logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ruudutettu, adjective

Word analysis
ruudutetusta

ruudutetusta

ruudutettu

Adjective, Singular Elative

ruuduttaa

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Elative

Report an issue
squared
to square ruuduttaa, suoristaa, sovittaa, selvittää välinsä jkn kanssa, selvittää asia jkn kanssa, tasoittaa
to square off ruuduttaa, suoristaa jnk kulmat, tasata jnk kulmat, jakaa ruutuihin
to chequer ruuduttaa
squared only
tessellated
gridded
checkered
Show more arrow right
oj4; WikiMatrix; Opus; Tatoeba; ParaCrawl; OpenSubtitles; EurLex-2; OPUS; Europarl Ruudutetulla alueella ei saa esiintyä mainittavia huononemia. There shall be no appreciable impairment of the gridded area. Talon julkisivu oli ruudutettu kipsilevyillä. The facade of the house was covered in grid-like patterns of plasterboard. Ruudutettu seinä antaa modernin ilmeen tilalle. The grid-patterned wall gives a modern look to the room. Ruudutettu kangas on trendikäs sisustuselementti. Grid-like fabric is a trendy interior design element. Olohuoneen seinät oli ruudutettu värikkäillä tapeteilla. The walls of the living room were decorated with grid-like patterns of colorful wallpapers. Sisustuksessa korostuvat betonipinnat ja ruudutettu lasi. The decor highlights concrete surfaces and checkered glass. Ruudutettu kuosi tuo tilaan järjestyksen ja rytmikkyyden. The grid pattern brings order and rhythm to the space. Vauriot ruudukon risteyskohdissa tai viiltojen reunoilla sallitaan, jos vaurioitunutta aluetta on enintään 15 prosenttia ruudutetusta alueesta. Impairments at the intersections between squares or at the edges of the cuts shall be permitted, provided that the impaired area does not exceed 15 per cent of the gridded surface. Keittiön lattia oli ruudutettu mustavalkoisilla kaakeleilla. The kitchen floor was tiled in a grid pattern with black and white tiles. Pöytä oli ruudutettu kauniilla vanhoilla keramiikkalaatoilla. The table was covered with beautiful old ceramic tiles laid out in a grid pattern. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

ruudutettu

ruudutetut

Par

-ta

ruudutettua

ruudutettuja

Gen

-n

ruudutetun

ruudutettujen

Ill

mihin

ruudutettuun

ruudutettuihin

Ine

-ssa

ruudutetussa

ruudutetuissa

Ela

-sta

ruudutetusta

ruudutetuista

All

-lle

ruudutetulle

ruudutetuille

Ade

-lla

ruudutetulla

ruudutetuilla

Abl

-lta

ruudutetulta

ruudutetuilta

Tra

-ksi

ruudutetuksi

ruudutetuiksi

Ess

-na

ruudutettuna

ruudutettuina

Abe

-tta

ruudutetutta

ruudutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

ruudutettu

ruudutetut

Par

-ta

ruudutettua

ruudutettuja

Gen

-n

ruudutetun

ruudutettujen

Ill

mihin

ruudutettuun

ruudutettuihin

Ine

-ssa

ruudutetussa

ruudutetuissa

Ela

-sta

ruudutetusta

ruudutetuista

All

-lle

ruudutetulle

ruudutetuille

Ade

-lla

ruudutetulla

ruudutetuilla

Abl

-lta

ruudutetulta

ruudutetuilta

Tra

-ksi

ruudutetuksi

ruudutetuiksi

Ess

-na

ruudutettuna

ruudutettuina

Abe

-tta

ruudutetutta

ruudutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

ruudutetumpi

ruudutetummat

Par

-ta

ruudutetumpaa

ruudutetumpia

Gen

-n

ruudutetumman

ruudutetumpien

Ill

mihin

ruudutetumpiin

ruudutetumpiin

Ine

-ssa

ruudutetummassa

ruudutetummissa

Ela

-sta

ruudutetummasta

ruudutetummista

All

-lle

ruudutetummalle

ruudutetummille

Ade

-lla

ruudutetummalla

ruudutetummilla

Abl

-lta

ruudutetummalta

ruudutetummilta

Tra

-ksi

ruudutetummaksi

ruudutetummiksi

Ess

-na

ruudutetumpana

ruudutetumpina

Abe

-tta

ruudutetummatta

ruudutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

ruudutetumpi

ruudutetummat

Par

-ta

ruudutetumpaa

ruudutetumpia

Gen

-n

ruudutetumman

ruudutetumpien

Ill

mihin

ruudutetumpiin

ruudutetumpiin

Ine

-ssa

ruudutetummassa

ruudutetummissa

Ela

-sta

ruudutetummasta

ruudutetummista

All

-lle

ruudutetummalle

ruudutetummille

Ade

-lla

ruudutetummalla

ruudutetummilla

Abl

-lta

ruudutetummalta

ruudutetummilta

Tra

-ksi

ruudutetummaksi

ruudutetummiksi

Ess

-na

ruudutetumpana

ruudutetumpina

Abe

-tta

ruudutetummatta

ruudutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

ruudutetuin

ruudutetuimmat

Par

-ta

ruudutetuinta

ruudutetuimpia

Gen

-n

ruudutetuimman

ruudutetuinten / ruudutetuimpien

Ill

mihin

ruudutetuimpaan

ruudutetuimpiin

Ine

-ssa

ruudutetuimmassa

ruudutetuimmissa

Ela

-sta

ruudutetuimmasta

ruudutetuimmista

All

-lle

ruudutetuimmalle

ruudutetuimmille

Ade

-lla

ruudutetuimmalla

ruudutetuimmilla

Abl

-lta

ruudutetuimmalta

ruudutetuimmilta

Tra

-ksi

ruudutetuimmaksi

ruudutetuimmiksi

Ess

-na

ruudutetuimpana

ruudutetuimpina

Abe

-tta

ruudutetuimmatta

ruudutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

ruudutetuin

ruudutetuimmat

Par

-ta

ruudutetuinta

ruudutetuimpia

Gen

-n

ruudutetuimman

ruudutetuinten / ruudutetuimpien

Ill

mihin

ruudutetuimpaan

ruudutetuimpiin

Ine

-ssa

ruudutetuimmassa

ruudutetuimmissa

Ela

-sta

ruudutetuimmasta

ruudutetuimmista

All

-lle

ruudutetuimmalle

ruudutetuimmille

Ade

-lla

ruudutetuimmalla

ruudutetuimmilla

Abl

-lta

ruudutetuimmalta

ruudutetuimmilta

Tra

-ksi

ruudutetuimmaksi

ruudutetuimmiksi

Ess

-na

ruudutetuimpana

ruudutetuimpina

Abe

-tta

ruudutetuimmatta

ruudutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuimmin

Wiktionary

to grid (to mark with a grid) Show more arrow right ruutu (“square”) +‎ -ttaa Show more arrow right
to square ruuduttaa, suoristaa, sovittaa, selvittää välinsä jkn kanssa, selvittää asia jkn kanssa, tasoittaa
to square off ruuduttaa, suoristaa jnk kulmat, tasata jnk kulmat, jakaa ruutuihin
to chequer ruuduttaa
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English OpenSubtitles2018; DGT-TM Parallel Corpus; SETimes Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English WMT News Commentary; EurLex-2; oj4 Tiedot on ruudutettu taulukkoon. The data has been formatted into a table. Heidät on ruudutettu Joensuun puolelle. They have been ruudutettu towards Joensuu. Pöytä on ruudutettu kirjoilla ja resepteillä. The table has been covered with books and recipes. Verkkosivu on ruudutettu taulukoilla ja kuvilla. The website has been structured with tables and images. Koko seinä on ikkunoita, jotka on ruudutettu lasilla. The entire wall is windows that have been frosted with glass. Tätä ainutlaatuista käännettä ei ole vielä ruudutettu televisiossa. This unique turn hasn't been ruudutettu on television yet. Ruudutettu alue ei saa olla mainittavasti vaurioitunut. There shall be no appreciable impairment of the gridded area. Kammion pohjan mitat ovat 180 40 mm, ja se on ruudutettu; The bottom of the basin to be 180 × 40 mm, marked off into squares,. I) kammion pohjan mitat ovat 180 40 mm, ja se on ruudutettu; (i) the bottom of the basin to be 180 × 40 mm, marked off into squares,. Ruudutetulla alueella ei saa esiintyä mainittavia huononemia. There shall be no appreciable impairment of the gridded area. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

ruudutan

en ruuduta

ii

ruudutat

et ruuduta

iii

ruuduttaa

ei ruuduta

Plural

Positive

Negative

i

ruudutamme / ruudutetaan

emme ruuduta / ei ruuduteta

ii

ruudutatte

ette ruuduta

iii

ruuduttavat

eivät ruuduta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

ruudutin

en ruuduttanut

ii

ruudutit

et ruuduttanut

iii

ruudutti

ei ruuduttanut

Plural

Positive

Negative

i

ruudutimme / ruudutettiin

emme ruuduttaneet / ei ruudutettu

ii

ruudutitte

ette ruuduttaneet

iii

ruuduttivat

eivät ruuduttaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ruuduttanut

en ole ruuduttanut

ii

olet ruuduttanut

et ole ruuduttanut

iii

on ruuduttanut

ei ole ruuduttanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme ruuduttaneet

emme ole ruuduttaneet

ii

olette ruuduttaneet

ette ole ruuduttaneet

iii

ovat ruuduttaneet

eivät ole ruuduttaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ruuduttanut

en ollut ruuduttanut

ii

olit ruuduttanut

et ollut ruuduttanut

iii

oli ruuduttanut

ei ollut ruuduttanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme ruuduttaneet

emme olleet ruuduttaneet

ii

olitte ruuduttaneet

ette olleet ruuduttaneet

iii

olivat ruuduttaneet

eivät olleet ruuduttaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ruuduttaisin

en ruuduttaisi

ii

ruuduttaisit

et ruuduttaisi

iii

ruuduttaisi

ei ruuduttaisi

Plural

Positive

Negative

i

ruuduttaisimme

emme ruuduttaisi

ii

ruuduttaisitte

ette ruuduttaisi

iii

ruuduttaisivat

eivät ruuduttaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ruuduttanut

en olisi ruuduttanut

ii

olisit ruuduttanut

et olisi ruuduttanut

iii

olisi ruuduttanut

ei olisi ruuduttanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ruuduttaneet

emme olisi ruuduttaneet

ii

olisitte ruuduttaneet

ette olisi ruuduttaneet

iii

olisivat ruuduttaneet

eivät olisi ruuduttaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ruuduttanen

en ruuduttane

ii

ruuduttanet

et ruuduttane

iii

ruuduttanee

ei ruuduttane

Plural

Positive

Negative

i

ruuduttanemme

emme ruuduttane

ii

ruuduttanette

ette ruuduttane

iii

ruuduttanevat

eivät ruuduttane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ruuduttanut

en liene ruuduttanut

ii

lienet ruuduttanut

et liene ruuduttanut

iii

lienee ruuduttanut

ei liene ruuduttanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ruuduttaneet

emme liene ruuduttaneet

ii

lienette ruuduttaneet

ette liene ruuduttaneet

iii

lienevät ruuduttaneet

eivät liene ruuduttaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

ruuduta

iii

ruuduttakoon

Plural

i

ruuduttakaamme

ii

ruuduttakaa

iii

ruuduttakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ruuduttaa

Tra

-ksi

ruuduttaaksensa / ruuduttaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

ruuduttaessa

Ins

-in

ruuduttaen

Ine

-ssa

ruudutettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ruuduttamaan

Ine

-ssa

ruuduttamassa

Ela

-sta

ruuduttamasta

Ade

-lla

ruuduttamalla

Abe

-tta

ruuduttamatta

Ins

-in

ruuduttaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ruuduttaminen

Par

-ta

ruuduttamista

Infinitive V

ruuduttamaisillaan / ruuduttamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

ruudutetaan

ei ruuduteta

Imperfect

ruudutettiin

ei ruudutettu

Potential

ruudutettaneen

ei ruudutettane

Conditional

ruudutettaisiin

ei ruudutettaisi

Imperative Present

ruudutettakoon

älköön ruudutettako

Imperative Perfect

olkoon ruudutettu

älköön ruudutettu

Positive

Negative

Present

ruudutetaan

ei ruuduteta

Imperfect

ruudutettiin

ei ruudutettu

Potential

ruudutettaneen

ei ruudutettane

Conditional

ruudutettaisiin

ei ruudutettaisi

Imperative Present

ruudutettakoon

älköön ruudutettako

Imperative Perfect

olkoon ruudutettu

älköön ruudutettu

Participle

Active

Passive

1st

ruuduttava

ruudutettava

2nd

ruuduttanut

ruudutettu

3rd

ruuduttama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

ruudutettu

ruudutetut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ruudutettujen

Solve

Ill

mihin

ruudutettuihin

Solve

Ine

-ssa

ruudutetussa

Solve

Ela

-sta

ruudutetusta

ruudutetuista

All

-lle

ruudutetulle

ruudutetuille

Ade

-lla

ruudutetulla

ruudutetuilla

Abl

-lta

ruudutetulta

ruudutetuilta

Tra

-ksi

ruudutetuksi

Solve

Ess

-na

ruudutettuina

Solve

Abe

-tta

ruudutetutta

ruudutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

ruudutettu

ruudutetut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ruudutettujen

Solve

Ill

mihin

ruudutettuihin

Solve

Ine

-ssa

ruudutetussa

Solve

Ela

-sta

ruudutetusta

ruudutetuista

All

-lle

ruudutetulle

ruudutetuille

Ade

-lla

ruudutetulla

ruudutetuilla

Abl

-lta

ruudutetulta

ruudutetuilta

Tra

-ksi

ruudutetuksi

Solve

Ess

-na

ruudutettuina

Solve

Abe

-tta

ruudutetutta

ruudutetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ruudutetumpia

Solve

Gen

-n

ruudutetumman

ruudutetumpien

Ill

mihin

ruudutetumpiin

Solve

Ine

-ssa

ruudutetummassa

ruudutetummissa

Ela

-sta

ruudutetummista

Solve

All

-lle

ruudutetummalle

ruudutetummille

Ade

-lla

ruudutetummalla

Solve

Abl

-lta

ruudutetummalta

ruudutetummilta

Tra

-ksi

ruudutetummaksi

ruudutetummiksi

Ess

-na

ruudutetumpana

ruudutetumpina

Abe

-tta

ruudutetummatta

ruudutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetummin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ruudutetumpia

Solve

Gen

-n

ruudutetumman

ruudutetumpien

Ill

mihin

ruudutetumpiin

Solve

Ine

-ssa

ruudutetummassa

ruudutetummissa

Ela

-sta

ruudutetummista

Solve

All

-lle

ruudutetummalle

ruudutetummille

Ade

-lla

ruudutetummalla

Solve

Abl

-lta

ruudutetummalta

ruudutetummilta

Tra

-ksi

ruudutetummaksi

ruudutetummiksi

Ess

-na

ruudutetumpana

ruudutetumpina

Abe

-tta

ruudutetummatta

ruudutetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetummin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ruudutetuimpia

Solve

Gen

-n

ruudutetuimman

ruudutetuinten / ruudutetuimpien

Ill

mihin

ruudutetuimpiin

Solve

Ine

-ssa

ruudutetuimmassa

Solve

Ela

-sta

ruudutetuimmasta

ruudutetuimmista

All

-lle

ruudutetuimmalle

ruudutetuimmille

Ade

-lla

ruudutetuimmilla

Solve

Abl

-lta

ruudutetuimmalta

ruudutetuimmilta

Tra

-ksi

ruudutetuimmaksi

ruudutetuimmiksi

Ess

-na

ruudutetuimpana

ruudutetuimpina

Abe

-tta

ruudutetuimmatta

ruudutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

ruudutetuimpia

Solve

Gen

-n

ruudutetuimman

ruudutetuinten / ruudutetuimpien

Ill

mihin

ruudutetuimpiin

Solve

Ine

-ssa

ruudutetuimmassa

Solve

Ela

-sta

ruudutetuimmasta

ruudutetuimmista

All

-lle

ruudutetuimmalle

ruudutetuimmille

Ade

-lla

ruudutetuimmilla

Solve

Abl

-lta

ruudutetuimmalta

ruudutetuimmilta

Tra

-ksi

ruudutetuimmaksi

ruudutetuimmiksi

Ess

-na

ruudutetuimpana

ruudutetuimpina

Abe

-tta

ruudutetuimmatta

ruudutetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruudutetuimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

ruudutan

en ruuduta

ii

ruudutat

et ruuduta

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

ruudutamme / ruudutetaan

emme ruuduta / ei ruuduteta

ii

ruudutatte

ette ruuduta

iii

eivät ruuduta

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

ruudutanen ruuduta

ii

ruudutatet ruuduta

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

ruudutamme / ruudutetaanemme ruuduta / ei ruuduteta

ii

ruudutatteette ruuduta

iii

eivät ruuduta
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

ruudutin

en ruuduttanut

ii

ruudutit

et Solve

iii

ei ruuduttanut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme ruuduttaneet / ei ruudutettu

Solve

ii

ruudutitte

ette ruuduttaneet

iii

ruuduttivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

ruudutinen ruuduttanut

ii

ruudutitet
Solve

iii

ei ruuduttanut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme ruuduttaneet / ei ruudutettu
Solve

ii

ruudutitteette ruuduttaneet

iii

ruuduttivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

ruuduta

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

ruuduta

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

ruuduttaisin

en ruuduttaisi

ii

et ruuduttaisi

Solve

iii

ruuduttaisi

ei ruuduttaisi

Plural

Positive

Negative

i

emme ruuduttaisi

Solve

ii

ruuduttaisitte

ette Solve

iii

ruuduttaisivat

eivät ruuduttaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

ruuduttaisinen ruuduttaisi

ii

et ruuduttaisi
Solve

iii

ruuduttaisiei ruuduttaisi

Plural

PositiveNegative

i

emme ruuduttaisi
Solve

ii

ruuduttaisitteette
Solve

iii

ruuduttaisivateivät ruuduttaisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept