logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

testi, noun

Word analysis
testivoittaja

testivoittaja

testi

Noun, Singular Nominative

+ voittaja

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

test testi, koe, koetinkivi, koetus, mittapuu, kuulustelu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OPUS; OpenSubtitles2016; EurLex-2; EMEA; EuroParl2021; Eurlex2018q4; oj4 Testi suoritetaan huomenna. The test will be done tomorrow. Tämä on viimeinen testi ennen lomaa. This is the final test before the holiday. Testi on tärkeä osa oppimisprosessia. Test is an important part of the learning process. En ole vielä aloittanut lukemista testiä varten. I haven't started studying for the test yet. Testejä käytetään arvioimaan oppilaiden osaamista. Tests are used to assess students' skills. Testi on suoritettava direktiivin 92 69 ETY menetelmän B3 mukaisesti. The test must be carried out in accordance with Directive 92/69/EEC Method B3. Suoritin matematiikan testin eilen ja menestin hyvin. I took the math test yesterday and did well. Testejä koskevat vaatimukset asetetaan liitteessä A olevan 4. 2. 4 kohdan g alakohdassa. The requirements for tests are specified in Annex A 4.2.4g. Jos korkeus on pienempi kuin 425 mm, sovelletaan 1. 2. 4 kohdan mukaisia testejä. Where the height < 425 mm, the tests in accordance with 1.2.4. shall apply. Tämän testin tarkoituksena on todeta, ylittääkö turvalasien tasainen läpäisevyys tietyn arvon. The purpose of this test is to determine whether the regular transmittance of safety-glass panes exceeds a specified value. Show more arrow right

Wiktionary

test Show more arrow right dopingtestiHIV-testihormonitestihuumetestikuntotestikävelytestilihaskuntotestipalikkatestipersoonallisuustestiraskaustestisokkotestisoveltuvuustestisukupuolitestitestikuvatestisarjatestitulosveritestiälykkyystesti Show more arrow right Borrowed from English test. Show more arrow right

Wikipedia

Koe
opiskelijan omaksumia taitoja selvittävä testi
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testini

testini

testisi

testisi

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiäni

testejäni

testiäsi

testejäsi

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testieni

testisi

testiesi

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiini

testeihini

testiisi

testeihisi

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testeissäni

testissäsi

testeissäsi

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testeistäni

testistäsi

testeistäsi

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testeilleni

testillesi

testeillesi

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testeilläni

testilläsi

testeilläsi

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testeiltäni

testiltäsi

testeiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testeikseni

testiksesi

testeiksesi

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testeinäni

testinäsi

testeinäsi

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testeittäni

testittäsi

testeittäsi

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeineni

-

testeinesi

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testini

testisi

testinsä

testini

testisi

testinsä

Par

-ta

testiäni

testiäsi

testiänsä / testiään

testejäni

testejäsi

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testisi

testinsä

testieni

testiesi

testiensä

Ill

mihin

testiini

testiisi

testiinsä

testeihini

testeihisi

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testissäsi

testissänsä / testissään

testeissäni

testeissäsi

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testistäsi

testistänsä / testistään

testeistäni

testeistäsi

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testillesi

testillensä / testilleen

testeilleni

testeillesi

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testilläsi

testillänsä / testillään

testeilläni

testeilläsi

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltäni

testeiltäsi

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testiksesi

testiksensä / testikseen

testeikseni

testeiksesi

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testinäsi

testinänsä / testinään

testeinäni

testeinäsi

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testittäsi

testittänsä / testittään

testeittäni

testeittäsi

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeineni

testeinesi

testeinensä / testeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testimme

testinne

testinne

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiämme

testejämme

testiänne

testejänne

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testiemme

testinne

testienne

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testeihimme

testiinne

testeihinne

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testeissämme

testissänne

testeissänne

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testeistämme

testistänne

testeistänne

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testeillemme

testillenne

testeillenne

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testeillämme

testillänne

testeillänne

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testeiltämme

testiltänne

testeiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testeiksemme

testiksenne

testeiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testeinämme

testinänne

testeinänne

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testeittämme

testittänne

testeittänne

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeinemme

-

testeinenne

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testinne

testinsä

testimme

testinne

testinsä

Par

-ta

testiämme

testiänne

testiänsä / testiään

testejämme

testejänne

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testinne

testinsä

testiemme

testienne

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testiinne

testiinsä

testeihimme

testeihinne

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testissänne

testissänsä / testissään

testeissämme

testeissänne

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testistänne

testistänsä / testistään

testeistämme

testeistänne

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testillenne

testillensä / testilleen

testeillemme

testeillenne

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testillänne

testillänsä / testillään

testeillämme

testeillänne

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltämme

testeiltänne

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksemme

testeiksenne

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testinänne

testinänsä / testinään

testeinämme

testeinänne

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testittänne

testittänsä / testittään

testeittämme

testeittänne

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeinemme

testeinenne

testeinensä / testeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voittaja

voittajat

Par

-ta

voittajaa / voittajata

voittajia

Gen

-n

voittajan

voittajien

Ill

mihin

voittajaan

voittajiin

Ine

-ssa

voittajassa

voittajissa

Ela

-sta

voittajasta

voittajista

All

-lle

voittajalle

voittajille

Ade

-lla

voittajalla

voittajilla

Abl

-lta

voittajalta

voittajilta

Tra

-ksi

voittajaksi

voittajiksi

Ess

-na

voittajana

voittajina

Abe

-tta

voittajatta

voittajitta

Com

-ne

-

voittajine

Ins

-in

-

voittajin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voittaja

voittajat

Par

-ta

voittajaa / voittajata

voittajia

Gen

-n

voittajan

voittajien

Ill

mihin

voittajaan

voittajiin

Ine

-ssa

voittajassa

voittajissa

Ela

-sta

voittajasta

voittajista

All

-lle

voittajalle

voittajille

Ade

-lla

voittajalla

voittajilla

Abl

-lta

voittajalta

voittajilta

Tra

-ksi

voittajaksi

voittajiksi

Ess

-na

voittajana

voittajina

Abe

-tta

voittajatta

voittajitta

Com

-ne

-

voittajine

Ins

-in

-

voittajin

winner voittaja, hitti, loistojuttu
victor voittaja
prizewinner palkinnonsaaja, voittaja
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; SETIMES; OpenSubtitles Voittaja juhlii voittoa lavalla. The winner celebrates the victory on stage. Voittaja oli yllättävä nuori artisti. The winner was a surprising young artist. Voittaja saa palkinnon. Whoever finds it wins a prize. Voittaja saa itse päättää. Well, he's right that it's a winner's option. Voittaja oli onnellinen kilpailun jälkeen. The winner was happy after the competition. Voittaja sai suuren rahasumman voitostaan. The winner received a large sum of money for their victory. Voittaja sai palkinnoksi matkan ulkomaille. The winner received a trip abroad as a prize. Kisan voittaja iloitsi voitostaan koko illan. The competition winner rejoiced in their victory all night. Jokainen voittaja saa kultamitalin palkinnoksi. Every champion receives a gold medal as a prize. Voittaja kiitti kaikkia tuesta ja kannustuksesta. The victor thanked everyone for their support and encouragement. Show more arrow right

Wiktionary

winner, victor Show more arrow right voittaa +‎ -ja Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voittajani

voittajani

voittajasi

voittajasi

voittajansa

voittajansa

Par

-ta

voittajaani / voittajatani

voittajiani

voittajaasi / voittajatasi

voittajiasi

voittajaansa / voittajatansa / voittajataan

voittajiansa / voittajiaan

Gen

-n

voittajani

voittajieni

voittajasi

voittajiesi

voittajansa

voittajiensa

Ill

mihin

voittajaani

voittajiini

voittajaasi

voittajiisi

voittajaansa

voittajiinsa

Ine

-ssa

voittajassani

voittajissani

voittajassasi

voittajissasi

voittajassansa / voittajassaan

voittajissansa / voittajissaan

Ela

-sta

voittajastani

voittajistani

voittajastasi

voittajistasi

voittajastansa / voittajastaan

voittajistansa / voittajistaan

All

-lle

voittajalleni

voittajilleni

voittajallesi

voittajillesi

voittajallensa / voittajalleen

voittajillensa / voittajillean

Ade

-lla

voittajallani

voittajillani

voittajallasi

voittajillasi

voittajallansa / voittajallaan

voittajillansa / voittajillaan

Abl

-lta

voittajaltani

voittajiltani

voittajaltasi

voittajiltasi

voittajaltansa / voittajaltaan

voittajiltansa / voittajiltaan

Tra

-ksi

voittajakseni

voittajikseni

voittajaksesi

voittajiksesi

voittajaksensa / voittajakseen

voittajiksensa / voittajikseen

Ess

-na

voittajanani

voittajinani

voittajanasi

voittajinasi

voittajanansa / voittajanaan

voittajinansa / voittajinaan

Abe

-tta

voittajattani

voittajittani

voittajattasi

voittajittasi

voittajattansa / voittajattaan

voittajittansa / voittajittaan

Com

-ne

-

voittajineni

-

voittajinesi

-

voittajinensa / voittajineen

Singular

Plural

Nom

-

voittajani

voittajasi

voittajansa

voittajani

voittajasi

voittajansa

Par

-ta

voittajaani / voittajatani

voittajaasi / voittajatasi

voittajaansa / voittajatansa / voittajataan

voittajiani

voittajiasi

voittajiansa / voittajiaan

Gen

-n

voittajani

voittajasi

voittajansa

voittajieni

voittajiesi

voittajiensa

Ill

mihin

voittajaani

voittajaasi

voittajaansa

voittajiini

voittajiisi

voittajiinsa

Ine

-ssa

voittajassani

voittajassasi

voittajassansa / voittajassaan

voittajissani

voittajissasi

voittajissansa / voittajissaan

Ela

-sta

voittajastani

voittajastasi

voittajastansa / voittajastaan

voittajistani

voittajistasi

voittajistansa / voittajistaan

All

-lle

voittajalleni

voittajallesi

voittajallensa / voittajalleen

voittajilleni

voittajillesi

voittajillensa / voittajillean

Ade

-lla

voittajallani

voittajallasi

voittajallansa / voittajallaan

voittajillani

voittajillasi

voittajillansa / voittajillaan

Abl

-lta

voittajaltani

voittajaltasi

voittajaltansa / voittajaltaan

voittajiltani

voittajiltasi

voittajiltansa / voittajiltaan

Tra

-ksi

voittajakseni

voittajaksesi

voittajaksensa / voittajakseen

voittajikseni

voittajiksesi

voittajiksensa / voittajikseen

Ess

-na

voittajanani

voittajanasi

voittajanansa / voittajanaan

voittajinani

voittajinasi

voittajinansa / voittajinaan

Abe

-tta

voittajattani

voittajattasi

voittajattansa / voittajattaan

voittajittani

voittajittasi

voittajittansa / voittajittaan

Com

-ne

-

-

-

voittajineni

voittajinesi

voittajinensa / voittajineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voittajamme

voittajamme

voittajanne

voittajanne

voittajansa

voittajansa

Par

-ta

voittajaamme / voittajatamme

voittajiamme

voittajaanne / voittajatanne

voittajianne

voittajaansa / voittajatansa / voittajataan

voittajiansa / voittajiaan

Gen

-n

voittajamme

voittajiemme

voittajanne

voittajienne

voittajansa

voittajiensa

Ill

mihin

voittajaamme

voittajiimme

voittajaanne

voittajiinne

voittajaansa

voittajiinsa

Ine

-ssa

voittajassamme

voittajissamme

voittajassanne

voittajissanne

voittajassansa / voittajassaan

voittajissansa / voittajissaan

Ela

-sta

voittajastamme

voittajistamme

voittajastanne

voittajistanne

voittajastansa / voittajastaan

voittajistansa / voittajistaan

All

-lle

voittajallemme

voittajillemme

voittajallenne

voittajillenne

voittajallensa / voittajalleen

voittajillensa / voittajillean

Ade

-lla

voittajallamme

voittajillamme

voittajallanne

voittajillanne

voittajallansa / voittajallaan

voittajillansa / voittajillaan

Abl

-lta

voittajaltamme

voittajiltamme

voittajaltanne

voittajiltanne

voittajaltansa / voittajaltaan

voittajiltansa / voittajiltaan

Tra

-ksi

voittajaksemme

voittajiksemme

voittajaksenne

voittajiksenne

voittajaksensa / voittajakseen

voittajiksensa / voittajikseen

Ess

-na

voittajanamme

voittajinamme

voittajananne

voittajinanne

voittajanansa / voittajanaan

voittajinansa / voittajinaan

Abe

-tta

voittajattamme

voittajittamme

voittajattanne

voittajittanne

voittajattansa / voittajattaan

voittajittansa / voittajittaan

Com

-ne

-

voittajinemme

-

voittajinenne

-

voittajinensa / voittajineen

Singular

Plural

Nom

-

voittajamme

voittajanne

voittajansa

voittajamme

voittajanne

voittajansa

Par

-ta

voittajaamme / voittajatamme

voittajaanne / voittajatanne

voittajaansa / voittajatansa / voittajataan

voittajiamme

voittajianne

voittajiansa / voittajiaan

Gen

-n

voittajamme

voittajanne

voittajansa

voittajiemme

voittajienne

voittajiensa

Ill

mihin

voittajaamme

voittajaanne

voittajaansa

voittajiimme

voittajiinne

voittajiinsa

Ine

-ssa

voittajassamme

voittajassanne

voittajassansa / voittajassaan

voittajissamme

voittajissanne

voittajissansa / voittajissaan

Ela

-sta

voittajastamme

voittajastanne

voittajastansa / voittajastaan

voittajistamme

voittajistanne

voittajistansa / voittajistaan

All

-lle

voittajallemme

voittajallenne

voittajallensa / voittajalleen

voittajillemme

voittajillenne

voittajillensa / voittajillean

Ade

-lla

voittajallamme

voittajallanne

voittajallansa / voittajallaan

voittajillamme

voittajillanne

voittajillansa / voittajillaan

Abl

-lta

voittajaltamme

voittajaltanne

voittajaltansa / voittajaltaan

voittajiltamme

voittajiltanne

voittajiltansa / voittajiltaan

Tra

-ksi

voittajaksemme

voittajaksenne

voittajaksensa / voittajakseen

voittajiksemme

voittajiksenne

voittajiksensa / voittajikseen

Ess

-na

voittajanamme

voittajananne

voittajanansa / voittajanaan

voittajinamme

voittajinanne

voittajinansa / voittajinaan

Abe

-tta

voittajattamme

voittajattanne

voittajattansa / voittajattaan

voittajittamme

voittajittanne

voittajittansa / voittajittaan

Com

-ne

-

-

-

voittajinemme

voittajinenne

voittajinensa / voittajineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept