logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nahka, noun

Word analysis
nahkapaja

nahkapaja

nahka

Noun, Singular Nominative

+ paja

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

leather nahka
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, vuota
pelt nahka, turkis, vuota
hide vuota, nahka, piilokoju, suoja
rind kuori, kamara, nahka
peel kuori, kuoret, nahka
fell turkki, nahka, harju, ylänkö
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl; OPUS; Europarl; Tatoeba; EurLex-2 Kirottu nahkani. Oh darn my hide. Käsineet ovat nahasta. The gloves are made of leather. Ostamme sohvan nahasta. We are buying a sofa made of leather. Nahka on sileää, pehmeää ja kestävää materiaalia. Leather is a smooth, soft, and durable material. Korjautin nahka laukkuni paikallisessa liikkeessä. I got my leather bag repaired at a local shop. Hän teki laukun nahasta. He made a bag from leather. Ehjin nahoin. Safe and sound. Nahka rasva. Skin + fat. Nahka tuote on valmistettu 100 aidosta naudan nahasta. The leather product is made from 100% genuine cow leather. Nahka ja rasva. Skin and fat. Show more arrow right

Wiktionary

leather skin of an animal, colloquially also of a human being Show more arrow right From Proto-Finnic nahka, borrowed from Proto-Germanic naskiz, naskaz (“soft leather”), whence also Old English næsc (“soft leather; deer skin”). Cognate with Estonian nahk. Show more arrow right

Wikipedia

Leather Leather is a material created by tanning animal rawhide and skins. The most common raw material is cattle hide. It can be produced at manufacturing scales ranging from artisan to modern industrial scale. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkani

nahkasi

nahkasi

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkojani

nahkaasi

nahkojasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkojeni

nahkasi

nahkojesi

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkoihini

nahkaasi

nahkoihisi

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkoinani

nahkanasi

nahkoinasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoineni

-

nahkoinesi

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkani

nahkasi

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojani

nahkojasi

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkojeni

nahkojesi

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa

nahkoihini

nahkoihisi

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkanasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinani

nahkoinasi

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoineni

nahkoinesi

nahkoinensa / nahkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkamme

nahkanne

nahkanne

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkojamme

nahkaanne

nahkojanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkojemme

nahkanne

nahkojenne

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkoihimme

nahkaanne

nahkoihinne

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkoinamme

nahkananne

nahkoinanne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoinemme

-

nahkoinenne

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkamme

nahkanne

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojamme

nahkojanne

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkojemme

nahkojenne

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa

nahkoihimme

nahkoihinne

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkananne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinamme

nahkoinanne

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoinemme

nahkoinenne

nahkoinensa / nahkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paja

pajat

Par

-ta

pajaa

pajoja

Gen

-n

pajan

pajojen

Ill

mihin

pajaan

pajoihin

Ine

-ssa

pajassa

pajoissa

Ela

-sta

pajasta

pajoista

All

-lle

pajalle

pajoille

Ade

-lla

pajalla

pajoilla

Abl

-lta

pajalta

pajoilta

Tra

-ksi

pajaksi

pajoiksi

Ess

-na

pajana

pajoina

Abe

-tta

pajatta

pajoitta

Com

-ne

-

pajoine

Ins

-in

-

pajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paja

pajat

Par

-ta

pajaa

pajoja

Gen

-n

pajan

pajojen

Ill

mihin

pajaan

pajoihin

Ine

-ssa

pajassa

pajoissa

Ela

-sta

pajasta

pajoista

All

-lle

pajalle

pajoille

Ade

-lla

pajalla

pajoilla

Abl

-lta

pajalta

pajoilta

Tra

-ksi

pajaksi

pajoiksi

Ess

-na

pajana

pajoina

Abe

-tta

pajatta

pajoitta

Com

-ne

-

pajoine

Ins

-in

-

pajoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

smithy paja
shop kauppa, myymälä, liike, puoti, ostokset, paja
forge takomo, paja, ahjo
Show more arrow right
Europarl; Wikipedia; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; SETIMES Paja sijaitsi keskellä kaupunkia. The workshop was located in the middle of the city. Paja oli täynnä taitavia käsityöläisiä. The workshop was full of skilled artisans. Tarvitsen varaosia pajaani. I need spare parts for my workshop. Paja on ollut perheellämme 46 vuotta. Look, this shop's been in our family for 46 years. Paja ja talo ovat tyhjiä ilman sinua. Forge is empty, house is empty without you. Autosi on pajalla. Your car is in the shop. Miehet, laivat, pajat. Men, boats, the works. Hän menee takaisin pajaansa. He goes back to his smithy. Jokaisella tiimillä on oma pajansa. Each team has their own shop. Pajat olivat täynnä käsityökaluja. The workshops were full of hand tools. Show more arrow right

Wiktionary

smithy, forge workshop (slang) workplace Fin:Olin pajalla koko viikonlopun.Eng:I spent the whole weekend at work. (slang) marijuana Show more arrow right (workshop) työpaja(marijuana) pajari Show more arrow right asepajahikipajakonepajanyrkkipajapajahilsepajavasararahapajatyöpajavideopaja Show more arrow right From Proto-Finnic paja. Cognates include Estonian paja, Ingrian paja, Karelian paja, Ludian paja, Livvi paja, Veps paja and Votic paja. Show more arrow right

Wikipedia

Forge A forge is a type of hearth used for heating metals, or the workplace (smithy) where such a hearth is located. The forge is used by the smith to heat a piece of metal to a temperature where it becomes easier to shape by forging, or to the point where work hardening no longer occurs. The metal (known as the "workpiece") is transported to and from the forge using tongs, which are also used to hold the workpiece on the smithy's anvil while the smith works it with a hammer. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pajani

pajani

pajasi

pajasi

pajansa

pajansa

Par

-ta

pajaani

pajojani

pajaasi

pajojasi

pajaansa / pajaaan

pajojansa / pajojaan

Gen

-n

pajani

pajojeni

pajasi

pajojesi

pajansa

pajojensa

Ill

mihin

pajaani

pajoihini

pajaasi

pajoihisi

pajaansa

pajoihinsa

Ine

-ssa

pajassani

pajoissani

pajassasi

pajoissasi

pajassansa / pajassaan

pajoissansa / pajoissaan

Ela

-sta

pajastani

pajoistani

pajastasi

pajoistasi

pajastansa / pajastaan

pajoistansa / pajoistaan

All

-lle

pajalleni

pajoilleni

pajallesi

pajoillesi

pajallensa / pajalleen

pajoillensa / pajoillean

Ade

-lla

pajallani

pajoillani

pajallasi

pajoillasi

pajallansa / pajallaan

pajoillansa / pajoillaan

Abl

-lta

pajaltani

pajoiltani

pajaltasi

pajoiltasi

pajaltansa / pajaltaan

pajoiltansa / pajoiltaan

Tra

-ksi

pajakseni

pajoikseni

pajaksesi

pajoiksesi

pajaksensa / pajakseen

pajoiksensa / pajoikseen

Ess

-na

pajanani

pajoinani

pajanasi

pajoinasi

pajanansa / pajanaan

pajoinansa / pajoinaan

Abe

-tta

pajattani

pajoittani

pajattasi

pajoittasi

pajattansa / pajattaan

pajoittansa / pajoittaan

Com

-ne

-

pajoineni

-

pajoinesi

-

pajoinensa / pajoineen

Singular

Plural

Nom

-

pajani

pajasi

pajansa

pajani

pajasi

pajansa

Par

-ta

pajaani

pajaasi

pajaansa / pajaaan

pajojani

pajojasi

pajojansa / pajojaan

Gen

-n

pajani

pajasi

pajansa

pajojeni

pajojesi

pajojensa

Ill

mihin

pajaani

pajaasi

pajaansa

pajoihini

pajoihisi

pajoihinsa

Ine

-ssa

pajassani

pajassasi

pajassansa / pajassaan

pajoissani

pajoissasi

pajoissansa / pajoissaan

Ela

-sta

pajastani

pajastasi

pajastansa / pajastaan

pajoistani

pajoistasi

pajoistansa / pajoistaan

All

-lle

pajalleni

pajallesi

pajallensa / pajalleen

pajoilleni

pajoillesi

pajoillensa / pajoillean

Ade

-lla

pajallani

pajallasi

pajallansa / pajallaan

pajoillani

pajoillasi

pajoillansa / pajoillaan

Abl

-lta

pajaltani

pajaltasi

pajaltansa / pajaltaan

pajoiltani

pajoiltasi

pajoiltansa / pajoiltaan

Tra

-ksi

pajakseni

pajaksesi

pajaksensa / pajakseen

pajoikseni

pajoiksesi

pajoiksensa / pajoikseen

Ess

-na

pajanani

pajanasi

pajanansa / pajanaan

pajoinani

pajoinasi

pajoinansa / pajoinaan

Abe

-tta

pajattani

pajattasi

pajattansa / pajattaan

pajoittani

pajoittasi

pajoittansa / pajoittaan

Com

-ne

-

-

-

pajoineni

pajoinesi

pajoinensa / pajoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pajamme

pajamme

pajanne

pajanne

pajansa

pajansa

Par

-ta

pajaamme

pajojamme

pajaanne

pajojanne

pajaansa / pajaaan

pajojansa / pajojaan

Gen

-n

pajamme

pajojemme

pajanne

pajojenne

pajansa

pajojensa

Ill

mihin

pajaamme

pajoihimme

pajaanne

pajoihinne

pajaansa

pajoihinsa

Ine

-ssa

pajassamme

pajoissamme

pajassanne

pajoissanne

pajassansa / pajassaan

pajoissansa / pajoissaan

Ela

-sta

pajastamme

pajoistamme

pajastanne

pajoistanne

pajastansa / pajastaan

pajoistansa / pajoistaan

All

-lle

pajallemme

pajoillemme

pajallenne

pajoillenne

pajallensa / pajalleen

pajoillensa / pajoillean

Ade

-lla

pajallamme

pajoillamme

pajallanne

pajoillanne

pajallansa / pajallaan

pajoillansa / pajoillaan

Abl

-lta

pajaltamme

pajoiltamme

pajaltanne

pajoiltanne

pajaltansa / pajaltaan

pajoiltansa / pajoiltaan

Tra

-ksi

pajaksemme

pajoiksemme

pajaksenne

pajoiksenne

pajaksensa / pajakseen

pajoiksensa / pajoikseen

Ess

-na

pajanamme

pajoinamme

pajananne

pajoinanne

pajanansa / pajanaan

pajoinansa / pajoinaan

Abe

-tta

pajattamme

pajoittamme

pajattanne

pajoittanne

pajattansa / pajattaan

pajoittansa / pajoittaan

Com

-ne

-

pajoinemme

-

pajoinenne

-

pajoinensa / pajoineen

Singular

Plural

Nom

-

pajamme

pajanne

pajansa

pajamme

pajanne

pajansa

Par

-ta

pajaamme

pajaanne

pajaansa / pajaaan

pajojamme

pajojanne

pajojansa / pajojaan

Gen

-n

pajamme

pajanne

pajansa

pajojemme

pajojenne

pajojensa

Ill

mihin

pajaamme

pajaanne

pajaansa

pajoihimme

pajoihinne

pajoihinsa

Ine

-ssa

pajassamme

pajassanne

pajassansa / pajassaan

pajoissamme

pajoissanne

pajoissansa / pajoissaan

Ela

-sta

pajastamme

pajastanne

pajastansa / pajastaan

pajoistamme

pajoistanne

pajoistansa / pajoistaan

All

-lle

pajallemme

pajallenne

pajallensa / pajalleen

pajoillemme

pajoillenne

pajoillensa / pajoillean

Ade

-lla

pajallamme

pajallanne

pajallansa / pajallaan

pajoillamme

pajoillanne

pajoillansa / pajoillaan

Abl

-lta

pajaltamme

pajaltanne

pajaltansa / pajaltaan

pajoiltamme

pajoiltanne

pajoiltansa / pajoiltaan

Tra

-ksi

pajaksemme

pajaksenne

pajaksensa / pajakseen

pajoiksemme

pajoiksenne

pajoiksensa / pajoikseen

Ess

-na

pajanamme

pajananne

pajanansa / pajanaan

pajoinamme

pajoinanne

pajoinansa / pajoinaan

Abe

-tta

pajattamme

pajattanne

pajattansa / pajattaan

pajoittamme

pajoittanne

pajoittansa / pajoittaan

Com

-ne

-

-

-

pajoinemme

pajoinenne

pajoinensa / pajoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept