luuhaat |
Verb, Active voice Indicative Present 2nd singular |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ haka |
Noun, Plural Nominative |
|
| to loiter | lorvia, luuhata, toljailla, vetelehtiä, toikkaroida |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhaan |
|
ii |
||
iii |
luuhaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhaamme / luuhataan |
|
ii |
luuhaatte |
|
iii |
luuhaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhasin |
|
ii |
luuhasit |
|
iii |
luuhasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhasimme / luuhattiin |
|
ii |
luuhasitte |
|
iii |
luuhasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen luuhannut |
en ole luuhannut |
ii |
olet luuhannut |
et ole luuhannut |
iii |
on luuhannut |
ei ole luuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme luuhanneet |
emme ole luuhanneet |
ii |
olette luuhanneet |
ette ole luuhanneet |
iii |
ovat luuhanneet |
eivät ole luuhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin luuhannut |
en ollut luuhannut |
ii |
olit luuhannut |
et ollut luuhannut |
iii |
oli luuhannut |
ei ollut luuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme luuhanneet |
emme olleet luuhanneet |
ii |
olitte luuhanneet |
ette olleet luuhanneet |
iii |
olivat luuhanneet |
eivät olleet luuhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhaisin |
|
ii |
luuhaisit |
|
iii |
luuhaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhaisimme |
|
ii |
luuhaisitte |
|
iii |
luuhaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin luuhannut |
en olisi luuhannut |
ii |
olisit luuhannut |
et olisi luuhannut |
iii |
olisi luuhannut |
ei olisi luuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme luuhanneet |
emme olisi luuhanneet |
ii |
olisitte luuhanneet |
ette olisi luuhanneet |
iii |
olisivat luuhanneet |
eivät olisi luuhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhannen |
en luuhanne |
ii |
luuhannet |
et luuhanne |
iii |
luuhannee |
ei luuhanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luuhannemme |
emme luuhanne |
ii |
luuhannette |
ette luuhanne |
iii |
luuhannevat |
eivät luuhanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen luuhannut |
en liene luuhannut |
ii |
lienet luuhannut |
et liene luuhannut |
iii |
lienee luuhannut |
ei liene luuhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme luuhanneet |
emme liene luuhanneet |
ii |
lienette luuhanneet |
ette liene luuhanneet |
iii |
lienevät luuhanneet |
eivät liene luuhanneet |
Singular
i |
- |
ii |
luuhaa |
iii |
luuhatkoon |
Plural
i |
luuhatkaamme |
ii |
luuhatkaa |
iii |
luuhatkoot |
Nom |
- |
luuhata |
Tra |
-ksi |
luuhataksensa / luuhatakseen |
Ine |
-ssa |
luuhatessa |
Ins |
-in |
luuhaten |
Ine |
-ssa |
luuhattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
luuhaamaan |
Ine |
-ssa |
luuhaamassa |
Ela |
-sta |
luuhaamasta |
Ade |
-lla |
luuhaamalla |
Abe |
-tta |
luuhaamatta |
Ins |
-in |
luuhaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
luuhaaminen |
Par |
-ta |
luuhaamista |
luuhaamaisillaan / luuhaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
luuhataan |
ei luuhata |
Imperfect |
luuhattiin |
ei luuhattu |
Potential |
luuhattaneen |
ei luuhattane |
Conditional |
luuhattaisiin |
ei luuhattaisi |
Imperative Present |
luuhattakoon |
älköön luuhattako |
Imperative Perfect |
olkoon luuhattu |
älköön luuhattu |
Positive
Negative
Present
luuhataan
ei luuhata
Imperfect
luuhattiin
ei luuhattu
Potential
luuhattaneen
ei luuhattane
Conditional
luuhattaisiin
ei luuhattaisi
Imperative Present
luuhattakoon
älköön luuhattako
Imperative Perfect
olkoon luuhattu
älköön luuhattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
luuhaava |
luuhattava |
2nd |
luuhannut |
luuhattu |
3rd |
luuhaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
luu |
luut |
Par |
-ta |
luuta |
luita |
Gen |
-n |
luun |
luitten / luiden |
Ill |
mihin |
luuhun |
luihin |
Ine |
-ssa |
luussa |
luissa |
Ela |
-sta |
luusta |
luista |
All |
-lle |
luulle |
luille |
Ade |
-lla |
luulla |
luilla |
Abl |
-lta |
luulta |
luilta |
Tra |
-ksi |
luuksi |
luiksi |
Ess |
-na |
luuna |
luina |
Abe |
-tta |
luutta |
luitta |
Com |
-ne |
- |
luine |
Ins |
-in |
- |
luin |
Singular
Plural
Nom
-
luu
luut
Par
-ta
luuta
luita
Gen
-n
luun
luitten / luiden
Ill
mihin
luuhun
luihin
Ine
-ssa
luussa
luissa
Ela
-sta
luusta
luista
All
-lle
luulle
luille
Ade
-lla
luulla
luilla
Abl
-lta
luulta
luilta
Tra
-ksi
luuksi
luiksi
Ess
-na
luuna
luina
Abe
-tta
luutta
luitta
Com
-ne
-
luine
Ins
-in
-
luin
| bone | luu, ruoto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
Par |
-ta |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
Gen |
-n |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
Ill |
mihin |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
Ine |
-ssa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
Ela |
-sta |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
All |
-lle |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
Ade |
-lla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
Abl |
-lta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
Tra |
-ksi |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
Ess |
-na |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
Abe |
-tta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
Com |
-ne |
- |
luine |
- |
luine |
- |
luine |
Singular
Plural
Nom
-
luu
luu
luu
luu
luu
luu
Par
-ta
luuta
luuta
luuta
luita
luita
luita
Gen
-n
luu
luu
luu
luitte
luitte
luitte
Ill
mihin
luuhu
luuhu
luuhu
luihi
luihi
luihi
Ine
-ssa
luussa
luussa
luussa
luissa
luissa
luissa
Ela
-sta
luusta
luusta
luusta
luista
luista
luista
All
-lle
luulle
luulle
luulle
luille
luille
luille
Ade
-lla
luulla
luulla
luulla
luilla
luilla
luilla
Abl
-lta
luulta
luulta
luulta
luilta
luilta
luilta
Tra
-ksi
luukse
luukse
luukse
luikse
luikse
luikse
Ess
-na
luuna
luuna
luuna
luina
luina
luina
Abe
-tta
luutta
luutta
luutta
luitta
luitta
luitta
Com
-ne
-
-
-
luine
luine
luine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
Par |
-ta |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
Gen |
-n |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
Ill |
mihin |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
Ine |
-ssa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
Ela |
-sta |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
All |
-lle |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
Ade |
-lla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
Abl |
-lta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
Tra |
-ksi |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
Ess |
-na |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
Abe |
-tta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
Com |
-ne |
- |
luine |
- |
luine |
- |
luine |
Singular
Plural
Nom
-
luu
luu
luu
luu
luu
luu
Par
-ta
luuta
luuta
luuta
luita
luita
luita
Gen
-n
luu
luu
luu
luitte
luitte
luitte
Ill
mihin
luuhu
luuhu
luuhu
luihi
luihi
luihi
Ine
-ssa
luussa
luussa
luussa
luissa
luissa
luissa
Ela
-sta
luusta
luusta
luusta
luista
luista
luista
All
-lle
luulle
luulle
luulle
luille
luille
luille
Ade
-lla
luulla
luulla
luulla
luilla
luilla
luilla
Abl
-lta
luulta
luulta
luulta
luilta
luilta
luilta
Tra
-ksi
luukse
luukse
luukse
luikse
luikse
luikse
Ess
-na
luuna
luuna
luuna
luina
luina
luina
Abe
-tta
luutta
luutta
luutta
luitta
luitta
luitta
Com
-ne
-
-
-
luine
luine
luine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
hakat / haat / ha’at |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haan / ha’an |
hakojen |
Ill |
mihin |
hakaan |
hakoihin |
Ine |
-ssa |
haassa / ha’assa |
haoissa / ha’oissa |
Ela |
-sta |
haasta / ha’asta |
haoista / ha’oista |
All |
-lle |
haalle / ha’alle |
haoille / ha’oille |
Ade |
-lla |
haalla / ha’alla |
haoilla / ha’oilla |
Abl |
-lta |
haalta / ha’alta |
haoilta / ha’oilta |
Tra |
-ksi |
haaksi / ha’aksi |
haoiksi / ha’oiksi |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta / ha’atta |
haoitta / ha’oitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
Ins |
-in |
- |
haoin / ha’oin |
Singular
Plural
Nom
-
haka
hakat / haat / ha’at
Par
-ta
hakaa
hakoja
Gen
-n
haan / ha’an
hakojen
Ill
mihin
hakaan
hakoihin
Ine
-ssa
haassa / ha’assa
haoissa / ha’oissa
Ela
-sta
haasta / ha’asta
haoista / ha’oista
All
-lle
haalle / ha’alle
haoille / ha’oille
Ade
-lla
haalla / ha’alla
haoilla / ha’oilla
Abl
-lta
haalta / ha’alta
haoilta / ha’oilta
Tra
-ksi
haaksi / ha’aksi
haoiksi / ha’oiksi
Ess
-na
hakana
hakoina
Abe
-tta
haatta / ha’atta
haoitta / ha’oitta
Com
-ne
-
hakoine
Ins
-in
-
haoin / ha’oin
| hook | koukku, haka, niemi, hukki |
| carbon monoxide | |
| clasp | lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily |
| paddock | haka, hevoshaka, aitaus |
| whiz | suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto |
| fastening | kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka |
| daemon | demoni, paha henki, haka, tekijä |
| demon | demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
Ill |
mihin |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
Ine |
-ssa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
Ela |
-sta |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
All |
-lle |
haalle |
haoille |
haalle |
haoille |
haall |
haoille |
Ade |
-lla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
Abl |
-lta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
Tra |
-ksi |
haakse |
haoikse |
haakse |
haoikse |
haaks |
haoiks |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
Singular
Plural
Nom
-
haka
haka
haka
haka
haka
haka
Par
-ta
hakaa
hakaa
hakaa
hakoja
hakoja
hakoja
Gen
-n
haka
haka
haka
hakoje
hakoje
hakoje
Ill
mihin
hakaa
hakaa
hakaa
hakoihi
hakoihi
hakoihi
Ine
-ssa
haassa
haassa
haassa
haoissa
haoissa
haoissa
Ela
-sta
haasta
haasta
haasta
haoista
haoista
haoista
All
-lle
haalle
haalle
haall
haoille
haoille
haoille
Ade
-lla
haalla
haalla
haalla
haoilla
haoilla
haoilla
Abl
-lta
haalta
haalta
haalta
haoilta
haoilta
haoilta
Tra
-ksi
haakse
haakse
haaks
haoikse
haoikse
haoiks
Ess
-na
hakana
hakana
hakana
hakoina
hakoina
hakoina
Abe
-tta
haatta
haatta
haatta
haoitta
haoitta
haoitta
Com
-ne
-
-
-
hakoine
hakoine
hakoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
haka |
Par |
-ta |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
hakaa |
hakoja |
Gen |
-n |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
haka |
hakoje |
Ill |
mihin |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
hakaa |
hakoihi |
Ine |
-ssa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
haassa |
haoissa |
Ela |
-sta |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
haasta |
haoista |
All |
-lle |
haalle |
haoille |
haalle |
haoille |
haall |
haoille |
Ade |
-lla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
haalla |
haoilla |
Abl |
-lta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
haalta |
haoilta |
Tra |
-ksi |
haakse |
haoikse |
haakse |
haoikse |
haaks |
haoiks |
Ess |
-na |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
hakana |
hakoina |
Abe |
-tta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
haatta |
haoitta |
Com |
-ne |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
- |
hakoine |
Singular
Plural
Nom
-
haka
haka
haka
haka
haka
haka
Par
-ta
hakaa
hakaa
hakaa
hakoja
hakoja
hakoja
Gen
-n
haka
haka
haka
hakoje
hakoje
hakoje
Ill
mihin
hakaa
hakaa
hakaa
hakoihi
hakoihi
hakoihi
Ine
-ssa
haassa
haassa
haassa
haoissa
haoissa
haoissa
Ela
-sta
haasta
haasta
haasta
haoista
haoista
haoista
All
-lle
haalle
haalle
haall
haoille
haoille
haoille
Ade
-lla
haalla
haalla
haalla
haoilla
haoilla
haoilla
Abl
-lta
haalta
haalta
haalta
haoilta
haoilta
haoilta
Tra
-ksi
haakse
haakse
haaks
haoikse
haoikse
haoiks
Ess
-na
hakana
hakana
hakana
hakoina
hakoina
hakoina
Abe
-tta
haatta
haatta
haatta
haoitta
haoitta
haoitta
Com
-ne
-
-
-
hakoine
hakoine
hakoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net