logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nysty, noun

Word analysis
nystykalvot

nystykalvot

nysty

Noun, Singular Nominative

+ kalvo

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nysty

nystyt

Par

-ta

nystyä

nystyjä

Gen

-n

nystyn

nystyjen

Ill

mihin

nystyyn

nystyihin

Ine

-ssa

nystyssä

nystyissä

Ela

-sta

nystystä

nystyistä

All

-lle

nystylle

nystyille

Ade

-lla

nystyllä

nystyillä

Abl

-lta

nystyltä

nystyiltä

Tra

-ksi

nystyksi

nystyiksi

Ess

-na

nystynä

nystyinä

Abe

-tta

nystyttä

nystyittä

Com

-ne

-

nystyine

Ins

-in

-

nystyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nysty

nystyt

Par

-ta

nystyä

nystyjä

Gen

-n

nystyn

nystyjen

Ill

mihin

nystyyn

nystyihin

Ine

-ssa

nystyssä

nystyissä

Ela

-sta

nystystä

nystyistä

All

-lle

nystylle

nystyille

Ade

-lla

nystyllä

nystyillä

Abl

-lta

nystyltä

nystyiltä

Tra

-ksi

nystyksi

nystyiksi

Ess

-na

nystynä

nystyinä

Abe

-tta

nystyttä

nystyittä

Com

-ne

-

nystyine

Ins

-in

-

nystyin

lump kyhmy, möykky, kertasumma, kokkare, paakku, nysty
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba corpus; jw2019; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; JRC-Acquis corpus Nysty oli iso ja kipeä. The nysty was big and sore. Nysty on kova ja kipeä. The nysty is hard and sore. Nysty oli tumma ja terävä. The nysty was dark and sharp. Hänellä oli nysty varpaassaan. He had a nysty on his toe. Näköhermon nysty. Optic disk. Nysty poistettiin leikkauksella. The bump was removed by surgery. Näköhermon nysty ei ole turvonnut. No signs of papilledema, so probably no increased intracranial... En usko, että tuo nysty on vaarallinen. I don't think that bump is dangerous. Nysty oli niin iso, että se piti poistaa leikkauksella. The nysty was so big that it had to be removed surgically. Nysty paljastui hyvänlaatuiseksi kasvaimeksi. The bump turned out to be a benign tumor. Show more arrow right

Wiktionary

bump, nodule, protrusion, lump (small rounded mass or irregular shape protruding out of something) Fin:Strutsin nahan tunnistaa nystyjen, eli tyhjien höyhentuppien kuviosta.Eng:Ostrich leather is distinctive for its pattern of bumps or vacant quill follicles. (anatomy) tubercle (round nodule, small eminence, or warty outgrowth) Fin:Monilla rasvakalalajeilla on syylämäisiä luunystyjä päässään ja ruumiissaan.Eng:Many lumpsucker species have bony, wart-like tubercles adorning the head and body. (anatomy) papilla Fin:kielen pinnassa olevat nystytEng:papillae on the surface of the tongue Show more arrow right nystermänystyräpahkura Show more arrow right helmiäisnystyt karvanysty Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nystyni

nystyni

nystysi

nystysi

nystynsä

nystynsä

Par

-ta

nystyäni

nystyjäni

nystyäsi

nystyjäsi

nystyänsä / nystyään

nystyjänsä / nystyjään

Gen

-n

nystyni

nystyjeni

nystysi

nystyjesi

nystynsä

nystyjensä

Ill

mihin

nystyyni

nystyihini

nystyysi

nystyihisi

nystyynsä

nystyihinsä

Ine

-ssa

nystyssäni

nystyissäni

nystyssäsi

nystyissäsi

nystyssänsä / nystyssään

nystyissänsä / nystyissään

Ela

-sta

nystystäni

nystyistäni

nystystäsi

nystyistäsi

nystystänsä / nystystään

nystyistänsä / nystyistään

All

-lle

nystylleni

nystyilleni

nystyllesi

nystyillesi

nystyllensä / nystylleen

nystyillensä / nystyilleän

Ade

-lla

nystylläni

nystyilläni

nystylläsi

nystyilläsi

nystyllänsä / nystyllään

nystyillänsä / nystyillään

Abl

-lta

nystyltäni

nystyiltäni

nystyltäsi

nystyiltäsi

nystyltänsä / nystyltään

nystyiltänsä / nystyiltään

Tra

-ksi

nystykseni

nystyikseni

nystyksesi

nystyiksesi

nystyksensä / nystykseen

nystyiksensä / nystyikseen

Ess

-na

nystynäni

nystyinäni

nystynäsi

nystyinäsi

nystynänsä / nystynään

nystyinänsä / nystyinään

Abe

-tta

nystyttäni

nystyittäni

nystyttäsi

nystyittäsi

nystyttänsä / nystyttään

nystyittänsä / nystyittään

Com

-ne

-

nystyineni

-

nystyinesi

-

nystyinensä / nystyineen

Singular

Plural

Nom

-

nystyni

nystysi

nystynsä

nystyni

nystysi

nystynsä

Par

-ta

nystyäni

nystyäsi

nystyänsä / nystyään

nystyjäni

nystyjäsi

nystyjänsä / nystyjään

Gen

-n

nystyni

nystysi

nystynsä

nystyjeni

nystyjesi

nystyjensä

Ill

mihin

nystyyni

nystyysi

nystyynsä

nystyihini

nystyihisi

nystyihinsä

Ine

-ssa

nystyssäni

nystyssäsi

nystyssänsä / nystyssään

nystyissäni

nystyissäsi

nystyissänsä / nystyissään

Ela

-sta

nystystäni

nystystäsi

nystystänsä / nystystään

nystyistäni

nystyistäsi

nystyistänsä / nystyistään

All

-lle

nystylleni

nystyllesi

nystyllensä / nystylleen

nystyilleni

nystyillesi

nystyillensä / nystyilleän

Ade

-lla

nystylläni

nystylläsi

nystyllänsä / nystyllään

nystyilläni

nystyilläsi

nystyillänsä / nystyillään

Abl

-lta

nystyltäni

nystyltäsi

nystyltänsä / nystyltään

nystyiltäni

nystyiltäsi

nystyiltänsä / nystyiltään

Tra

-ksi

nystykseni

nystyksesi

nystyksensä / nystykseen

nystyikseni

nystyiksesi

nystyiksensä / nystyikseen

Ess

-na

nystynäni

nystynäsi

nystynänsä / nystynään

nystyinäni

nystyinäsi

nystyinänsä / nystyinään

Abe

-tta

nystyttäni

nystyttäsi

nystyttänsä / nystyttään

nystyittäni

nystyittäsi

nystyittänsä / nystyittään

Com

-ne

-

-

-

nystyineni

nystyinesi

nystyinensä / nystyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nystymme

nystymme

nystynne

nystynne

nystynsä

nystynsä

Par

-ta

nystyämme

nystyjämme

nystyänne

nystyjänne

nystyänsä / nystyään

nystyjänsä / nystyjään

Gen

-n

nystymme

nystyjemme

nystynne

nystyjenne

nystynsä

nystyjensä

Ill

mihin

nystyymme

nystyihimme

nystyynne

nystyihinne

nystyynsä

nystyihinsä

Ine

-ssa

nystyssämme

nystyissämme

nystyssänne

nystyissänne

nystyssänsä / nystyssään

nystyissänsä / nystyissään

Ela

-sta

nystystämme

nystyistämme

nystystänne

nystyistänne

nystystänsä / nystystään

nystyistänsä / nystyistään

All

-lle

nystyllemme

nystyillemme

nystyllenne

nystyillenne

nystyllensä / nystylleen

nystyillensä / nystyilleän

Ade

-lla

nystyllämme

nystyillämme

nystyllänne

nystyillänne

nystyllänsä / nystyllään

nystyillänsä / nystyillään

Abl

-lta

nystyltämme

nystyiltämme

nystyltänne

nystyiltänne

nystyltänsä / nystyltään

nystyiltänsä / nystyiltään

Tra

-ksi

nystyksemme

nystyiksemme

nystyksenne

nystyiksenne

nystyksensä / nystykseen

nystyiksensä / nystyikseen

Ess

-na

nystynämme

nystyinämme

nystynänne

nystyinänne

nystynänsä / nystynään

nystyinänsä / nystyinään

Abe

-tta

nystyttämme

nystyittämme

nystyttänne

nystyittänne

nystyttänsä / nystyttään

nystyittänsä / nystyittään

Com

-ne

-

nystyinemme

-

nystyinenne

-

nystyinensä / nystyineen

Singular

Plural

Nom

-

nystymme

nystynne

nystynsä

nystymme

nystynne

nystynsä

Par

-ta

nystyämme

nystyänne

nystyänsä / nystyään

nystyjämme

nystyjänne

nystyjänsä / nystyjään

Gen

-n

nystymme

nystynne

nystynsä

nystyjemme

nystyjenne

nystyjensä

Ill

mihin

nystyymme

nystyynne

nystyynsä

nystyihimme

nystyihinne

nystyihinsä

Ine

-ssa

nystyssämme

nystyssänne

nystyssänsä / nystyssään

nystyissämme

nystyissänne

nystyissänsä / nystyissään

Ela

-sta

nystystämme

nystystänne

nystystänsä / nystystään

nystyistämme

nystyistänne

nystyistänsä / nystyistään

All

-lle

nystyllemme

nystyllenne

nystyllensä / nystylleen

nystyillemme

nystyillenne

nystyillensä / nystyilleän

Ade

-lla

nystyllämme

nystyllänne

nystyllänsä / nystyllään

nystyillämme

nystyillänne

nystyillänsä / nystyillään

Abl

-lta

nystyltämme

nystyltänne

nystyltänsä / nystyltään

nystyiltämme

nystyiltänne

nystyiltänsä / nystyiltään

Tra

-ksi

nystyksemme

nystyksenne

nystyksensä / nystykseen

nystyiksemme

nystyiksenne

nystyiksensä / nystyikseen

Ess

-na

nystynämme

nystynänne

nystynänsä / nystynään

nystyinämme

nystyinänne

nystyinänsä / nystyinään

Abe

-tta

nystyttämme

nystyttänne

nystyttänsä / nystyttään

nystyittämme

nystyittänne

nystyittänsä / nystyittään

Com

-ne

-

-

-

nystyinemme

nystyinenne

nystyinensä / nystyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalvo

kalvot

Par

-ta

kalvoa

kalvoja

Gen

-n

kalvon

kalvojen

Ill

mihin

kalvoon

kalvoihin

Ine

-ssa

kalvossa

kalvoissa

Ela

-sta

kalvosta

kalvoista

All

-lle

kalvolle

kalvoille

Ade

-lla

kalvolla

kalvoilla

Abl

-lta

kalvolta

kalvoilta

Tra

-ksi

kalvoksi

kalvoiksi

Ess

-na

kalvona

kalvoina

Abe

-tta

kalvotta

kalvoitta

Com

-ne

-

kalvoine

Ins

-in

-

kalvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalvo

kalvot

Par

-ta

kalvoa

kalvoja

Gen

-n

kalvon

kalvojen

Ill

mihin

kalvoon

kalvoihin

Ine

-ssa

kalvossa

kalvoissa

Ela

-sta

kalvosta

kalvoista

All

-lle

kalvolle

kalvoille

Ade

-lla

kalvolla

kalvoilla

Abl

-lta

kalvolta

kalvoilta

Tra

-ksi

kalvoksi

kalvoiksi

Ess

-na

kalvona

kalvoina

Abe

-tta

kalvotta

kalvoitta

Com

-ne

-

kalvoine

Ins

-in

-

kalvoin

film elokuva, kalvo, filmi, kelmu
membrane kalvo
sheeting kalvo, levy, levyt, lakanakangas
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, vuota
coating kalvo, peite, maalipeite
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; EuroParl2021; OPUS; eurlex-diff-2018-06-20; EurLex-2 Kalvo pitää aivot suojassa iskuilta. The membrane keeps the brain protected from impacts. Kalvo on ohut ja läpinäkyvä kalvomateriaali. The membrane is a thin and transparent film material. Kalvo oli vahingoittunut ja piti vaihtaa uuteen. The membrane was damaged and needed to be replaced. Elokuvan kalvo oli täynnä kuvitteellisia hahmoja. The film's celluloid was full of imaginary characters. Kalvo suojelee silmiä auringon haitallisilta säteiltä. The film protects the eyes from harmful sun rays. Heijastava kalvo, joka koostuu. Reflecting film consisting of:. Kalvo oli ohut ja hauras, mutta kesti kuitenkin kovaa käyttöä. The membrane was thin and fragile, but still withstood heavy usage. Kalvo, suussa hajoava. Orodispersible Film. Ionomeerilevy tais-kalvo. Ionomer sheet or film. Heijastava kalvo, jossa on. Reflecting film consisting of. Show more arrow right

Wiktionary

film (thin layer) membrane diaphragm slide (of slideshow) Show more arrow right limakalvo tärykalvo Show more arrow right From Proto-Finnic kalvo, from Proto-Uralic kaĺwɜ (“membrane”). Cognate with Hungarian hályog. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalvoni

kalvoni

kalvosi

kalvosi

kalvonsa

kalvonsa

Par

-ta

kalvoani

kalvojani

kalvoasi

kalvojasi

kalvoansa / kalvoaan

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvoni

kalvojeni

kalvosi

kalvojesi

kalvonsa

kalvojensa

Ill

mihin

kalvooni

kalvoihini

kalvoosi

kalvoihisi

kalvoonsa

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossani

kalvoissani

kalvossasi

kalvoissasi

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostani

kalvoistani

kalvostasi

kalvoistasi

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvolleni

kalvoilleni

kalvollesi

kalvoillesi

kalvollensa / kalvolleen

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollani

kalvoillani

kalvollasi

kalvoillasi

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltani

kalvoiltani

kalvoltasi

kalvoiltasi

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvokseni

kalvoikseni

kalvoksesi

kalvoiksesi

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonani

kalvoinani

kalvonasi

kalvoinasi

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottani

kalvoittani

kalvottasi

kalvoittasi

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

kalvoineni

-

kalvoinesi

-

kalvoinensa / kalvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kalvoni

kalvosi

kalvonsa

kalvoni

kalvosi

kalvonsa

Par

-ta

kalvoani

kalvoasi

kalvoansa / kalvoaan

kalvojani

kalvojasi

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvoni

kalvosi

kalvonsa

kalvojeni

kalvojesi

kalvojensa

Ill

mihin

kalvooni

kalvoosi

kalvoonsa

kalvoihini

kalvoihisi

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossani

kalvossasi

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissani

kalvoissasi

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostani

kalvostasi

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistani

kalvoistasi

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvolleni

kalvollesi

kalvollensa / kalvolleen

kalvoilleni

kalvoillesi

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollani

kalvollasi

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillani

kalvoillasi

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltani

kalvoltasi

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltani

kalvoiltasi

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvokseni

kalvoksesi

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoikseni

kalvoiksesi

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonani

kalvonasi

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinani

kalvoinasi

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottani

kalvottasi

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittani

kalvoittasi

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kalvoineni

kalvoinesi

kalvoinensa / kalvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalvomme

kalvomme

kalvonne

kalvonne

kalvonsa

kalvonsa

Par

-ta

kalvoamme

kalvojamme

kalvoanne

kalvojanne

kalvoansa / kalvoaan

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvomme

kalvojemme

kalvonne

kalvojenne

kalvonsa

kalvojensa

Ill

mihin

kalvoomme

kalvoihimme

kalvoonne

kalvoihinne

kalvoonsa

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossamme

kalvoissamme

kalvossanne

kalvoissanne

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostamme

kalvoistamme

kalvostanne

kalvoistanne

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvollemme

kalvoillemme

kalvollenne

kalvoillenne

kalvollensa / kalvolleen

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollamme

kalvoillamme

kalvollanne

kalvoillanne

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltamme

kalvoiltamme

kalvoltanne

kalvoiltanne

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvoksemme

kalvoiksemme

kalvoksenne

kalvoiksenne

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonamme

kalvoinamme

kalvonanne

kalvoinanne

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottamme

kalvoittamme

kalvottanne

kalvoittanne

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

kalvoinemme

-

kalvoinenne

-

kalvoinensa / kalvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kalvomme

kalvonne

kalvonsa

kalvomme

kalvonne

kalvonsa

Par

-ta

kalvoamme

kalvoanne

kalvoansa / kalvoaan

kalvojamme

kalvojanne

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvomme

kalvonne

kalvonsa

kalvojemme

kalvojenne

kalvojensa

Ill

mihin

kalvoomme

kalvoonne

kalvoonsa

kalvoihimme

kalvoihinne

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossamme

kalvossanne

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissamme

kalvoissanne

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostamme

kalvostanne

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistamme

kalvoistanne

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvollemme

kalvollenne

kalvollensa / kalvolleen

kalvoillemme

kalvoillenne

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollamme

kalvollanne

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillamme

kalvoillanne

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltamme

kalvoltanne

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltamme

kalvoiltanne

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvoksemme

kalvoksenne

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoiksemme

kalvoiksenne

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonamme

kalvonanne

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinamme

kalvoinanne

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottamme

kalvottanne

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittamme

kalvoittanne

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kalvoinemme

kalvoinenne

kalvoinensa / kalvoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept