Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

suviyö suviyö   N Sg Nom
suvi   N Sg Nom +    N Sg Nom

suviyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

summer night
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(cbrgvp) fhzzre avtug

Synonyms:
xrfälö
Etymology:
fhiv +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - suviyöni suviyöni suviyösi suviyösi suviyönsä suviyönsä
Par -ta suviyötäni suviöitäni suviyötäsi suviöitäsi suviyötänsä / suviyötään suviöitänsä / suviöitään
Gen -n suviyöni suviöitteni / suviöideni suviyösi suviöittesi / suviöidesi suviyönsä suviöittensä / suviöidensä
Ill mihin suviyöhöni suviöihini suviyöhösi suviöihisi suviyöhönsä suviöihinsä
Ine -ssa suviyössäni suviöissäni suviyössäsi suviöissäsi suviyössänsä / suviyössään suviöissänsä / suviöissään
Ela -sta suviyöstäni suviöistäni suviyöstäsi suviöistäsi suviyöstänsä / suviyöstään suviöistänsä / suviöistään
All -lle suviyölleni suviöilleni suviyöllesi suviöillesi suviyölleen / suviyöllensä suviöillensä / suviöilleän
Ade -lla suviyölläni suviöilläni suviyölläsi suviöilläsi suviyöllänsä / suviyöllään suviöillänsä / suviöillään
Abl -lta suviyöltäni suviöiltäni suviyöltäsi suviöiltäsi suviyöltänsä / suviyöltään suviöiltänsä / suviöiltään
Tra -ksi suviyökseni suviöikseni suviyöksesi suviöiksesi suviyökseen / suviyöksensä suviöikseen / suviöiksensä
Ess -na suviyönäni suviöinäni suviyönäsi suviöinäsi suviyönänsä / suviyönään suviöinänsä / suviöinään
Abe -tta suviyöttäni suviöittäni suviyöttäsi suviöittäsi suviyöttänsä / suviyöttään suviöittänsä / suviöittään
Com -ne - suviöineni - suviöinesi - suviöineen / suviöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - suviyömme suviyömme suviyönne suviyönne suviyönsä suviyönsä
Par -ta suviyötämme suviöitämme suviyötänne suviöitänne suviyötänsä / suviyötään suviöitänsä / suviöitään
Gen -n suviyömme suviöittemme / suviöidemme suviyönne suviöittenne / suviöidenne suviyönsä suviöittensä / suviöidensä
Ill mihin suviyöhömme suviöihimme suviyöhönne suviöihinne suviyöhönsä suviöihinsä
Ine -ssa suviyössämme suviöissämme suviyössänne suviöissänne suviyössänsä / suviyössään suviöissänsä / suviöissään
Ela -sta suviyöstämme suviöistämme suviyöstänne suviöistänne suviyöstänsä / suviyöstään suviöistänsä / suviöistään
All -lle suviyöllemme suviöillemme suviyöllenne suviöillenne suviyölleen / suviyöllensä suviöillensä / suviöilleän
Ade -lla suviyöllämme suviöillämme suviyöllänne suviöillänne suviyöllänsä / suviyöllään suviöillänsä / suviöillään
Abl -lta suviyöltämme suviöiltämme suviyöltänne suviöiltänne suviyöltänsä / suviyöltään suviöiltänsä / suviöiltään
Tra -ksi suviyöksemme suviöiksemme suviyöksenne suviöiksenne suviyökseen / suviyöksensä suviöikseen / suviöiksensä
Ess -na suviyönämme suviöinämme suviyönänne suviöinänne suviyönänsä / suviyönään suviöinänsä / suviöinään
Abe -tta suviyöttämme suviöittämme suviyöttänne suviöittänne suviyöttänsä / suviyöttään suviöittänsä / suviöittään
Com -ne - suviöinemme - suviöinenne - suviöineen / suviöinensä

suvi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - suvi suvet
Par -ta suvea suvia
Gen -n suven suvien
Ill mihin suveen suviin
Ine -ssa suvessa suvissa
Ela -sta suvesta suvista
All -lle suvelle suville
Ade -lla suvella suvilla
Abl -lta suvelta suvilta
Tra -ksi suveksi suviksi
Ess -na suvena suvina
Abe -tta suvetta suvitta
Com -ne - suvine
Ins -in - suvin

Translations & synonyms

summer kesä, suvi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word fhiv can mean the following:
Fhiv: anvfra avzv
Fhiv: Rreb Ghbzvxbfxra gryrivfvbrybxhin ihbqrygn 1981
Fhiv: crehanynwvxr.
Source: Wikipedia
Wiktionary
(yvgrenel, cbrgvp) fhzzre

(nepunvp) fbhgu

Synonyms:
xrfä
Antonyms:
gnyiv
Derived terms:
fhirgn
Fhirgne (Svaavfu cntna tbqqrff)
Fhiv (srznyr tvira anzr)
Compounds:
fhiv-vygn
fhivwhuyn
fhivcäviä
fhivfrheng
fhivfhaahagnv
fhivghhyv
fhivivefv
fhivlö
flqäafhiv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp fhiv, sebz Cebgb-Henyvp fhŋr. Pbtangr jvgu Abegurea Fnzv fnxŋng (“or gunjrq”), Atnanfna тәӈәә.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - suveni suveni suvesi suvesi suvensa suvensa
Par -ta suveani suviani suveasi suviasi suveansa / suveaan suviansa / suviaan
Gen -n suveni suvieni suvesi suviesi suvensa suviensa
Ill mihin suveeni suviini suveesi suviisi suveensa suviinsa
Ine -ssa suvessani suvissani suvessasi suvissasi suvessansa / suvessaan suvissansa / suvissaan
Ela -sta suvestani suvistani suvestasi suvistasi suvestansa / suvestaan suvistansa / suvistaan
All -lle suvelleni suvilleni suvellesi suvillesi suvelleen / suvellensa suvillensa / suvillean
Ade -lla suvellani suvillani suvellasi suvillasi suvellansa / suvellaan suvillansa / suvillaan
Abl -lta suveltani suviltani suveltasi suviltasi suveltansa / suveltaan suviltansa / suviltaan
Tra -ksi suvekseni suvikseni suveksesi suviksesi suvekseen / suveksensa suvikseen / suviksensa
Ess -na suvenani suvinani suvenasi suvinasi suvenansa / suvenaan suvinansa / suvinaan
Abe -tta suvettani suvittani suvettasi suvittasi suvettansa / suvettaan suvittansa / suvittaan
Com -ne - suvineni - suvinesi - suvineen / suvinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - suvemme suvemme suvenne suvenne suvensa suvensa
Par -ta suveamme suviamme suveanne suvianne suveansa / suveaan suviansa / suviaan
Gen -n suvemme suviemme suvenne suvienne suvensa suviensa
Ill mihin suveemme suviimme suveenne suviinne suveensa suviinsa
Ine -ssa suvessamme suvissamme suvessanne suvissanne suvessansa / suvessaan suvissansa / suvissaan
Ela -sta suvestamme suvistamme suvestanne suvistanne suvestansa / suvestaan suvistansa / suvistaan
All -lle suvellemme suvillemme suvellenne suvillenne suvelleen / suvellensa suvillensa / suvillean
Ade -lla suvellamme suvillamme suvellanne suvillanne suvellansa / suvellaan suvillansa / suvillaan
Abl -lta suveltamme suviltamme suveltanne suviltanne suveltansa / suveltaan suviltansa / suviltaan
Tra -ksi suveksemme suviksemme suveksenne suviksenne suvekseen / suveksensa suvikseen / suviksensa
Ess -na suvenamme suvinamme suvenanne suvinanne suvenansa / suvenaan suvinansa / suvinaan
Abe -tta suvettamme suvittamme suvettanne suvittanne suvettansa / suvettaan suvittansa / suvittaan
Com -ne - suvinemme - suvinenne - suvineen / suvinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept