logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tee, noun

Word analysis
teekaadin

teekaadin

tee

Noun, Singular Nominative

+ kaadin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL En juo teetä. I don't drink tea. Lämmin tee auttaa flunssassa. Warm tea helps with a cold. Juo teesi. Drink your tea. Mikä on lempiteesi?s-Musta tee. What is your favorite tea? - Black tea. Tässä teesi. Here's your tea, Doc. Ota teetä. Have some tea. Ai, teeni. Ooh, my tea! Juotko teesi? Are you gonna have yours? Teen teetä. I'll make tea. Saat teetä. Made you a tea. Show more arrow right

Wiktionary

(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis) Fin:Mene kauppaan ja osta teetä.Eng:Go to the supermarket and buy some tea. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water) Fin:Haluaisitko teetä?Eng:Would you like some tea? (countable) tea (variety of the tea plant) Fin:Darjeeling on intialainen tee.Eng:Darjeeling is a tea from India. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants) Fin:yrttitee, kamomillatee, minttuteeEng:herb tea, camomile tea, mint tea (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks) Show more arrow right (drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä Show more arrow right As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases. Show more arrow right aamuteehedelmäteehopeateeiltateeirtoteejääteekamomillateekukkateekuplateeminttuteepiparminttuteepussiteeruusunmarjateesitruunateeteeastiastoteehuoneteejuomateekalustoteekannuteekeitinteekuppiteelaatuteelasiteelehdetteelehtiteeleipäteelusikkateemakkarateenjuontiteenkasvatusteenkeitinteenlehdetteenviljelyteepannuteepensasteepussiteepöytäteesekoitusteeseremoniateesieniteesiiviläteetarjoiluteetarjotinteetupateevatiteevesivadelmateeyrttitee Show more arrow right Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē. Show more arrow right

Wikipedia

Tea Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teeni

teesi

teesi

teensä

teensä

Par

-ta

teetäni

teitäni

teetäsi

teitäsi

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teieni

teesi

teiesi

teensä

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teihini

teehesi

teihisi

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teissäni

teessäsi

teissäsi

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teistäni

teestäsi

teistäsi

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teilleni

teellesi

teillesi

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teilläni

teelläsi

teilläsi

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teiltäni

teeltäsi

teiltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teikseni

teeksesi

teiksesi

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teinäni

teenäsi

teinäsi

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teittäni

teettäsi

teittäsi

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teesi

teensä

teeni

teesi

teensä

Par

-ta

teetäni

teetäsi

teetänsä / teetään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teesi

teensä

teieni

teiesi

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teehesi

teehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teessäsi

teessänsä / teessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teestäsi

teestänsä / teestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teellesi

teellensä / teelleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teelläsi

teellänsä / teellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teeltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teeksesi

teeksensä / teekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teenäsi

teenänsä / teenään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teettäsi

teettänsä / teettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teemme

teenne

teenne

teensä

teensä

Par

-ta

teetämme

teitämme

teetänne

teitänne

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teiemme

teenne

teienne

teensä

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teihimme

teehenne

teihinne

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teissämme

teessänne

teissänne

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teistämme

teestänne

teistänne

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teillemme

teellenne

teillenne

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teillämme

teellänne

teillänne

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teiltämme

teeltänne

teiltänne

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teiksemme

teeksenne

teiksenne

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teinämme

teenänne

teinänne

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teittämme

teettänne

teittänne

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teenne

teensä

teemme

teenne

teensä

Par

-ta

teetämme

teetänne

teetänsä / teetään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teenne

teensä

teiemme

teienne

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teehenne

teehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teessänne

teessänsä / teessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teestänne

teestänsä / teestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teellenne

teellensä / teelleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teellänne

teellänsä / teellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teeltänne

teeltänsä / teeltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teeksenne

teeksensä / teekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teenänne

teenänsä / teenään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teettänne

teettänsä / teettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaadin

kaatimet

Par

-ta

kaadinta

kaatimia

Gen

-n

kaatimen

kaatimien / kaadinten

Ill

mihin

kaatimeen

kaatimiin

Ine

-ssa

kaatimessa

kaatimissa

Ela

-sta

kaatimesta

kaatimista

All

-lle

kaatimelle

kaatimille

Ade

-lla

kaatimella

kaatimilla

Abl

-lta

kaatimelta

kaatimilta

Tra

-ksi

kaatimeksi

kaatimiksi

Ess

-na

kaatimena

kaatimina

Abe

-tta

kaatimetta

kaatimitta

Com

-ne

-

kaatimine

Ins

-in

-

kaatimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaadin

kaatimet

Par

-ta

kaadinta

kaatimia

Gen

-n

kaatimen

kaatimien / kaadinten

Ill

mihin

kaatimeen

kaatimiin

Ine

-ssa

kaatimessa

kaatimissa

Ela

-sta

kaatimesta

kaatimista

All

-lle

kaatimelle

kaatimille

Ade

-lla

kaatimella

kaatimilla

Abl

-lta

kaatimelta

kaatimilta

Tra

-ksi

kaatimeksi

kaatimiksi

Ess

-na

kaatimena

kaatimina

Abe

-tta

kaatimetta

kaatimitta

Com

-ne

-

kaatimine

Ins

-in

-

kaatimin

jug kannu, kaadin, ruukku, pytty, vankila
ewer vesikannu, kannu, kaadin
Show more arrow right
OpenSubtitles; EMEA; Europarl parallel corpus, sentence number 258048.; Europarl; OPUS europarl v7, sentence number 14344.; KDE4; Tatoeba parallel corpus, sentence number 8811800.; tmClass Kaadin meni rikki. The jar broke. Hän kaatoi vettä kaadin. He poured water into the jug. Kaadin oli täynnä kahvia. The coffee pot was full of coffee. Kaadin kaadettiin lattialle. The pitcher was knocked over on the floor. Kaadin oli rikki ja valutti vettä. The jug was broken and leaking water. Tarjoilija otti kaadin ja käveli tyylikkäästi pois. The waiter took the pot and walked away stylishly. Tarvitsen lisää kaadinta. I need another pitcher. Kannut ja kaatimet. Jugs and pitchers. Karahvit, kaatimet ja kannut. Decanters, jugs and pitchers. Kaatimet, Kannut ja karahvit. Pitchers, Jugs and decanters. Show more arrow right

Wiktionary

jug Show more arrow right kaataa +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaatimeni

kaatimeni

kaatimesi

kaatimesi

kaatimensa

kaatimensa

Par

-ta

kaadintani

kaatimiani

kaadintasi

kaatimiasi

kaadintansa / kaadintaan

kaatimiansa / kaatimiaan

Gen

-n

kaatimeni

kaatimieni / kaadinteni

kaatimesi

kaatimiesi / kaadintesi

kaatimensa

kaatimiensa / kaadintensa

Ill

mihin

kaatimeeni

kaatimiini

kaatimeesi

kaatimiisi

kaatimeensa

kaatimiinsa

Ine

-ssa

kaatimessani

kaatimissani

kaatimessasi

kaatimissasi

kaatimessansa / kaatimessaan

kaatimissansa / kaatimissaan

Ela

-sta

kaatimestani

kaatimistani

kaatimestasi

kaatimistasi

kaatimestansa / kaatimestaan

kaatimistansa / kaatimistaan

All

-lle

kaatimelleni

kaatimilleni

kaatimellesi

kaatimillesi

kaatimellensa / kaatimelleen

kaatimillensa / kaatimillean

Ade

-lla

kaatimellani

kaatimillani

kaatimellasi

kaatimillasi

kaatimellansa / kaatimellaan

kaatimillansa / kaatimillaan

Abl

-lta

kaatimeltani

kaatimiltani

kaatimeltasi

kaatimiltasi

kaatimeltansa / kaatimeltaan

kaatimiltansa / kaatimiltaan

Tra

-ksi

kaatimekseni

kaatimikseni

kaatimeksesi

kaatimiksesi

kaatimeksensa / kaatimekseen

kaatimiksensa / kaatimikseen

Ess

-na

kaatimenani

kaatiminani

kaatimenasi

kaatiminasi

kaatimenansa / kaatimenaan

kaatiminansa / kaatiminaan

Abe

-tta

kaatimettani

kaatimittani

kaatimettasi

kaatimittasi

kaatimettansa / kaatimettaan

kaatimittansa / kaatimittaan

Com

-ne

-

kaatimineni

-

kaatiminesi

-

kaatiminensa / kaatimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaatimeni

kaatimesi

kaatimensa

kaatimeni

kaatimesi

kaatimensa

Par

-ta

kaadintani

kaadintasi

kaadintansa / kaadintaan

kaatimiani

kaatimiasi

kaatimiansa / kaatimiaan

Gen

-n

kaatimeni

kaatimesi

kaatimensa

kaatimieni / kaadinteni

kaatimiesi / kaadintesi

kaatimiensa / kaadintensa

Ill

mihin

kaatimeeni

kaatimeesi

kaatimeensa

kaatimiini

kaatimiisi

kaatimiinsa

Ine

-ssa

kaatimessani

kaatimessasi

kaatimessansa / kaatimessaan

kaatimissani

kaatimissasi

kaatimissansa / kaatimissaan

Ela

-sta

kaatimestani

kaatimestasi

kaatimestansa / kaatimestaan

kaatimistani

kaatimistasi

kaatimistansa / kaatimistaan

All

-lle

kaatimelleni

kaatimellesi

kaatimellensa / kaatimelleen

kaatimilleni

kaatimillesi

kaatimillensa / kaatimillean

Ade

-lla

kaatimellani

kaatimellasi

kaatimellansa / kaatimellaan

kaatimillani

kaatimillasi

kaatimillansa / kaatimillaan

Abl

-lta

kaatimeltani

kaatimeltasi

kaatimeltansa / kaatimeltaan

kaatimiltani

kaatimiltasi

kaatimiltansa / kaatimiltaan

Tra

-ksi

kaatimekseni

kaatimeksesi

kaatimeksensa / kaatimekseen

kaatimikseni

kaatimiksesi

kaatimiksensa / kaatimikseen

Ess

-na

kaatimenani

kaatimenasi

kaatimenansa / kaatimenaan

kaatiminani

kaatiminasi

kaatiminansa / kaatiminaan

Abe

-tta

kaatimettani

kaatimettasi

kaatimettansa / kaatimettaan

kaatimittani

kaatimittasi

kaatimittansa / kaatimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaatimineni

kaatiminesi

kaatiminensa / kaatimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaatimemme

kaatimemme

kaatimenne

kaatimenne

kaatimensa

kaatimensa

Par

-ta

kaadintamme

kaatimiamme

kaadintanne

kaatimianne

kaadintansa / kaadintaan

kaatimiansa / kaatimiaan

Gen

-n

kaatimemme

kaatimiemme / kaadintemme

kaatimenne

kaatimienne / kaadintenne

kaatimensa

kaatimiensa / kaadintensa

Ill

mihin

kaatimeemme

kaatimiimme

kaatimeenne

kaatimiinne

kaatimeensa

kaatimiinsa

Ine

-ssa

kaatimessamme

kaatimissamme

kaatimessanne

kaatimissanne

kaatimessansa / kaatimessaan

kaatimissansa / kaatimissaan

Ela

-sta

kaatimestamme

kaatimistamme

kaatimestanne

kaatimistanne

kaatimestansa / kaatimestaan

kaatimistansa / kaatimistaan

All

-lle

kaatimellemme

kaatimillemme

kaatimellenne

kaatimillenne

kaatimellensa / kaatimelleen

kaatimillensa / kaatimillean

Ade

-lla

kaatimellamme

kaatimillamme

kaatimellanne

kaatimillanne

kaatimellansa / kaatimellaan

kaatimillansa / kaatimillaan

Abl

-lta

kaatimeltamme

kaatimiltamme

kaatimeltanne

kaatimiltanne

kaatimeltansa / kaatimeltaan

kaatimiltansa / kaatimiltaan

Tra

-ksi

kaatimeksemme

kaatimiksemme

kaatimeksenne

kaatimiksenne

kaatimeksensa / kaatimekseen

kaatimiksensa / kaatimikseen

Ess

-na

kaatimenamme

kaatiminamme

kaatimenanne

kaatiminanne

kaatimenansa / kaatimenaan

kaatiminansa / kaatiminaan

Abe

-tta

kaatimettamme

kaatimittamme

kaatimettanne

kaatimittanne

kaatimettansa / kaatimettaan

kaatimittansa / kaatimittaan

Com

-ne

-

kaatiminemme

-

kaatiminenne

-

kaatiminensa / kaatimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaatimemme

kaatimenne

kaatimensa

kaatimemme

kaatimenne

kaatimensa

Par

-ta

kaadintamme

kaadintanne

kaadintansa / kaadintaan

kaatimiamme

kaatimianne

kaatimiansa / kaatimiaan

Gen

-n

kaatimemme

kaatimenne

kaatimensa

kaatimiemme / kaadintemme

kaatimienne / kaadintenne

kaatimiensa / kaadintensa

Ill

mihin

kaatimeemme

kaatimeenne

kaatimeensa

kaatimiimme

kaatimiinne

kaatimiinsa

Ine

-ssa

kaatimessamme

kaatimessanne

kaatimessansa / kaatimessaan

kaatimissamme

kaatimissanne

kaatimissansa / kaatimissaan

Ela

-sta

kaatimestamme

kaatimestanne

kaatimestansa / kaatimestaan

kaatimistamme

kaatimistanne

kaatimistansa / kaatimistaan

All

-lle

kaatimellemme

kaatimellenne

kaatimellensa / kaatimelleen

kaatimillemme

kaatimillenne

kaatimillensa / kaatimillean

Ade

-lla

kaatimellamme

kaatimellanne

kaatimellansa / kaatimellaan

kaatimillamme

kaatimillanne

kaatimillansa / kaatimillaan

Abl

-lta

kaatimeltamme

kaatimeltanne

kaatimeltansa / kaatimeltaan

kaatimiltamme

kaatimiltanne

kaatimiltansa / kaatimiltaan

Tra

-ksi

kaatimeksemme

kaatimeksenne

kaatimeksensa / kaatimekseen

kaatimiksemme

kaatimiksenne

kaatimiksensa / kaatimikseen

Ess

-na

kaatimenamme

kaatimenanne

kaatimenansa / kaatimenaan

kaatiminamme

kaatiminanne

kaatiminansa / kaatiminaan

Abe

-tta

kaatimettamme

kaatimettanne

kaatimettansa / kaatimettaan

kaatimittamme

kaatimittanne

kaatimittansa / kaatimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaatiminemme

kaatiminenne

kaatiminensa / kaatimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept