logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lihas, noun

Word analysis
lihasreaktion

lihasreaktion

lihas

Noun, Singular Nominative

+ reaktio

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lihas

lihakset

Par

-ta

lihasta

lihaksia

Gen

-n

lihaksen

lihaksien / lihasten

Ill

mihin

lihakseen

lihaksiin

Ine

-ssa

lihaksessa

lihaksissa

Ela

-sta

lihaksesta

lihaksista

All

-lle

lihakselle

lihaksille

Ade

-lla

lihaksella

lihaksilla

Abl

-lta

lihakselta

lihaksilta

Tra

-ksi

lihakseksi

lihaksiksi

Ess

-na

lihaksena

lihaksina

Abe

-tta

lihaksetta

lihaksitta

Com

-ne

-

lihaksine

Ins

-in

-

lihaksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lihas

lihakset

Par

-ta

lihasta

lihaksia

Gen

-n

lihaksen

lihaksien / lihasten

Ill

mihin

lihakseen

lihaksiin

Ine

-ssa

lihaksessa

lihaksissa

Ela

-sta

lihaksesta

lihaksista

All

-lle

lihakselle

lihaksille

Ade

-lla

lihaksella

lihaksilla

Abl

-lta

lihakselta

lihaksilta

Tra

-ksi

lihakseksi

lihaksiksi

Ess

-na

lihaksena

lihaksina

Abe

-tta

lihaksetta

lihaksitta

Com

-ne

-

lihaksine

Ins

-in

-

lihaksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

muscle lihas, voima
muscular
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 29669.; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; ParFin; EMEA0.3 Urheilijalla on vahva lihas. The athlete has strong muscles. Lihas kasvaa treenin jälkeen. Muscle grows after exercise. Haukotus tulee lihasta. Yawning comes from muscles. Hänellä oli kipeä lihas. He had a sore muscle. Lihas tarvitsee proteiinia kasvaakseen. Muscle needs protein to grow. Lihas koostuu lihassoluista. The muscle consists of muscle cells. Lihaksensa alkoivat väsyä. His muscles started to get tired. Lihas kasvaa harjoituksen jälkeen. The muscle grows after exercise. Auton polttoainoksennoitin on kuin lihas autossa. The car's fuel injector is like a muscle in the car. Anna liuos lihakseen. Administer the solution intramuscularly. Show more arrow right

Wiktionary

muscle Show more arrow right liha +‎ -s. Coined by Finnish teacher and linguist Gustaf Erik Eurén. Show more arrow right

Wikipedia

Muscle Muscle is a soft tissue found in most animals. Muscle cells contain protein filaments of actin and myosin that slide past one another, producing a contraction that changes both the length and the shape of the cell. Muscles function to produce force and motion. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihakseni

lihakseni

lihaksesi

lihaksesi

lihaksensa

lihaksensa

Par

-ta

lihastani

lihaksiani

lihastasi

lihaksiasi

lihastansa / lihastaan

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihakseni

lihaksieni / lihasteni

lihaksesi

lihaksiesi / lihastesi

lihaksensa

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseeni

lihaksiini

lihakseesi

lihaksiisi

lihakseensa

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessani

lihaksissani

lihaksessasi

lihaksissasi

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestani

lihaksistani

lihaksestasi

lihaksistasi

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihakselleni

lihaksilleni

lihaksellesi

lihaksillesi

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellani

lihaksillani

lihaksellasi

lihaksillasi

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltani

lihaksiltani

lihakseltasi

lihaksiltasi

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihaksekseni

lihaksikseni

lihakseksesi

lihaksiksesi

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenani

lihaksinani

lihaksenasi

lihaksinasi

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettani

lihaksittani

lihaksettasi

lihaksittasi

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

lihaksineni

-

lihaksinesi

-

lihaksinensa / lihaksineen

Singular

Plural

Nom

-

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa

Par

-ta

lihastani

lihastasi

lihastansa / lihastaan

lihaksiani

lihaksiasi

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa

lihaksieni / lihasteni

lihaksiesi / lihastesi

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseeni

lihakseesi

lihakseensa

lihaksiini

lihaksiisi

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessani

lihaksessasi

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissani

lihaksissasi

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestani

lihaksestasi

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistani

lihaksistasi

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihakselleni

lihaksellesi

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksilleni

lihaksillesi

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellani

lihaksellasi

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillani

lihaksillasi

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltani

lihakseltasi

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltani

lihaksiltasi

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihaksekseni

lihakseksesi

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksikseni

lihaksiksesi

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenani

lihaksenasi

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinani

lihaksinasi

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettani

lihaksettasi

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittani

lihaksittasi

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

-

-

lihaksineni

lihaksinesi

lihaksinensa / lihaksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihaksemme

lihaksemme

lihaksenne

lihaksenne

lihaksensa

lihaksensa

Par

-ta

lihastamme

lihaksiamme

lihastanne

lihaksianne

lihastansa / lihastaan

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihaksemme

lihaksiemme / lihastemme

lihaksenne

lihaksienne / lihastenne

lihaksensa

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseemme

lihaksiimme

lihakseenne

lihaksiinne

lihakseensa

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessamme

lihaksissamme

lihaksessanne

lihaksissanne

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestamme

lihaksistamme

lihaksestanne

lihaksistanne

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihaksellemme

lihaksillemme

lihaksellenne

lihaksillenne

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellamme

lihaksillamme

lihaksellanne

lihaksillanne

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltamme

lihaksiltamme

lihakseltanne

lihaksiltanne

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihakseksemme

lihaksiksemme

lihakseksenne

lihaksiksenne

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenamme

lihaksinamme

lihaksenanne

lihaksinanne

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettamme

lihaksittamme

lihaksettanne

lihaksittanne

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

lihaksinemme

-

lihaksinenne

-

lihaksinensa / lihaksineen

Singular

Plural

Nom

-

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa

Par

-ta

lihastamme

lihastanne

lihastansa / lihastaan

lihaksiamme

lihaksianne

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa

lihaksiemme / lihastemme

lihaksienne / lihastenne

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseemme

lihakseenne

lihakseensa

lihaksiimme

lihaksiinne

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessamme

lihaksessanne

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissamme

lihaksissanne

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestamme

lihaksestanne

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistamme

lihaksistanne

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihaksellemme

lihaksellenne

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksillemme

lihaksillenne

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellamme

lihaksellanne

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillamme

lihaksillanne

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltamme

lihakseltanne

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltamme

lihaksiltanne

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihakseksemme

lihakseksenne

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksiksemme

lihaksiksenne

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenamme

lihaksenanne

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinamme

lihaksinanne

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettamme

lihaksettanne

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittamme

lihaksittanne

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

-

-

lihaksinemme

lihaksinenne

lihaksinensa / lihaksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

reaktio

reaktiot

Par

-ta

reaktiota

reaktioita

Gen

-n

reaktion

reaktioitten / reaktioiden

Ill

mihin

reaktioon

reaktioihin

Ine

-ssa

reaktiossa

reaktioissa

Ela

-sta

reaktiosta

reaktioista

All

-lle

reaktiolle

reaktioille

Ade

-lla

reaktiolla

reaktioilla

Abl

-lta

reaktiolta

reaktioilta

Tra

-ksi

reaktioksi

reaktioiksi

Ess

-na

reaktiona

reaktioina

Abe

-tta

reaktiotta

reaktioitta

Com

-ne

-

reaktioine

Ins

-in

-

reaktioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

reaktio

reaktiot

Par

-ta

reaktiota

reaktioita

Gen

-n

reaktion

reaktioitten / reaktioiden

Ill

mihin

reaktioon

reaktioihin

Ine

-ssa

reaktiossa

reaktioissa

Ela

-sta

reaktiosta

reaktioista

All

-lle

reaktiolle

reaktioille

Ade

-lla

reaktiolla

reaktioilla

Abl

-lta

reaktiolta

reaktioilta

Tra

-ksi

reaktioksi

reaktioiksi

Ess

-na

reaktiona

reaktioina

Abe

-tta

reaktiotta

reaktioitta

Com

-ne

-

reaktioine

Ins

-in

-

reaktioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

reaction reaktio, vastavaikutus, taantumus
response vastaus, reaktio, vastakaiku
reflex refleksi, reaktio
Show more arrow right
Europarl; Tilde MODEL; opensubtitles2; EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3; OpenSubtitles; Europarl8 Reaktio on nopea ja voimakas. The reaction is fast and powerful. Tämä reaktio on erittäin voimakas. This reaction is very powerful. Tyypillinen reaktio. Typical reaction. Reaktio veden kanssa. Reaction with water. Tuoko on reaktiosi? That's your reaction? Reaktio voi tapahtua eri nopeuksilla. The reaction can occur at different rates. Reaktio oli ohimenevä. The reaction was transient. Kemiallinen reaktio tuottaa uusia aineita. A chemical reaction produces new substances. Ei reaktiota. Nothing? Kiinan reaktio oli raivoisa. China reacted furiously. Show more arrow right

Wiktionary

A reaction. Show more arrow right vaste Show more arrow right From Latin reāctiō. Show more arrow right

Wikipedia

reaktio
psykologiassa ärsykkeen aiheuttama toiminta reaktio
fysiologiassa jonkin tapahtuman aiheuttama muutos elimistössä kemiallinen reaktio
prosessi, jossa aineet yhdistyvät tai hajoavat toisiksi aineiksi ja joka aiheutuu jostakin ulkoisesta tekijästä, esimerkiksi aineiden sekoittamisesta tai lämmittämisestä ydinreaktio
atomiytimen muuttuminen toiseksi ytimeksi, esimerkiksi: fissio eli atomiydinten hajoaminen fuusio eli atomiydinten yhdistyminen reaktio
fysiikassa yleensä vastavoima, joka on mekaniikan kolmannen peruslain mukaan aina voiman suuruinen, mutta vastakkaissuuntainen taantumus
Reaktio
Kemianliiton jäsenlehden nimi vuosina 1993–2004
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

reaktioni

reaktioni

reaktiosi

reaktiosi

reaktionsa

reaktionsa

Par

-ta

reaktiotani

reaktioitani

reaktiotasi

reaktioitasi

reaktiotansa / reaktiotaan

reaktioitansa / reaktioitaan

Gen

-n

reaktioni

reaktioitteni / reaktioideni

reaktiosi

reaktioittesi / reaktioidesi

reaktionsa

reaktioittensa / reaktioidensa

Ill

mihin

reaktiooni

reaktioihini

reaktioosi

reaktioihisi

reaktioonsa

reaktioihinsa

Ine

-ssa

reaktiossani

reaktioissani

reaktiossasi

reaktioissasi

reaktiossansa / reaktiossaan

reaktioissansa / reaktioissaan

Ela

-sta

reaktiostani

reaktioistani

reaktiostasi

reaktioistasi

reaktiostansa / reaktiostaan

reaktioistansa / reaktioistaan

All

-lle

reaktiolleni

reaktioilleni

reaktiollesi

reaktioillesi

reaktiollensa / reaktiolleen

reaktioillensa / reaktioillean

Ade

-lla

reaktiollani

reaktioillani

reaktiollasi

reaktioillasi

reaktiollansa / reaktiollaan

reaktioillansa / reaktioillaan

Abl

-lta

reaktioltani

reaktioiltani

reaktioltasi

reaktioiltasi

reaktioltansa / reaktioltaan

reaktioiltansa / reaktioiltaan

Tra

-ksi

reaktiokseni

reaktioikseni

reaktioksesi

reaktioiksesi

reaktioksensa / reaktiokseen

reaktioiksensa / reaktioikseen

Ess

-na

reaktionani

reaktioinani

reaktionasi

reaktioinasi

reaktionansa / reaktionaan

reaktioinansa / reaktioinaan

Abe

-tta

reaktiottani

reaktioittani

reaktiottasi

reaktioittasi

reaktiottansa / reaktiottaan

reaktioittansa / reaktioittaan

Com

-ne

-

reaktioineni

-

reaktioinesi

-

reaktioinensa / reaktioineen

Singular

Plural

Nom

-

reaktioni

reaktiosi

reaktionsa

reaktioni

reaktiosi

reaktionsa

Par

-ta

reaktiotani

reaktiotasi

reaktiotansa / reaktiotaan

reaktioitani

reaktioitasi

reaktioitansa / reaktioitaan

Gen

-n

reaktioni

reaktiosi

reaktionsa

reaktioitteni / reaktioideni

reaktioittesi / reaktioidesi

reaktioittensa / reaktioidensa

Ill

mihin

reaktiooni

reaktioosi

reaktioonsa

reaktioihini

reaktioihisi

reaktioihinsa

Ine

-ssa

reaktiossani

reaktiossasi

reaktiossansa / reaktiossaan

reaktioissani

reaktioissasi

reaktioissansa / reaktioissaan

Ela

-sta

reaktiostani

reaktiostasi

reaktiostansa / reaktiostaan

reaktioistani

reaktioistasi

reaktioistansa / reaktioistaan

All

-lle

reaktiolleni

reaktiollesi

reaktiollensa / reaktiolleen

reaktioilleni

reaktioillesi

reaktioillensa / reaktioillean

Ade

-lla

reaktiollani

reaktiollasi

reaktiollansa / reaktiollaan

reaktioillani

reaktioillasi

reaktioillansa / reaktioillaan

Abl

-lta

reaktioltani

reaktioltasi

reaktioltansa / reaktioltaan

reaktioiltani

reaktioiltasi

reaktioiltansa / reaktioiltaan

Tra

-ksi

reaktiokseni

reaktioksesi

reaktioksensa / reaktiokseen

reaktioikseni

reaktioiksesi

reaktioiksensa / reaktioikseen

Ess

-na

reaktionani

reaktionasi

reaktionansa / reaktionaan

reaktioinani

reaktioinasi

reaktioinansa / reaktioinaan

Abe

-tta

reaktiottani

reaktiottasi

reaktiottansa / reaktiottaan

reaktioittani

reaktioittasi

reaktioittansa / reaktioittaan

Com

-ne

-

-

-

reaktioineni

reaktioinesi

reaktioinensa / reaktioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

reaktiomme

reaktiomme

reaktionne

reaktionne

reaktionsa

reaktionsa

Par

-ta

reaktiotamme

reaktioitamme

reaktiotanne

reaktioitanne

reaktiotansa / reaktiotaan

reaktioitansa / reaktioitaan

Gen

-n

reaktiomme

reaktioittemme / reaktioidemme

reaktionne

reaktioittenne / reaktioidenne

reaktionsa

reaktioittensa / reaktioidensa

Ill

mihin

reaktioomme

reaktioihimme

reaktioonne

reaktioihinne

reaktioonsa

reaktioihinsa

Ine

-ssa

reaktiossamme

reaktioissamme

reaktiossanne

reaktioissanne

reaktiossansa / reaktiossaan

reaktioissansa / reaktioissaan

Ela

-sta

reaktiostamme

reaktioistamme

reaktiostanne

reaktioistanne

reaktiostansa / reaktiostaan

reaktioistansa / reaktioistaan

All

-lle

reaktiollemme

reaktioillemme

reaktiollenne

reaktioillenne

reaktiollensa / reaktiolleen

reaktioillensa / reaktioillean

Ade

-lla

reaktiollamme

reaktioillamme

reaktiollanne

reaktioillanne

reaktiollansa / reaktiollaan

reaktioillansa / reaktioillaan

Abl

-lta

reaktioltamme

reaktioiltamme

reaktioltanne

reaktioiltanne

reaktioltansa / reaktioltaan

reaktioiltansa / reaktioiltaan

Tra

-ksi

reaktioksemme

reaktioiksemme

reaktioksenne

reaktioiksenne

reaktioksensa / reaktiokseen

reaktioiksensa / reaktioikseen

Ess

-na

reaktionamme

reaktioinamme

reaktionanne

reaktioinanne

reaktionansa / reaktionaan

reaktioinansa / reaktioinaan

Abe

-tta

reaktiottamme

reaktioittamme

reaktiottanne

reaktioittanne

reaktiottansa / reaktiottaan

reaktioittansa / reaktioittaan

Com

-ne

-

reaktioinemme

-

reaktioinenne

-

reaktioinensa / reaktioineen

Singular

Plural

Nom

-

reaktiomme

reaktionne

reaktionsa

reaktiomme

reaktionne

reaktionsa

Par

-ta

reaktiotamme

reaktiotanne

reaktiotansa / reaktiotaan

reaktioitamme

reaktioitanne

reaktioitansa / reaktioitaan

Gen

-n

reaktiomme

reaktionne

reaktionsa

reaktioittemme / reaktioidemme

reaktioittenne / reaktioidenne

reaktioittensa / reaktioidensa

Ill

mihin

reaktioomme

reaktioonne

reaktioonsa

reaktioihimme

reaktioihinne

reaktioihinsa

Ine

-ssa

reaktiossamme

reaktiossanne

reaktiossansa / reaktiossaan

reaktioissamme

reaktioissanne

reaktioissansa / reaktioissaan

Ela

-sta

reaktiostamme

reaktiostanne

reaktiostansa / reaktiostaan

reaktioistamme

reaktioistanne

reaktioistansa / reaktioistaan

All

-lle

reaktiollemme

reaktiollenne

reaktiollensa / reaktiolleen

reaktioillemme

reaktioillenne

reaktioillensa / reaktioillean

Ade

-lla

reaktiollamme

reaktiollanne

reaktiollansa / reaktiollaan

reaktioillamme

reaktioillanne

reaktioillansa / reaktioillaan

Abl

-lta

reaktioltamme

reaktioltanne

reaktioltansa / reaktioltaan

reaktioiltamme

reaktioiltanne

reaktioiltansa / reaktioiltaan

Tra

-ksi

reaktioksemme

reaktioksenne

reaktioksensa / reaktiokseen

reaktioiksemme

reaktioiksenne

reaktioiksensa / reaktioikseen

Ess

-na

reaktionamme

reaktionanne

reaktionansa / reaktionaan

reaktioinamme

reaktioinanne

reaktioinansa / reaktioinaan

Abe

-tta

reaktiottamme

reaktiottanne

reaktiottansa / reaktiottaan

reaktioittamme

reaktioittanne

reaktioittansa / reaktioittaan

Com

-ne

-

-

-

reaktioinemme

reaktioinenne

reaktioinensa / reaktioineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept