logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nenä, noun

Word analysis
nenänien

nenänien

nenä

Noun, Singular Genitive

+ ien

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nenä

nenät

Par

-ta

nenää

neniä

Gen

-n

nenän

nenien

Ill

mihin

nenään

neniin

Ine

-ssa

nenässä

nenissä

Ela

-sta

nenästä

nenistä

All

-lle

nenälle

nenille

Ade

-lla

nenällä

nenillä

Abl

-lta

nenältä

neniltä

Tra

-ksi

nenäksi

neniksi

Ess

-na

nenänä

neninä

Abe

-tta

nenättä

nenittä

Com

-ne

-

nenine

Ins

-in

-

nenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nenä

nenät

Par

-ta

nenää

neniä

Gen

-n

nenän

nenien

Ill

mihin

nenään

neniin

Ine

-ssa

nenässä

nenissä

Ela

-sta

nenästä

nenistä

All

-lle

nenälle

nenille

Ade

-lla

nenällä

nenillä

Abl

-lta

nenältä

neniltä

Tra

-ksi

nenäksi

neniksi

Ess

-na

nenänä

neninä

Abe

-tta

nenättä

nenittä

Com

-ne

-

nenine

Ins

-in

-

nenin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

nose nenä, nokka, kuono, kärki, keula, hajuaisti
conk nenä, nokka
hooter nenä, autontorvi, höyrypilli, sireeni
nasal
Show more arrow right
WikiMatrix; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence ID: 796377; SETimes; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Finnish-English parallel corpus Nenäni on tukossa. I have a blocked nose. Hänellä on iso nenä. He has a big nose. Älä koske nenääni. Don't touch my nose. Kissalla oli nenään nenä märkänä. The cat had its nose wet. Laita nenäsi nenäliinaan. Blow your nose in a tissue. Se on nenäsi edessä. You're looking at it. Sain nenilleni. I got served. Käytä nenänsä ja noudata ohjeita. English: Use your nose and follow the instructions. Taisin murtaa hänen nenänsä. I got him good, though. Hän hieroi neniänsä. She rubbed her noses. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) nose (protuberance on the human face) (anatomy) rhinarium, nose leather nose (tip of some objects) Fin:niemen nenäEng:nose of a peninsula Show more arrow right (colloquial, human nose) klyyvari, nenu, nokka(dog's rhinarium): kirsu(tip of an object): pää, kärki, nokka Show more arrow right kaivaa nenäänsä nenäkkäin nenäkäs Show more arrow right aatelisnenäetunenäirtonenäkippuranenäkotkannenäkyömynenälättänenänenäapinanenähengitysnenäkarvanenäkorunenäkuorikkonenäkäytävänenäliinanenäluunenänalustanenänielunenänjuurinenännipukkanenänpäänenänreikänenänselkänenäntyvinenänvalkaisunenänvarsinenänvierinenäontelonenäpolyyppinenäpäivänenärengasnenärustonenäsumutenenäsuuäännenenätautinenäverenvuotonenävokaalinenäväylänenä-äänneniemennenänirppanenänuhanenänykerönenäperunanenäpystynenäräkänenäsatulanenätekonenätöpselinenäuutisnenä Show more arrow right From Proto-Finnic nenä. Show more arrow right

Wikipedia

Nose A nose is a protuberance in vertebrates that houses the nostrils, or nares, which receive and expel air for respiration alongside the mouth. Behind the nose are the olfactory mucosa and the sinuses. Behind the nasal cavity, air next passes through the pharynx, shared with the digestive system, and then into the rest of the respiratory system. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nenäni

nenäni

nenäsi

nenäsi

nenänsä

nenänsä

Par

-ta

nenääni

neniäni

nenääsi

neniäsi

nenäänsä

neniänsä / neniään

Gen

-n

nenäni

nenieni

nenäsi

neniesi

nenänsä

neniensä

Ill

mihin

nenääni

neniini

nenääsi

neniisi

nenäänsä

neniinsä

Ine

-ssa

nenässäni

nenissäni

nenässäsi

nenissäsi

nenässänsä / nenässään

nenissänsä / nenissään

Ela

-sta

nenästäni

nenistäni

nenästäsi

nenistäsi

nenästänsä / nenästään

nenistänsä / nenistään

All

-lle

nenälleni

nenilleni

nenällesi

nenillesi

nenällensä / nenälleen

nenillensä / nenilleän

Ade

-lla

nenälläni

nenilläni

nenälläsi

nenilläsi

nenällänsä / nenällään

nenillänsä / nenillään

Abl

-lta

nenältäni

neniltäni

nenältäsi

neniltäsi

nenältänsä / nenältään

neniltänsä / neniltään

Tra

-ksi

nenäkseni

nenikseni

nenäksesi

neniksesi

nenäksensä / nenäkseen

neniksensä / nenikseen

Ess

-na

nenänäni

neninäni

nenänäsi

neninäsi

nenänänsä / nenänään

neninänsä / neninään

Abe

-tta

nenättäni

nenittäni

nenättäsi

nenittäsi

nenättänsä / nenättään

nenittänsä / nenittään

Com

-ne

-

nenineni

-

neninesi

-

neninensä / nenineen

Singular

Plural

Nom

-

nenäni

nenäsi

nenänsä

nenäni

nenäsi

nenänsä

Par

-ta

nenääni

nenääsi

nenäänsä

neniäni

neniäsi

neniänsä / neniään

Gen

-n

nenäni

nenäsi

nenänsä

nenieni

neniesi

neniensä

Ill

mihin

nenääni

nenääsi

nenäänsä

neniini

neniisi

neniinsä

Ine

-ssa

nenässäni

nenässäsi

nenässänsä / nenässään

nenissäni

nenissäsi

nenissänsä / nenissään

Ela

-sta

nenästäni

nenästäsi

nenästänsä / nenästään

nenistäni

nenistäsi

nenistänsä / nenistään

All

-lle

nenälleni

nenällesi

nenällensä / nenälleen

nenilleni

nenillesi

nenillensä / nenilleän

Ade

-lla

nenälläni

nenälläsi

nenällänsä / nenällään

nenilläni

nenilläsi

nenillänsä / nenillään

Abl

-lta

nenältäni

nenältäsi

nenältänsä / nenältään

neniltäni

neniltäsi

neniltänsä / neniltään

Tra

-ksi

nenäkseni

nenäksesi

nenäksensä / nenäkseen

nenikseni

neniksesi

neniksensä / nenikseen

Ess

-na

nenänäni

nenänäsi

nenänänsä / nenänään

neninäni

neninäsi

neninänsä / neninään

Abe

-tta

nenättäni

nenättäsi

nenättänsä / nenättään

nenittäni

nenittäsi

nenittänsä / nenittään

Com

-ne

-

-

-

nenineni

neninesi

neninensä / nenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nenämme

nenämme

nenänne

nenänne

nenänsä

nenänsä

Par

-ta

nenäämme

neniämme

nenäänne

neniänne

nenäänsä

neniänsä / neniään

Gen

-n

nenämme

neniemme

nenänne

nenienne

nenänsä

neniensä

Ill

mihin

nenäämme

neniimme

nenäänne

neniinne

nenäänsä

neniinsä

Ine

-ssa

nenässämme

nenissämme

nenässänne

nenissänne

nenässänsä / nenässään

nenissänsä / nenissään

Ela

-sta

nenästämme

nenistämme

nenästänne

nenistänne

nenästänsä / nenästään

nenistänsä / nenistään

All

-lle

nenällemme

nenillemme

nenällenne

nenillenne

nenällensä / nenälleen

nenillensä / nenilleän

Ade

-lla

nenällämme

nenillämme

nenällänne

nenillänne

nenällänsä / nenällään

nenillänsä / nenillään

Abl

-lta

nenältämme

neniltämme

nenältänne

neniltänne

nenältänsä / nenältään

neniltänsä / neniltään

Tra

-ksi

nenäksemme

neniksemme

nenäksenne

neniksenne

nenäksensä / nenäkseen

neniksensä / nenikseen

Ess

-na

nenänämme

neninämme

nenänänne

neninänne

nenänänsä / nenänään

neninänsä / neninään

Abe

-tta

nenättämme

nenittämme

nenättänne

nenittänne

nenättänsä / nenättään

nenittänsä / nenittään

Com

-ne

-

neninemme

-

neninenne

-

neninensä / nenineen

Singular

Plural

Nom

-

nenämme

nenänne

nenänsä

nenämme

nenänne

nenänsä

Par

-ta

nenäämme

nenäänne

nenäänsä

neniämme

neniänne

neniänsä / neniään

Gen

-n

nenämme

nenänne

nenänsä

neniemme

nenienne

neniensä

Ill

mihin

nenäämme

nenäänne

nenäänsä

neniimme

neniinne

neniinsä

Ine

-ssa

nenässämme

nenässänne

nenässänsä / nenässään

nenissämme

nenissänne

nenissänsä / nenissään

Ela

-sta

nenästämme

nenästänne

nenästänsä / nenästään

nenistämme

nenistänne

nenistänsä / nenistään

All

-lle

nenällemme

nenällenne

nenällensä / nenälleen

nenillemme

nenillenne

nenillensä / nenilleän

Ade

-lla

nenällämme

nenällänne

nenällänsä / nenällään

nenillämme

nenillänne

nenillänsä / nenillään

Abl

-lta

nenältämme

nenältänne

nenältänsä / nenältään

neniltämme

neniltänne

neniltänsä / neniltään

Tra

-ksi

nenäksemme

nenäksenne

nenäksensä / nenäkseen

neniksemme

neniksenne

neniksensä / nenikseen

Ess

-na

nenänämme

nenänänne

nenänänsä / nenänään

neninämme

neninänne

neninänsä / neninään

Abe

-tta

nenättämme

nenättänne

nenättänsä / nenättään

nenittämme

nenittänne

nenittänsä / nenittään

Com

-ne

-

-

-

neninemme

neninenne

neninensä / nenineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
GMOs
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl; jw2019; Europarl; OpenSubtitles; OPUS; JW300 Ikeneni vuotavat. My gums are bleeding. Harjasin ikeneni. I brushed my gums. Ien tekemä on ien hoidettava. What is done by the man is for the man to deal with. Ja hänen ikenensä. And her gums. Vetäytynyt ien. Receding gums. Ien pahoiIIani. Sorry about that, sir. Ien syyskuussa tänne kuulemaan. Gum here in September to listen. Katsotaan nyt, kenen ien kautta. Let's see who's turn it is. Pyhittäköön hän ienns-nimellänne. May he be sanctified with your name. Ien saa ravinnonsa verenkierrosta. The gum receives nutrients from the bloodstream. Show more arrow right

Wiktionary

gum (part of mouth) Show more arrow right ientulehdus Show more arrow right From Proto-Finnic igen, from Proto-Finno-Ugric ikene, from Proto-Uralic ike, ike-ńe, ike-ne. Cognates include Estonian ige, Komi-Permyak ан (an) and Hungarian íny. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikeneni

ikenesi

ikenesi

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ikeniäni

ientäsi

ikeniäsi

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ienteni / ikenieni

ikenesi

ientesi / ikeniesi

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenissäni

ikenessäsi

ikenissäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenistäni

ikenestäsi

ikenistäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenilleni

ikenellesi

ikenillesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenilläni

ikenelläsi

ikenilläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeniltäni

ikeneltäsi

ikeniltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikenikseni

ikeneksesi

ikeniksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikeninäni

ikenenäsi

ikeninäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenittäni

ikenettäsi

ikenittäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ikeneni

ikenesi

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ientäsi

ientänsä / ientään

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenessäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenestäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenellesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenelläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeneltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikeneksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikenenäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenettäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenemme

ikenenne

ikenenne

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ikeniämme

ientänne

ikeniänne

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ientemme / ikeniemme

ikenenne

ientenne / ikenienne

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenissämme

ikenessänne

ikenissänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenistämme

ikenestänne

ikenistänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenillemme

ikenellenne

ikenillenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenillämme

ikenellänne

ikenillänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeniltämme

ikeneltänne

ikeniltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeniksemme

ikeneksenne

ikeniksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikeninämme

ikenenänne

ikeninänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenittämme

ikenettänne

ikenittänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ikenemme

ikenenne

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ientänne

ientänsä / ientään

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenessänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenestänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenellenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenellänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeneltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeneksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikenenänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenettänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept