Word analysis

meistä me   Pron Pers Ela
meistää   V Act Imprt Sg2
meistää   V Act Imprt Prs ConNeg Sg2
meistää   V Act Ind Prs ConNeg

me, personal pronoun

up ↑
Examples:
Etkö enää tunne minua?Don't you know me any longer?
Minulla on kova nälkä.I am very hungry.
Sinussa ei ole mitään vikaa.There is nothing wrong with you.
Minä rakastan häntä.I love him.
Heihin ei voi luottaa.They cannot be trusted.
Saat vastaukseni minulta huomenna.You will get an answer from me tomorrow.
Näin teidät ravintolassa.I saw them in the restaurant.
En tunne heitä.I don't know them.
Tämä on meidän kirjamme.This is our book.
Minusta appelsiini on huono.In my opinion the orange is bad.
Anna omena meille!Give the apple to us!

meistää, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i meistän en meistä
ii meistät et meistä
iii meistää ei meistä
Plural
i meistämme / meistetään emme meistä / ei meistetä
ii meistätte ette meistä
iii meistävät eivät meistä

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i meistin en meistänyt
ii meistit et meistänyt
iii meisti ei meistänyt
Plural
i meistimme / meistettiin emme meistäneet / ei meistetty
ii meistitte ette meistäneet
iii meistivät eivät meistäneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen meistänyt en ole meistänyt
ii olet meistänyt et ole meistänyt
iii on meistänyt ei ole meistänyt
Plural
i olemme meistäneet emme ole meistäneet
ii olette meistäneet ette ole meistäneet
iii ovat meistäneet eivät ole meistäneet

Translations & synonyms

punch lävistää, pistää, reikä, jhk, iskeä, nyrkillä, kumauttaa, näppäillä, meistää

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin meistänyt en ollut meistänyt
ii olit meistänyt et ollut meistänyt
iii oli meistänyt ei ollut meistänyt
Plural
i olimme meistäneet emme olleet meistäneet
ii olitte meistäneet ette olleet meistäneet
iii olivat meistäneet eivät olleet meistäneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i meistäisin en meistäisi
ii meistäisit et meistäisi
iii meistäisi ei meistäisi
Plural
i meistäisimme emme meistäisi
ii meistäisitte ette meistäisi
iii meistäisivät eivät meistäisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i meistänen en meistäne
ii meistänet et meistäne
iii meistänee ei meistäne
Plural
i meistänemme emme meistäne
ii meistänette ette meistäne
iii meistänevät eivät meistäne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin meistänyt en olisi meistänyt
ii olisit meistänyt et olisi meistänyt
iii olisi meistänyt ei olisi meistänyt
Plural
i olisimme meistäneet emme olisi meistäneet
ii olisitte meistäneet ette olisi meistäneet
iii olisivat meistäneet eivät olisi meistäneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen meistänyt en liene meistänyt
ii lienet meistänyt et liene meistänyt
iii lienee meistänyt ei liene meistänyt
Plural
i lienemme meistäneet emme liene meistäneet
ii lienette meistäneet ette liene meistäneet
iii lienevät meistäneet eivät liene meistäneet

Imperative

Singular
i -
ii meistä
iii meistäköön
Plural
i meistäkäämme
ii meistäkää
iii meistäkööt

Infinitive I

Nom - meistää
Tra -ksi meistääksensä / meistääkseen

Infinitive II

Ine -ssa meistäessä
Ins -in meistäen
Ine -ssa meistettäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - meistäminen
Par -ta meistämistä

Infinitive III

Ill mihin meistämään
Ine -ssa meistämässä
Ela -sta meistämästä
Ade -lla meistämällä
Abe -tta meistämättä
Ins -in meistämän
Ins -in meistettämän (passive)

Infinitive V

meistämäisillänsä / meistämäisillään

Passive

PositiveNegative
Present meistetään ei meistetä
Imperfect meistettiin ei meistetty
Potential meistettäneen ei meistettäne
Conditional meistettäisiin ei meistettäisi
Imperative Present meistettäköön älköön meistettäkö
Imperative Perfect olkoon meistetty älköön olko meistetty

Participle

ActivePassive
1st meistävä meistettävä
2nd meistänyt meistetty
3rd meistämä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept