logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

testi, noun

Word analysis
testiohjus

testiohjus

testi

Noun, Singular Nominative

+ ohjus

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

test testi, koe, koetinkivi, koetus, mittapuu, kuulustelu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OPUS; OpenSubtitles2016; EurLex-2; EMEA; EuroParl2021; Eurlex2018q4; oj4 Testi suoritetaan huomenna. The test will be done tomorrow. Tämä on viimeinen testi ennen lomaa. This is the final test before the holiday. Testi on tärkeä osa oppimisprosessia. Test is an important part of the learning process. En ole vielä aloittanut lukemista testiä varten. I haven't started studying for the test yet. Testejä käytetään arvioimaan oppilaiden osaamista. Tests are used to assess students' skills. Testi on suoritettava direktiivin 92 69 ETY menetelmän B3 mukaisesti. The test must be carried out in accordance with Directive 92/69/EEC Method B3. Suoritin matematiikan testin eilen ja menestin hyvin. I took the math test yesterday and did well. Testejä koskevat vaatimukset asetetaan liitteessä A olevan 4. 2. 4 kohdan g alakohdassa. The requirements for tests are specified in Annex A 4.2.4g. Jos korkeus on pienempi kuin 425 mm, sovelletaan 1. 2. 4 kohdan mukaisia testejä. Where the height < 425 mm, the tests in accordance with 1.2.4. shall apply. Tämän testin tarkoituksena on todeta, ylittääkö turvalasien tasainen läpäisevyys tietyn arvon. The purpose of this test is to determine whether the regular transmittance of safety-glass panes exceeds a specified value. Show more arrow right

Wiktionary

test Show more arrow right dopingtestiHIV-testihormonitestihuumetestikuntotestikävelytestilihaskuntotestipalikkatestipersoonallisuustestiraskaustestisokkotestisoveltuvuustestisukupuolitestitestikuvatestisarjatestitulosveritestiälykkyystesti Show more arrow right Borrowed from English test. Show more arrow right

Wikipedia

Koe
opiskelijan omaksumia taitoja selvittävä testi
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testini

testini

testisi

testisi

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiäni

testejäni

testiäsi

testejäsi

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testieni

testisi

testiesi

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiini

testeihini

testiisi

testeihisi

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testeissäni

testissäsi

testeissäsi

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testeistäni

testistäsi

testeistäsi

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testeilleni

testillesi

testeillesi

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testeilläni

testilläsi

testeilläsi

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testeiltäni

testiltäsi

testeiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testeikseni

testiksesi

testeiksesi

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testeinäni

testinäsi

testeinäsi

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testeittäni

testittäsi

testeittäsi

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeineni

-

testeinesi

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testini

testisi

testinsä

testini

testisi

testinsä

Par

-ta

testiäni

testiäsi

testiänsä / testiään

testejäni

testejäsi

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testisi

testinsä

testieni

testiesi

testiensä

Ill

mihin

testiini

testiisi

testiinsä

testeihini

testeihisi

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testissäsi

testissänsä / testissään

testeissäni

testeissäsi

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testistäsi

testistänsä / testistään

testeistäni

testeistäsi

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testillesi

testillensä / testilleen

testeilleni

testeillesi

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testilläsi

testillänsä / testillään

testeilläni

testeilläsi

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltäni

testeiltäsi

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testiksesi

testiksensä / testikseen

testeikseni

testeiksesi

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testinäsi

testinänsä / testinään

testeinäni

testeinäsi

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testittäsi

testittänsä / testittään

testeittäni

testeittäsi

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeineni

testeinesi

testeinensä / testeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testimme

testinne

testinne

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiämme

testejämme

testiänne

testejänne

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testiemme

testinne

testienne

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testeihimme

testiinne

testeihinne

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testeissämme

testissänne

testeissänne

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testeistämme

testistänne

testeistänne

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testeillemme

testillenne

testeillenne

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testeillämme

testillänne

testeillänne

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testeiltämme

testiltänne

testeiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testeiksemme

testiksenne

testeiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testeinämme

testinänne

testeinänne

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testeittämme

testittänne

testeittänne

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeinemme

-

testeinenne

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testinne

testinsä

testimme

testinne

testinsä

Par

-ta

testiämme

testiänne

testiänsä / testiään

testejämme

testejänne

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testinne

testinsä

testiemme

testienne

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testiinne

testiinsä

testeihimme

testeihinne

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testissänne

testissänsä / testissään

testeissämme

testeissänne

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testistänne

testistänsä / testistään

testeistämme

testeistänne

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testillenne

testillensä / testilleen

testeillemme

testeillenne

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testillänne

testillänsä / testillään

testeillämme

testeillänne

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltämme

testeiltänne

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksemme

testeiksenne

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testinänne

testinänsä / testinään

testeinämme

testeinänne

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testittänne

testittänsä / testittään

testeittämme

testeittänne

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeinemme

testeinenne

testeinensä / testeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjus

ohjukset

Par

-ta

ohjusta

ohjuksia

Gen

-n

ohjuksen

ohjuksien / ohjusten

Ill

mihin

ohjukseen

ohjuksiin

Ine

-ssa

ohjuksessa

ohjuksissa

Ela

-sta

ohjuksesta

ohjuksista

All

-lle

ohjukselle

ohjuksille

Ade

-lla

ohjuksella

ohjuksilla

Abl

-lta

ohjukselta

ohjuksilta

Tra

-ksi

ohjukseksi

ohjuksiksi

Ess

-na

ohjuksena

ohjuksina

Abe

-tta

ohjuksetta

ohjuksitta

Com

-ne

-

ohjuksine

Ins

-in

-

ohjuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjus

ohjukset

Par

-ta

ohjusta

ohjuksia

Gen

-n

ohjuksen

ohjuksien / ohjusten

Ill

mihin

ohjukseen

ohjuksiin

Ine

-ssa

ohjuksessa

ohjuksissa

Ela

-sta

ohjuksesta

ohjuksista

All

-lle

ohjukselle

ohjuksille

Ade

-lla

ohjuksella

ohjuksilla

Abl

-lta

ohjukselta

ohjuksilta

Tra

-ksi

ohjukseksi

ohjuksiksi

Ess

-na

ohjuksena

ohjuksina

Abe

-tta

ohjuksetta

ohjuksitta

Com

-ne

-

ohjuksine

Ins

-in

-

ohjuksin

missile ohjus, ammus, heittoase
guided missile ohjus
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix Ohjus lentää. Missile flying. Ohjus irtosi. A missile came loose. Ohjus matkalla avaruuteen. Army Bird gaining altitude. Sata ohjusta. Hundred missiles. Ohjus ohjautuu toiseen maaliin. Missile gets diverted to the secondary target. Ohjus siirtyi pois lentoradalta. The missile is moving. Ohjus osui maaliin täydellisesti. The missile hit the target perfectly. Ohjus iski hotellin työntekijöihin Kabulin keskustassa. The missile struck the hotel workers in downtown Kabul. Ranskan armeijassa ohjus sai nimen SS. 11. The missile entered service with the French army under the designation SS.11. Se ei pysäytä ohjusta. That won't stop the missile. Show more arrow right

Wiktionary

missile, guided missile Show more arrow right ilmatorjuntaohjus monikärkiohjus ohjuspatteri ohjussiilo ohjustentorjuntaohjus panssarintorjuntaohjus risteilyohjus Show more arrow right ohjata (“to steer, guide”) +‎ -us; a neologism formed similarly to ohjaus Show more arrow right

Wikipedia

Missile In military terminology, a missile, also known as a guided missile or guided rocket, is a guided airborne ranged weapon capable of self-propelled flight usually by a jet engine or rocket motor. Missiles have four system components: targeting/guidance system, flight system, engine and warhead. Missiles come in types adapted for different purposes: surface-to-surface and air-to-surface missiles (ballistic, cruise, anti-ship, anti-tank, etc.), surface-to-air missiles (and anti-ballistic), air-to-air missiles, and anti-satellite weapons. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjukseni

ohjukseni

ohjuksesi

ohjuksesi

ohjuksensa

ohjuksensa

Par

-ta

ohjustani

ohjuksiani

ohjustasi

ohjuksiasi

ohjustansa / ohjustaan

ohjuksiansa / ohjuksiaan

Gen

-n

ohjukseni

ohjuksieni / ohjusteni

ohjuksesi

ohjuksiesi / ohjustesi

ohjuksensa

ohjuksiensa / ohjustensa

Ill

mihin

ohjukseeni

ohjuksiini

ohjukseesi

ohjuksiisi

ohjukseensa

ohjuksiinsa

Ine

-ssa

ohjuksessani

ohjuksissani

ohjuksessasi

ohjuksissasi

ohjuksessansa / ohjuksessaan

ohjuksissansa / ohjuksissaan

Ela

-sta

ohjuksestani

ohjuksistani

ohjuksestasi

ohjuksistasi

ohjuksestansa / ohjuksestaan

ohjuksistansa / ohjuksistaan

All

-lle

ohjukselleni

ohjuksilleni

ohjuksellesi

ohjuksillesi

ohjuksellensa / ohjukselleen

ohjuksillensa / ohjuksillean

Ade

-lla

ohjuksellani

ohjuksillani

ohjuksellasi

ohjuksillasi

ohjuksellansa / ohjuksellaan

ohjuksillansa / ohjuksillaan

Abl

-lta

ohjukseltani

ohjuksiltani

ohjukseltasi

ohjuksiltasi

ohjukseltansa / ohjukseltaan

ohjuksiltansa / ohjuksiltaan

Tra

-ksi

ohjuksekseni

ohjuksikseni

ohjukseksesi

ohjuksiksesi

ohjukseksensa / ohjuksekseen

ohjuksiksensa / ohjuksikseen

Ess

-na

ohjuksenani

ohjuksinani

ohjuksenasi

ohjuksinasi

ohjuksenansa / ohjuksenaan

ohjuksinansa / ohjuksinaan

Abe

-tta

ohjuksettani

ohjuksittani

ohjuksettasi

ohjuksittasi

ohjuksettansa / ohjuksettaan

ohjuksittansa / ohjuksittaan

Com

-ne

-

ohjuksineni

-

ohjuksinesi

-

ohjuksinensa / ohjuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjukseni

ohjuksesi

ohjuksensa

ohjukseni

ohjuksesi

ohjuksensa

Par

-ta

ohjustani

ohjustasi

ohjustansa / ohjustaan

ohjuksiani

ohjuksiasi

ohjuksiansa / ohjuksiaan

Gen

-n

ohjukseni

ohjuksesi

ohjuksensa

ohjuksieni / ohjusteni

ohjuksiesi / ohjustesi

ohjuksiensa / ohjustensa

Ill

mihin

ohjukseeni

ohjukseesi

ohjukseensa

ohjuksiini

ohjuksiisi

ohjuksiinsa

Ine

-ssa

ohjuksessani

ohjuksessasi

ohjuksessansa / ohjuksessaan

ohjuksissani

ohjuksissasi

ohjuksissansa / ohjuksissaan

Ela

-sta

ohjuksestani

ohjuksestasi

ohjuksestansa / ohjuksestaan

ohjuksistani

ohjuksistasi

ohjuksistansa / ohjuksistaan

All

-lle

ohjukselleni

ohjuksellesi

ohjuksellensa / ohjukselleen

ohjuksilleni

ohjuksillesi

ohjuksillensa / ohjuksillean

Ade

-lla

ohjuksellani

ohjuksellasi

ohjuksellansa / ohjuksellaan

ohjuksillani

ohjuksillasi

ohjuksillansa / ohjuksillaan

Abl

-lta

ohjukseltani

ohjukseltasi

ohjukseltansa / ohjukseltaan

ohjuksiltani

ohjuksiltasi

ohjuksiltansa / ohjuksiltaan

Tra

-ksi

ohjuksekseni

ohjukseksesi

ohjukseksensa / ohjuksekseen

ohjuksikseni

ohjuksiksesi

ohjuksiksensa / ohjuksikseen

Ess

-na

ohjuksenani

ohjuksenasi

ohjuksenansa / ohjuksenaan

ohjuksinani

ohjuksinasi

ohjuksinansa / ohjuksinaan

Abe

-tta

ohjuksettani

ohjuksettasi

ohjuksettansa / ohjuksettaan

ohjuksittani

ohjuksittasi

ohjuksittansa / ohjuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjuksineni

ohjuksinesi

ohjuksinensa / ohjuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjuksemme

ohjuksemme

ohjuksenne

ohjuksenne

ohjuksensa

ohjuksensa

Par

-ta

ohjustamme

ohjuksiamme

ohjustanne

ohjuksianne

ohjustansa / ohjustaan

ohjuksiansa / ohjuksiaan

Gen

-n

ohjuksemme

ohjuksiemme / ohjustemme

ohjuksenne

ohjuksienne / ohjustenne

ohjuksensa

ohjuksiensa / ohjustensa

Ill

mihin

ohjukseemme

ohjuksiimme

ohjukseenne

ohjuksiinne

ohjukseensa

ohjuksiinsa

Ine

-ssa

ohjuksessamme

ohjuksissamme

ohjuksessanne

ohjuksissanne

ohjuksessansa / ohjuksessaan

ohjuksissansa / ohjuksissaan

Ela

-sta

ohjuksestamme

ohjuksistamme

ohjuksestanne

ohjuksistanne

ohjuksestansa / ohjuksestaan

ohjuksistansa / ohjuksistaan

All

-lle

ohjuksellemme

ohjuksillemme

ohjuksellenne

ohjuksillenne

ohjuksellensa / ohjukselleen

ohjuksillensa / ohjuksillean

Ade

-lla

ohjuksellamme

ohjuksillamme

ohjuksellanne

ohjuksillanne

ohjuksellansa / ohjuksellaan

ohjuksillansa / ohjuksillaan

Abl

-lta

ohjukseltamme

ohjuksiltamme

ohjukseltanne

ohjuksiltanne

ohjukseltansa / ohjukseltaan

ohjuksiltansa / ohjuksiltaan

Tra

-ksi

ohjukseksemme

ohjuksiksemme

ohjukseksenne

ohjuksiksenne

ohjukseksensa / ohjuksekseen

ohjuksiksensa / ohjuksikseen

Ess

-na

ohjuksenamme

ohjuksinamme

ohjuksenanne

ohjuksinanne

ohjuksenansa / ohjuksenaan

ohjuksinansa / ohjuksinaan

Abe

-tta

ohjuksettamme

ohjuksittamme

ohjuksettanne

ohjuksittanne

ohjuksettansa / ohjuksettaan

ohjuksittansa / ohjuksittaan

Com

-ne

-

ohjuksinemme

-

ohjuksinenne

-

ohjuksinensa / ohjuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjuksemme

ohjuksenne

ohjuksensa

ohjuksemme

ohjuksenne

ohjuksensa

Par

-ta

ohjustamme

ohjustanne

ohjustansa / ohjustaan

ohjuksiamme

ohjuksianne

ohjuksiansa / ohjuksiaan

Gen

-n

ohjuksemme

ohjuksenne

ohjuksensa

ohjuksiemme / ohjustemme

ohjuksienne / ohjustenne

ohjuksiensa / ohjustensa

Ill

mihin

ohjukseemme

ohjukseenne

ohjukseensa

ohjuksiimme

ohjuksiinne

ohjuksiinsa

Ine

-ssa

ohjuksessamme

ohjuksessanne

ohjuksessansa / ohjuksessaan

ohjuksissamme

ohjuksissanne

ohjuksissansa / ohjuksissaan

Ela

-sta

ohjuksestamme

ohjuksestanne

ohjuksestansa / ohjuksestaan

ohjuksistamme

ohjuksistanne

ohjuksistansa / ohjuksistaan

All

-lle

ohjuksellemme

ohjuksellenne

ohjuksellensa / ohjukselleen

ohjuksillemme

ohjuksillenne

ohjuksillensa / ohjuksillean

Ade

-lla

ohjuksellamme

ohjuksellanne

ohjuksellansa / ohjuksellaan

ohjuksillamme

ohjuksillanne

ohjuksillansa / ohjuksillaan

Abl

-lta

ohjukseltamme

ohjukseltanne

ohjukseltansa / ohjukseltaan

ohjuksiltamme

ohjuksiltanne

ohjuksiltansa / ohjuksiltaan

Tra

-ksi

ohjukseksemme

ohjukseksenne

ohjukseksensa / ohjuksekseen

ohjuksiksemme

ohjuksiksenne

ohjuksiksensa / ohjuksikseen

Ess

-na

ohjuksenamme

ohjuksenanne

ohjuksenansa / ohjuksenaan

ohjuksinamme

ohjuksinanne

ohjuksinansa / ohjuksinaan

Abe

-tta

ohjuksettamme

ohjuksettanne

ohjuksettansa / ohjuksettaan

ohjuksittamme

ohjuksittanne

ohjuksittansa / ohjuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjuksinemme

ohjuksinenne

ohjuksinensa / ohjuksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept