logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

treeni, noun

Word analysis
treenivälineitä

treenivälineitä

treeni

Noun, Singular Nominative

+ väline

Noun, Singular Nominative

+ itä

Noun, Singular Nominative

treeni

Noun, Singular Nominative

+ väline

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

treeni

treenit

Par

-ta

treeniä

treenejä

Gen

-n

treenin

treenien

Ill

mihin

treeniin

treeneihin

Ine

-ssa

treenissä

treeneissä

Ela

-sta

treenistä

treeneistä

All

-lle

treenille

treeneille

Ade

-lla

treenillä

treeneillä

Abl

-lta

treeniltä

treeneiltä

Tra

-ksi

treeniksi

treeneiksi

Ess

-na

treeninä

treeneinä

Abe

-tta

treenittä

treeneittä

Com

-ne

-

treeneine

Ins

-in

-

treenein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

treeni

treenit

Par

-ta

treeniä

treenejä

Gen

-n

treenin

treenien

Ill

mihin

treeniin

treeneihin

Ine

-ssa

treenissä

treeneissä

Ela

-sta

treenistä

treeneistä

All

-lle

treenille

treeneille

Ade

-lla

treenillä

treeneillä

Abl

-lta

treeniltä

treeneiltä

Tra

-ksi

treeniksi

treeneiksi

Ess

-na

treeninä

treeneinä

Abe

-tta

treenittä

treeneittä

Com

-ne

-

treeneine

Ins

-in

-

treenein

training
rehearsal
workout
the training
a training
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Aloitetaan jo treeni. Iron my laundry, bitch. Hyvät treenit. Have a good workout. Lisää treeniä? More training? Hyviä treenejä. Have a good workout. Tämä on treeniä. Gettin'drunk?. Minun täytyy tehdä treeni loppuun. I need to finish, okay? Lähden treeneihin. You okay?. Vain muutama treeni ja olemme valmiit. Just a couple of rehearsals and we'd be good to go. Se on hyvää treeniä. Yeah, running is such good exercise. Treenit alkavat pian. Training camp starts soon. Show more arrow right

Wiktionary

training Show more arrow right From Swedish träning. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

treenini

treenini

treenisi

treenisi

treeninsä

treeninsä

Par

-ta

treeniäni

treenejäni

treeniäsi

treenejäsi

treeniänsä / treeniään

treenejänsä / treenejään

Gen

-n

treenini

treenieni

treenisi

treeniesi

treeninsä

treeniensä

Ill

mihin

treeniini

treeneihini

treeniisi

treeneihisi

treeniinsä

treeneihinsä

Ine

-ssa

treenissäni

treeneissäni

treenissäsi

treeneissäsi

treenissänsä / treenissään

treeneissänsä / treeneissään

Ela

-sta

treenistäni

treeneistäni

treenistäsi

treeneistäsi

treenistänsä / treenistään

treeneistänsä / treeneistään

All

-lle

treenilleni

treeneilleni

treenillesi

treeneillesi

treenillensä / treenilleen

treeneillensä / treeneilleän

Ade

-lla

treenilläni

treeneilläni

treenilläsi

treeneilläsi

treenillänsä / treenillään

treeneillänsä / treeneillään

Abl

-lta

treeniltäni

treeneiltäni

treeniltäsi

treeneiltäsi

treeniltänsä / treeniltään

treeneiltänsä / treeneiltään

Tra

-ksi

treenikseni

treeneikseni

treeniksesi

treeneiksesi

treeniksensä / treenikseen

treeneiksensä / treeneikseen

Ess

-na

treeninäni

treeneinäni

treeninäsi

treeneinäsi

treeninänsä / treeninään

treeneinänsä / treeneinään

Abe

-tta

treenittäni

treeneittäni

treenittäsi

treeneittäsi

treenittänsä / treenittään

treeneittänsä / treeneittään

Com

-ne

-

treeneineni

-

treeneinesi

-

treeneinensä / treeneineen

Singular

Plural

Nom

-

treenini

treenisi

treeninsä

treenini

treenisi

treeninsä

Par

-ta

treeniäni

treeniäsi

treeniänsä / treeniään

treenejäni

treenejäsi

treenejänsä / treenejään

Gen

-n

treenini

treenisi

treeninsä

treenieni

treeniesi

treeniensä

Ill

mihin

treeniini

treeniisi

treeniinsä

treeneihini

treeneihisi

treeneihinsä

Ine

-ssa

treenissäni

treenissäsi

treenissänsä / treenissään

treeneissäni

treeneissäsi

treeneissänsä / treeneissään

Ela

-sta

treenistäni

treenistäsi

treenistänsä / treenistään

treeneistäni

treeneistäsi

treeneistänsä / treeneistään

All

-lle

treenilleni

treenillesi

treenillensä / treenilleen

treeneilleni

treeneillesi

treeneillensä / treeneilleän

Ade

-lla

treenilläni

treenilläsi

treenillänsä / treenillään

treeneilläni

treeneilläsi

treeneillänsä / treeneillään

Abl

-lta

treeniltäni

treeniltäsi

treeniltänsä / treeniltään

treeneiltäni

treeneiltäsi

treeneiltänsä / treeneiltään

Tra

-ksi

treenikseni

treeniksesi

treeniksensä / treenikseen

treeneikseni

treeneiksesi

treeneiksensä / treeneikseen

Ess

-na

treeninäni

treeninäsi

treeninänsä / treeninään

treeneinäni

treeneinäsi

treeneinänsä / treeneinään

Abe

-tta

treenittäni

treenittäsi

treenittänsä / treenittään

treeneittäni

treeneittäsi

treeneittänsä / treeneittään

Com

-ne

-

-

-

treeneineni

treeneinesi

treeneinensä / treeneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

treenimme

treenimme

treeninne

treeninne

treeninsä

treeninsä

Par

-ta

treeniämme

treenejämme

treeniänne

treenejänne

treeniänsä / treeniään

treenejänsä / treenejään

Gen

-n

treenimme

treeniemme

treeninne

treenienne

treeninsä

treeniensä

Ill

mihin

treeniimme

treeneihimme

treeniinne

treeneihinne

treeniinsä

treeneihinsä

Ine

-ssa

treenissämme

treeneissämme

treenissänne

treeneissänne

treenissänsä / treenissään

treeneissänsä / treeneissään

Ela

-sta

treenistämme

treeneistämme

treenistänne

treeneistänne

treenistänsä / treenistään

treeneistänsä / treeneistään

All

-lle

treenillemme

treeneillemme

treenillenne

treeneillenne

treenillensä / treenilleen

treeneillensä / treeneilleän

Ade

-lla

treenillämme

treeneillämme

treenillänne

treeneillänne

treenillänsä / treenillään

treeneillänsä / treeneillään

Abl

-lta

treeniltämme

treeneiltämme

treeniltänne

treeneiltänne

treeniltänsä / treeniltään

treeneiltänsä / treeneiltään

Tra

-ksi

treeniksemme

treeneiksemme

treeniksenne

treeneiksenne

treeniksensä / treenikseen

treeneiksensä / treeneikseen

Ess

-na

treeninämme

treeneinämme

treeninänne

treeneinänne

treeninänsä / treeninään

treeneinänsä / treeneinään

Abe

-tta

treenittämme

treeneittämme

treenittänne

treeneittänne

treenittänsä / treenittään

treeneittänsä / treeneittään

Com

-ne

-

treeneinemme

-

treeneinenne

-

treeneinensä / treeneineen

Singular

Plural

Nom

-

treenimme

treeninne

treeninsä

treenimme

treeninne

treeninsä

Par

-ta

treeniämme

treeniänne

treeniänsä / treeniään

treenejämme

treenejänne

treenejänsä / treenejään

Gen

-n

treenimme

treeninne

treeninsä

treeniemme

treenienne

treeniensä

Ill

mihin

treeniimme

treeniinne

treeniinsä

treeneihimme

treeneihinne

treeneihinsä

Ine

-ssa

treenissämme

treenissänne

treenissänsä / treenissään

treeneissämme

treeneissänne

treeneissänsä / treeneissään

Ela

-sta

treenistämme

treenistänne

treenistänsä / treenistään

treeneistämme

treeneistänne

treeneistänsä / treeneistään

All

-lle

treenillemme

treenillenne

treenillensä / treenilleen

treeneillemme

treeneillenne

treeneillensä / treeneilleän

Ade

-lla

treenillämme

treenillänne

treenillänsä / treenillään

treeneillämme

treeneillänne

treeneillänsä / treeneillään

Abl

-lta

treeniltämme

treeniltänne

treeniltänsä / treeniltään

treeneiltämme

treeneiltänne

treeneiltänsä / treeneiltään

Tra

-ksi

treeniksemme

treeniksenne

treeniksensä / treenikseen

treeneiksemme

treeneiksenne

treeneiksensä / treeneikseen

Ess

-na

treeninämme

treeninänne

treeninänsä / treeninään

treeneinämme

treeneinänne

treeneinänsä / treeneinään

Abe

-tta

treenittämme

treenittänne

treenittänsä / treenittään

treeneittämme

treeneittänne

treeneittänsä / treeneittään

Com

-ne

-

-

-

treeneinemme

treeneinenne

treeneinensä / treeneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väline

välineet

Par

-ta

välinettä

välineitä / välinehiä

Gen

-n

välineen

välineitten / välineiden / välinehien / välinehitten

Ill

mihin

välineeseen

välineisiin / välineihin / välinehisin

Ine

-ssa

välineessä

välinehissä / välineissä

Ela

-sta

välineestä

välinehistä / välineistä

All

-lle

välineelle

välinehille / välineille

Ade

-lla

välineellä

välinehillä / välineillä

Abl

-lta

välineeltä

välinehiltä / välineiltä

Tra

-ksi

välineeksi

välinehiksi / välineiksi

Ess

-na

välineenä

välinehinä / välineinä

Abe

-tta

välineettä

välinehittä / välineittä

Com

-ne

-

välinehine / välineine

Ins

-in

-

välinehin / välinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väline

välineet

Par

-ta

välinettä

välineitä / välinehiä

Gen

-n

välineen

välineitten / välineiden / välinehien / välinehitten

Ill

mihin

välineeseen

välineisiin / välineihin / välinehisin

Ine

-ssa

välineessä

välinehissä / välineissä

Ela

-sta

välineestä

välinehistä / välineistä

All

-lle

välineelle

välinehille / välineille

Ade

-lla

välineellä

välinehillä / välineillä

Abl

-lta

välineeltä

välinehiltä / välineiltä

Tra

-ksi

välineeksi

välinehiksi / välineiksi

Ess

-na

välineenä

välinehinä / välineinä

Abe

-tta

välineettä

välinehittä / välineittä

Com

-ne

-

välinehine / välineine

Ins

-in

-

välinehin / välinein

instrument väline, instrumentti, asiakirja, soitin, mittari, työkalu
tool työkalu, väline, työväline, kalu, terä, työrukkanen
means välineet, keino, keinot, väline, varat
medium väliaine, väline, keino, meedio, keskitie, välikappale
vehicle ajoneuvo, kulkuneuvo, väline, apukeino, ilmaisuväline
utensil väline, työkalu, tarve-esine
implement väline, työkalu
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
handle kahva, kädensija, varsi, painike, sanka, väline
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Tämä väline on erittäin tehokas. This tool is very efficient. Hän unohti välineensä kotiin. He forgot his equipment at home. Väline on suunniteltu erityisesti lapsille. The tool is designed specifically for children. Välinein hän teki korjauksen. With the tools, he made the repair. Väline auttoi häntä saavuttamaan tavoitteensa. The tool helped him achieve his goal. Väline on tärkeä osa ammattilaisen työkalupakkia. The tool is an important part of a professional's toolkit. Välineiltäni puuttuu yksi kynä. One of my pens is missing from my belongings. Olet haka välineidesi kanssa. You are good with your instruments. Työssä tarvitaan erilaisia välineitä. Various tools are needed for the job. Älä jätä välineitä lojumaan työpöydälle. Don't leave the equipment lying on the work desk. Show more arrow right

Wiktionary

tool, means, implement Show more arrow right väli- +‎ -ine. Coined by Finnish journalist, poet and translator Paavo Tikkanen. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

välineeni

välineeni

välineesi

välineesi

välineensä

välineensä

Par

-ta

välinettäni

välineitäni / välinehiäni

välinettäsi

välineitäsi / välinehiäsi

välinettänsä / välinettään

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineeni

välineitteni / välineideni / välinehieni / välinehitteni

välineesi

välineittesi / välineidesi / välinehiesi / välinehittesi

välineensä

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseeni

välineisiini / välineihini / välinehisini

välineeseesi

välineisiisi / välineihisi / välinehisisi

välineeseensä

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessäni

välinehissäni / välineissäni

välineessäsi

välinehissäsi / välineissäsi

välineessänsä / välineessään

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestäni

välinehistäni / välineistäni

välineestäsi

välinehistäsi / välineistäsi

välineestänsä / välineestään

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineelleni

välinehilleni / välineilleni

välineellesi

välinehillesi / välineillesi

välineellensä / välineelleen

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineelläni

välinehilläni / välineilläni

välineelläsi

välinehilläsi / välineilläsi

välineellänsä / välineellään

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltäni

välinehiltäni / välineiltäni

välineeltäsi

välinehiltäsi / välineiltäsi

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineekseni

välinehikseni / välineikseni

välineeksesi

välinehiksesi / välineiksesi

välineeksensä / välineekseen

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenäni

välinehinäni / välineinäni

välineenäsi

välinehinäsi / välineinäsi

välineenänsä / välineenään

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettäni

välinehittäni / välineittäni

välineettäsi

välinehittäsi / välineittäsi

välineettänsä / välineettään

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

välinehineni / välineineni

-

välinehinesi / välineinesi

-

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

Singular

Plural

Nom

-

välineeni

välineesi

välineensä

välineeni

välineesi

välineensä

Par

-ta

välinettäni

välinettäsi

välinettänsä / välinettään

välineitäni / välinehiäni

välineitäsi / välinehiäsi

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineeni

välineesi

välineensä

välineitteni / välineideni / välinehieni / välinehitteni

välineittesi / välineidesi / välinehiesi / välinehittesi

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseeni

välineeseesi

välineeseensä

välineisiini / välineihini / välinehisini

välineisiisi / välineihisi / välinehisisi

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessäni

välineessäsi

välineessänsä / välineessään

välinehissäni / välineissäni

välinehissäsi / välineissäsi

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestäni

välineestäsi

välineestänsä / välineestään

välinehistäni / välineistäni

välinehistäsi / välineistäsi

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineelleni

välineellesi

välineellensä / välineelleen

välinehilleni / välineilleni

välinehillesi / välineillesi

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineelläni

välineelläsi

välineellänsä / välineellään

välinehilläni / välineilläni

välinehilläsi / välineilläsi

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltäni

välineeltäsi

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltäni / välineiltäni

välinehiltäsi / välineiltäsi

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineekseni

välineeksesi

välineeksensä / välineekseen

välinehikseni / välineikseni

välinehiksesi / välineiksesi

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenäni

välineenäsi

välineenänsä / välineenään

välinehinäni / välineinäni

välinehinäsi / välineinäsi

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettäni

välineettäsi

välineettänsä / välineettään

välinehittäni / välineittäni

välinehittäsi / välineittäsi

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

-

-

välinehineni / välineineni

välinehinesi / välineinesi

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

välineemme

välineemme

välineenne

välineenne

välineensä

välineensä

Par

-ta

välinettämme

välineitämme / välinehiämme

välinettänne

välineitänne / välinehiänne

välinettänsä / välinettään

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineemme

välineittemme / välineidemme / välinehiemme / välinehittemme

välineenne

välineittenne / välineidenne / välinehienne / välinehittenne

välineensä

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseemme

välineisiimme / välineihimme / välinehisimme

välineeseenne

välineisiinne / välineihinne / välinehisinne

välineeseensä

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessämme

välinehissämme / välineissämme

välineessänne

välinehissänne / välineissänne

välineessänsä / välineessään

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestämme

välinehistämme / välineistämme

välineestänne

välinehistänne / välineistänne

välineestänsä / välineestään

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineellemme

välinehillemme / välineillemme

välineellenne

välinehillenne / välineillenne

välineellensä / välineelleen

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineellämme

välinehillämme / välineillämme

välineellänne

välinehillänne / välineillänne

välineellänsä / välineellään

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltämme

välinehiltämme / välineiltämme

välineeltänne

välinehiltänne / välineiltänne

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineeksemme

välinehiksemme / välineiksemme

välineeksenne

välinehiksenne / välineiksenne

välineeksensä / välineekseen

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenämme

välinehinämme / välineinämme

välineenänne

välinehinänne / välineinänne

välineenänsä / välineenään

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettämme

välinehittämme / välineittämme

välineettänne

välinehittänne / välineittänne

välineettänsä / välineettään

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

välinehinemme / välineinemme

-

välinehinenne / välineinenne

-

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

Singular

Plural

Nom

-

välineemme

välineenne

välineensä

välineemme

välineenne

välineensä

Par

-ta

välinettämme

välinettänne

välinettänsä / välinettään

välineitämme / välinehiämme

välineitänne / välinehiänne

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineemme

välineenne

välineensä

välineittemme / välineidemme / välinehiemme / välinehittemme

välineittenne / välineidenne / välinehienne / välinehittenne

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseemme

välineeseenne

välineeseensä

välineisiimme / välineihimme / välinehisimme

välineisiinne / välineihinne / välinehisinne

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessämme

välineessänne

välineessänsä / välineessään

välinehissämme / välineissämme

välinehissänne / välineissänne

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestämme

välineestänne

välineestänsä / välineestään

välinehistämme / välineistämme

välinehistänne / välineistänne

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineellemme

välineellenne

välineellensä / välineelleen

välinehillemme / välineillemme

välinehillenne / välineillenne

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineellämme

välineellänne

välineellänsä / välineellään

välinehillämme / välineillämme

välinehillänne / välineillänne

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltämme

välineeltänne

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltämme / välineiltämme

välinehiltänne / välineiltänne

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineeksemme

välineeksenne

välineeksensä / välineekseen

välinehiksemme / välineiksemme

välinehiksenne / välineiksenne

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenämme

välineenänne

välineenänsä / välineenään

välinehinämme / välineinämme

välinehinänne / välineinänne

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettämme

välineettänne

välineettänsä / välineettään

välinehittämme / välineittämme

välinehittänne / välineittänne

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

-

-

välinehinemme / välineinemme

välinehinenne / välineinenne

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

east itä, itäosa
Orient itä, itämaat
eastern
Show more arrow right
Helsinki Corpus of British English, sentence id: 54321; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 13579; OpenSubtitles2018, sentence id: 24680; OPUS University of Helsinki Corpus, sentence id: 12345; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 67890; Europarl parallel corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Lumi peitti itä ja lännen. Snow covered the east and the west. Matka jatkui itä suuntaan. The journey continued towards the east. Itä ja länsi kohtaavat vuoristossa. East and west meet in the mountains. Itä on aurinkoisen päivän noustessa. East is when the sun rises on a sunny day. Suuri itävaltalainen. So that was what , one match? Itävaltalainen tulee. Here comes the Austrian. Katsoimme auringonlaskua itä rannalta. We watched the sunset from the east shore. Itä on täynnä kulttuuria ja historiaa. The East is full of culture and history. Kaupunki sijaitsee itä meren rannalla. The city is located to the east of the sea. He matkustivat itä kohti auringonnousua. They traveled eastward towards the sunrise. Show more arrow right

Wiktionary

east (as modifier) east, eastern Fin:itäosaEng:the eastern partFin:Itä-SaksaEng:East Germany East, the Orient Show more arrow right länsi Show more arrow right itäinen Show more arrow right idänkauppaidänpolitiikkaidänsuhteetidäntuontiidänvientiitäaasialainenitäafrikkalainenitäautoitäblokkiitäeurooppalainenitägoottiitäinenItä-IntiaitäkaakkoitäkaakkoinenitäkarjalainenitäkauppaitäkoillinenitämaalainenitämaatitämainenitämerensuomalainenItämeriitämurreitämurteinenitämyrskyitäosaitäpuoliitäpuolinenitäpuolitseitärajaitärannikkoitärantaitäreimariitärinneitärintamaitäroomalainenitäryhmäitäsaksalainenitäsuomalainenitäsuomalaisuusitätaivasitätuontiitäturistiitätuuliItävaltaitävaltalainenitävientiitäviittaKaukoitäLähi-itä Show more arrow right From Proto-Finnic itä, from Proto-Uralic itä- (“to appear”). Related to itää. Show more arrow right

Wikipedia

East East is one of the four cardinal directions or points of the compass. It is the opposite direction from west. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäni

itäsi

itäsi

itänsä

itänsä

Par

-ta

itääni

itiäni

itääsi

itiäsi

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itieni

itäsi

itiesi

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itääni

itiini

itääsi

itiisi

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idissäni

idässäsi

idissäsi

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idistäni

idästäsi

idistäsi

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idilleni

idällesi

idillesi

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idilläni

idälläsi

idilläsi

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idiltäni

idältäsi

idiltäsi

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idikseni

idäksesi

idiksesi

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itinäni

itänäsi

itinäsi

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idittäni

idättäsi

idittäsi

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itineni

-

itinesi

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäsi

itänsä

itäni

itäsi

itänsä

Par

-ta

itääni

itääsi

itäänsä

itiäni

itiäsi

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itäsi

itänsä

itieni

itiesi

itiensä

Ill

mihin

itääni

itääsi

itäänsä

itiini

itiisi

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idässäsi

idässänsä / idässään

idissäni

idissäsi

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idästäsi

idästänsä / idästään

idistäni

idistäsi

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idällesi

idällensä / idälleen

idilleni

idillesi

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idälläsi

idällänsä / idällään

idilläni

idilläsi

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idältäsi

idältänsä / idältään

idiltäni

idiltäsi

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idäksesi

idäksensä / idäkseen

idikseni

idiksesi

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itänäsi

itänänsä / itänään

itinäni

itinäsi

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idättäsi

idättänsä / idättään

idittäni

idittäsi

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itineni

itinesi

itinensä / itineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itämme

itänne

itänne

itänsä

itänsä

Par

-ta

itäämme

itiämme

itäänne

itiänne

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itiemme

itänne

itienne

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itiimme

itäänne

itiinne

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idissämme

idässänne

idissänne

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idistämme

idästänne

idistänne

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idillemme

idällenne

idillenne

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idillämme

idällänne

idillänne

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idiltämme

idältänne

idiltänne

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idiksemme

idäksenne

idiksenne

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itinämme

itänänne

itinänne

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idittämme

idättänne

idittänne

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itinemme

-

itinenne

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itänne

itänsä

itämme

itänne

itänsä

Par

-ta

itäämme

itäänne

itäänsä

itiämme

itiänne

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itänne

itänsä

itiemme

itienne

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itäänne

itäänsä

itiimme

itiinne

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idässänne

idässänsä / idässään

idissämme

idissänne

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idästänne

idästänsä / idästään

idistämme

idistänne

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idällenne

idällensä / idälleen

idillemme

idillenne

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idällänne

idällänsä / idällään

idillämme

idillänne

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idältänne

idältänsä / idältään

idiltämme

idiltänne

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idäksenne

idäksensä / idäkseen

idiksemme

idiksenne

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itänänne

itänänsä / itänään

itinämme

itinänne

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idättänne

idättänsä / idättään

idittämme

idittänne

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itinemme

itinenne

itinensä / itineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept