logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

raivaus, noun

Word analysis
raivauslapiot

raivauslapiot

raivaus

Noun, Singular Nominative

+ lapio

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raivaus

raivaukset

Par

-ta

raivausta

raivauksia

Gen

-n

raivauksen

raivauksien / raivausten

Ill

mihin

raivaukseen

raivauksiin

Ine

-ssa

raivauksessa

raivauksissa

Ela

-sta

raivauksesta

raivauksista

All

-lle

raivaukselle

raivauksille

Ade

-lla

raivauksella

raivauksilla

Abl

-lta

raivaukselta

raivauksilta

Tra

-ksi

raivaukseksi

raivauksiksi

Ess

-na

raivauksena

raivauksina

Abe

-tta

raivauksetta

raivauksitta

Com

-ne

-

raivauksine

Ins

-in

-

raivauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raivaus

raivaukset

Par

-ta

raivausta

raivauksia

Gen

-n

raivauksen

raivauksien / raivausten

Ill

mihin

raivaukseen

raivauksiin

Ine

-ssa

raivauksessa

raivauksissa

Ela

-sta

raivauksesta

raivauksista

All

-lle

raivaukselle

raivauksille

Ade

-lla

raivauksella

raivauksilla

Abl

-lta

raivaukselta

raivauksilta

Tra

-ksi

raivaukseksi

raivauksiksi

Ess

-na

raivauksena

raivauksina

Abe

-tta

raivauksetta

raivauksitta

Com

-ne

-

raivauksine

Ins

-in

-

raivauksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

clearing clearing, raivaus, selvittely, aho, kirkastus, metsäaukea
Show more arrow right
Europarl; Finnish-English ParCor 2.0; EurLex-2; OpenSubtitles; Tatoeba; not-set Raivaus on välttämätöntä uuden tien rakentamiseksi. Clearing is necessary to build a new road. Raivaus oli pitkä ja raskas prosessi, mutta lopputulos oli sen arvoinen. The clearing was a long and heavy process, but the end result was worth it. Raivauksen yhteydessä löytyi vanha hautausmaa. An old cemetery was found during the clearance. Raivauksia tehtiin ympäri vuoden säästä riippumatta. Clearings were made throughout the year regardless of the weather. Raivausta edeltävät tarkastukset. Control before grubbing up. Metsän raivauksen jälkeen maisema oli täysin muuttunut. After the forest clearance, the landscape had completely changed. Rakennustyömaalla aloitettiin maans-alueen raivauksen jälkeen. Construction work started after the land clearing. Metsän raivauksen jälkeen maisema oli täysin erilainen. The landscape was completely different after the forest clearance. Tämä alue tarvitsee kiireesti lisää raivausta tulvien vuoksi. This area urgently needs more clearing due to floods. Väliaikaisesta kesannoinnista ja tai raivauksesta myönnettävä tuki. Temporary resting and/or permanent grubbing-up aid”. Show more arrow right

Wiktionary

clearance, clearing (act of clearing, or getting rid of something that is in the way) Synonym of miinanraivaus (“demining”) Show more arrow right raivata +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raivaukseni

raivaukseni

raivauksesi

raivauksesi

raivauksensa

raivauksensa

Par

-ta

raivaustani

raivauksiani

raivaustasi

raivauksiasi

raivaustansa / raivaustaan

raivauksiansa / raivauksiaan

Gen

-n

raivaukseni

raivauksieni / raivausteni

raivauksesi

raivauksiesi / raivaustesi

raivauksensa

raivauksiensa / raivaustensa

Ill

mihin

raivaukseeni

raivauksiini

raivaukseesi

raivauksiisi

raivaukseensa

raivauksiinsa

Ine

-ssa

raivauksessani

raivauksissani

raivauksessasi

raivauksissasi

raivauksessansa / raivauksessaan

raivauksissansa / raivauksissaan

Ela

-sta

raivauksestani

raivauksistani

raivauksestasi

raivauksistasi

raivauksestansa / raivauksestaan

raivauksistansa / raivauksistaan

All

-lle

raivaukselleni

raivauksilleni

raivauksellesi

raivauksillesi

raivauksellensa / raivaukselleen

raivauksillensa / raivauksillean

Ade

-lla

raivauksellani

raivauksillani

raivauksellasi

raivauksillasi

raivauksellansa / raivauksellaan

raivauksillansa / raivauksillaan

Abl

-lta

raivaukseltani

raivauksiltani

raivaukseltasi

raivauksiltasi

raivaukseltansa / raivaukseltaan

raivauksiltansa / raivauksiltaan

Tra

-ksi

raivauksekseni

raivauksikseni

raivaukseksesi

raivauksiksesi

raivaukseksensa / raivauksekseen

raivauksiksensa / raivauksikseen

Ess

-na

raivauksenani

raivauksinani

raivauksenasi

raivauksinasi

raivauksenansa / raivauksenaan

raivauksinansa / raivauksinaan

Abe

-tta

raivauksettani

raivauksittani

raivauksettasi

raivauksittasi

raivauksettansa / raivauksettaan

raivauksittansa / raivauksittaan

Com

-ne

-

raivauksineni

-

raivauksinesi

-

raivauksinensa / raivauksineen

Singular

Plural

Nom

-

raivaukseni

raivauksesi

raivauksensa

raivaukseni

raivauksesi

raivauksensa

Par

-ta

raivaustani

raivaustasi

raivaustansa / raivaustaan

raivauksiani

raivauksiasi

raivauksiansa / raivauksiaan

Gen

-n

raivaukseni

raivauksesi

raivauksensa

raivauksieni / raivausteni

raivauksiesi / raivaustesi

raivauksiensa / raivaustensa

Ill

mihin

raivaukseeni

raivaukseesi

raivaukseensa

raivauksiini

raivauksiisi

raivauksiinsa

Ine

-ssa

raivauksessani

raivauksessasi

raivauksessansa / raivauksessaan

raivauksissani

raivauksissasi

raivauksissansa / raivauksissaan

Ela

-sta

raivauksestani

raivauksestasi

raivauksestansa / raivauksestaan

raivauksistani

raivauksistasi

raivauksistansa / raivauksistaan

All

-lle

raivaukselleni

raivauksellesi

raivauksellensa / raivaukselleen

raivauksilleni

raivauksillesi

raivauksillensa / raivauksillean

Ade

-lla

raivauksellani

raivauksellasi

raivauksellansa / raivauksellaan

raivauksillani

raivauksillasi

raivauksillansa / raivauksillaan

Abl

-lta

raivaukseltani

raivaukseltasi

raivaukseltansa / raivaukseltaan

raivauksiltani

raivauksiltasi

raivauksiltansa / raivauksiltaan

Tra

-ksi

raivauksekseni

raivaukseksesi

raivaukseksensa / raivauksekseen

raivauksikseni

raivauksiksesi

raivauksiksensa / raivauksikseen

Ess

-na

raivauksenani

raivauksenasi

raivauksenansa / raivauksenaan

raivauksinani

raivauksinasi

raivauksinansa / raivauksinaan

Abe

-tta

raivauksettani

raivauksettasi

raivauksettansa / raivauksettaan

raivauksittani

raivauksittasi

raivauksittansa / raivauksittaan

Com

-ne

-

-

-

raivauksineni

raivauksinesi

raivauksinensa / raivauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raivauksemme

raivauksemme

raivauksenne

raivauksenne

raivauksensa

raivauksensa

Par

-ta

raivaustamme

raivauksiamme

raivaustanne

raivauksianne

raivaustansa / raivaustaan

raivauksiansa / raivauksiaan

Gen

-n

raivauksemme

raivauksiemme / raivaustemme

raivauksenne

raivauksienne / raivaustenne

raivauksensa

raivauksiensa / raivaustensa

Ill

mihin

raivaukseemme

raivauksiimme

raivaukseenne

raivauksiinne

raivaukseensa

raivauksiinsa

Ine

-ssa

raivauksessamme

raivauksissamme

raivauksessanne

raivauksissanne

raivauksessansa / raivauksessaan

raivauksissansa / raivauksissaan

Ela

-sta

raivauksestamme

raivauksistamme

raivauksestanne

raivauksistanne

raivauksestansa / raivauksestaan

raivauksistansa / raivauksistaan

All

-lle

raivauksellemme

raivauksillemme

raivauksellenne

raivauksillenne

raivauksellensa / raivaukselleen

raivauksillensa / raivauksillean

Ade

-lla

raivauksellamme

raivauksillamme

raivauksellanne

raivauksillanne

raivauksellansa / raivauksellaan

raivauksillansa / raivauksillaan

Abl

-lta

raivaukseltamme

raivauksiltamme

raivaukseltanne

raivauksiltanne

raivaukseltansa / raivaukseltaan

raivauksiltansa / raivauksiltaan

Tra

-ksi

raivaukseksemme

raivauksiksemme

raivaukseksenne

raivauksiksenne

raivaukseksensa / raivauksekseen

raivauksiksensa / raivauksikseen

Ess

-na

raivauksenamme

raivauksinamme

raivauksenanne

raivauksinanne

raivauksenansa / raivauksenaan

raivauksinansa / raivauksinaan

Abe

-tta

raivauksettamme

raivauksittamme

raivauksettanne

raivauksittanne

raivauksettansa / raivauksettaan

raivauksittansa / raivauksittaan

Com

-ne

-

raivauksinemme

-

raivauksinenne

-

raivauksinensa / raivauksineen

Singular

Plural

Nom

-

raivauksemme

raivauksenne

raivauksensa

raivauksemme

raivauksenne

raivauksensa

Par

-ta

raivaustamme

raivaustanne

raivaustansa / raivaustaan

raivauksiamme

raivauksianne

raivauksiansa / raivauksiaan

Gen

-n

raivauksemme

raivauksenne

raivauksensa

raivauksiemme / raivaustemme

raivauksienne / raivaustenne

raivauksiensa / raivaustensa

Ill

mihin

raivaukseemme

raivaukseenne

raivaukseensa

raivauksiimme

raivauksiinne

raivauksiinsa

Ine

-ssa

raivauksessamme

raivauksessanne

raivauksessansa / raivauksessaan

raivauksissamme

raivauksissanne

raivauksissansa / raivauksissaan

Ela

-sta

raivauksestamme

raivauksestanne

raivauksestansa / raivauksestaan

raivauksistamme

raivauksistanne

raivauksistansa / raivauksistaan

All

-lle

raivauksellemme

raivauksellenne

raivauksellensa / raivaukselleen

raivauksillemme

raivauksillenne

raivauksillensa / raivauksillean

Ade

-lla

raivauksellamme

raivauksellanne

raivauksellansa / raivauksellaan

raivauksillamme

raivauksillanne

raivauksillansa / raivauksillaan

Abl

-lta

raivaukseltamme

raivaukseltanne

raivaukseltansa / raivaukseltaan

raivauksiltamme

raivauksiltanne

raivauksiltansa / raivauksiltaan

Tra

-ksi

raivaukseksemme

raivaukseksenne

raivaukseksensa / raivauksekseen

raivauksiksemme

raivauksiksenne

raivauksiksensa / raivauksikseen

Ess

-na

raivauksenamme

raivauksenanne

raivauksenansa / raivauksenaan

raivauksinamme

raivauksinanne

raivauksinansa / raivauksinaan

Abe

-tta

raivauksettamme

raivauksettanne

raivauksettansa / raivauksettaan

raivauksittamme

raivauksittanne

raivauksittansa / raivauksittaan

Com

-ne

-

-

-

raivauksinemme

raivauksinenne

raivauksinensa / raivauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapio

lapiot

Par

-ta

lapiota

lapioita

Gen

-n

lapion

lapioitten / lapioiden

Ill

mihin

lapioon

lapioihin

Ine

-ssa

lapiossa

lapioissa

Ela

-sta

lapiosta

lapioista

All

-lle

lapiolle

lapioille

Ade

-lla

lapiolla

lapioilla

Abl

-lta

lapiolta

lapioilta

Tra

-ksi

lapioksi

lapioiksi

Ess

-na

lapiona

lapioina

Abe

-tta

lapiotta

lapioitta

Com

-ne

-

lapioine

Ins

-in

-

lapioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapio

lapiot

Par

-ta

lapiota

lapioita

Gen

-n

lapion

lapioitten / lapioiden

Ill

mihin

lapioon

lapioihin

Ine

-ssa

lapiossa

lapioissa

Ela

-sta

lapiosta

lapioista

All

-lle

lapiolle

lapioille

Ade

-lla

lapiolla

lapioilla

Abl

-lta

lapiolta

lapioilta

Tra

-ksi

lapioksi

lapioiksi

Ess

-na

lapiona

lapioina

Abe

-tta

lapiotta

lapioitta

Com

-ne

-

lapioine

Ins

-in

-

lapioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

shovel lapio, kaivinkone, kauha, kaivuri, tölli
spade lapio, pata
scoop kauha, skuuppi, kauhallinen, jymyuutinen, lapio, jäätelöpallo
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba-2020.08; tmClass Hae nyt lapio. Now go get a shovel. Ulkona on lapio. There is nothing you need help? Tuo lapio. Bring a shovel. Minä haen lapiot. I'll get the shovels, dear. Jätä lapio, jollet aio käyttää sitä minuun. Leave the shovel, unless you plan to use it on me. Hakekaa joku lapio ja haudatkaa minut tähän. Somebody get a shovel and bury me right here. Ottakaa lapionne, hyvät herrat. Let's man our shovels, shall we, gentlemen? Ehket pyytäisi lapiota. Well, maybe not a shovel. Jos joku lentäjä keksii vielä jotakin, anna hänelle lapio. Another pilot comes up with an idea like that, hand him a shovel. Lapiot jätteiden keräykseen. Shovels for picking up rubbish. Show more arrow right

Wiktionary

shovel spade Show more arrow right Nouns leipälapio Verbs lapioida Show more arrow right From Proto-Finnic lapido, related to Estonian labidas, Karelian labju, Veps labid and Votic lappia. Possibly borrowed from a Balto-Slavic language; compare Proto-Slavic lopata (“shovel, spade”), Lithuanian lópeta (“shovel”), Latvian lâpsta (“shovel, spade”) and Old Prussian lopto (“spade”). Also theorized to be equivalent to lapa +‎ -io, but this is phonologically less tenable. Show more arrow right

Wikipedia

Shovel A shovel is a tool for digging, lifting, and moving bulk materials, such as soil, coal, gravel, snow, sand, or ore. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lapioni

lapioni

lapiosi

lapiosi

lapionsa

lapionsa

Par

-ta

lapiotani

lapioitani

lapiotasi

lapioitasi

lapiotansa / lapiotaan

lapioitansa / lapioitaan

Gen

-n

lapioni

lapioitteni / lapioideni

lapiosi

lapioittesi / lapioidesi

lapionsa

lapioittensa / lapioidensa

Ill

mihin

lapiooni

lapioihini

lapioosi

lapioihisi

lapioonsa

lapioihinsa

Ine

-ssa

lapiossani

lapioissani

lapiossasi

lapioissasi

lapiossansa / lapiossaan

lapioissansa / lapioissaan

Ela

-sta

lapiostani

lapioistani

lapiostasi

lapioistasi

lapiostansa / lapiostaan

lapioistansa / lapioistaan

All

-lle

lapiolleni

lapioilleni

lapiollesi

lapioillesi

lapiollensa / lapiolleen

lapioillensa / lapioillean

Ade

-lla

lapiollani

lapioillani

lapiollasi

lapioillasi

lapiollansa / lapiollaan

lapioillansa / lapioillaan

Abl

-lta

lapioltani

lapioiltani

lapioltasi

lapioiltasi

lapioltansa / lapioltaan

lapioiltansa / lapioiltaan

Tra

-ksi

lapiokseni

lapioikseni

lapioksesi

lapioiksesi

lapioksensa / lapiokseen

lapioiksensa / lapioikseen

Ess

-na

lapionani

lapioinani

lapionasi

lapioinasi

lapionansa / lapionaan

lapioinansa / lapioinaan

Abe

-tta

lapiottani

lapioittani

lapiottasi

lapioittasi

lapiottansa / lapiottaan

lapioittansa / lapioittaan

Com

-ne

-

lapioineni

-

lapioinesi

-

lapioinensa / lapioineen

Singular

Plural

Nom

-

lapioni

lapiosi

lapionsa

lapioni

lapiosi

lapionsa

Par

-ta

lapiotani

lapiotasi

lapiotansa / lapiotaan

lapioitani

lapioitasi

lapioitansa / lapioitaan

Gen

-n

lapioni

lapiosi

lapionsa

lapioitteni / lapioideni

lapioittesi / lapioidesi

lapioittensa / lapioidensa

Ill

mihin

lapiooni

lapioosi

lapioonsa

lapioihini

lapioihisi

lapioihinsa

Ine

-ssa

lapiossani

lapiossasi

lapiossansa / lapiossaan

lapioissani

lapioissasi

lapioissansa / lapioissaan

Ela

-sta

lapiostani

lapiostasi

lapiostansa / lapiostaan

lapioistani

lapioistasi

lapioistansa / lapioistaan

All

-lle

lapiolleni

lapiollesi

lapiollensa / lapiolleen

lapioilleni

lapioillesi

lapioillensa / lapioillean

Ade

-lla

lapiollani

lapiollasi

lapiollansa / lapiollaan

lapioillani

lapioillasi

lapioillansa / lapioillaan

Abl

-lta

lapioltani

lapioltasi

lapioltansa / lapioltaan

lapioiltani

lapioiltasi

lapioiltansa / lapioiltaan

Tra

-ksi

lapiokseni

lapioksesi

lapioksensa / lapiokseen

lapioikseni

lapioiksesi

lapioiksensa / lapioikseen

Ess

-na

lapionani

lapionasi

lapionansa / lapionaan

lapioinani

lapioinasi

lapioinansa / lapioinaan

Abe

-tta

lapiottani

lapiottasi

lapiottansa / lapiottaan

lapioittani

lapioittasi

lapioittansa / lapioittaan

Com

-ne

-

-

-

lapioineni

lapioinesi

lapioinensa / lapioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lapiomme

lapiomme

lapionne

lapionne

lapionsa

lapionsa

Par

-ta

lapiotamme

lapioitamme

lapiotanne

lapioitanne

lapiotansa / lapiotaan

lapioitansa / lapioitaan

Gen

-n

lapiomme

lapioittemme / lapioidemme

lapionne

lapioittenne / lapioidenne

lapionsa

lapioittensa / lapioidensa

Ill

mihin

lapioomme

lapioihimme

lapioonne

lapioihinne

lapioonsa

lapioihinsa

Ine

-ssa

lapiossamme

lapioissamme

lapiossanne

lapioissanne

lapiossansa / lapiossaan

lapioissansa / lapioissaan

Ela

-sta

lapiostamme

lapioistamme

lapiostanne

lapioistanne

lapiostansa / lapiostaan

lapioistansa / lapioistaan

All

-lle

lapiollemme

lapioillemme

lapiollenne

lapioillenne

lapiollensa / lapiolleen

lapioillensa / lapioillean

Ade

-lla

lapiollamme

lapioillamme

lapiollanne

lapioillanne

lapiollansa / lapiollaan

lapioillansa / lapioillaan

Abl

-lta

lapioltamme

lapioiltamme

lapioltanne

lapioiltanne

lapioltansa / lapioltaan

lapioiltansa / lapioiltaan

Tra

-ksi

lapioksemme

lapioiksemme

lapioksenne

lapioiksenne

lapioksensa / lapiokseen

lapioiksensa / lapioikseen

Ess

-na

lapionamme

lapioinamme

lapionanne

lapioinanne

lapionansa / lapionaan

lapioinansa / lapioinaan

Abe

-tta

lapiottamme

lapioittamme

lapiottanne

lapioittanne

lapiottansa / lapiottaan

lapioittansa / lapioittaan

Com

-ne

-

lapioinemme

-

lapioinenne

-

lapioinensa / lapioineen

Singular

Plural

Nom

-

lapiomme

lapionne

lapionsa

lapiomme

lapionne

lapionsa

Par

-ta

lapiotamme

lapiotanne

lapiotansa / lapiotaan

lapioitamme

lapioitanne

lapioitansa / lapioitaan

Gen

-n

lapiomme

lapionne

lapionsa

lapioittemme / lapioidemme

lapioittenne / lapioidenne

lapioittensa / lapioidensa

Ill

mihin

lapioomme

lapioonne

lapioonsa

lapioihimme

lapioihinne

lapioihinsa

Ine

-ssa

lapiossamme

lapiossanne

lapiossansa / lapiossaan

lapioissamme

lapioissanne

lapioissansa / lapioissaan

Ela

-sta

lapiostamme

lapiostanne

lapiostansa / lapiostaan

lapioistamme

lapioistanne

lapioistansa / lapioistaan

All

-lle

lapiollemme

lapiollenne

lapiollensa / lapiolleen

lapioillemme

lapioillenne

lapioillensa / lapioillean

Ade

-lla

lapiollamme

lapiollanne

lapiollansa / lapiollaan

lapioillamme

lapioillanne

lapioillansa / lapioillaan

Abl

-lta

lapioltamme

lapioltanne

lapioltansa / lapioltaan

lapioiltamme

lapioiltanne

lapioiltansa / lapioiltaan

Tra

-ksi

lapioksemme

lapioksenne

lapioksensa / lapiokseen

lapioiksemme

lapioiksenne

lapioiksensa / lapioikseen

Ess

-na

lapionamme

lapionanne

lapionansa / lapionaan

lapioinamme

lapioinanne

lapioinansa / lapioinaan

Abe

-tta

lapiottamme

lapiottanne

lapiottansa / lapiottaan

lapioittamme

lapioittanne

lapioittansa / lapioittaan

Com

-ne

-

-

-

lapioinemme

lapioinenne

lapioinensa / lapioineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept