logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

luuhata, verb

Word analysis
luuhaat

luuhaat

luuhata

Verb, Active voice Indicative Present 2nd singular

luu

Noun, Singular Nominative

+ haka

Noun, Plural Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

To hang around, loiter. Show more arrow right luuhailla Show more arrow right
to loiter lorvia, luuhata, toljailla, vetelehtiä, toikkaroida
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Missä luuhaat? Where you been, man. Mitä sinä täällä luuhaat? How come you're hanging around here? Jacob, missä sinä luuhaat? I know where you can go. Missä koira luuhaa? Where's the dog? Missä hän nyt luuhaa? Where the hell is he? Missä se Sergei luuhaa? Where are you, Sergey? Missä se Denise luuhaa? Where has that Denise been? Missä se Vartija luuhaa? Where's the bloody Guardian? Joskus hän luuhaa täällä. Sometimes he's here. Ette voi luuhata täällä. Well, where do you expect us to go? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

luuhaan

en luuhaa

ii

luuhaat

et luuhaa

iii

luuhaa

ei luuhaa

Plural

Positive

Negative

i

luuhaamme / luuhataan

emme luuhaa / ei luuhata

ii

luuhaatte

ette luuhaa

iii

luuhaavat

eivät luuhaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

luuhasin

en luuhannut

ii

luuhasit

et luuhannut

iii

luuhasi

ei luuhannut

Plural

Positive

Negative

i

luuhasimme / luuhattiin

emme luuhanneet / ei luuhattu

ii

luuhasitte

ette luuhanneet

iii

luuhasivat

eivät luuhanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen luuhannut

en ole luuhannut

ii

olet luuhannut

et ole luuhannut

iii

on luuhannut

ei ole luuhannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme luuhanneet

emme ole luuhanneet

ii

olette luuhanneet

ette ole luuhanneet

iii

ovat luuhanneet

eivät ole luuhanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin luuhannut

en ollut luuhannut

ii

olit luuhannut

et ollut luuhannut

iii

oli luuhannut

ei ollut luuhannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme luuhanneet

emme olleet luuhanneet

ii

olitte luuhanneet

ette olleet luuhanneet

iii

olivat luuhanneet

eivät olleet luuhanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

luuhaisin

en luuhaisi

ii

luuhaisit

et luuhaisi

iii

luuhaisi

ei luuhaisi

Plural

Positive

Negative

i

luuhaisimme

emme luuhaisi

ii

luuhaisitte

ette luuhaisi

iii

luuhaisivat

eivät luuhaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin luuhannut

en olisi luuhannut

ii

olisit luuhannut

et olisi luuhannut

iii

olisi luuhannut

ei olisi luuhannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme luuhanneet

emme olisi luuhanneet

ii

olisitte luuhanneet

ette olisi luuhanneet

iii

olisivat luuhanneet

eivät olisi luuhanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

luuhannen

en luuhanne

ii

luuhannet

et luuhanne

iii

luuhannee

ei luuhanne

Plural

Positive

Negative

i

luuhannemme

emme luuhanne

ii

luuhannette

ette luuhanne

iii

luuhannevat

eivät luuhanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen luuhannut

en liene luuhannut

ii

lienet luuhannut

et liene luuhannut

iii

lienee luuhannut

ei liene luuhannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme luuhanneet

emme liene luuhanneet

ii

lienette luuhanneet

ette liene luuhanneet

iii

lienevät luuhanneet

eivät liene luuhanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

luuhaa

iii

luuhatkoon

Plural

i

luuhatkaamme

ii

luuhatkaa

iii

luuhatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

luuhata

Tra

-ksi

luuhataksensa / luuhatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

luuhatessa

Ins

-in

luuhaten

Ine

-ssa

luuhattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

luuhaamaan

Ine

-ssa

luuhaamassa

Ela

-sta

luuhaamasta

Ade

-lla

luuhaamalla

Abe

-tta

luuhaamatta

Ins

-in

luuhaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

luuhaaminen

Par

-ta

luuhaamista

Infinitive V

luuhaamaisillaan / luuhaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

luuhataan

ei luuhata

Imperfect

luuhattiin

ei luuhattu

Potential

luuhattaneen

ei luuhattane

Conditional

luuhattaisiin

ei luuhattaisi

Imperative Present

luuhattakoon

älköön luuhattako

Imperative Perfect

olkoon luuhattu

älköön luuhattu

Positive

Negative

Present

luuhataan

ei luuhata

Imperfect

luuhattiin

ei luuhattu

Potential

luuhattaneen

ei luuhattane

Conditional

luuhattaisiin

ei luuhattaisi

Imperative Present

luuhattakoon

älköön luuhattako

Imperative Perfect

olkoon luuhattu

älköön luuhattu

Participle

Active

Passive

1st

luuhaava

luuhattava

2nd

luuhannut

luuhattu

3rd

luuhaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bone luu, ruoto
Show more arrow right
Tatoeba Sentence Pairs; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Luu sattuu. The bone hurts. Luu oli rikki. The bone was broken. Hän mursi luunsa. He broke his bone. Luu on ihmiskehossa tärkeä. The bone is important in the human body. Hän kompastui luutaan. He tripped over a stick. Luuta oli nurkassa. There was a broom in the corner. Täällä on luusi. Come get the bone! Pelkkä vanha luu. It's just an old bone. Luu luuta vasten. Bone on bone. Näytä minulle luuta. Show me the bone. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) bone bone (material) bone (part of a corset) Show more arrow right alaleukaluuarpaluuhammasluuhankaluuhäntäluuhäpyluuistuinluujalkapöydänluujänneluukalanluukantaluukehräluukehräsluukieliluukilpikonnanluukirsikanluukuuloluukuutioluukylkiluukyynärluukämmenluulapaluuleukaluulonkkaluuluujauholuukalaluukalvoluukampaluukasvainluukatoluukeittoluukudosluukyhmyluumarjaluumätäluunappiluunaulaluunkovaluunmurtumaluunsiirtoluunsiirtoleikkausluunsiruluupiikkiluuposliiniluupääluurakenneluurankoluusoluluusolukkoluusyöpäluutualuutumaluutuneisuusluuvaloluuviitonenluuvitonenluuviululuuydinluuytimensiirtomursunluunenäluunilkkaluunorsunluuohimoluuolkaluuotsaluupankkaluupohjeluuporonluuposkiluupuruluupäälaenluupääluuranneluureisiluuristiluuseulaluusiitinluusolisluusormiluusuoliluusuulaenluusääriluutakaraivonluutelaluutoivomusluuumpiluuvaajaluuvaivaisenluuvarpaanluuvarvasluuvasaraluuveneluuvälileuanluuvärttinäluuydinluuyläleukaluu Show more arrow right From Proto-Finnic luu, from Proto-Uralic luwe. Show more arrow right

Wikipedia

Bone A bone is a rigid tissue that constitutes part of the vertebrate skeleton in animals. Bones protect the various organs of the body, produce red and white blood cells, store minerals, provide structure and support for the body, and enable mobility. Bones come in a variety of shapes and sizes and have a complex internal and external structure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luuni

luusi

luusi

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutani

luitani

luutasi

luitasi

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luitteni / luideni

luusi

luittesi / luidesi

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luihini

luuhusi

luihisi

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luissani

luussasi

luissasi

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luistani

luustasi

luistasi

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luilleni

luullesi

luillesi

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luillani

luullasi

luillasi

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luiltani

luultasi

luiltasi

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luikseni

luuksesi

luiksesi

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luinani

luunasi

luinasi

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luittani

luuttasi

luittasi

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luineni

-

luinesi

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luusi

luunsa

luuni

luusi

luunsa

Par

-ta

luutani

luutasi

luutansa / luutaan

luitani

luitasi

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luusi

luunsa

luitteni / luideni

luittesi / luidesi

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luuhusi

luuhunsa

luihini

luihisi

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luussasi

luussansa / luussaan

luissani

luissasi

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luustasi

luustansa / luustaan

luistani

luistasi

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luullesi

luullensa / luulleen

luilleni

luillesi

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luullasi

luullansa / luullaan

luillani

luillasi

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luultasi

luultansa / luultaan

luiltani

luiltasi

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luuksesi

luuksensa / luukseen

luikseni

luiksesi

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luunasi

luunansa / luunaan

luinani

luinasi

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luuttasi

luuttansa / luuttaan

luittani

luittasi

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luineni

luinesi

luinensa / luineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luumme

luunne

luunne

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutamme

luitamme

luutanne

luitanne

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luittemme / luidemme

luunne

luittenne / luidenne

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luihimme

luuhunne

luihinne

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luissamme

luussanne

luissanne

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luistamme

luustanne

luistanne

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luillemme

luullenne

luillenne

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luillamme

luullanne

luillanne

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luiltamme

luultanne

luiltanne

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luiksemme

luuksenne

luiksenne

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luinamme

luunanne

luinanne

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luittamme

luuttanne

luittanne

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luinemme

-

luinenne

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luunne

luunsa

luumme

luunne

luunsa

Par

-ta

luutamme

luutanne

luutansa / luutaan

luitamme

luitanne

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luunne

luunsa

luittemme / luidemme

luittenne / luidenne

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luuhunne

luuhunsa

luihimme

luihinne

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luussanne

luussansa / luussaan

luissamme

luissanne

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luustanne

luustansa / luustaan

luistamme

luistanne

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luullenne

luullensa / luulleen

luillemme

luillenne

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luullanne

luullansa / luullaan

luillamme

luillanne

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luultanne

luultansa / luultaan

luiltamme

luiltanne

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luuksenne

luuksensa / luukseen

luiksemme

luiksenne

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luunanne

luunansa / luunaan

luinamme

luinanne

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luuttanne

luuttansa / luuttaan

luittamme

luittanne

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luinemme

luinenne

luinensa / luineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hook koukku, haka, niemi, hukki
carbon monoxide
clasp lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily
paddock haka, hevoshaka, aitaus
whiz suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto
fastening kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka
daemon demoni, paha henki, haka, tekijä
demon demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Haka on pieni kylä lähellä merta. The haka is a small village close to the sea. Haasta hänet! Call him out! Haasta heidät. Challenge them. Hän on haka puhelimessa. Macallan, right? Haasta oikeuteen. So sue me. Suuri orkidea kasvoi vanhan haka ruohikolla. A large orchid grew in the old haka grass. Olenkin haka"nimiologiassa". Yeah, well, I'm an expert in nameology. Metsästäjät löysivät syvän haka lumen seasta. The hunters found a deep haka in the snow. Olen haka asukokonaisuuksissa. Yeah, have a knack for ensembles. Joten haasta minut. So do it. Show more arrow right

Wiktionary

hook, clasp (type of fastener) Show more arrow right Borrowed from dialectal Swedish haka (compare standard hake). Probably borrowed from Old Swedish hagha, ultimately from Proto-Germanic hagô (“enclosure, yard; pasture”). Compare Proto-Germanic hagaz (“skilled, abled”). Show more arrow right

Wikipedia

hakamaa
eli haka, karjanlaidunnukseen käytetty metsä- tai niittyalue lukkolaite
Haka
Suomen korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten käyttäjätunnistusjärjestelmä Haka
valtakunnallinen rakennusliike Valkeakosken Haka
valkeakoskelainen urheiluseura Kajaanin Haka
kajaanilainen jalkapalloseura Paimion Haka
paimiolainen urheiluseura FC Haka
valkeakoskelainen jalkapalloseura haka
maorien seremoniallinen huuto- tai sotatanssi Haankylä
kylä Viipurin maalaiskunnassa Neuvostoliitolle luovutetulla alueella Haka alue
kaupunginosa Savonlinnassa Haka
eteläpohjalainen kansanmusiikkiyhtye Haka kerho
nuorisokahvila Helsingin Hakaniemessä 1957–1969 aitaus
(erityisesti kotieläintaloudessa)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakani

hakasi

hakasi

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakojani

hakaasi

hakojasi

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakojeni

hakasi

hakojesi

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakoihini

hakaasi

hakoihisi

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haoissani / ha’oissani

haassasi / ha’assasi

haoissasi / ha’oissasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haoistani / ha’oistani

haastasi / ha’astasi

haoistasi / ha’oistasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haoilleni / ha’oilleni

haallesi / ha’allesi

haoillesi / ha’oillesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haoillani / ha’oillani

haallasi / ha’allasi

haoillasi / ha’oillasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haoiltani / ha’oiltani

haaltasi / ha’altasi

haoiltasi / ha’oiltasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haoikseni / ha’oikseni

haaksesi / ha’aksesi

haoiksesi / ha’oiksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakoinani

hakanasi

hakoinasi

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haoittani / ha’oittani

haattasi / ha’attasi

haoittasi / ha’oittasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoineni

-

hakoinesi

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakasi

hakansa

hakani

hakasi

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakojani

hakojasi

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakasi

hakansa

hakojeni

hakojesi

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakoihini

hakoihisi

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haassasi / ha’assasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissani / ha’oissani

haoissasi / ha’oissasi

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haastasi / ha’astasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistani / ha’oistani

haoistasi / ha’oistasi

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haallesi / ha’allesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoilleni / ha’oilleni

haoillesi / ha’oillesi

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haallasi / ha’allasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillani / ha’oillani

haoillasi / ha’oillasi

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haaltasi / ha’altasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltani / ha’oiltani

haoiltasi / ha’oiltasi

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haaksesi / ha’aksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseni / ha’oikseni

haoiksesi / ha’oiksesi

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakanasi

hakanansa / hakanaan

hakoinani

hakoinasi

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haattasi / ha’attasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittani / ha’oittani

haoittasi / ha’oittasi

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoineni

hakoinesi

hakoinensa / hakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakamme

hakanne

hakanne

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakojamme

hakaanne

hakojanne

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakojemme

hakanne

hakojenne

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakoihimme

hakaanne

hakoihinne

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haoissamme / ha’oissamme

haassanne / ha’assanne

haoissanne / ha’oissanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haoistamme / ha’oistamme

haastanne / ha’astanne

haoistanne / ha’oistanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haoillemme / ha’oillemme

haallenne / ha’allenne

haoillenne / ha’oillenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haoillamme / ha’oillamme

haallanne / ha’allanne

haoillanne / ha’oillanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haoiltamme / ha’oiltamme

haaltanne / ha’altanne

haoiltanne / ha’oiltanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haoiksemme / ha’oiksemme

haaksenne / ha’aksenne

haoiksenne / ha’oiksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakoinamme

hakananne

hakoinanne

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haoittamme / ha’oittamme

haattanne / ha’attanne

haoittanne / ha’oittanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoinemme

-

hakoinenne

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakanne

hakansa

hakamme

hakanne

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakojamme

hakojanne

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakanne

hakansa

hakojemme

hakojenne

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakoihimme

hakoihinne

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haassanne / ha’assanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissamme / ha’oissamme

haoissanne / ha’oissanne

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haastanne / ha’astanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistamme / ha’oistamme

haoistanne / ha’oistanne

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haallenne / ha’allenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillemme / ha’oillemme

haoillenne / ha’oillenne

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haallanne / ha’allanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillamme / ha’oillamme

haoillanne / ha’oillanne

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haaltanne / ha’altanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltamme / ha’oiltamme

haoiltanne / ha’oiltanne

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haaksenne / ha’aksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoiksemme / ha’oiksemme

haoiksenne / ha’oiksenne

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakananne

hakanansa / hakanaan

hakoinamme

hakoinanne

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haattanne / ha’attanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittamme / ha’oittamme

haoittanne / ha’oittanne

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoinemme

hakoinenne

hakoinensa / hakoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept