taltioinut |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
||
| record | |
| to record | |
| store | |
| capture | |
| to capture |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioin |
|
ii |
taltioit |
|
iii |
taltioi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioimme / taltioidaan |
|
ii |
taltioitte |
|
iii |
taltioivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioin |
|
ii |
taltioit |
|
iii |
taltioi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioimme / taltioitiin |
|
ii |
taltioitte |
|
iii |
taltioivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme taltioineet |
emme ole taltioineet |
ii |
olette taltioineet |
ette ole taltioineet |
iii |
ovat taltioineet |
eivät ole taltioineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme taltioineet |
emme olleet taltioineet |
ii |
olitte taltioineet |
ette olleet taltioineet |
iii |
olivat taltioineet |
eivät olleet taltioineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioisin |
|
ii |
taltioisit |
|
iii |
taltioisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioisimme |
|
ii |
taltioisitte |
|
iii |
taltioisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme taltioineet |
emme olisi taltioineet |
ii |
olisitte taltioineet |
ette olisi taltioineet |
iii |
olisivat taltioineet |
eivät olisi taltioineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioinen |
en taltioine |
ii |
taltioinet |
et taltioine |
iii |
taltioinee |
ei taltioine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
taltioinemme |
emme taltioine |
ii |
taltioinette |
ette taltioine |
iii |
taltioinevat |
eivät taltioine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme taltioineet |
emme liene taltioineet |
ii |
lienette taltioineet |
ette liene taltioineet |
iii |
lienevät taltioineet |
eivät liene taltioineet |
Singular
i |
- |
ii |
taltioi |
iii |
taltioikoon |
Plural
i |
taltioikaamme |
ii |
taltioikaa |
iii |
taltioikoot |
Nom |
- |
taltioida |
Tra |
-ksi |
taltioidaksensa / taltioidakseen |
Ine |
-ssa |
taltioidessa |
Ins |
-in |
taltioiden |
Ine |
-ssa |
taltioitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
taltioimaan |
Ine |
-ssa |
taltioimassa |
Ela |
-sta |
taltioimasta |
Ade |
-lla |
taltioimalla |
Abe |
-tta |
taltioimatta |
Ins |
-in |
taltioiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
taltioiminen |
Par |
-ta |
taltioimista |
taltioimaisillaan / taltioimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
taltioidaan |
ei taltioida |
Imperfect |
taltioitiin |
ei taltioitu |
Potential |
taltioitaneen |
ei taltioitane |
Conditional |
taltioitaisiin |
ei taltioitaisi |
Imperative Present |
taltioitakoon |
älköön taltioitako |
Imperative Perfect |
olkoon taltioitu |
älköön taltioitu |
Positive
Negative
Present
taltioidaan
ei taltioida
Imperfect
taltioitiin
ei taltioitu
Potential
taltioitaneen
ei taltioitane
Conditional
taltioitaisiin
ei taltioitaisi
Imperative Present
taltioitakoon
älköön taltioitako
Imperative Perfect
olkoon taltioitu
älköön taltioitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
taltioiva |
taltioitava |
2nd |
taltioitu |
|
3rd |
taltioima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net