polakki |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
polakit |
|
Par |
-ta |
polakkia |
polakkeja |
Gen |
-n |
polakin |
polakkien |
Ill |
mihin |
polakkiin |
polakkeihin |
Ine |
-ssa |
polakissa |
polakeissa |
Ela |
-sta |
polakista |
polakeista |
All |
-lle |
polakille |
polakeille |
Ade |
-lla |
polakilla |
polakeilla |
Abl |
-lta |
polakilta |
polakeilta |
Tra |
-ksi |
polakiksi |
polakeiksi |
Ess |
-na |
polakkina |
polakkeina |
Abe |
-tta |
polakitta |
polakeitta |
Com |
-ne |
- |
polakkeine |
Ins |
-in |
- |
polakein |
Singular
Plural
Nom
-
polakit
Par
-ta
polakkia
polakkeja
Gen
-n
polakin
polakkien
Ill
mihin
polakkiin
polakkeihin
Ine
-ssa
polakissa
polakeissa
Ela
-sta
polakista
polakeista
All
-lle
polakille
polakeille
Ade
-lla
polakilla
polakeilla
Abl
-lta
polakilta
polakeilta
Tra
-ksi
polakiksi
polakeiksi
Ess
-na
polakkina
polakkeina
Abe
-tta
polakitta
polakeitta
Com
-ne
-
polakkeine
Ins
-in
-
polakein
| polar | |
| polack |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
polakki |
polakki |
polakki |
polakki |
polakki |
polakki |
Par |
-ta |
polakkia |
polakkeja |
polakkia |
polakkeja |
polakkia |
polakkeja |
Gen |
-n |
polakki |
polakkie |
polakki |
polakkie |
polakki |
polakkie |
Ill |
mihin |
polakkii |
polakkeihi |
polakkii |
polakkeihi |
polakkii |
polakkeihi |
Ine |
-ssa |
polakissa |
polakeissa |
polakissa |
polakeissa |
polakissa |
polakeissa |
Ela |
-sta |
polakista |
polakeista |
polakista |
polakeista |
polakista |
polakeista |
All |
-lle |
polakille |
polakeille |
polakille |
polakeille |
polakille |
polakeille |
Ade |
-lla |
polakilla |
polakeilla |
polakilla |
polakeilla |
polakilla |
polakeilla |
Abl |
-lta |
polakilta |
polakeilta |
polakilta |
polakeilta |
polakilta |
polakeilta |
Tra |
-ksi |
polakikse |
polakeikse |
polakikse |
polakeikse |
polakikse |
polakeikse |
Ess |
-na |
polakkina |
polakkeina |
polakkina |
polakkeina |
polakkina |
polakkeina |
Abe |
-tta |
polakitta |
polakeitta |
polakitta |
polakeitta |
polakitta |
polakeitta |
Com |
-ne |
- |
polakkeine |
- |
polakkeine |
- |
polakkeine |
Singular
Plural
Nom
-
polakki
polakki
polakki
polakki
polakki
polakki
Par
-ta
polakkia
polakkia
polakkia
polakkeja
polakkeja
polakkeja
Gen
-n
polakki
polakki
polakki
polakkie
polakkie
polakkie
Ill
mihin
polakkii
polakkii
polakkii
polakkeihi
polakkeihi
polakkeihi
Ine
-ssa
polakissa
polakissa
polakissa
polakeissa
polakeissa
polakeissa
Ela
-sta
polakista
polakista
polakista
polakeista
polakeista
polakeista
All
-lle
polakille
polakille
polakille
polakeille
polakeille
polakeille
Ade
-lla
polakilla
polakilla
polakilla
polakeilla
polakeilla
polakeilla
Abl
-lta
polakilta
polakilta
polakilta
polakeilta
polakeilta
polakeilta
Tra
-ksi
polakikse
polakikse
polakikse
polakeikse
polakeikse
polakeikse
Ess
-na
polakkina
polakkina
polakkina
polakkeina
polakkeina
polakkeina
Abe
-tta
polakitta
polakitta
polakitta
polakeitta
polakeitta
polakeitta
Com
-ne
-
-
-
polakkeine
polakkeine
polakkeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
polakki |
polakki |
polakki |
polakki |
polakki |
polakki |
Par |
-ta |
polakkia |
polakkeja |
polakkia |
polakkeja |
polakkia |
polakkeja |
Gen |
-n |
polakki |
polakkie |
polakki |
polakkie |
polakki |
polakkie |
Ill |
mihin |
polakkii |
polakkeihi |
polakkii |
polakkeihi |
polakkii |
polakkeihi |
Ine |
-ssa |
polakissa |
polakeissa |
polakissa |
polakeissa |
polakissa |
polakeissa |
Ela |
-sta |
polakista |
polakeista |
polakista |
polakeista |
polakista |
polakeista |
All |
-lle |
polakille |
polakeille |
polakille |
polakeille |
polakille |
polakeille |
Ade |
-lla |
polakilla |
polakeilla |
polakilla |
polakeilla |
polakilla |
polakeilla |
Abl |
-lta |
polakilta |
polakeilta |
polakilta |
polakeilta |
polakilta |
polakeilta |
Tra |
-ksi |
polakikse |
polakeikse |
polakikse |
polakeikse |
polakikse |
polakeikse |
Ess |
-na |
polakkina |
polakkeina |
polakkina |
polakkeina |
polakkina |
polakkeina |
Abe |
-tta |
polakitta |
polakeitta |
polakitta |
polakeitta |
polakitta |
polakeitta |
Com |
-ne |
- |
polakkeine |
- |
polakkeine |
- |
polakkeine |
Singular
Plural
Nom
-
polakki
polakki
polakki
polakki
polakki
polakki
Par
-ta
polakkia
polakkia
polakkia
polakkeja
polakkeja
polakkeja
Gen
-n
polakki
polakki
polakki
polakkie
polakkie
polakkie
Ill
mihin
polakkii
polakkii
polakkii
polakkeihi
polakkeihi
polakkeihi
Ine
-ssa
polakissa
polakissa
polakissa
polakeissa
polakeissa
polakeissa
Ela
-sta
polakista
polakista
polakista
polakeista
polakeista
polakeista
All
-lle
polakille
polakille
polakille
polakeille
polakeille
polakeille
Ade
-lla
polakilla
polakilla
polakilla
polakeilla
polakeilla
polakeilla
Abl
-lta
polakilta
polakilta
polakilta
polakeilta
polakeilta
polakeilta
Tra
-ksi
polakikse
polakikse
polakikse
polakeikse
polakeikse
polakeikse
Ess
-na
polakkina
polakkina
polakkina
polakkeina
polakkeina
polakkeina
Abe
-tta
polakitta
polakitta
polakitta
polakeitta
polakeitta
polakeitta
Com
-ne
-
-
-
polakkeine
polakkeine
polakkeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net