Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
oksenna  oksentaa, Verb, Imperative singular
Click here for full analysis

oksentaa, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i oksennan en oksenna
ii oksennat et oksenna
iii oksentaa ei oksenna
Plural
i oksennamme / oksennetaan emme oksenna / ei oksenneta
ii oksennatte ette oksenna
iii oksentavat eivät oksenna

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i oksensin en oksentanut
ii oksensit et oksentanut
iii oksensi ei oksentanut
Plural
i oksensimme / oksennettiin emme oksentaneet / ei oksennettu
ii oksensitte ette oksentaneet
iii oksensivat eivät oksentaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen oksentanut en ole oksentanut
ii olet oksentanut et ole oksentanut
iii on oksentanut ei ole oksentanut
Plural
i olemme oksentaneet emme ole oksentaneet
ii olette oksentaneet ette ole oksentaneet
iii ovat oksentaneet eivät ole oksentaneet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(genafvgvir, vagenafvgvir) gb ibzvg, erthetvgngr, guebj hc, chxr, ones, objx

Synonyms:
(gb ibzvg): lewögä, nagnn lyra
Derived terms:
abhaf
bxfraahf
bxfragnzvara
ireof
serdhragngvir bxfraaryyn
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp bxfragnqnx, sebz Cebgb-Svaab-Crezvp bxfn-. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna bxfraqnzn naq Xbzv-Crezlnx восны (ibfal).
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin oksentanut en ollut oksentanut
ii olit oksentanut et ollut oksentanut
iii oli oksentanut ei ollut oksentanut
Plural
i olimme oksentaneet emme olleet oksentaneet
ii olitte oksentaneet ette olleet oksentaneet
iii olivat oksentaneet eivät olleet oksentaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i oksentaisin en oksentaisi
ii oksentaisit et oksentaisi
iii oksentaisi ei oksentaisi
Plural
i oksentaisimme emme oksentaisi
ii oksentaisitte ette oksentaisi
iii oksentaisivat eivät oksentaisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i oksentanen en oksentane
ii oksentanet et oksentane
iii oksentanee ei oksentane
Plural
i oksentanemme emme oksentane
ii oksentanette ette oksentane
iii oksentanevat eivät oksentane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin oksentanut en olisi oksentanut
ii olisit oksentanut et olisi oksentanut
iii olisi oksentanut ei olisi oksentanut
Plural
i olisimme oksentaneet emme olisi oksentaneet
ii olisitte oksentaneet ette olisi oksentaneet
iii olisivat oksentaneet eivät olisi oksentaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen oksentanut en liene oksentanut
ii lienet oksentanut et liene oksentanut
iii lienee oksentanut ei liene oksentanut
Plural
i lienemme oksentaneet emme liene oksentaneet
ii lienette oksentaneet ette liene oksentaneet
iii lienevät oksentaneet eivät liene oksentaneet

Imperative

Singular
i -
ii oksenna
iii oksentakoon
Plural
i oksentakaamme
ii oksentakaa
iii oksentakoot

Infinitive I

Nom - oksentaa
Tra -ksi oksentaaksensa / oksentaakseen

Infinitive II

Ine -ssa oksentaessa
Ins -in oksentaen
Ine -ssa oksennettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - oksentaminen
Par -ta oksentamista

Infinitive III

Ill mihin oksentamaan
Ine -ssa oksentamassa
Ela -sta oksentamasta
Ade -lla oksentamalla
Abe -tta oksentamatta
Ins -in oksentaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

oksentamaisillaan / oksentamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present oksennetaan ei oksenneta
Imperfect oksennettiin ei oksennettu
Potential oksennettaneen ei oksennettane
Conditional oksennettaisiin ei oksennettaisi
Imperative Present oksennettakoon älköön oksennettako
Imperative Perfect olkoon oksennettu älköön olko oksennettu

Participle

ActivePassive
1st oksentava oksennettava
2nd oksentanut oksennettu
3rd oksentama -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept