meikä |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
meikät |
|
Par |
-ta |
meikää |
meikiä |
Gen |
-n |
meikän |
meikien |
Ill |
mihin |
meikään |
meikiin |
Ine |
-ssa |
meikässä |
meikissä |
Ela |
-sta |
meikästä |
meikistä |
All |
-lle |
meikälle |
meikille |
Ade |
-lla |
meikällä |
meikillä |
Abl |
-lta |
meikältä |
meikiltä |
Tra |
-ksi |
meikäksi |
meikiksi |
Ess |
-na |
meikänä |
meikinä |
Abe |
-tta |
meikättä |
meikittä |
Com |
-ne |
- |
meikine |
Ins |
-in |
- |
meikin |
Singular
Plural
Nom
-
meikät
Par
-ta
meikää
meikiä
Gen
-n
meikän
meikien
Ill
mihin
meikään
meikiin
Ine
-ssa
meikässä
meikissä
Ela
-sta
meikästä
meikistä
All
-lle
meikälle
meikille
Ade
-lla
meikällä
meikillä
Abl
-lta
meikältä
meikiltä
Tra
-ksi
meikäksi
meikiksi
Ess
-na
meikänä
meikinä
Abe
-tta
meikättä
meikittä
Com
-ne
-
meikine
Ins
-in
-
meikin
| Meika | |
| Meika |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
meikä |
meikä |
meikä |
meikä |
meikä |
meikä |
Par |
-ta |
meikää |
meikiä |
meikää |
meikiä |
meikää |
meikiä |
Gen |
-n |
meikä |
meikie |
meikä |
meikie |
meikä |
meikie |
Ill |
mihin |
meikää |
meikii |
meikää |
meikii |
meikää |
meikii |
Ine |
-ssa |
meikässä |
meikissä |
meikässä |
meikissä |
meikässä |
meikissä |
Ela |
-sta |
meikästä |
meikistä |
meikästä |
meikistä |
meikästä |
meikistä |
All |
-lle |
meikälle |
meikille |
meikälle |
meikille |
meikälle |
meikille |
Ade |
-lla |
meikällä |
meikillä |
meikällä |
meikillä |
meikällä |
meikillä |
Abl |
-lta |
meikältä |
meikiltä |
meikältä |
meikiltä |
meikältä |
meikiltä |
Tra |
-ksi |
meikäkse |
meikikse |
meikäkse |
meikikse |
meikäkse |
meikikse |
Ess |
-na |
meikänä |
meikinä |
meikänä |
meikinä |
meikänä |
meikinä |
Abe |
-tta |
meikättä |
meikittä |
meikättä |
meikittä |
meikättä |
meikittä |
Com |
-ne |
- |
meikine |
- |
meikine |
- |
meikine |
Singular
Plural
Nom
-
meikä
meikä
meikä
meikä
meikä
meikä
Par
-ta
meikää
meikää
meikää
meikiä
meikiä
meikiä
Gen
-n
meikä
meikä
meikä
meikie
meikie
meikie
Ill
mihin
meikää
meikää
meikää
meikii
meikii
meikii
Ine
-ssa
meikässä
meikässä
meikässä
meikissä
meikissä
meikissä
Ela
-sta
meikästä
meikästä
meikästä
meikistä
meikistä
meikistä
All
-lle
meikälle
meikälle
meikälle
meikille
meikille
meikille
Ade
-lla
meikällä
meikällä
meikällä
meikillä
meikillä
meikillä
Abl
-lta
meikältä
meikältä
meikältä
meikiltä
meikiltä
meikiltä
Tra
-ksi
meikäkse
meikäkse
meikäkse
meikikse
meikikse
meikikse
Ess
-na
meikänä
meikänä
meikänä
meikinä
meikinä
meikinä
Abe
-tta
meikättä
meikättä
meikättä
meikittä
meikittä
meikittä
Com
-ne
-
-
-
meikine
meikine
meikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
meikä |
meikä |
meikä |
meikä |
meikä |
meikä |
Par |
-ta |
meikää |
meikiä |
meikää |
meikiä |
meikää |
meikiä |
Gen |
-n |
meikä |
meikie |
meikä |
meikie |
meikä |
meikie |
Ill |
mihin |
meikää |
meikii |
meikää |
meikii |
meikää |
meikii |
Ine |
-ssa |
meikässä |
meikissä |
meikässä |
meikissä |
meikässä |
meikissä |
Ela |
-sta |
meikästä |
meikistä |
meikästä |
meikistä |
meikästä |
meikistä |
All |
-lle |
meikälle |
meikille |
meikälle |
meikille |
meikälle |
meikille |
Ade |
-lla |
meikällä |
meikillä |
meikällä |
meikillä |
meikällä |
meikillä |
Abl |
-lta |
meikältä |
meikiltä |
meikältä |
meikiltä |
meikältä |
meikiltä |
Tra |
-ksi |
meikäkse |
meikikse |
meikäkse |
meikikse |
meikäkse |
meikikse |
Ess |
-na |
meikänä |
meikinä |
meikänä |
meikinä |
meikänä |
meikinä |
Abe |
-tta |
meikättä |
meikittä |
meikättä |
meikittä |
meikättä |
meikittä |
Com |
-ne |
- |
meikine |
- |
meikine |
- |
meikine |
Singular
Plural
Nom
-
meikä
meikä
meikä
meikä
meikä
meikä
Par
-ta
meikää
meikää
meikää
meikiä
meikiä
meikiä
Gen
-n
meikä
meikä
meikä
meikie
meikie
meikie
Ill
mihin
meikää
meikää
meikää
meikii
meikii
meikii
Ine
-ssa
meikässä
meikässä
meikässä
meikissä
meikissä
meikissä
Ela
-sta
meikästä
meikästä
meikästä
meikistä
meikistä
meikistä
All
-lle
meikälle
meikälle
meikälle
meikille
meikille
meikille
Ade
-lla
meikällä
meikällä
meikällä
meikillä
meikillä
meikillä
Abl
-lta
meikältä
meikältä
meikältä
meikiltä
meikiltä
meikiltä
Tra
-ksi
meikäkse
meikäkse
meikäkse
meikikse
meikikse
meikikse
Ess
-na
meikänä
meikänä
meikänä
meikinä
meikinä
meikinä
Abe
-tta
meikättä
meikättä
meikättä
meikittä
meikittä
meikittä
Com
-ne
-
-
-
meikine
meikine
meikine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net