logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

länsiblokki, noun

Word analysis
länsiblokki

länsiblokki

länsiblokki

Noun, Singular Nominative

länsi

Noun, Singular Nominative

+ blokki

Noun, Singular Nominative

länsi

Noun, Pref

+ blokki

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

länsiblokki

länsiblokit

Par

-ta

länsiblokkia

länsiblokkeja

Gen

-n

länsiblokin

länsiblokkien

Ill

mihin

länsiblokkiin

länsiblokkeihin

Ine

-ssa

länsiblokissa

länsiblokeissa

Ela

-sta

länsiblokista

länsiblokeista

All

-lle

länsiblokille

länsiblokeille

Ade

-lla

länsiblokilla

länsiblokeilla

Abl

-lta

länsiblokilta

länsiblokeilta

Tra

-ksi

länsiblokiksi

länsiblokeiksi

Ess

-na

länsiblokkina

länsiblokkeina

Abe

-tta

länsiblokitta

länsiblokeitta

Com

-ne

-

länsiblokkeine

Ins

-in

-

länsiblokein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

länsiblokki

länsiblokit

Par

-ta

länsiblokkia

länsiblokkeja

Gen

-n

länsiblokin

länsiblokkien

Ill

mihin

länsiblokkiin

länsiblokkeihin

Ine

-ssa

länsiblokissa

länsiblokeissa

Ela

-sta

länsiblokista

länsiblokeista

All

-lle

länsiblokille

länsiblokeille

Ade

-lla

länsiblokilla

länsiblokeilla

Abl

-lta

länsiblokilta

länsiblokeilta

Tra

-ksi

länsiblokiksi

länsiblokeiksi

Ess

-na

länsiblokkina

länsiblokkeina

Abe

-tta

länsiblokitta

länsiblokeitta

Com

-ne

-

länsiblokkeine

Ins

-in

-

länsiblokein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

west bull
west block
Show more arrow right
jw2019; ParaCrawl Corpus Sosialistisen kommunistiblokin ei tarvitse pelätä, että kansojen demokraattinen länsiblokki ottaisi itselleen maailmanhallinnon. There is no need for the socialist Communist bloc to worry in fear that the democratic Western bloc of nations will take over world domination. Yhdellä puolella oli Neuvostoliitto ja sen liittoutuneet (Itäblokki) ja toisella puolella Yhdysvallat liittoutuneineen (Länsiblokki). On the one side was the Soviet Union and its allies (the Eastern Block), and on the other the USA and its allies (the Western Block ). Kansojen itäblokki ja länsiblokki taistelevat nykyään maailmanhallinnosta määrätäkseen ylempinä maailman politiikan ja säännöt omaksi edukseen. At present the Eastern bloc of nations and the Western bloc struggle for world domination in order to dictate world policies and rules to their advantage as superiors. Pian sodan jälkeen Eurooppa jakautuu itäns-ja länsiblokkiin, ja alkaa 40 vuoden kylmä sota. Soon after the war, Europe is split into East and West as the 40-year-long Cold War begins. Hän julisti voimakkaasti päättäneensä ohjata maataanmyönteisen puolueettomuudentietä kommunistista itäblokkia ja demokraattista länsiblokkia kohtaan. He strongly proclaimed his determination to steer his country on the course of “positive neutrality” toward the Communist Eastern bloc and the democratic Western bloc. Show more arrow right

Wiktionary

Western bloc Show more arrow right länsi +‎ blokki Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

länsiblokkini

länsiblokkini

länsiblokkisi

länsiblokkisi

länsiblokkinsa

länsiblokkinsa

Par

-ta

länsiblokkiani

länsiblokkejani

länsiblokkiasi

länsiblokkejasi

länsiblokkiansa / länsiblokkiaan

länsiblokkejansa / länsiblokkejaan

Gen

-n

länsiblokkini

länsiblokkieni

länsiblokkisi

länsiblokkiesi

länsiblokkinsa

länsiblokkiensa

Ill

mihin

länsiblokkiini

länsiblokkeihini

länsiblokkiisi

länsiblokkeihisi

länsiblokkiinsa

länsiblokkeihinsa

Ine

-ssa

länsiblokissani

länsiblokeissani

länsiblokissasi

länsiblokeissasi

länsiblokissansa / länsiblokissaan

länsiblokeissansa / länsiblokeissaan

Ela

-sta

länsiblokistani

länsiblokeistani

länsiblokistasi

länsiblokeistasi

länsiblokistansa / länsiblokistaan

länsiblokeistansa / länsiblokeistaan

All

-lle

länsiblokilleni

länsiblokeilleni

länsiblokillesi

länsiblokeillesi

länsiblokillensa / länsiblokilleen

länsiblokeillensa / länsiblokeillean

Ade

-lla

länsiblokillani

länsiblokeillani

länsiblokillasi

länsiblokeillasi

länsiblokillansa / länsiblokillaan

länsiblokeillansa / länsiblokeillaan

Abl

-lta

länsiblokiltani

länsiblokeiltani

länsiblokiltasi

länsiblokeiltasi

länsiblokiltansa / länsiblokiltaan

länsiblokeiltansa / länsiblokeiltaan

Tra

-ksi

länsiblokikseni

länsiblokeikseni

länsiblokiksesi

länsiblokeiksesi

länsiblokiksensa / länsiblokikseen

länsiblokeiksensa / länsiblokeikseen

Ess

-na

länsiblokkinani

länsiblokkeinani

länsiblokkinasi

länsiblokkeinasi

länsiblokkinansa / länsiblokkinaan

länsiblokkeinansa / länsiblokkeinaan

Abe

-tta

länsiblokittani

länsiblokeittani

länsiblokittasi

länsiblokeittasi

länsiblokittansa / länsiblokittaan

länsiblokeittansa / länsiblokeittaan

Com

-ne

-

länsiblokkeineni

-

länsiblokkeinesi

-

länsiblokkeinensa / länsiblokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

länsiblokkini

länsiblokkisi

länsiblokkinsa

länsiblokkini

länsiblokkisi

länsiblokkinsa

Par

-ta

länsiblokkiani

länsiblokkiasi

länsiblokkiansa / länsiblokkiaan

länsiblokkejani

länsiblokkejasi

länsiblokkejansa / länsiblokkejaan

Gen

-n

länsiblokkini

länsiblokkisi

länsiblokkinsa

länsiblokkieni

länsiblokkiesi

länsiblokkiensa

Ill

mihin

länsiblokkiini

länsiblokkiisi

länsiblokkiinsa

länsiblokkeihini

länsiblokkeihisi

länsiblokkeihinsa

Ine

-ssa

länsiblokissani

länsiblokissasi

länsiblokissansa / länsiblokissaan

länsiblokeissani

länsiblokeissasi

länsiblokeissansa / länsiblokeissaan

Ela

-sta

länsiblokistani

länsiblokistasi

länsiblokistansa / länsiblokistaan

länsiblokeistani

länsiblokeistasi

länsiblokeistansa / länsiblokeistaan

All

-lle

länsiblokilleni

länsiblokillesi

länsiblokillensa / länsiblokilleen

länsiblokeilleni

länsiblokeillesi

länsiblokeillensa / länsiblokeillean

Ade

-lla

länsiblokillani

länsiblokillasi

länsiblokillansa / länsiblokillaan

länsiblokeillani

länsiblokeillasi

länsiblokeillansa / länsiblokeillaan

Abl

-lta

länsiblokiltani

länsiblokiltasi

länsiblokiltansa / länsiblokiltaan

länsiblokeiltani

länsiblokeiltasi

länsiblokeiltansa / länsiblokeiltaan

Tra

-ksi

länsiblokikseni

länsiblokiksesi

länsiblokiksensa / länsiblokikseen

länsiblokeikseni

länsiblokeiksesi

länsiblokeiksensa / länsiblokeikseen

Ess

-na

länsiblokkinani

länsiblokkinasi

länsiblokkinansa / länsiblokkinaan

länsiblokkeinani

länsiblokkeinasi

länsiblokkeinansa / länsiblokkeinaan

Abe

-tta

länsiblokittani

länsiblokittasi

länsiblokittansa / länsiblokittaan

länsiblokeittani

länsiblokeittasi

länsiblokeittansa / länsiblokeittaan

Com

-ne

-

-

-

länsiblokkeineni

länsiblokkeinesi

länsiblokkeinensa / länsiblokkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

länsiblokkimme

länsiblokkimme

länsiblokkinne

länsiblokkinne

länsiblokkinsa

länsiblokkinsa

Par

-ta

länsiblokkiamme

länsiblokkejamme

länsiblokkianne

länsiblokkejanne

länsiblokkiansa / länsiblokkiaan

länsiblokkejansa / länsiblokkejaan

Gen

-n

länsiblokkimme

länsiblokkiemme

länsiblokkinne

länsiblokkienne

länsiblokkinsa

länsiblokkiensa

Ill

mihin

länsiblokkiimme

länsiblokkeihimme

länsiblokkiinne

länsiblokkeihinne

länsiblokkiinsa

länsiblokkeihinsa

Ine

-ssa

länsiblokissamme

länsiblokeissamme

länsiblokissanne

länsiblokeissanne

länsiblokissansa / länsiblokissaan

länsiblokeissansa / länsiblokeissaan

Ela

-sta

länsiblokistamme

länsiblokeistamme

länsiblokistanne

länsiblokeistanne

länsiblokistansa / länsiblokistaan

länsiblokeistansa / länsiblokeistaan

All

-lle

länsiblokillemme

länsiblokeillemme

länsiblokillenne

länsiblokeillenne

länsiblokillensa / länsiblokilleen

länsiblokeillensa / länsiblokeillean

Ade

-lla

länsiblokillamme

länsiblokeillamme

länsiblokillanne

länsiblokeillanne

länsiblokillansa / länsiblokillaan

länsiblokeillansa / länsiblokeillaan

Abl

-lta

länsiblokiltamme

länsiblokeiltamme

länsiblokiltanne

länsiblokeiltanne

länsiblokiltansa / länsiblokiltaan

länsiblokeiltansa / länsiblokeiltaan

Tra

-ksi

länsiblokiksemme

länsiblokeiksemme

länsiblokiksenne

länsiblokeiksenne

länsiblokiksensa / länsiblokikseen

länsiblokeiksensa / länsiblokeikseen

Ess

-na

länsiblokkinamme

länsiblokkeinamme

länsiblokkinanne

länsiblokkeinanne

länsiblokkinansa / länsiblokkinaan

länsiblokkeinansa / länsiblokkeinaan

Abe

-tta

länsiblokittamme

länsiblokeittamme

länsiblokittanne

länsiblokeittanne

länsiblokittansa / länsiblokittaan

länsiblokeittansa / länsiblokeittaan

Com

-ne

-

länsiblokkeinemme

-

länsiblokkeinenne

-

länsiblokkeinensa / länsiblokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

länsiblokkimme

länsiblokkinne

länsiblokkinsa

länsiblokkimme

länsiblokkinne

länsiblokkinsa

Par

-ta

länsiblokkiamme

länsiblokkianne

länsiblokkiansa / länsiblokkiaan

länsiblokkejamme

länsiblokkejanne

länsiblokkejansa / länsiblokkejaan

Gen

-n

länsiblokkimme

länsiblokkinne

länsiblokkinsa

länsiblokkiemme

länsiblokkienne

länsiblokkiensa

Ill

mihin

länsiblokkiimme

länsiblokkiinne

länsiblokkiinsa

länsiblokkeihimme

länsiblokkeihinne

länsiblokkeihinsa

Ine

-ssa

länsiblokissamme

länsiblokissanne

länsiblokissansa / länsiblokissaan

länsiblokeissamme

länsiblokeissanne

länsiblokeissansa / länsiblokeissaan

Ela

-sta

länsiblokistamme

länsiblokistanne

länsiblokistansa / länsiblokistaan

länsiblokeistamme

länsiblokeistanne

länsiblokeistansa / länsiblokeistaan

All

-lle

länsiblokillemme

länsiblokillenne

länsiblokillensa / länsiblokilleen

länsiblokeillemme

länsiblokeillenne

länsiblokeillensa / länsiblokeillean

Ade

-lla

länsiblokillamme

länsiblokillanne

länsiblokillansa / länsiblokillaan

länsiblokeillamme

länsiblokeillanne

länsiblokeillansa / länsiblokeillaan

Abl

-lta

länsiblokiltamme

länsiblokiltanne

länsiblokiltansa / länsiblokiltaan

länsiblokeiltamme

länsiblokeiltanne

länsiblokeiltansa / länsiblokeiltaan

Tra

-ksi

länsiblokiksemme

länsiblokiksenne

länsiblokiksensa / länsiblokikseen

länsiblokeiksemme

länsiblokeiksenne

länsiblokeiksensa / länsiblokeikseen

Ess

-na

länsiblokkinamme

länsiblokkinanne

länsiblokkinansa / länsiblokkinaan

länsiblokkeinamme

länsiblokkeinanne

länsiblokkeinansa / länsiblokkeinaan

Abe

-tta

länsiblokittamme

länsiblokittanne

länsiblokittansa / länsiblokittaan

länsiblokeittamme

länsiblokeittanne

länsiblokeittansa / länsiblokeittaan

Com

-ne

-

-

-

länsiblokkeinemme

länsiblokkeinenne

länsiblokkeinensa / länsiblokkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

länsi

lännet

Par

-ta

länttä

länsiä

Gen

-n

lännen

läntten / länsien

Ill

mihin

länteen

länsiin

Ine

-ssa

lännessä

länsissä

Ela

-sta

lännestä

länsistä

All

-lle

lännelle

länsille

Ade

-lla

lännellä

länsillä

Abl

-lta

länneltä

länsiltä

Tra

-ksi

länneksi

länsiksi

Ess

-na

läntenä

länsinä

Abe

-tta

lännettä

länsittä

Com

-ne

-

länsine

Ins

-in

-

länsin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

länsi

lännet

Par

-ta

länttä

länsiä

Gen

-n

lännen

läntten / länsien

Ill

mihin

länteen

länsiin

Ine

-ssa

lännessä

länsissä

Ela

-sta

lännestä

länsistä

All

-lle

lännelle

länsille

Ade

-lla

lännellä

länsillä

Abl

-lta

länneltä

länsiltä

Tra

-ksi

länneksi

länsiksi

Ess

-na

läntenä

länsinä

Abe

-tta

lännettä

länsittä

Com

-ne

-

länsine

Ins

-in

-

länsin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

West länsi, länsimaat
west
Occident länsi, länsimaat
western
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; not-set; opensubtitles2; Europarl; OpenSubtitles Länsi saa kauniita auringonlaskuja. The west gets beautiful sunsets. Länsi kattaa Portugalin ja Espanjan. The west covers Portugal and Spain. Olemme Länsins-joukkue. We're the Western team. Pohjoisessa on Villi länsi. North of our position is the wild west. Tuki Länsins-Balkanin maille. Assistance for the countries of the western Balkans. Vien teidät Länsis-Edeniin. I will be escorting you to the Eden West resort. Länsi oli valloitettava sotans-ajan tarpeissa. The west had to be conquered for wartime needs. Ohjaa länteen. Helpful rockets were deployed. Länsi on aurinkoinen ja lämmin alue Suomessa. The west is a sunny and warm region in Finland. Oletko koskaan käynyt USA:n länsins-rannikolla? Have you ever been to the west coast of the USA? Show more arrow right

Wiktionary

west the West Show more arrow right itä Show more arrow right länsi- läntinen Show more arrow right lännenelokuvalännenfilmilännenkauppalänsiautolänsiblokkilänsikauppalänsiliittolänsilounaslänsiluodelänsimaalänsimaailmalänsimurrelänsimyrskylänsiosalänsipuolilänsirannikkolänsirantalänsireimarilänsirinnelänsirintamalänsiryhmälänsitaivaslänsituontilänsituulilänsivientilänsiviitta Show more arrow right From Proto-Finnic länci. Show more arrow right

Wikipedia

West West is one of the four cardinal directions or points of the compass. It is the opposite direction from east, and is the direction in which the sun sets. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

länteni

länteni

läntesi

läntesi

läntensä

läntensä

Par

-ta

länttäni

länsiäni

länttäsi

länsiäsi

länttänsä / länttään

länsiänsä / länsiään

Gen

-n

länteni

läntteni / länsieni

läntesi

länttesi / länsiesi

läntensä

länttensä / länsiensä

Ill

mihin

länteeni

länsiini

länteesi

länsiisi

länteensä

länsiinsä

Ine

-ssa

lännessäni

länsissäni

lännessäsi

länsissäsi

lännessänsä / lännessään

länsissänsä / länsissään

Ela

-sta

lännestäni

länsistäni

lännestäsi

länsistäsi

lännestänsä / lännestään

länsistänsä / länsistään

All

-lle

lännelleni

länsilleni

lännellesi

länsillesi

lännellensä / lännelleen

länsillensä / länsilleän

Ade

-lla

lännelläni

länsilläni

lännelläsi

länsilläsi

lännellänsä / lännellään

länsillänsä / länsillään

Abl

-lta

länneltäni

länsiltäni

länneltäsi

länsiltäsi

länneltänsä / länneltään

länsiltänsä / länsiltään

Tra

-ksi

lännekseni

länsikseni

länneksesi

länsiksesi

länneksensä / lännekseen

länsiksensä / länsikseen

Ess

-na

läntenäni

länsinäni

läntenäsi

länsinäsi

läntenänsä / läntenään

länsinänsä / länsinään

Abe

-tta

lännettäni

länsittäni

lännettäsi

länsittäsi

lännettänsä / lännettään

länsittänsä / länsittään

Com

-ne

-

länsineni

-

länsinesi

-

länsinensä / länsineen

Singular

Plural

Nom

-

länteni

läntesi

läntensä

länteni

läntesi

läntensä

Par

-ta

länttäni

länttäsi

länttänsä / länttään

länsiäni

länsiäsi

länsiänsä / länsiään

Gen

-n

länteni

läntesi

läntensä

läntteni / länsieni

länttesi / länsiesi

länttensä / länsiensä

Ill

mihin

länteeni

länteesi

länteensä

länsiini

länsiisi

länsiinsä

Ine

-ssa

lännessäni

lännessäsi

lännessänsä / lännessään

länsissäni

länsissäsi

länsissänsä / länsissään

Ela

-sta

lännestäni

lännestäsi

lännestänsä / lännestään

länsistäni

länsistäsi

länsistänsä / länsistään

All

-lle

lännelleni

lännellesi

lännellensä / lännelleen

länsilleni

länsillesi

länsillensä / länsilleän

Ade

-lla

lännelläni

lännelläsi

lännellänsä / lännellään

länsilläni

länsilläsi

länsillänsä / länsillään

Abl

-lta

länneltäni

länneltäsi

länneltänsä / länneltään

länsiltäni

länsiltäsi

länsiltänsä / länsiltään

Tra

-ksi

lännekseni

länneksesi

länneksensä / lännekseen

länsikseni

länsiksesi

länsiksensä / länsikseen

Ess

-na

läntenäni

läntenäsi

läntenänsä / läntenään

länsinäni

länsinäsi

länsinänsä / länsinään

Abe

-tta

lännettäni

lännettäsi

lännettänsä / lännettään

länsittäni

länsittäsi

länsittänsä / länsittään

Com

-ne

-

-

-

länsineni

länsinesi

länsinensä / länsineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

läntemme

läntemme

läntenne

läntenne

läntensä

läntensä

Par

-ta

länttämme

länsiämme

länttänne

länsiänne

länttänsä / länttään

länsiänsä / länsiään

Gen

-n

läntemme

länttemme / länsiemme

läntenne

länttenne / länsienne

läntensä

länttensä / länsiensä

Ill

mihin

länteemme

länsiimme

länteenne

länsiinne

länteensä

länsiinsä

Ine

-ssa

lännessämme

länsissämme

lännessänne

länsissänne

lännessänsä / lännessään

länsissänsä / länsissään

Ela

-sta

lännestämme

länsistämme

lännestänne

länsistänne

lännestänsä / lännestään

länsistänsä / länsistään

All

-lle

lännellemme

länsillemme

lännellenne

länsillenne

lännellensä / lännelleen

länsillensä / länsilleän

Ade

-lla

lännellämme

länsillämme

lännellänne

länsillänne

lännellänsä / lännellään

länsillänsä / länsillään

Abl

-lta

länneltämme

länsiltämme

länneltänne

länsiltänne

länneltänsä / länneltään

länsiltänsä / länsiltään

Tra

-ksi

länneksemme

länsiksemme

länneksenne

länsiksenne

länneksensä / lännekseen

länsiksensä / länsikseen

Ess

-na

läntenämme

länsinämme

läntenänne

länsinänne

läntenänsä / läntenään

länsinänsä / länsinään

Abe

-tta

lännettämme

länsittämme

lännettänne

länsittänne

lännettänsä / lännettään

länsittänsä / länsittään

Com

-ne

-

länsinemme

-

länsinenne

-

länsinensä / länsineen

Singular

Plural

Nom

-

läntemme

läntenne

läntensä

läntemme

läntenne

läntensä

Par

-ta

länttämme

länttänne

länttänsä / länttään

länsiämme

länsiänne

länsiänsä / länsiään

Gen

-n

läntemme

läntenne

läntensä

länttemme / länsiemme

länttenne / länsienne

länttensä / länsiensä

Ill

mihin

länteemme

länteenne

länteensä

länsiimme

länsiinne

länsiinsä

Ine

-ssa

lännessämme

lännessänne

lännessänsä / lännessään

länsissämme

länsissänne

länsissänsä / länsissään

Ela

-sta

lännestämme

lännestänne

lännestänsä / lännestään

länsistämme

länsistänne

länsistänsä / länsistään

All

-lle

lännellemme

lännellenne

lännellensä / lännelleen

länsillemme

länsillenne

länsillensä / länsilleän

Ade

-lla

lännellämme

lännellänne

lännellänsä / lännellään

länsillämme

länsillänne

länsillänsä / länsillään

Abl

-lta

länneltämme

länneltänne

länneltänsä / länneltään

länsiltämme

länsiltänne

länsiltänsä / länsiltään

Tra

-ksi

länneksemme

länneksenne

länneksensä / lännekseen

länsiksemme

länsiksenne

länsiksensä / länsikseen

Ess

-na

läntenämme

läntenänne

läntenänsä / läntenään

länsinämme

länsinänne

länsinänsä / länsinään

Abe

-tta

lännettämme

lännettänne

lännettänsä / lännettään

länsittämme

länsittänne

länsittänsä / länsittään

Com

-ne

-

-

-

länsinemme

länsinenne

länsinensä / länsineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

blokki

blokit

Par

-ta

blokkia

blokkeja

Gen

-n

blokin

blokkien

Ill

mihin

blokkiin

blokkeihin

Ine

-ssa

blokissa

blokeissa

Ela

-sta

blokista

blokeista

All

-lle

blokille

blokeille

Ade

-lla

blokilla

blokeilla

Abl

-lta

blokilta

blokeilta

Tra

-ksi

blokiksi

blokeiksi

Ess

-na

blokkina

blokkeina

Abe

-tta

blokitta

blokeitta

Com

-ne

-

blokkeine

Ins

-in

-

blokein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

blokki

blokit

Par

-ta

blokkia

blokkeja

Gen

-n

blokin

blokkien

Ill

mihin

blokkiin

blokkeihin

Ine

-ssa

blokissa

blokeissa

Ela

-sta

blokista

blokeista

All

-lle

blokille

blokeille

Ade

-lla

blokilla

blokeilla

Abl

-lta

blokilta

blokeilta

Tra

-ksi

blokiksi

blokeiksi

Ess

-na

blokkina

blokkeina

Abe

-tta

blokitta

blokeitta

Com

-ne

-

blokkeine

Ins

-in

-

blokein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bloc blokki, ryhmittymä
Show more arrow right
ParaCrawl News Commentary Crawl; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; KDE40.1; OPUS Kahden kilometrin blokki. Two-kilometer block. Blokki asetetaan pöydälle. The block is placed on the table. Kirjoittajan blokki! Oh, writer 's block, writer ' s block! Jonkun blokki taisi laueta. Oh, looks like somebody got unblocked. Minulle tuli kirjoittajan blokki. Just got a little writer's block is all. Ota blokki ja aseta se päällekkäin muiden kanssa. Take the block and stack it on top of the others. Hyppään blokkiin. Skipping to block. Siinä blokki ja hieno tilaisuus Lionseille. And there' s a block.And a fast break opportunity for the Lions. Voimakkain haju on blokilla. The strongest scent is on the block. Sinun onnkeksesi minulla on kirjailijan blokki. Lucky for youI got writer' s block. Show more arrow right

Wiktionary

bloc block Show more arrow right itäblokki länsiblokki Show more arrow right

Wikipedia

Väkipyörä
pylpyrä Sulkukorkeapaine
sanan meteorologinen slangi-ilmaisu[1] Blokki nestejäähdytys
Koripallossa
sääntöjenmukainen koriinheiton torjunta (en)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

blokkini

blokkini

blokkisi

blokkisi

blokkinsa

blokkinsa

Par

-ta

blokkiani

blokkejani

blokkiasi

blokkejasi

blokkiansa / blokkiaan

blokkejansa / blokkejaan

Gen

-n

blokkini

blokkieni

blokkisi

blokkiesi

blokkinsa

blokkiensa

Ill

mihin

blokkiini

blokkeihini

blokkiisi

blokkeihisi

blokkiinsa

blokkeihinsa

Ine

-ssa

blokissani

blokeissani

blokissasi

blokeissasi

blokissansa / blokissaan

blokeissansa / blokeissaan

Ela

-sta

blokistani

blokeistani

blokistasi

blokeistasi

blokistansa / blokistaan

blokeistansa / blokeistaan

All

-lle

blokilleni

blokeilleni

blokillesi

blokeillesi

blokillensa / blokilleen

blokeillensa / blokeillean

Ade

-lla

blokillani

blokeillani

blokillasi

blokeillasi

blokillansa / blokillaan

blokeillansa / blokeillaan

Abl

-lta

blokiltani

blokeiltani

blokiltasi

blokeiltasi

blokiltansa / blokiltaan

blokeiltansa / blokeiltaan

Tra

-ksi

blokikseni

blokeikseni

blokiksesi

blokeiksesi

blokiksensa / blokikseen

blokeiksensa / blokeikseen

Ess

-na

blokkinani

blokkeinani

blokkinasi

blokkeinasi

blokkinansa / blokkinaan

blokkeinansa / blokkeinaan

Abe

-tta

blokittani

blokeittani

blokittasi

blokeittasi

blokittansa / blokittaan

blokeittansa / blokeittaan

Com

-ne

-

blokkeineni

-

blokkeinesi

-

blokkeinensa / blokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

blokkini

blokkisi

blokkinsa

blokkini

blokkisi

blokkinsa

Par

-ta

blokkiani

blokkiasi

blokkiansa / blokkiaan

blokkejani

blokkejasi

blokkejansa / blokkejaan

Gen

-n

blokkini

blokkisi

blokkinsa

blokkieni

blokkiesi

blokkiensa

Ill

mihin

blokkiini

blokkiisi

blokkiinsa

blokkeihini

blokkeihisi

blokkeihinsa

Ine

-ssa

blokissani

blokissasi

blokissansa / blokissaan

blokeissani

blokeissasi

blokeissansa / blokeissaan

Ela

-sta

blokistani

blokistasi

blokistansa / blokistaan

blokeistani

blokeistasi

blokeistansa / blokeistaan

All

-lle

blokilleni

blokillesi

blokillensa / blokilleen

blokeilleni

blokeillesi

blokeillensa / blokeillean

Ade

-lla

blokillani

blokillasi

blokillansa / blokillaan

blokeillani

blokeillasi

blokeillansa / blokeillaan

Abl

-lta

blokiltani

blokiltasi

blokiltansa / blokiltaan

blokeiltani

blokeiltasi

blokeiltansa / blokeiltaan

Tra

-ksi

blokikseni

blokiksesi

blokiksensa / blokikseen

blokeikseni

blokeiksesi

blokeiksensa / blokeikseen

Ess

-na

blokkinani

blokkinasi

blokkinansa / blokkinaan

blokkeinani

blokkeinasi

blokkeinansa / blokkeinaan

Abe

-tta

blokittani

blokittasi

blokittansa / blokittaan

blokeittani

blokeittasi

blokeittansa / blokeittaan

Com

-ne

-

-

-

blokkeineni

blokkeinesi

blokkeinensa / blokkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

blokkimme

blokkimme

blokkinne

blokkinne

blokkinsa

blokkinsa

Par

-ta

blokkiamme

blokkejamme

blokkianne

blokkejanne

blokkiansa / blokkiaan

blokkejansa / blokkejaan

Gen

-n

blokkimme

blokkiemme

blokkinne

blokkienne

blokkinsa

blokkiensa

Ill

mihin

blokkiimme

blokkeihimme

blokkiinne

blokkeihinne

blokkiinsa

blokkeihinsa

Ine

-ssa

blokissamme

blokeissamme

blokissanne

blokeissanne

blokissansa / blokissaan

blokeissansa / blokeissaan

Ela

-sta

blokistamme

blokeistamme

blokistanne

blokeistanne

blokistansa / blokistaan

blokeistansa / blokeistaan

All

-lle

blokillemme

blokeillemme

blokillenne

blokeillenne

blokillensa / blokilleen

blokeillensa / blokeillean

Ade

-lla

blokillamme

blokeillamme

blokillanne

blokeillanne

blokillansa / blokillaan

blokeillansa / blokeillaan

Abl

-lta

blokiltamme

blokeiltamme

blokiltanne

blokeiltanne

blokiltansa / blokiltaan

blokeiltansa / blokeiltaan

Tra

-ksi

blokiksemme

blokeiksemme

blokiksenne

blokeiksenne

blokiksensa / blokikseen

blokeiksensa / blokeikseen

Ess

-na

blokkinamme

blokkeinamme

blokkinanne

blokkeinanne

blokkinansa / blokkinaan

blokkeinansa / blokkeinaan

Abe

-tta

blokittamme

blokeittamme

blokittanne

blokeittanne

blokittansa / blokittaan

blokeittansa / blokeittaan

Com

-ne

-

blokkeinemme

-

blokkeinenne

-

blokkeinensa / blokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

blokkimme

blokkinne

blokkinsa

blokkimme

blokkinne

blokkinsa

Par

-ta

blokkiamme

blokkianne

blokkiansa / blokkiaan

blokkejamme

blokkejanne

blokkejansa / blokkejaan

Gen

-n

blokkimme

blokkinne

blokkinsa

blokkiemme

blokkienne

blokkiensa

Ill

mihin

blokkiimme

blokkiinne

blokkiinsa

blokkeihimme

blokkeihinne

blokkeihinsa

Ine

-ssa

blokissamme

blokissanne

blokissansa / blokissaan

blokeissamme

blokeissanne

blokeissansa / blokeissaan

Ela

-sta

blokistamme

blokistanne

blokistansa / blokistaan

blokeistamme

blokeistanne

blokeistansa / blokeistaan

All

-lle

blokillemme

blokillenne

blokillensa / blokilleen

blokeillemme

blokeillenne

blokeillensa / blokeillean

Ade

-lla

blokillamme

blokillanne

blokillansa / blokillaan

blokeillamme

blokeillanne

blokeillansa / blokeillaan

Abl

-lta

blokiltamme

blokiltanne

blokiltansa / blokiltaan

blokeiltamme

blokeiltanne

blokeiltansa / blokeiltaan

Tra

-ksi

blokiksemme

blokiksenne

blokiksensa / blokikseen

blokeiksemme

blokeiksenne

blokeiksensa / blokeikseen

Ess

-na

blokkinamme

blokkinanne

blokkinansa / blokkinaan

blokkeinamme

blokkeinanne

blokkeinansa / blokkeinaan

Abe

-tta

blokittamme

blokittanne

blokittansa / blokittaan

blokeittamme

blokeittanne

blokeittansa / blokeittaan

Com

-ne

-

-

-

blokkeinemme

blokkeinenne

blokkeinensa / blokkeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept