logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

teollisuus, noun

Word analysis
teollisuusvaha

teollisuusvaha

teollisuus

Noun, Singular Nominative

+ vaha

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teollisuus

teollisuudet

Par

-ta

teollisuutta

teollisuuksia

Gen

-n

teollisuuden

teollisuuksien

Ill

mihin

teollisuuteen

teollisuuksiin

Ine

-ssa

teollisuudessa

teollisuuksissa

Ela

-sta

teollisuudesta

teollisuuksista

All

-lle

teollisuudelle

teollisuuksille

Ade

-lla

teollisuudella

teollisuuksilla

Abl

-lta

teollisuudelta

teollisuuksilta

Tra

-ksi

teollisuudeksi

teollisuuksiksi

Ess

-na

teollisuutena

teollisuuksina

Abe

-tta

teollisuudetta

teollisuuksitta

Com

-ne

-

teollisuuksine

Ins

-in

-

teollisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teollisuus

teollisuudet

Par

-ta

teollisuutta

teollisuuksia

Gen

-n

teollisuuden

teollisuuksien

Ill

mihin

teollisuuteen

teollisuuksiin

Ine

-ssa

teollisuudessa

teollisuuksissa

Ela

-sta

teollisuudesta

teollisuuksista

All

-lle

teollisuudelle

teollisuuksille

Ade

-lla

teollisuudella

teollisuuksilla

Abl

-lta

teollisuudelta

teollisuuksilta

Tra

-ksi

teollisuudeksi

teollisuuksiksi

Ess

-na

teollisuutena

teollisuuksina

Abe

-tta

teollisuudetta

teollisuuksitta

Com

-ne

-

teollisuuksine

Ins

-in

-

teollisuuksin

industry teollisuus, ala, toimiala, teollisuudenala, elinkeino, ahkeruus
industrial
manufacturing valmistus, teollisuus, tehdasmainen valmistus
manufacture valmistus, tuotanto, valmiste, tuote, teollisuus, teollisuudenhaara
Show more arrow right
Europarl; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles; OPUS Finnish-English parallel corpus; Global Voices parallel corpus; Tatoeba; Tatoeba Finnish-English parallel corpus; Suomi24 parallel corpus; SETIMES2 Teollisuus on Suomen talouden tukiranka. Industry is the backbone of the Finnish economy. Teollisuus työllistää paljon ihmisiä. The industry employs a lot of people. Teollisuus on merkittävä osa maan bruttokansantuotetta. Industry is a significant part of the country's gross domestic product. Suomen teollisuus on kehittynyt nopeasti. Finland's industry has developed rapidly. Suomalainen teollisuus on tunnettu laadukkaista tuotteistaan. Finnish industry is known for its high-quality products. Teollisuus on yksi maan suurimmista työllistäjistä. The industry is one of the country's largest employers. Suomen teollisuus tukee vahvasti ympäristöystävällisiä aloitteita. Finland's industry strongly supports environmentally friendly initiatives. Joidenkin mielestä teollisuus aiheuttaa liikaa päästöjä. Some believe that the industry causes too many emissions. Vienti on tärkeä osa maan teollisuutta. Export is an important part of the country's industry. Maan teollisuudella on vahva kansainvälinen asema. The country's industry has a strong international position. Show more arrow right

Wiktionary

industry Show more arrow right teollinen +‎ -uus. Coined by Finnish journalist, poet and translator Paavo Tikkanen. Show more arrow right

Wikipedia

Manufacturing Manufacturing is producing goods out of raw materials. It is a branch of industry. It includes making very big, complicated things that take a lot of steps to finish. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teollisuuteni

teollisuuteni

teollisuutesi

teollisuutesi

teollisuutensa

teollisuutensa

Par

-ta

teollisuuttani

teollisuuksiani

teollisuuttasi

teollisuuksiasi

teollisuuttansa / teollisuuttaan

teollisuuksiansa / teollisuuksiaan

Gen

-n

teollisuuteni

teollisuuksieni

teollisuutesi

teollisuuksiesi

teollisuutensa

teollisuuksiensa

Ill

mihin

teollisuuteeni

teollisuuksiini

teollisuuteesi

teollisuuksiisi

teollisuuteensa

teollisuuksiinsa

Ine

-ssa

teollisuudessani

teollisuuksissani

teollisuudessasi

teollisuuksissasi

teollisuudessansa / teollisuudessaan

teollisuuksissansa / teollisuuksissaan

Ela

-sta

teollisuudestani

teollisuuksistani

teollisuudestasi

teollisuuksistasi

teollisuudestansa / teollisuudestaan

teollisuuksistansa / teollisuuksistaan

All

-lle

teollisuudelleni

teollisuuksilleni

teollisuudellesi

teollisuuksillesi

teollisuudellensa / teollisuudelleen

teollisuuksillensa / teollisuuksillean

Ade

-lla

teollisuudellani

teollisuuksillani

teollisuudellasi

teollisuuksillasi

teollisuudellansa / teollisuudellaan

teollisuuksillansa / teollisuuksillaan

Abl

-lta

teollisuudeltani

teollisuuksiltani

teollisuudeltasi

teollisuuksiltasi

teollisuudeltansa / teollisuudeltaan

teollisuuksiltansa / teollisuuksiltaan

Tra

-ksi

teollisuudekseni

teollisuuksikseni

teollisuudeksesi

teollisuuksiksesi

teollisuudeksensa / teollisuudekseen

teollisuuksiksensa / teollisuuksikseen

Ess

-na

teollisuutenani

teollisuuksinani

teollisuutenasi

teollisuuksinasi

teollisuutenansa / teollisuutenaan

teollisuuksinansa / teollisuuksinaan

Abe

-tta

teollisuudettani

teollisuuksittani

teollisuudettasi

teollisuuksittasi

teollisuudettansa / teollisuudettaan

teollisuuksittansa / teollisuuksittaan

Com

-ne

-

teollisuuksineni

-

teollisuuksinesi

-

teollisuuksinensa / teollisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

teollisuuteni

teollisuutesi

teollisuutensa

teollisuuteni

teollisuutesi

teollisuutensa

Par

-ta

teollisuuttani

teollisuuttasi

teollisuuttansa / teollisuuttaan

teollisuuksiani

teollisuuksiasi

teollisuuksiansa / teollisuuksiaan

Gen

-n

teollisuuteni

teollisuutesi

teollisuutensa

teollisuuksieni

teollisuuksiesi

teollisuuksiensa

Ill

mihin

teollisuuteeni

teollisuuteesi

teollisuuteensa

teollisuuksiini

teollisuuksiisi

teollisuuksiinsa

Ine

-ssa

teollisuudessani

teollisuudessasi

teollisuudessansa / teollisuudessaan

teollisuuksissani

teollisuuksissasi

teollisuuksissansa / teollisuuksissaan

Ela

-sta

teollisuudestani

teollisuudestasi

teollisuudestansa / teollisuudestaan

teollisuuksistani

teollisuuksistasi

teollisuuksistansa / teollisuuksistaan

All

-lle

teollisuudelleni

teollisuudellesi

teollisuudellensa / teollisuudelleen

teollisuuksilleni

teollisuuksillesi

teollisuuksillensa / teollisuuksillean

Ade

-lla

teollisuudellani

teollisuudellasi

teollisuudellansa / teollisuudellaan

teollisuuksillani

teollisuuksillasi

teollisuuksillansa / teollisuuksillaan

Abl

-lta

teollisuudeltani

teollisuudeltasi

teollisuudeltansa / teollisuudeltaan

teollisuuksiltani

teollisuuksiltasi

teollisuuksiltansa / teollisuuksiltaan

Tra

-ksi

teollisuudekseni

teollisuudeksesi

teollisuudeksensa / teollisuudekseen

teollisuuksikseni

teollisuuksiksesi

teollisuuksiksensa / teollisuuksikseen

Ess

-na

teollisuutenani

teollisuutenasi

teollisuutenansa / teollisuutenaan

teollisuuksinani

teollisuuksinasi

teollisuuksinansa / teollisuuksinaan

Abe

-tta

teollisuudettani

teollisuudettasi

teollisuudettansa / teollisuudettaan

teollisuuksittani

teollisuuksittasi

teollisuuksittansa / teollisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

teollisuuksineni

teollisuuksinesi

teollisuuksinensa / teollisuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teollisuutemme

teollisuutemme

teollisuutenne

teollisuutenne

teollisuutensa

teollisuutensa

Par

-ta

teollisuuttamme

teollisuuksiamme

teollisuuttanne

teollisuuksianne

teollisuuttansa / teollisuuttaan

teollisuuksiansa / teollisuuksiaan

Gen

-n

teollisuutemme

teollisuuksiemme

teollisuutenne

teollisuuksienne

teollisuutensa

teollisuuksiensa

Ill

mihin

teollisuuteemme

teollisuuksiimme

teollisuuteenne

teollisuuksiinne

teollisuuteensa

teollisuuksiinsa

Ine

-ssa

teollisuudessamme

teollisuuksissamme

teollisuudessanne

teollisuuksissanne

teollisuudessansa / teollisuudessaan

teollisuuksissansa / teollisuuksissaan

Ela

-sta

teollisuudestamme

teollisuuksistamme

teollisuudestanne

teollisuuksistanne

teollisuudestansa / teollisuudestaan

teollisuuksistansa / teollisuuksistaan

All

-lle

teollisuudellemme

teollisuuksillemme

teollisuudellenne

teollisuuksillenne

teollisuudellensa / teollisuudelleen

teollisuuksillensa / teollisuuksillean

Ade

-lla

teollisuudellamme

teollisuuksillamme

teollisuudellanne

teollisuuksillanne

teollisuudellansa / teollisuudellaan

teollisuuksillansa / teollisuuksillaan

Abl

-lta

teollisuudeltamme

teollisuuksiltamme

teollisuudeltanne

teollisuuksiltanne

teollisuudeltansa / teollisuudeltaan

teollisuuksiltansa / teollisuuksiltaan

Tra

-ksi

teollisuudeksemme

teollisuuksiksemme

teollisuudeksenne

teollisuuksiksenne

teollisuudeksensa / teollisuudekseen

teollisuuksiksensa / teollisuuksikseen

Ess

-na

teollisuutenamme

teollisuuksinamme

teollisuutenanne

teollisuuksinanne

teollisuutenansa / teollisuutenaan

teollisuuksinansa / teollisuuksinaan

Abe

-tta

teollisuudettamme

teollisuuksittamme

teollisuudettanne

teollisuuksittanne

teollisuudettansa / teollisuudettaan

teollisuuksittansa / teollisuuksittaan

Com

-ne

-

teollisuuksinemme

-

teollisuuksinenne

-

teollisuuksinensa / teollisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

teollisuutemme

teollisuutenne

teollisuutensa

teollisuutemme

teollisuutenne

teollisuutensa

Par

-ta

teollisuuttamme

teollisuuttanne

teollisuuttansa / teollisuuttaan

teollisuuksiamme

teollisuuksianne

teollisuuksiansa / teollisuuksiaan

Gen

-n

teollisuutemme

teollisuutenne

teollisuutensa

teollisuuksiemme

teollisuuksienne

teollisuuksiensa

Ill

mihin

teollisuuteemme

teollisuuteenne

teollisuuteensa

teollisuuksiimme

teollisuuksiinne

teollisuuksiinsa

Ine

-ssa

teollisuudessamme

teollisuudessanne

teollisuudessansa / teollisuudessaan

teollisuuksissamme

teollisuuksissanne

teollisuuksissansa / teollisuuksissaan

Ela

-sta

teollisuudestamme

teollisuudestanne

teollisuudestansa / teollisuudestaan

teollisuuksistamme

teollisuuksistanne

teollisuuksistansa / teollisuuksistaan

All

-lle

teollisuudellemme

teollisuudellenne

teollisuudellensa / teollisuudelleen

teollisuuksillemme

teollisuuksillenne

teollisuuksillensa / teollisuuksillean

Ade

-lla

teollisuudellamme

teollisuudellanne

teollisuudellansa / teollisuudellaan

teollisuuksillamme

teollisuuksillanne

teollisuuksillansa / teollisuuksillaan

Abl

-lta

teollisuudeltamme

teollisuudeltanne

teollisuudeltansa / teollisuudeltaan

teollisuuksiltamme

teollisuuksiltanne

teollisuuksiltansa / teollisuuksiltaan

Tra

-ksi

teollisuudeksemme

teollisuudeksenne

teollisuudeksensa / teollisuudekseen

teollisuuksiksemme

teollisuuksiksenne

teollisuuksiksensa / teollisuuksikseen

Ess

-na

teollisuutenamme

teollisuutenanne

teollisuutenansa / teollisuutenaan

teollisuuksinamme

teollisuuksinanne

teollisuuksinansa / teollisuuksinaan

Abe

-tta

teollisuudettamme

teollisuudettanne

teollisuudettansa / teollisuudettaan

teollisuuksittamme

teollisuuksittanne

teollisuuksittansa / teollisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

teollisuuksinemme

teollisuuksinenne

teollisuuksinensa / teollisuuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

wax vaha, vaikku
polish kiilloke, kiillotus, kiillotusaine, kiillote, vaha, kiilto
little
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; WikiMatrix Vaha on vahaa. Wax is wax. Vaha on kovaa materiaalia. Wax is a hard material. Vaha on vahaa. Wax is wax. Vai onko vahanne hukassa? Or is the wax missing? Vahanne tuoksuu ihanalta. The wax smells lovely. Vaha sulaa matalassa lämpötilassa. Wax melts at a low temperature. Vaha sulaa matalassa la mpo tilassa. Wax melts at a low temperature. Minulla ei ole vahaa. I have no wax. Auton vaha hoitaa ja suojaa maalipintaa. Car wax takes care of and protects the paint surface. Laita geeliä tai vahaa. What do? Show more arrow right

Wiktionary

wax Show more arrow right From Proto-Finnic vaha, borrowed either from Proto-Germanic wahsą or Proto-Baltic waksa, vakša. Compare English wax and Latvian vasks, respectively. Show more arrow right

Wikipedia

Wax Waxes are a diverse class of organic compounds that are lipophilic, malleable solids near ambient temperatures. They include higher alkanes and lipids, typically with melting points above about 40 °C (104 °F), melting to give low viscosity liquids. Waxes are insoluble in water but soluble in organic, nonpolar solvents. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahani

vahasi

vahasi

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahojani

vahaasi

vahojasi

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahojeni

vahasi

vahojesi

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahoihini

vahaasi

vahoihisi

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahoissani

vahassasi

vahoissasi

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahoistani

vahastasi

vahoistasi

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahoilleni

vahallesi

vahoillesi

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahoillani

vahallasi

vahoillasi

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahoiltani

vahaltasi

vahoiltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahoikseni

vahaksesi

vahoiksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahoinani

vahanasi

vahoinasi

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahoittani

vahattasi

vahoittasi

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoineni

-

vahoinesi

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahasi

vahansa

vahani

vahasi

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahaasi

vahaansa / vahaaan

vahojani

vahojasi

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahasi

vahansa

vahojeni

vahojesi

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahaasi

vahaansa

vahoihini

vahoihisi

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahassasi

vahassansa / vahassaan

vahoissani

vahoissasi

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahastasi

vahastansa / vahastaan

vahoistani

vahoistasi

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahallesi

vahallensa / vahalleen

vahoilleni

vahoillesi

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahallasi

vahallansa / vahallaan

vahoillani

vahoillasi

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahaltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltani

vahoiltasi

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahaksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoikseni

vahoiksesi

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahanasi

vahanansa / vahanaan

vahoinani

vahoinasi

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahattasi

vahattansa / vahattaan

vahoittani

vahoittasi

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoineni

vahoinesi

vahoinensa / vahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahamme

vahanne

vahanne

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahojamme

vahaanne

vahojanne

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahojemme

vahanne

vahojenne

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahoihimme

vahaanne

vahoihinne

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahoissamme

vahassanne

vahoissanne

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahoistamme

vahastanne

vahoistanne

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahoillemme

vahallenne

vahoillenne

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahoillamme

vahallanne

vahoillanne

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahoiltamme

vahaltanne

vahoiltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahoiksemme

vahaksenne

vahoiksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahoinamme

vahananne

vahoinanne

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahoittamme

vahattanne

vahoittanne

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoinemme

-

vahoinenne

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahanne

vahansa

vahamme

vahanne

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahaanne

vahaansa / vahaaan

vahojamme

vahojanne

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahanne

vahansa

vahojemme

vahojenne

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahaanne

vahaansa

vahoihimme

vahoihinne

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahassanne

vahassansa / vahassaan

vahoissamme

vahoissanne

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahastanne

vahastansa / vahastaan

vahoistamme

vahoistanne

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahallenne

vahallensa / vahalleen

vahoillemme

vahoillenne

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahallanne

vahallansa / vahallaan

vahoillamme

vahoillanne

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahaltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltamme

vahoiltanne

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahaksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksemme

vahoiksenne

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahananne

vahanansa / vahanaan

vahoinamme

vahoinanne

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahattanne

vahattansa / vahattaan

vahoittamme

vahoittanne

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoinemme

vahoinenne

vahoinensa / vahoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept