teekaadin |
Noun, Singular Nominative |
|
+ kaadin |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tee |
teet |
Par |
-ta |
teetä |
teitä |
Gen |
-n |
teen |
teien |
Ill |
mihin |
teehen |
teihin |
Ine |
-ssa |
teessä |
teissä |
Ela |
-sta |
teestä |
teistä |
All |
-lle |
teelle |
teille |
Ade |
-lla |
teellä |
teillä |
Abl |
-lta |
teeltä |
teiltä |
Tra |
-ksi |
teeksi |
teiksi |
Ess |
-na |
teenä |
teinä |
Abe |
-tta |
teettä |
teittä |
Com |
-ne |
- |
teine |
Ins |
-in |
- |
tein |
Singular
Plural
Nom
-
tee
teet
Par
-ta
teetä
teitä
Gen
-n
teen
teien
Ill
mihin
teehen
teihin
Ine
-ssa
teessä
teissä
Ela
-sta
teestä
teistä
All
-lle
teelle
teille
Ade
-lla
teellä
teillä
Abl
-lta
teeltä
teiltä
Tra
-ksi
teeksi
teiksi
Ess
-na
teenä
teinä
Abe
-tta
teettä
teittä
Com
-ne
-
teine
Ins
-in
-
tein
| tea | tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria |
| char | siivooja, tee |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tee |
tee |
tee |
tee |
tee |
tee |
Par |
-ta |
teetä |
teitä |
teetä |
teitä |
teetä |
teitä |
Gen |
-n |
tee |
teie |
tee |
teie |
tee |
teie |
Ill |
mihin |
teehe |
teihi |
teehe |
teihi |
teehe |
teihi |
Ine |
-ssa |
teessä |
teissä |
teessä |
teissä |
teessä |
teissä |
Ela |
-sta |
teestä |
teistä |
teestä |
teistä |
teestä |
teistä |
All |
-lle |
teelle |
teille |
teelle |
teille |
teelle |
teille |
Ade |
-lla |
teellä |
teillä |
teellä |
teillä |
teellä |
teillä |
Abl |
-lta |
teeltä |
teiltä |
teeltä |
teiltä |
teeltä |
teiltä |
Tra |
-ksi |
teekse |
teikse |
teekse |
teikse |
teekse |
teikse |
Ess |
-na |
teenä |
teinä |
teenä |
teinä |
teenä |
teinä |
Abe |
-tta |
teettä |
teittä |
teettä |
teittä |
teettä |
teittä |
Com |
-ne |
- |
teine |
- |
teine |
- |
teine |
Singular
Plural
Nom
-
tee
tee
tee
tee
tee
tee
Par
-ta
teetä
teetä
teetä
teitä
teitä
teitä
Gen
-n
tee
tee
tee
teie
teie
teie
Ill
mihin
teehe
teehe
teehe
teihi
teihi
teihi
Ine
-ssa
teessä
teessä
teessä
teissä
teissä
teissä
Ela
-sta
teestä
teestä
teestä
teistä
teistä
teistä
All
-lle
teelle
teelle
teelle
teille
teille
teille
Ade
-lla
teellä
teellä
teellä
teillä
teillä
teillä
Abl
-lta
teeltä
teeltä
teeltä
teiltä
teiltä
teiltä
Tra
-ksi
teekse
teekse
teekse
teikse
teikse
teikse
Ess
-na
teenä
teenä
teenä
teinä
teinä
teinä
Abe
-tta
teettä
teettä
teettä
teittä
teittä
teittä
Com
-ne
-
-
-
teine
teine
teine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tee |
tee |
tee |
tee |
tee |
tee |
Par |
-ta |
teetä |
teitä |
teetä |
teitä |
teetä |
teitä |
Gen |
-n |
tee |
teie |
tee |
teie |
tee |
teie |
Ill |
mihin |
teehe |
teihi |
teehe |
teihi |
teehe |
teihi |
Ine |
-ssa |
teessä |
teissä |
teessä |
teissä |
teessä |
teissä |
Ela |
-sta |
teestä |
teistä |
teestä |
teistä |
teestä |
teistä |
All |
-lle |
teelle |
teille |
teelle |
teille |
teelle |
teille |
Ade |
-lla |
teellä |
teillä |
teellä |
teillä |
teellä |
teillä |
Abl |
-lta |
teeltä |
teiltä |
teeltä |
teiltä |
teeltä |
teiltä |
Tra |
-ksi |
teekse |
teikse |
teekse |
teikse |
teekse |
teikse |
Ess |
-na |
teenä |
teinä |
teenä |
teinä |
teenä |
teinä |
Abe |
-tta |
teettä |
teittä |
teettä |
teittä |
teettä |
teittä |
Com |
-ne |
- |
teine |
- |
teine |
- |
teine |
Singular
Plural
Nom
-
tee
tee
tee
tee
tee
tee
Par
-ta
teetä
teetä
teetä
teitä
teitä
teitä
Gen
-n
tee
tee
tee
teie
teie
teie
Ill
mihin
teehe
teehe
teehe
teihi
teihi
teihi
Ine
-ssa
teessä
teessä
teessä
teissä
teissä
teissä
Ela
-sta
teestä
teestä
teestä
teistä
teistä
teistä
All
-lle
teelle
teelle
teelle
teille
teille
teille
Ade
-lla
teellä
teellä
teellä
teillä
teillä
teillä
Abl
-lta
teeltä
teeltä
teeltä
teiltä
teiltä
teiltä
Tra
-ksi
teekse
teekse
teekse
teikse
teikse
teikse
Ess
-na
teenä
teenä
teenä
teinä
teinä
teinä
Abe
-tta
teettä
teettä
teettä
teittä
teittä
teittä
Com
-ne
-
-
-
teine
teine
teine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaadin |
kaatimet |
Par |
-ta |
kaadinta |
kaatimia |
Gen |
-n |
kaatimen |
kaatimien / kaadinten |
Ill |
mihin |
kaatimeen |
kaatimiin |
Ine |
-ssa |
kaatimessa |
kaatimissa |
Ela |
-sta |
kaatimesta |
kaatimista |
All |
-lle |
kaatimelle |
kaatimille |
Ade |
-lla |
kaatimella |
kaatimilla |
Abl |
-lta |
kaatimelta |
kaatimilta |
Tra |
-ksi |
kaatimeksi |
kaatimiksi |
Ess |
-na |
kaatimena |
kaatimina |
Abe |
-tta |
kaatimetta |
kaatimitta |
Com |
-ne |
- |
kaatimine |
Ins |
-in |
- |
kaatimin |
Singular
Plural
Nom
-
kaadin
kaatimet
Par
-ta
kaadinta
kaatimia
Gen
-n
kaatimen
kaatimien / kaadinten
Ill
mihin
kaatimeen
kaatimiin
Ine
-ssa
kaatimessa
kaatimissa
Ela
-sta
kaatimesta
kaatimista
All
-lle
kaatimelle
kaatimille
Ade
-lla
kaatimella
kaatimilla
Abl
-lta
kaatimelta
kaatimilta
Tra
-ksi
kaatimeksi
kaatimiksi
Ess
-na
kaatimena
kaatimina
Abe
-tta
kaatimetta
kaatimitta
Com
-ne
-
kaatimine
Ins
-in
-
kaatimin
| jug | kannu, kaadin, ruukku, pytty, vankila |
| ewer | vesikannu, kannu, kaadin |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
Par |
-ta |
kaadinta |
kaatimia |
kaadinta |
kaatimia |
kaadinta |
kaatimia |
Gen |
-n |
kaatime |
kaatimie |
kaatime |
kaatimie |
kaatime |
kaatimie |
Ill |
mihin |
kaatimee |
kaatimii |
kaatimee |
kaatimii |
kaatimee |
kaatimii |
Ine |
-ssa |
kaatimessa |
kaatimissa |
kaatimessa |
kaatimissa |
kaatimessa |
kaatimissa |
Ela |
-sta |
kaatimesta |
kaatimista |
kaatimesta |
kaatimista |
kaatimesta |
kaatimista |
All |
-lle |
kaatimelle |
kaatimille |
kaatimelle |
kaatimille |
kaatimelle |
kaatimille |
Ade |
-lla |
kaatimella |
kaatimilla |
kaatimella |
kaatimilla |
kaatimella |
kaatimilla |
Abl |
-lta |
kaatimelta |
kaatimilta |
kaatimelta |
kaatimilta |
kaatimelta |
kaatimilta |
Tra |
-ksi |
kaatimekse |
kaatimikse |
kaatimekse |
kaatimikse |
kaatimekse |
kaatimikse |
Ess |
-na |
kaatimena |
kaatimina |
kaatimena |
kaatimina |
kaatimena |
kaatimina |
Abe |
-tta |
kaatimetta |
kaatimitta |
kaatimetta |
kaatimitta |
kaatimetta |
kaatimitta |
Com |
-ne |
- |
kaatimine |
- |
kaatimine |
- |
kaatimine |
Singular
Plural
Nom
-
kaatime
kaatime
kaatime
kaatime
kaatime
kaatime
Par
-ta
kaadinta
kaadinta
kaadinta
kaatimia
kaatimia
kaatimia
Gen
-n
kaatime
kaatime
kaatime
kaatimie
kaatimie
kaatimie
Ill
mihin
kaatimee
kaatimee
kaatimee
kaatimii
kaatimii
kaatimii
Ine
-ssa
kaatimessa
kaatimessa
kaatimessa
kaatimissa
kaatimissa
kaatimissa
Ela
-sta
kaatimesta
kaatimesta
kaatimesta
kaatimista
kaatimista
kaatimista
All
-lle
kaatimelle
kaatimelle
kaatimelle
kaatimille
kaatimille
kaatimille
Ade
-lla
kaatimella
kaatimella
kaatimella
kaatimilla
kaatimilla
kaatimilla
Abl
-lta
kaatimelta
kaatimelta
kaatimelta
kaatimilta
kaatimilta
kaatimilta
Tra
-ksi
kaatimekse
kaatimekse
kaatimekse
kaatimikse
kaatimikse
kaatimikse
Ess
-na
kaatimena
kaatimena
kaatimena
kaatimina
kaatimina
kaatimina
Abe
-tta
kaatimetta
kaatimetta
kaatimetta
kaatimitta
kaatimitta
kaatimitta
Com
-ne
-
-
-
kaatimine
kaatimine
kaatimine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
kaatime |
Par |
-ta |
kaadinta |
kaatimia |
kaadinta |
kaatimia |
kaadinta |
kaatimia |
Gen |
-n |
kaatime |
kaatimie |
kaatime |
kaatimie |
kaatime |
kaatimie |
Ill |
mihin |
kaatimee |
kaatimii |
kaatimee |
kaatimii |
kaatimee |
kaatimii |
Ine |
-ssa |
kaatimessa |
kaatimissa |
kaatimessa |
kaatimissa |
kaatimessa |
kaatimissa |
Ela |
-sta |
kaatimesta |
kaatimista |
kaatimesta |
kaatimista |
kaatimesta |
kaatimista |
All |
-lle |
kaatimelle |
kaatimille |
kaatimelle |
kaatimille |
kaatimelle |
kaatimille |
Ade |
-lla |
kaatimella |
kaatimilla |
kaatimella |
kaatimilla |
kaatimella |
kaatimilla |
Abl |
-lta |
kaatimelta |
kaatimilta |
kaatimelta |
kaatimilta |
kaatimelta |
kaatimilta |
Tra |
-ksi |
kaatimekse |
kaatimikse |
kaatimekse |
kaatimikse |
kaatimekse |
kaatimikse |
Ess |
-na |
kaatimena |
kaatimina |
kaatimena |
kaatimina |
kaatimena |
kaatimina |
Abe |
-tta |
kaatimetta |
kaatimitta |
kaatimetta |
kaatimitta |
kaatimetta |
kaatimitta |
Com |
-ne |
- |
kaatimine |
- |
kaatimine |
- |
kaatimine |
Singular
Plural
Nom
-
kaatime
kaatime
kaatime
kaatime
kaatime
kaatime
Par
-ta
kaadinta
kaadinta
kaadinta
kaatimia
kaatimia
kaatimia
Gen
-n
kaatime
kaatime
kaatime
kaatimie
kaatimie
kaatimie
Ill
mihin
kaatimee
kaatimee
kaatimee
kaatimii
kaatimii
kaatimii
Ine
-ssa
kaatimessa
kaatimessa
kaatimessa
kaatimissa
kaatimissa
kaatimissa
Ela
-sta
kaatimesta
kaatimesta
kaatimesta
kaatimista
kaatimista
kaatimista
All
-lle
kaatimelle
kaatimelle
kaatimelle
kaatimille
kaatimille
kaatimille
Ade
-lla
kaatimella
kaatimella
kaatimella
kaatimilla
kaatimilla
kaatimilla
Abl
-lta
kaatimelta
kaatimelta
kaatimelta
kaatimilta
kaatimilta
kaatimilta
Tra
-ksi
kaatimekse
kaatimekse
kaatimekse
kaatimikse
kaatimikse
kaatimikse
Ess
-na
kaatimena
kaatimena
kaatimena
kaatimina
kaatimina
kaatimina
Abe
-tta
kaatimetta
kaatimetta
kaatimetta
kaatimitta
kaatimitta
kaatimitta
Com
-ne
-
-
-
kaatimine
kaatimine
kaatimine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net