logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tee, noun

Word analysis
teesokeri

teesokeri

tee

Noun, Singular Nominative

+ sokeri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL En juo teetä. I don't drink tea. Lämmin tee auttaa flunssassa. Warm tea helps with a cold. Juo teesi. Drink your tea. Mikä on lempiteesi?s-Musta tee. What is your favorite tea? - Black tea. Tässä teesi. Here's your tea, Doc. Ota teetä. Have some tea. Ai, teeni. Ooh, my tea! Juotko teesi? Are you gonna have yours? Teen teetä. I'll make tea. Saat teetä. Made you a tea. Show more arrow right

Wiktionary

(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis) Fin:Mene kauppaan ja osta teetä.Eng:Go to the supermarket and buy some tea. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water) Fin:Haluaisitko teetä?Eng:Would you like some tea? (countable) tea (variety of the tea plant) Fin:Darjeeling on intialainen tee.Eng:Darjeeling is a tea from India. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants) Fin:yrttitee, kamomillatee, minttuteeEng:herb tea, camomile tea, mint tea (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks) Show more arrow right (drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä Show more arrow right As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases. Show more arrow right aamuteehedelmäteehopeateeiltateeirtoteejääteekamomillateekukkateekuplateeminttuteepiparminttuteepussiteeruusunmarjateesitruunateeteeastiastoteehuoneteejuomateekalustoteekannuteekeitinteekuppiteelaatuteelasiteelehdetteelehtiteeleipäteelusikkateemakkarateenjuontiteenkasvatusteenkeitinteenlehdetteenviljelyteepannuteepensasteepussiteepöytäteesekoitusteeseremoniateesieniteesiiviläteetarjoiluteetarjotinteetupateevatiteevesivadelmateeyrttitee Show more arrow right Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē. Show more arrow right

Wikipedia

Tea Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teeni

teesi

teesi

teensä

teensä

Par

-ta

teetäni

teitäni

teetäsi

teitäsi

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teieni

teesi

teiesi

teensä

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teihini

teehesi

teihisi

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teissäni

teessäsi

teissäsi

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teistäni

teestäsi

teistäsi

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teilleni

teellesi

teillesi

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teilläni

teelläsi

teilläsi

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teiltäni

teeltäsi

teiltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teikseni

teeksesi

teiksesi

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teinäni

teenäsi

teinäsi

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teittäni

teettäsi

teittäsi

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teesi

teensä

teeni

teesi

teensä

Par

-ta

teetäni

teetäsi

teetänsä / teetään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teesi

teensä

teieni

teiesi

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teehesi

teehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teessäsi

teessänsä / teessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teestäsi

teestänsä / teestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teellesi

teellensä / teelleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teelläsi

teellänsä / teellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teeltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teeksesi

teeksensä / teekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teenäsi

teenänsä / teenään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teettäsi

teettänsä / teettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teemme

teenne

teenne

teensä

teensä

Par

-ta

teetämme

teitämme

teetänne

teitänne

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teiemme

teenne

teienne

teensä

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teihimme

teehenne

teihinne

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teissämme

teessänne

teissänne

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teistämme

teestänne

teistänne

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teillemme

teellenne

teillenne

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teillämme

teellänne

teillänne

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teiltämme

teeltänne

teiltänne

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teiksemme

teeksenne

teiksenne

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teinämme

teenänne

teinänne

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teittämme

teettänne

teittänne

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teenne

teensä

teemme

teenne

teensä

Par

-ta

teetämme

teetänne

teetänsä / teetään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teenne

teensä

teiemme

teienne

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teehenne

teehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teessänne

teessänsä / teessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teestänne

teestänsä / teestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teellenne

teellensä / teelleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teellänne

teellänsä / teellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teeltänne

teeltänsä / teeltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teeksenne

teeksensä / teekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teenänne

teenänsä / teenään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teettänne

teettänsä / teettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sokeri

sokerit

Par

-ta

sokeria

sokereita / sokereja

Gen

-n

sokerin

sokereitten / sokereiden / sokerien

Ill

mihin

sokeriin

sokereihin

Ine

-ssa

sokerissa

sokereissa

Ela

-sta

sokerista

sokereista

All

-lle

sokerille

sokereille

Ade

-lla

sokerilla

sokereilla

Abl

-lta

sokerilta

sokereilta

Tra

-ksi

sokeriksi

sokereiksi

Ess

-na

sokerina

sokereina

Abe

-tta

sokeritta

sokereitta

Com

-ne

-

sokereine

Ins

-in

-

sokerein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sokeri

sokerit

Par

-ta

sokeria

sokereita / sokereja

Gen

-n

sokerin

sokereitten / sokereiden / sokerien

Ill

mihin

sokeriin

sokereihin

Ine

-ssa

sokerissa

sokereissa

Ela

-sta

sokerista

sokereista

All

-lle

sokerille

sokereille

Ade

-lla

sokerilla

sokereilla

Abl

-lta

sokerilta

sokereilta

Tra

-ksi

sokeriksi

sokereiksi

Ess

-na

sokerina

sokereina

Abe

-tta

sokeritta

sokereitta

Com

-ne

-

sokereine

Ins

-in

-

sokerein

sugar sokeri, muru, kullanmuru
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence ID: 1000-0125-0001-0017; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba, sentence alignment 2345678; Tatoeba Parallel Corpus, file: tatoeba.fi-en.fi, sentence ID: 947329; Korpora.fi Parallel Corpus, file: korpora-fi-en.fi, sentence ID: 12019; Europarl Parallel Corpus - sentence 7344; OPUS 2 Parallel Corpus; SETIMES2 Parallel Corpus, file: setimes2.fi-en.fi, sentence ID: 17071 Sokeri liukenee veteen helposti. Sugar dissolves easily in water. Oletko nähnyt sokeria? Have you seen sugar? Kaipaan sokeria kahviini. I need sugar in my coffee. Haluatko sokeria kahviisi? Do you want sugar in your coffee? Sokeri sulaa helposti lämpimässä nesteessä. Sugar dissolves easily in warm liquid. Äiti osti sokeria leivontaan. Mom bought some sugar for baking. Laita vähän sokeria kahviini. Put some sugar in my coffee. Hän lisäsi teehen sokereista. She added some sugar to the tea. Ostan sokeria leivontaa varten. I am buying sugar for baking. En löytänyt sokeria kaapeista. I didn't find any sugar in the cupboards. Show more arrow right

Wiktionary

sugar Show more arrow right sokerikkosokerinensokeristuasokerisuussokeritonsokeroidasokerointisokeroittaasokeroituasokeroituminen Show more arrow right fariinisokerihedelmäsokerihienosokeriinverttisokerijuurikassokerikidesokerikoivusokerikristallisokerimaitosokerimallassokerimannasokeripaastosokeripalasokeripitkäaikaissokeripuuterisokeripölysokeriraakasokeriraesokeriruokosokeriruskea sokerirypälesokerisirotesokerisokeriaineenvaihduntasokerialkoholisokeriastiasokerihernesokerihumalasokerijuurikassokerikakkusokerikasvisokerikkosokerikorppusokerikulöörisokerikuorrutesokerikuorrutussokerileipomosokerileipurisokeriliemisokerilusikkasokerimaissisokerimuurahainensokerinpalasokerinpalanensokerinsirotinsokerintuotantosokerintuottajasokerioravasokeripalasokeripalanensokeripihditsokeripitoinensokeripitoisuussokeriruokosokeriruokoviljelmäsokerisaksetsokerisirotinsokeristumisindeksisokerisuolatasokerisuolaussokerisäilöntäsokeritasapainosokeritautisokeritautinensokeritautipotilassokeritehdassokeriteollisuussokeritoppasokeritoukkasokerivaahterasokerivesisokerivesikuorrutesokerivesikuorrutustomusokeritoppasokerivaahterasokerivaniljasokerivanilliinisokeriverensokeri Show more arrow right Borrowed from Swedish socker, from Middle Low German sucker, from Italian zucchero; see it for more. Show more arrow right

Wikipedia

Sugar Sugar is the generic name for sweet-tasting, soluble carbohydrates, many of which are used in food. Table sugar, granulated sugar, or regular sugar, refers to sucrose, a disaccharide composed of glucose and fructose. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sokerini

sokerini

sokerisi

sokerisi

sokerinsa

sokerinsa

Par

-ta

sokeriani

sokereitani / sokerejani

sokeriasi

sokereitasi / sokerejasi

sokeriansa / sokeriaan

sokereitansa / sokereitaan / sokerejansa / sokerejaan

Gen

-n

sokerini

sokereitteni / sokereideni / sokerieni

sokerisi

sokereittesi / sokereidesi / sokeriesi

sokerinsa

sokereittensa / sokereidensa / sokeriensa

Ill

mihin

sokeriini

sokereihini

sokeriisi

sokereihisi

sokeriinsa

sokereihinsa

Ine

-ssa

sokerissani

sokereissani

sokerissasi

sokereissasi

sokerissansa / sokerissaan

sokereissansa / sokereissaan

Ela

-sta

sokeristani

sokereistani

sokeristasi

sokereistasi

sokeristansa / sokeristaan

sokereistansa / sokereistaan

All

-lle

sokerilleni

sokereilleni

sokerillesi

sokereillesi

sokerillensa / sokerilleen

sokereillensa / sokereillean

Ade

-lla

sokerillani

sokereillani

sokerillasi

sokereillasi

sokerillansa / sokerillaan

sokereillansa / sokereillaan

Abl

-lta

sokeriltani

sokereiltani

sokeriltasi

sokereiltasi

sokeriltansa / sokeriltaan

sokereiltansa / sokereiltaan

Tra

-ksi

sokerikseni

sokereikseni

sokeriksesi

sokereiksesi

sokeriksensa / sokerikseen

sokereiksensa / sokereikseen

Ess

-na

sokerinani

sokereinani

sokerinasi

sokereinasi

sokerinansa / sokerinaan

sokereinansa / sokereinaan

Abe

-tta

sokerittani

sokereittani

sokerittasi

sokereittasi

sokerittansa / sokerittaan

sokereittansa / sokereittaan

Com

-ne

-

sokereineni

-

sokereinesi

-

sokereinensa / sokereineen

Singular

Plural

Nom

-

sokerini

sokerisi

sokerinsa

sokerini

sokerisi

sokerinsa

Par

-ta

sokeriani

sokeriasi

sokeriansa / sokeriaan

sokereitani / sokerejani

sokereitasi / sokerejasi

sokereitansa / sokereitaan / sokerejansa / sokerejaan

Gen

-n

sokerini

sokerisi

sokerinsa

sokereitteni / sokereideni / sokerieni

sokereittesi / sokereidesi / sokeriesi

sokereittensa / sokereidensa / sokeriensa

Ill

mihin

sokeriini

sokeriisi

sokeriinsa

sokereihini

sokereihisi

sokereihinsa

Ine

-ssa

sokerissani

sokerissasi

sokerissansa / sokerissaan

sokereissani

sokereissasi

sokereissansa / sokereissaan

Ela

-sta

sokeristani

sokeristasi

sokeristansa / sokeristaan

sokereistani

sokereistasi

sokereistansa / sokereistaan

All

-lle

sokerilleni

sokerillesi

sokerillensa / sokerilleen

sokereilleni

sokereillesi

sokereillensa / sokereillean

Ade

-lla

sokerillani

sokerillasi

sokerillansa / sokerillaan

sokereillani

sokereillasi

sokereillansa / sokereillaan

Abl

-lta

sokeriltani

sokeriltasi

sokeriltansa / sokeriltaan

sokereiltani

sokereiltasi

sokereiltansa / sokereiltaan

Tra

-ksi

sokerikseni

sokeriksesi

sokeriksensa / sokerikseen

sokereikseni

sokereiksesi

sokereiksensa / sokereikseen

Ess

-na

sokerinani

sokerinasi

sokerinansa / sokerinaan

sokereinani

sokereinasi

sokereinansa / sokereinaan

Abe

-tta

sokerittani

sokerittasi

sokerittansa / sokerittaan

sokereittani

sokereittasi

sokereittansa / sokereittaan

Com

-ne

-

-

-

sokereineni

sokereinesi

sokereinensa / sokereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sokerimme

sokerimme

sokerinne

sokerinne

sokerinsa

sokerinsa

Par

-ta

sokeriamme

sokereitamme / sokerejamme

sokerianne

sokereitanne / sokerejanne

sokeriansa / sokeriaan

sokereitansa / sokereitaan / sokerejansa / sokerejaan

Gen

-n

sokerimme

sokereittemme / sokereidemme / sokeriemme

sokerinne

sokereittenne / sokereidenne / sokerienne

sokerinsa

sokereittensa / sokereidensa / sokeriensa

Ill

mihin

sokeriimme

sokereihimme

sokeriinne

sokereihinne

sokeriinsa

sokereihinsa

Ine

-ssa

sokerissamme

sokereissamme

sokerissanne

sokereissanne

sokerissansa / sokerissaan

sokereissansa / sokereissaan

Ela

-sta

sokeristamme

sokereistamme

sokeristanne

sokereistanne

sokeristansa / sokeristaan

sokereistansa / sokereistaan

All

-lle

sokerillemme

sokereillemme

sokerillenne

sokereillenne

sokerillensa / sokerilleen

sokereillensa / sokereillean

Ade

-lla

sokerillamme

sokereillamme

sokerillanne

sokereillanne

sokerillansa / sokerillaan

sokereillansa / sokereillaan

Abl

-lta

sokeriltamme

sokereiltamme

sokeriltanne

sokereiltanne

sokeriltansa / sokeriltaan

sokereiltansa / sokereiltaan

Tra

-ksi

sokeriksemme

sokereiksemme

sokeriksenne

sokereiksenne

sokeriksensa / sokerikseen

sokereiksensa / sokereikseen

Ess

-na

sokerinamme

sokereinamme

sokerinanne

sokereinanne

sokerinansa / sokerinaan

sokereinansa / sokereinaan

Abe

-tta

sokerittamme

sokereittamme

sokerittanne

sokereittanne

sokerittansa / sokerittaan

sokereittansa / sokereittaan

Com

-ne

-

sokereinemme

-

sokereinenne

-

sokereinensa / sokereineen

Singular

Plural

Nom

-

sokerimme

sokerinne

sokerinsa

sokerimme

sokerinne

sokerinsa

Par

-ta

sokeriamme

sokerianne

sokeriansa / sokeriaan

sokereitamme / sokerejamme

sokereitanne / sokerejanne

sokereitansa / sokereitaan / sokerejansa / sokerejaan

Gen

-n

sokerimme

sokerinne

sokerinsa

sokereittemme / sokereidemme / sokeriemme

sokereittenne / sokereidenne / sokerienne

sokereittensa / sokereidensa / sokeriensa

Ill

mihin

sokeriimme

sokeriinne

sokeriinsa

sokereihimme

sokereihinne

sokereihinsa

Ine

-ssa

sokerissamme

sokerissanne

sokerissansa / sokerissaan

sokereissamme

sokereissanne

sokereissansa / sokereissaan

Ela

-sta

sokeristamme

sokeristanne

sokeristansa / sokeristaan

sokereistamme

sokereistanne

sokereistansa / sokereistaan

All

-lle

sokerillemme

sokerillenne

sokerillensa / sokerilleen

sokereillemme

sokereillenne

sokereillensa / sokereillean

Ade

-lla

sokerillamme

sokerillanne

sokerillansa / sokerillaan

sokereillamme

sokereillanne

sokereillansa / sokereillaan

Abl

-lta

sokeriltamme

sokeriltanne

sokeriltansa / sokeriltaan

sokereiltamme

sokereiltanne

sokereiltansa / sokereiltaan

Tra

-ksi

sokeriksemme

sokeriksenne

sokeriksensa / sokerikseen

sokereiksemme

sokereiksenne

sokereiksensa / sokereikseen

Ess

-na

sokerinamme

sokerinanne

sokerinansa / sokerinaan

sokereinamme

sokereinanne

sokereinansa / sokereinaan

Abe

-tta

sokerittamme

sokerittanne

sokerittansa / sokerittaan

sokereittamme

sokereittanne

sokereittansa / sokereittaan

Com

-ne

-

-

-

sokereinemme

sokereinenne

sokereinensa / sokereineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept