logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tukki, noun

Word analysis
tukkipöydät

tukkipöydät

tukki

Noun, Singular Nominative

+ pöytä

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tukki

tukit

Par

-ta

tukkia

tukkeja

Gen

-n

tukin

tukkien

Ill

mihin

tukkiin

tukkeihin

Ine

-ssa

tukissa

tukeissa

Ela

-sta

tukista

tukeista

All

-lle

tukille

tukeille

Ade

-lla

tukilla

tukeilla

Abl

-lta

tukilta

tukeilta

Tra

-ksi

tukiksi

tukeiksi

Ess

-na

tukkina

tukkeina

Abe

-tta

tukitta

tukeitta

Com

-ne

-

tukkeine

Ins

-in

-

tukein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tukki

tukit

Par

-ta

tukkia

tukkeja

Gen

-n

tukin

tukkien

Ill

mihin

tukkiin

tukkeihin

Ine

-ssa

tukissa

tukeissa

Ela

-sta

tukista

tukeista

All

-lle

tukille

tukeille

Ade

-lla

tukilla

tukeilla

Abl

-lta

tukilta

tukeilta

Tra

-ksi

tukiksi

tukeiksi

Ess

-na

tukkina

tukkeina

Abe

-tta

tukitta

tukeitta

Com

-ne

-

tukkeine

Ins

-in

-

tukein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

log loki, tukki, halko, logaritmi, lentopäiväkirja, lokikirja
stock varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, tukki
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; OPUS Corpus; OPUS; Flamingo2 Parallel Corpus; Tatoeba Tukki ajautui rantaan. The log drifted ashore. Tukkia ajetaan jokeen. Logs are being driven into the river. Metsästä löytyi suuri tukki. A large log was found in the forest. Hakataan tukkia metsästä. Chopping logs from the forest. Laitoin tukille ruuan. I put food for the log. Tarjoan tukille vettä. I offer water to the log. Tukki kellui hitaasti jokea alas. The log floated slowly down the river. Kiinnitin köyden tukille. I attached a rope to the log. Tukkia on havaittavissa tiellä. Obstruction is visible on the road. Maalaan tukille uuden värin. I paint a new color for the log. Show more arrow right

Wiktionary

log, stock (heavy, usually round piece of lumber) (forestry) log; collectively also timber (piece of raw timber big enough to be used as raw material for a sawmill) (firearms) stock (nautical) stock (transverse bar of an anchor) beam of a loom Show more arrow right Borrowed from Old Swedish stokker (“tree trunk, log”) (compare modern Swedish stock). Show more arrow right

Wikipedia

tukki
ampuma-aseen kuten kiväärin, haulikon tai varsijousen osa tukki
puun runko tukki
kangaspuiden osa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tukkini

tukkini

tukkisi

tukkisi

tukkinsa

tukkinsa

Par

-ta

tukkiani

tukkejani

tukkiasi

tukkejasi

tukkiansa / tukkiaan

tukkejansa / tukkejaan

Gen

-n

tukkini

tukkieni

tukkisi

tukkiesi

tukkinsa

tukkiensa

Ill

mihin

tukkiini

tukkeihini

tukkiisi

tukkeihisi

tukkiinsa

tukkeihinsa

Ine

-ssa

tukissani

tukeissani

tukissasi

tukeissasi

tukissansa / tukissaan

tukeissansa / tukeissaan

Ela

-sta

tukistani

tukeistani

tukistasi

tukeistasi

tukistansa / tukistaan

tukeistansa / tukeistaan

All

-lle

tukilleni

tukeilleni

tukillesi

tukeillesi

tukillensa / tukilleen

tukeillensa / tukeillean

Ade

-lla

tukillani

tukeillani

tukillasi

tukeillasi

tukillansa / tukillaan

tukeillansa / tukeillaan

Abl

-lta

tukiltani

tukeiltani

tukiltasi

tukeiltasi

tukiltansa / tukiltaan

tukeiltansa / tukeiltaan

Tra

-ksi

tukikseni

tukeikseni

tukiksesi

tukeiksesi

tukiksensa / tukikseen

tukeiksensa / tukeikseen

Ess

-na

tukkinani

tukkeinani

tukkinasi

tukkeinasi

tukkinansa / tukkinaan

tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukittani

tukeittani

tukittasi

tukeittasi

tukittansa / tukittaan

tukeittansa / tukeittaan

Com

-ne

-

tukkeineni

-

tukkeinesi

-

tukkeinensa / tukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

tukkini

tukkisi

tukkinsa

tukkini

tukkisi

tukkinsa

Par

-ta

tukkiani

tukkiasi

tukkiansa / tukkiaan

tukkejani

tukkejasi

tukkejansa / tukkejaan

Gen

-n

tukkini

tukkisi

tukkinsa

tukkieni

tukkiesi

tukkiensa

Ill

mihin

tukkiini

tukkiisi

tukkiinsa

tukkeihini

tukkeihisi

tukkeihinsa

Ine

-ssa

tukissani

tukissasi

tukissansa / tukissaan

tukeissani

tukeissasi

tukeissansa / tukeissaan

Ela

-sta

tukistani

tukistasi

tukistansa / tukistaan

tukeistani

tukeistasi

tukeistansa / tukeistaan

All

-lle

tukilleni

tukillesi

tukillensa / tukilleen

tukeilleni

tukeillesi

tukeillensa / tukeillean

Ade

-lla

tukillani

tukillasi

tukillansa / tukillaan

tukeillani

tukeillasi

tukeillansa / tukeillaan

Abl

-lta

tukiltani

tukiltasi

tukiltansa / tukiltaan

tukeiltani

tukeiltasi

tukeiltansa / tukeiltaan

Tra

-ksi

tukikseni

tukiksesi

tukiksensa / tukikseen

tukeikseni

tukeiksesi

tukeiksensa / tukeikseen

Ess

-na

tukkinani

tukkinasi

tukkinansa / tukkinaan

tukkeinani

tukkeinasi

tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukittani

tukittasi

tukittansa / tukittaan

tukeittani

tukeittasi

tukeittansa / tukeittaan

Com

-ne

-

-

-

tukkeineni

tukkeinesi

tukkeinensa / tukkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tukkimme

tukkimme

tukkinne

tukkinne

tukkinsa

tukkinsa

Par

-ta

tukkiamme

tukkejamme

tukkianne

tukkejanne

tukkiansa / tukkiaan

tukkejansa / tukkejaan

Gen

-n

tukkimme

tukkiemme

tukkinne

tukkienne

tukkinsa

tukkiensa

Ill

mihin

tukkiimme

tukkeihimme

tukkiinne

tukkeihinne

tukkiinsa

tukkeihinsa

Ine

-ssa

tukissamme

tukeissamme

tukissanne

tukeissanne

tukissansa / tukissaan

tukeissansa / tukeissaan

Ela

-sta

tukistamme

tukeistamme

tukistanne

tukeistanne

tukistansa / tukistaan

tukeistansa / tukeistaan

All

-lle

tukillemme

tukeillemme

tukillenne

tukeillenne

tukillensa / tukilleen

tukeillensa / tukeillean

Ade

-lla

tukillamme

tukeillamme

tukillanne

tukeillanne

tukillansa / tukillaan

tukeillansa / tukeillaan

Abl

-lta

tukiltamme

tukeiltamme

tukiltanne

tukeiltanne

tukiltansa / tukiltaan

tukeiltansa / tukeiltaan

Tra

-ksi

tukiksemme

tukeiksemme

tukiksenne

tukeiksenne

tukiksensa / tukikseen

tukeiksensa / tukeikseen

Ess

-na

tukkinamme

tukkeinamme

tukkinanne

tukkeinanne

tukkinansa / tukkinaan

tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukittamme

tukeittamme

tukittanne

tukeittanne

tukittansa / tukittaan

tukeittansa / tukeittaan

Com

-ne

-

tukkeinemme

-

tukkeinenne

-

tukkeinensa / tukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

tukkimme

tukkinne

tukkinsa

tukkimme

tukkinne

tukkinsa

Par

-ta

tukkiamme

tukkianne

tukkiansa / tukkiaan

tukkejamme

tukkejanne

tukkejansa / tukkejaan

Gen

-n

tukkimme

tukkinne

tukkinsa

tukkiemme

tukkienne

tukkiensa

Ill

mihin

tukkiimme

tukkiinne

tukkiinsa

tukkeihimme

tukkeihinne

tukkeihinsa

Ine

-ssa

tukissamme

tukissanne

tukissansa / tukissaan

tukeissamme

tukeissanne

tukeissansa / tukeissaan

Ela

-sta

tukistamme

tukistanne

tukistansa / tukistaan

tukeistamme

tukeistanne

tukeistansa / tukeistaan

All

-lle

tukillemme

tukillenne

tukillensa / tukilleen

tukeillemme

tukeillenne

tukeillensa / tukeillean

Ade

-lla

tukillamme

tukillanne

tukillansa / tukillaan

tukeillamme

tukeillanne

tukeillansa / tukeillaan

Abl

-lta

tukiltamme

tukiltanne

tukiltansa / tukiltaan

tukeiltamme

tukeiltanne

tukeiltansa / tukeiltaan

Tra

-ksi

tukiksemme

tukiksenne

tukiksensa / tukikseen

tukeiksemme

tukeiksenne

tukeiksensa / tukeikseen

Ess

-na

tukkinamme

tukkinanne

tukkinansa / tukkinaan

tukkeinamme

tukkeinanne

tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukittamme

tukittanne

tukittansa / tukittaan

tukeittamme

tukeittanne

tukeittansa / tukeittaan

Com

-ne

-

-

-

tukkeinemme

tukkeinenne

tukkeinensa / tukkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pöytä

pöydät

Par

-ta

pöytää

pöytiä

Gen

-n

pöydän

pöytien

Ill

mihin

pöytään

pöytiin

Ine

-ssa

pöydässä

pöydissä

Ela

-sta

pöydästä

pöydistä

All

-lle

pöydälle

pöydille

Ade

-lla

pöydällä

pöydillä

Abl

-lta

pöydältä

pöydiltä

Tra

-ksi

pöydäksi

pöydiksi

Ess

-na

pöytänä

pöytinä

Abe

-tta

pöydättä

pöydittä

Com

-ne

-

pöytine

Ins

-in

-

pöydin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pöytä

pöydät

Par

-ta

pöytää

pöytiä

Gen

-n

pöydän

pöytien

Ill

mihin

pöytään

pöytiin

Ine

-ssa

pöydässä

pöydissä

Ela

-sta

pöydästä

pöydistä

All

-lle

pöydälle

pöydille

Ade

-lla

pöydällä

pöydillä

Abl

-lta

pöydältä

pöydiltä

Tra

-ksi

pöydäksi

pöydiksi

Ess

-na

pöytänä

pöytinä

Abe

-tta

pöydättä

pöydittä

Com

-ne

-

pöytine

Ins

-in

-

pöydin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

table taulukko, pöytä, taulu, luettelo, levy, tarjoilu
board hallitus, lauta, johtokunta, taulu, lautakunta, pöytä
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, pöytä
desktop
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 En tarvitse pöytääkään. I don’t even need a table. Sinunko pöytäsi? Your desk? Väärä pöytä. Look buddy you got the wrong table. Pöytä kolme. Table three! Puhdas pöytä. Clean slate. Siirtäkää pöytä. Move that table. Tuo oli se pöytä. That was the table, yeah? Ensimmäinen pöytä. The first table over there. Tämä pöytä keikkaa. This table, it tilts. Pöytänne on tässä. What took you so long? Show more arrow right

Wiktionary

table (piece of furniture) Fin:Pötyä pöytään!Eng:Food onto the table! Show more arrow right jättää pöydälle – to remove from the agendato postpone dealing with [indefinitely] (to table (US)) apupöytä jalkapöytä joulupöytä kirjoituspöytä myyntipöytä neuvottelupöytä päivällispöytä pöydänjalka pöydätä pöytäliina pöytätaso pöytätavat pöytävuori ruokapöytä sohvapöytä työpöytä Show more arrow right From Proto-Finnic peütä, borrowed from Proto-Germanic beudaz (compare Old English bēod). Show more arrow right

Wikipedia

Table (furniture) A table is an item of furniture with a flat top and one or more legs, used as a surface for working at, eating from or on which to place things. Some common types of table are the dining room table, which is used for seated persons to eat meals; the coffee table, which is a low table used in living rooms to display items or serve refreshments; and the bedside table, which is used to place an alarm clock and a lamp. There are also a range of specialized types of tables, such as drafting tables, used for doing architectural drawings, and sewing tables. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pöytäni

pöytäni

pöytäsi

pöytäsi

pöytänsä

pöytänsä

Par

-ta

pöytääni

pöytiäni

pöytääsi

pöytiäsi

pöytäänsä

pöytiänsä / pöytiään

Gen

-n

pöytäni

pöytieni

pöytäsi

pöytiesi

pöytänsä

pöytiensä

Ill

mihin

pöytääni

pöytiini

pöytääsi

pöytiisi

pöytäänsä

pöytiinsä

Ine

-ssa

pöydässäni

pöydissäni

pöydässäsi

pöydissäsi

pöydässänsä / pöydässään

pöydissänsä / pöydissään

Ela

-sta

pöydästäni

pöydistäni

pöydästäsi

pöydistäsi

pöydästänsä / pöydästään

pöydistänsä / pöydistään

All

-lle

pöydälleni

pöydilleni

pöydällesi

pöydillesi

pöydällensä / pöydälleen

pöydillensä / pöydilleän

Ade

-lla

pöydälläni

pöydilläni

pöydälläsi

pöydilläsi

pöydällänsä / pöydällään

pöydillänsä / pöydillään

Abl

-lta

pöydältäni

pöydiltäni

pöydältäsi

pöydiltäsi

pöydältänsä / pöydältään

pöydiltänsä / pöydiltään

Tra

-ksi

pöydäkseni

pöydikseni

pöydäksesi

pöydiksesi

pöydäksensä / pöydäkseen

pöydiksensä / pöydikseen

Ess

-na

pöytänäni

pöytinäni

pöytänäsi

pöytinäsi

pöytänänsä / pöytänään

pöytinänsä / pöytinään

Abe

-tta

pöydättäni

pöydittäni

pöydättäsi

pöydittäsi

pöydättänsä / pöydättään

pöydittänsä / pöydittään

Com

-ne

-

pöytineni

-

pöytinesi

-

pöytinensä / pöytineen

Singular

Plural

Nom

-

pöytäni

pöytäsi

pöytänsä

pöytäni

pöytäsi

pöytänsä

Par

-ta

pöytääni

pöytääsi

pöytäänsä

pöytiäni

pöytiäsi

pöytiänsä / pöytiään

Gen

-n

pöytäni

pöytäsi

pöytänsä

pöytieni

pöytiesi

pöytiensä

Ill

mihin

pöytääni

pöytääsi

pöytäänsä

pöytiini

pöytiisi

pöytiinsä

Ine

-ssa

pöydässäni

pöydässäsi

pöydässänsä / pöydässään

pöydissäni

pöydissäsi

pöydissänsä / pöydissään

Ela

-sta

pöydästäni

pöydästäsi

pöydästänsä / pöydästään

pöydistäni

pöydistäsi

pöydistänsä / pöydistään

All

-lle

pöydälleni

pöydällesi

pöydällensä / pöydälleen

pöydilleni

pöydillesi

pöydillensä / pöydilleän

Ade

-lla

pöydälläni

pöydälläsi

pöydällänsä / pöydällään

pöydilläni

pöydilläsi

pöydillänsä / pöydillään

Abl

-lta

pöydältäni

pöydältäsi

pöydältänsä / pöydältään

pöydiltäni

pöydiltäsi

pöydiltänsä / pöydiltään

Tra

-ksi

pöydäkseni

pöydäksesi

pöydäksensä / pöydäkseen

pöydikseni

pöydiksesi

pöydiksensä / pöydikseen

Ess

-na

pöytänäni

pöytänäsi

pöytänänsä / pöytänään

pöytinäni

pöytinäsi

pöytinänsä / pöytinään

Abe

-tta

pöydättäni

pöydättäsi

pöydättänsä / pöydättään

pöydittäni

pöydittäsi

pöydittänsä / pöydittään

Com

-ne

-

-

-

pöytineni

pöytinesi

pöytinensä / pöytineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pöytämme

pöytämme

pöytänne

pöytänne

pöytänsä

pöytänsä

Par

-ta

pöytäämme

pöytiämme

pöytäänne

pöytiänne

pöytäänsä

pöytiänsä / pöytiään

Gen

-n

pöytämme

pöytiemme

pöytänne

pöytienne

pöytänsä

pöytiensä

Ill

mihin

pöytäämme

pöytiimme

pöytäänne

pöytiinne

pöytäänsä

pöytiinsä

Ine

-ssa

pöydässämme

pöydissämme

pöydässänne

pöydissänne

pöydässänsä / pöydässään

pöydissänsä / pöydissään

Ela

-sta

pöydästämme

pöydistämme

pöydästänne

pöydistänne

pöydästänsä / pöydästään

pöydistänsä / pöydistään

All

-lle

pöydällemme

pöydillemme

pöydällenne

pöydillenne

pöydällensä / pöydälleen

pöydillensä / pöydilleän

Ade

-lla

pöydällämme

pöydillämme

pöydällänne

pöydillänne

pöydällänsä / pöydällään

pöydillänsä / pöydillään

Abl

-lta

pöydältämme

pöydiltämme

pöydältänne

pöydiltänne

pöydältänsä / pöydältään

pöydiltänsä / pöydiltään

Tra

-ksi

pöydäksemme

pöydiksemme

pöydäksenne

pöydiksenne

pöydäksensä / pöydäkseen

pöydiksensä / pöydikseen

Ess

-na

pöytänämme

pöytinämme

pöytänänne

pöytinänne

pöytänänsä / pöytänään

pöytinänsä / pöytinään

Abe

-tta

pöydättämme

pöydittämme

pöydättänne

pöydittänne

pöydättänsä / pöydättään

pöydittänsä / pöydittään

Com

-ne

-

pöytinemme

-

pöytinenne

-

pöytinensä / pöytineen

Singular

Plural

Nom

-

pöytämme

pöytänne

pöytänsä

pöytämme

pöytänne

pöytänsä

Par

-ta

pöytäämme

pöytäänne

pöytäänsä

pöytiämme

pöytiänne

pöytiänsä / pöytiään

Gen

-n

pöytämme

pöytänne

pöytänsä

pöytiemme

pöytienne

pöytiensä

Ill

mihin

pöytäämme

pöytäänne

pöytäänsä

pöytiimme

pöytiinne

pöytiinsä

Ine

-ssa

pöydässämme

pöydässänne

pöydässänsä / pöydässään

pöydissämme

pöydissänne

pöydissänsä / pöydissään

Ela

-sta

pöydästämme

pöydästänne

pöydästänsä / pöydästään

pöydistämme

pöydistänne

pöydistänsä / pöydistään

All

-lle

pöydällemme

pöydällenne

pöydällensä / pöydälleen

pöydillemme

pöydillenne

pöydillensä / pöydilleän

Ade

-lla

pöydällämme

pöydällänne

pöydällänsä / pöydällään

pöydillämme

pöydillänne

pöydillänsä / pöydillään

Abl

-lta

pöydältämme

pöydältänne

pöydältänsä / pöydältään

pöydiltämme

pöydiltänne

pöydiltänsä / pöydiltään

Tra

-ksi

pöydäksemme

pöydäksenne

pöydäksensä / pöydäkseen

pöydiksemme

pöydiksenne

pöydiksensä / pöydikseen

Ess

-na

pöytänämme

pöytänänne

pöytänänsä / pöytänään

pöytinämme

pöytinänne

pöytinänsä / pöytinään

Abe

-tta

pöydättämme

pöydättänne

pöydättänsä / pöydättään

pöydittämme

pöydittänne

pöydittänsä / pöydittään

Com

-ne

-

-

-

pöytinemme

pöytinenne

pöytinensä / pöytineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

tukki

tukit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tukin

tukkien

Ill

mihin

tukkiin

Solve

Ine

-ssa

tukeissa

Solve

Ela

-sta

tukeista

Solve

All

-lle

tukille

Solve

Ade

-lla

tukilla

tukeilla

Abl

-lta

tukilta

tukeilta

Tra

-ksi

tukiksi

tukeiksi

Ess

-na

tukkina

tukkeina

Abe

-tta

tukitta

tukeitta

Com

-ne

-

tukkeine

Ins

-in

-

tukein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tukki

tukit

Par

-ta

Gen

-n

tukin

tukkien

Ill

mihin

tukkiin

Ine

-ssa

tukeissa

Ela

-sta

tukeista

All

-lle

tukille

Ade

-lla

tukilla

tukeilla

Abl

-lta

tukilta

tukeilta

Tra

-ksi

tukiksi

tukeiksi

Ess

-na

tukkina

tukkeina

Abe

-tta

tukitta

tukeitta

Com

-ne

-

tukkeine

Ins

-in

-

tukein

Singular

Plural

Nom

-

pöytä

pöydät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pöydän

pöytien

Ill

mihin

pöytään

Solve

Ine

-ssa

pöydissä

Solve

Ela

-sta

pöydistä

Solve

All

-lle

pöydälle

Solve

Ade

-lla

pöydällä

pöydillä

Abl

-lta

pöydältä

pöydiltä

Tra

-ksi

pöydäksi

pöydiksi

Ess

-na

pöytänä

pöytinä

Abe

-tta

pöydättä

pöydittä

Com

-ne

-

pöytine

Ins

-in

-

pöydin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pöytä

pöydät

Par

-ta

Gen

-n

pöydän

pöytien

Ill

mihin

pöytään

Ine

-ssa

pöydissä

Ela

-sta

pöydistä

All

-lle

pöydälle

Ade

-lla

pöydällä

pöydillä

Abl

-lta

pöydältä

pöydiltä

Tra

-ksi

pöydäksi

pöydiksi

Ess

-na

pöytänä

pöytinä

Abe

-tta

pöydättä

pöydittä

Com

-ne

-

pöytine

Ins

-in

-

pöydin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept