logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

meikä, noun

Word analysis
meikä

meikä

meikä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meikä

meikät

Par

-ta

meikää

meikiä

Gen

-n

meikän

meikien

Ill

mihin

meikään

meikiin

Ine

-ssa

meikässä

meikissä

Ela

-sta

meikästä

meikistä

All

-lle

meikälle

meikille

Ade

-lla

meikällä

meikillä

Abl

-lta

meikältä

meikiltä

Tra

-ksi

meikäksi

meikiksi

Ess

-na

meikänä

meikinä

Abe

-tta

meikättä

meikittä

Com

-ne

-

meikine

Ins

-in

-

meikin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meikä

meikät

Par

-ta

meikää

meikiä

Gen

-n

meikän

meikien

Ill

mihin

meikään

meikiin

Ine

-ssa

meikässä

meikissä

Ela

-sta

meikästä

meikistä

All

-lle

meikälle

meikille

Ade

-lla

meikällä

meikillä

Abl

-lta

meikältä

meikiltä

Tra

-ksi

meikäksi

meikiksi

Ess

-na

meikänä

meikinä

Abe

-tta

meikättä

meikittä

Com

-ne

-

meikine

Ins

-in

-

meikin

Meika
Meika
Show more arrow right
Europarl V8; Tatoeba; OpenSubtitles V2018; Europarl Meikä on täällä. I'm here. Mitäs meikä tekee? What's doing? Voinko käyttää meikä:n sähköpostia? Can I use my email? Mitä meikä sit söis? What should eat? Meikä menee suihkuun. am going to take a shower. Meikä kävi taas kaupassa. went to the store again. Meikä on menossa kauppaan. am going to the shop. Meikä harrastaa lenkkeilyä. enjoy jogging. Meikä ei tiedä siitä mitään. don't know anything about it. Mitä meikä tekisi ilman sinua? What would do without you? Show more arrow right

Wiktionary

I, me Show more arrow right The verb conjugates in the third person singular form. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

meikäni

meikäni

meikäsi

meikäsi

meikänsä

meikänsä

Par

-ta

meikääni

meikiäni

meikääsi

meikiäsi

meikäänsä

meikiänsä / meikiään

Gen

-n

meikäni

meikieni

meikäsi

meikiesi

meikänsä

meikiensä

Ill

mihin

meikääni

meikiini

meikääsi

meikiisi

meikäänsä

meikiinsä

Ine

-ssa

meikässäni

meikissäni

meikässäsi

meikissäsi

meikässänsä / meikässään

meikissänsä / meikissään

Ela

-sta

meikästäni

meikistäni

meikästäsi

meikistäsi

meikästänsä / meikästään

meikistänsä / meikistään

All

-lle

meikälleni

meikilleni

meikällesi

meikillesi

meikällensä / meikälleen

meikillensä / meikilleän

Ade

-lla

meikälläni

meikilläni

meikälläsi

meikilläsi

meikällänsä / meikällään

meikillänsä / meikillään

Abl

-lta

meikältäni

meikiltäni

meikältäsi

meikiltäsi

meikältänsä / meikältään

meikiltänsä / meikiltään

Tra

-ksi

meikäkseni

meikikseni

meikäksesi

meikiksesi

meikäksensä / meikäkseen

meikiksensä / meikikseen

Ess

-na

meikänäni

meikinäni

meikänäsi

meikinäsi

meikänänsä / meikänään

meikinänsä / meikinään

Abe

-tta

meikättäni

meikittäni

meikättäsi

meikittäsi

meikättänsä / meikättään

meikittänsä / meikittään

Com

-ne

-

meikineni

-

meikinesi

-

meikinensä / meikineen

Singular

Plural

Nom

-

meikäni

meikäsi

meikänsä

meikäni

meikäsi

meikänsä

Par

-ta

meikääni

meikääsi

meikäänsä

meikiäni

meikiäsi

meikiänsä / meikiään

Gen

-n

meikäni

meikäsi

meikänsä

meikieni

meikiesi

meikiensä

Ill

mihin

meikääni

meikääsi

meikäänsä

meikiini

meikiisi

meikiinsä

Ine

-ssa

meikässäni

meikässäsi

meikässänsä / meikässään

meikissäni

meikissäsi

meikissänsä / meikissään

Ela

-sta

meikästäni

meikästäsi

meikästänsä / meikästään

meikistäni

meikistäsi

meikistänsä / meikistään

All

-lle

meikälleni

meikällesi

meikällensä / meikälleen

meikilleni

meikillesi

meikillensä / meikilleän

Ade

-lla

meikälläni

meikälläsi

meikällänsä / meikällään

meikilläni

meikilläsi

meikillänsä / meikillään

Abl

-lta

meikältäni

meikältäsi

meikältänsä / meikältään

meikiltäni

meikiltäsi

meikiltänsä / meikiltään

Tra

-ksi

meikäkseni

meikäksesi

meikäksensä / meikäkseen

meikikseni

meikiksesi

meikiksensä / meikikseen

Ess

-na

meikänäni

meikänäsi

meikänänsä / meikänään

meikinäni

meikinäsi

meikinänsä / meikinään

Abe

-tta

meikättäni

meikättäsi

meikättänsä / meikättään

meikittäni

meikittäsi

meikittänsä / meikittään

Com

-ne

-

-

-

meikineni

meikinesi

meikinensä / meikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

meikämme

meikämme

meikänne

meikänne

meikänsä

meikänsä

Par

-ta

meikäämme

meikiämme

meikäänne

meikiänne

meikäänsä

meikiänsä / meikiään

Gen

-n

meikämme

meikiemme

meikänne

meikienne

meikänsä

meikiensä

Ill

mihin

meikäämme

meikiimme

meikäänne

meikiinne

meikäänsä

meikiinsä

Ine

-ssa

meikässämme

meikissämme

meikässänne

meikissänne

meikässänsä / meikässään

meikissänsä / meikissään

Ela

-sta

meikästämme

meikistämme

meikästänne

meikistänne

meikästänsä / meikästään

meikistänsä / meikistään

All

-lle

meikällemme

meikillemme

meikällenne

meikillenne

meikällensä / meikälleen

meikillensä / meikilleän

Ade

-lla

meikällämme

meikillämme

meikällänne

meikillänne

meikällänsä / meikällään

meikillänsä / meikillään

Abl

-lta

meikältämme

meikiltämme

meikältänne

meikiltänne

meikältänsä / meikältään

meikiltänsä / meikiltään

Tra

-ksi

meikäksemme

meikiksemme

meikäksenne

meikiksenne

meikäksensä / meikäkseen

meikiksensä / meikikseen

Ess

-na

meikänämme

meikinämme

meikänänne

meikinänne

meikänänsä / meikänään

meikinänsä / meikinään

Abe

-tta

meikättämme

meikittämme

meikättänne

meikittänne

meikättänsä / meikättään

meikittänsä / meikittään

Com

-ne

-

meikinemme

-

meikinenne

-

meikinensä / meikineen

Singular

Plural

Nom

-

meikämme

meikänne

meikänsä

meikämme

meikänne

meikänsä

Par

-ta

meikäämme

meikäänne

meikäänsä

meikiämme

meikiänne

meikiänsä / meikiään

Gen

-n

meikämme

meikänne

meikänsä

meikiemme

meikienne

meikiensä

Ill

mihin

meikäämme

meikäänne

meikäänsä

meikiimme

meikiinne

meikiinsä

Ine

-ssa

meikässämme

meikässänne

meikässänsä / meikässään

meikissämme

meikissänne

meikissänsä / meikissään

Ela

-sta

meikästämme

meikästänne

meikästänsä / meikästään

meikistämme

meikistänne

meikistänsä / meikistään

All

-lle

meikällemme

meikällenne

meikällensä / meikälleen

meikillemme

meikillenne

meikillensä / meikilleän

Ade

-lla

meikällämme

meikällänne

meikällänsä / meikällään

meikillämme

meikillänne

meikillänsä / meikillään

Abl

-lta

meikältämme

meikältänne

meikältänsä / meikältään

meikiltämme

meikiltänne

meikiltänsä / meikiltään

Tra

-ksi

meikäksemme

meikäksenne

meikäksensä / meikäkseen

meikiksemme

meikiksenne

meikiksensä / meikikseen

Ess

-na

meikänämme

meikänänne

meikänänsä / meikänään

meikinämme

meikinänne

meikinänsä / meikinään

Abe

-tta

meikättämme

meikättänne

meikättänsä / meikättään

meikittämme

meikittänne

meikittänsä / meikittään

Com

-ne

-

-

-

meikinemme

meikinenne

meikinensä / meikineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept