raivauslapiot |
Noun, Singular Nominative |
|
+ lapio |
Noun, Plural Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
raivaus |
raivaukset |
Par |
-ta |
raivausta |
raivauksia |
Gen |
-n |
raivauksen |
raivauksien / raivausten |
Ill |
mihin |
raivaukseen |
raivauksiin |
Ine |
-ssa |
raivauksessa |
raivauksissa |
Ela |
-sta |
raivauksesta |
raivauksista |
All |
-lle |
raivaukselle |
raivauksille |
Ade |
-lla |
raivauksella |
raivauksilla |
Abl |
-lta |
raivaukselta |
raivauksilta |
Tra |
-ksi |
raivaukseksi |
raivauksiksi |
Ess |
-na |
raivauksena |
raivauksina |
Abe |
-tta |
raivauksetta |
raivauksitta |
Com |
-ne |
- |
raivauksine |
Ins |
-in |
- |
raivauksin |
Singular
Plural
Nom
-
raivaus
raivaukset
Par
-ta
raivausta
raivauksia
Gen
-n
raivauksen
raivauksien / raivausten
Ill
mihin
raivaukseen
raivauksiin
Ine
-ssa
raivauksessa
raivauksissa
Ela
-sta
raivauksesta
raivauksista
All
-lle
raivaukselle
raivauksille
Ade
-lla
raivauksella
raivauksilla
Abl
-lta
raivaukselta
raivauksilta
Tra
-ksi
raivaukseksi
raivauksiksi
Ess
-na
raivauksena
raivauksina
Abe
-tta
raivauksetta
raivauksitta
Com
-ne
-
raivauksine
Ins
-in
-
raivauksin
| clearing | clearing, raivaus, selvittely, aho, kirkastus, metsäaukea |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
Par |
-ta |
raivausta |
raivauksia |
raivausta |
raivauksia |
raivausta |
raivauksia |
Gen |
-n |
raivaukse |
raivauksie |
raivaukse |
raivauksie |
raivaukse |
raivauksie |
Ill |
mihin |
raivauksee |
raivauksii |
raivauksee |
raivauksii |
raivauksee |
raivauksii |
Ine |
-ssa |
raivauksessa |
raivauksissa |
raivauksessa |
raivauksissa |
raivauksessa |
raivauksissa |
Ela |
-sta |
raivauksesta |
raivauksista |
raivauksesta |
raivauksista |
raivauksesta |
raivauksista |
All |
-lle |
raivaukselle |
raivauksille |
raivaukselle |
raivauksille |
raivaukselle |
raivauksille |
Ade |
-lla |
raivauksella |
raivauksilla |
raivauksella |
raivauksilla |
raivauksella |
raivauksilla |
Abl |
-lta |
raivaukselta |
raivauksilta |
raivaukselta |
raivauksilta |
raivaukselta |
raivauksilta |
Tra |
-ksi |
raivauksekse |
raivauksikse |
raivauksekse |
raivauksikse |
raivauksekse |
raivauksikse |
Ess |
-na |
raivauksena |
raivauksina |
raivauksena |
raivauksina |
raivauksena |
raivauksina |
Abe |
-tta |
raivauksetta |
raivauksitta |
raivauksetta |
raivauksitta |
raivauksetta |
raivauksitta |
Com |
-ne |
- |
raivauksine |
- |
raivauksine |
- |
raivauksine |
Singular
Plural
Nom
-
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivaukse
Par
-ta
raivausta
raivausta
raivausta
raivauksia
raivauksia
raivauksia
Gen
-n
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivauksie
raivauksie
raivauksie
Ill
mihin
raivauksee
raivauksee
raivauksee
raivauksii
raivauksii
raivauksii
Ine
-ssa
raivauksessa
raivauksessa
raivauksessa
raivauksissa
raivauksissa
raivauksissa
Ela
-sta
raivauksesta
raivauksesta
raivauksesta
raivauksista
raivauksista
raivauksista
All
-lle
raivaukselle
raivaukselle
raivaukselle
raivauksille
raivauksille
raivauksille
Ade
-lla
raivauksella
raivauksella
raivauksella
raivauksilla
raivauksilla
raivauksilla
Abl
-lta
raivaukselta
raivaukselta
raivaukselta
raivauksilta
raivauksilta
raivauksilta
Tra
-ksi
raivauksekse
raivauksekse
raivauksekse
raivauksikse
raivauksikse
raivauksikse
Ess
-na
raivauksena
raivauksena
raivauksena
raivauksina
raivauksina
raivauksina
Abe
-tta
raivauksetta
raivauksetta
raivauksetta
raivauksitta
raivauksitta
raivauksitta
Com
-ne
-
-
-
raivauksine
raivauksine
raivauksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
raivaukse |
Par |
-ta |
raivausta |
raivauksia |
raivausta |
raivauksia |
raivausta |
raivauksia |
Gen |
-n |
raivaukse |
raivauksie |
raivaukse |
raivauksie |
raivaukse |
raivauksie |
Ill |
mihin |
raivauksee |
raivauksii |
raivauksee |
raivauksii |
raivauksee |
raivauksii |
Ine |
-ssa |
raivauksessa |
raivauksissa |
raivauksessa |
raivauksissa |
raivauksessa |
raivauksissa |
Ela |
-sta |
raivauksesta |
raivauksista |
raivauksesta |
raivauksista |
raivauksesta |
raivauksista |
All |
-lle |
raivaukselle |
raivauksille |
raivaukselle |
raivauksille |
raivaukselle |
raivauksille |
Ade |
-lla |
raivauksella |
raivauksilla |
raivauksella |
raivauksilla |
raivauksella |
raivauksilla |
Abl |
-lta |
raivaukselta |
raivauksilta |
raivaukselta |
raivauksilta |
raivaukselta |
raivauksilta |
Tra |
-ksi |
raivauksekse |
raivauksikse |
raivauksekse |
raivauksikse |
raivauksekse |
raivauksikse |
Ess |
-na |
raivauksena |
raivauksina |
raivauksena |
raivauksina |
raivauksena |
raivauksina |
Abe |
-tta |
raivauksetta |
raivauksitta |
raivauksetta |
raivauksitta |
raivauksetta |
raivauksitta |
Com |
-ne |
- |
raivauksine |
- |
raivauksine |
- |
raivauksine |
Singular
Plural
Nom
-
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivaukse
Par
-ta
raivausta
raivausta
raivausta
raivauksia
raivauksia
raivauksia
Gen
-n
raivaukse
raivaukse
raivaukse
raivauksie
raivauksie
raivauksie
Ill
mihin
raivauksee
raivauksee
raivauksee
raivauksii
raivauksii
raivauksii
Ine
-ssa
raivauksessa
raivauksessa
raivauksessa
raivauksissa
raivauksissa
raivauksissa
Ela
-sta
raivauksesta
raivauksesta
raivauksesta
raivauksista
raivauksista
raivauksista
All
-lle
raivaukselle
raivaukselle
raivaukselle
raivauksille
raivauksille
raivauksille
Ade
-lla
raivauksella
raivauksella
raivauksella
raivauksilla
raivauksilla
raivauksilla
Abl
-lta
raivaukselta
raivaukselta
raivaukselta
raivauksilta
raivauksilta
raivauksilta
Tra
-ksi
raivauksekse
raivauksekse
raivauksekse
raivauksikse
raivauksikse
raivauksikse
Ess
-na
raivauksena
raivauksena
raivauksena
raivauksina
raivauksina
raivauksina
Abe
-tta
raivauksetta
raivauksetta
raivauksetta
raivauksitta
raivauksitta
raivauksitta
Com
-ne
-
-
-
raivauksine
raivauksine
raivauksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lapio |
lapiot |
Par |
-ta |
lapiota |
lapioita |
Gen |
-n |
lapion |
lapioitten / lapioiden |
Ill |
mihin |
lapioon |
lapioihin |
Ine |
-ssa |
lapiossa |
lapioissa |
Ela |
-sta |
lapiosta |
lapioista |
All |
-lle |
lapiolle |
lapioille |
Ade |
-lla |
lapiolla |
lapioilla |
Abl |
-lta |
lapiolta |
lapioilta |
Tra |
-ksi |
lapioksi |
lapioiksi |
Ess |
-na |
lapiona |
lapioina |
Abe |
-tta |
lapiotta |
lapioitta |
Com |
-ne |
- |
lapioine |
Ins |
-in |
- |
lapioin |
Singular
Plural
Nom
-
lapio
lapiot
Par
-ta
lapiota
lapioita
Gen
-n
lapion
lapioitten / lapioiden
Ill
mihin
lapioon
lapioihin
Ine
-ssa
lapiossa
lapioissa
Ela
-sta
lapiosta
lapioista
All
-lle
lapiolle
lapioille
Ade
-lla
lapiolla
lapioilla
Abl
-lta
lapiolta
lapioilta
Tra
-ksi
lapioksi
lapioiksi
Ess
-na
lapiona
lapioina
Abe
-tta
lapiotta
lapioitta
Com
-ne
-
lapioine
Ins
-in
-
lapioin
| shovel | lapio, kaivinkone, kauha, kaivuri, tölli |
| spade | lapio, pata |
| scoop | kauha, skuuppi, kauhallinen, jymyuutinen, lapio, jäätelöpallo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lapio |
lapio |
lapio |
lapio |
lapio |
lapio |
Par |
-ta |
lapiota |
lapioita |
lapiota |
lapioita |
lapiota |
lapioita |
Gen |
-n |
lapio |
lapioitte |
lapio |
lapioitte |
lapio |
lapioitte |
Ill |
mihin |
lapioo |
lapioihi |
lapioo |
lapioihi |
lapioo |
lapioihi |
Ine |
-ssa |
lapiossa |
lapioissa |
lapiossa |
lapioissa |
lapiossa |
lapioissa |
Ela |
-sta |
lapiosta |
lapioista |
lapiosta |
lapioista |
lapiosta |
lapioista |
All |
-lle |
lapiolle |
lapioille |
lapiolle |
lapioille |
lapiolle |
lapioille |
Ade |
-lla |
lapiolla |
lapioilla |
lapiolla |
lapioilla |
lapiolla |
lapioilla |
Abl |
-lta |
lapiolta |
lapioilta |
lapiolta |
lapioilta |
lapiolta |
lapioilta |
Tra |
-ksi |
lapiokse |
lapioikse |
lapiokse |
lapioikse |
lapiokse |
lapioikse |
Ess |
-na |
lapiona |
lapioina |
lapiona |
lapioina |
lapiona |
lapioina |
Abe |
-tta |
lapiotta |
lapioitta |
lapiotta |
lapioitta |
lapiotta |
lapioitta |
Com |
-ne |
- |
lapioine |
- |
lapioine |
- |
lapioine |
Singular
Plural
Nom
-
lapio
lapio
lapio
lapio
lapio
lapio
Par
-ta
lapiota
lapiota
lapiota
lapioita
lapioita
lapioita
Gen
-n
lapio
lapio
lapio
lapioitte
lapioitte
lapioitte
Ill
mihin
lapioo
lapioo
lapioo
lapioihi
lapioihi
lapioihi
Ine
-ssa
lapiossa
lapiossa
lapiossa
lapioissa
lapioissa
lapioissa
Ela
-sta
lapiosta
lapiosta
lapiosta
lapioista
lapioista
lapioista
All
-lle
lapiolle
lapiolle
lapiolle
lapioille
lapioille
lapioille
Ade
-lla
lapiolla
lapiolla
lapiolla
lapioilla
lapioilla
lapioilla
Abl
-lta
lapiolta
lapiolta
lapiolta
lapioilta
lapioilta
lapioilta
Tra
-ksi
lapiokse
lapiokse
lapiokse
lapioikse
lapioikse
lapioikse
Ess
-na
lapiona
lapiona
lapiona
lapioina
lapioina
lapioina
Abe
-tta
lapiotta
lapiotta
lapiotta
lapioitta
lapioitta
lapioitta
Com
-ne
-
-
-
lapioine
lapioine
lapioine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lapio |
lapio |
lapio |
lapio |
lapio |
lapio |
Par |
-ta |
lapiota |
lapioita |
lapiota |
lapioita |
lapiota |
lapioita |
Gen |
-n |
lapio |
lapioitte |
lapio |
lapioitte |
lapio |
lapioitte |
Ill |
mihin |
lapioo |
lapioihi |
lapioo |
lapioihi |
lapioo |
lapioihi |
Ine |
-ssa |
lapiossa |
lapioissa |
lapiossa |
lapioissa |
lapiossa |
lapioissa |
Ela |
-sta |
lapiosta |
lapioista |
lapiosta |
lapioista |
lapiosta |
lapioista |
All |
-lle |
lapiolle |
lapioille |
lapiolle |
lapioille |
lapiolle |
lapioille |
Ade |
-lla |
lapiolla |
lapioilla |
lapiolla |
lapioilla |
lapiolla |
lapioilla |
Abl |
-lta |
lapiolta |
lapioilta |
lapiolta |
lapioilta |
lapiolta |
lapioilta |
Tra |
-ksi |
lapiokse |
lapioikse |
lapiokse |
lapioikse |
lapiokse |
lapioikse |
Ess |
-na |
lapiona |
lapioina |
lapiona |
lapioina |
lapiona |
lapioina |
Abe |
-tta |
lapiotta |
lapioitta |
lapiotta |
lapioitta |
lapiotta |
lapioitta |
Com |
-ne |
- |
lapioine |
- |
lapioine |
- |
lapioine |
Singular
Plural
Nom
-
lapio
lapio
lapio
lapio
lapio
lapio
Par
-ta
lapiota
lapiota
lapiota
lapioita
lapioita
lapioita
Gen
-n
lapio
lapio
lapio
lapioitte
lapioitte
lapioitte
Ill
mihin
lapioo
lapioo
lapioo
lapioihi
lapioihi
lapioihi
Ine
-ssa
lapiossa
lapiossa
lapiossa
lapioissa
lapioissa
lapioissa
Ela
-sta
lapiosta
lapiosta
lapiosta
lapioista
lapioista
lapioista
All
-lle
lapiolle
lapiolle
lapiolle
lapioille
lapioille
lapioille
Ade
-lla
lapiolla
lapiolla
lapiolla
lapioilla
lapioilla
lapioilla
Abl
-lta
lapiolta
lapiolta
lapiolta
lapioilta
lapioilta
lapioilta
Tra
-ksi
lapiokse
lapiokse
lapiokse
lapioikse
lapioikse
lapioikse
Ess
-na
lapiona
lapiona
lapiona
lapioina
lapioina
lapioina
Abe
-tta
lapiotta
lapiotta
lapiotta
lapioitta
lapioitta
lapioitta
Com
-ne
-
-
-
lapioine
lapioine
lapioine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net