logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

muumi, noun

Word analysis
muumipapan

muumipapan

muumi

Noun, Singular Nominative

+ pappa

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muumi

muumit

Par

-ta

muumia

muumeja

Gen

-n

muumin

muumien

Ill

mihin

muumiin

muumeihin

Ine

-ssa

muumissa

muumeissa

Ela

-sta

muumista

muumeista

All

-lle

muumille

muumeille

Ade

-lla

muumilla

muumeilla

Abl

-lta

muumilta

muumeilta

Tra

-ksi

muumiksi

muumeiksi

Ess

-na

muumina

muumeina

Abe

-tta

muumitta

muumeitta

Com

-ne

-

muumeine

Ins

-in

-

muumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muumi

muumit

Par

-ta

muumia

muumeja

Gen

-n

muumin

muumien

Ill

mihin

muumiin

muumeihin

Ine

-ssa

muumissa

muumeissa

Ela

-sta

muumista

muumeista

All

-lle

muumille

muumeille

Ade

-lla

muumilla

muumeilla

Abl

-lta

muumilta

muumeilta

Tra

-ksi

muumiksi

muumeiksi

Ess

-na

muumina

muumeina

Abe

-tta

muumitta

muumeitta

Com

-ne

-

muumeine

Ins

-in

-

muumein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Moomin
Moomin
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; TED2020; ParaCrawl Corpus; Tatoeba; Europarl; Wikititles Muumi on suosittu lastenkirja. Muumi is a popular children's book. Muumi haluaa löytää aarrearkun. Muumi wants to find a treasure chest. Muumi, Viinilahjat. Moomin, Wine gifts. Muumins-mukeja kerätään ympäri maailmaa. Moomin mugs are collected all around the world. Muumi teepurkki, Ruudukko. Moomin tea box, Square. Muumi kahvipurkki, Puutarha. Moomin Coffee Jar, Garden. Muumis-mukavaa pöytäseuraa. Moomin - fun company at the table. Muumi Olet täällä: Etusivu. Moomin You are here: Homepage ». Muumi on suosittu lastenkirjallisuuden hahmo. Muumi is a popular character in children's literature. Muumins-sarjakuva ilmestyy lehdessä joka viikko. The Moomin comic strip appears in the magazine every week. Show more arrow right

Wiktionary

Moomin Show more arrow right kaikki muumit laaksossa Show more arrow right

Wikipedia

Moomins The Moomins (Swedish: Mumintroll, Finnish: muumi — muumit in the plural) are the central characters in a series of books and a comic strip by Swedish-speaking Finnish illustrator Tove Jansson, originally published in Swedish by Schildts in Finland. They are a family of white, round fairy tale characters with large snouts that make them resemble hippopotamuses. However, despite this resemblance, the Moomin family are trolls. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muumini

muumini

muumisi

muumisi

muuminsa

muuminsa

Par

-ta

muumiani

muumejani

muumiasi

muumejasi

muumiansa / muumiaan

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumini

muumieni

muumisi

muumiesi

muuminsa

muumiensa

Ill

mihin

muumiini

muumeihini

muumiisi

muumeihisi

muumiinsa

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissani

muumeissani

muumissasi

muumeissasi

muumissansa / muumissaan

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistani

muumeistani

muumistasi

muumeistasi

muumistansa / muumistaan

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumilleni

muumeilleni

muumillesi

muumeillesi

muumillensa / muumilleen

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillani

muumeillani

muumillasi

muumeillasi

muumillansa / muumillaan

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltani

muumeiltani

muumiltasi

muumeiltasi

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumikseni

muumeikseni

muumiksesi

muumeiksesi

muumiksensa / muumikseen

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminani

muumeinani

muuminasi

muumeinasi

muuminansa / muuminaan

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittani

muumeittani

muumittasi

muumeittasi

muumittansa / muumittaan

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

muumeineni

-

muumeinesi

-

muumeinensa / muumeineen

Singular

Plural

Nom

-

muumini

muumisi

muuminsa

muumini

muumisi

muuminsa

Par

-ta

muumiani

muumiasi

muumiansa / muumiaan

muumejani

muumejasi

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumini

muumisi

muuminsa

muumieni

muumiesi

muumiensa

Ill

mihin

muumiini

muumiisi

muumiinsa

muumeihini

muumeihisi

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissani

muumissasi

muumissansa / muumissaan

muumeissani

muumeissasi

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistani

muumistasi

muumistansa / muumistaan

muumeistani

muumeistasi

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumilleni

muumillesi

muumillensa / muumilleen

muumeilleni

muumeillesi

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillani

muumillasi

muumillansa / muumillaan

muumeillani

muumeillasi

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltani

muumiltasi

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltani

muumeiltasi

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumikseni

muumiksesi

muumiksensa / muumikseen

muumeikseni

muumeiksesi

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminani

muuminasi

muuminansa / muuminaan

muumeinani

muumeinasi

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittani

muumittasi

muumittansa / muumittaan

muumeittani

muumeittasi

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

-

-

muumeineni

muumeinesi

muumeinensa / muumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muumimme

muumimme

muuminne

muuminne

muuminsa

muuminsa

Par

-ta

muumiamme

muumejamme

muumianne

muumejanne

muumiansa / muumiaan

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumimme

muumiemme

muuminne

muumienne

muuminsa

muumiensa

Ill

mihin

muumiimme

muumeihimme

muumiinne

muumeihinne

muumiinsa

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissamme

muumeissamme

muumissanne

muumeissanne

muumissansa / muumissaan

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistamme

muumeistamme

muumistanne

muumeistanne

muumistansa / muumistaan

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumillemme

muumeillemme

muumillenne

muumeillenne

muumillensa / muumilleen

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillamme

muumeillamme

muumillanne

muumeillanne

muumillansa / muumillaan

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltamme

muumeiltamme

muumiltanne

muumeiltanne

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumiksemme

muumeiksemme

muumiksenne

muumeiksenne

muumiksensa / muumikseen

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminamme

muumeinamme

muuminanne

muumeinanne

muuminansa / muuminaan

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittamme

muumeittamme

muumittanne

muumeittanne

muumittansa / muumittaan

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

muumeinemme

-

muumeinenne

-

muumeinensa / muumeineen

Singular

Plural

Nom

-

muumimme

muuminne

muuminsa

muumimme

muuminne

muuminsa

Par

-ta

muumiamme

muumianne

muumiansa / muumiaan

muumejamme

muumejanne

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumimme

muuminne

muuminsa

muumiemme

muumienne

muumiensa

Ill

mihin

muumiimme

muumiinne

muumiinsa

muumeihimme

muumeihinne

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissamme

muumissanne

muumissansa / muumissaan

muumeissamme

muumeissanne

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistamme

muumistanne

muumistansa / muumistaan

muumeistamme

muumeistanne

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumillemme

muumillenne

muumillensa / muumilleen

muumeillemme

muumeillenne

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillamme

muumillanne

muumillansa / muumillaan

muumeillamme

muumeillanne

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltamme

muumiltanne

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltamme

muumeiltanne

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumiksemme

muumiksenne

muumiksensa / muumikseen

muumeiksemme

muumeiksenne

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminamme

muuminanne

muuminansa / muuminaan

muumeinamme

muumeinanne

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittamme

muumittanne

muumittansa / muumittaan

muumeittamme

muumeittanne

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

-

-

muumeinemme

muumeinenne

muumeinensa / muumeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pappa

papat / pappat

Par

-ta

pappaa

pappoja

Gen

-n

papan / pappan

pappojen

Ill

mihin

pappaan

pappoihin

Ine

-ssa

papassa / pappassa

papoissa / pappoissa

Ela

-sta

papasta / pappasta

papoista / pappoista

All

-lle

papalle / pappalle

papoille / pappoille

Ade

-lla

papalla / pappalla

papoilla / pappoilla

Abl

-lta

papalta / pappalta

papoilta / pappoilta

Tra

-ksi

papaksi / pappaksi

papoiksi / pappoiksi

Ess

-na

pappana

pappoina

Abe

-tta

papatta / pappatta

papoitta / pappoitta

Com

-ne

-

pappoine

Ins

-in

-

papoin / pappoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pappa

papat / pappat

Par

-ta

pappaa

pappoja

Gen

-n

papan / pappan

pappojen

Ill

mihin

pappaan

pappoihin

Ine

-ssa

papassa / pappassa

papoissa / pappoissa

Ela

-sta

papasta / pappasta

papoista / pappoista

All

-lle

papalle / pappalle

papoille / pappoille

Ade

-lla

papalla / pappalla

papoilla / pappoilla

Abl

-lta

papalta / pappalta

papoilta / pappoilta

Tra

-ksi

papaksi / pappaksi

papoiksi / pappoiksi

Ess

-na

pappana

pappoina

Abe

-tta

papatta / pappatta

papoitta / pappoitta

Com

-ne

-

pappoine

Ins

-in

-

papoin / pappoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

grandpa ukki, vaari, pappa
papa isä, pappa
old gentleman pappa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-1180-0096-0017; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Parallel Corpus, sentence ID: 682158; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 1415042; TED2020 Pappa ei enää ole nuori. Grandpa is no longer young. Pappa laulaa aina karaokea. My grandfather always sings karaoke. Kiitos, pappa. Thanks, Big Pops. Hei pappa, kuinka voit tänään? Hi grandpa, how are you today? Vanha kunnon pappa. Good old Pap Paw. Pappa istuu nojatuolissa ja lukee lehteä. Grandpa is sitting in the armchair and reading the newspaper. En voi uskoa, että pappa on jo 90 vuotta. I can't believe my grandpa is already 90 years old. Olet vähän alamaissa, pappa. Pop Pop, you seem down. Näin papan. I saw Papa. Sitkeitä pappoja. They're tough old codgers. Show more arrow right

Wiktionary

(dialectal) dad isi (colloquial) grandpa, grandfather - Show more arrow right isoisäukkivaari Show more arrow right papparainen Show more arrow right isäpappa Show more arrow right

Wikipedia

Grandparent Grandparents are the parents of a person's father or mother – paternal or maternal. Every sexually-reproducing living organism who is not a genetic chimera has a maximum of four genetic grandparents, eight genetic great-grandparents, sixteen genetic great-great-grandparents, thirty-two genetic great-great-great-grandparents, etc. In the history of modern humanity, around 30,000 years ago, the number of modern humans who lived to be a grandparent increased.[citation needed] It is not known for certain what spurred this increase in longevity but largely results in the improved medical technology and living standard, but it is generally believed that a key consequence of three generations being alive together was the preservation of information which could otherwise have been lost; an example of this important information might have been where to find water in times of drought. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pappani

pappani

pappasi

pappasi

pappansa

pappansa

Par

-ta

pappaani

pappojani

pappaasi

pappojasi

pappaansa / pappaaan

pappojansa / pappojaan

Gen

-n

pappani

pappojeni

pappasi

pappojesi

pappansa

pappojensa

Ill

mihin

pappaani

pappoihini

pappaasi

pappoihisi

pappaansa

pappoihinsa

Ine

-ssa

papassani / pappassani

papoissani / pappoissani

papassasi / pappassasi

papoissasi / pappoissasi

papassansa / papassaan / pappassansa / pappassaan

papoissansa / papoissaan / pappoissansa / pappoissaan

Ela

-sta

papastani / pappastani

papoistani / pappoistani

papastasi / pappastasi

papoistasi / pappoistasi

papastansa / papastaan / pappastansa / pappastaan

papoistansa / papoistaan / pappoistansa / pappoistaan

All

-lle

papalleni / pappalleni

papoilleni / pappoilleni

papallesi / pappallesi

papoillesi / pappoillesi

papalleen / papallensa / pappalleen / pappallensa

papoillensa / papoillean / pappoillensa / pappoillean

Ade

-lla

papallani / pappallani

papoillani / pappoillani

papallasi / pappallasi

papoillasi / pappoillasi

papallansa / papallaan / pappallansa / pappallaan

papoillansa / papoillaan / pappoillansa / pappoillaan

Abl

-lta

papaltani / pappaltani

papoiltani / pappoiltani

papaltasi / pappaltasi

papoiltasi / pappoiltasi

papaltansa / papaltaan / pappaltansa / pappaltaan

papoiltansa / papoiltaan / pappoiltansa / pappoiltaan

Tra

-ksi

papakseni / pappakseni

papoikseni / pappoikseni

papaksesi / pappaksesi

papoiksesi / pappoiksesi

papakseen / papaksensa / pappakseen / pappaksensa

papoikseen / papoiksensa / pappoikseen / pappoiksensa

Ess

-na

pappanani

pappoinani

pappanasi

pappoinasi

pappanansa / pappanaan

pappoinansa / pappoinaan

Abe

-tta

papattani / pappattani

papoittani / pappoittani

papattasi / pappattasi

papoittasi / pappoittasi

papattansa / papattaan / pappattansa / pappattaan

papoittansa / papoittaan / pappoittansa / pappoittaan

Com

-ne

-

pappoineni

-

pappoinesi

-

pappoinensa / pappoineen

Singular

Plural

Nom

-

pappani

pappasi

pappansa

pappani

pappasi

pappansa

Par

-ta

pappaani

pappaasi

pappaansa / pappaaan

pappojani

pappojasi

pappojansa / pappojaan

Gen

-n

pappani

pappasi

pappansa

pappojeni

pappojesi

pappojensa

Ill

mihin

pappaani

pappaasi

pappaansa

pappoihini

pappoihisi

pappoihinsa

Ine

-ssa

papassani / pappassani

papassasi / pappassasi

papassansa / papassaan / pappassansa / pappassaan

papoissani / pappoissani

papoissasi / pappoissasi

papoissansa / papoissaan / pappoissansa / pappoissaan

Ela

-sta

papastani / pappastani

papastasi / pappastasi

papastansa / papastaan / pappastansa / pappastaan

papoistani / pappoistani

papoistasi / pappoistasi

papoistansa / papoistaan / pappoistansa / pappoistaan

All

-lle

papalleni / pappalleni

papallesi / pappallesi

papalleen / papallensa / pappalleen / pappallensa

papoilleni / pappoilleni

papoillesi / pappoillesi

papoillensa / papoillean / pappoillensa / pappoillean

Ade

-lla

papallani / pappallani

papallasi / pappallasi

papallansa / papallaan / pappallansa / pappallaan

papoillani / pappoillani

papoillasi / pappoillasi

papoillansa / papoillaan / pappoillansa / pappoillaan

Abl

-lta

papaltani / pappaltani

papaltasi / pappaltasi

papaltansa / papaltaan / pappaltansa / pappaltaan

papoiltani / pappoiltani

papoiltasi / pappoiltasi

papoiltansa / papoiltaan / pappoiltansa / pappoiltaan

Tra

-ksi

papakseni / pappakseni

papaksesi / pappaksesi

papakseen / papaksensa / pappakseen / pappaksensa

papoikseni / pappoikseni

papoiksesi / pappoiksesi

papoikseen / papoiksensa / pappoikseen / pappoiksensa

Ess

-na

pappanani

pappanasi

pappanansa / pappanaan

pappoinani

pappoinasi

pappoinansa / pappoinaan

Abe

-tta

papattani / pappattani

papattasi / pappattasi

papattansa / papattaan / pappattansa / pappattaan

papoittani / pappoittani

papoittasi / pappoittasi

papoittansa / papoittaan / pappoittansa / pappoittaan

Com

-ne

-

-

-

pappoineni

pappoinesi

pappoinensa / pappoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pappamme

pappamme

pappanne

pappanne

pappansa

pappansa

Par

-ta

pappaamme

pappojamme

pappaanne

pappojanne

pappaansa / pappaaan

pappojansa / pappojaan

Gen

-n

pappamme

pappojemme

pappanne

pappojenne

pappansa

pappojensa

Ill

mihin

pappaamme

pappoihimme

pappaanne

pappoihinne

pappaansa

pappoihinsa

Ine

-ssa

papassamme / pappassamme

papoissamme / pappoissamme

papassanne / pappassanne

papoissanne / pappoissanne

papassansa / papassaan / pappassansa / pappassaan

papoissansa / papoissaan / pappoissansa / pappoissaan

Ela

-sta

papastamme / pappastamme

papoistamme / pappoistamme

papastanne / pappastanne

papoistanne / pappoistanne

papastansa / papastaan / pappastansa / pappastaan

papoistansa / papoistaan / pappoistansa / pappoistaan

All

-lle

papallemme / pappallemme

papoillemme / pappoillemme

papallenne / pappallenne

papoillenne / pappoillenne

papalleen / papallensa / pappalleen / pappallensa

papoillensa / papoillean / pappoillensa / pappoillean

Ade

-lla

papallamme / pappallamme

papoillamme / pappoillamme

papallanne / pappallanne

papoillanne / pappoillanne

papallansa / papallaan / pappallansa / pappallaan

papoillansa / papoillaan / pappoillansa / pappoillaan

Abl

-lta

papaltamme / pappaltamme

papoiltamme / pappoiltamme

papaltanne / pappaltanne

papoiltanne / pappoiltanne

papaltansa / papaltaan / pappaltansa / pappaltaan

papoiltansa / papoiltaan / pappoiltansa / pappoiltaan

Tra

-ksi

papaksemme / pappaksemme

papoiksemme / pappoiksemme

papaksenne / pappaksenne

papoiksenne / pappoiksenne

papakseen / papaksensa / pappakseen / pappaksensa

papoikseen / papoiksensa / pappoikseen / pappoiksensa

Ess

-na

pappanamme

pappoinamme

pappananne

pappoinanne

pappanansa / pappanaan

pappoinansa / pappoinaan

Abe

-tta

papattamme / pappattamme

papoittamme / pappoittamme

papattanne / pappattanne

papoittanne / pappoittanne

papattansa / papattaan / pappattansa / pappattaan

papoittansa / papoittaan / pappoittansa / pappoittaan

Com

-ne

-

pappoinemme

-

pappoinenne

-

pappoinensa / pappoineen

Singular

Plural

Nom

-

pappamme

pappanne

pappansa

pappamme

pappanne

pappansa

Par

-ta

pappaamme

pappaanne

pappaansa / pappaaan

pappojamme

pappojanne

pappojansa / pappojaan

Gen

-n

pappamme

pappanne

pappansa

pappojemme

pappojenne

pappojensa

Ill

mihin

pappaamme

pappaanne

pappaansa

pappoihimme

pappoihinne

pappoihinsa

Ine

-ssa

papassamme / pappassamme

papassanne / pappassanne

papassansa / papassaan / pappassansa / pappassaan

papoissamme / pappoissamme

papoissanne / pappoissanne

papoissansa / papoissaan / pappoissansa / pappoissaan

Ela

-sta

papastamme / pappastamme

papastanne / pappastanne

papastansa / papastaan / pappastansa / pappastaan

papoistamme / pappoistamme

papoistanne / pappoistanne

papoistansa / papoistaan / pappoistansa / pappoistaan

All

-lle

papallemme / pappallemme

papallenne / pappallenne

papalleen / papallensa / pappalleen / pappallensa

papoillemme / pappoillemme

papoillenne / pappoillenne

papoillensa / papoillean / pappoillensa / pappoillean

Ade

-lla

papallamme / pappallamme

papallanne / pappallanne

papallansa / papallaan / pappallansa / pappallaan

papoillamme / pappoillamme

papoillanne / pappoillanne

papoillansa / papoillaan / pappoillansa / pappoillaan

Abl

-lta

papaltamme / pappaltamme

papaltanne / pappaltanne

papaltansa / papaltaan / pappaltansa / pappaltaan

papoiltamme / pappoiltamme

papoiltanne / pappoiltanne

papoiltansa / papoiltaan / pappoiltansa / pappoiltaan

Tra

-ksi

papaksemme / pappaksemme

papaksenne / pappaksenne

papakseen / papaksensa / pappakseen / pappaksensa

papoiksemme / pappoiksemme

papoiksenne / pappoiksenne

papoikseen / papoiksensa / pappoikseen / pappoiksensa

Ess

-na

pappanamme

pappananne

pappanansa / pappanaan

pappoinamme

pappoinanne

pappoinansa / pappoinaan

Abe

-tta

papattamme / pappattamme

papattanne / pappattanne

papattansa / papattaan / pappattansa / pappattaan

papoittamme / pappoittamme

papoittanne / pappoittanne

papoittansa / papoittaan / pappoittansa / pappoittaan

Com

-ne

-

-

-

pappoinemme

pappoinenne

pappoinensa / pappoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept