logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nahka, noun

Word analysis
nahkamekot

nahkamekot

nahka

Noun, Singular Nominative

+ mekko

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

leather nahka
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, vuota
pelt nahka, turkis, vuota
hide vuota, nahka, piilokoju, suoja
rind kuori, kamara, nahka
peel kuori, kuoret, nahka
fell turkki, nahka, harju, ylänkö
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl; OPUS; Europarl; Tatoeba; EurLex-2 Kirottu nahkani. Oh darn my hide. Käsineet ovat nahasta. The gloves are made of leather. Ostamme sohvan nahasta. We are buying a sofa made of leather. Nahka on sileää, pehmeää ja kestävää materiaalia. Leather is a smooth, soft, and durable material. Korjautin nahka laukkuni paikallisessa liikkeessä. I got my leather bag repaired at a local shop. Hän teki laukun nahasta. He made a bag from leather. Ehjin nahoin. Safe and sound. Nahka rasva. Skin + fat. Nahka tuote on valmistettu 100 aidosta naudan nahasta. The leather product is made from 100% genuine cow leather. Nahka ja rasva. Skin and fat. Show more arrow right

Wiktionary

leather skin of an animal, colloquially also of a human being Show more arrow right From Proto-Finnic nahka, borrowed from Proto-Germanic naskiz, naskaz (“soft leather”), whence also Old English næsc (“soft leather; deer skin”). Cognate with Estonian nahk. Show more arrow right

Wikipedia

Leather Leather is a material created by tanning animal rawhide and skins. The most common raw material is cattle hide. It can be produced at manufacturing scales ranging from artisan to modern industrial scale. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkani

nahkasi

nahkasi

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkojani

nahkaasi

nahkojasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkojeni

nahkasi

nahkojesi

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkoihini

nahkaasi

nahkoihisi

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkoinani

nahkanasi

nahkoinasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoineni

-

nahkoinesi

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkani

nahkasi

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojani

nahkojasi

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkojeni

nahkojesi

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa

nahkoihini

nahkoihisi

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkanasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinani

nahkoinasi

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoineni

nahkoinesi

nahkoinensa / nahkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkamme

nahkanne

nahkanne

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkojamme

nahkaanne

nahkojanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkojemme

nahkanne

nahkojenne

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkoihimme

nahkaanne

nahkoihinne

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkoinamme

nahkananne

nahkoinanne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoinemme

-

nahkoinenne

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkamme

nahkanne

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojamme

nahkojanne

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkojemme

nahkojenne

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa

nahkoihimme

nahkoihinne

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkananne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinamme

nahkoinanne

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoinemme

nahkoinenne

nahkoinensa / nahkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekko

mekot

Par

-ta

mekkoa

mekkoja

Gen

-n

mekon

mekkojen

Ill

mihin

mekkoon

mekkoihin

Ine

-ssa

mekossa

mekoissa

Ela

-sta

mekosta

mekoista

All

-lle

mekolle

mekoille

Ade

-lla

mekolla

mekoilla

Abl

-lta

mekolta

mekoilta

Tra

-ksi

mekoksi

mekoiksi

Ess

-na

mekkona

mekkoina

Abe

-tta

mekotta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekko

mekot

Par

-ta

mekkoa

mekkoja

Gen

-n

mekon

mekkojen

Ill

mihin

mekkoon

mekkoihin

Ine

-ssa

mekossa

mekoissa

Ela

-sta

mekosta

mekoista

All

-lle

mekolle

mekoille

Ade

-lla

mekolla

mekoilla

Abl

-lta

mekolta

mekoilta

Tra

-ksi

mekoksi

mekoiksi

Ess

-na

mekkona

mekkoina

Abe

-tta

mekotta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

dress mekko, puku, leninki, asu, vaatetus
frock mekko, leninki, munkinkaapu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Riisu mekkosi! Take off your clothes. Ihana mekko. Lovely dress. Tyhmä mekko. This stupid dress. Kaunis mekko. Beautiful dress. Haluan mekkoni. I want my dresses. Kirottu mekko! Curse this dress! Mekko ainakin. The dress is. Onko tuo mekko? That is a... dress? Hiiteen mekkosi. To hell with your damn dress. Ja tämä mekko... And this dress... Show more arrow right

Wiktionary

dress (woman's garment) Show more arrow right cocktail-mekko Show more arrow right

Wikipedia

Dress A dress (also known as a frock or a gown) is a garment traditionally worn by women or girls consisting of a skirt with an attached bodice (or a matching bodice giving the effect of a one-piece garment). It consists of a top piece that covers the torso and hangs down over the legs. A dress can be any one-piece garment containing a skirt of any length, and can be formal or casual. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mekkoni

mekkoni

mekkosi

mekkosi

mekkonsa

mekkonsa

Par

-ta

mekkoani

mekkojani

mekkoasi

mekkojasi

mekkoansa / mekkoaan

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkoni

mekkojeni

mekkosi

mekkojesi

mekkonsa

mekkojensä

Ill

mihin

mekkooni

mekkoihini

mekkoosi

mekkoihisi

mekkoonsa

mekkoihinsä

Ine

-ssa

mekossani

mekoissani

mekossasi

mekoissasi

mekossansa / mekossaan

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekostani

mekoistani

mekostasi

mekoistasi

mekostansa / mekostaan

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekolleni

mekoilleni

mekollesi

mekoillesi

mekollensa / mekolleen

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekollani

mekoillani

mekollasi

mekoillasi

mekollansa / mekollaan

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekoltani

mekoiltani

mekoltasi

mekoiltasi

mekoltansa / mekoltaan

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekokseni

mekoikseni

mekoksesi

mekoiksesi

mekoksensa / mekokseen

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkonani

mekkoinani

mekkonasi

mekkoinasi

mekkonansa / mekkonaan

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekottani

mekoittani

mekottasi

mekoittasi

mekottansa / mekottaan

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

mekkoineni

-

mekkoinesi

-

mekkoinensa / mekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

mekkoni

mekkosi

mekkonsa

mekkoni

mekkosi

mekkonsa

Par

-ta

mekkoani

mekkoasi

mekkoansa / mekkoaan

mekkojani

mekkojasi

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkoni

mekkosi

mekkonsa

mekkojeni

mekkojesi

mekkojensä

Ill

mihin

mekkooni

mekkoosi

mekkoonsa

mekkoihini

mekkoihisi

mekkoihinsä

Ine

-ssa

mekossani

mekossasi

mekossansa / mekossaan

mekoissani

mekoissasi

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekostani

mekostasi

mekostansa / mekostaan

mekoistani

mekoistasi

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekolleni

mekollesi

mekollensa / mekolleen

mekoilleni

mekoillesi

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekollani

mekollasi

mekollansa / mekollaan

mekoillani

mekoillasi

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekoltani

mekoltasi

mekoltansa / mekoltaan

mekoiltani

mekoiltasi

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekokseni

mekoksesi

mekoksensa / mekokseen

mekoikseni

mekoiksesi

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkonani

mekkonasi

mekkonansa / mekkonaan

mekkoinani

mekkoinasi

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekottani

mekottasi

mekottansa / mekottaan

mekoittani

mekoittasi

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

-

-

mekkoineni

mekkoinesi

mekkoinensa / mekkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mekkomme

mekkomme

mekkonne

mekkonne

mekkonsa

mekkonsa

Par

-ta

mekkoamme

mekkojamme

mekkoanne

mekkojanne

mekkoansa / mekkoaan

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkomme

mekkojemme

mekkonne

mekkojenne

mekkonsa

mekkojensä

Ill

mihin

mekkoomme

mekkoihimme

mekkoonne

mekkoihinne

mekkoonsa

mekkoihinsä

Ine

-ssa

mekossamme

mekoissamme

mekossanne

mekoissanne

mekossansa / mekossaan

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekostamme

mekoistamme

mekostanne

mekoistanne

mekostansa / mekostaan

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekollemme

mekoillemme

mekollenne

mekoillenne

mekollensa / mekolleen

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekollamme

mekoillamme

mekollanne

mekoillanne

mekollansa / mekollaan

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekoltamme

mekoiltamme

mekoltanne

mekoiltanne

mekoltansa / mekoltaan

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekoksemme

mekoiksemme

mekoksenne

mekoiksenne

mekoksensa / mekokseen

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkonamme

mekkoinamme

mekkonanne

mekkoinanne

mekkonansa / mekkonaan

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekottamme

mekoittamme

mekottanne

mekoittanne

mekottansa / mekottaan

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

mekkoinemme

-

mekkoinenne

-

mekkoinensa / mekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

mekkomme

mekkonne

mekkonsa

mekkomme

mekkonne

mekkonsa

Par

-ta

mekkoamme

mekkoanne

mekkoansa / mekkoaan

mekkojamme

mekkojanne

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkomme

mekkonne

mekkonsa

mekkojemme

mekkojenne

mekkojensä

Ill

mihin

mekkoomme

mekkoonne

mekkoonsa

mekkoihimme

mekkoihinne

mekkoihinsä

Ine

-ssa

mekossamme

mekossanne

mekossansa / mekossaan

mekoissamme

mekoissanne

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekostamme

mekostanne

mekostansa / mekostaan

mekoistamme

mekoistanne

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekollemme

mekollenne

mekollensa / mekolleen

mekoillemme

mekoillenne

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekollamme

mekollanne

mekollansa / mekollaan

mekoillamme

mekoillanne

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekoltamme

mekoltanne

mekoltansa / mekoltaan

mekoiltamme

mekoiltanne

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekoksemme

mekoksenne

mekoksensa / mekokseen

mekoiksemme

mekoiksenne

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkonamme

mekkonanne

mekkonansa / mekkonaan

mekkoinamme

mekkoinanne

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekottamme

mekottanne

mekottansa / mekottaan

mekoittamme

mekoittanne

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

-

-

mekkoinemme

mekkoinenne

mekkoinensa / mekkoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

Solve

Ill

mihin

nahkaan

Solve

Ine

-ssa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Solve

Ela

-sta

nahoista / nah’oista / nahkoista

Solve

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

Solve

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

Ill

mihin

nahkaan

Ine

-ssa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Singular

Plural

Nom

-

mekko

mekot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mekon

Solve

Ill

mihin

mekkoon

Solve

Ine

-ssa

mekoissa

Solve

Ela

-sta

mekoista

Solve

All

-lle

mekolle

Solve

Ade

-lla

mekolla

mekoilla

Abl

-lta

mekolta

mekoilta

Tra

-ksi

mekoksi

mekoiksi

Ess

-na

mekkona

mekkoina

Abe

-tta

mekotta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekko

mekot

Par

-ta

Gen

-n

mekon

Ill

mihin

mekkoon

Ine

-ssa

mekoissa

Ela

-sta

mekoista

All

-lle

mekolle

Ade

-lla

mekolla

mekoilla

Abl

-lta

mekolta

mekoilta

Tra

-ksi

mekoksi

mekoiksi

Ess

-na

mekkona

mekkoina

Abe

-tta

mekotta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept