tupakoimiseen |
Noun, Singular Illative |
|
Verb, Derivation with suffix minen Singular Illative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
tupakoiminen |
tupakoimiset |
Par |
-ta |
tupakoimista |
tupakoimisia |
Gen |
-n |
tupakoimisen |
tupakoimisien / tupakoimisten |
Ill |
mihin |
tupakoimisiin |
|
Ine |
-ssa |
tupakoimisessa |
tupakoimisissa |
Ela |
-sta |
tupakoimisesta |
tupakoimisista |
All |
-lle |
tupakoimiselle |
tupakoimisille |
Ade |
-lla |
tupakoimisella |
tupakoimisilla |
Abl |
-lta |
tupakoimiselta |
tupakoimisilta |
Tra |
-ksi |
tupakoimiseksi |
tupakoimisiksi |
Ess |
-na |
tupakoimisena |
tupakoimisina |
Abe |
-tta |
tupakoimisetta |
tupakoimisitta |
Com |
-ne |
- |
tupakoimisine |
Ins |
-in |
- |
tupakoimisin |
Singular
Plural
Nom
-
tupakoiminen
tupakoimiset
Par
-ta
tupakoimista
tupakoimisia
Gen
-n
tupakoimisen
tupakoimisien / tupakoimisten
Ill
mihin
tupakoimisiin
Ine
-ssa
tupakoimisessa
tupakoimisissa
Ela
-sta
tupakoimisesta
tupakoimisista
All
-lle
tupakoimiselle
tupakoimisille
Ade
-lla
tupakoimisella
tupakoimisilla
Abl
-lta
tupakoimiselta
tupakoimisilta
Tra
-ksi
tupakoimiseksi
tupakoimisiksi
Ess
-na
tupakoimisena
tupakoimisina
Abe
-tta
tupakoimisetta
tupakoimisitta
Com
-ne
-
tupakoimisine
Ins
-in
-
tupakoimisin
smoking | |
to smoke | tupakoida, polttaa, savuttaa, savuta, savustaa, noeta |
to have a smoke | tupakoida, vetää savut |
Smoking in | |
to smoke | |
smoking in the | |
cigarette smoking |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
Par |
-ta |
tupakoimista |
tupakoimisia |
tupakoimista |
tupakoimisia |
tupakoimista |
tupakoimisia |
Gen |
-n |
tupakoimise |
tupakoimisie |
tupakoimise |
tupakoimisie |
tupakoimise |
tupakoimisie |
Ill |
mihin |
tupakoimisee |
tupakoimisii |
tupakoimisee |
tupakoimisii |
tupakoimisee |
tupakoimisii |
Ine |
-ssa |
tupakoimisessa |
tupakoimisissa |
tupakoimisessa |
tupakoimisissa |
tupakoimisessa |
tupakoimisissa |
Ela |
-sta |
tupakoimisesta |
tupakoimisista |
tupakoimisesta |
tupakoimisista |
tupakoimisesta |
tupakoimisista |
All |
-lle |
tupakoimiselle |
tupakoimisille |
tupakoimiselle |
tupakoimisille |
tupakoimiselle |
tupakoimisille |
Ade |
-lla |
tupakoimisella |
tupakoimisilla |
tupakoimisella |
tupakoimisilla |
tupakoimisella |
tupakoimisilla |
Abl |
-lta |
tupakoimiselta |
tupakoimisilta |
tupakoimiselta |
tupakoimisilta |
tupakoimiselta |
tupakoimisilta |
Tra |
-ksi |
tupakoimisekse |
tupakoimisikse |
tupakoimisekse |
tupakoimisikse |
tupakoimisekse |
tupakoimisikse |
Ess |
-na |
tupakoimisena |
tupakoimisina |
tupakoimisena |
tupakoimisina |
tupakoimisena |
tupakoimisina |
Abe |
-tta |
tupakoimisetta |
tupakoimisitta |
tupakoimisetta |
tupakoimisitta |
tupakoimisetta |
tupakoimisitta |
Com |
-ne |
- |
tupakoimisine |
- |
tupakoimisine |
- |
tupakoimisine |
Singular
Plural
Nom
-
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
Par
-ta
tupakoimista
tupakoimista
tupakoimista
tupakoimisia
tupakoimisia
tupakoimisia
Gen
-n
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimisie
tupakoimisie
tupakoimisie
Ill
mihin
tupakoimisee
tupakoimisee
tupakoimisee
tupakoimisii
tupakoimisii
tupakoimisii
Ine
-ssa
tupakoimisessa
tupakoimisessa
tupakoimisessa
tupakoimisissa
tupakoimisissa
tupakoimisissa
Ela
-sta
tupakoimisesta
tupakoimisesta
tupakoimisesta
tupakoimisista
tupakoimisista
tupakoimisista
All
-lle
tupakoimiselle
tupakoimiselle
tupakoimiselle
tupakoimisille
tupakoimisille
tupakoimisille
Ade
-lla
tupakoimisella
tupakoimisella
tupakoimisella
tupakoimisilla
tupakoimisilla
tupakoimisilla
Abl
-lta
tupakoimiselta
tupakoimiselta
tupakoimiselta
tupakoimisilta
tupakoimisilta
tupakoimisilta
Tra
-ksi
tupakoimisekse
tupakoimisekse
tupakoimisekse
tupakoimisikse
tupakoimisikse
tupakoimisikse
Ess
-na
tupakoimisena
tupakoimisena
tupakoimisena
tupakoimisina
tupakoimisina
tupakoimisina
Abe
-tta
tupakoimisetta
tupakoimisetta
tupakoimisetta
tupakoimisitta
tupakoimisitta
tupakoimisitta
Com
-ne
-
-
-
tupakoimisine
tupakoimisine
tupakoimisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
tupakoimise |
Par |
-ta |
tupakoimista |
tupakoimisia |
tupakoimista |
tupakoimisia |
tupakoimista |
tupakoimisia |
Gen |
-n |
tupakoimise |
tupakoimisie |
tupakoimise |
tupakoimisie |
tupakoimise |
tupakoimisie |
Ill |
mihin |
tupakoimisee |
tupakoimisii |
tupakoimisee |
tupakoimisii |
tupakoimisee |
tupakoimisii |
Ine |
-ssa |
tupakoimisessa |
tupakoimisissa |
tupakoimisessa |
tupakoimisissa |
tupakoimisessa |
tupakoimisissa |
Ela |
-sta |
tupakoimisesta |
tupakoimisista |
tupakoimisesta |
tupakoimisista |
tupakoimisesta |
tupakoimisista |
All |
-lle |
tupakoimiselle |
tupakoimisille |
tupakoimiselle |
tupakoimisille |
tupakoimiselle |
tupakoimisille |
Ade |
-lla |
tupakoimisella |
tupakoimisilla |
tupakoimisella |
tupakoimisilla |
tupakoimisella |
tupakoimisilla |
Abl |
-lta |
tupakoimiselta |
tupakoimisilta |
tupakoimiselta |
tupakoimisilta |
tupakoimiselta |
tupakoimisilta |
Tra |
-ksi |
tupakoimisekse |
tupakoimisikse |
tupakoimisekse |
tupakoimisikse |
tupakoimisekse |
tupakoimisikse |
Ess |
-na |
tupakoimisena |
tupakoimisina |
tupakoimisena |
tupakoimisina |
tupakoimisena |
tupakoimisina |
Abe |
-tta |
tupakoimisetta |
tupakoimisitta |
tupakoimisetta |
tupakoimisitta |
tupakoimisetta |
tupakoimisitta |
Com |
-ne |
- |
tupakoimisine |
- |
tupakoimisine |
- |
tupakoimisine |
Singular
Plural
Nom
-
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
Par
-ta
tupakoimista
tupakoimista
tupakoimista
tupakoimisia
tupakoimisia
tupakoimisia
Gen
-n
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimise
tupakoimisie
tupakoimisie
tupakoimisie
Ill
mihin
tupakoimisee
tupakoimisee
tupakoimisee
tupakoimisii
tupakoimisii
tupakoimisii
Ine
-ssa
tupakoimisessa
tupakoimisessa
tupakoimisessa
tupakoimisissa
tupakoimisissa
tupakoimisissa
Ela
-sta
tupakoimisesta
tupakoimisesta
tupakoimisesta
tupakoimisista
tupakoimisista
tupakoimisista
All
-lle
tupakoimiselle
tupakoimiselle
tupakoimiselle
tupakoimisille
tupakoimisille
tupakoimisille
Ade
-lla
tupakoimisella
tupakoimisella
tupakoimisella
tupakoimisilla
tupakoimisilla
tupakoimisilla
Abl
-lta
tupakoimiselta
tupakoimiselta
tupakoimiselta
tupakoimisilta
tupakoimisilta
tupakoimisilta
Tra
-ksi
tupakoimisekse
tupakoimisekse
tupakoimisekse
tupakoimisikse
tupakoimisikse
tupakoimisikse
Ess
-na
tupakoimisena
tupakoimisena
tupakoimisena
tupakoimisina
tupakoimisina
tupakoimisina
Abe
-tta
tupakoimisetta
tupakoimisetta
tupakoimisetta
tupakoimisitta
tupakoimisitta
tupakoimisitta
Com
-ne
-
-
-
tupakoimisine
tupakoimisine
tupakoimisine
to smoke | tupakoida, polttaa, savuttaa, savuta, savustaa, noeta |
to have a smoke | tupakoida, vetää savut |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoitsen / tupakoin |
|
ii |
tupakoitset / tupakoit |
|
iii |
tupakoitsee / tupakoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoitsemme / tupakoimme / tupakoidaan |
|
ii |
tupakoitsette / tupakoitte |
|
iii |
tupakoitsevat / tupakoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoitsin / tupakoin |
|
ii |
tupakoitsit / tupakoit |
|
iii |
tupakoitsi / tupakoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoitsimme / tupakoimme / tupakoitiin |
|
ii |
tupakoitsitte / tupakoitte |
|
iii |
tupakoitsivat / tupakoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen tupakoinut |
en ole tupakoinut |
ii |
olet tupakoinut |
et ole tupakoinut |
iii |
on tupakoinut |
ei ole tupakoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme tupakoineet |
emme ole tupakoineet |
ii |
olette tupakoineet |
ette ole tupakoineet |
iii |
ovat tupakoineet |
eivät ole tupakoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin tupakoinut |
en ollut tupakoinut |
ii |
olit tupakoinut |
et ollut tupakoinut |
iii |
oli tupakoinut |
ei ollut tupakoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme tupakoineet |
emme olleet tupakoineet |
ii |
olitte tupakoineet |
ette olleet tupakoineet |
iii |
olivat tupakoineet |
eivät olleet tupakoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoisin |
|
ii |
tupakoisit |
|
iii |
tupakoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoisimme |
|
ii |
tupakoisitte |
|
iii |
tupakoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin tupakoinut |
en olisi tupakoinut |
ii |
olisit tupakoinut |
et olisi tupakoinut |
iii |
olisi tupakoinut |
ei olisi tupakoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme tupakoineet |
emme olisi tupakoineet |
ii |
olisitte tupakoineet |
ette olisi tupakoineet |
iii |
olisivat tupakoineet |
eivät olisi tupakoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoinen |
en tupakoine |
ii |
tupakoinet |
et tupakoine |
iii |
tupakoinee |
ei tupakoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tupakoinemme |
emme tupakoine |
ii |
tupakoinette |
ette tupakoine |
iii |
tupakoinevat |
eivät tupakoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen tupakoinut |
en liene tupakoinut |
ii |
lienet tupakoinut |
et liene tupakoinut |
iii |
lienee tupakoinut |
ei liene tupakoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme tupakoineet |
emme liene tupakoineet |
ii |
lienette tupakoineet |
ette liene tupakoineet |
iii |
lienevät tupakoineet |
eivät liene tupakoineet |
Singular
i |
- |
ii |
tupakoitse / tupakoi |
iii |
tupakoikoon |
Plural
i |
tupakoikaamme |
ii |
tupakoikaa |
iii |
tupakoikoot |
Nom |
- |
tupakoida |
Tra |
-ksi |
tupakoidaksensa / tupakoidakseen |
Ine |
-ssa |
tupakoidessa |
Ins |
-in |
tupakoiden |
Ine |
-ssa |
tupakoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
tupakoitsemaan / tupakoimaan |
Ine |
-ssa |
tupakoitsemassa / tupakoimassa |
Ela |
-sta |
tupakoitsemasta / tupakoimasta |
Ade |
-lla |
tupakoitsemalla / tupakoimalla |
Abe |
-tta |
tupakoitsematta / tupakoimatta |
Ins |
-in |
tupakoitseman / tupakoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tupakoiminen |
Par |
-ta |
tupakoimista |
tupakoitsemaisillaan / tupakoitsemaisillansa / tupakoimaisillaan / tupakoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
tupakoidaan |
ei tupakoida |
Imperfect |
tupakoitiin |
ei tupakoitu |
Potential |
tupakoitaneen |
ei tupakoitane |
Conditional |
tupakoitaisiin |
ei tupakoitaisi |
Imperative Present |
tupakoitakoon |
älköön tupakoitako |
Imperative Perfect |
olkoon tupakoitu |
älköön tupakoitu |
Positive
Negative
Present
tupakoidaan
ei tupakoida
Imperfect
tupakoitiin
ei tupakoitu
Potential
tupakoitaneen
ei tupakoitane
Conditional
tupakoitaisiin
ei tupakoitaisi
Imperative Present
tupakoitakoon
älköön tupakoitako
Imperative Perfect
olkoon tupakoitu
älköön tupakoitu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
tupakoiva |
tupakoitava |
2nd |
tupakoinut |
tupakoitu |
3rd |
tupakoima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net