logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

populaatio, noun

Word analysis
populaatiokoon

populaatiokoon

populaatio

Noun, Singular Nominative

+ koko

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

populaatio

populaatiot

Par

-ta

populaatiota

populaatioita

Gen

-n

populaation

populaatioitten / populaatioiden

Ill

mihin

populaatioon

populaatioihin

Ine

-ssa

populaatiossa

populaatioissa

Ela

-sta

populaatiosta

populaatioista

All

-lle

populaatiolle

populaatioille

Ade

-lla

populaatiolla

populaatioilla

Abl

-lta

populaatiolta

populaatioilta

Tra

-ksi

populaatioksi

populaatioiksi

Ess

-na

populaationa

populaatioina

Abe

-tta

populaatiotta

populaatioitta

Com

-ne

-

populaatioine

Ins

-in

-

populaatioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

populaatio

populaatiot

Par

-ta

populaatiota

populaatioita

Gen

-n

populaation

populaatioitten / populaatioiden

Ill

mihin

populaatioon

populaatioihin

Ine

-ssa

populaatiossa

populaatioissa

Ela

-sta

populaatiosta

populaatioista

All

-lle

populaatiolle

populaatioille

Ade

-lla

populaatiolla

populaatioilla

Abl

-lta

populaatiolta

populaatioilta

Tra

-ksi

populaatioksi

populaatioiksi

Ess

-na

populaationa

populaatioina

Abe

-tta

populaatiotta

populaatioitta

Com

-ne

-

populaatioine

Ins

-in

-

populaatioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

population väestö, väkiluku, populaatio, asukasluku, kanta, kansa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence 104323; OpenSubtitles2018, sentence ID: 10013996; Tatoeba, sentence ID: 111530; Tatoeba, file: tatoeba-fi-eng/fi-eng.txt, sentence 8093205; Tatoeba, file: tatoeba-fi-eng/fi-eng.txt, sentence 8093207; OpenSubtitles2018, sentence ID: 10013997; Tatoeba, file: tatoeba-fi-eng/fi-eng.txt, sentence 8093206; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-1096-0036-0031; Eurlex2019; Tatoeba, file: tatoeba-fi-eng/fi-eng.txt, sentence 8093204 Populaatio kasvaa nopeasti. The population is growing rapidly. Miten suuri populaatio on vaarassa? How large is the population at risk? Kuinka monta henkilöä populaatio sisältää? How many individuals does the population contain? Populaatio koostuu erilaisista yksilöistä. The population consists of different individuals. Miten populaatio reagoi ympäristömuutoksiin? How does the population respond to environmental changes? Populaatio koostuu useista eri etnisistä ryhmistä. The population consists of several different ethnic groups. Luonnonvaraisen tiikerin populaatio on uhanalainen. The population of wild tigers is endangered. Populaatio kasvoi huomattavasti viime vuosikymmenellä. The population increased significantly over the last decade. Uuhien ja astutettujen uuhikaritsojen populaatio jäsenvaltiossa. Member State population of ewes and ewe lambs put to the ram. Tutkimuksessa tarkasteltiin merikotkan populaatiota. The study examined the population of white-tailed eagles. Show more arrow right

Wiktionary

population Show more arrow right

Wikipedia

Population In biology, a population is a number of all the organisms of the same group or species who live in a particular geographical area and are capable of interbreeding. The area of a sexual population is the area where inter-breeding is possible between any pair within the area and more probable than cross-breeding with individuals from other areas. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

populaationi

populaationi

populaatiosi

populaatiosi

populaationsa

populaationsa

Par

-ta

populaatiotani

populaatioitani

populaatiotasi

populaatioitasi

populaatiotansa / populaatiotaan

populaatioitansa / populaatioitaan

Gen

-n

populaationi

populaatioitteni / populaatioideni

populaatiosi

populaatioittesi / populaatioidesi

populaationsa

populaatioittensa / populaatioidensa

Ill

mihin

populaatiooni

populaatioihini

populaatioosi

populaatioihisi

populaatioonsa

populaatioihinsa

Ine

-ssa

populaatiossani

populaatioissani

populaatiossasi

populaatioissasi

populaatiossansa / populaatiossaan

populaatioissansa / populaatioissaan

Ela

-sta

populaatiostani

populaatioistani

populaatiostasi

populaatioistasi

populaatiostansa / populaatiostaan

populaatioistansa / populaatioistaan

All

-lle

populaatiolleni

populaatioilleni

populaatiollesi

populaatioillesi

populaatiollensa / populaatiolleen

populaatioillensa / populaatioillean

Ade

-lla

populaatiollani

populaatioillani

populaatiollasi

populaatioillasi

populaatiollansa / populaatiollaan

populaatioillansa / populaatioillaan

Abl

-lta

populaatioltani

populaatioiltani

populaatioltasi

populaatioiltasi

populaatioltansa / populaatioltaan

populaatioiltansa / populaatioiltaan

Tra

-ksi

populaatiokseni

populaatioikseni

populaatioksesi

populaatioiksesi

populaatioksensa / populaatiokseen

populaatioiksensa / populaatioikseen

Ess

-na

populaationani

populaatioinani

populaationasi

populaatioinasi

populaationansa / populaationaan

populaatioinansa / populaatioinaan

Abe

-tta

populaatiottani

populaatioittani

populaatiottasi

populaatioittasi

populaatiottansa / populaatiottaan

populaatioittansa / populaatioittaan

Com

-ne

-

populaatioineni

-

populaatioinesi

-

populaatioinensa / populaatioineen

Singular

Plural

Nom

-

populaationi

populaatiosi

populaationsa

populaationi

populaatiosi

populaationsa

Par

-ta

populaatiotani

populaatiotasi

populaatiotansa / populaatiotaan

populaatioitani

populaatioitasi

populaatioitansa / populaatioitaan

Gen

-n

populaationi

populaatiosi

populaationsa

populaatioitteni / populaatioideni

populaatioittesi / populaatioidesi

populaatioittensa / populaatioidensa

Ill

mihin

populaatiooni

populaatioosi

populaatioonsa

populaatioihini

populaatioihisi

populaatioihinsa

Ine

-ssa

populaatiossani

populaatiossasi

populaatiossansa / populaatiossaan

populaatioissani

populaatioissasi

populaatioissansa / populaatioissaan

Ela

-sta

populaatiostani

populaatiostasi

populaatiostansa / populaatiostaan

populaatioistani

populaatioistasi

populaatioistansa / populaatioistaan

All

-lle

populaatiolleni

populaatiollesi

populaatiollensa / populaatiolleen

populaatioilleni

populaatioillesi

populaatioillensa / populaatioillean

Ade

-lla

populaatiollani

populaatiollasi

populaatiollansa / populaatiollaan

populaatioillani

populaatioillasi

populaatioillansa / populaatioillaan

Abl

-lta

populaatioltani

populaatioltasi

populaatioltansa / populaatioltaan

populaatioiltani

populaatioiltasi

populaatioiltansa / populaatioiltaan

Tra

-ksi

populaatiokseni

populaatioksesi

populaatioksensa / populaatiokseen

populaatioikseni

populaatioiksesi

populaatioiksensa / populaatioikseen

Ess

-na

populaationani

populaationasi

populaationansa / populaationaan

populaatioinani

populaatioinasi

populaatioinansa / populaatioinaan

Abe

-tta

populaatiottani

populaatiottasi

populaatiottansa / populaatiottaan

populaatioittani

populaatioittasi

populaatioittansa / populaatioittaan

Com

-ne

-

-

-

populaatioineni

populaatioinesi

populaatioinensa / populaatioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

populaatiomme

populaatiomme

populaationne

populaationne

populaationsa

populaationsa

Par

-ta

populaatiotamme

populaatioitamme

populaatiotanne

populaatioitanne

populaatiotansa / populaatiotaan

populaatioitansa / populaatioitaan

Gen

-n

populaatiomme

populaatioittemme / populaatioidemme

populaationne

populaatioittenne / populaatioidenne

populaationsa

populaatioittensa / populaatioidensa

Ill

mihin

populaatioomme

populaatioihimme

populaatioonne

populaatioihinne

populaatioonsa

populaatioihinsa

Ine

-ssa

populaatiossamme

populaatioissamme

populaatiossanne

populaatioissanne

populaatiossansa / populaatiossaan

populaatioissansa / populaatioissaan

Ela

-sta

populaatiostamme

populaatioistamme

populaatiostanne

populaatioistanne

populaatiostansa / populaatiostaan

populaatioistansa / populaatioistaan

All

-lle

populaatiollemme

populaatioillemme

populaatiollenne

populaatioillenne

populaatiollensa / populaatiolleen

populaatioillensa / populaatioillean

Ade

-lla

populaatiollamme

populaatioillamme

populaatiollanne

populaatioillanne

populaatiollansa / populaatiollaan

populaatioillansa / populaatioillaan

Abl

-lta

populaatioltamme

populaatioiltamme

populaatioltanne

populaatioiltanne

populaatioltansa / populaatioltaan

populaatioiltansa / populaatioiltaan

Tra

-ksi

populaatioksemme

populaatioiksemme

populaatioksenne

populaatioiksenne

populaatioksensa / populaatiokseen

populaatioiksensa / populaatioikseen

Ess

-na

populaationamme

populaatioinamme

populaationanne

populaatioinanne

populaationansa / populaationaan

populaatioinansa / populaatioinaan

Abe

-tta

populaatiottamme

populaatioittamme

populaatiottanne

populaatioittanne

populaatiottansa / populaatiottaan

populaatioittansa / populaatioittaan

Com

-ne

-

populaatioinemme

-

populaatioinenne

-

populaatioinensa / populaatioineen

Singular

Plural

Nom

-

populaatiomme

populaationne

populaationsa

populaatiomme

populaationne

populaationsa

Par

-ta

populaatiotamme

populaatiotanne

populaatiotansa / populaatiotaan

populaatioitamme

populaatioitanne

populaatioitansa / populaatioitaan

Gen

-n

populaatiomme

populaationne

populaationsa

populaatioittemme / populaatioidemme

populaatioittenne / populaatioidenne

populaatioittensa / populaatioidensa

Ill

mihin

populaatioomme

populaatioonne

populaatioonsa

populaatioihimme

populaatioihinne

populaatioihinsa

Ine

-ssa

populaatiossamme

populaatiossanne

populaatiossansa / populaatiossaan

populaatioissamme

populaatioissanne

populaatioissansa / populaatioissaan

Ela

-sta

populaatiostamme

populaatiostanne

populaatiostansa / populaatiostaan

populaatioistamme

populaatioistanne

populaatioistansa / populaatioistaan

All

-lle

populaatiollemme

populaatiollenne

populaatiollensa / populaatiolleen

populaatioillemme

populaatioillenne

populaatioillensa / populaatioillean

Ade

-lla

populaatiollamme

populaatiollanne

populaatiollansa / populaatiollaan

populaatioillamme

populaatioillanne

populaatioillansa / populaatioillaan

Abl

-lta

populaatioltamme

populaatioltanne

populaatioltansa / populaatioltaan

populaatioiltamme

populaatioiltanne

populaatioiltansa / populaatioiltaan

Tra

-ksi

populaatioksemme

populaatioksenne

populaatioksensa / populaatiokseen

populaatioiksemme

populaatioiksenne

populaatioiksensa / populaatioikseen

Ess

-na

populaationamme

populaationanne

populaationansa / populaationaan

populaatioinamme

populaatioinanne

populaatioinansa / populaatioinaan

Abe

-tta

populaatiottamme

populaatiottanne

populaatiottansa / populaatiottaan

populaatioittamme

populaatioittanne

populaatioittansa / populaatioittaan

Com

-ne

-

-

-

populaatioinemme

populaatioinenne

populaatioinensa / populaatioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

size koko, suuruus, liima, numero, liisteri
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, suurin osa jstk
whole koko, kokonainen, eheä, täydellinen, ehjä, ehyt
entire koko, kokonainen, täydellinen, ehjä, täysilukuinen
full koko, täynnä, täysi, täydellinen, täysimääräinen, kokonainen
total kokonais-, koko, täydellinen, totaalinen
all kaikki, koko, ainoa, täysi, ainoastaan
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence id: 3670027; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; OPUS - Finnish-English Corpus, sentence 23456. He ovat koissa. They're in a moth! Pituus on puolet kokoa. Length is half of the whole. Joukkue koolle. All right guys huddle up. En kuitenkaan tiedä koosta. I don't know about its size. Kokonaismäärä on 100 euroa. The total amount is 100 euros. Koollako se on rajoitettu? Is it restricted by size? Minkä koollako ne tulivat? In what size did they come? Saanko sen koollako? Can I have it in that size? Kokonaispisteet olivat korkeat. The total points were high. He voisivat mennä koilla. Well, we're probably still close enough to send them back in a moth. Show more arrow right

Wiktionary

heap size Fin:Mikä sinun kokosi on?Eng:What is your size? Show more arrow right Adjectives kokoinen Show more arrow right From Proto-Finnic koko. Cognate to Estonian kogu. Compare also Eastern Mari кугу (kugu, “big”) Show more arrow right

Wikipedia

vaatteiden koot
kenkien koot, kengännumerot paperiarkkien koot Koko teatteri
helsinkiläinen teatteri KOKO
työ- ja elinkeinoministeriön koordinoima alueellinen koheesio- ja kilpailukykyohjelma Koko
(1971–2018), viittomakieltä oppinut naarasgorilla Koko Taylor
(1928–2009), yhdysvaltalainen blueslaulaja Kōko Tsurumi (s. 1992), japanilainen telinevoimistelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokoni

kokosi

kokosi

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokojani

kokoasi

kokojasi

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokojeni

kokosi

kokojesi

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoihini

kokoosi

kokoihisi

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

kooissani / ko’oissani

koossasi / ko’ossasi

kooissasi / ko’oissasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

kooistani / ko’oistani

koostasi / ko’ostasi

kooistasi / ko’oistasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

kooilleni / ko’oilleni

koollesi / ko’ollesi

kooillesi / ko’oillesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

kooillani / ko’oillani

koollasi / ko’ollasi

kooillasi / ko’oillasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooiltani / ko’oiltani

kooltasi / ko’oltasi

kooiltasi / ko’oiltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooikseni / ko’oikseni

kooksesi / ko’oksesi

kooiksesi / ko’oiksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokoinani

kokonasi

kokoinasi

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

kooittani / ko’oittani

koottasi / ko’ottasi

kooittasi / ko’oittasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoineni

-

kokoinesi

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokosi

kokonsa

kokoni

kokosi

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokoasi

kokoansa / kokoaan

kokojani

kokojasi

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokosi

kokonsa

kokojeni

kokojesi

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoosi

kokoonsa

kokoihini

kokoihisi

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

koossasi / ko’ossasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissani / ko’oissani

kooissasi / ko’oissasi

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

koostasi / ko’ostasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistani / ko’oistani

kooistasi / ko’oistasi

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

koollesi / ko’ollesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooilleni / ko’oilleni

kooillesi / ko’oillesi

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

koollasi / ko’ollasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillani / ko’oillani

kooillasi / ko’oillasi

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooltasi / ko’oltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltani / ko’oiltani

kooiltasi / ko’oiltasi

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooksesi / ko’oksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseni / ko’oikseni

kooiksesi / ko’oiksesi

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokonasi

kokonansa / kokonaan

kokoinani

kokoinasi

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

koottasi / ko’ottasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittani / ko’oittani

kooittasi / ko’oittasi

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoineni

kokoinesi

kokoinensa / kokoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokomme

kokonne

kokonne

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokojamme

kokoanne

kokojanne

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokojemme

kokonne

kokojenne

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoihimme

kokoonne

kokoihinne

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

kooissamme / ko’oissamme

koossanne / ko’ossanne

kooissanne / ko’oissanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

kooistamme / ko’oistamme

koostanne / ko’ostanne

kooistanne / ko’oistanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

kooillemme / ko’oillemme

koollenne / ko’ollenne

kooillenne / ko’oillenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

kooillamme / ko’oillamme

koollanne / ko’ollanne

kooillanne / ko’oillanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooiltamme / ko’oiltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooiltanne / ko’oiltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooiksemme / ko’oiksemme

kooksenne / ko’oksenne

kooiksenne / ko’oiksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokoinamme

kokonanne

kokoinanne

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

kooittamme / ko’oittamme

koottanne / ko’ottanne

kooittanne / ko’oittanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoinemme

-

kokoinenne

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokonne

kokonsa

kokomme

kokonne

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokoanne

kokoansa / kokoaan

kokojamme

kokojanne

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokonne

kokonsa

kokojemme

kokojenne

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoonne

kokoonsa

kokoihimme

kokoihinne

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

koossanne / ko’ossanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissamme / ko’oissamme

kooissanne / ko’oissanne

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

koostanne / ko’ostanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistamme / ko’oistamme

kooistanne / ko’oistanne

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

koollenne / ko’ollenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillemme / ko’oillemme

kooillenne / ko’oillenne

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

koollanne / ko’ollanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillamme / ko’oillamme

kooillanne / ko’oillanne

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltamme / ko’oiltamme

kooiltanne / ko’oiltanne

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooksenne / ko’oksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooiksemme / ko’oiksemme

kooiksenne / ko’oiksenne

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokonanne

kokonansa / kokonaan

kokoinamme

kokoinanne

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

koottanne / ko’ottanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittamme / ko’oittamme

kooittanne / ko’oittanne

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoinemme

kokoinenne

kokoinensa / kokoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept