nuoleskelevat |
Adjective, Plural Nominative |
|
Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural |
||
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative |
||
| nuoleskeleva | |
| to lick | nuolla, nuoleskella, nuolaista, nuoleksia, piestä, voittaa |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
nuoleskeleva |
|
Par |
-ta |
nuoleskelevaa |
nuoleskelevia |
Gen |
-n |
nuoleskelevan |
nuoleskelevien |
Ill |
mihin |
nuoleskelevaan |
nuoleskeleviin |
Ine |
-ssa |
nuoleskelevassa |
nuoleskelevissa |
Ela |
-sta |
nuoleskelevasta |
nuoleskelevista |
All |
-lle |
nuoleskelevalle |
nuoleskeleville |
Ade |
-lla |
nuoleskelevalla |
nuoleskelevilla |
Abl |
-lta |
nuoleskelevalta |
nuoleskelevilta |
Tra |
-ksi |
nuoleskelevaksi |
nuoleskeleviksi |
Ess |
-na |
nuoleskelevana |
nuoleskelevina |
Abe |
-tta |
nuoleskelevatta |
nuoleskelevitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
nuoleskelevin |
Singular
Plural
Nom
-
nuoleskeleva
Par
-ta
nuoleskelevaa
nuoleskelevia
Gen
-n
nuoleskelevan
nuoleskelevien
Ill
mihin
nuoleskelevaan
nuoleskeleviin
Ine
-ssa
nuoleskelevassa
nuoleskelevissa
Ela
-sta
nuoleskelevasta
nuoleskelevista
All
-lle
nuoleskelevalle
nuoleskeleville
Ade
-lla
nuoleskelevalla
nuoleskelevilla
Abl
-lta
nuoleskelevalta
nuoleskelevilta
Tra
-ksi
nuoleskelevaksi
nuoleskeleviksi
Ess
-na
nuoleskelevana
nuoleskelevina
Abe
-tta
nuoleskelevatta
nuoleskelevitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
nuoleskelevin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
nuoleskelevempi / nuoleskelevampi |
nuoleskelevemmat / nuoleskelevammat |
Par |
-ta |
nuoleskelevempaa / nuoleskelevampaa |
nuoleskelevempia / nuoleskelevampia |
Gen |
-n |
nuoleskelevemman / nuoleskelevamman |
nuoleskelevempien / nuoleskelevampien |
Ill |
mihin |
nuoleskelevempiin / nuoleskelevampiin |
nuoleskelevempiin / nuoleskelevampiin |
Ine |
-ssa |
nuoleskelevemmassa / nuoleskelevammassa |
nuoleskelevemmissa / nuoleskelevammissa |
Ela |
-sta |
nuoleskelevemmasta / nuoleskelevammasta |
nuoleskelevemmista / nuoleskelevammista |
All |
-lle |
nuoleskelevemmalle / nuoleskelevammalle |
nuoleskelevemmille / nuoleskelevammille |
Ade |
-lla |
nuoleskelevemmalla / nuoleskelevammalla |
nuoleskelevemmilla / nuoleskelevammilla |
Abl |
-lta |
nuoleskelevemmalta / nuoleskelevammalta |
nuoleskelevemmilta / nuoleskelevammilta |
Tra |
-ksi |
nuoleskelevemmaksi / nuoleskelevammaksi |
nuoleskelevemmiksi / nuoleskelevammiksi |
Ess |
-na |
nuoleskelevempana / nuoleskelevampana |
nuoleskelevempina / nuoleskelevampina |
Abe |
-tta |
nuoleskelevemmatta / nuoleskelevammatta |
nuoleskelevemmitta / nuoleskelevammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
nuoleskelevemmin / nuoleskelevammin |
Singular
Plural
Nom
-
nuoleskelevempi / nuoleskelevampi
nuoleskelevemmat / nuoleskelevammat
Par
-ta
nuoleskelevempaa / nuoleskelevampaa
nuoleskelevempia / nuoleskelevampia
Gen
-n
nuoleskelevemman / nuoleskelevamman
nuoleskelevempien / nuoleskelevampien
Ill
mihin
nuoleskelevempiin / nuoleskelevampiin
nuoleskelevempiin / nuoleskelevampiin
Ine
-ssa
nuoleskelevemmassa / nuoleskelevammassa
nuoleskelevemmissa / nuoleskelevammissa
Ela
-sta
nuoleskelevemmasta / nuoleskelevammasta
nuoleskelevemmista / nuoleskelevammista
All
-lle
nuoleskelevemmalle / nuoleskelevammalle
nuoleskelevemmille / nuoleskelevammille
Ade
-lla
nuoleskelevemmalla / nuoleskelevammalla
nuoleskelevemmilla / nuoleskelevammilla
Abl
-lta
nuoleskelevemmalta / nuoleskelevammalta
nuoleskelevemmilta / nuoleskelevammilta
Tra
-ksi
nuoleskelevemmaksi / nuoleskelevammaksi
nuoleskelevemmiksi / nuoleskelevammiksi
Ess
-na
nuoleskelevempana / nuoleskelevampana
nuoleskelevempina / nuoleskelevampina
Abe
-tta
nuoleskelevemmatta / nuoleskelevammatta
nuoleskelevemmitta / nuoleskelevammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
nuoleskelevemmin / nuoleskelevammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
nuoleskelevin |
nuoleskelevimmat |
Par |
-ta |
nuoleskelevinta |
nuoleskelevimpia |
Gen |
-n |
nuoleskelevimman |
nuoleskelevinten / nuoleskelevimpien |
Ill |
mihin |
nuoleskelevimpaan |
nuoleskelevimpiin |
Ine |
-ssa |
nuoleskelevimmassa |
nuoleskelevimmissa |
Ela |
-sta |
nuoleskelevimmasta |
nuoleskelevimmista |
All |
-lle |
nuoleskelevimmalle |
nuoleskelevimmille |
Ade |
-lla |
nuoleskelevimmalla |
nuoleskelevimmilla |
Abl |
-lta |
nuoleskelevimmalta |
nuoleskelevimmilta |
Tra |
-ksi |
nuoleskelevimmaksi |
nuoleskelevimmiksi |
Ess |
-na |
nuoleskelevimpana |
nuoleskelevimpina |
Abe |
-tta |
nuoleskelevimmatta |
nuoleskelevimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
nuoleskelevimmin |
Singular
Plural
Nom
-
nuoleskelevin
nuoleskelevimmat
Par
-ta
nuoleskelevinta
nuoleskelevimpia
Gen
-n
nuoleskelevimman
nuoleskelevinten / nuoleskelevimpien
Ill
mihin
nuoleskelevimpaan
nuoleskelevimpiin
Ine
-ssa
nuoleskelevimmassa
nuoleskelevimmissa
Ela
-sta
nuoleskelevimmasta
nuoleskelevimmista
All
-lle
nuoleskelevimmalle
nuoleskelevimmille
Ade
-lla
nuoleskelevimmalla
nuoleskelevimmilla
Abl
-lta
nuoleskelevimmalta
nuoleskelevimmilta
Tra
-ksi
nuoleskelevimmaksi
nuoleskelevimmiksi
Ess
-na
nuoleskelevimpana
nuoleskelevimpina
Abe
-tta
nuoleskelevimmatta
nuoleskelevimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
nuoleskelevimmin
| to lick | nuolla, nuoleskella, nuolaista, nuoleksia, piestä, voittaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskelen |
|
ii |
nuoleskelet |
|
iii |
nuoleskelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskelemme / nuoleskellaan |
|
ii |
nuoleskelette |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskelin |
|
ii |
nuoleskelit |
|
iii |
nuoleskeli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskelimme / nuoleskeltiin |
|
ii |
nuoleskelitte |
|
iii |
nuoleskelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen nuoleskellut |
en ole nuoleskellut |
ii |
olet nuoleskellut |
et ole nuoleskellut |
iii |
on nuoleskellut |
ei ole nuoleskellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme nuoleskelleet |
emme ole nuoleskelleet |
ii |
olette nuoleskelleet |
ette ole nuoleskelleet |
iii |
ovat nuoleskelleet |
eivät ole nuoleskelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin nuoleskellut |
en ollut nuoleskellut |
ii |
olit nuoleskellut |
et ollut nuoleskellut |
iii |
oli nuoleskellut |
ei ollut nuoleskellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme nuoleskelleet |
emme olleet nuoleskelleet |
ii |
olitte nuoleskelleet |
ette olleet nuoleskelleet |
iii |
olivat nuoleskelleet |
eivät olleet nuoleskelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskelisin |
|
ii |
nuoleskelisit |
|
iii |
nuoleskelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskelisimme |
|
ii |
nuoleskelisitte |
|
iii |
nuoleskelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin nuoleskellut |
en olisi nuoleskellut |
ii |
olisit nuoleskellut |
et olisi nuoleskellut |
iii |
olisi nuoleskellut |
ei olisi nuoleskellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme nuoleskelleet |
emme olisi nuoleskelleet |
ii |
olisitte nuoleskelleet |
ette olisi nuoleskelleet |
iii |
olisivat nuoleskelleet |
eivät olisi nuoleskelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskellen |
en nuoleskelle |
ii |
nuoleskellet |
et nuoleskelle |
iii |
nuoleskellee |
ei nuoleskelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
nuoleskellemme |
emme nuoleskelle |
ii |
nuoleskellette |
ette nuoleskelle |
iii |
nuoleskellevat |
eivät nuoleskelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen nuoleskellut |
en liene nuoleskellut |
ii |
lienet nuoleskellut |
et liene nuoleskellut |
iii |
lienee nuoleskellut |
ei liene nuoleskellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme nuoleskelleet |
emme liene nuoleskelleet |
ii |
lienette nuoleskelleet |
ette liene nuoleskelleet |
iii |
lienevät nuoleskelleet |
eivät liene nuoleskelleet |
Singular
i |
- |
ii |
nuoleskele |
iii |
nuoleskelkoon |
Plural
i |
nuoleskelkaamme |
ii |
nuoleskelkaa |
iii |
nuoleskelkoot |
Nom |
- |
nuoleskella |
Tra |
-ksi |
nuoleskellaksensa / nuoleskellakseen |
Ine |
-ssa |
nuoleskellessa |
Ins |
-in |
nuoleskellen |
Ine |
-ssa |
nuoleskeltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
nuoleskelemaan |
Ine |
-ssa |
nuoleskelemassa |
Ela |
-sta |
nuoleskelemasta |
Ade |
-lla |
nuoleskelemalla |
Abe |
-tta |
nuoleskelematta |
Ins |
-in |
nuoleskeleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
nuoleskeleminen |
Par |
-ta |
nuoleskelemista |
nuoleskelemaisillaan / nuoleskelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
nuoleskellaan |
ei nuoleskella |
Imperfect |
nuoleskeltiin |
ei nuoleskeltu |
Potential |
nuoleskeltaneen |
ei nuoleskeltane |
Conditional |
nuoleskeltaisiin |
ei nuoleskeltaisi |
Imperative Present |
nuoleskeltakoon |
älköön nuoleskeltako |
Imperative Perfect |
olkoon nuoleskeltu |
älköön nuoleskeltu |
Positive
Negative
Present
nuoleskellaan
ei nuoleskella
Imperfect
nuoleskeltiin
ei nuoleskeltu
Potential
nuoleskeltaneen
ei nuoleskeltane
Conditional
nuoleskeltaisiin
ei nuoleskeltaisi
Imperative Present
nuoleskeltakoon
älköön nuoleskeltako
Imperative Perfect
olkoon nuoleskeltu
älköön nuoleskeltu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
nuoleskeleva |
nuoleskeltava |
2nd |
nuoleskellut |
nuoleskeltu |
3rd |
nuoleskelema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net