uiko |
Verb, Present, 3rd person singular Question clitic |
|
uiko |
Verb, Imperfect, 3rd person singular Question clitic |
|
uiko |
Verb, Imperative singular |
| to swim | uida, kellua, ajelehtia, uida jnk poikki, uiskennella, lipua |
| to bathe | kylpeä, uida, käydä uimassa, käydä kylvyssä, hautoa, huuhtoa rantoja |
| to float | kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, kuljeskella |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uinko |
|
ii |
uitko |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uimmeko / uidaanko |
|
ii |
uitteko |
|
iii |
uivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uinko |
|
ii |
uitko |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uimmeko / uitiinko |
|
ii |
uitteko |
|
iii |
uivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen uinutko |
en ole uinutko |
ii |
olet uinutko |
et ole uinutko |
iii |
on uinutko |
ei ole uinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme uineetko |
emme ole uineetko |
ii |
olette uineetko |
ette ole uineetko |
iii |
ovat uineetko |
eivät ole uineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin uinutko |
en ollut uinutko |
ii |
olit uinutko |
et ollut uinutko |
iii |
oli uinutko |
ei ollut uinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme uineetko |
emme olleet uineetko |
ii |
olitte uineetko |
ette olleet uineetko |
iii |
olivat uineetko |
eivät olleet uineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uisinko |
|
ii |
uisitko |
|
iii |
uisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uisimmeko |
|
ii |
uisitteko |
|
iii |
uisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin uinutko |
en olisi uinutko |
ii |
olisit uinutko |
et olisi uinutko |
iii |
olisi uinutko |
ei olisi uinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme uineetko |
emme olisi uineetko |
ii |
olisitte uineetko |
ette olisi uineetko |
iii |
olisivat uineetko |
eivät olisi uineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uinenko |
en uineko |
ii |
uinetko |
et uineko |
iii |
uineeko |
ei uineko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uinemmeko |
emme uineko |
ii |
uinetteko |
ette uineko |
iii |
uinevatko |
eivät uineko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen uinutko |
en liene uinutko |
ii |
lienet uinutko |
et liene uinutko |
iii |
lienee uinutko |
ei liene uinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme uineetko |
emme liene uineetko |
ii |
lienette uineetko |
ette liene uineetko |
iii |
lienevät uineetko |
eivät liene uineetko |
Singular
i |
- |
ii |
ui |
iii |
uikoon |
Plural
i |
uikaamme |
ii |
uikaa |
iii |
uikoot |
Nom |
- |
uidako |
Tra |
-ksi |
uidaksensako / uidakseenko |
Ine |
-ssa |
uidessako |
Ins |
-in |
uidenko |
Ine |
-ssa |
uitaessako (passive) |
Ill |
mihin |
uimaanko |
Ine |
-ssa |
uimassako |
Ela |
-sta |
uimastako |
Ade |
-lla |
uimallako |
Abe |
-tta |
uimattako |
Ins |
-in |
uimanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
uiminenko |
Par |
-ta |
uimistako |
uimaisillaanko / uimaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
uidaanko |
ei uidako |
Imperfect |
uitiinko |
ei uituko |
Potential |
uitaneenko |
ei uitaneko |
Conditional |
uitaisiinko |
ei uitaisiko |
Imperative Present |
uitakoonko |
älköön uitakoko |
Imperative Perfect |
olkoon uituko |
älköön uituko |
Positive
Negative
Present
uidaanko
ei uidako
Imperfect
uitiinko
ei uituko
Potential
uitaneenko
ei uitaneko
Conditional
uitaisiinko
ei uitaisiko
Imperative Present
uitakoonko
älköön uitakoko
Imperative Perfect
olkoon uituko
älköön uituko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
uivako |
uitavako |
2nd |
uinutko |
uituko |
3rd |
uimako |
- |
| to swim | uida, kellua, ajelehtia, uida jnk poikki, uiskennella, lipua |
| to bathe | kylpeä, uida, käydä uimassa, käydä kylvyssä, hautoa, huuhtoa rantoja |
| to float | kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, kuljeskella |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uin |
|
ii |
uit |
|
iii |
ui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uimme / uidaan |
|
ii |
uitte |
|
iii |
uivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uin |
|
ii |
uit |
|
iii |
ui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uimme / uitiin |
|
ii |
uitte |
|
iii |
uivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen uinut |
en ole uinut |
ii |
olet uinut |
et ole uinut |
iii |
on uinut |
ei ole uinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme uineet |
emme ole uineet |
ii |
olette uineet |
ette ole uineet |
iii |
ovat uineet |
eivät ole uineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin uinut |
en ollut uinut |
ii |
olit uinut |
et ollut uinut |
iii |
oli uinut |
ei ollut uinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme uineet |
emme olleet uineet |
ii |
olitte uineet |
ette olleet uineet |
iii |
olivat uineet |
eivät olleet uineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uisin |
|
ii |
uisit |
|
iii |
uisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uisimme |
|
ii |
uisitte |
|
iii |
uisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin uinut |
en olisi uinut |
ii |
olisit uinut |
et olisi uinut |
iii |
olisi uinut |
ei olisi uinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme uineet |
emme olisi uineet |
ii |
olisitte uineet |
ette olisi uineet |
iii |
olisivat uineet |
eivät olisi uineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uinen |
en uine |
ii |
uinet |
et uine |
iii |
uinee |
ei uine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uinemme |
emme uine |
ii |
uinette |
ette uine |
iii |
uinevat |
eivät uine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen uinut |
en liene uinut |
ii |
lienet uinut |
et liene uinut |
iii |
lienee uinut |
ei liene uinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme uineet |
emme liene uineet |
ii |
lienette uineet |
ette liene uineet |
iii |
lienevät uineet |
eivät liene uineet |
Singular
i |
- |
ii |
ui |
iii |
uikoon |
Plural
i |
uikaamme |
ii |
uikaa |
iii |
uikoot |
Nom |
- |
uida |
Tra |
-ksi |
uidaksensa / uidakseen |
Ine |
-ssa |
uidessa |
Ins |
-in |
uiden |
Ine |
-ssa |
uitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
uimaan |
Ine |
-ssa |
uimassa |
Ela |
-sta |
uimasta |
Ade |
-lla |
uimalla |
Abe |
-tta |
uimatta |
Ins |
-in |
uiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
uiminen |
Par |
-ta |
uimista |
uimaisillaan / uimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
uidaan |
ei uida |
Imperfect |
uitiin |
ei uitu |
Potential |
uitaneen |
ei uitane |
Conditional |
uitaisiin |
ei uitaisi |
Imperative Present |
uitakoon |
älköön uitako |
Imperative Perfect |
olkoon uitu |
älköön uitu |
Positive
Negative
Present
uidaan
ei uida
Imperfect
uitiin
ei uitu
Potential
uitaneen
ei uitane
Conditional
uitaisiin
ei uitaisi
Imperative Present
uitakoon
älköön uitako
Imperative Perfect
olkoon uitu
älköön uitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
uiva |
uitava |
2nd |
uinut |
uitu |
3rd |
uima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net