logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vapautus, noun

Word analysis
vapautuslaitteiden

vapautuslaitteiden

vapautus

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapautus

vapautukset

Par

-ta

vapautusta

vapautuksia

Gen

-n

vapautuksen

vapautuksien / vapautusten

Ill

mihin

vapautukseen

vapautuksiin

Ine

-ssa

vapautuksessa

vapautuksissa

Ela

-sta

vapautuksesta

vapautuksista

All

-lle

vapautukselle

vapautuksille

Ade

-lla

vapautuksella

vapautuksilla

Abl

-lta

vapautukselta

vapautuksilta

Tra

-ksi

vapautukseksi

vapautuksiksi

Ess

-na

vapautuksena

vapautuksina

Abe

-tta

vapautuksetta

vapautuksitta

Com

-ne

-

vapautuksine

Ins

-in

-

vapautuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapautus

vapautukset

Par

-ta

vapautusta

vapautuksia

Gen

-n

vapautuksen

vapautuksien / vapautusten

Ill

mihin

vapautukseen

vapautuksiin

Ine

-ssa

vapautuksessa

vapautuksissa

Ela

-sta

vapautuksesta

vapautuksista

All

-lle

vapautukselle

vapautuksille

Ade

-lla

vapautuksella

vapautuksilla

Abl

-lta

vapautukselta

vapautuksilta

Tra

-ksi

vapautukseksi

vapautuksiksi

Ess

-na

vapautuksena

vapautuksina

Abe

-tta

vapautuksetta

vapautuksitta

Com

-ne

-

vapautuksine

Ins

-in

-

vapautuksin

exemption vapautus, erivapaus, vapaus
release julkaisu, vapautuminen, vapautus, tiedote, lehdistötiedote, julkistaminen
relief helpotus, avustus, vapautus, reliefi, hätäapu, apu
liberation vapauttaminen, vapautus
deliverance pelastus, vapautus
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Vapautus vankilasta tapahtui ehdollisena. The release from prison happened on parole. Vapautus on lähitulevaisuudessa odotettavissa. Release is expected in the near future. Vapautus oli yllättävä ja odottamaton tapahtuma. The release was a surprising and unexpected event. Poliittisten vankien vapautus oli tärkeä askel kohti sovintoa. The release of political prisoners was an important step towards reconciliation. Järjestimme vapautusns-tempauksen vankeinhoitolaitoksen hyväksi. We organized a liberation campaign for the benefit of the penal system. Odotan innolla vapautuksen päivää. I am looking forward to the day of release. Ne tuovat vapautuksen pelosta. They're an escape, a vicarious release of fear. Vapautuksen ansiosta hän pääsi vapaaksi. Thanks to the release he was set free. He haluavat ajatella, että vapautus tapahtuu demokraattisen ja rauhanomaisen prosessin kautta. They want to believe that release comes through a democratic and peaceful process. Maahantuonnin vapautukset. Exemptions on importation. Show more arrow right

Wiktionary

liberation emancipation exemption release, setting free, letting loose (act of setting free) (military slang) profile (exemption from certain duty, usually on physical grounds) Show more arrow right vapauttaa +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapautukseni

vapautukseni

vapautuksesi

vapautuksesi

vapautuksensa

vapautuksensa

Par

-ta

vapautustani

vapautuksiani

vapautustasi

vapautuksiasi

vapautustansa / vapautustaan

vapautuksiansa / vapautuksiaan

Gen

-n

vapautukseni

vapautuksieni / vapautusteni

vapautuksesi

vapautuksiesi / vapautustesi

vapautuksensa

vapautuksiensa / vapautustensa

Ill

mihin

vapautukseeni

vapautuksiini

vapautukseesi

vapautuksiisi

vapautukseensa

vapautuksiinsa

Ine

-ssa

vapautuksessani

vapautuksissani

vapautuksessasi

vapautuksissasi

vapautuksessansa / vapautuksessaan

vapautuksissansa / vapautuksissaan

Ela

-sta

vapautuksestani

vapautuksistani

vapautuksestasi

vapautuksistasi

vapautuksestansa / vapautuksestaan

vapautuksistansa / vapautuksistaan

All

-lle

vapautukselleni

vapautuksilleni

vapautuksellesi

vapautuksillesi

vapautuksellensa / vapautukselleen

vapautuksillensa / vapautuksillean

Ade

-lla

vapautuksellani

vapautuksillani

vapautuksellasi

vapautuksillasi

vapautuksellansa / vapautuksellaan

vapautuksillansa / vapautuksillaan

Abl

-lta

vapautukseltani

vapautuksiltani

vapautukseltasi

vapautuksiltasi

vapautukseltansa / vapautukseltaan

vapautuksiltansa / vapautuksiltaan

Tra

-ksi

vapautuksekseni

vapautuksikseni

vapautukseksesi

vapautuksiksesi

vapautukseksensa / vapautuksekseen

vapautuksiksensa / vapautuksikseen

Ess

-na

vapautuksenani

vapautuksinani

vapautuksenasi

vapautuksinasi

vapautuksenansa / vapautuksenaan

vapautuksinansa / vapautuksinaan

Abe

-tta

vapautuksettani

vapautuksittani

vapautuksettasi

vapautuksittasi

vapautuksettansa / vapautuksettaan

vapautuksittansa / vapautuksittaan

Com

-ne

-

vapautuksineni

-

vapautuksinesi

-

vapautuksinensa / vapautuksineen

Singular

Plural

Nom

-

vapautukseni

vapautuksesi

vapautuksensa

vapautukseni

vapautuksesi

vapautuksensa

Par

-ta

vapautustani

vapautustasi

vapautustansa / vapautustaan

vapautuksiani

vapautuksiasi

vapautuksiansa / vapautuksiaan

Gen

-n

vapautukseni

vapautuksesi

vapautuksensa

vapautuksieni / vapautusteni

vapautuksiesi / vapautustesi

vapautuksiensa / vapautustensa

Ill

mihin

vapautukseeni

vapautukseesi

vapautukseensa

vapautuksiini

vapautuksiisi

vapautuksiinsa

Ine

-ssa

vapautuksessani

vapautuksessasi

vapautuksessansa / vapautuksessaan

vapautuksissani

vapautuksissasi

vapautuksissansa / vapautuksissaan

Ela

-sta

vapautuksestani

vapautuksestasi

vapautuksestansa / vapautuksestaan

vapautuksistani

vapautuksistasi

vapautuksistansa / vapautuksistaan

All

-lle

vapautukselleni

vapautuksellesi

vapautuksellensa / vapautukselleen

vapautuksilleni

vapautuksillesi

vapautuksillensa / vapautuksillean

Ade

-lla

vapautuksellani

vapautuksellasi

vapautuksellansa / vapautuksellaan

vapautuksillani

vapautuksillasi

vapautuksillansa / vapautuksillaan

Abl

-lta

vapautukseltani

vapautukseltasi

vapautukseltansa / vapautukseltaan

vapautuksiltani

vapautuksiltasi

vapautuksiltansa / vapautuksiltaan

Tra

-ksi

vapautuksekseni

vapautukseksesi

vapautukseksensa / vapautuksekseen

vapautuksikseni

vapautuksiksesi

vapautuksiksensa / vapautuksikseen

Ess

-na

vapautuksenani

vapautuksenasi

vapautuksenansa / vapautuksenaan

vapautuksinani

vapautuksinasi

vapautuksinansa / vapautuksinaan

Abe

-tta

vapautuksettani

vapautuksettasi

vapautuksettansa / vapautuksettaan

vapautuksittani

vapautuksittasi

vapautuksittansa / vapautuksittaan

Com

-ne

-

-

-

vapautuksineni

vapautuksinesi

vapautuksinensa / vapautuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapautuksemme

vapautuksemme

vapautuksenne

vapautuksenne

vapautuksensa

vapautuksensa

Par

-ta

vapautustamme

vapautuksiamme

vapautustanne

vapautuksianne

vapautustansa / vapautustaan

vapautuksiansa / vapautuksiaan

Gen

-n

vapautuksemme

vapautuksiemme / vapautustemme

vapautuksenne

vapautuksienne / vapautustenne

vapautuksensa

vapautuksiensa / vapautustensa

Ill

mihin

vapautukseemme

vapautuksiimme

vapautukseenne

vapautuksiinne

vapautukseensa

vapautuksiinsa

Ine

-ssa

vapautuksessamme

vapautuksissamme

vapautuksessanne

vapautuksissanne

vapautuksessansa / vapautuksessaan

vapautuksissansa / vapautuksissaan

Ela

-sta

vapautuksestamme

vapautuksistamme

vapautuksestanne

vapautuksistanne

vapautuksestansa / vapautuksestaan

vapautuksistansa / vapautuksistaan

All

-lle

vapautuksellemme

vapautuksillemme

vapautuksellenne

vapautuksillenne

vapautuksellensa / vapautukselleen

vapautuksillensa / vapautuksillean

Ade

-lla

vapautuksellamme

vapautuksillamme

vapautuksellanne

vapautuksillanne

vapautuksellansa / vapautuksellaan

vapautuksillansa / vapautuksillaan

Abl

-lta

vapautukseltamme

vapautuksiltamme

vapautukseltanne

vapautuksiltanne

vapautukseltansa / vapautukseltaan

vapautuksiltansa / vapautuksiltaan

Tra

-ksi

vapautukseksemme

vapautuksiksemme

vapautukseksenne

vapautuksiksenne

vapautukseksensa / vapautuksekseen

vapautuksiksensa / vapautuksikseen

Ess

-na

vapautuksenamme

vapautuksinamme

vapautuksenanne

vapautuksinanne

vapautuksenansa / vapautuksenaan

vapautuksinansa / vapautuksinaan

Abe

-tta

vapautuksettamme

vapautuksittamme

vapautuksettanne

vapautuksittanne

vapautuksettansa / vapautuksettaan

vapautuksittansa / vapautuksittaan

Com

-ne

-

vapautuksinemme

-

vapautuksinenne

-

vapautuksinensa / vapautuksineen

Singular

Plural

Nom

-

vapautuksemme

vapautuksenne

vapautuksensa

vapautuksemme

vapautuksenne

vapautuksensa

Par

-ta

vapautustamme

vapautustanne

vapautustansa / vapautustaan

vapautuksiamme

vapautuksianne

vapautuksiansa / vapautuksiaan

Gen

-n

vapautuksemme

vapautuksenne

vapautuksensa

vapautuksiemme / vapautustemme

vapautuksienne / vapautustenne

vapautuksiensa / vapautustensa

Ill

mihin

vapautukseemme

vapautukseenne

vapautukseensa

vapautuksiimme

vapautuksiinne

vapautuksiinsa

Ine

-ssa

vapautuksessamme

vapautuksessanne

vapautuksessansa / vapautuksessaan

vapautuksissamme

vapautuksissanne

vapautuksissansa / vapautuksissaan

Ela

-sta

vapautuksestamme

vapautuksestanne

vapautuksestansa / vapautuksestaan

vapautuksistamme

vapautuksistanne

vapautuksistansa / vapautuksistaan

All

-lle

vapautuksellemme

vapautuksellenne

vapautuksellensa / vapautukselleen

vapautuksillemme

vapautuksillenne

vapautuksillensa / vapautuksillean

Ade

-lla

vapautuksellamme

vapautuksellanne

vapautuksellansa / vapautuksellaan

vapautuksillamme

vapautuksillanne

vapautuksillansa / vapautuksillaan

Abl

-lta

vapautukseltamme

vapautukseltanne

vapautukseltansa / vapautukseltaan

vapautuksiltamme

vapautuksiltanne

vapautuksiltansa / vapautuksiltaan

Tra

-ksi

vapautukseksemme

vapautukseksenne

vapautukseksensa / vapautuksekseen

vapautuksiksemme

vapautuksiksenne

vapautuksiksensa / vapautuksikseen

Ess

-na

vapautuksenamme

vapautuksenanne

vapautuksenansa / vapautuksenaan

vapautuksinamme

vapautuksinanne

vapautuksinansa / vapautuksinaan

Abe

-tta

vapautuksettamme

vapautuksettanne

vapautuksettansa / vapautuksettaan

vapautuksittamme

vapautuksittanne

vapautuksittansa / vapautuksittaan

Com

-ne

-

-

-

vapautuksinemme

vapautuksinenne

vapautuksinensa / vapautuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

vapautus

vapautukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vapautuksen

Solve

Ill

mihin

vapautuksiin

Solve

Ine

-ssa

vapautuksessa

Solve

Ela

-sta

vapautuksesta

vapautuksista

All

-lle

vapautukselle

vapautuksille

Ade

-lla

vapautuksella

vapautuksilla

Abl

-lta

vapautukselta

vapautuksilta

Tra

-ksi

vapautukseksi

Solve

Ess

-na

vapautuksina

Solve

Abe

-tta

vapautuksetta

vapautuksitta

Com

-ne

-

vapautuksine

Ins

-in

-

vapautuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapautus

vapautukset

Par

-ta

Gen

-n

vapautuksen

Ill

mihin

vapautuksiin

Ine

-ssa

vapautuksessa

Ela

-sta

vapautuksesta

vapautuksista

All

-lle

vapautukselle

vapautuksille

Ade

-lla

vapautuksella

vapautuksilla

Abl

-lta

vapautukselta

vapautuksilta

Tra

-ksi

vapautukseksi

Ess

-na

vapautuksina

Abe

-tta

vapautuksetta

vapautuksitta

Com

-ne

-

vapautuksine

Ins

-in

-

vapautuksin

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitteen

Solve

Ill

mihin

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Solve

Ine

-ssa

laitteessa

Solve

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

Solve

Ess

-na

laittehina / laitteina

Solve

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Gen

-n

laitteen

Ill

mihin

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

Ess

-na

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept