logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vapa, noun

Word analysis
vavanpitimet

vavanpitimet

vapa

Noun, Singular Genitive

+ pidin

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapa

vavat

Par

-ta

vapaa

vapoja

Gen

-n

vavan

vapojen

Ill

mihin

vapaan

vapoihin

Ine

-ssa

vavassa

vavoissa

Ela

-sta

vavasta

vavoista

All

-lle

vavalle

vavoille

Ade

-lla

vavalla

vavoilla

Abl

-lta

vavalta

vavoilta

Tra

-ksi

vavaksi

vavoiksi

Ess

-na

vapana

vapoina

Abe

-tta

vavatta

vavoitta

Com

-ne

-

vapoine

Ins

-in

-

vavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapa

vavat

Par

-ta

vapaa

vapoja

Gen

-n

vavan

vapojen

Ill

mihin

vapaan

vapoihin

Ine

-ssa

vavassa

vavoissa

Ela

-sta

vavasta

vavoista

All

-lle

vavalle

vavoille

Ade

-lla

vavalla

vavoilla

Abl

-lta

vavalta

vavoilta

Tra

-ksi

vavaksi

vavoiksi

Ess

-na

vapana

vapoina

Abe

-tta

vavatta

vavoitta

Com

-ne

-

vapoine

Ins

-in

-

vavoin

pole napa, seiväs, vapa, sauva, tanko, pylväs
Show more arrow right
OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; tmClass; Opus Parallel Corpus, sentence 98765.; oj4; EurLex-2 Vapain aika vuodesta on kesä. The freest time of the year is summer. Milloin hän on vapaa? When is he free next? Vapa on kalanpyynnissä tarpeellinen työkalu. Fishing rod is a necessary tool in fishing. Vapojen aihiot. Rod blanks. Lapset leikkivät vavalla. The children play in the open space. Vapojen lukumäärä. No of poles and lines. Kalastan vain vavoilla. I only fish with poles. Kanava vapaa:. Channel free :. Vapa on yksi yleisimmistä kalastusvälineistä Suomessa. Fishing rod is one of the most common fishing tools in Finland. Vapa tarjoaa mahdollisuuden rentoutua luonnon äärellä. A rod provides the opportunity to relax in nature. Show more arrow right

Wiktionary

pole (long and slender object) - fishing rod onkivapa Show more arrow right From Proto-Finnic vapa (compare dialectal Estonian vaba (“fishing rod”), Ingrian vapa (“net drying rack”), Karelian vapa (“pole; fishing rod”), Livonian vabā (“net drying rack”), Votic vapa (“net drying rack”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapani

vapani

vapasi

vapasi

vapansa

vapansa

Par

-ta

vapaani

vapojani

vapaasi

vapojasi

vapaansa

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapani

vapojeni

vapasi

vapojesi

vapansa

vapojensa

Ill

mihin

vapaani

vapoihini

vapaasi

vapoihisi

vapaansa

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassani

vavoissani

vavassasi

vavoissasi

vavassansa / vavassaan

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastani

vavoistani

vavastasi

vavoistasi

vavastansa / vavastaan

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavalleni

vavoilleni

vavallesi

vavoillesi

vavallensa / vavalleen

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallani

vavoillani

vavallasi

vavoillasi

vavallansa / vavallaan

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltani

vavoiltani

vavaltasi

vavoiltasi

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavakseni

vavoikseni

vavaksesi

vavoiksesi

vavaksensa / vavakseen

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanani

vapoinani

vapanasi

vapoinasi

vapanansa / vapanaan

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattani

vavoittani

vavattasi

vavoittasi

vavattansa / vavattaan

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

vapoineni

-

vapoinesi

-

vapoinensa / vapoineen

Singular

Plural

Nom

-

vapani

vapasi

vapansa

vapani

vapasi

vapansa

Par

-ta

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapojani

vapojasi

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapani

vapasi

vapansa

vapojeni

vapojesi

vapojensa

Ill

mihin

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapoihini

vapoihisi

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassani

vavassasi

vavassansa / vavassaan

vavoissani

vavoissasi

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastani

vavastasi

vavastansa / vavastaan

vavoistani

vavoistasi

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavalleni

vavallesi

vavallensa / vavalleen

vavoilleni

vavoillesi

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallani

vavallasi

vavallansa / vavallaan

vavoillani

vavoillasi

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltani

vavaltasi

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltani

vavoiltasi

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavakseni

vavaksesi

vavaksensa / vavakseen

vavoikseni

vavoiksesi

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanani

vapanasi

vapanansa / vapanaan

vapoinani

vapoinasi

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattani

vavattasi

vavattansa / vavattaan

vavoittani

vavoittasi

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

-

-

vapoineni

vapoinesi

vapoinensa / vapoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapamme

vapamme

vapanne

vapanne

vapansa

vapansa

Par

-ta

vapaamme

vapojamme

vapaanne

vapojanne

vapaansa

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapamme

vapojemme

vapanne

vapojenne

vapansa

vapojensa

Ill

mihin

vapaamme

vapoihimme

vapaanne

vapoihinne

vapaansa

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassamme

vavoissamme

vavassanne

vavoissanne

vavassansa / vavassaan

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastamme

vavoistamme

vavastanne

vavoistanne

vavastansa / vavastaan

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavallemme

vavoillemme

vavallenne

vavoillenne

vavallensa / vavalleen

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallamme

vavoillamme

vavallanne

vavoillanne

vavallansa / vavallaan

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltamme

vavoiltamme

vavaltanne

vavoiltanne

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavaksemme

vavoiksemme

vavaksenne

vavoiksenne

vavaksensa / vavakseen

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanamme

vapoinamme

vapananne

vapoinanne

vapanansa / vapanaan

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattamme

vavoittamme

vavattanne

vavoittanne

vavattansa / vavattaan

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

vapoinemme

-

vapoinenne

-

vapoinensa / vapoineen

Singular

Plural

Nom

-

vapamme

vapanne

vapansa

vapamme

vapanne

vapansa

Par

-ta

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapojamme

vapojanne

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapamme

vapanne

vapansa

vapojemme

vapojenne

vapojensa

Ill

mihin

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapoihimme

vapoihinne

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassamme

vavassanne

vavassansa / vavassaan

vavoissamme

vavoissanne

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastamme

vavastanne

vavastansa / vavastaan

vavoistamme

vavoistanne

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavallemme

vavallenne

vavallensa / vavalleen

vavoillemme

vavoillenne

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallamme

vavallanne

vavallansa / vavallaan

vavoillamme

vavoillanne

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltamme

vavaltanne

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltamme

vavoiltanne

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavaksemme

vavaksenne

vavaksensa / vavakseen

vavoiksemme

vavoiksenne

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanamme

vapananne

vapanansa / vapanaan

vapoinamme

vapoinanne

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattamme

vavattanne

vavattansa / vavattaan

vavoittamme

vavoittanne

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

-

-

vapoinemme

vapoinenne

vapoinensa / vapoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pidin

pitimet

Par

-ta

pidintä

pitimiä

Gen

-n

pitimen

pitimien / pidinten

Ill

mihin

pitimeen

pitimiin

Ine

-ssa

pitimessä

pitimissä

Ela

-sta

pitimestä

pitimistä

All

-lle

pitimelle

pitimille

Ade

-lla

pitimellä

pitimillä

Abl

-lta

pitimeltä

pitimiltä

Tra

-ksi

pitimeksi

pitimiksi

Ess

-na

pitimenä

pitiminä

Abe

-tta

pitimettä

pitimittä

Com

-ne

-

pitimine

Ins

-in

-

pitimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pidin

pitimet

Par

-ta

pidintä

pitimiä

Gen

-n

pitimen

pitimien / pidinten

Ill

mihin

pitimeen

pitimiin

Ine

-ssa

pitimessä

pitimissä

Ela

-sta

pitimestä

pitimistä

All

-lle

pitimelle

pitimille

Ade

-lla

pitimellä

pitimillä

Abl

-lta

pitimeltä

pitimiltä

Tra

-ksi

pitimeksi

pitimiksi

Ess

-na

pitimenä

pitiminä

Abe

-tta

pitimettä

pitimittä

Com

-ne

-

pitimine

Ins

-in

-

pitimin

holder pidin, haltija, pidike, omistaja, teline
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix Laitoin leivän pitimeen. I put the bread in the toaster. Pidin häntä hulluna. I just thought he was crazy. Pidin taukoja siellä. I mean, took a break there. Pidin sinulle paikkaa! Saved you a seat. Pidin sinua luuserina. I really thought you were a loser. Äitini pisti minut pitimeen. My mother put me in my place. Pidin takuutodistuksen. I kept the warranty! Hän heitti kirjansa pitimeen. He threw his book into the fire. Ja minä pidin auringosta. And I liked the sun, Newbie. Pidin lapset huoneessani. I kept the kids in my room. Show more arrow right

Wiktionary

holder, bracket Show more arrow right pitää (“to hold”) +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pitimeni

pitimeni

pitimesi

pitimesi

pitimensä

pitimensä

Par

-ta

pidintäni

pitimiäni

pidintäsi

pitimiäsi

pidintänsä / pidintään

pitimiänsä / pitimiään

Gen

-n

pitimeni

pitimieni / pidinteni

pitimesi

pitimiesi / pidintesi

pitimensä

pitimiensä / pidintensä

Ill

mihin

pitimeeni

pitimiini

pitimeesi

pitimiisi

pitimeensä

pitimiinsä

Ine

-ssa

pitimessäni

pitimissäni

pitimessäsi

pitimissäsi

pitimessänsä / pitimessään

pitimissänsä / pitimissään

Ela

-sta

pitimestäni

pitimistäni

pitimestäsi

pitimistäsi

pitimestänsä / pitimestään

pitimistänsä / pitimistään

All

-lle

pitimelleni

pitimilleni

pitimellesi

pitimillesi

pitimellensä / pitimelleen

pitimillensä / pitimilleän

Ade

-lla

pitimelläni

pitimilläni

pitimelläsi

pitimilläsi

pitimellänsä / pitimellään

pitimillänsä / pitimillään

Abl

-lta

pitimeltäni

pitimiltäni

pitimeltäsi

pitimiltäsi

pitimeltänsä / pitimeltään

pitimiltänsä / pitimiltään

Tra

-ksi

pitimekseni

pitimikseni

pitimeksesi

pitimiksesi

pitimeksensä / pitimekseen

pitimiksensä / pitimikseen

Ess

-na

pitimenäni

pitiminäni

pitimenäsi

pitiminäsi

pitimenänsä / pitimenään

pitiminänsä / pitiminään

Abe

-tta

pitimettäni

pitimittäni

pitimettäsi

pitimittäsi

pitimettänsä / pitimettään

pitimittänsä / pitimittään

Com

-ne

-

pitimineni

-

pitiminesi

-

pitiminensä / pitimineen

Singular

Plural

Nom

-

pitimeni

pitimesi

pitimensä

pitimeni

pitimesi

pitimensä

Par

-ta

pidintäni

pidintäsi

pidintänsä / pidintään

pitimiäni

pitimiäsi

pitimiänsä / pitimiään

Gen

-n

pitimeni

pitimesi

pitimensä

pitimieni / pidinteni

pitimiesi / pidintesi

pitimiensä / pidintensä

Ill

mihin

pitimeeni

pitimeesi

pitimeensä

pitimiini

pitimiisi

pitimiinsä

Ine

-ssa

pitimessäni

pitimessäsi

pitimessänsä / pitimessään

pitimissäni

pitimissäsi

pitimissänsä / pitimissään

Ela

-sta

pitimestäni

pitimestäsi

pitimestänsä / pitimestään

pitimistäni

pitimistäsi

pitimistänsä / pitimistään

All

-lle

pitimelleni

pitimellesi

pitimellensä / pitimelleen

pitimilleni

pitimillesi

pitimillensä / pitimilleän

Ade

-lla

pitimelläni

pitimelläsi

pitimellänsä / pitimellään

pitimilläni

pitimilläsi

pitimillänsä / pitimillään

Abl

-lta

pitimeltäni

pitimeltäsi

pitimeltänsä / pitimeltään

pitimiltäni

pitimiltäsi

pitimiltänsä / pitimiltään

Tra

-ksi

pitimekseni

pitimeksesi

pitimeksensä / pitimekseen

pitimikseni

pitimiksesi

pitimiksensä / pitimikseen

Ess

-na

pitimenäni

pitimenäsi

pitimenänsä / pitimenään

pitiminäni

pitiminäsi

pitiminänsä / pitiminään

Abe

-tta

pitimettäni

pitimettäsi

pitimettänsä / pitimettään

pitimittäni

pitimittäsi

pitimittänsä / pitimittään

Com

-ne

-

-

-

pitimineni

pitiminesi

pitiminensä / pitimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pitimemme

pitimemme

pitimenne

pitimenne

pitimensä

pitimensä

Par

-ta

pidintämme

pitimiämme

pidintänne

pitimiänne

pidintänsä / pidintään

pitimiänsä / pitimiään

Gen

-n

pitimemme

pitimiemme / pidintemme

pitimenne

pitimienne / pidintenne

pitimensä

pitimiensä / pidintensä

Ill

mihin

pitimeemme

pitimiimme

pitimeenne

pitimiinne

pitimeensä

pitimiinsä

Ine

-ssa

pitimessämme

pitimissämme

pitimessänne

pitimissänne

pitimessänsä / pitimessään

pitimissänsä / pitimissään

Ela

-sta

pitimestämme

pitimistämme

pitimestänne

pitimistänne

pitimestänsä / pitimestään

pitimistänsä / pitimistään

All

-lle

pitimellemme

pitimillemme

pitimellenne

pitimillenne

pitimellensä / pitimelleen

pitimillensä / pitimilleän

Ade

-lla

pitimellämme

pitimillämme

pitimellänne

pitimillänne

pitimellänsä / pitimellään

pitimillänsä / pitimillään

Abl

-lta

pitimeltämme

pitimiltämme

pitimeltänne

pitimiltänne

pitimeltänsä / pitimeltään

pitimiltänsä / pitimiltään

Tra

-ksi

pitimeksemme

pitimiksemme

pitimeksenne

pitimiksenne

pitimeksensä / pitimekseen

pitimiksensä / pitimikseen

Ess

-na

pitimenämme

pitiminämme

pitimenänne

pitiminänne

pitimenänsä / pitimenään

pitiminänsä / pitiminään

Abe

-tta

pitimettämme

pitimittämme

pitimettänne

pitimittänne

pitimettänsä / pitimettään

pitimittänsä / pitimittään

Com

-ne

-

pitiminemme

-

pitiminenne

-

pitiminensä / pitimineen

Singular

Plural

Nom

-

pitimemme

pitimenne

pitimensä

pitimemme

pitimenne

pitimensä

Par

-ta

pidintämme

pidintänne

pidintänsä / pidintään

pitimiämme

pitimiänne

pitimiänsä / pitimiään

Gen

-n

pitimemme

pitimenne

pitimensä

pitimiemme / pidintemme

pitimienne / pidintenne

pitimiensä / pidintensä

Ill

mihin

pitimeemme

pitimeenne

pitimeensä

pitimiimme

pitimiinne

pitimiinsä

Ine

-ssa

pitimessämme

pitimessänne

pitimessänsä / pitimessään

pitimissämme

pitimissänne

pitimissänsä / pitimissään

Ela

-sta

pitimestämme

pitimestänne

pitimestänsä / pitimestään

pitimistämme

pitimistänne

pitimistänsä / pitimistään

All

-lle

pitimellemme

pitimellenne

pitimellensä / pitimelleen

pitimillemme

pitimillenne

pitimillensä / pitimilleän

Ade

-lla

pitimellämme

pitimellänne

pitimellänsä / pitimellään

pitimillämme

pitimillänne

pitimillänsä / pitimillään

Abl

-lta

pitimeltämme

pitimeltänne

pitimeltänsä / pitimeltään

pitimiltämme

pitimiltänne

pitimiltänsä / pitimiltään

Tra

-ksi

pitimeksemme

pitimeksenne

pitimeksensä / pitimekseen

pitimiksemme

pitimiksenne

pitimiksensä / pitimikseen

Ess

-na

pitimenämme

pitimenänne

pitimenänsä / pitimenään

pitiminämme

pitiminänne

pitiminänsä / pitiminään

Abe

-tta

pitimettämme

pitimettänne

pitimettänsä / pitimettään

pitimittämme

pitimittänne

pitimittänsä / pitimittään

Com

-ne

-

-

-

pitiminemme

pitiminenne

pitiminensä / pitimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept