logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mountain, noun

Word analysis
mountainiin

mountainiin

mountain

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

mountain

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mountain

mountainit

Par

-ta

mountainia

mountaineita / mountaineja

Gen

-n

mountainin

mountaineitten / mountaineiden / mountainien

Ill

mihin

mountainiin

mountaineihin

Ine

-ssa

mountainissa

mountaineissa

Ela

-sta

mountainista

mountaineista

All

-lle

mountainille

mountaineille

Ade

-lla

mountainilla

mountaineilla

Abl

-lta

mountainilta

mountaineilta

Tra

-ksi

mountainiksi

mountaineiksi

Ess

-na

mountainina

mountaineina

Abe

-tta

mountainitta

mountaineitta

Com

-ne

-

mountaineine

Ins

-in

-

mountainein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mountain

mountainit

Par

-ta

mountainia

mountaineita / mountaineja

Gen

-n

mountainin

mountaineitten / mountaineiden / mountainien

Ill

mihin

mountainiin

mountaineihin

Ine

-ssa

mountainissa

mountaineissa

Ela

-sta

mountainista

mountaineista

All

-lle

mountainille

mountaineille

Ade

-lla

mountainilla

mountaineilla

Abl

-lta

mountainilta

mountaineilta

Tra

-ksi

mountainiksi

mountaineiksi

Ess

-na

mountainina

mountaineina

Abe

-tta

mountainitta

mountaineitta

Com

-ne

-

mountaineine

Ins

-in

-

mountainein

mountain
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Grouse Mountainille. Grouse Mountain. Mene Magic Mountainiin. Maybe go to Magic Mountain. Olen menossa Candy Mountainiin. I' m going to Candy Mountain. En ole Ghost Mountainin johtaja. I am not leader of Ghost Mountain. Jay Mountainilla on hylätty kirkko. There's an abandoned church on top of Jay Mountain. Katsoin"Brokeback Mountainin"eilen. Brokeback Mountain was the movie I watched Iast night with Hannah Bailey. Ottakaa minut mukaan Gold Mountainiin. Take me to the Mountain of Gold. Paikkaa kutsutaan Old Rag Mountainiksi. Place called Old Rag Mountain. Etsikää hylätty kirkko Jay Mountainilla. There's an abandoned church on top of Jay Mountain. Pidätkö vaikka Black Mountainia silmällä? Like keeping an eye on Black Mountain. Show more arrow right

Wikipedia

Mountain (band) Mountain was an American hard rock band that formed on Long Island, New York, in 1969. Originally comprising vocalist and guitarist Leslie West, bassist and vocalist Felix Pappalardi, keyboardist Steve Knight and drummer N. D. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mountainini

mountainini

mountainisi

mountainisi

mountaininsa

mountaininsa

Par

-ta

mountainiani

mountaineitani / mountainejani

mountainiasi

mountaineitasi / mountainejasi

mountainiansa / mountainiaan

mountaineitansa / mountaineitaan / mountainejansa / mountainejaan

Gen

-n

mountainini

mountaineitteni / mountaineideni / mountainieni

mountainisi

mountaineittesi / mountaineidesi / mountainiesi

mountaininsa

mountaineittensa / mountaineidensa / mountainiensa

Ill

mihin

mountainiini

mountaineihini

mountainiisi

mountaineihisi

mountainiinsa

mountaineihinsa

Ine

-ssa

mountainissani

mountaineissani

mountainissasi

mountaineissasi

mountainissansa / mountainissaan

mountaineissansa / mountaineissaan

Ela

-sta

mountainistani

mountaineistani

mountainistasi

mountaineistasi

mountainistansa / mountainistaan

mountaineistansa / mountaineistaan

All

-lle

mountainilleni

mountaineilleni

mountainillesi

mountaineillesi

mountainillensa / mountainilleen

mountaineillensa / mountaineillean

Ade

-lla

mountainillani

mountaineillani

mountainillasi

mountaineillasi

mountainillansa / mountainillaan

mountaineillansa / mountaineillaan

Abl

-lta

mountainiltani

mountaineiltani

mountainiltasi

mountaineiltasi

mountainiltansa / mountainiltaan

mountaineiltansa / mountaineiltaan

Tra

-ksi

mountainikseni

mountaineikseni

mountainiksesi

mountaineiksesi

mountainiksensa / mountainikseen

mountaineiksensa / mountaineikseen

Ess

-na

mountaininani

mountaineinani

mountaininasi

mountaineinasi

mountaininansa / mountaininaan

mountaineinansa / mountaineinaan

Abe

-tta

mountainittani

mountaineittani

mountainittasi

mountaineittasi

mountainittansa / mountainittaan

mountaineittansa / mountaineittaan

Com

-ne

-

mountaineineni

-

mountaineinesi

-

mountaineinensa / mountaineineen

Singular

Plural

Nom

-

mountainini

mountainisi

mountaininsa

mountainini

mountainisi

mountaininsa

Par

-ta

mountainiani

mountainiasi

mountainiansa / mountainiaan

mountaineitani / mountainejani

mountaineitasi / mountainejasi

mountaineitansa / mountaineitaan / mountainejansa / mountainejaan

Gen

-n

mountainini

mountainisi

mountaininsa

mountaineitteni / mountaineideni / mountainieni

mountaineittesi / mountaineidesi / mountainiesi

mountaineittensa / mountaineidensa / mountainiensa

Ill

mihin

mountainiini

mountainiisi

mountainiinsa

mountaineihini

mountaineihisi

mountaineihinsa

Ine

-ssa

mountainissani

mountainissasi

mountainissansa / mountainissaan

mountaineissani

mountaineissasi

mountaineissansa / mountaineissaan

Ela

-sta

mountainistani

mountainistasi

mountainistansa / mountainistaan

mountaineistani

mountaineistasi

mountaineistansa / mountaineistaan

All

-lle

mountainilleni

mountainillesi

mountainillensa / mountainilleen

mountaineilleni

mountaineillesi

mountaineillensa / mountaineillean

Ade

-lla

mountainillani

mountainillasi

mountainillansa / mountainillaan

mountaineillani

mountaineillasi

mountaineillansa / mountaineillaan

Abl

-lta

mountainiltani

mountainiltasi

mountainiltansa / mountainiltaan

mountaineiltani

mountaineiltasi

mountaineiltansa / mountaineiltaan

Tra

-ksi

mountainikseni

mountainiksesi

mountainiksensa / mountainikseen

mountaineikseni

mountaineiksesi

mountaineiksensa / mountaineikseen

Ess

-na

mountaininani

mountaininasi

mountaininansa / mountaininaan

mountaineinani

mountaineinasi

mountaineinansa / mountaineinaan

Abe

-tta

mountainittani

mountainittasi

mountainittansa / mountainittaan

mountaineittani

mountaineittasi

mountaineittansa / mountaineittaan

Com

-ne

-

-

-

mountaineineni

mountaineinesi

mountaineinensa / mountaineineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mountainimme

mountainimme

mountaininne

mountaininne

mountaininsa

mountaininsa

Par

-ta

mountainiamme

mountaineitamme / mountainejamme

mountainianne

mountaineitanne / mountainejanne

mountainiansa / mountainiaan

mountaineitansa / mountaineitaan / mountainejansa / mountainejaan

Gen

-n

mountainimme

mountaineittemme / mountaineidemme / mountainiemme

mountaininne

mountaineittenne / mountaineidenne / mountainienne

mountaininsa

mountaineittensa / mountaineidensa / mountainiensa

Ill

mihin

mountainiimme

mountaineihimme

mountainiinne

mountaineihinne

mountainiinsa

mountaineihinsa

Ine

-ssa

mountainissamme

mountaineissamme

mountainissanne

mountaineissanne

mountainissansa / mountainissaan

mountaineissansa / mountaineissaan

Ela

-sta

mountainistamme

mountaineistamme

mountainistanne

mountaineistanne

mountainistansa / mountainistaan

mountaineistansa / mountaineistaan

All

-lle

mountainillemme

mountaineillemme

mountainillenne

mountaineillenne

mountainillensa / mountainilleen

mountaineillensa / mountaineillean

Ade

-lla

mountainillamme

mountaineillamme

mountainillanne

mountaineillanne

mountainillansa / mountainillaan

mountaineillansa / mountaineillaan

Abl

-lta

mountainiltamme

mountaineiltamme

mountainiltanne

mountaineiltanne

mountainiltansa / mountainiltaan

mountaineiltansa / mountaineiltaan

Tra

-ksi

mountainiksemme

mountaineiksemme

mountainiksenne

mountaineiksenne

mountainiksensa / mountainikseen

mountaineiksensa / mountaineikseen

Ess

-na

mountaininamme

mountaineinamme

mountaininanne

mountaineinanne

mountaininansa / mountaininaan

mountaineinansa / mountaineinaan

Abe

-tta

mountainittamme

mountaineittamme

mountainittanne

mountaineittanne

mountainittansa / mountainittaan

mountaineittansa / mountaineittaan

Com

-ne

-

mountaineinemme

-

mountaineinenne

-

mountaineinensa / mountaineineen

Singular

Plural

Nom

-

mountainimme

mountaininne

mountaininsa

mountainimme

mountaininne

mountaininsa

Par

-ta

mountainiamme

mountainianne

mountainiansa / mountainiaan

mountaineitamme / mountainejamme

mountaineitanne / mountainejanne

mountaineitansa / mountaineitaan / mountainejansa / mountainejaan

Gen

-n

mountainimme

mountaininne

mountaininsa

mountaineittemme / mountaineidemme / mountainiemme

mountaineittenne / mountaineidenne / mountainienne

mountaineittensa / mountaineidensa / mountainiensa

Ill

mihin

mountainiimme

mountainiinne

mountainiinsa

mountaineihimme

mountaineihinne

mountaineihinsa

Ine

-ssa

mountainissamme

mountainissanne

mountainissansa / mountainissaan

mountaineissamme

mountaineissanne

mountaineissansa / mountaineissaan

Ela

-sta

mountainistamme

mountainistanne

mountainistansa / mountainistaan

mountaineistamme

mountaineistanne

mountaineistansa / mountaineistaan

All

-lle

mountainillemme

mountainillenne

mountainillensa / mountainilleen

mountaineillemme

mountaineillenne

mountaineillensa / mountaineillean

Ade

-lla

mountainillamme

mountainillanne

mountainillansa / mountainillaan

mountaineillamme

mountaineillanne

mountaineillansa / mountaineillaan

Abl

-lta

mountainiltamme

mountainiltanne

mountainiltansa / mountainiltaan

mountaineiltamme

mountaineiltanne

mountaineiltansa / mountaineiltaan

Tra

-ksi

mountainiksemme

mountainiksenne

mountainiksensa / mountainikseen

mountaineiksemme

mountaineiksenne

mountaineiksensa / mountaineikseen

Ess

-na

mountaininamme

mountaininanne

mountaininansa / mountaininaan

mountaineinamme

mountaineinanne

mountaineinansa / mountaineinaan

Abe

-tta

mountainittamme

mountainittanne

mountainittansa / mountainittaan

mountaineittamme

mountaineittanne

mountaineittansa / mountaineittaan

Com

-ne

-

-

-

mountaineinemme

mountaineinenne

mountaineinensa / mountaineineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

mountain

mountainit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mountainin

mountaineitten / mountaineiden / mountainien

Ill

mihin

mountaineihin

Solve

Ine

-ssa

mountainissa

Solve

Ela

-sta

mountainista

mountaineista

All

-lle

mountaineille

Solve

Ade

-lla

mountainilla

mountaineilla

Abl

-lta

mountainilta

mountaineilta

Tra

-ksi

mountainiksi

Solve

Ess

-na

mountainina

mountaineina

Abe

-tta

mountainitta

mountaineitta

Com

-ne

-

mountaineine

Ins

-in

-

mountainein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mountain

mountainit

Par

-ta

Gen

-n

mountainin

mountaineitten / mountaineiden / mountainien

Ill

mihin

mountaineihin

Ine

-ssa

mountainissa

Ela

-sta

mountainista

mountaineista

All

-lle

mountaineille

Ade

-lla

mountainilla

mountaineilla

Abl

-lta

mountainilta

mountaineilta

Tra

-ksi

mountainiksi

Ess

-na

mountainina

mountaineina

Abe

-tta

mountainitta

mountaineitta

Com

-ne

-

mountaineine

Ins

-in

-

mountainein

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikiin

Solve

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

Solve

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

i’ille / iille

Solve

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

Solve

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept