateivät virottaneet
Imperative Solved!

sinä

virota

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

virota

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en virottaisi

Solve

ii

virottaisit

et virottaisi

iii

virottaisi

ei virottaisi

Plural

Positive

Negative

i

virottaisimme

emme virottaisi

ii

ette virottaisi

Solve

iii

virottaisivat

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en virottaisi
Solve

ii

virottaisitet virottaisi

iii

virottaisiei virottaisi

Plural

PositiveNegative

i

virottaisimmeemme virottaisi

ii

ette virottaisi
Solve

iii

virottaisivateivät
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept