logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

parafiini, noun

Word analysis
parafiinigeelit

parafiinigeelit

parafiini

Noun, Singular Nominative

+ geeli

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

parafiini

parafiinit

Par

-ta

parafiinia

parafiineja

Gen

-n

parafiinin

parafiinien

Ill

mihin

parafiiniin

parafiineihin

Ine

-ssa

parafiinissa

parafiineissa

Ela

-sta

parafiinista

parafiineista

All

-lle

parafiinille

parafiineille

Ade

-lla

parafiinilla

parafiineilla

Abl

-lta

parafiinilta

parafiineilta

Tra

-ksi

parafiiniksi

parafiineiksi

Ess

-na

parafiinina

parafiineina

Abe

-tta

parafiinitta

parafiineitta

Com

-ne

-

parafiineine

Ins

-in

-

parafiinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

parafiini

parafiinit

Par

-ta

parafiinia

parafiineja

Gen

-n

parafiinin

parafiinien

Ill

mihin

parafiiniin

parafiineihin

Ine

-ssa

parafiinissa

parafiineissa

Ela

-sta

parafiinista

parafiineista

All

-lle

parafiinille

parafiineille

Ade

-lla

parafiinilla

parafiineilla

Abl

-lta

parafiinilta

parafiineilta

Tra

-ksi

parafiiniksi

parafiineiksi

Ess

-na

parafiinina

parafiineina

Abe

-tta

parafiinitta

parafiineitta

Com

-ne

-

parafiineine

Ins

-in

-

parafiinein

paraffin parafiini, paloöljy, petroli
Show more arrow right
EMEA0.3; Tatoeba, document: Tatoeba FI Corpus 2017, sentence ID: 376847; Tatoeba Corpus; OPUS, document: EMEA, sentence ID: 214436; Europarl Parallel Corpus; Europarl V7, document: europarl-v7-fi-en, sentence ID: 19258; EuroParl2021; UN Corpus; SETimes Parallel Corpus Parafiini, kevyt nestemäinen. Light liquid paraffin. Parafiini sulaa matalalla lämpötilalla. Paraffin melts at a low temperature. Analyysi osoitti, että parafiini oli saastunut raskasmetalleilla. The analysis showed that paraffin was contaminated with heavy metals. Kylmä parafiini voi auttaa lievittämään nivelkipuja. Cold paraffin can help relieve joint pain. Parafiini on yleisesti käytetty raakans-aine kynttilöiden valmistuksessa. Parafiini is a commonly used raw material in the production of candles. Parafiini on yleinen ainesosa monissa kosmetiikkatuotteissa. Paraffin is a common ingredient in many cosmetic products. Vähemmän kuin 0, 75 painoprosenttia öljyä sisältävä parafiini. Paraffin wax containing by weight less than 0,75 % of oil. Laivaöljystä valmistettu parafiini käytetään usein voiteissa ja kosmetiikassa. Paraffin made from ship oil is often used in creams and cosmetics. Puristettu parafiini (slack wax), öljytön parafiini (scale wax). Slack wax', ‘scale wax'. Koneisto suunniteltiin siten, että se pystyy erottamaan parafiini erillisinä aineina. The mechanism was designed so that it can separate paraffin as individual substances. Show more arrow right

Wiktionary

paraffin (paraffin wax) Show more arrow right parafiinipaperi parafinoida Show more arrow right

Wikipedia

Paraffin In chemistry, paraffin is the common name for the alkane hydrocarbons with the general formula CnH2n+2. Paraffin wax refers to the solids with n between 20 and 40, inclusive. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

parafiinini

parafiinini

parafiinisi

parafiinisi

parafiininsa

parafiininsa

Par

-ta

parafiiniani

parafiinejani

parafiiniasi

parafiinejasi

parafiiniansa / parafiiniaan

parafiinejansa / parafiinejaan

Gen

-n

parafiinini

parafiinieni

parafiinisi

parafiiniesi

parafiininsa

parafiiniensa

Ill

mihin

parafiiniini

parafiineihini

parafiiniisi

parafiineihisi

parafiiniinsa

parafiineihinsa

Ine

-ssa

parafiinissani

parafiineissani

parafiinissasi

parafiineissasi

parafiinissansa / parafiinissaan

parafiineissansa / parafiineissaan

Ela

-sta

parafiinistani

parafiineistani

parafiinistasi

parafiineistasi

parafiinistansa / parafiinistaan

parafiineistansa / parafiineistaan

All

-lle

parafiinilleni

parafiineilleni

parafiinillesi

parafiineillesi

parafiinillensa / parafiinilleen

parafiineillensa / parafiineillean

Ade

-lla

parafiinillani

parafiineillani

parafiinillasi

parafiineillasi

parafiinillansa / parafiinillaan

parafiineillansa / parafiineillaan

Abl

-lta

parafiiniltani

parafiineiltani

parafiiniltasi

parafiineiltasi

parafiiniltansa / parafiiniltaan

parafiineiltansa / parafiineiltaan

Tra

-ksi

parafiinikseni

parafiineikseni

parafiiniksesi

parafiineiksesi

parafiiniksensa / parafiinikseen

parafiineiksensa / parafiineikseen

Ess

-na

parafiininani

parafiineinani

parafiininasi

parafiineinasi

parafiininansa / parafiininaan

parafiineinansa / parafiineinaan

Abe

-tta

parafiinittani

parafiineittani

parafiinittasi

parafiineittasi

parafiinittansa / parafiinittaan

parafiineittansa / parafiineittaan

Com

-ne

-

parafiineineni

-

parafiineinesi

-

parafiineinensa / parafiineineen

Singular

Plural

Nom

-

parafiinini

parafiinisi

parafiininsa

parafiinini

parafiinisi

parafiininsa

Par

-ta

parafiiniani

parafiiniasi

parafiiniansa / parafiiniaan

parafiinejani

parafiinejasi

parafiinejansa / parafiinejaan

Gen

-n

parafiinini

parafiinisi

parafiininsa

parafiinieni

parafiiniesi

parafiiniensa

Ill

mihin

parafiiniini

parafiiniisi

parafiiniinsa

parafiineihini

parafiineihisi

parafiineihinsa

Ine

-ssa

parafiinissani

parafiinissasi

parafiinissansa / parafiinissaan

parafiineissani

parafiineissasi

parafiineissansa / parafiineissaan

Ela

-sta

parafiinistani

parafiinistasi

parafiinistansa / parafiinistaan

parafiineistani

parafiineistasi

parafiineistansa / parafiineistaan

All

-lle

parafiinilleni

parafiinillesi

parafiinillensa / parafiinilleen

parafiineilleni

parafiineillesi

parafiineillensa / parafiineillean

Ade

-lla

parafiinillani

parafiinillasi

parafiinillansa / parafiinillaan

parafiineillani

parafiineillasi

parafiineillansa / parafiineillaan

Abl

-lta

parafiiniltani

parafiiniltasi

parafiiniltansa / parafiiniltaan

parafiineiltani

parafiineiltasi

parafiineiltansa / parafiineiltaan

Tra

-ksi

parafiinikseni

parafiiniksesi

parafiiniksensa / parafiinikseen

parafiineikseni

parafiineiksesi

parafiineiksensa / parafiineikseen

Ess

-na

parafiininani

parafiininasi

parafiininansa / parafiininaan

parafiineinani

parafiineinasi

parafiineinansa / parafiineinaan

Abe

-tta

parafiinittani

parafiinittasi

parafiinittansa / parafiinittaan

parafiineittani

parafiineittasi

parafiineittansa / parafiineittaan

Com

-ne

-

-

-

parafiineineni

parafiineinesi

parafiineinensa / parafiineineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

parafiinimme

parafiinimme

parafiininne

parafiininne

parafiininsa

parafiininsa

Par

-ta

parafiiniamme

parafiinejamme

parafiinianne

parafiinejanne

parafiiniansa / parafiiniaan

parafiinejansa / parafiinejaan

Gen

-n

parafiinimme

parafiiniemme

parafiininne

parafiinienne

parafiininsa

parafiiniensa

Ill

mihin

parafiiniimme

parafiineihimme

parafiiniinne

parafiineihinne

parafiiniinsa

parafiineihinsa

Ine

-ssa

parafiinissamme

parafiineissamme

parafiinissanne

parafiineissanne

parafiinissansa / parafiinissaan

parafiineissansa / parafiineissaan

Ela

-sta

parafiinistamme

parafiineistamme

parafiinistanne

parafiineistanne

parafiinistansa / parafiinistaan

parafiineistansa / parafiineistaan

All

-lle

parafiinillemme

parafiineillemme

parafiinillenne

parafiineillenne

parafiinillensa / parafiinilleen

parafiineillensa / parafiineillean

Ade

-lla

parafiinillamme

parafiineillamme

parafiinillanne

parafiineillanne

parafiinillansa / parafiinillaan

parafiineillansa / parafiineillaan

Abl

-lta

parafiiniltamme

parafiineiltamme

parafiiniltanne

parafiineiltanne

parafiiniltansa / parafiiniltaan

parafiineiltansa / parafiineiltaan

Tra

-ksi

parafiiniksemme

parafiineiksemme

parafiiniksenne

parafiineiksenne

parafiiniksensa / parafiinikseen

parafiineiksensa / parafiineikseen

Ess

-na

parafiininamme

parafiineinamme

parafiininanne

parafiineinanne

parafiininansa / parafiininaan

parafiineinansa / parafiineinaan

Abe

-tta

parafiinittamme

parafiineittamme

parafiinittanne

parafiineittanne

parafiinittansa / parafiinittaan

parafiineittansa / parafiineittaan

Com

-ne

-

parafiineinemme

-

parafiineinenne

-

parafiineinensa / parafiineineen

Singular

Plural

Nom

-

parafiinimme

parafiininne

parafiininsa

parafiinimme

parafiininne

parafiininsa

Par

-ta

parafiiniamme

parafiinianne

parafiiniansa / parafiiniaan

parafiinejamme

parafiinejanne

parafiinejansa / parafiinejaan

Gen

-n

parafiinimme

parafiininne

parafiininsa

parafiiniemme

parafiinienne

parafiiniensa

Ill

mihin

parafiiniimme

parafiiniinne

parafiiniinsa

parafiineihimme

parafiineihinne

parafiineihinsa

Ine

-ssa

parafiinissamme

parafiinissanne

parafiinissansa / parafiinissaan

parafiineissamme

parafiineissanne

parafiineissansa / parafiineissaan

Ela

-sta

parafiinistamme

parafiinistanne

parafiinistansa / parafiinistaan

parafiineistamme

parafiineistanne

parafiineistansa / parafiineistaan

All

-lle

parafiinillemme

parafiinillenne

parafiinillensa / parafiinilleen

parafiineillemme

parafiineillenne

parafiineillensa / parafiineillean

Ade

-lla

parafiinillamme

parafiinillanne

parafiinillansa / parafiinillaan

parafiineillamme

parafiineillanne

parafiineillansa / parafiineillaan

Abl

-lta

parafiiniltamme

parafiiniltanne

parafiiniltansa / parafiiniltaan

parafiineiltamme

parafiineiltanne

parafiineiltansa / parafiineiltaan

Tra

-ksi

parafiiniksemme

parafiiniksenne

parafiiniksensa / parafiinikseen

parafiineiksemme

parafiineiksenne

parafiineiksensa / parafiineikseen

Ess

-na

parafiininamme

parafiininanne

parafiininansa / parafiininaan

parafiineinamme

parafiineinanne

parafiineinansa / parafiineinaan

Abe

-tta

parafiinittamme

parafiinittanne

parafiinittansa / parafiinittaan

parafiineittamme

parafiineittanne

parafiineittansa / parafiineittaan

Com

-ne

-

-

-

parafiineinemme

parafiineinenne

parafiineinensa / parafiineineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeli

geelit

Par

-ta

geeliä

geelejä

Gen

-n

geelin

geelien

Ill

mihin

geeliin

geeleihin

Ine

-ssa

geelissä

geeleissä

Ela

-sta

geelistä

geeleistä

All

-lle

geelille

geeleille

Ade

-lla

geelillä

geeleillä

Abl

-lta

geeliltä

geeleiltä

Tra

-ksi

geeliksi

geeleiksi

Ess

-na

geelinä

geeleinä

Abe

-tta

geelittä

geeleittä

Com

-ne

-

geeleine

Ins

-in

-

geelein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeli

geelit

Par

-ta

geeliä

geelejä

Gen

-n

geelin

geelien

Ill

mihin

geeliin

geeleihin

Ine

-ssa

geelissä

geeleissä

Ela

-sta

geelistä

geeleistä

All

-lle

geelille

geeleille

Ade

-lla

geelillä

geeleillä

Abl

-lta

geeliltä

geeleiltä

Tra

-ksi

geeliksi

geeleiksi

Ess

-na

geelinä

geeleinä

Abe

-tta

geelittä

geeleittä

Com

-ne

-

geeleine

Ins

-in

-

geelein

gel geeli
jell geeli
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; EuroParl2021; Tatoeba Emulsiot, Partavaahto jas-geeli. Lotions, foam and gels for shaving. En ilman geeliä. Not without gel. Geeli auttaa vähentämään tulehdusta ja punoitusta. The gel helps reduce inflammation and redness. Geeli auttaa pitämään hiukset paikoillaan koko päivän. The gel helps keep the hair in place all day. Sähköjohtavaa geeliä. Electroconductive gel. Geelin muodostaminen. Gel formation. Kerroksellista geeliä. Structured gel. Meillä on erilaisia hiustuotteita, kuten geeli ja muotoiluvaha. We have various hair products, such as gel and styling wax. Laita geeliä tai vahaa. What do? Dermokosmeettiset geelit. Dermocosmetic gels. Show more arrow right

Wiktionary

gel (colloid) gel (cosmetic product) Show more arrow right hiusgeeli Show more arrow right

Wikipedia

Gel A gel is a semi-solid that can have properties ranging from soft and weak to hard and tough. Gels are defined as a substantially dilute cross-linked system, which exhibits no flow when in the steady-state. A gel has been defined phenomenologically as a soft, solid or solid-like material consisting of two or more components, one of which is a liquid, present in substantial quantity. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geelini

geelini

geelisi

geelisi

geelinsä

geelinsä

Par

-ta

geeliäni

geelejäni

geeliäsi

geelejäsi

geeliänsä / geeliään

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelini

geelieni

geelisi

geeliesi

geelinsä

geeliensä

Ill

mihin

geeliini

geeleihini

geeliisi

geeleihisi

geeliinsä

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissäni

geeleissäni

geelissäsi

geeleissäsi

geelissänsä / geelissään

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistäni

geeleistäni

geelistäsi

geeleistäsi

geelistänsä / geelistään

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelilleni

geeleilleni

geelillesi

geeleillesi

geelillensä / geelilleen

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelilläni

geeleilläni

geelilläsi

geeleilläsi

geelillänsä / geelillään

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltäni

geeleiltäni

geeliltäsi

geeleiltäsi

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geelikseni

geeleikseni

geeliksesi

geeleiksesi

geeliksensä / geelikseen

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinäni

geeleinäni

geelinäsi

geeleinäsi

geelinänsä / geelinään

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittäni

geeleittäni

geelittäsi

geeleittäsi

geelittänsä / geelittään

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

geeleineni

-

geeleinesi

-

geeleinensä / geeleineen

Singular

Plural

Nom

-

geelini

geelisi

geelinsä

geelini

geelisi

geelinsä

Par

-ta

geeliäni

geeliäsi

geeliänsä / geeliään

geelejäni

geelejäsi

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelini

geelisi

geelinsä

geelieni

geeliesi

geeliensä

Ill

mihin

geeliini

geeliisi

geeliinsä

geeleihini

geeleihisi

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissäni

geelissäsi

geelissänsä / geelissään

geeleissäni

geeleissäsi

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistäni

geelistäsi

geelistänsä / geelistään

geeleistäni

geeleistäsi

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelilleni

geelillesi

geelillensä / geelilleen

geeleilleni

geeleillesi

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelilläni

geelilläsi

geelillänsä / geelillään

geeleilläni

geeleilläsi

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltäni

geeliltäsi

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltäni

geeleiltäsi

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geelikseni

geeliksesi

geeliksensä / geelikseen

geeleikseni

geeleiksesi

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinäni

geelinäsi

geelinänsä / geelinään

geeleinäni

geeleinäsi

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittäni

geelittäsi

geelittänsä / geelittään

geeleittäni

geeleittäsi

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

-

-

geeleineni

geeleinesi

geeleinensä / geeleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geelimme

geelimme

geelinne

geelinne

geelinsä

geelinsä

Par

-ta

geeliämme

geelejämme

geeliänne

geelejänne

geeliänsä / geeliään

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelimme

geeliemme

geelinne

geelienne

geelinsä

geeliensä

Ill

mihin

geeliimme

geeleihimme

geeliinne

geeleihinne

geeliinsä

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissämme

geeleissämme

geelissänne

geeleissänne

geelissänsä / geelissään

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistämme

geeleistämme

geelistänne

geeleistänne

geelistänsä / geelistään

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelillemme

geeleillemme

geelillenne

geeleillenne

geelillensä / geelilleen

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelillämme

geeleillämme

geelillänne

geeleillänne

geelillänsä / geelillään

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltämme

geeleiltämme

geeliltänne

geeleiltänne

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geeliksemme

geeleiksemme

geeliksenne

geeleiksenne

geeliksensä / geelikseen

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinämme

geeleinämme

geelinänne

geeleinänne

geelinänsä / geelinään

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittämme

geeleittämme

geelittänne

geeleittänne

geelittänsä / geelittään

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

geeleinemme

-

geeleinenne

-

geeleinensä / geeleineen

Singular

Plural

Nom

-

geelimme

geelinne

geelinsä

geelimme

geelinne

geelinsä

Par

-ta

geeliämme

geeliänne

geeliänsä / geeliään

geelejämme

geelejänne

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelimme

geelinne

geelinsä

geeliemme

geelienne

geeliensä

Ill

mihin

geeliimme

geeliinne

geeliinsä

geeleihimme

geeleihinne

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissämme

geelissänne

geelissänsä / geelissään

geeleissämme

geeleissänne

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistämme

geelistänne

geelistänsä / geelistään

geeleistämme

geeleistänne

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelillemme

geelillenne

geelillensä / geelilleen

geeleillemme

geeleillenne

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelillämme

geelillänne

geelillänsä / geelillään

geeleillämme

geeleillänne

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltämme

geeliltänne

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltämme

geeleiltänne

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geeliksemme

geeliksenne

geeliksensä / geelikseen

geeleiksemme

geeleiksenne

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinämme

geelinänne

geelinänsä / geelinään

geeleinämme

geeleinänne

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittämme

geelittänne

geelittänsä / geelittään

geeleittämme

geeleittänne

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

-

-

geeleinemme

geeleinenne

geeleinensä / geeleineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept