logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

oksentaa, verb

Word analysis
oksenna SeeHide full analysisArrow downArrow up

oksenna

oksentaa

Verb, Imperative singular

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

(transitive, intransitive) to vomit, regurgitate, throw up, puke, barf, bowk Show more arrow right (to vomit): yrjötä, antaa ylen Show more arrow right Nouns oksennusoksentaminen Verbs frequentative oksennella Show more arrow right From Proto-Finnic oksentadak, from Proto-Finno-Permic oksa-. Cognates include Estonian oksendama and Komi-Permyak восны (vosny). Show more arrow right

Translations

to vomit oksentaa, antaa ylen, syöstä, suitsuttaa, purkaa
to spew oksentaa, syöstä, yrjötä, syöksyä
to regurgitate oksentaa, toistaa ymmärtämättä, oksentaa suuhunsa, pulauttaa
to puke oksentaa, yrjötä
to sick oksentaa
to disgorge oksentaa, laskea jhk, antaa takaisin, syytää sisästään, syytää, purkaa
to spew up yrjötä, oksentaa
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

oksennan

en oksenna

ii

oksennat

et oksenna

iii

oksentaa

ei oksenna

Plural

Positive

Negative

i

oksennamme / oksennetaan

emme oksenna / ei oksenneta

ii

oksennatte

ette oksenna

iii

oksentavat

eivät oksenna

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

oksensin

en oksentanut

ii

oksensit

et oksentanut

iii

oksensi

ei oksentanut

Plural

Positive

Negative

i

oksensimme / oksennettiin

emme oksentaneet / ei oksennettu

ii

oksensitte

ette oksentaneet

iii

oksensivat

eivät oksentaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen oksentanut

en ole oksentanut

ii

olet oksentanut

et ole oksentanut

iii

on oksentanut

ei ole oksentanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme oksentaneet

emme ole oksentaneet

ii

olette oksentaneet

ette ole oksentaneet

iii

ovat oksentaneet

eivät ole oksentaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin oksentanut

en ollut oksentanut

ii

olit oksentanut

et ollut oksentanut

iii

oli oksentanut

ei ollut oksentanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme oksentaneet

emme olleet oksentaneet

ii

olitte oksentaneet

ette olleet oksentaneet

iii

olivat oksentaneet

eivät olleet oksentaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

oksentaisin

en oksentaisi

ii

oksentaisit

et oksentaisi

iii

oksentaisi

ei oksentaisi

Plural

Positive

Negative

i

oksentaisimme

emme oksentaisi

ii

oksentaisitte

ette oksentaisi

iii

oksentaisivat

eivät oksentaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin oksentanut

en olisi oksentanut

ii

olisit oksentanut

et olisi oksentanut

iii

olisi oksentanut

ei olisi oksentanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme oksentaneet

emme olisi oksentaneet

ii

olisitte oksentaneet

ette olisi oksentaneet

iii

olisivat oksentaneet

eivät olisi oksentaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

oksentanen

en oksentane

ii

oksentanet

et oksentane

iii

oksentanee

ei oksentane

Plural

Positive

Negative

i

oksentanemme

emme oksentane

ii

oksentanette

ette oksentane

iii

oksentanevat

eivät oksentane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen oksentanut

en liene oksentanut

ii

lienet oksentanut

et liene oksentanut

iii

lienee oksentanut

ei liene oksentanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme oksentaneet

emme liene oksentaneet

ii

lienette oksentaneet

ette liene oksentaneet

iii

lienevät oksentaneet

eivät liene oksentaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

oksenna

iii

oksentakoon

Plural

i

oksentakaamme

ii

oksentakaa

iii

oksentakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

oksentaa

Tra

-ksi

oksentaaksensa / oksentaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

oksentaessa

Ins

-in

oksentaen

Ine

-ssa

oksennettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

oksentamaan

Ine

-ssa

oksentamassa

Ela

-sta

oksentamasta

Ade

-lla

oksentamalla

Abe

-tta

oksentamatta

Ins

-in

oksentaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

oksentaminen

Par

-ta

oksentamista

Infinitive V

oksentamaisillaan / oksentamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

oksennetaan

ei oksenneta

Imperfect

oksennettiin

ei oksennettu

Potential

oksennettaneen

ei oksennettane

Conditional

oksennettaisiin

ei oksennettaisi

Imperative Present

oksennettakoon

älköön oksennettako

Imperative Perfect

olkoon oksennettu

älköön oksennettu

Positive

Negative

Present

oksennetaan

ei oksenneta

Imperfect

oksennettiin

ei oksennettu

Potential

oksennettaneen

ei oksennettane

Conditional

oksennettaisiin

ei oksennettaisi

Imperative Present

oksennettakoon

älköön oksennettako

Imperative Perfect

olkoon oksennettu

älköön oksennettu

Participle

Active

Passive

1st

oksentava

oksennettava

2nd

oksentanut

oksennettu

3rd

oksentama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept