logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

uida + ko, verb

Word analysis
uiko SeeHide full analysisArrow downArrow up

uiko

uida

Verb, Present, 3rd person singular Question clitic

uiko

uida

Verb, Imperfect, 3rd person singular Question clitic

uiko

uida

Verb, Imperative singular

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive) to swim (intransitive) to bathe kylpeäFin:Meressä uimista pidetään terveellisenä.Eng:Bathing in the sea is considered healthy. Show more arrow right Nouns uimariuinti Verbs frequentative uiskennellacausative uittaa Prefixes uima- Show more arrow right uima-allasuimahalliuimahyppyuimakandidaattiuimakoppiuimakouluuimalakkiuimalautauimaliikeuimamaisteriuimamatkauimapukuuimarakkouimarantauimarengasuimaräpyläuimaseurauimastadionuimataitouimatossu Show more arrow right From Proto-Finnic uidak, from Proto-Uralic uje-. Cognate to Estonian ujuma, Ter Sami vɨjjed, and Hungarian úszik. Show more arrow right
to swim uida, kellua, ajelehtia, uida jnk poikki, uiskennella, lipua
to bathe kylpeä, uida, käydä uimassa, käydä kylvyssä, hautoa, huuhtoa rantoja
to float kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, kuljeskella
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OPUS; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Wicket ui. Wicket swim. Hevoset uivat jokeen. The horses swam into the river. Lapset uivat innosta. The children swam with excitement. Osaatko uima? Can you swim? Hevoset uivat järveen. The horses swim in the lake. Ui tai uppoa. Move or sink, kid. Oletko uinut? You been swimming? Ne uivat hyvin. They swim well. Hän ui lammen rannalla. She swam at the lake shore. Uiva hirvi ui yli joen. The swimming moose swims across the river. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

uinko

en uiko

ii

uitko

et uiko

iii

uiko

ei uiko

Plural

Positive

Negative

i

uimmeko / uidaanko

emme uiko / ei uidako

ii

uitteko

ette uiko

iii

uivatko

eivät uiko

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

uinko

en uinutko

ii

uitko

et uinutko

iii

uiko

ei uinutko

Plural

Positive

Negative

i

uimmeko / uitiinko

emme uineetko / ei uituko

ii

uitteko

ette uineetko

iii

uivatko

eivät uineetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen uinutko

en ole uinutko

ii

olet uinutko

et ole uinutko

iii

on uinutko

ei ole uinutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme uineetko

emme ole uineetko

ii

olette uineetko

ette ole uineetko

iii

ovat uineetko

eivät ole uineetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin uinutko

en ollut uinutko

ii

olit uinutko

et ollut uinutko

iii

oli uinutko

ei ollut uinutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme uineetko

emme olleet uineetko

ii

olitte uineetko

ette olleet uineetko

iii

olivat uineetko

eivät olleet uineetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

uisinko

en uisiko

ii

uisitko

et uisiko

iii

uisiko

ei uisiko

Plural

Positive

Negative

i

uisimmeko

emme uisiko

ii

uisitteko

ette uisiko

iii

uisivatko

eivät uisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin uinutko

en olisi uinutko

ii

olisit uinutko

et olisi uinutko

iii

olisi uinutko

ei olisi uinutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme uineetko

emme olisi uineetko

ii

olisitte uineetko

ette olisi uineetko

iii

olisivat uineetko

eivät olisi uineetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

uinenko

en uineko

ii

uinetko

et uineko

iii

uineeko

ei uineko

Plural

Positive

Negative

i

uinemmeko

emme uineko

ii

uinetteko

ette uineko

iii

uinevatko

eivät uineko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen uinutko

en liene uinutko

ii

lienet uinutko

et liene uinutko

iii

lienee uinutko

ei liene uinutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme uineetko

emme liene uineetko

ii

lienette uineetko

ette liene uineetko

iii

lienevät uineetko

eivät liene uineetko

Imperative

Singular

i

-

ii

ui

iii

uikoon

Plural

i

uikaamme

ii

uikaa

iii

uikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

uidako

Tra

-ksi

uidaksensako / uidakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

uidessako

Ins

-in

uidenko

Ine

-ssa

uitaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

uimaanko

Ine

-ssa

uimassako

Ela

-sta

uimastako

Ade

-lla

uimallako

Abe

-tta

uimattako

Ins

-in

uimanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

uiminenko

Par

-ta

uimistako

Infinitive V

uimaisillaanko / uimaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

uidaanko

ei uidako

Imperfect

uitiinko

ei uituko

Potential

uitaneenko

ei uitaneko

Conditional

uitaisiinko

ei uitaisiko

Imperative Present

uitakoonko

älköön uitakoko

Imperative Perfect

olkoon uituko

älköön uituko

Positive

Negative

Present

uidaanko

ei uidako

Imperfect

uitiinko

ei uituko

Potential

uitaneenko

ei uitaneko

Conditional

uitaisiinko

ei uitaisiko

Imperative Present

uitakoonko

älköön uitakoko

Imperative Perfect

olkoon uituko

älköön uituko

Participle

Active

Passive

1st

uivako

uitavako

2nd

uinutko

uituko

3rd

uimako

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive) to swim (intransitive) to bathe kylpeäFin:Meressä uimista pidetään terveellisenä.Eng:Bathing in the sea is considered healthy. Show more arrow right Nouns uimariuinti Verbs frequentative uiskennellacausative uittaa Prefixes uima- Show more arrow right uima-allasuimahalliuimahyppyuimakandidaattiuimakoppiuimakouluuimalakkiuimalautauimaliikeuimamaisteriuimamatkauimapukuuimarakkouimarantauimarengasuimaräpyläuimaseurauimastadionuimataitouimatossu Show more arrow right From Proto-Finnic uidak, from Proto-Uralic uje-. Cognate to Estonian ujuma, Ter Sami vɨjjed, and Hungarian úszik. Show more arrow right
to swim uida, kellua, ajelehtia, uida jnk poikki, uiskennella, lipua
to bathe kylpeä, uida, käydä uimassa, käydä kylvyssä, hautoa, huuhtoa rantoja
to float kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, kuljeskella
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OPUS; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Wicket ui. Wicket swim. Hevoset uivat jokeen. The horses swam into the river. Lapset uivat innosta. The children swam with excitement. Osaatko uima? Can you swim? Hevoset uivat järveen. The horses swim in the lake. Ui tai uppoa. Move or sink, kid. Oletko uinut? You been swimming? Ne uivat hyvin. They swim well. Hän ui lammen rannalla. She swam at the lake shore. Uiva hirvi ui yli joen. The swimming moose swims across the river. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

uin

en ui

ii

uit

et ui

iii

ui

ei ui

Plural

Positive

Negative

i

uimme / uidaan

emme ui / ei uida

ii

uitte

ette ui

iii

uivat

eivät ui

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

uin

en uinut

ii

uit

et uinut

iii

ui

ei uinut

Plural

Positive

Negative

i

uimme / uitiin

emme uineet / ei uitu

ii

uitte

ette uineet

iii

uivat

eivät uineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen uinut

en ole uinut

ii

olet uinut

et ole uinut

iii

on uinut

ei ole uinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme uineet

emme ole uineet

ii

olette uineet

ette ole uineet

iii

ovat uineet

eivät ole uineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin uinut

en ollut uinut

ii

olit uinut

et ollut uinut

iii

oli uinut

ei ollut uinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme uineet

emme olleet uineet

ii

olitte uineet

ette olleet uineet

iii

olivat uineet

eivät olleet uineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

uisin

en uisi

ii

uisit

et uisi

iii

uisi

ei uisi

Plural

Positive

Negative

i

uisimme

emme uisi

ii

uisitte

ette uisi

iii

uisivat

eivät uisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin uinut

en olisi uinut

ii

olisit uinut

et olisi uinut

iii

olisi uinut

ei olisi uinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme uineet

emme olisi uineet

ii

olisitte uineet

ette olisi uineet

iii

olisivat uineet

eivät olisi uineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

uinen

en uine

ii

uinet

et uine

iii

uinee

ei uine

Plural

Positive

Negative

i

uinemme

emme uine

ii

uinette

ette uine

iii

uinevat

eivät uine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen uinut

en liene uinut

ii

lienet uinut

et liene uinut

iii

lienee uinut

ei liene uinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme uineet

emme liene uineet

ii

lienette uineet

ette liene uineet

iii

lienevät uineet

eivät liene uineet

Imperative

Singular

i

-

ii

ui

iii

uikoon

Plural

i

uikaamme

ii

uikaa

iii

uikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

uida

Tra

-ksi

uidaksensa / uidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

uidessa

Ins

-in

uiden

Ine

-ssa

uitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

uimaan

Ine

-ssa

uimassa

Ela

-sta

uimasta

Ade

-lla

uimalla

Abe

-tta

uimatta

Ins

-in

uiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

uiminen

Par

-ta

uimista

Infinitive V

uimaisillaan / uimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

uidaan

ei uida

Imperfect

uitiin

ei uitu

Potential

uitaneen

ei uitane

Conditional

uitaisiin

ei uitaisi

Imperative Present

uitakoon

älköön uitako

Imperative Perfect

olkoon uitu

älköön uitu

Positive

Negative

Present

uidaan

ei uida

Imperfect

uitiin

ei uitu

Potential

uitaneen

ei uitane

Conditional

uitaisiin

ei uitaisi

Imperative Present

uitakoon

älköön uitako

Imperative Perfect

olkoon uitu

älköön uitu

Participle

Active

Passive

1st

uiva

uitava

2nd

uinut

uitu

3rd

uima

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept