logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lisä, noun

Word analysis
lisätuoleja

lisätuoleja

lisä

Noun, Singular Nominative

+ tuoli

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

lisää

lisiä

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

lisiin

Ine

-ssa

lisässä

lisissä

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

lisille

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

lisää

lisiä

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

lisiin

Ine

-ssa

lisässä

lisissä

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

lisille

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

additional
addition lisäys, lisä, laajennus, lisärakennus, yhteenlasku
accessory lisä, osallinen, rikoskumppani, sivuseikka, liitynnäinen
allowance avustus, lisä, hyvitys, vähennys, määräraha, vara
complement komplementti, täydennys, lisä, täytemääräys, predikatiivi, täysi määrä
adjunct lisä, apuneuvo, liite, määre, attribuutti
accompaniment säestys, lisä, lisuke, lisäke
accession pääsy, lisä, tulo, astuminen, lisäys, lisääntyminen
admixture sekoitus, lisä
appendage lisäke, liite, lisä
accretion vesijättö, kasvu, yhteenkasvu, lisä, lisääntyminen, lisäys
acquisition hankinta, hankkiminen, lisä, hankittu omaisuus, edullinen ostos
makeweight painonlisä, lisä, pieni lisä, pieni apu
further
extra
supplementary
added
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; KDE4 parallel corpus; ParaCrawl Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus; oj4; opensubtitles2; tmClass Tällainen lisä on tervetullut. This addition is welcome. Tähän tarvitaan vielä yksi lisä. This needs one more extra. Tämä on hyödyllinen lisä keittiöön. This is a useful addition to the kitchen. Lisäkilpirauhashormoni (PTH). Parathyroid hormone (PTH). Lisä ruokaa tulee pian, älä ole huolissasi. Additional food will be here soon, don't worry. Lisämäärärahat (20). Additional appropriations (20). Lisä tietoja saat osoitteesta www. esimerkki. fi. Additional information can be found at www.example.com. Lisiä voidaan soveltaa. The bonuses can be applied. Siitä ei makseta lisiä. It' s not in your pay grade. Kattotiilien lisätarvikkeet. Accesories for roof tiles. Show more arrow right

Wiktionary

Addition, increase. As a former part of compound (lisä-) signifies additional. Show more arrow right Verbs lisätälisääntyä Show more arrow right From Proto-Finnic lisä, from Proto-Finno-Permic lisä. Cognates include Estonian lisa, Veps liža, Northern Sami lassi and Erzya лезэ (leze). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lisäni

lisäni

lisäsi

lisäsi

lisänsä

lisänsä

Par

-ta

lisääni

lisiäni

lisääsi

lisiäsi

lisäänsä

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisäni

lisieni

lisäsi

lisiesi

lisänsä

lisiensä

Ill

mihin

lisääni

lisiini

lisääsi

lisiisi

lisäänsä

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässäni

lisissäni

lisässäsi

lisissäsi

lisässänsä / lisässään

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästäni

lisistäni

lisästäsi

lisistäsi

lisästänsä / lisästään

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisälleni

lisilleni

lisällesi

lisillesi

lisällensä / lisälleen

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisälläni

lisilläni

lisälläsi

lisilläsi

lisällänsä / lisällään

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältäni

lisiltäni

lisältäsi

lisiltäsi

lisältänsä / lisältään

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäkseni

lisikseni

lisäksesi

lisiksesi

lisäksensä / lisäkseen

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänäni

lisinäni

lisänäsi

lisinäsi

lisänänsä / lisänään

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättäni

lisittäni

lisättäsi

lisittäsi

lisättänsä / lisättään

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

lisineni

-

lisinesi

-

lisinensä / lisineen

Singular

Plural

Nom

-

lisäni

lisäsi

lisänsä

lisäni

lisäsi

lisänsä

Par

-ta

lisääni

lisääsi

lisäänsä

lisiäni

lisiäsi

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisäni

lisäsi

lisänsä

lisieni

lisiesi

lisiensä

Ill

mihin

lisääni

lisääsi

lisäänsä

lisiini

lisiisi

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässäni

lisässäsi

lisässänsä / lisässään

lisissäni

lisissäsi

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästäni

lisästäsi

lisästänsä / lisästään

lisistäni

lisistäsi

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisälleni

lisällesi

lisällensä / lisälleen

lisilleni

lisillesi

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisälläni

lisälläsi

lisällänsä / lisällään

lisilläni

lisilläsi

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältäni

lisältäsi

lisältänsä / lisältään

lisiltäni

lisiltäsi

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäkseni

lisäksesi

lisäksensä / lisäkseen

lisikseni

lisiksesi

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänäni

lisänäsi

lisänänsä / lisänään

lisinäni

lisinäsi

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättäni

lisättäsi

lisättänsä / lisättään

lisittäni

lisittäsi

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

-

-

lisineni

lisinesi

lisinensä / lisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lisämme

lisämme

lisänne

lisänne

lisänsä

lisänsä

Par

-ta

lisäämme

lisiämme

lisäänne

lisiänne

lisäänsä

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisämme

lisiemme

lisänne

lisienne

lisänsä

lisiensä

Ill

mihin

lisäämme

lisiimme

lisäänne

lisiinne

lisäänsä

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässämme

lisissämme

lisässänne

lisissänne

lisässänsä / lisässään

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästämme

lisistämme

lisästänne

lisistänne

lisästänsä / lisästään

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisällemme

lisillemme

lisällenne

lisillenne

lisällensä / lisälleen

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisällämme

lisillämme

lisällänne

lisillänne

lisällänsä / lisällään

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältämme

lisiltämme

lisältänne

lisiltänne

lisältänsä / lisältään

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäksemme

lisiksemme

lisäksenne

lisiksenne

lisäksensä / lisäkseen

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänämme

lisinämme

lisänänne

lisinänne

lisänänsä / lisänään

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättämme

lisittämme

lisättänne

lisittänne

lisättänsä / lisättään

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

lisinemme

-

lisinenne

-

lisinensä / lisineen

Singular

Plural

Nom

-

lisämme

lisänne

lisänsä

lisämme

lisänne

lisänsä

Par

-ta

lisäämme

lisäänne

lisäänsä

lisiämme

lisiänne

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisämme

lisänne

lisänsä

lisiemme

lisienne

lisiensä

Ill

mihin

lisäämme

lisäänne

lisäänsä

lisiimme

lisiinne

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässämme

lisässänne

lisässänsä / lisässään

lisissämme

lisissänne

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästämme

lisästänne

lisästänsä / lisästään

lisistämme

lisistänne

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisällemme

lisällenne

lisällensä / lisälleen

lisillemme

lisillenne

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisällämme

lisällänne

lisällänsä / lisällään

lisillämme

lisillänne

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältämme

lisältänne

lisältänsä / lisältään

lisiltämme

lisiltänne

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäksemme

lisäksenne

lisäksensä / lisäkseen

lisiksemme

lisiksenne

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänämme

lisänänne

lisänänsä / lisänään

lisinämme

lisinänne

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättämme

lisättänne

lisättänsä / lisättään

lisittämme

lisittänne

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

-

-

lisinemme

lisinenne

lisinensä / lisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuoli

tuolit

Par

-ta

tuolia

tuoleja

Gen

-n

tuolin

tuolien

Ill

mihin

tuoliin

tuoleihin

Ine

-ssa

tuolissa

tuoleissa

Ela

-sta

tuolista

tuoleista

All

-lle

tuolille

tuoleille

Ade

-lla

tuolilla

tuoleilla

Abl

-lta

tuolilta

tuoleilta

Tra

-ksi

tuoliksi

tuoleiksi

Ess

-na

tuolina

tuoleina

Abe

-tta

tuolitta

tuoleitta

Com

-ne

-

tuoleine

Ins

-in

-

tuolein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuoli

tuolit

Par

-ta

tuolia

tuoleja

Gen

-n

tuolin

tuolien

Ill

mihin

tuoliin

tuoleihin

Ine

-ssa

tuolissa

tuoleissa

Ela

-sta

tuolista

tuoleista

All

-lle

tuolille

tuoleille

Ade

-lla

tuolilla

tuoleilla

Abl

-lta

tuolilta

tuoleilta

Tra

-ksi

tuoliksi

tuoleiksi

Ess

-na

tuolina

tuoleina

Abe

-tta

tuolitta

tuoleitta

Com

-ne

-

tuoleine

Ins

-in

-

tuolein

chair tuoli, puheenjohtaja, professuuri, puhemies, oppituoli, pikkutuoli
seat istuin, paikka, istuinosa, tuoli, istumapaikka, penkki
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Tuoli on musta. The chair is black. Tuoli on mukava istua. The chair is comfortable to sit in. Hakekaa tuoli! Get the chair! Tuoli on vihreä. The chair is green. Todella mukava tuoli. This thing is cozy. Max, tuo isillesi tuoli. Max, bring your dad a chair. Onko sinulla tyhjä tuoli? Do you have an empty chair? Carver, hae minulle tuoli. Carver, get me a chair. Kuuntele, tuoli on juuttunut. Listen, the chair is stuck. Hei, Robert, se on Rayn tuoli. Hey £ ¬ Robert £ ¬ this is Ray's chair. Show more arrow right

Wiktionary

chair Show more arrow right aurinkotuolibaarituolikansituolikantotuolikattotuolikeinutuolikeittiötuolikiikkutuoliklaffituoliklahvituolikorituolikultatuolikustavilaistuolilepakkotuolilepotuolinimikkotuolinojatuoliohjaajantuolioppituolipallotuoliparturintuolipianotuolipinnatuolipottatuolipuutarhatuolipuutuolipyörätuolirantatuoliriipputuolirippituolirokokootuolirottinkituolirullatuolisaarnastuolisaarnatuolisafarituolisiirtotuolisyöttötuolisähkötuolisäkkituolitelttatuolituolihissituolinistuintuolinjalkatuolinkarmituolinpäällinentuolinselkätuolinselkämystuolinselustuolinselustatuolirivityötuoliurheilupyörätuoliwieniläistuoli Show more arrow right Borrowed from Old Swedish stōl. The older form stuoli can still be found in some compounds (such as saarnastuoli). Show more arrow right

Wikipedia

Chair One of the basic pieces of furniture, a chair is a type of seat. Its primary features are two pieces of a durable material, attached as back and seat to one another at a 90° or slightly greater angle, with usually the four corners of the horizontal seat attached in turn to four legs—or other parts of the seat's underside attached to three legs or to a shaft about which a four-arm turnstile on rollers can turn—strong enough to support the weight of a person who sits on the seat (usually wide and broad enough to hold the lower body from the buttocks almost to the knees) and leans against the vertical back (usually high and wide enough to support the back to the shoulder blades). The legs are typically high enough for the seated person's thighs and knees to form a 90° or lesser angle. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuolini

tuolini

tuolisi

tuolisi

tuolinsa

tuolinsa

Par

-ta

tuoliani

tuolejani

tuoliasi

tuolejasi

tuoliansa / tuoliaan

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolini

tuolieni

tuolisi

tuoliesi

tuolinsa

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliini

tuoleihini

tuoliisi

tuoleihisi

tuoliinsa

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissani

tuoleissani

tuolissasi

tuoleissasi

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistani

tuoleistani

tuolistasi

tuoleistasi

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolilleni

tuoleilleni

tuolillesi

tuoleillesi

tuolillensa / tuolilleen

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillani

tuoleillani

tuolillasi

tuoleillasi

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltani

tuoleiltani

tuoliltasi

tuoleiltasi

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuolikseni

tuoleikseni

tuoliksesi

tuoleiksesi

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinani

tuoleinani

tuolinasi

tuoleinasi

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittani

tuoleittani

tuolittasi

tuoleittasi

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

tuoleineni

-

tuoleinesi

-

tuoleinensa / tuoleineen

Singular

Plural

Nom

-

tuolini

tuolisi

tuolinsa

tuolini

tuolisi

tuolinsa

Par

-ta

tuoliani

tuoliasi

tuoliansa / tuoliaan

tuolejani

tuolejasi

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolini

tuolisi

tuolinsa

tuolieni

tuoliesi

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliini

tuoliisi

tuoliinsa

tuoleihini

tuoleihisi

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissani

tuolissasi

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissani

tuoleissasi

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistani

tuolistasi

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistani

tuoleistasi

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolilleni

tuolillesi

tuolillensa / tuolilleen

tuoleilleni

tuoleillesi

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillani

tuolillasi

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillani

tuoleillasi

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltani

tuoliltasi

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltani

tuoleiltasi

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuolikseni

tuoliksesi

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleikseni

tuoleiksesi

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinani

tuolinasi

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinani

tuoleinasi

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittani

tuolittasi

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittani

tuoleittasi

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

-

-

tuoleineni

tuoleinesi

tuoleinensa / tuoleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuolimme

tuolimme

tuolinne

tuolinne

tuolinsa

tuolinsa

Par

-ta

tuoliamme

tuolejamme

tuolianne

tuolejanne

tuoliansa / tuoliaan

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolimme

tuoliemme

tuolinne

tuolienne

tuolinsa

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliimme

tuoleihimme

tuoliinne

tuoleihinne

tuoliinsa

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissamme

tuoleissamme

tuolissanne

tuoleissanne

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistamme

tuoleistamme

tuolistanne

tuoleistanne

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolillemme

tuoleillemme

tuolillenne

tuoleillenne

tuolillensa / tuolilleen

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillamme

tuoleillamme

tuolillanne

tuoleillanne

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltamme

tuoleiltamme

tuoliltanne

tuoleiltanne

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuoliksemme

tuoleiksemme

tuoliksenne

tuoleiksenne

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinamme

tuoleinamme

tuolinanne

tuoleinanne

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittamme

tuoleittamme

tuolittanne

tuoleittanne

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

tuoleinemme

-

tuoleinenne

-

tuoleinensa / tuoleineen

Singular

Plural

Nom

-

tuolimme

tuolinne

tuolinsa

tuolimme

tuolinne

tuolinsa

Par

-ta

tuoliamme

tuolianne

tuoliansa / tuoliaan

tuolejamme

tuolejanne

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolimme

tuolinne

tuolinsa

tuoliemme

tuolienne

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliimme

tuoliinne

tuoliinsa

tuoleihimme

tuoleihinne

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissamme

tuolissanne

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissamme

tuoleissanne

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistamme

tuolistanne

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistamme

tuoleistanne

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolillemme

tuolillenne

tuolillensa / tuolilleen

tuoleillemme

tuoleillenne

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillamme

tuolillanne

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillamme

tuoleillanne

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltamme

tuoliltanne

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltamme

tuoleiltanne

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuoliksemme

tuoliksenne

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleiksemme

tuoleiksenne

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinamme

tuolinanne

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinamme

tuoleinanne

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittamme

tuolittanne

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittamme

tuoleittanne

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

-

-

tuoleinemme

tuoleinenne

tuoleinensa / tuoleineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept