logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

syöpä, noun

Word analysis
syöpäsairaalan

syöpäsairaalan

syöpä

Noun, Singular Nominative

+ sairaala

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpä

syövät

Par

-ta

syöpää

syöpiä

Gen

-n

syövän

syöpien

Ill

mihin

syöpään

syöpiin

Ine

-ssa

syövässä

syövissä

Ela

-sta

syövästä

syövistä

All

-lle

syövälle

syöville

Ade

-lla

syövällä

syövillä

Abl

-lta

syövältä

syöviltä

Tra

-ksi

syöväksi

syöviksi

Ess

-na

syöpänä

syöpinä

Abe

-tta

syövättä

syövittä

Com

-ne

-

syöpine

Ins

-in

-

syövin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpä

syövät

Par

-ta

syöpää

syöpiä

Gen

-n

syövän

syöpien

Ill

mihin

syöpään

syöpiin

Ine

-ssa

syövässä

syövissä

Ela

-sta

syövästä

syövistä

All

-lle

syövälle

syöville

Ade

-lla

syövällä

syövillä

Abl

-lta

syövältä

syöviltä

Tra

-ksi

syöväksi

syöviksi

Ess

-na

syöpänä

syöpinä

Abe

-tta

syövättä

syövittä

Com

-ne

-

syöpine

Ins

-in

-

syövin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cancer syöpä, rapu, syöpätauti
carcinoma karsinooma, syöpä
canker syöpä, haavauma
cancerous
Show more arrow right
Finnish-Russian Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence ID: 6698237; Tatoeba, sentence ID: 5056577; jw2019; Tatoeba; OpenSubtitles2018; OpenSubtitles2018, sentence 9876; Helsinki Korp Version 2.0, sentence 345 Syöpä on vakava sairaus. Cancer is a serious illness. Minulla on syöpä. I have cancer. Aiemmin hoidettu syöpä voi uusiutua. Previously treated cancer can recur. Syöpä voi aiheuttaa erilaisia oireita. Cancer can cause various symptoms. Syövän ehkäiseminen. Preventing Cancer. Olen menossa sairaalaan testiin, koska epäilen minulla olevan syöpä. I am going to the hospital for a test because I suspect I have cancer. Tämä ei johdu syövästä. It's not the cancer... He ovat toipumassa syöpänsä jälkeen. They are recovering from cancer. On tärkeää saada syöpä todettua mahdollisimman varhain. It is important to diagnose cancer as early as possible. Syöpä on vakava sairaus, joka vaatii monenlaista hoitoa. Cancer is a serious disease that requires various treatments. Show more arrow right

Wiktionary

(pathology) cancer Show more arrow right koi, koiska, ruumiinmato (archaic) Show more arrow right aitosyöpäaivosyöpäeturauhassyöpähaimasyöpähuulisyöpäihosyöpäimusolmukesyöpäkeuhkosyöpäkielisyöpäkivessyöpäkohdunkaulasyöpäkohtusyöpäluusyöpäluuydinsyöpämahasyöpämaksasyöpämunasarjasyöpämunuaissyöpämännynversosyöpäpaksusuolisyöpäperunasyöpäperäsuolisyöpäpigmenttisolusyöpärintasyöpäsaarekesolusyöpäsappirakkosyöpäsuusyöpäsydänsyöpäsyöpägeenisyöpäkasvainsyöpäkudossyöpäkuolleisuussyöpäkäärylesyöpälapsisyöpälääkesyöpäpesäkesyöpäpotilassyöpäsairaussyöpäsolusyöpätautisyöpätutkimussyöpävaarasyöpävirussyöväntutkimustukikudossyöpätummasolusyöpätyvisolusyöpävatsasyöpäverisyöpäversosyöpä Show more arrow right An archaic active present participle form of the verb syödä (syö- +‎ -pä), meaning "one who eats", so called because the disease was once believed to be caused by a worm that eats the body from inside; thus the archaic terms ruumiinmato (literally “worm of the body”) and koi (“moth”). From syödä (“to eat”) Show more arrow right

Wikipedia

Cancer Cancer is a group of diseases involving abnormal cell growth with the potential to invade or spread to other parts of the body. These contrast with benign tumors, which do not spread. Possible signs and symptoms include a lump, abnormal bleeding, prolonged cough, unexplained weight loss, and a change in bowel movements. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

syöpäni

syöpäni

syöpäsi

syöpäsi

syöpänsä

syöpänsä

Par

-ta

syöpääni

syöpiäni

syöpääsi

syöpiäsi

syöpäänsä

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpäni

syöpieni

syöpäsi

syöpiesi

syöpänsä

syöpiensä

Ill

mihin

syöpääni

syöpiini

syöpääsi

syöpiisi

syöpäänsä

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässäni

syövissäni

syövässäsi

syövissäsi

syövässänsä / syövässään

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästäni

syövistäni

syövästäsi

syövistäsi

syövästänsä / syövästään

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövälleni

syövilleni

syövällesi

syövillesi

syövällensä / syövälleen

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövälläni

syövilläni

syövälläsi

syövilläsi

syövällänsä / syövällään

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältäni

syöviltäni

syövältäsi

syöviltäsi

syövältänsä / syövältään

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväkseni

syövikseni

syöväksesi

syöviksesi

syöväksensä / syöväkseen

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänäni

syöpinäni

syöpänäsi

syöpinäsi

syöpänänsä / syöpänään

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättäni

syövittäni

syövättäsi

syövittäsi

syövättänsä / syövättään

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

syöpineni

-

syöpinesi

-

syöpinensä / syöpineen

Singular

Plural

Nom

-

syöpäni

syöpäsi

syöpänsä

syöpäni

syöpäsi

syöpänsä

Par

-ta

syöpääni

syöpääsi

syöpäänsä

syöpiäni

syöpiäsi

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpäni

syöpäsi

syöpänsä

syöpieni

syöpiesi

syöpiensä

Ill

mihin

syöpääni

syöpääsi

syöpäänsä

syöpiini

syöpiisi

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässäni

syövässäsi

syövässänsä / syövässään

syövissäni

syövissäsi

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästäni

syövästäsi

syövästänsä / syövästään

syövistäni

syövistäsi

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövälleni

syövällesi

syövällensä / syövälleen

syövilleni

syövillesi

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövälläni

syövälläsi

syövällänsä / syövällään

syövilläni

syövilläsi

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältäni

syövältäsi

syövältänsä / syövältään

syöviltäni

syöviltäsi

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväkseni

syöväksesi

syöväksensä / syöväkseen

syövikseni

syöviksesi

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänäni

syöpänäsi

syöpänänsä / syöpänään

syöpinäni

syöpinäsi

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättäni

syövättäsi

syövättänsä / syövättään

syövittäni

syövittäsi

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

-

-

syöpineni

syöpinesi

syöpinensä / syöpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

syöpämme

syöpämme

syöpänne

syöpänne

syöpänsä

syöpänsä

Par

-ta

syöpäämme

syöpiämme

syöpäänne

syöpiänne

syöpäänsä

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpämme

syöpiemme

syöpänne

syöpienne

syöpänsä

syöpiensä

Ill

mihin

syöpäämme

syöpiimme

syöpäänne

syöpiinne

syöpäänsä

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässämme

syövissämme

syövässänne

syövissänne

syövässänsä / syövässään

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästämme

syövistämme

syövästänne

syövistänne

syövästänsä / syövästään

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövällemme

syövillemme

syövällenne

syövillenne

syövällensä / syövälleen

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövällämme

syövillämme

syövällänne

syövillänne

syövällänsä / syövällään

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältämme

syöviltämme

syövältänne

syöviltänne

syövältänsä / syövältään

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväksemme

syöviksemme

syöväksenne

syöviksenne

syöväksensä / syöväkseen

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänämme

syöpinämme

syöpänänne

syöpinänne

syöpänänsä / syöpänään

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättämme

syövittämme

syövättänne

syövittänne

syövättänsä / syövättään

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

syöpinemme

-

syöpinenne

-

syöpinensä / syöpineen

Singular

Plural

Nom

-

syöpämme

syöpänne

syöpänsä

syöpämme

syöpänne

syöpänsä

Par

-ta

syöpäämme

syöpäänne

syöpäänsä

syöpiämme

syöpiänne

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpämme

syöpänne

syöpänsä

syöpiemme

syöpienne

syöpiensä

Ill

mihin

syöpäämme

syöpäänne

syöpäänsä

syöpiimme

syöpiinne

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässämme

syövässänne

syövässänsä / syövässään

syövissämme

syövissänne

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästämme

syövästänne

syövästänsä / syövästään

syövistämme

syövistänne

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövällemme

syövällenne

syövällensä / syövälleen

syövillemme

syövillenne

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövällämme

syövällänne

syövällänsä / syövällään

syövillämme

syövillänne

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältämme

syövältänne

syövältänsä / syövältään

syöviltämme

syöviltänne

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväksemme

syöväksenne

syöväksensä / syöväkseen

syöviksemme

syöviksenne

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänämme

syöpänänne

syöpänänsä / syöpänään

syöpinämme

syöpinänne

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättämme

syövättänne

syövättänsä / syövättään

syövittämme

syövittänne

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

-

-

syöpinemme

syöpinenne

syöpinensä / syöpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sairaala

sairaalat

Par

-ta

sairaalaa / sairaalata

sairaaloita / sairaaloja

Gen

-n

sairaalan

sairaaloitten / sairaaloiden / sairaalojen

Ill

mihin

sairaalaan

sairaaloihin

Ine

-ssa

sairaalassa

sairaaloissa

Ela

-sta

sairaalasta

sairaaloista

All

-lle

sairaalalle

sairaaloille

Ade

-lla

sairaalalla

sairaaloilla

Abl

-lta

sairaalalta

sairaaloilta

Tra

-ksi

sairaalaksi

sairaaloiksi

Ess

-na

sairaalana

sairaaloina

Abe

-tta

sairaalatta

sairaaloitta

Com

-ne

-

sairaaloine

Ins

-in

-

sairaaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sairaala

sairaalat

Par

-ta

sairaalaa / sairaalata

sairaaloita / sairaaloja

Gen

-n

sairaalan

sairaaloitten / sairaaloiden / sairaalojen

Ill

mihin

sairaalaan

sairaaloihin

Ine

-ssa

sairaalassa

sairaaloissa

Ela

-sta

sairaalasta

sairaaloista

All

-lle

sairaalalle

sairaaloille

Ade

-lla

sairaalalla

sairaaloilla

Abl

-lta

sairaalalta

sairaaloilta

Tra

-ksi

sairaalaksi

sairaaloiksi

Ess

-na

sairaalana

sairaaloina

Abe

-tta

sairaalatta

sairaaloitta

Com

-ne

-

sairaaloine

Ins

-in

-

sairaaloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hospital sairaala
infirmary sairaala, sairasosasto
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; WikiMatrix; SETIMES2; TED2020; OpenSubtitles Sairaala on täynnä potilaita. The hospital is full of patients. Sairaala on nyt nykyaikainen. Oh, we're now a modern hospital. Sairaala sijaitsee keskustassa. The hospital is located in the city center. Olet sairaalassa. You're in the hospital. Sairaalaa ei saa haukkua. You shouldn't badmouth the hospital. Sairaala sijaitsee kaupungin keskustassa. The hospital is located in the city center. Rakastan käymistä sairaalaa. I love visiting the hospital. Sairaalaa tarvitaan kipeästi. We urgently need hospital. Voit mennä sairaalaa autolla. You can go to the hospital by car. He kääntävät sairaalaa yhdessä. They are turning the hospital together. Show more arrow right

Wiktionary

hospital Show more arrow right allergiasairaalaaluesairaalaeläinsairaalakaupunginsairaalakenttäsairaalakeskussairaalakeskussairaalapiirikunnansairaalalastensairaalamielisairaalamielisairaalahoitoopetussairaalapaikallissairaalapäiväsairaalasairaala-apulainensairaalabakteerisairaalafarmaseuttisairaalafyysikkosairaalahartaussairaalahenkilökuntasairaalahenkilöstösairaalahoitosairaalainfektiosairaalajätesairaalakemistisairaalalääkärisairaalamaksusairaalapaikkasairaalapappisairaalapiirisairaalapotilassairaalapöpösairaalarakennussairaalaruokasairaalasielunhoitajasairaalasielunhoitosairaalateologisosiaalisairaalasotasairaalasotilassairaalasynnytyssairaalavankimielisairaalavaruskuntasairaalayksityissairaala Show more arrow right sairas (“sick, ill”) +‎ -la. Coined by Finnish physician and translator Wolmar Schildt in 1860. Show more arrow right

Wikipedia

Hospital A hospital is a health care institution providing patient treatment with specialized medical and nursing staff and medical equipment. The best-known type of hospital is the general hospital, which typically has an emergency department to treat urgent health problems ranging from fire and accident victims to a sudden illness. A district hospital typically is the major health care facility in its region, with many beds for intensive care and additional beds for patients who need long-term care. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sairaalani

sairaalani

sairaalasi

sairaalasi

sairaalansa

sairaalansa

Par

-ta

sairaalaani / sairaalatani

sairaaloitani / sairaalojani

sairaalaasi / sairaalatasi

sairaaloitasi / sairaalojasi

sairaalaansa / sairaalatansa / sairaalataan

sairaaloitansa / sairaaloitaan / sairaalojansa / sairaalojaan

Gen

-n

sairaalani

sairaaloitteni / sairaaloideni / sairaalojeni

sairaalasi

sairaaloittesi / sairaaloidesi / sairaalojesi

sairaalansa

sairaaloittensa / sairaaloidensa / sairaalojensa

Ill

mihin

sairaalaani

sairaaloihini

sairaalaasi

sairaaloihisi

sairaalaansa

sairaaloihinsa

Ine

-ssa

sairaalassani

sairaaloissani

sairaalassasi

sairaaloissasi

sairaalassansa / sairaalassaan

sairaaloissansa / sairaaloissaan

Ela

-sta

sairaalastani

sairaaloistani

sairaalastasi

sairaaloistasi

sairaalastansa / sairaalastaan

sairaaloistansa / sairaaloistaan

All

-lle

sairaalalleni

sairaaloilleni

sairaalallesi

sairaaloillesi

sairaalallensa / sairaalalleen

sairaaloillensa / sairaaloillean

Ade

-lla

sairaalallani

sairaaloillani

sairaalallasi

sairaaloillasi

sairaalallansa / sairaalallaan

sairaaloillansa / sairaaloillaan

Abl

-lta

sairaalaltani

sairaaloiltani

sairaalaltasi

sairaaloiltasi

sairaalaltansa / sairaalaltaan

sairaaloiltansa / sairaaloiltaan

Tra

-ksi

sairaalakseni

sairaaloikseni

sairaalaksesi

sairaaloiksesi

sairaalaksensa / sairaalakseen

sairaaloiksensa / sairaaloikseen

Ess

-na

sairaalanani

sairaaloinani

sairaalanasi

sairaaloinasi

sairaalanansa / sairaalanaan

sairaaloinansa / sairaaloinaan

Abe

-tta

sairaalattani

sairaaloittani

sairaalattasi

sairaaloittasi

sairaalattansa / sairaalattaan

sairaaloittansa / sairaaloittaan

Com

-ne

-

sairaaloineni

-

sairaaloinesi

-

sairaaloinensa / sairaaloineen

Singular

Plural

Nom

-

sairaalani

sairaalasi

sairaalansa

sairaalani

sairaalasi

sairaalansa

Par

-ta

sairaalaani / sairaalatani

sairaalaasi / sairaalatasi

sairaalaansa / sairaalatansa / sairaalataan

sairaaloitani / sairaalojani

sairaaloitasi / sairaalojasi

sairaaloitansa / sairaaloitaan / sairaalojansa / sairaalojaan

Gen

-n

sairaalani

sairaalasi

sairaalansa

sairaaloitteni / sairaaloideni / sairaalojeni

sairaaloittesi / sairaaloidesi / sairaalojesi

sairaaloittensa / sairaaloidensa / sairaalojensa

Ill

mihin

sairaalaani

sairaalaasi

sairaalaansa

sairaaloihini

sairaaloihisi

sairaaloihinsa

Ine

-ssa

sairaalassani

sairaalassasi

sairaalassansa / sairaalassaan

sairaaloissani

sairaaloissasi

sairaaloissansa / sairaaloissaan

Ela

-sta

sairaalastani

sairaalastasi

sairaalastansa / sairaalastaan

sairaaloistani

sairaaloistasi

sairaaloistansa / sairaaloistaan

All

-lle

sairaalalleni

sairaalallesi

sairaalallensa / sairaalalleen

sairaaloilleni

sairaaloillesi

sairaaloillensa / sairaaloillean

Ade

-lla

sairaalallani

sairaalallasi

sairaalallansa / sairaalallaan

sairaaloillani

sairaaloillasi

sairaaloillansa / sairaaloillaan

Abl

-lta

sairaalaltani

sairaalaltasi

sairaalaltansa / sairaalaltaan

sairaaloiltani

sairaaloiltasi

sairaaloiltansa / sairaaloiltaan

Tra

-ksi

sairaalakseni

sairaalaksesi

sairaalaksensa / sairaalakseen

sairaaloikseni

sairaaloiksesi

sairaaloiksensa / sairaaloikseen

Ess

-na

sairaalanani

sairaalanasi

sairaalanansa / sairaalanaan

sairaaloinani

sairaaloinasi

sairaaloinansa / sairaaloinaan

Abe

-tta

sairaalattani

sairaalattasi

sairaalattansa / sairaalattaan

sairaaloittani

sairaaloittasi

sairaaloittansa / sairaaloittaan

Com

-ne

-

-

-

sairaaloineni

sairaaloinesi

sairaaloinensa / sairaaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sairaalamme

sairaalamme

sairaalanne

sairaalanne

sairaalansa

sairaalansa

Par

-ta

sairaalaamme / sairaalatamme

sairaaloitamme / sairaalojamme

sairaalaanne / sairaalatanne

sairaaloitanne / sairaalojanne

sairaalaansa / sairaalatansa / sairaalataan

sairaaloitansa / sairaaloitaan / sairaalojansa / sairaalojaan

Gen

-n

sairaalamme

sairaaloittemme / sairaaloidemme / sairaalojemme

sairaalanne

sairaaloittenne / sairaaloidenne / sairaalojenne

sairaalansa

sairaaloittensa / sairaaloidensa / sairaalojensa

Ill

mihin

sairaalaamme

sairaaloihimme

sairaalaanne

sairaaloihinne

sairaalaansa

sairaaloihinsa

Ine

-ssa

sairaalassamme

sairaaloissamme

sairaalassanne

sairaaloissanne

sairaalassansa / sairaalassaan

sairaaloissansa / sairaaloissaan

Ela

-sta

sairaalastamme

sairaaloistamme

sairaalastanne

sairaaloistanne

sairaalastansa / sairaalastaan

sairaaloistansa / sairaaloistaan

All

-lle

sairaalallemme

sairaaloillemme

sairaalallenne

sairaaloillenne

sairaalallensa / sairaalalleen

sairaaloillensa / sairaaloillean

Ade

-lla

sairaalallamme

sairaaloillamme

sairaalallanne

sairaaloillanne

sairaalallansa / sairaalallaan

sairaaloillansa / sairaaloillaan

Abl

-lta

sairaalaltamme

sairaaloiltamme

sairaalaltanne

sairaaloiltanne

sairaalaltansa / sairaalaltaan

sairaaloiltansa / sairaaloiltaan

Tra

-ksi

sairaalaksemme

sairaaloiksemme

sairaalaksenne

sairaaloiksenne

sairaalaksensa / sairaalakseen

sairaaloiksensa / sairaaloikseen

Ess

-na

sairaalanamme

sairaaloinamme

sairaalananne

sairaaloinanne

sairaalanansa / sairaalanaan

sairaaloinansa / sairaaloinaan

Abe

-tta

sairaalattamme

sairaaloittamme

sairaalattanne

sairaaloittanne

sairaalattansa / sairaalattaan

sairaaloittansa / sairaaloittaan

Com

-ne

-

sairaaloinemme

-

sairaaloinenne

-

sairaaloinensa / sairaaloineen

Singular

Plural

Nom

-

sairaalamme

sairaalanne

sairaalansa

sairaalamme

sairaalanne

sairaalansa

Par

-ta

sairaalaamme / sairaalatamme

sairaalaanne / sairaalatanne

sairaalaansa / sairaalatansa / sairaalataan

sairaaloitamme / sairaalojamme

sairaaloitanne / sairaalojanne

sairaaloitansa / sairaaloitaan / sairaalojansa / sairaalojaan

Gen

-n

sairaalamme

sairaalanne

sairaalansa

sairaaloittemme / sairaaloidemme / sairaalojemme

sairaaloittenne / sairaaloidenne / sairaalojenne

sairaaloittensa / sairaaloidensa / sairaalojensa

Ill

mihin

sairaalaamme

sairaalaanne

sairaalaansa

sairaaloihimme

sairaaloihinne

sairaaloihinsa

Ine

-ssa

sairaalassamme

sairaalassanne

sairaalassansa / sairaalassaan

sairaaloissamme

sairaaloissanne

sairaaloissansa / sairaaloissaan

Ela

-sta

sairaalastamme

sairaalastanne

sairaalastansa / sairaalastaan

sairaaloistamme

sairaaloistanne

sairaaloistansa / sairaaloistaan

All

-lle

sairaalallemme

sairaalallenne

sairaalallensa / sairaalalleen

sairaaloillemme

sairaaloillenne

sairaaloillensa / sairaaloillean

Ade

-lla

sairaalallamme

sairaalallanne

sairaalallansa / sairaalallaan

sairaaloillamme

sairaaloillanne

sairaaloillansa / sairaaloillaan

Abl

-lta

sairaalaltamme

sairaalaltanne

sairaalaltansa / sairaalaltaan

sairaaloiltamme

sairaaloiltanne

sairaaloiltansa / sairaaloiltaan

Tra

-ksi

sairaalaksemme

sairaalaksenne

sairaalaksensa / sairaalakseen

sairaaloiksemme

sairaaloiksenne

sairaaloiksensa / sairaaloikseen

Ess

-na

sairaalanamme

sairaalananne

sairaalanansa / sairaalanaan

sairaaloinamme

sairaaloinanne

sairaaloinansa / sairaaloinaan

Abe

-tta

sairaalattamme

sairaalattanne

sairaalattansa / sairaalattaan

sairaaloittamme

sairaaloittanne

sairaaloittansa / sairaaloittaan

Com

-ne

-

-

-

sairaaloinemme

sairaaloinenne

sairaaloinensa / sairaaloineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept