logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

viila, noun

Word analysis
viilanohjain

viilanohjain

viila

Noun, Singular Genitive

+ ohja

Noun, Plural Genitive Rare form or wordRare

viila

Noun, Singular Genitive

+ ohjain

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viila

viilat

Par

-ta

viilaa

viiloja

Gen

-n

viilan

viilojen

Ill

mihin

viilaan

viiloihin

Ine

-ssa

viilassa

viiloissa

Ela

-sta

viilasta

viiloista

All

-lle

viilalle

viiloille

Ade

-lla

viilalla

viiloilla

Abl

-lta

viilalta

viiloilta

Tra

-ksi

viilaksi

viiloiksi

Ess

-na

viilana

viiloina

Abe

-tta

viilatta

viiloitta

Com

-ne

-

viiloine

Ins

-in

-

viiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viila

viilat

Par

-ta

viilaa

viiloja

Gen

-n

viilan

viilojen

Ill

mihin

viilaan

viiloihin

Ine

-ssa

viilassa

viiloissa

Ela

-sta

viilasta

viiloista

All

-lle

viilalle

viiloille

Ade

-lla

viilalla

viiloilla

Abl

-lta

viilalta

viiloilta

Tra

-ksi

viilaksi

viiloiksi

Ess

-na

viilana

viiloina

Abe

-tta

viilatta

viiloitta

Com

-ne

-

viiloine

Ins

-in

-

viiloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

file tiedosto, asiakirjat, viila, arkisto, kortisto, asiakirjakannet
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; ParaCrawl; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; OpenSubtitles; WikiMatrix Viila on metallityökalu. File is a metal tool. Viila on teroitusväline. The file is a sharpening tool. Kädessäni on iso metallinen viila. In my hand is a large metal file. Vaihda terävä viila tylsään terään. Replace the sharp file with a dull one. Tämä vanha viila on vielä hyvässä kunnossa. This old file is still in good condition. Saitko viilan? D'you get the file? Ruuvipuristimet, Viilat. Vices, files [ hand tools]. Ostin uuden viilan puutyötä varten. I bought a new file for woodworking. Hän käyttää viilaa metallin tarkkaan muotoiluun. He uses a file for precise shaping of metal. Tarvitsen uuden viilan teroittamaan puutarhasaksia. I need a new file to sharpen the garden shears. Show more arrow right

Wiktionary

file (cutting or smoothing tool) Show more arrow right Nouns viilaajaviilaamoviilainviilariviilaus Verbs viilataviilailla Show more arrow right kolmioviilakoneviilakynsiviilakäsiviilalaattaviilaneulaviilapyöröviilasärmäviilateroitusviilaviilaharjaviilajauheviilajauhoviilanhakkaajaviilanhakkuuviilanpuruviilapenkkiviilapihditviilatehdas Show more arrow right Borrowed from Swedish fil. Show more arrow right

Wikipedia

File (tool) A file is a tool used to remove fine amounts of material from a workpiece. It is common in woodworking, metalworking, and other similar trade and hobby tasks. Most are hand tools, made of a case hardened steel bar of rectangular, square, triangular, or round cross-section, with one or more surfaces cut with sharp, generally parallel teeth. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viilani

viilani

viilasi

viilasi

viilansa

viilansa

Par

-ta

viilaani

viilojani

viilaasi

viilojasi

viilaansa / viilaaan

viilojansa / viilojaan

Gen

-n

viilani

viilojeni

viilasi

viilojesi

viilansa

viilojensa

Ill

mihin

viilaani

viiloihini

viilaasi

viiloihisi

viilaansa

viiloihinsa

Ine

-ssa

viilassani

viiloissani

viilassasi

viiloissasi

viilassansa / viilassaan

viiloissansa / viiloissaan

Ela

-sta

viilastani

viiloistani

viilastasi

viiloistasi

viilastansa / viilastaan

viiloistansa / viiloistaan

All

-lle

viilalleni

viiloilleni

viilallesi

viiloillesi

viilallensa / viilalleen

viiloillensa / viiloillean

Ade

-lla

viilallani

viiloillani

viilallasi

viiloillasi

viilallansa / viilallaan

viiloillansa / viiloillaan

Abl

-lta

viilaltani

viiloiltani

viilaltasi

viiloiltasi

viilaltansa / viilaltaan

viiloiltansa / viiloiltaan

Tra

-ksi

viilakseni

viiloikseni

viilaksesi

viiloiksesi

viilaksensa / viilakseen

viiloiksensa / viiloikseen

Ess

-na

viilanani

viiloinani

viilanasi

viiloinasi

viilanansa / viilanaan

viiloinansa / viiloinaan

Abe

-tta

viilattani

viiloittani

viilattasi

viiloittasi

viilattansa / viilattaan

viiloittansa / viiloittaan

Com

-ne

-

viiloineni

-

viiloinesi

-

viiloinensa / viiloineen

Singular

Plural

Nom

-

viilani

viilasi

viilansa

viilani

viilasi

viilansa

Par

-ta

viilaani

viilaasi

viilaansa / viilaaan

viilojani

viilojasi

viilojansa / viilojaan

Gen

-n

viilani

viilasi

viilansa

viilojeni

viilojesi

viilojensa

Ill

mihin

viilaani

viilaasi

viilaansa

viiloihini

viiloihisi

viiloihinsa

Ine

-ssa

viilassani

viilassasi

viilassansa / viilassaan

viiloissani

viiloissasi

viiloissansa / viiloissaan

Ela

-sta

viilastani

viilastasi

viilastansa / viilastaan

viiloistani

viiloistasi

viiloistansa / viiloistaan

All

-lle

viilalleni

viilallesi

viilallensa / viilalleen

viiloilleni

viiloillesi

viiloillensa / viiloillean

Ade

-lla

viilallani

viilallasi

viilallansa / viilallaan

viiloillani

viiloillasi

viiloillansa / viiloillaan

Abl

-lta

viilaltani

viilaltasi

viilaltansa / viilaltaan

viiloiltani

viiloiltasi

viiloiltansa / viiloiltaan

Tra

-ksi

viilakseni

viilaksesi

viilaksensa / viilakseen

viiloikseni

viiloiksesi

viiloiksensa / viiloikseen

Ess

-na

viilanani

viilanasi

viilanansa / viilanaan

viiloinani

viiloinasi

viiloinansa / viiloinaan

Abe

-tta

viilattani

viilattasi

viilattansa / viilattaan

viiloittani

viiloittasi

viiloittansa / viiloittaan

Com

-ne

-

-

-

viiloineni

viiloinesi

viiloinensa / viiloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viilamme

viilamme

viilanne

viilanne

viilansa

viilansa

Par

-ta

viilaamme

viilojamme

viilaanne

viilojanne

viilaansa / viilaaan

viilojansa / viilojaan

Gen

-n

viilamme

viilojemme

viilanne

viilojenne

viilansa

viilojensa

Ill

mihin

viilaamme

viiloihimme

viilaanne

viiloihinne

viilaansa

viiloihinsa

Ine

-ssa

viilassamme

viiloissamme

viilassanne

viiloissanne

viilassansa / viilassaan

viiloissansa / viiloissaan

Ela

-sta

viilastamme

viiloistamme

viilastanne

viiloistanne

viilastansa / viilastaan

viiloistansa / viiloistaan

All

-lle

viilallemme

viiloillemme

viilallenne

viiloillenne

viilallensa / viilalleen

viiloillensa / viiloillean

Ade

-lla

viilallamme

viiloillamme

viilallanne

viiloillanne

viilallansa / viilallaan

viiloillansa / viiloillaan

Abl

-lta

viilaltamme

viiloiltamme

viilaltanne

viiloiltanne

viilaltansa / viilaltaan

viiloiltansa / viiloiltaan

Tra

-ksi

viilaksemme

viiloiksemme

viilaksenne

viiloiksenne

viilaksensa / viilakseen

viiloiksensa / viiloikseen

Ess

-na

viilanamme

viiloinamme

viilananne

viiloinanne

viilanansa / viilanaan

viiloinansa / viiloinaan

Abe

-tta

viilattamme

viiloittamme

viilattanne

viiloittanne

viilattansa / viilattaan

viiloittansa / viiloittaan

Com

-ne

-

viiloinemme

-

viiloinenne

-

viiloinensa / viiloineen

Singular

Plural

Nom

-

viilamme

viilanne

viilansa

viilamme

viilanne

viilansa

Par

-ta

viilaamme

viilaanne

viilaansa / viilaaan

viilojamme

viilojanne

viilojansa / viilojaan

Gen

-n

viilamme

viilanne

viilansa

viilojemme

viilojenne

viilojensa

Ill

mihin

viilaamme

viilaanne

viilaansa

viiloihimme

viiloihinne

viiloihinsa

Ine

-ssa

viilassamme

viilassanne

viilassansa / viilassaan

viiloissamme

viiloissanne

viiloissansa / viiloissaan

Ela

-sta

viilastamme

viilastanne

viilastansa / viilastaan

viiloistamme

viiloistanne

viiloistansa / viiloistaan

All

-lle

viilallemme

viilallenne

viilallensa / viilalleen

viiloillemme

viiloillenne

viiloillensa / viiloillean

Ade

-lla

viilallamme

viilallanne

viilallansa / viilallaan

viiloillamme

viiloillanne

viiloillansa / viiloillaan

Abl

-lta

viilaltamme

viilaltanne

viilaltansa / viilaltaan

viiloiltamme

viiloiltanne

viiloiltansa / viiloiltaan

Tra

-ksi

viilaksemme

viilaksenne

viilaksensa / viilakseen

viiloiksemme

viiloiksenne

viiloiksensa / viiloikseen

Ess

-na

viilanamme

viilananne

viilanansa / viilanaan

viiloinamme

viiloinanne

viiloinansa / viiloinaan

Abe

-tta

viilattamme

viilattanne

viilattansa / viilattaan

viiloittamme

viiloittanne

viiloittansa / viiloittaan

Com

-ne

-

-

-

viiloinemme

viiloinenne

viiloinensa / viiloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohja

ohjat

Par

-ta

ohjaa

ohjia

Gen

-n

ohjan

ohjien

Ill

mihin

ohjaan

ohjiin

Ine

-ssa

ohjassa

ohjissa

Ela

-sta

ohjasta

ohjista

All

-lle

ohjalle

ohjille

Ade

-lla

ohjalla

ohjilla

Abl

-lta

ohjalta

ohjilta

Tra

-ksi

ohjaksi

ohjiksi

Ess

-na

ohjana

ohjina

Abe

-tta

ohjatta

ohjitta

Com

-ne

-

ohjine

Ins

-in

-

ohjin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohja

ohjat

Par

-ta

ohjaa

ohjia

Gen

-n

ohjan

ohjien

Ill

mihin

ohjaan

ohjiin

Ine

-ssa

ohjassa

ohjissa

Ela

-sta

ohjasta

ohjista

All

-lle

ohjalle

ohjille

Ade

-lla

ohjalla

ohjilla

Abl

-lta

ohjalta

ohjilta

Tra

-ksi

ohjaksi

ohjiksi

Ess

-na

ohjana

ohjina

Abe

-tta

ohjatta

ohjitta

Com

-ne

-

ohjine

Ins

-in

-

ohjin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ohja
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; OPUS; Tatoeba Ohja oli hiljattain remontoitu. The steering wheel had recently been renovated. Badger, anna ohjaksesi. Badger, give me your reins. Ohja valmistautuu laskeutumiseen. The pilot prepares for landing. Kadoksissa ollut ohja kuoli myöhemmin sairaalassa. The missing driver later died in the hospital. Ohja tarkistaa ilmatilan ennen nousua. The pilot checks the airspace before takeoff. Ohjain rikkoutui kesken pelin. The joystick broke during the game. Ohjaan koneita tehtaassa. I operate machines in the factory. Kapteeni ja Ohja keskustelevat reittimuutoksesta. The captain and the copilot discuss the change of route. Kurssilaiset auttoivat toisiaan, ettei kukaan erehtynyt ohja kädessä. The students helped each other so that no one made a mistake with the rudder in hand. Yhdistä langaton ohjain pelikonsoliin. Connect the wireless controller to the game console. Show more arrow right

Wiktionary

(usually in the plural) rein (strap or rope attached to the bridle or bit, used to control a horse or other animal) Show more arrow right ohjassuitset Show more arrow right From Proto-Finnic ohja, from earlier ošja, likely borrowed from Proto-Germanic ansijō. Cognate with Estonian ohi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjani

ohjani

ohjasi

ohjasi

ohjansa

ohjansa

Par

-ta

ohjaani

ohjiani

ohjaasi

ohjiasi

ohjaansa

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjani

ohjieni

ohjasi

ohjiesi

ohjansa

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaani

ohjiini

ohjaasi

ohjiisi

ohjaansa

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassani

ohjissani

ohjassasi

ohjissasi

ohjassansa / ohjassaan

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastani

ohjistani

ohjastasi

ohjistasi

ohjastansa / ohjastaan

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjalleni

ohjilleni

ohjallesi

ohjillesi

ohjallensa / ohjalleen

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallani

ohjillani

ohjallasi

ohjillasi

ohjallansa / ohjallaan

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltani

ohjiltani

ohjaltasi

ohjiltasi

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjakseni

ohjikseni

ohjaksesi

ohjiksesi

ohjaksensa / ohjakseen

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanani

ohjinani

ohjanasi

ohjinasi

ohjanansa / ohjanaan

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattani

ohjittani

ohjattasi

ohjittasi

ohjattansa / ohjattaan

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

ohjineni

-

ohjinesi

-

ohjinensa / ohjineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjani

ohjasi

ohjansa

ohjani

ohjasi

ohjansa

Par

-ta

ohjaani

ohjaasi

ohjaansa

ohjiani

ohjiasi

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjani

ohjasi

ohjansa

ohjieni

ohjiesi

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaani

ohjaasi

ohjaansa

ohjiini

ohjiisi

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassani

ohjassasi

ohjassansa / ohjassaan

ohjissani

ohjissasi

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastani

ohjastasi

ohjastansa / ohjastaan

ohjistani

ohjistasi

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjalleni

ohjallesi

ohjallensa / ohjalleen

ohjilleni

ohjillesi

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallani

ohjallasi

ohjallansa / ohjallaan

ohjillani

ohjillasi

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltani

ohjaltasi

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltani

ohjiltasi

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjakseni

ohjaksesi

ohjaksensa / ohjakseen

ohjikseni

ohjiksesi

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanani

ohjanasi

ohjanansa / ohjanaan

ohjinani

ohjinasi

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattani

ohjattasi

ohjattansa / ohjattaan

ohjittani

ohjittasi

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjineni

ohjinesi

ohjinensa / ohjineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjamme

ohjamme

ohjanne

ohjanne

ohjansa

ohjansa

Par

-ta

ohjaamme

ohjiamme

ohjaanne

ohjianne

ohjaansa

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjamme

ohjiemme

ohjanne

ohjienne

ohjansa

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaamme

ohjiimme

ohjaanne

ohjiinne

ohjaansa

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassamme

ohjissamme

ohjassanne

ohjissanne

ohjassansa / ohjassaan

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastamme

ohjistamme

ohjastanne

ohjistanne

ohjastansa / ohjastaan

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjallemme

ohjillemme

ohjallenne

ohjillenne

ohjallensa / ohjalleen

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallamme

ohjillamme

ohjallanne

ohjillanne

ohjallansa / ohjallaan

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltamme

ohjiltamme

ohjaltanne

ohjiltanne

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjaksemme

ohjiksemme

ohjaksenne

ohjiksenne

ohjaksensa / ohjakseen

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanamme

ohjinamme

ohjananne

ohjinanne

ohjanansa / ohjanaan

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattamme

ohjittamme

ohjattanne

ohjittanne

ohjattansa / ohjattaan

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

ohjinemme

-

ohjinenne

-

ohjinensa / ohjineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjamme

ohjanne

ohjansa

ohjamme

ohjanne

ohjansa

Par

-ta

ohjaamme

ohjaanne

ohjaansa

ohjiamme

ohjianne

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjamme

ohjanne

ohjansa

ohjiemme

ohjienne

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaamme

ohjaanne

ohjaansa

ohjiimme

ohjiinne

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassamme

ohjassanne

ohjassansa / ohjassaan

ohjissamme

ohjissanne

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastamme

ohjastanne

ohjastansa / ohjastaan

ohjistamme

ohjistanne

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjallemme

ohjallenne

ohjallensa / ohjalleen

ohjillemme

ohjillenne

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallamme

ohjallanne

ohjallansa / ohjallaan

ohjillamme

ohjillanne

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltamme

ohjaltanne

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltamme

ohjiltanne

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjaksemme

ohjaksenne

ohjaksensa / ohjakseen

ohjiksemme

ohjiksenne

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanamme

ohjananne

ohjanansa / ohjanaan

ohjinamme

ohjinanne

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattamme

ohjattanne

ohjattansa / ohjattaan

ohjittamme

ohjittanne

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjinemme

ohjinenne

ohjinensa / ohjineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjain

ohjaimet

Par

-ta

ohjainta

ohjaimia

Gen

-n

ohjaimen

ohjainten / ohjaimien

Ill

mihin

ohjaimeen

ohjaimiin

Ine

-ssa

ohjaimessa

ohjaimissa

Ela

-sta

ohjaimesta

ohjaimista

All

-lle

ohjaimelle

ohjaimille

Ade

-lla

ohjaimella

ohjaimilla

Abl

-lta

ohjaimelta

ohjaimilta

Tra

-ksi

ohjaimeksi

ohjaimiksi

Ess

-na

ohjaimena

ohjaimina

Abe

-tta

ohjaimetta

ohjaimitta

Com

-ne

-

ohjaimine

Ins

-in

-

ohjaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjain

ohjaimet

Par

-ta

ohjainta

ohjaimia

Gen

-n

ohjaimen

ohjainten / ohjaimien

Ill

mihin

ohjaimeen

ohjaimiin

Ine

-ssa

ohjaimessa

ohjaimissa

Ela

-sta

ohjaimesta

ohjaimista

All

-lle

ohjaimelle

ohjaimille

Ade

-lla

ohjaimella

ohjaimilla

Abl

-lta

ohjaimelta

ohjaimilta

Tra

-ksi

ohjaimeksi

ohjaimiksi

Ess

-na

ohjaimena

ohjaimina

Abe

-tta

ohjaimetta

ohjaimitta

Com

-ne

-

ohjaimine

Ins

-in

-

ohjaimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

guide opas, ohjain, ohje, matkaopas, opaskirja, ohjaaja
jig pilkki, ohjain, muotti, peli, uistin, gigue
Show more arrow right
OPUS; Europarl; TED; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; EMEA; OpenSubtitles2018.v3 Vaihda rikkoutunut ohjain uuteen. Replace the broken control with a new one. Ohjain reagoi nopeasti muutoksiin. The controller reacts quickly to changes. Ohjain auttaa säätämään lämpötilaa. The thermostat helps adjust the temperature. Ohjain on helppo asentaa ja käyttää. The control unit is easy to install and use. Ohjain oli viallinen ja piti vaihtaa. The joystick was faulty and needed to be replaced. Ohjain auttaa säätämään laitteen toimintoja. The controller helps adjust the device's functions. Älykäs ohjain optimoi laitteen energiankulutuksen. The smart controller optimizes the device's energy consumption. Ohjain on suunniteltu helpottamaan päivittäisiä tehtäviä. The remote control is designed to facilitate daily tasks. Chakotay, mene ohjaimiin. Chakotay, take the conn. Kaksi ohjainta, kaksi piippua. Two controllers, two pipes. Show more arrow right

Wiktionary

controller (a controlling mechanism) - (computing) controller (hardware that acts as a controller, such as a graphics controller) laiteohjain (computing, Windows) device driver ajuri, laiteajuri (graphical user interface) control - Show more arrow right ohjata +‎ -in Show more arrow right

Wikipedia

lentokoneen
ohjaimet videopeliohjain kaukosäädin laiteohjain
tietokonelaitteistossa, esimerkiksi näytönohjain laiteajuri
Microsoftin käyttöjärjestelmissä.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimeni

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimesi

ohjaimensa

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintani

ohjaimiani

ohjaintasi

ohjaimiasi

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimeni

ohjainteni / ohjaimieni

ohjaimesi

ohjaintesi / ohjaimiesi

ohjaimensa

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeeni

ohjaimiini

ohjaimeesi

ohjaimiisi

ohjaimeensa

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessani

ohjaimissani

ohjaimessasi

ohjaimissasi

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestani

ohjaimistani

ohjaimestasi

ohjaimistasi

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimelleni

ohjaimilleni

ohjaimellesi

ohjaimillesi

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellani

ohjaimillani

ohjaimellasi

ohjaimillasi

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltani

ohjaimiltani

ohjaimeltasi

ohjaimiltasi

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimekseni

ohjaimikseni

ohjaimeksesi

ohjaimiksesi

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenani

ohjaiminani

ohjaimenasi

ohjaiminasi

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettani

ohjaimittani

ohjaimettasi

ohjaimittasi

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

ohjaimineni

-

ohjaiminesi

-

ohjaiminensa / ohjaimineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimensa

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintani

ohjaintasi

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiani

ohjaimiasi

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimensa

ohjainteni / ohjaimieni

ohjaintesi / ohjaimiesi

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeeni

ohjaimeesi

ohjaimeensa

ohjaimiini

ohjaimiisi

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessani

ohjaimessasi

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissani

ohjaimissasi

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestani

ohjaimestasi

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistani

ohjaimistasi

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimelleni

ohjaimellesi

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimilleni

ohjaimillesi

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellani

ohjaimellasi

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillani

ohjaimillasi

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltani

ohjaimeltasi

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltani

ohjaimiltasi

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimekseni

ohjaimeksesi

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimikseni

ohjaimiksesi

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenani

ohjaimenasi

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminani

ohjaiminasi

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettani

ohjaimettasi

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittani

ohjaimittasi

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjaimineni

ohjaiminesi

ohjaiminensa / ohjaimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimemme

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimenne

ohjaimensa

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintamme

ohjaimiamme

ohjaintanne

ohjaimianne

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimemme

ohjaintemme / ohjaimiemme

ohjaimenne

ohjaintenne / ohjaimienne

ohjaimensa

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeemme

ohjaimiimme

ohjaimeenne

ohjaimiinne

ohjaimeensa

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessamme

ohjaimissamme

ohjaimessanne

ohjaimissanne

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestamme

ohjaimistamme

ohjaimestanne

ohjaimistanne

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimellemme

ohjaimillemme

ohjaimellenne

ohjaimillenne

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellamme

ohjaimillamme

ohjaimellanne

ohjaimillanne

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltamme

ohjaimiltamme

ohjaimeltanne

ohjaimiltanne

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimeksemme

ohjaimiksemme

ohjaimeksenne

ohjaimiksenne

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenamme

ohjaiminamme

ohjaimenanne

ohjaiminanne

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettamme

ohjaimittamme

ohjaimettanne

ohjaimittanne

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

ohjaiminemme

-

ohjaiminenne

-

ohjaiminensa / ohjaimineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimensa

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintamme

ohjaintanne

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiamme

ohjaimianne

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimensa

ohjaintemme / ohjaimiemme

ohjaintenne / ohjaimienne

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeemme

ohjaimeenne

ohjaimeensa

ohjaimiimme

ohjaimiinne

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessamme

ohjaimessanne

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissamme

ohjaimissanne

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestamme

ohjaimestanne

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistamme

ohjaimistanne

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimellemme

ohjaimellenne

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimillemme

ohjaimillenne

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellamme

ohjaimellanne

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillamme

ohjaimillanne

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltamme

ohjaimeltanne

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltamme

ohjaimiltanne

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimeksemme

ohjaimeksenne

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimiksemme

ohjaimiksenne

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenamme

ohjaimenanne

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminamme

ohjaiminanne

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettamme

ohjaimettanne

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittamme

ohjaimittanne

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjaiminemme

ohjaiminenne

ohjaiminensa / ohjaimineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

viila

viilat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

viilojen

Solve

Ill

mihin

viilaan

Solve

Ine

-ssa

viiloissa

Solve

Ela

-sta

viiloista

Solve

All

-lle

viilalle

Solve

Ade

-lla

viilalla

viiloilla

Abl

-lta

viilalta

viiloilta

Tra

-ksi

viilaksi

viiloiksi

Ess

-na

viilana

viiloina

Abe

-tta

viilatta

viiloitta

Com

-ne

-

viiloine

Ins

-in

-

viiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viila

viilat

Par

-ta

Gen

-n

viilojen

Ill

mihin

viilaan

Ine

-ssa

viiloissa

Ela

-sta

viiloista

All

-lle

viilalle

Ade

-lla

viilalla

viiloilla

Abl

-lta

viilalta

viiloilta

Tra

-ksi

viilaksi

viiloiksi

Ess

-na

viilana

viiloina

Abe

-tta

viilatta

viiloitta

Com

-ne

-

viiloine

Ins

-in

-

viiloin

Singular

Plural

Nom

-

ohja

ohjat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ohjien

Solve

Ill

mihin

ohjaan

Solve

Ine

-ssa

ohjissa

Solve

Ela

-sta

ohjista

Solve

All

-lle

ohjalle

Solve

Ade

-lla

ohjalla

ohjilla

Abl

-lta

ohjalta

ohjilta

Tra

-ksi

ohjaksi

ohjiksi

Ess

-na

ohjana

ohjina

Abe

-tta

ohjatta

ohjitta

Com

-ne

-

ohjine

Ins

-in

-

ohjin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohja

ohjat

Par

-ta

Gen

-n

ohjien

Ill

mihin

ohjaan

Ine

-ssa

ohjissa

Ela

-sta

ohjista

All

-lle

ohjalle

Ade

-lla

ohjalla

ohjilla

Abl

-lta

ohjalta

ohjilta

Tra

-ksi

ohjaksi

ohjiksi

Ess

-na

ohjana

ohjina

Abe

-tta

ohjatta

ohjitta

Com

-ne

-

ohjine

Ins

-in

-

ohjin

Singular

Plural

Nom

-

ohjain

ohjaimet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ohjainten / ohjaimien

Solve

Ill

mihin

ohjaimeen

Solve

Ine

-ssa

ohjaimissa

Solve

Ela

-sta

ohjaimista

Solve

All

-lle

ohjaimelle

Solve

Ade

-lla

ohjaimella

ohjaimilla

Abl

-lta

ohjaimelta

ohjaimilta

Tra

-ksi

ohjaimeksi

ohjaimiksi

Ess

-na

ohjaimena

ohjaimina

Abe

-tta

ohjaimetta

ohjaimitta

Com

-ne

-

ohjaimine

Ins

-in

-

ohjaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjain

ohjaimet

Par

-ta

Gen

-n

ohjainten / ohjaimien

Ill

mihin

ohjaimeen

Ine

-ssa

ohjaimissa

Ela

-sta

ohjaimista

All

-lle

ohjaimelle

Ade

-lla

ohjaimella

ohjaimilla

Abl

-lta

ohjaimelta

ohjaimilta

Tra

-ksi

ohjaimeksi

ohjaimiksi

Ess

-na

ohjaimena

ohjaimina

Abe

-tta

ohjaimetta

ohjaimitta

Com

-ne

-

ohjaimine

Ins

-in

-

ohjaimin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept