logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tiinu, noun

Word analysis
tiinu

tiinu

tiinu

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiinu

tiinut

Par

-ta

tiinua

tiinuja

Gen

-n

tiinun

tiinujen

Ill

mihin

tiinuun

tiinuihin

Ine

-ssa

tiinussa

tiinuissa

Ela

-sta

tiinusta

tiinuista

All

-lle

tiinulle

tiinuille

Ade

-lla

tiinulla

tiinuilla

Abl

-lta

tiinulta

tiinuilta

Tra

-ksi

tiinuksi

tiinuiksi

Ess

-na

tiinuna

tiinuina

Abe

-tta

tiinutta

tiinuitta

Com

-ne

-

tiinuine

Ins

-in

-

tiinuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiinu

tiinut

Par

-ta

tiinua

tiinuja

Gen

-n

tiinun

tiinujen

Ill

mihin

tiinuun

tiinuihin

Ine

-ssa

tiinussa

tiinuissa

Ela

-sta

tiinusta

tiinuista

All

-lle

tiinulle

tiinuille

Ade

-lla

tiinulla

tiinuilla

Abl

-lta

tiinulta

tiinuilta

Tra

-ksi

tiinuksi

tiinuiksi

Ess

-na

tiinuna

tiinuina

Abe

-tta

tiinutta

tiinuitta

Com

-ne

-

tiinuine

Ins

-in

-

tiinuin

trough kaukalo, kouru, aallonpohja, ränni, tiinu, matalapaineen alue
Show more arrow right
WikiMatrix; ParaCrawl Corpus; oj4; EurLex-2 Tiinu rakastaa kalaa. He likes to fish. Jätä avoin hakemus Tiinu Wuoliolle tai soita. Leave open application to Tiinu Wuolio or call. Meditan Tiinu Wuolio kuuluu MTL Viestintätoimistotns-jaoksen hallitukseen. Medita's Tiinu Wuolio is a member of the board of the MTL Communications Agencies section. Löysin taxin kuljettajani helposti, hänellä oli keltainen Miss Tiinu Ristinen lappu ja siellä hän odotteli kaikkien muiden lappujen keskellä. I found my taxi driver easily, he had a note to Miss Tiinu Ristinen, even I couldn't go wrong. Liha ja silava jätetään tiinuun kypsymään vähintään vuorokaudeksi. The meat and minced lard are matured together in the vessel for at least # days. Lisää seos taikinajuurattuun taikinatiinuun, ripottele pinnalle ruisjauhoja ja peitä tiinu antaen sen tekeytyä lämpimässä paikassa noin tunnin verran. If it doesn't have pre-ferment in it, add it to the dough. Sprinkle with a layer of rye flour. Cover the tin well and leave in a warm place for an hour or so. Liha ja silava jätetään tiinuun kypsymään vähintään 30 vuorokaudeksi. The meat and minced lard are matured together in the vessel for at least 30 days. Prleška tünka säilötään umpinaisissa tiinuissa tai säkeissä enintään C lämpötilassa. Prleška tünka is stored in closed vessels or bags at a temperature of up to # °C. Prleška tünka säilötään umpinaisissa tiinuissa tai säkeissä enintään 12 C lämpötilassa. ‘Prleška tünka' is stored in closed vessels or bags at a temperature of up to 12 °C. Vuokranantajan luopuessa näistä tiloista kokonaan Meditan vuokrasopimus olisi joka tapauksessa päättynyt syksyllä, joten tartuimme tilaisuuteen heti sopivan tilaratkaisun löydyttyä, kertoo toimitusjohtaja Tiinu Wuolio. – As the landlord waives these facilities, Medita's lease agreement would have ended in the autumn, so we seized the opportunity asap after finding a suitable solution, says CEO Tiinu Wuolio. Show more arrow right

Wiktionary

a stave container for food Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiinuni

tiinuni

tiinusi

tiinusi

tiinunsa

tiinunsa

Par

-ta

tiinuani

tiinujani

tiinuasi

tiinujasi

tiinuansa / tiinuaan

tiinujansa / tiinujaan

Gen

-n

tiinuni

tiinujeni

tiinusi

tiinujesi

tiinunsa

tiinujensa

Ill

mihin

tiinuuni

tiinuihini

tiinuusi

tiinuihisi

tiinuunsa

tiinuihinsa

Ine

-ssa

tiinussani

tiinuissani

tiinussasi

tiinuissasi

tiinussansa / tiinussaan

tiinuissansa / tiinuissaan

Ela

-sta

tiinustani

tiinuistani

tiinustasi

tiinuistasi

tiinustansa / tiinustaan

tiinuistansa / tiinuistaan

All

-lle

tiinulleni

tiinuilleni

tiinullesi

tiinuillesi

tiinullensa / tiinulleen

tiinuillensa / tiinuillean

Ade

-lla

tiinullani

tiinuillani

tiinullasi

tiinuillasi

tiinullansa / tiinullaan

tiinuillansa / tiinuillaan

Abl

-lta

tiinultani

tiinuiltani

tiinultasi

tiinuiltasi

tiinultansa / tiinultaan

tiinuiltansa / tiinuiltaan

Tra

-ksi

tiinukseni

tiinuikseni

tiinuksesi

tiinuiksesi

tiinuksensa / tiinukseen

tiinuiksensa / tiinuikseen

Ess

-na

tiinunani

tiinuinani

tiinunasi

tiinuinasi

tiinunansa / tiinunaan

tiinuinansa / tiinuinaan

Abe

-tta

tiinuttani

tiinuittani

tiinuttasi

tiinuittasi

tiinuttansa / tiinuttaan

tiinuittansa / tiinuittaan

Com

-ne

-

tiinuineni

-

tiinuinesi

-

tiinuinensa / tiinuineen

Singular

Plural

Nom

-

tiinuni

tiinusi

tiinunsa

tiinuni

tiinusi

tiinunsa

Par

-ta

tiinuani

tiinuasi

tiinuansa / tiinuaan

tiinujani

tiinujasi

tiinujansa / tiinujaan

Gen

-n

tiinuni

tiinusi

tiinunsa

tiinujeni

tiinujesi

tiinujensa

Ill

mihin

tiinuuni

tiinuusi

tiinuunsa

tiinuihini

tiinuihisi

tiinuihinsa

Ine

-ssa

tiinussani

tiinussasi

tiinussansa / tiinussaan

tiinuissani

tiinuissasi

tiinuissansa / tiinuissaan

Ela

-sta

tiinustani

tiinustasi

tiinustansa / tiinustaan

tiinuistani

tiinuistasi

tiinuistansa / tiinuistaan

All

-lle

tiinulleni

tiinullesi

tiinullensa / tiinulleen

tiinuilleni

tiinuillesi

tiinuillensa / tiinuillean

Ade

-lla

tiinullani

tiinullasi

tiinullansa / tiinullaan

tiinuillani

tiinuillasi

tiinuillansa / tiinuillaan

Abl

-lta

tiinultani

tiinultasi

tiinultansa / tiinultaan

tiinuiltani

tiinuiltasi

tiinuiltansa / tiinuiltaan

Tra

-ksi

tiinukseni

tiinuksesi

tiinuksensa / tiinukseen

tiinuikseni

tiinuiksesi

tiinuiksensa / tiinuikseen

Ess

-na

tiinunani

tiinunasi

tiinunansa / tiinunaan

tiinuinani

tiinuinasi

tiinuinansa / tiinuinaan

Abe

-tta

tiinuttani

tiinuttasi

tiinuttansa / tiinuttaan

tiinuittani

tiinuittasi

tiinuittansa / tiinuittaan

Com

-ne

-

-

-

tiinuineni

tiinuinesi

tiinuinensa / tiinuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiinumme

tiinumme

tiinunne

tiinunne

tiinunsa

tiinunsa

Par

-ta

tiinuamme

tiinujamme

tiinuanne

tiinujanne

tiinuansa / tiinuaan

tiinujansa / tiinujaan

Gen

-n

tiinumme

tiinujemme

tiinunne

tiinujenne

tiinunsa

tiinujensa

Ill

mihin

tiinuumme

tiinuihimme

tiinuunne

tiinuihinne

tiinuunsa

tiinuihinsa

Ine

-ssa

tiinussamme

tiinuissamme

tiinussanne

tiinuissanne

tiinussansa / tiinussaan

tiinuissansa / tiinuissaan

Ela

-sta

tiinustamme

tiinuistamme

tiinustanne

tiinuistanne

tiinustansa / tiinustaan

tiinuistansa / tiinuistaan

All

-lle

tiinullemme

tiinuillemme

tiinullenne

tiinuillenne

tiinullensa / tiinulleen

tiinuillensa / tiinuillean

Ade

-lla

tiinullamme

tiinuillamme

tiinullanne

tiinuillanne

tiinullansa / tiinullaan

tiinuillansa / tiinuillaan

Abl

-lta

tiinultamme

tiinuiltamme

tiinultanne

tiinuiltanne

tiinultansa / tiinultaan

tiinuiltansa / tiinuiltaan

Tra

-ksi

tiinuksemme

tiinuiksemme

tiinuksenne

tiinuiksenne

tiinuksensa / tiinukseen

tiinuiksensa / tiinuikseen

Ess

-na

tiinunamme

tiinuinamme

tiinunanne

tiinuinanne

tiinunansa / tiinunaan

tiinuinansa / tiinuinaan

Abe

-tta

tiinuttamme

tiinuittamme

tiinuttanne

tiinuittanne

tiinuttansa / tiinuttaan

tiinuittansa / tiinuittaan

Com

-ne

-

tiinuinemme

-

tiinuinenne

-

tiinuinensa / tiinuineen

Singular

Plural

Nom

-

tiinumme

tiinunne

tiinunsa

tiinumme

tiinunne

tiinunsa

Par

-ta

tiinuamme

tiinuanne

tiinuansa / tiinuaan

tiinujamme

tiinujanne

tiinujansa / tiinujaan

Gen

-n

tiinumme

tiinunne

tiinunsa

tiinujemme

tiinujenne

tiinujensa

Ill

mihin

tiinuumme

tiinuunne

tiinuunsa

tiinuihimme

tiinuihinne

tiinuihinsa

Ine

-ssa

tiinussamme

tiinussanne

tiinussansa / tiinussaan

tiinuissamme

tiinuissanne

tiinuissansa / tiinuissaan

Ela

-sta

tiinustamme

tiinustanne

tiinustansa / tiinustaan

tiinuistamme

tiinuistanne

tiinuistansa / tiinuistaan

All

-lle

tiinullemme

tiinullenne

tiinullensa / tiinulleen

tiinuillemme

tiinuillenne

tiinuillensa / tiinuillean

Ade

-lla

tiinullamme

tiinullanne

tiinullansa / tiinullaan

tiinuillamme

tiinuillanne

tiinuillansa / tiinuillaan

Abl

-lta

tiinultamme

tiinultanne

tiinultansa / tiinultaan

tiinuiltamme

tiinuiltanne

tiinuiltansa / tiinuiltaan

Tra

-ksi

tiinuksemme

tiinuksenne

tiinuksensa / tiinukseen

tiinuiksemme

tiinuiksenne

tiinuiksensa / tiinuikseen

Ess

-na

tiinunamme

tiinunanne

tiinunansa / tiinunaan

tiinuinamme

tiinuinanne

tiinuinansa / tiinuinaan

Abe

-tta

tiinuttamme

tiinuttanne

tiinuttansa / tiinuttaan

tiinuittamme

tiinuittanne

tiinuittansa / tiinuittaan

Com

-ne

-

-

-

tiinuinemme

tiinuinenne

tiinuinensa / tiinuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept