logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mikro, noun

Word analysis
mikrotaukoja

mikrotaukoja

mikro

Noun, Singular Nominative

+ tauko

Noun, Plural Partitive

mikro

Noun, Pref

+ tauko

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mikro

mikrot

Par

-ta

mikroa

mikroja

Gen

-n

mikron

mikrojen

Ill

mihin

mikroon

mikroihin

Ine

-ssa

mikrossa

mikroissa

Ela

-sta

mikrosta

mikroista

All

-lle

mikrolle

mikroille

Ade

-lla

mikrolla

mikroilla

Abl

-lta

mikrolta

mikroilta

Tra

-ksi

mikroksi

mikroiksi

Ess

-na

mikrona

mikroina

Abe

-tta

mikrotta

mikroitta

Com

-ne

-

mikroine

Ins

-in

-

mikroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mikro

mikrot

Par

-ta

mikroa

mikroja

Gen

-n

mikron

mikrojen

Ill

mihin

mikroon

mikroihin

Ine

-ssa

mikrossa

mikroissa

Ela

-sta

mikrosta

mikroista

All

-lle

mikrolle

mikroille

Ade

-lla

mikrolla

mikroilla

Abl

-lta

mikrolta

mikroilta

Tra

-ksi

mikroksi

mikroiksi

Ess

-na

mikrona

mikroina

Abe

-tta

mikrotta

mikroitta

Com

-ne

-

mikroine

Ins

-in

-

mikroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

micro mikro, mikrotietokone
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Ylilauta; Tatoeba; tmClass; GlobalVoices Mikrosi on rikki. The microscope is broken. Mikro on tärkeä osa elektroniikkaa. The micro is an important part of electronics. Mikro on pieni mutta tehokas laite. The micro is a small but powerful device. Tietokoneessa on sisäänrakennettu mikro. The computer has a built-in micro. Tämä mikro on erittäin tehokas ja nopea. This mikro is very powerful and fast. Mikro on erittäin pienikokoinen tietokone. The mikro is a very small-sized computer. Puhelimessa on pieni mikro kuulokkeen vieressä. The phone has a small micro next to the headphone. Mikro on kehittynyt huomattavasti viime vuosina. The mikro has advanced significantly in recent years. Ravintoaineet mikrons-organismeille. Nutritive substances for microorganisms. Mikrosi tarvitsee huoltoa. Your microscope needs maintenance. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) microwave, microwave oven Show more arrow right < Short for mikroaaltouuni Contraction of mikrotietokone. Show more arrow right

Wikipedia

Micro- Micro- (Greek letter μ or legacy micro symbol µ) is a unit prefix in the metric system denoting a factor of 10−6 (one millionth). Confirmed in 1960, the prefix comes from the Greek μικρός (mikrós), meaning "small". Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mikroni

mikroni

mikrosi

mikrosi

mikronsa

mikronsa

Par

-ta

mikroani

mikrojani

mikroasi

mikrojasi

mikroansa / mikroaan

mikrojansa / mikrojaan

Gen

-n

mikroni

mikrojeni

mikrosi

mikrojesi

mikronsa

mikrojensa

Ill

mihin

mikrooni

mikroihini

mikroosi

mikroihisi

mikroonsa

mikroihinsa

Ine

-ssa

mikrossani

mikroissani

mikrossasi

mikroissasi

mikrossansa / mikrossaan

mikroissansa / mikroissaan

Ela

-sta

mikrostani

mikroistani

mikrostasi

mikroistasi

mikrostansa / mikrostaan

mikroistansa / mikroistaan

All

-lle

mikrolleni

mikroilleni

mikrollesi

mikroillesi

mikrollensa / mikrolleen

mikroillensa / mikroillean

Ade

-lla

mikrollani

mikroillani

mikrollasi

mikroillasi

mikrollansa / mikrollaan

mikroillansa / mikroillaan

Abl

-lta

mikroltani

mikroiltani

mikroltasi

mikroiltasi

mikroltansa / mikroltaan

mikroiltansa / mikroiltaan

Tra

-ksi

mikrokseni

mikroikseni

mikroksesi

mikroiksesi

mikroksensa / mikrokseen

mikroiksensa / mikroikseen

Ess

-na

mikronani

mikroinani

mikronasi

mikroinasi

mikronansa / mikronaan

mikroinansa / mikroinaan

Abe

-tta

mikrottani

mikroittani

mikrottasi

mikroittasi

mikrottansa / mikrottaan

mikroittansa / mikroittaan

Com

-ne

-

mikroineni

-

mikroinesi

-

mikroinensa / mikroineen

Singular

Plural

Nom

-

mikroni

mikrosi

mikronsa

mikroni

mikrosi

mikronsa

Par

-ta

mikroani

mikroasi

mikroansa / mikroaan

mikrojani

mikrojasi

mikrojansa / mikrojaan

Gen

-n

mikroni

mikrosi

mikronsa

mikrojeni

mikrojesi

mikrojensa

Ill

mihin

mikrooni

mikroosi

mikroonsa

mikroihini

mikroihisi

mikroihinsa

Ine

-ssa

mikrossani

mikrossasi

mikrossansa / mikrossaan

mikroissani

mikroissasi

mikroissansa / mikroissaan

Ela

-sta

mikrostani

mikrostasi

mikrostansa / mikrostaan

mikroistani

mikroistasi

mikroistansa / mikroistaan

All

-lle

mikrolleni

mikrollesi

mikrollensa / mikrolleen

mikroilleni

mikroillesi

mikroillensa / mikroillean

Ade

-lla

mikrollani

mikrollasi

mikrollansa / mikrollaan

mikroillani

mikroillasi

mikroillansa / mikroillaan

Abl

-lta

mikroltani

mikroltasi

mikroltansa / mikroltaan

mikroiltani

mikroiltasi

mikroiltansa / mikroiltaan

Tra

-ksi

mikrokseni

mikroksesi

mikroksensa / mikrokseen

mikroikseni

mikroiksesi

mikroiksensa / mikroikseen

Ess

-na

mikronani

mikronasi

mikronansa / mikronaan

mikroinani

mikroinasi

mikroinansa / mikroinaan

Abe

-tta

mikrottani

mikrottasi

mikrottansa / mikrottaan

mikroittani

mikroittasi

mikroittansa / mikroittaan

Com

-ne

-

-

-

mikroineni

mikroinesi

mikroinensa / mikroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mikromme

mikromme

mikronne

mikronne

mikronsa

mikronsa

Par

-ta

mikroamme

mikrojamme

mikroanne

mikrojanne

mikroansa / mikroaan

mikrojansa / mikrojaan

Gen

-n

mikromme

mikrojemme

mikronne

mikrojenne

mikronsa

mikrojensa

Ill

mihin

mikroomme

mikroihimme

mikroonne

mikroihinne

mikroonsa

mikroihinsa

Ine

-ssa

mikrossamme

mikroissamme

mikrossanne

mikroissanne

mikrossansa / mikrossaan

mikroissansa / mikroissaan

Ela

-sta

mikrostamme

mikroistamme

mikrostanne

mikroistanne

mikrostansa / mikrostaan

mikroistansa / mikroistaan

All

-lle

mikrollemme

mikroillemme

mikrollenne

mikroillenne

mikrollensa / mikrolleen

mikroillensa / mikroillean

Ade

-lla

mikrollamme

mikroillamme

mikrollanne

mikroillanne

mikrollansa / mikrollaan

mikroillansa / mikroillaan

Abl

-lta

mikroltamme

mikroiltamme

mikroltanne

mikroiltanne

mikroltansa / mikroltaan

mikroiltansa / mikroiltaan

Tra

-ksi

mikroksemme

mikroiksemme

mikroksenne

mikroiksenne

mikroksensa / mikrokseen

mikroiksensa / mikroikseen

Ess

-na

mikronamme

mikroinamme

mikronanne

mikroinanne

mikronansa / mikronaan

mikroinansa / mikroinaan

Abe

-tta

mikrottamme

mikroittamme

mikrottanne

mikroittanne

mikrottansa / mikrottaan

mikroittansa / mikroittaan

Com

-ne

-

mikroinemme

-

mikroinenne

-

mikroinensa / mikroineen

Singular

Plural

Nom

-

mikromme

mikronne

mikronsa

mikromme

mikronne

mikronsa

Par

-ta

mikroamme

mikroanne

mikroansa / mikroaan

mikrojamme

mikrojanne

mikrojansa / mikrojaan

Gen

-n

mikromme

mikronne

mikronsa

mikrojemme

mikrojenne

mikrojensa

Ill

mihin

mikroomme

mikroonne

mikroonsa

mikroihimme

mikroihinne

mikroihinsa

Ine

-ssa

mikrossamme

mikrossanne

mikrossansa / mikrossaan

mikroissamme

mikroissanne

mikroissansa / mikroissaan

Ela

-sta

mikrostamme

mikrostanne

mikrostansa / mikrostaan

mikroistamme

mikroistanne

mikroistansa / mikroistaan

All

-lle

mikrollemme

mikrollenne

mikrollensa / mikrolleen

mikroillemme

mikroillenne

mikroillensa / mikroillean

Ade

-lla

mikrollamme

mikrollanne

mikrollansa / mikrollaan

mikroillamme

mikroillanne

mikroillansa / mikroillaan

Abl

-lta

mikroltamme

mikroltanne

mikroltansa / mikroltaan

mikroiltamme

mikroiltanne

mikroiltansa / mikroiltaan

Tra

-ksi

mikroksemme

mikroksenne

mikroksensa / mikrokseen

mikroiksemme

mikroiksenne

mikroiksensa / mikroikseen

Ess

-na

mikronamme

mikronanne

mikronansa / mikronaan

mikroinamme

mikroinanne

mikroinansa / mikroinaan

Abe

-tta

mikrottamme

mikrottanne

mikrottansa / mikrottaan

mikroittamme

mikroittanne

mikroittansa / mikroittaan

Com

-ne

-

-

-

mikroinemme

mikroinenne

mikroinensa / mikroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauko

tauot / tau’ot

Par

-ta

taukoa

taukoja

Gen

-n

tauon / tau’on

taukojen

Ill

mihin

taukoon

taukoihin

Ine

-ssa

tauossa / tau’ossa

tauoissa / tau’oissa

Ela

-sta

tauosta / tau’osta

tauoista / tau’oista

All

-lle

tauolle / tau’olle

tauoille / tau’oille

Ade

-lla

tauolla / tau’olla

tauoilla / tau’oilla

Abl

-lta

tauolta / tau’olta

tauoilta / tau’oilta

Tra

-ksi

tauoksi / tau’oksi

tauoiksi / tau’oiksi

Ess

-na

taukona

taukoina

Abe

-tta

tauotta / tau’otta

tauoitta / tau’oitta

Com

-ne

-

taukoine

Ins

-in

-

tauoin / tau’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauko

tauot / tau’ot

Par

-ta

taukoa

taukoja

Gen

-n

tauon / tau’on

taukojen

Ill

mihin

taukoon

taukoihin

Ine

-ssa

tauossa / tau’ossa

tauoissa / tau’oissa

Ela

-sta

tauosta / tau’osta

tauoista / tau’oista

All

-lle

tauolle / tau’olle

tauoille / tau’oille

Ade

-lla

tauolla / tau’olla

tauoilla / tau’oilla

Abl

-lta

tauolta / tau’olta

tauoilta / tau’oilta

Tra

-ksi

tauoksi / tau’oksi

tauoiksi / tau’oiksi

Ess

-na

taukona

taukoina

Abe

-tta

tauotta / tau’otta

tauoitta / tau’oitta

Com

-ne

-

taukoine

Ins

-in

-

tauoin / tau’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

break tauko, katkos, murtuma, keskeytys, murtuminen, muutos
pause tauko, keskeytys, paussi, fermaatti
interval intervalli, aikaväli, väli, väliaika, tauko, välimatka
stop stop, pysäkki, pysäytys, pysäytin, pysähdys, tauko
lull tauko, pysähdys, tyven, hiljainen kausi
recess syvennys, tauko, välitunti, loma, alkovi, uumenet
cessation lakkaaminen, keskeyttäminen, tauko
interlude välisoitto, väliaika, välinäytös, tauko, katko
respite hengähdystauko, helpotus, lykkäys, armonaika, tauko
let-up pysähdys, tauko, hellittäminen
time-out tauko, aikalisä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tilde MODEL Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Tauko oli liian lyhyt. The break was too short. Kahvitauko on pitkä tauko. Coffee break is a long break. Pidä tauko. You think that's real? Pieni tauko. I'm back. Tauko on ohi. Until ten days ago. Pitäkää tauko. Take five, guys. Mahtava tauko. Was phenomenal. Pidetään tauko. Wait, take a break for a minute, OK? Meillä on tauko. We're on break here. Lori, pidä tauko. Lori, why don't you take a break? Show more arrow right

Wiktionary

break, pause (interruption) (music) rest caesura (break in a speech, play, poem etc.) hiatus Show more arrow right erätaukohengähdystaukokahvitaukokokotaukolepotaukolounastaukoneljäsosataukopuolitaukoruokailutaukoruokataukotaukojohtotaukojumppataukoliikuntataukomerkkitaukopaikkataukotupataukovaunutaukovoimistelutulitaukotupakkataukotuumaustaukotyötaukovirkistystauko Show more arrow right tauota +‎ -o. Meaning "rest" coined by Finnish ethnomusicologist Armas Otto Väisänen in Uusia suomenkielisiä säveltaiteen määresanoja (1915). Show more arrow right

Wikipedia

Rest (music) A rest is a musical notation sign that indicates the absence of a sound. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taukoni

taukoni

taukosi

taukosi

taukonsa

taukonsa

Par

-ta

taukoani

taukojani

taukoasi

taukojasi

taukoansa / taukoaan

taukojansa / taukojaan

Gen

-n

taukoni

taukojeni

taukosi

taukojesi

taukonsa

taukojensa

Ill

mihin

taukooni

taukoihini

taukoosi

taukoihisi

taukoonsa

taukoihinsa

Ine

-ssa

tauossani / tau’ossani

tauoissani / tau’oissani

tauossasi / tau’ossasi

tauoissasi / tau’oissasi

tauossansa / tauossaan / tau’ossansa / tau’ossaan

tauoissansa / tauoissaan / tau’oissansa / tau’oissaan

Ela

-sta

tauostani / tau’ostani

tauoistani / tau’oistani

tauostasi / tau’ostasi

tauoistasi / tau’oistasi

tauostansa / tauostaan / tau’ostansa / tau’ostaan

tauoistansa / tauoistaan / tau’oistansa / tau’oistaan

All

-lle

tauolleni / tau’olleni

tauoilleni / tau’oilleni

tauollesi / tau’ollesi

tauoillesi / tau’oillesi

tauolleen / tauollensa / tau’olleen / tau’ollensa

tauoillensa / tauoillean / tau’oillensa / tau’oillean

Ade

-lla

tauollani / tau’ollani

tauoillani / tau’oillani

tauollasi / tau’ollasi

tauoillasi / tau’oillasi

tauollansa / tauollaan / tau’ollansa / tau’ollaan

tauoillansa / tauoillaan / tau’oillansa / tau’oillaan

Abl

-lta

tauoltani / tau’oltani

tauoiltani / tau’oiltani

tauoltasi / tau’oltasi

tauoiltasi / tau’oiltasi

tauoltansa / tauoltaan / tau’oltansa / tau’oltaan

tauoiltansa / tauoiltaan / tau’oiltansa / tau’oiltaan

Tra

-ksi

tauokseni / tau’okseni

tauoikseni / tau’oikseni

tauoksesi / tau’oksesi

tauoiksesi / tau’oiksesi

tauokseen / tauoksensa / tau’okseen / tau’oksensa

tauoikseen / tauoiksensa / tau’oikseen / tau’oiksensa

Ess

-na

taukonani

taukoinani

taukonasi

taukoinasi

taukonansa / taukonaan

taukoinansa / taukoinaan

Abe

-tta

tauottani / tau’ottani

tauoittani / tau’oittani

tauottasi / tau’ottasi

tauoittasi / tau’oittasi

tauottansa / tauottaan / tau’ottansa / tau’ottaan

tauoittansa / tauoittaan / tau’oittansa / tau’oittaan

Com

-ne

-

taukoineni

-

taukoinesi

-

taukoinensa / taukoineen

Singular

Plural

Nom

-

taukoni

taukosi

taukonsa

taukoni

taukosi

taukonsa

Par

-ta

taukoani

taukoasi

taukoansa / taukoaan

taukojani

taukojasi

taukojansa / taukojaan

Gen

-n

taukoni

taukosi

taukonsa

taukojeni

taukojesi

taukojensa

Ill

mihin

taukooni

taukoosi

taukoonsa

taukoihini

taukoihisi

taukoihinsa

Ine

-ssa

tauossani / tau’ossani

tauossasi / tau’ossasi

tauossansa / tauossaan / tau’ossansa / tau’ossaan

tauoissani / tau’oissani

tauoissasi / tau’oissasi

tauoissansa / tauoissaan / tau’oissansa / tau’oissaan

Ela

-sta

tauostani / tau’ostani

tauostasi / tau’ostasi

tauostansa / tauostaan / tau’ostansa / tau’ostaan

tauoistani / tau’oistani

tauoistasi / tau’oistasi

tauoistansa / tauoistaan / tau’oistansa / tau’oistaan

All

-lle

tauolleni / tau’olleni

tauollesi / tau’ollesi

tauolleen / tauollensa / tau’olleen / tau’ollensa

tauoilleni / tau’oilleni

tauoillesi / tau’oillesi

tauoillensa / tauoillean / tau’oillensa / tau’oillean

Ade

-lla

tauollani / tau’ollani

tauollasi / tau’ollasi

tauollansa / tauollaan / tau’ollansa / tau’ollaan

tauoillani / tau’oillani

tauoillasi / tau’oillasi

tauoillansa / tauoillaan / tau’oillansa / tau’oillaan

Abl

-lta

tauoltani / tau’oltani

tauoltasi / tau’oltasi

tauoltansa / tauoltaan / tau’oltansa / tau’oltaan

tauoiltani / tau’oiltani

tauoiltasi / tau’oiltasi

tauoiltansa / tauoiltaan / tau’oiltansa / tau’oiltaan

Tra

-ksi

tauokseni / tau’okseni

tauoksesi / tau’oksesi

tauokseen / tauoksensa / tau’okseen / tau’oksensa

tauoikseni / tau’oikseni

tauoiksesi / tau’oiksesi

tauoikseen / tauoiksensa / tau’oikseen / tau’oiksensa

Ess

-na

taukonani

taukonasi

taukonansa / taukonaan

taukoinani

taukoinasi

taukoinansa / taukoinaan

Abe

-tta

tauottani / tau’ottani

tauottasi / tau’ottasi

tauottansa / tauottaan / tau’ottansa / tau’ottaan

tauoittani / tau’oittani

tauoittasi / tau’oittasi

tauoittansa / tauoittaan / tau’oittansa / tau’oittaan

Com

-ne

-

-

-

taukoineni

taukoinesi

taukoinensa / taukoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taukomme

taukomme

taukonne

taukonne

taukonsa

taukonsa

Par

-ta

taukoamme

taukojamme

taukoanne

taukojanne

taukoansa / taukoaan

taukojansa / taukojaan

Gen

-n

taukomme

taukojemme

taukonne

taukojenne

taukonsa

taukojensa

Ill

mihin

taukoomme

taukoihimme

taukoonne

taukoihinne

taukoonsa

taukoihinsa

Ine

-ssa

tauossamme / tau’ossamme

tauoissamme / tau’oissamme

tauossanne / tau’ossanne

tauoissanne / tau’oissanne

tauossansa / tauossaan / tau’ossansa / tau’ossaan

tauoissansa / tauoissaan / tau’oissansa / tau’oissaan

Ela

-sta

tauostamme / tau’ostamme

tauoistamme / tau’oistamme

tauostanne / tau’ostanne

tauoistanne / tau’oistanne

tauostansa / tauostaan / tau’ostansa / tau’ostaan

tauoistansa / tauoistaan / tau’oistansa / tau’oistaan

All

-lle

tauollemme / tau’ollemme

tauoillemme / tau’oillemme

tauollenne / tau’ollenne

tauoillenne / tau’oillenne

tauolleen / tauollensa / tau’olleen / tau’ollensa

tauoillensa / tauoillean / tau’oillensa / tau’oillean

Ade

-lla

tauollamme / tau’ollamme

tauoillamme / tau’oillamme

tauollanne / tau’ollanne

tauoillanne / tau’oillanne

tauollansa / tauollaan / tau’ollansa / tau’ollaan

tauoillansa / tauoillaan / tau’oillansa / tau’oillaan

Abl

-lta

tauoltamme / tau’oltamme

tauoiltamme / tau’oiltamme

tauoltanne / tau’oltanne

tauoiltanne / tau’oiltanne

tauoltansa / tauoltaan / tau’oltansa / tau’oltaan

tauoiltansa / tauoiltaan / tau’oiltansa / tau’oiltaan

Tra

-ksi

tauoksemme / tau’oksemme

tauoiksemme / tau’oiksemme

tauoksenne / tau’oksenne

tauoiksenne / tau’oiksenne

tauokseen / tauoksensa / tau’okseen / tau’oksensa

tauoikseen / tauoiksensa / tau’oikseen / tau’oiksensa

Ess

-na

taukonamme

taukoinamme

taukonanne

taukoinanne

taukonansa / taukonaan

taukoinansa / taukoinaan

Abe

-tta

tauottamme / tau’ottamme

tauoittamme / tau’oittamme

tauottanne / tau’ottanne

tauoittanne / tau’oittanne

tauottansa / tauottaan / tau’ottansa / tau’ottaan

tauoittansa / tauoittaan / tau’oittansa / tau’oittaan

Com

-ne

-

taukoinemme

-

taukoinenne

-

taukoinensa / taukoineen

Singular

Plural

Nom

-

taukomme

taukonne

taukonsa

taukomme

taukonne

taukonsa

Par

-ta

taukoamme

taukoanne

taukoansa / taukoaan

taukojamme

taukojanne

taukojansa / taukojaan

Gen

-n

taukomme

taukonne

taukonsa

taukojemme

taukojenne

taukojensa

Ill

mihin

taukoomme

taukoonne

taukoonsa

taukoihimme

taukoihinne

taukoihinsa

Ine

-ssa

tauossamme / tau’ossamme

tauossanne / tau’ossanne

tauossansa / tauossaan / tau’ossansa / tau’ossaan

tauoissamme / tau’oissamme

tauoissanne / tau’oissanne

tauoissansa / tauoissaan / tau’oissansa / tau’oissaan

Ela

-sta

tauostamme / tau’ostamme

tauostanne / tau’ostanne

tauostansa / tauostaan / tau’ostansa / tau’ostaan

tauoistamme / tau’oistamme

tauoistanne / tau’oistanne

tauoistansa / tauoistaan / tau’oistansa / tau’oistaan

All

-lle

tauollemme / tau’ollemme

tauollenne / tau’ollenne

tauolleen / tauollensa / tau’olleen / tau’ollensa

tauoillemme / tau’oillemme

tauoillenne / tau’oillenne

tauoillensa / tauoillean / tau’oillensa / tau’oillean

Ade

-lla

tauollamme / tau’ollamme

tauollanne / tau’ollanne

tauollansa / tauollaan / tau’ollansa / tau’ollaan

tauoillamme / tau’oillamme

tauoillanne / tau’oillanne

tauoillansa / tauoillaan / tau’oillansa / tau’oillaan

Abl

-lta

tauoltamme / tau’oltamme

tauoltanne / tau’oltanne

tauoltansa / tauoltaan / tau’oltansa / tau’oltaan

tauoiltamme / tau’oiltamme

tauoiltanne / tau’oiltanne

tauoiltansa / tauoiltaan / tau’oiltansa / tau’oiltaan

Tra

-ksi

tauoksemme / tau’oksemme

tauoksenne / tau’oksenne

tauokseen / tauoksensa / tau’okseen / tau’oksensa

tauoiksemme / tau’oiksemme

tauoiksenne / tau’oiksenne

tauoikseen / tauoiksensa / tau’oikseen / tau’oiksensa

Ess

-na

taukonamme

taukonanne

taukonansa / taukonaan

taukoinamme

taukoinanne

taukoinansa / taukoinaan

Abe

-tta

tauottamme / tau’ottamme

tauottanne / tau’ottanne

tauottansa / tauottaan / tau’ottansa / tau’ottaan

tauoittamme / tau’oittamme

tauoittanne / tau’oittanne

tauoittansa / tauoittaan / tau’oittansa / tau’oittaan

Com

-ne

-

-

-

taukoinemme

taukoinenne

taukoinensa / taukoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

mikro

mikrot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mikron

mikrojen

Ill

mihin

mikroihin

Solve

Ine

-ssa

mikrossa

Solve

Ela

-sta

mikrosta

mikroista

All

-lle

mikrolle

mikroille

Ade

-lla

mikrolla

mikroilla

Abl

-lta

mikroilta

Solve

Tra

-ksi

mikroksi

Solve

Ess

-na

mikrona

mikroina

Abe

-tta

mikrotta

mikroitta

Com

-ne

-

mikroine

Ins

-in

-

mikroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mikro

mikrot

Par

-ta

Gen

-n

mikron

mikrojen

Ill

mihin

mikroihin

Ine

-ssa

mikrossa

Ela

-sta

mikrosta

mikroista

All

-lle

mikrolle

mikroille

Ade

-lla

mikrolla

mikroilla

Abl

-lta

mikroilta

Tra

-ksi

mikroksi

Ess

-na

mikrona

mikroina

Abe

-tta

mikrotta

mikroitta

Com

-ne

-

mikroine

Ins

-in

-

mikroin

Singular

Plural

Nom

-

tauko

tauot / tau’ot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tauon / tau’on

taukojen

Ill

mihin

taukoihin

Solve

Ine

-ssa

tauossa / tau’ossa

Solve

Ela

-sta

tauosta / tau’osta

tauoista / tau’oista

All

-lle

tauolle / tau’olle

tauoille / tau’oille

Ade

-lla

tauolla / tau’olla

tauoilla / tau’oilla

Abl

-lta

tauoilta / tau’oilta

Solve

Tra

-ksi

tauoksi / tau’oksi

Solve

Ess

-na

taukona

taukoina

Abe

-tta

tauotta / tau’otta

tauoitta / tau’oitta

Com

-ne

-

taukoine

Ins

-in

-

tauoin / tau’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauko

tauot / tau’ot

Par

-ta

Gen

-n

tauon / tau’on

taukojen

Ill

mihin

taukoihin

Ine

-ssa

tauossa / tau’ossa

Ela

-sta

tauosta / tau’osta

tauoista / tau’oista

All

-lle

tauolle / tau’olle

tauoille / tau’oille

Ade

-lla

tauolla / tau’olla

tauoilla / tau’oilla

Abl

-lta

tauoilta / tau’oilta

Tra

-ksi

tauoksi / tau’oksi

Ess

-na

taukona

taukoina

Abe

-tta

tauotta / tau’otta

tauoitta / tau’oitta

Com

-ne

-

taukoine

Ins

-in

-

tauoin / tau’oin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept