logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

teljetä, verb

Word analysis
telkesi

telkesi

teljetä

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular

telki

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

telki

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

telki

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to bar, to bolt, to latch (to secure a door by locking or barring it) Show more arrow right lukitasalvata Show more arrow right telje- +‎ - Show more arrow right
to shut sulkea, sulkeutua, lukita, teljetä, läimäyttää kiinni, läimähtää kiinni
to bar sulkea, salvata, teljetä, tukkia, juovittaa
to shut up sulkea, pitää suunsa kiinni, tukkia jkn suu, teljetä, panna tekien taakse
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Collins telkesi minut kahdesti. Collins has already locked me up twice. Telkesitkö oven? Homer, did you barricade the door? Olemme teljenneet portit. Then it says, "We have barred the gates.". Miksi telkesit oven? Now then what s the idea of barricading the door against me? Se on tiukasti teljetty umpeen. It's locked up tight. Telkesin oven tuolilla. I put it against the door. Et voi teljetä minua taloon. You can't keep me locked up in our house for the rest of my life. Telkesin demonin pulloon. I trapped a demon in a bottle. En olisi saanut teljetä häntä. I never should have put him there. Vanhemmat lahjottu, ukki teljetty. You bribed my parents and jailed my granddad. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

telkeän

en telkeä

ii

telkeät

et telkeä

iii

telkeää

ei telkeä

Plural

Positive

Negative

i

telkeämme / teljetään

emme telkeä / ei teljetä

ii

telkeätte

ette telkeä

iii

telkeävät

eivät telkeä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

telkesin

en teljennyt

ii

telkesit

et teljennyt

iii

telkesi

ei teljennyt

Plural

Positive

Negative

i

telkesimme / teljettiin

emme teljenneet / ei teljetty

ii

telkesitte

ette teljenneet

iii

telkesivät

eivät teljenneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen teljennyt

en ole teljennyt

ii

olet teljennyt

et ole teljennyt

iii

on teljennyt

ei ole teljennyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme teljenneet

emme ole teljenneet

ii

olette teljenneet

ette ole teljenneet

iii

ovat teljenneet

eivät ole teljenneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin teljennyt

en ollut teljennyt

ii

olit teljennyt

et ollut teljennyt

iii

oli teljennyt

ei ollut teljennyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme teljenneet

emme olleet teljenneet

ii

olitte teljenneet

ette olleet teljenneet

iii

olivat teljenneet

eivät olleet teljenneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

telkeäisin

en telkeäisi

ii

telkeäisit

et telkeäisi

iii

telkeäisi

ei telkeäisi

Plural

Positive

Negative

i

telkeäisimme

emme telkeäisi

ii

telkeäisitte

ette telkeäisi

iii

telkeäisivät

eivät telkeäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin teljennyt

en olisi teljennyt

ii

olisit teljennyt

et olisi teljennyt

iii

olisi teljennyt

ei olisi teljennyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme teljenneet

emme olisi teljenneet

ii

olisitte teljenneet

ette olisi teljenneet

iii

olisivat teljenneet

eivät olisi teljenneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

teljennen

en teljenne

ii

teljennet

et teljenne

iii

teljennee

ei teljenne

Plural

Positive

Negative

i

teljennemme

emme teljenne

ii

teljennette

ette teljenne

iii

teljennevät

eivät teljenne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen teljennyt

en liene teljennyt

ii

lienet teljennyt

et liene teljennyt

iii

lienee teljennyt

ei liene teljennyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme teljenneet

emme liene teljenneet

ii

lienette teljenneet

ette liene teljenneet

iii

lienevät teljenneet

eivät liene teljenneet

Imperative

Singular

i

-

ii

telkeä

iii

teljetköön

Plural

i

teljetkäämme

ii

teljetkää

iii

teljetkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

teljetä

Tra

-ksi

teljetäksensä / teljetäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

teljetessä

Ins

-in

teljeten

Ine

-ssa

teljettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

telkeämään

Ine

-ssa

telkeämässä

Ela

-sta

telkeämästä

Ade

-lla

telkeämällä

Abe

-tta

telkeämättä

Ins

-in

telkeämän

Ins

-in

teljettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

telkeäminen

Par

-ta

telkeämistä

Infinitive V

telkeämäisillänsä / telkeämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

teljetään

ei teljetä

Imperfect

teljettiin

ei teljetty

Potential

teljettäneen

ei teljettäne

Conditional

teljettäisiin

ei teljettäisi

Imperative Present

teljettäköön

älköön teljettäkö

Imperative Perfect

olkoon teljetty

älköön teljetty

Positive

Negative

Present

teljetään

ei teljetä

Imperfect

teljettiin

ei teljetty

Potential

teljettäneen

ei teljettäne

Conditional

teljettäisiin

ei teljettäisi

Imperative Present

teljettäköön

älköön teljettäkö

Imperative Perfect

olkoon teljetty

älköön teljetty

Participle

Active

Passive

1st

telkeävä

teljettävä

2nd

teljennyt

teljetty

3rd

telkeämä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

telki

teljet

Par

-ta

telkeä

telkiä

Gen

-n

teljen

telkien

Ill

mihin

telkeen

telkiin

Ine

-ssa

teljessä

teljissä

Ela

-sta

teljestä

teljistä

All

-lle

teljelle

teljille

Ade

-lla

teljellä

teljillä

Abl

-lta

teljeltä

teljiltä

Tra

-ksi

teljeksi

teljiksi

Ess

-na

telkenä

telkinä

Abe

-tta

teljettä

teljittä

Com

-ne

-

telkine

Ins

-in

-

teljin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

telki

teljet

Par

-ta

telkeä

telkiä

Gen

-n

teljen

telkien

Ill

mihin

telkeen

telkiin

Ine

-ssa

teljessä

teljissä

Ela

-sta

teljestä

teljistä

All

-lle

teljelle

teljille

Ade

-lla

teljellä

teljillä

Abl

-lta

teljeltä

teljiltä

Tra

-ksi

teljeksi

teljiksi

Ess

-na

telkenä

telkinä

Abe

-tta

teljettä

teljittä

Com

-ne

-

telkine

Ins

-in

-

teljin

bolt pultti, salpa, telki, salama, nuoli, kangaspakka
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus v8; Europarl; Tanzil; OPUS-ParaCrawl; Tilde MODEL; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Telki oli rikki. The latch was broken. Telki putosi maahan. The latch fell to the ground. Hän sulki oven teljellä. He closed the door with the bolt. Ovi sulkeutui telkien taakse. The door closed behind the bolt. En löytänyt avainta teljelle. I couldn't find the key for the bolt. Hän korjasi rikkinäisen teljen. He fixed the broken bolt. Onko kiire telkien taakse? In a hurry to get locked up, huh? Telkien asentoa säädettiin hieman. The position of the latch was adjusted slightly. Myyjä on nyt telkien takana. Which bar association do you belong to? He suuntasivat teljet kohti lattiaa. They aimed the bolts towards the floor. Show more arrow right

Wiktionary

bolt (door bolt; lock bolt) Show more arrow right teljetä telkien taakse telkien takana Show more arrow right From Proto-Finnic telki, probably borrowed from Proto-Germanic telgô. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telkeni

telkeni

telkesi

telkesi

telkensä

telkensä

Par

-ta

telkeäni

telkiäni

telkeäsi

telkiäsi

telkeänsä / telkeään

telkiänsä / telkiään

Gen

-n

telkeni

telkieni

telkesi

telkiesi

telkensä

telkiensä

Ill

mihin

telkeeni

telkiini

telkeesi

telkiisi

telkeensä

telkiinsä

Ine

-ssa

teljessäni

teljissäni

teljessäsi

teljissäsi

teljessänsä / teljessään

teljissänsä / teljissään

Ela

-sta

teljestäni

teljistäni

teljestäsi

teljistäsi

teljestänsä / teljestään

teljistänsä / teljistään

All

-lle

teljelleni

teljilleni

teljellesi

teljillesi

teljellensä / teljelleen

teljillensä / teljilleän

Ade

-lla

teljelläni

teljilläni

teljelläsi

teljilläsi

teljellänsä / teljellään

teljillänsä / teljillään

Abl

-lta

teljeltäni

teljiltäni

teljeltäsi

teljiltäsi

teljeltänsä / teljeltään

teljiltänsä / teljiltään

Tra

-ksi

teljekseni

teljikseni

teljeksesi

teljiksesi

teljeksensä / teljekseen

teljiksensä / teljikseen

Ess

-na

telkenäni

telkinäni

telkenäsi

telkinäsi

telkenänsä / telkenään

telkinänsä / telkinään

Abe

-tta

teljettäni

teljittäni

teljettäsi

teljittäsi

teljettänsä / teljettään

teljittänsä / teljittään

Com

-ne

-

telkineni

-

telkinesi

-

telkinensä / telkineen

Singular

Plural

Nom

-

telkeni

telkesi

telkensä

telkeni

telkesi

telkensä

Par

-ta

telkeäni

telkeäsi

telkeänsä / telkeään

telkiäni

telkiäsi

telkiänsä / telkiään

Gen

-n

telkeni

telkesi

telkensä

telkieni

telkiesi

telkiensä

Ill

mihin

telkeeni

telkeesi

telkeensä

telkiini

telkiisi

telkiinsä

Ine

-ssa

teljessäni

teljessäsi

teljessänsä / teljessään

teljissäni

teljissäsi

teljissänsä / teljissään

Ela

-sta

teljestäni

teljestäsi

teljestänsä / teljestään

teljistäni

teljistäsi

teljistänsä / teljistään

All

-lle

teljelleni

teljellesi

teljellensä / teljelleen

teljilleni

teljillesi

teljillensä / teljilleän

Ade

-lla

teljelläni

teljelläsi

teljellänsä / teljellään

teljilläni

teljilläsi

teljillänsä / teljillään

Abl

-lta

teljeltäni

teljeltäsi

teljeltänsä / teljeltään

teljiltäni

teljiltäsi

teljiltänsä / teljiltään

Tra

-ksi

teljekseni

teljeksesi

teljeksensä / teljekseen

teljikseni

teljiksesi

teljiksensä / teljikseen

Ess

-na

telkenäni

telkenäsi

telkenänsä / telkenään

telkinäni

telkinäsi

telkinänsä / telkinään

Abe

-tta

teljettäni

teljettäsi

teljettänsä / teljettään

teljittäni

teljittäsi

teljittänsä / teljittään

Com

-ne

-

-

-

telkineni

telkinesi

telkinensä / telkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telkemme

telkemme

telkenne

telkenne

telkensä

telkensä

Par

-ta

telkeämme

telkiämme

telkeänne

telkiänne

telkeänsä / telkeään

telkiänsä / telkiään

Gen

-n

telkemme

telkiemme

telkenne

telkienne

telkensä

telkiensä

Ill

mihin

telkeemme

telkiimme

telkeenne

telkiinne

telkeensä

telkiinsä

Ine

-ssa

teljessämme

teljissämme

teljessänne

teljissänne

teljessänsä / teljessään

teljissänsä / teljissään

Ela

-sta

teljestämme

teljistämme

teljestänne

teljistänne

teljestänsä / teljestään

teljistänsä / teljistään

All

-lle

teljellemme

teljillemme

teljellenne

teljillenne

teljellensä / teljelleen

teljillensä / teljilleän

Ade

-lla

teljellämme

teljillämme

teljellänne

teljillänne

teljellänsä / teljellään

teljillänsä / teljillään

Abl

-lta

teljeltämme

teljiltämme

teljeltänne

teljiltänne

teljeltänsä / teljeltään

teljiltänsä / teljiltään

Tra

-ksi

teljeksemme

teljiksemme

teljeksenne

teljiksenne

teljeksensä / teljekseen

teljiksensä / teljikseen

Ess

-na

telkenämme

telkinämme

telkenänne

telkinänne

telkenänsä / telkenään

telkinänsä / telkinään

Abe

-tta

teljettämme

teljittämme

teljettänne

teljittänne

teljettänsä / teljettään

teljittänsä / teljittään

Com

-ne

-

telkinemme

-

telkinenne

-

telkinensä / telkineen

Singular

Plural

Nom

-

telkemme

telkenne

telkensä

telkemme

telkenne

telkensä

Par

-ta

telkeämme

telkeänne

telkeänsä / telkeään

telkiämme

telkiänne

telkiänsä / telkiään

Gen

-n

telkemme

telkenne

telkensä

telkiemme

telkienne

telkiensä

Ill

mihin

telkeemme

telkeenne

telkeensä

telkiimme

telkiinne

telkiinsä

Ine

-ssa

teljessämme

teljessänne

teljessänsä / teljessään

teljissämme

teljissänne

teljissänsä / teljissään

Ela

-sta

teljestämme

teljestänne

teljestänsä / teljestään

teljistämme

teljistänne

teljistänsä / teljistään

All

-lle

teljellemme

teljellenne

teljellensä / teljelleen

teljillemme

teljillenne

teljillensä / teljilleän

Ade

-lla

teljellämme

teljellänne

teljellänsä / teljellään

teljillämme

teljillänne

teljillänsä / teljillään

Abl

-lta

teljeltämme

teljeltänne

teljeltänsä / teljeltään

teljiltämme

teljiltänne

teljiltänsä / teljiltään

Tra

-ksi

teljeksemme

teljeksenne

teljeksensä / teljekseen

teljiksemme

teljiksenne

teljiksensä / teljikseen

Ess

-na

telkenämme

telkenänne

telkenänsä / telkenään

telkinämme

telkinänne

telkinänsä / telkinään

Abe

-tta

teljettämme

teljettänne

teljettänsä / teljettään

teljittämme

teljittänne

teljittänsä / teljittään

Com

-ne

-

-

-

telkinemme

telkinenne

telkinensä / telkineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept