logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ohjaamo, noun

Word analysis
ohjaamovalot

ohjaamovalot

ohjaamo

Noun, Singular Nominative

+ valo

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjaamo

ohjaamot

Par

-ta

ohjaamoa

ohjaamoita / ohjaamoja

Gen

-n

ohjaamon

ohjaamoitten / ohjaamoiden / ohjaamojen

Ill

mihin

ohjaamoon

ohjaamoihin

Ine

-ssa

ohjaamossa

ohjaamoissa

Ela

-sta

ohjaamosta

ohjaamoista

All

-lle

ohjaamolle

ohjaamoille

Ade

-lla

ohjaamolla

ohjaamoilla

Abl

-lta

ohjaamolta

ohjaamoilta

Tra

-ksi

ohjaamoksi

ohjaamoiksi

Ess

-na

ohjaamona

ohjaamoina

Abe

-tta

ohjaamotta

ohjaamoitta

Com

-ne

-

ohjaamoine

Ins

-in

-

ohjaamoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjaamo

ohjaamot

Par

-ta

ohjaamoa

ohjaamoita / ohjaamoja

Gen

-n

ohjaamon

ohjaamoitten / ohjaamoiden / ohjaamojen

Ill

mihin

ohjaamoon

ohjaamoihin

Ine

-ssa

ohjaamossa

ohjaamoissa

Ela

-sta

ohjaamosta

ohjaamoista

All

-lle

ohjaamolle

ohjaamoille

Ade

-lla

ohjaamolla

ohjaamoilla

Abl

-lta

ohjaamolta

ohjaamoilta

Tra

-ksi

ohjaamoksi

ohjaamoiksi

Ess

-na

ohjaamona

ohjaamoina

Abe

-tta

ohjaamotta

ohjaamoitta

Com

-ne

-

ohjaamoine

Ins

-in

-

ohjaamoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cockpit ohjaamo, taisteluareena
cab ohjaamo, taksi, kuljettajan koppi, ajurinrattaat
cabin mökki, hytti, ohjaamo, matkustamo, kämppä, kajuutta
flight deck ohjaamo, lentokansi, kansi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl; EuroParl2021; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus Ohjaamo on tyhjä. Cockpit's empty. Ohjaamo oli modernisti sisustettu. The ohjaamo was modernly furnished. Ohjaamo oli täynnä innokkaita oppilaita. The ohjaamo was full of enthusiastic students. Koulun ohjaamo tarjoaa tukea opiskelijoille. The school's guidance ohjaamo offers support for students. Tämä ohjaamo opastaa ihmisiä uusille urille. This guidance ohjaamo guides people towards new paths. Ohjaamo kiinnitetty ajoneuvoon. The cab is mounted on the vehicle. Uudessa junassa on moderni ohjaamo. The new train has a modern cab. Ohjaamon ovi on lukittu. The door of the cockpit is locked. Hän meni ohjaamoon. He went in the cockpit. Ohjaamo on täynnä viimeisintä tekniikkaa. The cockpit is filled with the latest technology. Show more arrow right

Wiktionary

cockpit (space for those in control of an aircraft or spacecraft) Show more arrow right ohjata +‎ -mo Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjaamoni

ohjaamoni

ohjaamosi

ohjaamosi

ohjaamonsa

ohjaamonsa

Par

-ta

ohjaamoani

ohjaamoitani / ohjaamojani

ohjaamoasi

ohjaamoitasi / ohjaamojasi

ohjaamoansa / ohjaamoaan

ohjaamoitansa / ohjaamoitaan / ohjaamojansa / ohjaamojaan

Gen

-n

ohjaamoni

ohjaamoitteni / ohjaamoideni / ohjaamojeni

ohjaamosi

ohjaamoittesi / ohjaamoidesi / ohjaamojesi

ohjaamonsa

ohjaamoittensa / ohjaamoidensa / ohjaamojensa

Ill

mihin

ohjaamooni

ohjaamoihini

ohjaamoosi

ohjaamoihisi

ohjaamoonsa

ohjaamoihinsa

Ine

-ssa

ohjaamossani

ohjaamoissani

ohjaamossasi

ohjaamoissasi

ohjaamossansa / ohjaamossaan

ohjaamoissansa / ohjaamoissaan

Ela

-sta

ohjaamostani

ohjaamoistani

ohjaamostasi

ohjaamoistasi

ohjaamostansa / ohjaamostaan

ohjaamoistansa / ohjaamoistaan

All

-lle

ohjaamolleni

ohjaamoilleni

ohjaamollesi

ohjaamoillesi

ohjaamollensa / ohjaamolleen

ohjaamoillensa / ohjaamoillean

Ade

-lla

ohjaamollani

ohjaamoillani

ohjaamollasi

ohjaamoillasi

ohjaamollansa / ohjaamollaan

ohjaamoillansa / ohjaamoillaan

Abl

-lta

ohjaamoltani

ohjaamoiltani

ohjaamoltasi

ohjaamoiltasi

ohjaamoltansa / ohjaamoltaan

ohjaamoiltansa / ohjaamoiltaan

Tra

-ksi

ohjaamokseni

ohjaamoikseni

ohjaamoksesi

ohjaamoiksesi

ohjaamoksensa / ohjaamokseen

ohjaamoiksensa / ohjaamoikseen

Ess

-na

ohjaamonani

ohjaamoinani

ohjaamonasi

ohjaamoinasi

ohjaamonansa / ohjaamonaan

ohjaamoinansa / ohjaamoinaan

Abe

-tta

ohjaamottani

ohjaamoittani

ohjaamottasi

ohjaamoittasi

ohjaamottansa / ohjaamottaan

ohjaamoittansa / ohjaamoittaan

Com

-ne

-

ohjaamoineni

-

ohjaamoinesi

-

ohjaamoinensa / ohjaamoineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjaamoni

ohjaamosi

ohjaamonsa

ohjaamoni

ohjaamosi

ohjaamonsa

Par

-ta

ohjaamoani

ohjaamoasi

ohjaamoansa / ohjaamoaan

ohjaamoitani / ohjaamojani

ohjaamoitasi / ohjaamojasi

ohjaamoitansa / ohjaamoitaan / ohjaamojansa / ohjaamojaan

Gen

-n

ohjaamoni

ohjaamosi

ohjaamonsa

ohjaamoitteni / ohjaamoideni / ohjaamojeni

ohjaamoittesi / ohjaamoidesi / ohjaamojesi

ohjaamoittensa / ohjaamoidensa / ohjaamojensa

Ill

mihin

ohjaamooni

ohjaamoosi

ohjaamoonsa

ohjaamoihini

ohjaamoihisi

ohjaamoihinsa

Ine

-ssa

ohjaamossani

ohjaamossasi

ohjaamossansa / ohjaamossaan

ohjaamoissani

ohjaamoissasi

ohjaamoissansa / ohjaamoissaan

Ela

-sta

ohjaamostani

ohjaamostasi

ohjaamostansa / ohjaamostaan

ohjaamoistani

ohjaamoistasi

ohjaamoistansa / ohjaamoistaan

All

-lle

ohjaamolleni

ohjaamollesi

ohjaamollensa / ohjaamolleen

ohjaamoilleni

ohjaamoillesi

ohjaamoillensa / ohjaamoillean

Ade

-lla

ohjaamollani

ohjaamollasi

ohjaamollansa / ohjaamollaan

ohjaamoillani

ohjaamoillasi

ohjaamoillansa / ohjaamoillaan

Abl

-lta

ohjaamoltani

ohjaamoltasi

ohjaamoltansa / ohjaamoltaan

ohjaamoiltani

ohjaamoiltasi

ohjaamoiltansa / ohjaamoiltaan

Tra

-ksi

ohjaamokseni

ohjaamoksesi

ohjaamoksensa / ohjaamokseen

ohjaamoikseni

ohjaamoiksesi

ohjaamoiksensa / ohjaamoikseen

Ess

-na

ohjaamonani

ohjaamonasi

ohjaamonansa / ohjaamonaan

ohjaamoinani

ohjaamoinasi

ohjaamoinansa / ohjaamoinaan

Abe

-tta

ohjaamottani

ohjaamottasi

ohjaamottansa / ohjaamottaan

ohjaamoittani

ohjaamoittasi

ohjaamoittansa / ohjaamoittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjaamoineni

ohjaamoinesi

ohjaamoinensa / ohjaamoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjaamomme

ohjaamomme

ohjaamonne

ohjaamonne

ohjaamonsa

ohjaamonsa

Par

-ta

ohjaamoamme

ohjaamoitamme / ohjaamojamme

ohjaamoanne

ohjaamoitanne / ohjaamojanne

ohjaamoansa / ohjaamoaan

ohjaamoitansa / ohjaamoitaan / ohjaamojansa / ohjaamojaan

Gen

-n

ohjaamomme

ohjaamoittemme / ohjaamoidemme / ohjaamojemme

ohjaamonne

ohjaamoittenne / ohjaamoidenne / ohjaamojenne

ohjaamonsa

ohjaamoittensa / ohjaamoidensa / ohjaamojensa

Ill

mihin

ohjaamoomme

ohjaamoihimme

ohjaamoonne

ohjaamoihinne

ohjaamoonsa

ohjaamoihinsa

Ine

-ssa

ohjaamossamme

ohjaamoissamme

ohjaamossanne

ohjaamoissanne

ohjaamossansa / ohjaamossaan

ohjaamoissansa / ohjaamoissaan

Ela

-sta

ohjaamostamme

ohjaamoistamme

ohjaamostanne

ohjaamoistanne

ohjaamostansa / ohjaamostaan

ohjaamoistansa / ohjaamoistaan

All

-lle

ohjaamollemme

ohjaamoillemme

ohjaamollenne

ohjaamoillenne

ohjaamollensa / ohjaamolleen

ohjaamoillensa / ohjaamoillean

Ade

-lla

ohjaamollamme

ohjaamoillamme

ohjaamollanne

ohjaamoillanne

ohjaamollansa / ohjaamollaan

ohjaamoillansa / ohjaamoillaan

Abl

-lta

ohjaamoltamme

ohjaamoiltamme

ohjaamoltanne

ohjaamoiltanne

ohjaamoltansa / ohjaamoltaan

ohjaamoiltansa / ohjaamoiltaan

Tra

-ksi

ohjaamoksemme

ohjaamoiksemme

ohjaamoksenne

ohjaamoiksenne

ohjaamoksensa / ohjaamokseen

ohjaamoiksensa / ohjaamoikseen

Ess

-na

ohjaamonamme

ohjaamoinamme

ohjaamonanne

ohjaamoinanne

ohjaamonansa / ohjaamonaan

ohjaamoinansa / ohjaamoinaan

Abe

-tta

ohjaamottamme

ohjaamoittamme

ohjaamottanne

ohjaamoittanne

ohjaamottansa / ohjaamottaan

ohjaamoittansa / ohjaamoittaan

Com

-ne

-

ohjaamoinemme

-

ohjaamoinenne

-

ohjaamoinensa / ohjaamoineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjaamomme

ohjaamonne

ohjaamonsa

ohjaamomme

ohjaamonne

ohjaamonsa

Par

-ta

ohjaamoamme

ohjaamoanne

ohjaamoansa / ohjaamoaan

ohjaamoitamme / ohjaamojamme

ohjaamoitanne / ohjaamojanne

ohjaamoitansa / ohjaamoitaan / ohjaamojansa / ohjaamojaan

Gen

-n

ohjaamomme

ohjaamonne

ohjaamonsa

ohjaamoittemme / ohjaamoidemme / ohjaamojemme

ohjaamoittenne / ohjaamoidenne / ohjaamojenne

ohjaamoittensa / ohjaamoidensa / ohjaamojensa

Ill

mihin

ohjaamoomme

ohjaamoonne

ohjaamoonsa

ohjaamoihimme

ohjaamoihinne

ohjaamoihinsa

Ine

-ssa

ohjaamossamme

ohjaamossanne

ohjaamossansa / ohjaamossaan

ohjaamoissamme

ohjaamoissanne

ohjaamoissansa / ohjaamoissaan

Ela

-sta

ohjaamostamme

ohjaamostanne

ohjaamostansa / ohjaamostaan

ohjaamoistamme

ohjaamoistanne

ohjaamoistansa / ohjaamoistaan

All

-lle

ohjaamollemme

ohjaamollenne

ohjaamollensa / ohjaamolleen

ohjaamoillemme

ohjaamoillenne

ohjaamoillensa / ohjaamoillean

Ade

-lla

ohjaamollamme

ohjaamollanne

ohjaamollansa / ohjaamollaan

ohjaamoillamme

ohjaamoillanne

ohjaamoillansa / ohjaamoillaan

Abl

-lta

ohjaamoltamme

ohjaamoltanne

ohjaamoltansa / ohjaamoltaan

ohjaamoiltamme

ohjaamoiltanne

ohjaamoiltansa / ohjaamoiltaan

Tra

-ksi

ohjaamoksemme

ohjaamoksenne

ohjaamoksensa / ohjaamokseen

ohjaamoiksemme

ohjaamoiksenne

ohjaamoiksensa / ohjaamoikseen

Ess

-na

ohjaamonamme

ohjaamonanne

ohjaamonansa / ohjaamonaan

ohjaamoinamme

ohjaamoinanne

ohjaamoinansa / ohjaamoinaan

Abe

-tta

ohjaamottamme

ohjaamottanne

ohjaamottansa / ohjaamottaan

ohjaamoittamme

ohjaamoittanne

ohjaamoittansa / ohjaamoittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjaamoinemme

ohjaamoinenne

ohjaamoinensa / ohjaamoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

light valo, valaistus, valaisin, lamppu, majakka, valistus
lamp lamppu, valaisin, valo, lyhty
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 922459.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles Parallel Corpus Valo valaisee huonetta. Light illuminates the room. Kala ui valossa. The fish swims in the light. Varjo ja Valo? Shadow and Light? Valo loistaa pimeässä huoneessa. Light shines in the dark room. Olohuoneen valo oli liian kirkas. The living room light was too bright. Valo oli punainen. It was a red light. Viel Valo ikuinen. The everlasting Light. Valomajakan valo vilkkuu merellä. The light of the valomajakan is blinking on the sea. Kaikki valoihin ulos! Everyone out into the lights! Valo houkutteli perhosia puutarhaan. The light attracted butterflies to the garden. Show more arrow right

Wiktionary

light (visible electromagnetic radiation) Show more arrow right Adjectives valoisavaloton Verbs valottaavalaistavalistaa Show more arrow right ajovaloankkurivaloauringonvaloetuvalohajavalohakuvalohalogeenivalohalovalohohtovalohätävaloinfrapunavalojarruvalokaarivalokaasuvalokattovalokatuvalokaukovalokeinovalokulkuvalokuunvalokynttilänvalolampunvalolaservaloledvaloliikennevalolisävaloloistevalolukuvaloluonnonvaloluuvalolähivalomainosvalomastovalomerkkivalomyötävaloneonvaloojavaloovivaloparkkivaloperuutusvaloperävalopihavalopitkävaloporrasvalopuolivalopysäköintivalopäivänvaloramppivalosalamavaloseisontavalosisävalosivuvalosumuvalosuuntavalosähkövalotakavalotaustavalotunnusvaloulkovalovaloaaltovaloammusvaloanturivalodiodivaloefektivaloelinvaloenergiavaloherkkävalohoitovalohämyvaloihottumavaloilmiövalojuovavalojäljennösvalokaapelivalokaarivalokaasuvalokatkaisinvalokehävalokeilavalokennovalokiilavalokirjainvalokopiovalokopioidavalokopiokonevalokuiluvalokuituvalokuvavalokuvausvalokuviovalokvanttivalokynävalokytkinvaloladontavalolaitevalolatomakonevalolähdevaloläikkävaloläiskävalomainosvalomajakkavalomerivalomerkkivalomikroskooppivalomittarivalomuistivalomäärävalonaistinvalonappulavalonarkavaloneuvovalonheitinvalonherkkävalonkajastusvalonkajovalonleimahdusvalonleimausvalonloistevalonlähdevalonmittausvalonpesinvalonpilkahdusvalonpitävävalonsaantivalonvälähdysvalo-ohjausvalo-opastevalo-opastinvalo-oppivalopakoisuusvalopatruunavalopetrolivalopihavalopiirivalopilkkuvalopistevalopistoolivalopoijuvalopuolivalopöytävalorakettivaloramppivaloreaktiovalorelevalosammalvalosektorivaloshowvalosähkövalosähkötysvalotaidevalotauluvalotehostevalotekniikkavalotekstivalotiheysvalotransistorivalotuikkuvalovaikutusvalovastusvaloverhovalovirtavalovoimavalovuosivaloympyrävaloärsykevaloöljyvaravalovaroitusvalovastavalovilkkuvalovärivaloxenonvaloyövaloäärivaloöljyvalo Show more arrow right From Proto-Finnic valo, from Proto-Finno-Ugric waĺɜ. Cognates include dialectal Finnish valu (“light”), Estonian valu (“light (poetic)”), Komi-Permyak волявны (voljavny, “shine”) and Hungarian világ (“light”). Compare also Finnish valkea (“white, fire, bright”), Estonian valgus (“light”), from walke. Show more arrow right

Wikipedia

Light Light or visible light is electromagnetic radiation within the portion of the electromagnetic spectrum that can be perceived by the human eye. Visible light is usually defined as having wavelengths in the range of 400–700 nm, between the infrared (with longer wavelengths) and the ultraviolet (with shorter wavelengths). This wavelength means a frequency range of roughly 430–750 terahertz (THz). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valoni

valosi

valosi

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoani

valojani

valoasi

valojasi

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valojeni

valosi

valojesi

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoihini

valoosi

valoihisi

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valoissani

valossasi

valoissasi

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valoistani

valostasi

valoistasi

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valoilleni

valollesi

valoillesi

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valoillani

valollasi

valoillasi

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoiltani

valoltasi

valoiltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoikseni

valoksesi

valoiksesi

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valoinani

valonasi

valoinasi

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valoittani

valottasi

valoittasi

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valosi

valonsa

valoni

valosi

valonsa

Par

-ta

valoani

valoasi

valoansa / valoaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valosi

valonsa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoosi

valoonsa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valossasi

valossansa / valossaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valostasi

valostansa / valostaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valollesi

valollensa / valolleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valollasi

valollansa / valollaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoksesi

valoksensa / valokseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valonasi

valonansa / valonaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valottasi

valottansa / valottaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valomme

valonne

valonne

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoamme

valojamme

valoanne

valojanne

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valojemme

valonne

valojenne

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoihimme

valoonne

valoihinne

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valoissamme

valossanne

valoissanne

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valoistamme

valostanne

valoistanne

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valoillemme

valollenne

valoillenne

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valoillamme

valollanne

valoillanne

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoiltamme

valoltanne

valoiltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoiksemme

valoksenne

valoiksenne

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valoinamme

valonanne

valoinanne

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valoittamme

valottanne

valoittanne

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valonne

valonsa

valomme

valonne

valonsa

Par

-ta

valoamme

valoanne

valoansa / valoaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valonne

valonsa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoonne

valoonsa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valossanne

valossansa / valossaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valostanne

valostansa / valostaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valollenne

valollensa / valolleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valollanne

valollansa / valollaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoksenne

valoksensa / valokseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valonanne

valonansa / valonaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valottanne

valottansa / valottaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept