logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tina, noun

Word analysis
tinalaatalla

tinalaatalla

tina

Noun, Singular Nominative

+ laatta

Noun, Singular Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tina

tinat

Par

-ta

tinaa

tinoja

Gen

-n

tinan

tinojen

Ill

mihin

tinaan

tinoihin

Ine

-ssa

tinassa

tinoissa

Ela

-sta

tinasta

tinoista

All

-lle

tinalle

tinoille

Ade

-lla

tinalla

tinoilla

Abl

-lta

tinalta

tinoilta

Tra

-ksi

tinaksi

tinoiksi

Ess

-na

tinana

tinoina

Abe

-tta

tinatta

tinoitta

Com

-ne

-

tinoine

Ins

-in

-

tinoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tina

tinat

Par

-ta

tinaa

tinoja

Gen

-n

tinan

tinojen

Ill

mihin

tinaan

tinoihin

Ine

-ssa

tinassa

tinoissa

Ela

-sta

tinasta

tinoista

All

-lle

tinalle

tinoille

Ade

-lla

tinalla

tinoilla

Abl

-lta

tinalta

tinoilta

Tra

-ksi

tinaksi

tinoiksi

Ess

-na

tinana

tinoina

Abe

-tta

tinatta

tinoitta

Com

-ne

-

tinoine

Ins

-in

-

tinoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tin tina, pelti, tölkki, purkki, vuoka, rasia
pewter tina, tinaesineet, tina-astiat
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Etsin Tinaa. I was just looking for Tina. Autoin Tinaa. I was just helping Tina. Geneä ja Tinaa. Uh, probably Gene and Tina. Kiitos, Tina. Thanks, Tina. Tina Belcher! Ti- na Bel-cher! Missä Tina on? Where's Tina? Kumarra, Tina. Tina, take a bow, girl. Tässä on Tina. Everybody, this is Tina. Tina, kokeile! Tina, touch. Tina selviytyy. Tina will be all right. Show more arrow right

Wiktionary

tin (metal) pewter (tin alloy containing 85-99% tin plus copper and antimony, used e.g. for making tableware) Show more arrow right (pewter): astiatina Show more arrow right The word tina is often used generally of alloys that consist predominantly of tin. If it is necessary to point out that the metal discussed is an alloy, the word tinaseos (“tin alloy”) might be used. Some alloys have specific names according to their main use, e.g. astiatina (“pewter”). Show more arrow right tinainen tinata Show more arrow right From Proto-Finnic tina, borrowed from Proto-Germanic tiną (“tin”). Show more arrow right

Wikipedia

Tin Tin is a chemical element with the symbol Sn (from Latin: stannum) and atomic number 50. Tin is a silvery metal that characteristically has a faint yellow hue. Tin, like indium, is soft enough to be cut without much force. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tinani

tinani

tinasi

tinasi

tinansa

tinansa

Par

-ta

tinaani

tinojani

tinaasi

tinojasi

tinaansa / tinaaan

tinojansa / tinojaan

Gen

-n

tinani

tinojeni

tinasi

tinojesi

tinansa

tinojensa

Ill

mihin

tinaani

tinoihini

tinaasi

tinoihisi

tinaansa

tinoihinsa

Ine

-ssa

tinassani

tinoissani

tinassasi

tinoissasi

tinassansa / tinassaan

tinoissansa / tinoissaan

Ela

-sta

tinastani

tinoistani

tinastasi

tinoistasi

tinastansa / tinastaan

tinoistansa / tinoistaan

All

-lle

tinalleni

tinoilleni

tinallesi

tinoillesi

tinallensa / tinalleen

tinoillensa / tinoillean

Ade

-lla

tinallani

tinoillani

tinallasi

tinoillasi

tinallansa / tinallaan

tinoillansa / tinoillaan

Abl

-lta

tinaltani

tinoiltani

tinaltasi

tinoiltasi

tinaltansa / tinaltaan

tinoiltansa / tinoiltaan

Tra

-ksi

tinakseni

tinoikseni

tinaksesi

tinoiksesi

tinaksensa / tinakseen

tinoiksensa / tinoikseen

Ess

-na

tinanani

tinoinani

tinanasi

tinoinasi

tinanansa / tinanaan

tinoinansa / tinoinaan

Abe

-tta

tinattani

tinoittani

tinattasi

tinoittasi

tinattansa / tinattaan

tinoittansa / tinoittaan

Com

-ne

-

tinoineni

-

tinoinesi

-

tinoinensa / tinoineen

Singular

Plural

Nom

-

tinani

tinasi

tinansa

tinani

tinasi

tinansa

Par

-ta

tinaani

tinaasi

tinaansa / tinaaan

tinojani

tinojasi

tinojansa / tinojaan

Gen

-n

tinani

tinasi

tinansa

tinojeni

tinojesi

tinojensa

Ill

mihin

tinaani

tinaasi

tinaansa

tinoihini

tinoihisi

tinoihinsa

Ine

-ssa

tinassani

tinassasi

tinassansa / tinassaan

tinoissani

tinoissasi

tinoissansa / tinoissaan

Ela

-sta

tinastani

tinastasi

tinastansa / tinastaan

tinoistani

tinoistasi

tinoistansa / tinoistaan

All

-lle

tinalleni

tinallesi

tinallensa / tinalleen

tinoilleni

tinoillesi

tinoillensa / tinoillean

Ade

-lla

tinallani

tinallasi

tinallansa / tinallaan

tinoillani

tinoillasi

tinoillansa / tinoillaan

Abl

-lta

tinaltani

tinaltasi

tinaltansa / tinaltaan

tinoiltani

tinoiltasi

tinoiltansa / tinoiltaan

Tra

-ksi

tinakseni

tinaksesi

tinaksensa / tinakseen

tinoikseni

tinoiksesi

tinoiksensa / tinoikseen

Ess

-na

tinanani

tinanasi

tinanansa / tinanaan

tinoinani

tinoinasi

tinoinansa / tinoinaan

Abe

-tta

tinattani

tinattasi

tinattansa / tinattaan

tinoittani

tinoittasi

tinoittansa / tinoittaan

Com

-ne

-

-

-

tinoineni

tinoinesi

tinoinensa / tinoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tinamme

tinamme

tinanne

tinanne

tinansa

tinansa

Par

-ta

tinaamme

tinojamme

tinaanne

tinojanne

tinaansa / tinaaan

tinojansa / tinojaan

Gen

-n

tinamme

tinojemme

tinanne

tinojenne

tinansa

tinojensa

Ill

mihin

tinaamme

tinoihimme

tinaanne

tinoihinne

tinaansa

tinoihinsa

Ine

-ssa

tinassamme

tinoissamme

tinassanne

tinoissanne

tinassansa / tinassaan

tinoissansa / tinoissaan

Ela

-sta

tinastamme

tinoistamme

tinastanne

tinoistanne

tinastansa / tinastaan

tinoistansa / tinoistaan

All

-lle

tinallemme

tinoillemme

tinallenne

tinoillenne

tinallensa / tinalleen

tinoillensa / tinoillean

Ade

-lla

tinallamme

tinoillamme

tinallanne

tinoillanne

tinallansa / tinallaan

tinoillansa / tinoillaan

Abl

-lta

tinaltamme

tinoiltamme

tinaltanne

tinoiltanne

tinaltansa / tinaltaan

tinoiltansa / tinoiltaan

Tra

-ksi

tinaksemme

tinoiksemme

tinaksenne

tinoiksenne

tinaksensa / tinakseen

tinoiksensa / tinoikseen

Ess

-na

tinanamme

tinoinamme

tinananne

tinoinanne

tinanansa / tinanaan

tinoinansa / tinoinaan

Abe

-tta

tinattamme

tinoittamme

tinattanne

tinoittanne

tinattansa / tinattaan

tinoittansa / tinoittaan

Com

-ne

-

tinoinemme

-

tinoinenne

-

tinoinensa / tinoineen

Singular

Plural

Nom

-

tinamme

tinanne

tinansa

tinamme

tinanne

tinansa

Par

-ta

tinaamme

tinaanne

tinaansa / tinaaan

tinojamme

tinojanne

tinojansa / tinojaan

Gen

-n

tinamme

tinanne

tinansa

tinojemme

tinojenne

tinojensa

Ill

mihin

tinaamme

tinaanne

tinaansa

tinoihimme

tinoihinne

tinoihinsa

Ine

-ssa

tinassamme

tinassanne

tinassansa / tinassaan

tinoissamme

tinoissanne

tinoissansa / tinoissaan

Ela

-sta

tinastamme

tinastanne

tinastansa / tinastaan

tinoistamme

tinoistanne

tinoistansa / tinoistaan

All

-lle

tinallemme

tinallenne

tinallensa / tinalleen

tinoillemme

tinoillenne

tinoillensa / tinoillean

Ade

-lla

tinallamme

tinallanne

tinallansa / tinallaan

tinoillamme

tinoillanne

tinoillansa / tinoillaan

Abl

-lta

tinaltamme

tinaltanne

tinaltansa / tinaltaan

tinoiltamme

tinoiltanne

tinoiltansa / tinoiltaan

Tra

-ksi

tinaksemme

tinaksenne

tinaksensa / tinakseen

tinoiksemme

tinoiksenne

tinoiksensa / tinoikseen

Ess

-na

tinanamme

tinananne

tinanansa / tinanaan

tinoinamme

tinoinanne

tinoinansa / tinoinaan

Abe

-tta

tinattamme

tinattanne

tinattansa / tinattaan

tinoittamme

tinoittanne

tinoittansa / tinoittaan

Com

-ne

-

-

-

tinoinemme

tinoinenne

tinoinensa / tinoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laatta

laatat

Par

-ta

laattaa

laattoja

Gen

-n

laatan

laattojen

Ill

mihin

laattaan

laattoihin

Ine

-ssa

laatassa

laatoissa

Ela

-sta

laatasta

laatoista

All

-lle

laatalle

laatoille

Ade

-lla

laatalla

laatoilla

Abl

-lta

laatalta

laatoilta

Tra

-ksi

laataksi

laatoiksi

Ess

-na

laattana

laattoina

Abe

-tta

laatatta

laatoitta

Com

-ne

-

laattoine

Ins

-in

-

laatoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laatta

laatat

Par

-ta

laattaa

laattoja

Gen

-n

laatan

laattojen

Ill

mihin

laattaan

laattoihin

Ine

-ssa

laatassa

laatoissa

Ela

-sta

laatasta

laatoista

All

-lle

laatalle

laatoille

Ade

-lla

laatalla

laatoilla

Abl

-lta

laatalta

laatoilta

Tra

-ksi

laataksi

laatoiksi

Ess

-na

laattana

laattoina

Abe

-tta

laatatta

laatoitta

Com

-ne

-

laattoine

Ins

-in

-

laatoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tile laatta, kaakeli, levy, kattotiili, nappula
plate levy, lautanen, kilpi, laatta, lautasellinen, vati
slab laatta, levy, siivu, pala, laaka
plaque plakki, laatta
sheet arkki, levy, taulukko, lehti, lakana, laatta
disc levy, kiekko, välilevy, laatta, kehrä, äänilevy
disk levy, kiekko, kehrä, laatta, laikka, välilevy
tablet tabletti, taulu, pala, laatta
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles; Eurlex2019 Ruokapöydällä oli kaunis keramiikkainen laatta. There was a beautiful ceramic tile on the dining table. Laatta on valmistettu kierrätetystä materiaalista. The tile is made from recycled material. Laatta oli liukas sateisella säällä. The tile was slippery in the rain. Laatta oli haljennut kuljetuksen aikana. The slab had cracked during transportation. Uusi laatta on paljon vanhaa tyylikkäämpi. The new tile is much more stylish than the old one. Kylpyhuoneen lattialla oli liukastumista ehkäisevä laatta. There was an anti-slip tile on the bathroom floor. Laatta tuli irralleen kaupan parkkipaikalla. The slab came loose in the parking lot of the store. Laatat tai levyt:. Plates or sheets:. Asensin uuden laatan keittiön seinään. I installed a new tile on the kitchen wall. Laatat olivat kalliita, mutta kestäviä. The tiles were expensive but durable. Show more arrow right

Wiktionary

slab (a flat, broad piece of a relatively stiff material) tile (ceramic tile) flagstone washer (a flat support ring under the head of a screw etc) (colloquial, slang) vomit Show more arrow right Verbs laatatalaatoittaa Show more arrow right Borrowed from Old Swedish plata (compare modern Swedish plåt). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laattani

laattani

laattasi

laattasi

laattansa

laattansa

Par

-ta

laattaani

laattojani

laattaasi

laattojasi

laattaansa

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattani

laattojeni

laattasi

laattojesi

laattansa

laattojensa

Ill

mihin

laattaani

laattoihini

laattaasi

laattoihisi

laattaansa

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassani

laatoissani

laatassasi

laatoissasi

laatassansa / laatassaan

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastani

laatoistani

laatastasi

laatoistasi

laatastansa / laatastaan

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatalleni

laatoilleni

laatallesi

laatoillesi

laatallensa / laatalleen

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallani

laatoillani

laatallasi

laatoillasi

laatallansa / laatallaan

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltani

laatoiltani

laataltasi

laatoiltasi

laataltansa / laataltaan

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laatakseni

laatoikseni

laataksesi

laatoiksesi

laataksensa / laatakseen

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanani

laattoinani

laattanasi

laattoinasi

laattanansa / laattanaan

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattani

laatoittani

laatattasi

laatoittasi

laatattansa / laatattaan

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

laattoineni

-

laattoinesi

-

laattoinensa / laattoineen

Singular

Plural

Nom

-

laattani

laattasi

laattansa

laattani

laattasi

laattansa

Par

-ta

laattaani

laattaasi

laattaansa

laattojani

laattojasi

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattani

laattasi

laattansa

laattojeni

laattojesi

laattojensa

Ill

mihin

laattaani

laattaasi

laattaansa

laattoihini

laattoihisi

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassani

laatassasi

laatassansa / laatassaan

laatoissani

laatoissasi

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastani

laatastasi

laatastansa / laatastaan

laatoistani

laatoistasi

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatalleni

laatallesi

laatallensa / laatalleen

laatoilleni

laatoillesi

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallani

laatallasi

laatallansa / laatallaan

laatoillani

laatoillasi

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltani

laataltasi

laataltansa / laataltaan

laatoiltani

laatoiltasi

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laatakseni

laataksesi

laataksensa / laatakseen

laatoikseni

laatoiksesi

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanani

laattanasi

laattanansa / laattanaan

laattoinani

laattoinasi

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattani

laatattasi

laatattansa / laatattaan

laatoittani

laatoittasi

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

-

-

laattoineni

laattoinesi

laattoinensa / laattoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laattamme

laattamme

laattanne

laattanne

laattansa

laattansa

Par

-ta

laattaamme

laattojamme

laattaanne

laattojanne

laattaansa

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattamme

laattojemme

laattanne

laattojenne

laattansa

laattojensa

Ill

mihin

laattaamme

laattoihimme

laattaanne

laattoihinne

laattaansa

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassamme

laatoissamme

laatassanne

laatoissanne

laatassansa / laatassaan

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastamme

laatoistamme

laatastanne

laatoistanne

laatastansa / laatastaan

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatallemme

laatoillemme

laatallenne

laatoillenne

laatallensa / laatalleen

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallamme

laatoillamme

laatallanne

laatoillanne

laatallansa / laatallaan

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltamme

laatoiltamme

laataltanne

laatoiltanne

laataltansa / laataltaan

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laataksemme

laatoiksemme

laataksenne

laatoiksenne

laataksensa / laatakseen

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanamme

laattoinamme

laattananne

laattoinanne

laattanansa / laattanaan

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattamme

laatoittamme

laatattanne

laatoittanne

laatattansa / laatattaan

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

laattoinemme

-

laattoinenne

-

laattoinensa / laattoineen

Singular

Plural

Nom

-

laattamme

laattanne

laattansa

laattamme

laattanne

laattansa

Par

-ta

laattaamme

laattaanne

laattaansa

laattojamme

laattojanne

laattojansa / laattojaan

Gen

-n

laattamme

laattanne

laattansa

laattojemme

laattojenne

laattojensa

Ill

mihin

laattaamme

laattaanne

laattaansa

laattoihimme

laattoihinne

laattoihinsa

Ine

-ssa

laatassamme

laatassanne

laatassansa / laatassaan

laatoissamme

laatoissanne

laatoissansa / laatoissaan

Ela

-sta

laatastamme

laatastanne

laatastansa / laatastaan

laatoistamme

laatoistanne

laatoistansa / laatoistaan

All

-lle

laatallemme

laatallenne

laatallensa / laatalleen

laatoillemme

laatoillenne

laatoillensa / laatoillean

Ade

-lla

laatallamme

laatallanne

laatallansa / laatallaan

laatoillamme

laatoillanne

laatoillansa / laatoillaan

Abl

-lta

laataltamme

laataltanne

laataltansa / laataltaan

laatoiltamme

laatoiltanne

laatoiltansa / laatoiltaan

Tra

-ksi

laataksemme

laataksenne

laataksensa / laatakseen

laatoiksemme

laatoiksenne

laatoiksensa / laatoikseen

Ess

-na

laattanamme

laattananne

laattanansa / laattanaan

laattoinamme

laattoinanne

laattoinansa / laattoinaan

Abe

-tta

laatattamme

laatattanne

laatattansa / laatattaan

laatoittamme

laatoittanne

laatoittansa / laatoittaan

Com

-ne

-

-

-

laattoinemme

laattoinenne

laattoinensa / laattoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

tina

tinat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tinan

tinojen

Ill

mihin

tinoihin

Solve

Ine

-ssa

tinassa

Solve

Ela

-sta

tinasta

tinoista

All

-lle

tinalle

tinoille

Ade

-lla

tinalla

tinoilla

Abl

-lta

tinoilta

Solve

Tra

-ksi

tinaksi

Solve

Ess

-na

tinana

tinoina

Abe

-tta

tinatta

tinoitta

Com

-ne

-

tinoine

Ins

-in

-

tinoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tina

tinat

Par

-ta

Gen

-n

tinan

tinojen

Ill

mihin

tinoihin

Ine

-ssa

tinassa

Ela

-sta

tinasta

tinoista

All

-lle

tinalle

tinoille

Ade

-lla

tinalla

tinoilla

Abl

-lta

tinoilta

Tra

-ksi

tinaksi

Ess

-na

tinana

tinoina

Abe

-tta

tinatta

tinoitta

Com

-ne

-

tinoine

Ins

-in

-

tinoin

Singular

Plural

Nom

-

laatta

laatat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laatan

laattojen

Ill

mihin

laattoihin

Solve

Ine

-ssa

laatassa

Solve

Ela

-sta

laatasta

laatoista

All

-lle

laatalle

laatoille

Ade

-lla

laatalla

laatoilla

Abl

-lta

laatoilta

Solve

Tra

-ksi

laataksi

Solve

Ess

-na

laattana

laattoina

Abe

-tta

laatatta

laatoitta

Com

-ne

-

laattoine

Ins

-in

-

laatoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laatta

laatat

Par

-ta

Gen

-n

laatan

laattojen

Ill

mihin

laattoihin

Ine

-ssa

laatassa

Ela

-sta

laatasta

laatoista

All

-lle

laatalle

laatoille

Ade

-lla

laatalla

laatoilla

Abl

-lta

laatoilta

Tra

-ksi

laataksi

Ess

-na

laattana

laattoina

Abe

-tta

laatatta

laatoitta

Com

-ne

-

laattoine

Ins

-in

-

laatoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept