logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

synkronisoida, verb

Word analysis
synkronisoitua

synkronisoitua

synkronisoida

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Partitive

synkro

Noun, Singular Genitive

+ iso

Noun, Singular Nominative

+ itu

Noun, Singular Partitive

synkro

Noun, Singular Genitive

+ iso

Noun, Pref

+ itu

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) To synchronise/synchronize. Show more arrow right
synchronize
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Kolme synkronisoitua videokanavaa. An installation of three synchronized video channels. Suojat synkronisoitu. Shields synchronized.. synkronisoitu toteutus; synchronised implementation; Synkronisoidaan kellot. All right, synchronize watches. Synkronisoidaan kellomme. Let's synchronize our watches. Synkronisoidaan kohdedataa. Syncing target data. Portaalin vastaanottaminen on synkronisoitu. Receiving portal is synchronized. Näitä kahta haaraa ei ole synkronisoitu. These two streams have not been synchronised. Venäläiset ovat kurinalaisia, synkronisoituja ja tarkkoja. The Russians are disciplined, synchronized, precise. Kasvatusviljelmää ei tarvitse synkronisoida. Synchronisation of the breeding culture is not necessary. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

synkronisoin

en synkronisoi

ii

synkronisoit

et synkronisoi

iii

synkronisoi

ei synkronisoi

Plural

Positive

Negative

i

synkronisoimme / synkronisoidaan

emme synkronisoi / ei synkronisoida

ii

synkronisoitte

ette synkronisoi

iii

synkronisoivat

eivät synkronisoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

synkronisoin

en synkronisoinut

ii

synkronisoit

et synkronisoinut

iii

synkronisoi

ei synkronisoinut

Plural

Positive

Negative

i

synkronisoimme / synkronisoitiin

emme synkronisoineet / ei synkronisoitu

ii

synkronisoitte

ette synkronisoineet

iii

synkronisoivat

eivät synkronisoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen synkronisoinut

en ole synkronisoinut

ii

olet synkronisoinut

et ole synkronisoinut

iii

on synkronisoinut

ei ole synkronisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme synkronisoineet

emme ole synkronisoineet

ii

olette synkronisoineet

ette ole synkronisoineet

iii

ovat synkronisoineet

eivät ole synkronisoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin synkronisoinut

en ollut synkronisoinut

ii

olit synkronisoinut

et ollut synkronisoinut

iii

oli synkronisoinut

ei ollut synkronisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme synkronisoineet

emme olleet synkronisoineet

ii

olitte synkronisoineet

ette olleet synkronisoineet

iii

olivat synkronisoineet

eivät olleet synkronisoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

synkronisoisin

en synkronisoisi

ii

synkronisoisit

et synkronisoisi

iii

synkronisoisi

ei synkronisoisi

Plural

Positive

Negative

i

synkronisoisimme

emme synkronisoisi

ii

synkronisoisitte

ette synkronisoisi

iii

synkronisoisivat

eivät synkronisoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin synkronisoinut

en olisi synkronisoinut

ii

olisit synkronisoinut

et olisi synkronisoinut

iii

olisi synkronisoinut

ei olisi synkronisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme synkronisoineet

emme olisi synkronisoineet

ii

olisitte synkronisoineet

ette olisi synkronisoineet

iii

olisivat synkronisoineet

eivät olisi synkronisoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

synkronisoinen

en synkronisoine

ii

synkronisoinet

et synkronisoine

iii

synkronisoinee

ei synkronisoine

Plural

Positive

Negative

i

synkronisoinemme

emme synkronisoine

ii

synkronisoinette

ette synkronisoine

iii

synkronisoinevat

eivät synkronisoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen synkronisoinut

en liene synkronisoinut

ii

lienet synkronisoinut

et liene synkronisoinut

iii

lienee synkronisoinut

ei liene synkronisoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme synkronisoineet

emme liene synkronisoineet

ii

lienette synkronisoineet

ette liene synkronisoineet

iii

lienevät synkronisoineet

eivät liene synkronisoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

synkronisoi

iii

synkronisoikoon

Plural

i

synkronisoikaamme

ii

synkronisoikaa

iii

synkronisoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

synkronisoida

Tra

-ksi

synkronisoidaksensa / synkronisoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

synkronisoidessa

Ins

-in

synkronisoiden

Ine

-ssa

synkronisoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

synkronisoimaan

Ine

-ssa

synkronisoimassa

Ela

-sta

synkronisoimasta

Ade

-lla

synkronisoimalla

Abe

-tta

synkronisoimatta

Ins

-in

synkronisoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

synkronisoiminen

Par

-ta

synkronisoimista

Infinitive V

synkronisoimaisillaan / synkronisoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

synkronisoidaan

ei synkronisoida

Imperfect

synkronisoitiin

ei synkronisoitu

Potential

synkronisoitaneen

ei synkronisoitane

Conditional

synkronisoitaisiin

ei synkronisoitaisi

Imperative Present

synkronisoitakoon

älköön synkronisoitako

Imperative Perfect

olkoon synkronisoitu

älköön synkronisoitu

Positive

Negative

Present

synkronisoidaan

ei synkronisoida

Imperfect

synkronisoitiin

ei synkronisoitu

Potential

synkronisoitaneen

ei synkronisoitane

Conditional

synkronisoitaisiin

ei synkronisoitaisi

Imperative Present

synkronisoitakoon

älköön synkronisoitako

Imperative Perfect

olkoon synkronisoitu

älköön synkronisoitu

Participle

Active

Passive

1st

synkronisoiva

synkronisoitava

2nd

synkronisoinut

synkronisoitu

3rd

synkronisoima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

synkro

synkrot

Par

-ta

synkroa

synkroja

Gen

-n

synkron

synkrojen

Ill

mihin

synkroon

synkroihin

Ine

-ssa

synkrossa

synkroissa

Ela

-sta

synkrosta

synkroista

All

-lle

synkrolle

synkroille

Ade

-lla

synkrolla

synkroilla

Abl

-lta

synkrolta

synkroilta

Tra

-ksi

synkroksi

synkroiksi

Ess

-na

synkrona

synkroina

Abe

-tta

synkrotta

synkroitta

Com

-ne

-

synkroine

Ins

-in

-

synkroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

synkro

synkrot

Par

-ta

synkroa

synkroja

Gen

-n

synkron

synkrojen

Ill

mihin

synkroon

synkroihin

Ine

-ssa

synkrossa

synkroissa

Ela

-sta

synkrosta

synkroista

All

-lle

synkrolle

synkroille

Ade

-lla

synkrolla

synkroilla

Abl

-lta

synkrolta

synkroilta

Tra

-ksi

synkroksi

synkroiksi

Ess

-na

synkrona

synkroina

Abe

-tta

synkrotta

synkroitta

Com

-ne

-

synkroine

Ins

-in

-

synkroin

synchro
synkro
syncro
sync
the synchro
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1001-11098743; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles; Global Voices, sentence ID: 394663; oj4; OPUS; EurLex-2; ParaCrawl Corpus Synkro on tärkeä osa elektroniikkaa. Syncro is an important part of electronics. Synkro on tärkeä osa tätä teknologiaa. Synkro is an important part of this technology. Synkro on tärkeä osa musiikin äänitystä. Synkro is an important part of music recording. Tarvitsemme uuden synkrons-järjestelmän studiolle. We need a new synkro system for the studio. Synkro vaikuttaa suoraan tämän prosessin aikatauluun. Synkro directly affects the schedule of this process. Synkronis-asynkronimoottori. Synchron /asynchron. Synkro vaaditaan täydellisen vuorovaikutuksen varmistamiseksi. Syncro is required to ensure perfect interaction. Synkronis-asynkronimoottori (1). Synchron /asynchron (1). 4ns-ledinen True Tone salama ja hidas synkroni. Quad‐LED True Tone Flash with Slow Sync. Pöttinger Sankikultivaattori synkrons-3030s-Käytetty Uusis-Agriaffaires Suomi. Used Pöttinger synkro -3030 Seedbed cultivators For Sale - Agriaffaires. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

synkroni

synkroni

synkrosi

synkrosi

synkronsa

synkronsa

Par

-ta

synkroani

synkrojani

synkroasi

synkrojasi

synkroansa / synkroaan

synkrojansa / synkrojaan

Gen

-n

synkroni

synkrojeni

synkrosi

synkrojesi

synkronsa

synkrojensa

Ill

mihin

synkrooni

synkroihini

synkroosi

synkroihisi

synkroonsa

synkroihinsa

Ine

-ssa

synkrossani

synkroissani

synkrossasi

synkroissasi

synkrossansa / synkrossaan

synkroissansa / synkroissaan

Ela

-sta

synkrostani

synkroistani

synkrostasi

synkroistasi

synkrostansa / synkrostaan

synkroistansa / synkroistaan

All

-lle

synkrolleni

synkroilleni

synkrollesi

synkroillesi

synkrollensa / synkrolleen

synkroillensa / synkroillean

Ade

-lla

synkrollani

synkroillani

synkrollasi

synkroillasi

synkrollansa / synkrollaan

synkroillansa / synkroillaan

Abl

-lta

synkroltani

synkroiltani

synkroltasi

synkroiltasi

synkroltansa / synkroltaan

synkroiltansa / synkroiltaan

Tra

-ksi

synkrokseni

synkroikseni

synkroksesi

synkroiksesi

synkroksensa / synkrokseen

synkroiksensa / synkroikseen

Ess

-na

synkronani

synkroinani

synkronasi

synkroinasi

synkronansa / synkronaan

synkroinansa / synkroinaan

Abe

-tta

synkrottani

synkroittani

synkrottasi

synkroittasi

synkrottansa / synkrottaan

synkroittansa / synkroittaan

Com

-ne

-

synkroineni

-

synkroinesi

-

synkroinensa / synkroineen

Singular

Plural

Nom

-

synkroni

synkrosi

synkronsa

synkroni

synkrosi

synkronsa

Par

-ta

synkroani

synkroasi

synkroansa / synkroaan

synkrojani

synkrojasi

synkrojansa / synkrojaan

Gen

-n

synkroni

synkrosi

synkronsa

synkrojeni

synkrojesi

synkrojensa

Ill

mihin

synkrooni

synkroosi

synkroonsa

synkroihini

synkroihisi

synkroihinsa

Ine

-ssa

synkrossani

synkrossasi

synkrossansa / synkrossaan

synkroissani

synkroissasi

synkroissansa / synkroissaan

Ela

-sta

synkrostani

synkrostasi

synkrostansa / synkrostaan

synkroistani

synkroistasi

synkroistansa / synkroistaan

All

-lle

synkrolleni

synkrollesi

synkrollensa / synkrolleen

synkroilleni

synkroillesi

synkroillensa / synkroillean

Ade

-lla

synkrollani

synkrollasi

synkrollansa / synkrollaan

synkroillani

synkroillasi

synkroillansa / synkroillaan

Abl

-lta

synkroltani

synkroltasi

synkroltansa / synkroltaan

synkroiltani

synkroiltasi

synkroiltansa / synkroiltaan

Tra

-ksi

synkrokseni

synkroksesi

synkroksensa / synkrokseen

synkroikseni

synkroiksesi

synkroiksensa / synkroikseen

Ess

-na

synkronani

synkronasi

synkronansa / synkronaan

synkroinani

synkroinasi

synkroinansa / synkroinaan

Abe

-tta

synkrottani

synkrottasi

synkrottansa / synkrottaan

synkroittani

synkroittasi

synkroittansa / synkroittaan

Com

-ne

-

-

-

synkroineni

synkroinesi

synkroinensa / synkroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

synkromme

synkromme

synkronne

synkronne

synkronsa

synkronsa

Par

-ta

synkroamme

synkrojamme

synkroanne

synkrojanne

synkroansa / synkroaan

synkrojansa / synkrojaan

Gen

-n

synkromme

synkrojemme

synkronne

synkrojenne

synkronsa

synkrojensa

Ill

mihin

synkroomme

synkroihimme

synkroonne

synkroihinne

synkroonsa

synkroihinsa

Ine

-ssa

synkrossamme

synkroissamme

synkrossanne

synkroissanne

synkrossansa / synkrossaan

synkroissansa / synkroissaan

Ela

-sta

synkrostamme

synkroistamme

synkrostanne

synkroistanne

synkrostansa / synkrostaan

synkroistansa / synkroistaan

All

-lle

synkrollemme

synkroillemme

synkrollenne

synkroillenne

synkrollensa / synkrolleen

synkroillensa / synkroillean

Ade

-lla

synkrollamme

synkroillamme

synkrollanne

synkroillanne

synkrollansa / synkrollaan

synkroillansa / synkroillaan

Abl

-lta

synkroltamme

synkroiltamme

synkroltanne

synkroiltanne

synkroltansa / synkroltaan

synkroiltansa / synkroiltaan

Tra

-ksi

synkroksemme

synkroiksemme

synkroksenne

synkroiksenne

synkroksensa / synkrokseen

synkroiksensa / synkroikseen

Ess

-na

synkronamme

synkroinamme

synkronanne

synkroinanne

synkronansa / synkronaan

synkroinansa / synkroinaan

Abe

-tta

synkrottamme

synkroittamme

synkrottanne

synkroittanne

synkrottansa / synkrottaan

synkroittansa / synkroittaan

Com

-ne

-

synkroinemme

-

synkroinenne

-

synkroinensa / synkroineen

Singular

Plural

Nom

-

synkromme

synkronne

synkronsa

synkromme

synkronne

synkronsa

Par

-ta

synkroamme

synkroanne

synkroansa / synkroaan

synkrojamme

synkrojanne

synkrojansa / synkrojaan

Gen

-n

synkromme

synkronne

synkronsa

synkrojemme

synkrojenne

synkrojensa

Ill

mihin

synkroomme

synkroonne

synkroonsa

synkroihimme

synkroihinne

synkroihinsa

Ine

-ssa

synkrossamme

synkrossanne

synkrossansa / synkrossaan

synkroissamme

synkroissanne

synkroissansa / synkroissaan

Ela

-sta

synkrostamme

synkrostanne

synkrostansa / synkrostaan

synkroistamme

synkroistanne

synkroistansa / synkroistaan

All

-lle

synkrollemme

synkrollenne

synkrollensa / synkrolleen

synkroillemme

synkroillenne

synkroillensa / synkroillean

Ade

-lla

synkrollamme

synkrollanne

synkrollansa / synkrollaan

synkroillamme

synkroillanne

synkroillansa / synkroillaan

Abl

-lta

synkroltamme

synkroltanne

synkroltansa / synkroltaan

synkroiltamme

synkroiltanne

synkroiltansa / synkroiltaan

Tra

-ksi

synkroksemme

synkroksenne

synkroksensa / synkrokseen

synkroiksemme

synkroiksenne

synkroiksensa / synkroikseen

Ess

-na

synkronamme

synkronanne

synkronansa / synkronaan

synkroinamme

synkroinanne

synkroinansa / synkroinaan

Abe

-tta

synkrottamme

synkrottanne

synkrottansa / synkrottaan

synkroittamme

synkroittanne

synkroittansa / synkroittaan

Com

-ne

-

-

-

synkroinemme

synkroinenne

synkroinensa / synkroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iso

isot

Par

-ta

isoa

isoja

Gen

-n

ison

isojen

Ill

mihin

isoon

isoihin

Ine

-ssa

isossa

isoissa

Ela

-sta

isosta

isoista

All

-lle

isolle

isoille

Ade

-lla

isolla

isoilla

Abl

-lta

isolta

isoilta

Tra

-ksi

isoksi

isoiksi

Ess

-na

isona

isoina

Abe

-tta

isotta

isoitta

Com

-ne

-

isoine

Ins

-in

-

isoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iso

isot

Par

-ta

isoa

isoja

Gen

-n

ison

isojen

Ill

mihin

isoon

isoihin

Ine

-ssa

isossa

isoissa

Ela

-sta

isosta

isoista

All

-lle

isolle

isoille

Ade

-lla

isolla

isoilla

Abl

-lta

isolta

isoilta

Tra

-ksi

isoksi

isoiksi

Ess

-na

isona

isoina

Abe

-tta

isotta

isoitta

Com

-ne

-

isoine

Ins

-in

-

isoin

big iso, suuri, tärkeä, kookas, suosittu, suurisuuntainen
large suuri, iso, laaja, tilava, runsas, suuren mittakaavan
great suuri, loistava, iso, valtava, suurenmoinen, huomattava
bulky iso, tilaa vievä, kömpelö
capital pääoma-, iso, tärkein, suurin, oivallinen, josta seuraa kuolemanrangaistus
hulking kömpelö, iso
fat lihava, rasvainen, paksu, hedelmällinen, iso, tuottoisa
walloping iso, valtava
almighty kaikkivaltias, mahtava, iso
protruding ulkoneva, esiin työntyvä, esiin pullistunut, höröttävä, iso
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus Isoisoisäni oli. No, but my great-grandfather was. Isoni oli sotaveteraani. My grandfather was a war veteran. Isoisoisäni taitoja. An art of my great-grandfather's. Kuka oli isoisoisäsi? Who was your great-grandfather? Hän oli isoisoäitini. She was my great-grandmother. Olen nyt isoisoisä. Now I am a great-grandfather. Isoisoäitini oli crow. My grandmother's mother was Crow. Lasten isoisoäidille. It's for the children's grandmother. Isoni oli kuuluisa taiteilija. My grandfather was a famous artist. Tämä kuului isoisoisillesi. This belonged to your great grandfather. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic, poetic) Synonym of isä (“father”). Show more arrow right isä (“father”) +‎ -o Shortened from isopurje (“mainsail”). Show more arrow right

Wikipedia

ISO
kansainvälinen standardisoimisjärjestö valoherkkyyttä
Ison Britannian Suomalainen Opiskelijayhdistys
Iso
italialainen automerkki Iso
levykuvatiedosto iso
(m.kreik. ἴσος, isos, sama, yhtäläinen), samuutta tai yhtäsuuruutta tarkoittava etuliite sivistyssanoissa kuten isomorfia ja isobaari Infrared Space Observatory
(ISO), satelliitti.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isoni

isoni

isosi

isosi

isonsa

isonsa

Par

-ta

isoani

isojani

isoasi

isojasi

isoansa / isoaan

isojansa / isojaan

Gen

-n

isoni

isojeni

isosi

isojesi

isonsa

isojensa

Ill

mihin

isooni

isoihini

isoosi

isoihisi

isoonsa

isoihinsa

Ine

-ssa

isossani

isoissani

isossasi

isoissasi

isossansa / isossaan

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostani

isoistani

isostasi

isoistasi

isostansa / isostaan

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isolleni

isoilleni

isollesi

isoillesi

isollensa / isolleen

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollani

isoillani

isollasi

isoillasi

isollansa / isollaan

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltani

isoiltani

isoltasi

isoiltasi

isoltansa / isoltaan

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isokseni

isoikseni

isoksesi

isoiksesi

isoksensa / isokseen

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonani

isoinani

isonasi

isoinasi

isonansa / isonaan

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottani

isoittani

isottasi

isoittasi

isottansa / isottaan

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

isoineni

-

isoinesi

-

isoinensa / isoineen

Singular

Plural

Nom

-

isoni

isosi

isonsa

isoni

isosi

isonsa

Par

-ta

isoani

isoasi

isoansa / isoaan

isojani

isojasi

isojansa / isojaan

Gen

-n

isoni

isosi

isonsa

isojeni

isojesi

isojensa

Ill

mihin

isooni

isoosi

isoonsa

isoihini

isoihisi

isoihinsa

Ine

-ssa

isossani

isossasi

isossansa / isossaan

isoissani

isoissasi

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostani

isostasi

isostansa / isostaan

isoistani

isoistasi

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isolleni

isollesi

isollensa / isolleen

isoilleni

isoillesi

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollani

isollasi

isollansa / isollaan

isoillani

isoillasi

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltani

isoltasi

isoltansa / isoltaan

isoiltani

isoiltasi

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isokseni

isoksesi

isoksensa / isokseen

isoikseni

isoiksesi

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonani

isonasi

isonansa / isonaan

isoinani

isoinasi

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottani

isottasi

isottansa / isottaan

isoittani

isoittasi

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

-

-

isoineni

isoinesi

isoinensa / isoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isomme

isomme

isonne

isonne

isonsa

isonsa

Par

-ta

isoamme

isojamme

isoanne

isojanne

isoansa / isoaan

isojansa / isojaan

Gen

-n

isomme

isojemme

isonne

isojenne

isonsa

isojensa

Ill

mihin

isoomme

isoihimme

isoonne

isoihinne

isoonsa

isoihinsa

Ine

-ssa

isossamme

isoissamme

isossanne

isoissanne

isossansa / isossaan

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostamme

isoistamme

isostanne

isoistanne

isostansa / isostaan

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isollemme

isoillemme

isollenne

isoillenne

isollensa / isolleen

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollamme

isoillamme

isollanne

isoillanne

isollansa / isollaan

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltamme

isoiltamme

isoltanne

isoiltanne

isoltansa / isoltaan

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isoksemme

isoiksemme

isoksenne

isoiksenne

isoksensa / isokseen

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonamme

isoinamme

isonanne

isoinanne

isonansa / isonaan

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottamme

isoittamme

isottanne

isoittanne

isottansa / isottaan

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

isoinemme

-

isoinenne

-

isoinensa / isoineen

Singular

Plural

Nom

-

isomme

isonne

isonsa

isomme

isonne

isonsa

Par

-ta

isoamme

isoanne

isoansa / isoaan

isojamme

isojanne

isojansa / isojaan

Gen

-n

isomme

isonne

isonsa

isojemme

isojenne

isojensa

Ill

mihin

isoomme

isoonne

isoonsa

isoihimme

isoihinne

isoihinsa

Ine

-ssa

isossamme

isossanne

isossansa / isossaan

isoissamme

isoissanne

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostamme

isostanne

isostansa / isostaan

isoistamme

isoistanne

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isollemme

isollenne

isollensa / isolleen

isoillemme

isoillenne

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollamme

isollanne

isollansa / isollaan

isoillamme

isoillanne

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltamme

isoltanne

isoltansa / isoltaan

isoiltamme

isoiltanne

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isoksemme

isoksenne

isoksensa / isokseen

isoiksemme

isoiksenne

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonamme

isonanne

isonansa / isonaan

isoinamme

isoinanne

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottamme

isottanne

isottansa / isottaan

isoittamme

isoittanne

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

-

-

isoinemme

isoinenne

isoinensa / isoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itu

idut

Par

-ta

itua

ituja

Gen

-n

idun

itujen

Ill

mihin

ituun

ituihin

Ine

-ssa

idussa

iduissa

Ela

-sta

idusta

iduista

All

-lle

idulle

iduille

Ade

-lla

idulla

iduilla

Abl

-lta

idulta

iduilta

Tra

-ksi

iduksi

iduiksi

Ess

-na

ituna

ituina

Abe

-tta

idutta

iduitta

Com

-ne

-

ituine

Ins

-in

-

iduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itu

idut

Par

-ta

itua

ituja

Gen

-n

idun

itujen

Ill

mihin

ituun

ituihin

Ine

-ssa

idussa

iduissa

Ela

-sta

idusta

iduista

All

-lle

idulle

iduille

Ade

-lla

idulla

iduilla

Abl

-lta

idulta

iduilta

Tra

-ksi

iduksi

iduiksi

Ess

-na

ituna

ituina

Abe

-tta

idutta

iduitta

Com

-ne

-

ituine

Ins

-in

-

iduin

sprout verso, vesa, itu, ruusukaali
germ alkio, itu, siemen, bakteeri, taudinaiheuttaja, alku
embryo alkio, sikiö, alku, itu, tuleva
Show more arrow right
SETimes; Europarl; GlobalVoices; OpenSubtitles; Tatoeba; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Itu on kasvun alkuvaihe. Itu is the beginning stage of growth. Itu on todella pieni ja hento. Itu is really small and delicate. Itu tarvitsee ravintoa kasvaakseen. Itu needs nutrients to grow. Olemme oppineet, miten itu valmistetaan. We have learned how itu is made. Hevosen itu on altis katolisille rasvoille. Horse itu is susceptible to cathodic fats. Kasvata omat itusi 23. Grow Your Own Sprouts 23. Haluatko valjastaa voiman iduksesi? Do you want to harness the power for you? Tässä on palanen Aurinkoa iduksesi. Here is a piece of the Sun for you. Siinä olisi itua. Yeah, that makes sense to me. IMSI perustuu ITU E. 212ns-standardiin. The IMSI conforms to the ITU E.212 numbering standard. Show more arrow right

Wiktionary

sprout (topology, mathematics) germ Show more arrow right itää +‎ -u. Related to Estonian idu. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ituni

ituni

itusi

itusi

itunsa

itunsa

Par

-ta

ituani

itujani

ituasi

itujasi

ituansa / ituaan

itujansa / itujaan

Gen

-n

ituni

itujeni

itusi

itujesi

itunsa

itujensä

Ill

mihin

ituuni

ituihini

ituusi

ituihisi

ituunsa

ituihinsä

Ine

-ssa

idussani

iduissani

idussasi

iduissasi

idussansa / idussaan

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustani

iduistani

idustasi

iduistasi

idustansa / idustaan

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idulleni

iduilleni

idullesi

iduillesi

idullensa / idulleen

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullani

iduillani

idullasi

iduillasi

idullansa / idullaan

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultani

iduiltani

idultasi

iduiltasi

idultansa / idultaan

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

idukseni

iduikseni

iduksesi

iduiksesi

iduksensa / idukseen

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunani

ituinani

itunasi

ituinasi

itunansa / itunaan

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttani

iduittani

iduttasi

iduittasi

iduttansa / iduttaan

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

ituineni

-

ituinesi

-

ituinensa / ituineen

Singular

Plural

Nom

-

ituni

itusi

itunsa

ituni

itusi

itunsa

Par

-ta

ituani

ituasi

ituansa / ituaan

itujani

itujasi

itujansa / itujaan

Gen

-n

ituni

itusi

itunsa

itujeni

itujesi

itujensä

Ill

mihin

ituuni

ituusi

ituunsa

ituihini

ituihisi

ituihinsä

Ine

-ssa

idussani

idussasi

idussansa / idussaan

iduissani

iduissasi

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustani

idustasi

idustansa / idustaan

iduistani

iduistasi

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idulleni

idullesi

idullensa / idulleen

iduilleni

iduillesi

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullani

idullasi

idullansa / idullaan

iduillani

iduillasi

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultani

idultasi

idultansa / idultaan

iduiltani

iduiltasi

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

idukseni

iduksesi

iduksensa / idukseen

iduikseni

iduiksesi

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunani

itunasi

itunansa / itunaan

ituinani

ituinasi

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttani

iduttasi

iduttansa / iduttaan

iduittani

iduittasi

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

-

-

ituineni

ituinesi

ituinensa / ituineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itumme

itumme

itunne

itunne

itunsa

itunsa

Par

-ta

ituamme

itujamme

ituanne

itujanne

ituansa / ituaan

itujansa / itujaan

Gen

-n

itumme

itujemme

itunne

itujenne

itunsa

itujensä

Ill

mihin

ituumme

ituihimme

ituunne

ituihinne

ituunsa

ituihinsä

Ine

-ssa

idussamme

iduissamme

idussanne

iduissanne

idussansa / idussaan

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustamme

iduistamme

idustanne

iduistanne

idustansa / idustaan

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idullemme

iduillemme

idullenne

iduillenne

idullensa / idulleen

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullamme

iduillamme

idullanne

iduillanne

idullansa / idullaan

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultamme

iduiltamme

idultanne

iduiltanne

idultansa / idultaan

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

iduksemme

iduiksemme

iduksenne

iduiksenne

iduksensa / idukseen

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunamme

ituinamme

itunanne

ituinanne

itunansa / itunaan

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttamme

iduittamme

iduttanne

iduittanne

iduttansa / iduttaan

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

ituinemme

-

ituinenne

-

ituinensa / ituineen

Singular

Plural

Nom

-

itumme

itunne

itunsa

itumme

itunne

itunsa

Par

-ta

ituamme

ituanne

ituansa / ituaan

itujamme

itujanne

itujansa / itujaan

Gen

-n

itumme

itunne

itunsa

itujemme

itujenne

itujensä

Ill

mihin

ituumme

ituunne

ituunsa

ituihimme

ituihinne

ituihinsä

Ine

-ssa

idussamme

idussanne

idussansa / idussaan

iduissamme

iduissanne

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustamme

idustanne

idustansa / idustaan

iduistamme

iduistanne

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idullemme

idullenne

idullensa / idulleen

iduillemme

iduillenne

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullamme

idullanne

idullansa / idullaan

iduillamme

iduillanne

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultamme

idultanne

idultansa / idultaan

iduiltamme

iduiltanne

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

iduksemme

iduksenne

iduksensa / idukseen

iduiksemme

iduiksenne

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunamme

itunanne

itunansa / itunaan

ituinamme

ituinanne

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttamme

iduttanne

iduttansa / iduttaan

iduittamme

iduittanne

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

-

-

ituinemme

ituinenne

ituinensa / ituineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept