muumipapan |
Noun, Singular Nominative |
|
+ pappa |
Noun, Singular Genitive |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
muumi |
muumit |
Par |
-ta |
muumia |
muumeja |
Gen |
-n |
muumin |
muumien |
Ill |
mihin |
muumiin |
muumeihin |
Ine |
-ssa |
muumissa |
muumeissa |
Ela |
-sta |
muumista |
muumeista |
All |
-lle |
muumille |
muumeille |
Ade |
-lla |
muumilla |
muumeilla |
Abl |
-lta |
muumilta |
muumeilta |
Tra |
-ksi |
muumiksi |
muumeiksi |
Ess |
-na |
muumina |
muumeina |
Abe |
-tta |
muumitta |
muumeitta |
Com |
-ne |
- |
muumeine |
Ins |
-in |
- |
muumein |
Singular
Plural
Nom
-
muumi
muumit
Par
-ta
muumia
muumeja
Gen
-n
muumin
muumien
Ill
mihin
muumiin
muumeihin
Ine
-ssa
muumissa
muumeissa
Ela
-sta
muumista
muumeista
All
-lle
muumille
muumeille
Ade
-lla
muumilla
muumeilla
Abl
-lta
muumilta
muumeilta
Tra
-ksi
muumiksi
muumeiksi
Ess
-na
muumina
muumeina
Abe
-tta
muumitta
muumeitta
Com
-ne
-
muumeine
Ins
-in
-
muumein
| Moomin | |
| Moomin |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muumi |
muumi |
muumi |
muumi |
muumi |
muumi |
Par |
-ta |
muumia |
muumeja |
muumia |
muumeja |
muumia |
muumeja |
Gen |
-n |
muumi |
muumie |
muumi |
muumie |
muumi |
muumie |
Ill |
mihin |
muumii |
muumeihi |
muumii |
muumeihi |
muumii |
muumeihi |
Ine |
-ssa |
muumissa |
muumeissa |
muumissa |
muumeissa |
muumissa |
muumeissa |
Ela |
-sta |
muumista |
muumeista |
muumista |
muumeista |
muumista |
muumeista |
All |
-lle |
muumille |
muumeille |
muumille |
muumeille |
muumille |
muumeille |
Ade |
-lla |
muumilla |
muumeilla |
muumilla |
muumeilla |
muumilla |
muumeilla |
Abl |
-lta |
muumilta |
muumeilta |
muumilta |
muumeilta |
muumilta |
muumeilta |
Tra |
-ksi |
muumikse |
muumeikse |
muumikse |
muumeikse |
muumikse |
muumeikse |
Ess |
-na |
muumina |
muumeina |
muumina |
muumeina |
muumina |
muumeina |
Abe |
-tta |
muumitta |
muumeitta |
muumitta |
muumeitta |
muumitta |
muumeitta |
Com |
-ne |
- |
muumeine |
- |
muumeine |
- |
muumeine |
Singular
Plural
Nom
-
muumi
muumi
muumi
muumi
muumi
muumi
Par
-ta
muumia
muumia
muumia
muumeja
muumeja
muumeja
Gen
-n
muumi
muumi
muumi
muumie
muumie
muumie
Ill
mihin
muumii
muumii
muumii
muumeihi
muumeihi
muumeihi
Ine
-ssa
muumissa
muumissa
muumissa
muumeissa
muumeissa
muumeissa
Ela
-sta
muumista
muumista
muumista
muumeista
muumeista
muumeista
All
-lle
muumille
muumille
muumille
muumeille
muumeille
muumeille
Ade
-lla
muumilla
muumilla
muumilla
muumeilla
muumeilla
muumeilla
Abl
-lta
muumilta
muumilta
muumilta
muumeilta
muumeilta
muumeilta
Tra
-ksi
muumikse
muumikse
muumikse
muumeikse
muumeikse
muumeikse
Ess
-na
muumina
muumina
muumina
muumeina
muumeina
muumeina
Abe
-tta
muumitta
muumitta
muumitta
muumeitta
muumeitta
muumeitta
Com
-ne
-
-
-
muumeine
muumeine
muumeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muumi |
muumi |
muumi |
muumi |
muumi |
muumi |
Par |
-ta |
muumia |
muumeja |
muumia |
muumeja |
muumia |
muumeja |
Gen |
-n |
muumi |
muumie |
muumi |
muumie |
muumi |
muumie |
Ill |
mihin |
muumii |
muumeihi |
muumii |
muumeihi |
muumii |
muumeihi |
Ine |
-ssa |
muumissa |
muumeissa |
muumissa |
muumeissa |
muumissa |
muumeissa |
Ela |
-sta |
muumista |
muumeista |
muumista |
muumeista |
muumista |
muumeista |
All |
-lle |
muumille |
muumeille |
muumille |
muumeille |
muumille |
muumeille |
Ade |
-lla |
muumilla |
muumeilla |
muumilla |
muumeilla |
muumilla |
muumeilla |
Abl |
-lta |
muumilta |
muumeilta |
muumilta |
muumeilta |
muumilta |
muumeilta |
Tra |
-ksi |
muumikse |
muumeikse |
muumikse |
muumeikse |
muumikse |
muumeikse |
Ess |
-na |
muumina |
muumeina |
muumina |
muumeina |
muumina |
muumeina |
Abe |
-tta |
muumitta |
muumeitta |
muumitta |
muumeitta |
muumitta |
muumeitta |
Com |
-ne |
- |
muumeine |
- |
muumeine |
- |
muumeine |
Singular
Plural
Nom
-
muumi
muumi
muumi
muumi
muumi
muumi
Par
-ta
muumia
muumia
muumia
muumeja
muumeja
muumeja
Gen
-n
muumi
muumi
muumi
muumie
muumie
muumie
Ill
mihin
muumii
muumii
muumii
muumeihi
muumeihi
muumeihi
Ine
-ssa
muumissa
muumissa
muumissa
muumeissa
muumeissa
muumeissa
Ela
-sta
muumista
muumista
muumista
muumeista
muumeista
muumeista
All
-lle
muumille
muumille
muumille
muumeille
muumeille
muumeille
Ade
-lla
muumilla
muumilla
muumilla
muumeilla
muumeilla
muumeilla
Abl
-lta
muumilta
muumilta
muumilta
muumeilta
muumeilta
muumeilta
Tra
-ksi
muumikse
muumikse
muumikse
muumeikse
muumeikse
muumeikse
Ess
-na
muumina
muumina
muumina
muumeina
muumeina
muumeina
Abe
-tta
muumitta
muumitta
muumitta
muumeitta
muumeitta
muumeitta
Com
-ne
-
-
-
muumeine
muumeine
muumeine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
pappa |
papat / pappat |
Par |
-ta |
pappaa |
pappoja |
Gen |
-n |
papan / pappan |
pappojen |
Ill |
mihin |
pappaan |
pappoihin |
Ine |
-ssa |
papassa / pappassa |
papoissa / pappoissa |
Ela |
-sta |
papasta / pappasta |
papoista / pappoista |
All |
-lle |
papalle / pappalle |
papoille / pappoille |
Ade |
-lla |
papalla / pappalla |
papoilla / pappoilla |
Abl |
-lta |
papalta / pappalta |
papoilta / pappoilta |
Tra |
-ksi |
papaksi / pappaksi |
papoiksi / pappoiksi |
Ess |
-na |
pappana |
pappoina |
Abe |
-tta |
papatta / pappatta |
papoitta / pappoitta |
Com |
-ne |
- |
pappoine |
Ins |
-in |
- |
papoin / pappoin |
Singular
Plural
Nom
-
pappa
papat / pappat
Par
-ta
pappaa
pappoja
Gen
-n
papan / pappan
pappojen
Ill
mihin
pappaan
pappoihin
Ine
-ssa
papassa / pappassa
papoissa / pappoissa
Ela
-sta
papasta / pappasta
papoista / pappoista
All
-lle
papalle / pappalle
papoille / pappoille
Ade
-lla
papalla / pappalla
papoilla / pappoilla
Abl
-lta
papalta / pappalta
papoilta / pappoilta
Tra
-ksi
papaksi / pappaksi
papoiksi / pappoiksi
Ess
-na
pappana
pappoina
Abe
-tta
papatta / pappatta
papoitta / pappoitta
Com
-ne
-
pappoine
Ins
-in
-
papoin / pappoin
| grandpa | ukki, vaari, pappa |
| papa | isä, pappa |
| old gentleman | pappa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pappa |
pappa |
pappa |
pappa |
pappa |
pappa |
Par |
-ta |
pappaa |
pappoja |
pappaa |
pappoja |
pappaa |
pappoja |
Gen |
-n |
pappa |
pappoje |
pappa |
pappoje |
pappa |
pappoje |
Ill |
mihin |
pappaa |
pappoihi |
pappaa |
pappoihi |
pappaa |
pappoihi |
Ine |
-ssa |
papassa |
papoissa |
papassa |
papoissa |
papassa |
papoissa |
Ela |
-sta |
papasta |
papoista |
papasta |
papoista |
papasta |
papoista |
All |
-lle |
papalle |
papoille |
papalle |
papoille |
papall |
papoille |
Ade |
-lla |
papalla |
papoilla |
papalla |
papoilla |
papalla |
papoilla |
Abl |
-lta |
papalta |
papoilta |
papalta |
papoilta |
papalta |
papoilta |
Tra |
-ksi |
papakse |
papoikse |
papakse |
papoikse |
papaks |
papoiks |
Ess |
-na |
pappana |
pappoina |
pappana |
pappoina |
pappana |
pappoina |
Abe |
-tta |
papatta |
papoitta |
papatta |
papoitta |
papatta |
papoitta |
Com |
-ne |
- |
pappoine |
- |
pappoine |
- |
pappoine |
Singular
Plural
Nom
-
pappa
pappa
pappa
pappa
pappa
pappa
Par
-ta
pappaa
pappaa
pappaa
pappoja
pappoja
pappoja
Gen
-n
pappa
pappa
pappa
pappoje
pappoje
pappoje
Ill
mihin
pappaa
pappaa
pappaa
pappoihi
pappoihi
pappoihi
Ine
-ssa
papassa
papassa
papassa
papoissa
papoissa
papoissa
Ela
-sta
papasta
papasta
papasta
papoista
papoista
papoista
All
-lle
papalle
papalle
papall
papoille
papoille
papoille
Ade
-lla
papalla
papalla
papalla
papoilla
papoilla
papoilla
Abl
-lta
papalta
papalta
papalta
papoilta
papoilta
papoilta
Tra
-ksi
papakse
papakse
papaks
papoikse
papoikse
papoiks
Ess
-na
pappana
pappana
pappana
pappoina
pappoina
pappoina
Abe
-tta
papatta
papatta
papatta
papoitta
papoitta
papoitta
Com
-ne
-
-
-
pappoine
pappoine
pappoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pappa |
pappa |
pappa |
pappa |
pappa |
pappa |
Par |
-ta |
pappaa |
pappoja |
pappaa |
pappoja |
pappaa |
pappoja |
Gen |
-n |
pappa |
pappoje |
pappa |
pappoje |
pappa |
pappoje |
Ill |
mihin |
pappaa |
pappoihi |
pappaa |
pappoihi |
pappaa |
pappoihi |
Ine |
-ssa |
papassa |
papoissa |
papassa |
papoissa |
papassa |
papoissa |
Ela |
-sta |
papasta |
papoista |
papasta |
papoista |
papasta |
papoista |
All |
-lle |
papalle |
papoille |
papalle |
papoille |
papall |
papoille |
Ade |
-lla |
papalla |
papoilla |
papalla |
papoilla |
papalla |
papoilla |
Abl |
-lta |
papalta |
papoilta |
papalta |
papoilta |
papalta |
papoilta |
Tra |
-ksi |
papakse |
papoikse |
papakse |
papoikse |
papaks |
papoiks |
Ess |
-na |
pappana |
pappoina |
pappana |
pappoina |
pappana |
pappoina |
Abe |
-tta |
papatta |
papoitta |
papatta |
papoitta |
papatta |
papoitta |
Com |
-ne |
- |
pappoine |
- |
pappoine |
- |
pappoine |
Singular
Plural
Nom
-
pappa
pappa
pappa
pappa
pappa
pappa
Par
-ta
pappaa
pappaa
pappaa
pappoja
pappoja
pappoja
Gen
-n
pappa
pappa
pappa
pappoje
pappoje
pappoje
Ill
mihin
pappaa
pappaa
pappaa
pappoihi
pappoihi
pappoihi
Ine
-ssa
papassa
papassa
papassa
papoissa
papoissa
papoissa
Ela
-sta
papasta
papasta
papasta
papoista
papoista
papoista
All
-lle
papalle
papalle
papall
papoille
papoille
papoille
Ade
-lla
papalla
papalla
papalla
papoilla
papoilla
papoilla
Abl
-lta
papalta
papalta
papalta
papoilta
papoilta
papoilta
Tra
-ksi
papakse
papakse
papaks
papoikse
papoikse
papoiks
Ess
-na
pappana
pappana
pappana
pappoina
pappoina
pappoina
Abe
-tta
papatta
papatta
papatta
papoitta
papoitta
papoitta
Com
-ne
-
-
-
pappoine
pappoine
pappoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net