logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lasikuitu, noun

Word analysis
lasikuitupaanut

lasikuitupaanut

lasikuitu

Noun, Singular Nominative

+ paanu

Noun, Plural Nominative

lasi

Noun, Singular Nominative

+ kuitu

Noun, Singular Nominative

+ paanu

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasikuitu

lasikuidut

Par

-ta

lasikuitua

lasikuituja

Gen

-n

lasikuidun

lasikuitujen

Ill

mihin

lasikuituun

lasikuituihin

Ine

-ssa

lasikuidussa

lasikuiduissa

Ela

-sta

lasikuidusta

lasikuiduista

All

-lle

lasikuidulle

lasikuiduille

Ade

-lla

lasikuidulla

lasikuiduilla

Abl

-lta

lasikuidulta

lasikuiduilta

Tra

-ksi

lasikuiduksi

lasikuiduiksi

Ess

-na

lasikuituna

lasikuituina

Abe

-tta

lasikuidutta

lasikuiduitta

Com

-ne

-

lasikuituine

Ins

-in

-

lasikuiduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasikuitu

lasikuidut

Par

-ta

lasikuitua

lasikuituja

Gen

-n

lasikuidun

lasikuitujen

Ill

mihin

lasikuituun

lasikuituihin

Ine

-ssa

lasikuidussa

lasikuiduissa

Ela

-sta

lasikuidusta

lasikuiduista

All

-lle

lasikuidulle

lasikuiduille

Ade

-lla

lasikuidulla

lasikuiduilla

Abl

-lta

lasikuidulta

lasikuiduilta

Tra

-ksi

lasikuiduksi

lasikuiduiksi

Ess

-na

lasikuituna

lasikuituina

Abe

-tta

lasikuidutta

lasikuiduitta

Com

-ne

-

lasikuituine

Ins

-in

-

lasikuiduin

glass fibre lasikuitu
fiberglass
glass fiber
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 1001; Tatoeba, sentence ID: 3859222; Tatoeba, sentence ID: 458259; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000-10258-0001; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 2000003; jw2019; tmClass; Eurlex2019; EurLex-2; eurlex Lasikuitu vahvistaa betonia. Fiberglass strengthens concrete. Lasikuitu soveltuu hyvin veneiden valmistukseen. Fiberglass is well suited for boat manufacturing. Lasikuitu vahvistaa komposiittimateriaalin rakennetta. Fiberglass reinforces the structure of the composite material. Lasikuitu on kevyt ja kestävä materiaali. Fiberglass is a lightweight and durable material. Lasikuitu on ympäristöystävällinen vaihtoehto muoville. Fiberglass is an environmentally friendly alternative to plastic. Tarkasti sanoen lasikuitu tarkoittaa tämän komposiitin kuituja. Strictly speaking, fiberglass refers to the glass fibers in the composite. Lasikuidulla vahvistetut paneelit. Glass-fibre reinforced panels. Lasikuitujen valmistus. Manufacture of glass fibres. Rungon materiaali: Teräs Puu Lasikuitu Muu. Hull construction material: Steel ̈ Wood ̈ Polyester ̈ Other ̈. Lasikuidut (myös lasivilla. Glass fibres (including glass wool. Show more arrow right

Wiktionary

fibreglass/fiberglass Show more arrow right lasi +‎ kuitu Show more arrow right

Wikipedia

Fiberglass Fiberglass (American English), or fibreglass (Commonwealth English) is a common type of fiber-reinforced plastic using glass fiber. The fibers may be randomly arranged, flattened into a sheet (called a chopped strand mat), or woven into a fabric. The plastic matrix may be a thermoset polymer matrix—most often based on thermosetting polymers such as epoxy, polyester resin, or vinylester—or a thermoplastic. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lasikuituni

lasikuituni

lasikuitusi

lasikuitusi

lasikuitunsa

lasikuitunsa

Par

-ta

lasikuituani

lasikuitujani

lasikuituasi

lasikuitujasi

lasikuituansa / lasikuituaan

lasikuitujansa / lasikuitujaan

Gen

-n

lasikuituni

lasikuitujeni

lasikuitusi

lasikuitujesi

lasikuitunsa

lasikuitujensä

Ill

mihin

lasikuituuni

lasikuituihini

lasikuituusi

lasikuituihisi

lasikuituunsa

lasikuituihinsä

Ine

-ssa

lasikuidussani

lasikuiduissani

lasikuidussasi

lasikuiduissasi

lasikuidussansa / lasikuidussaan

lasikuiduissansa / lasikuiduissaan

Ela

-sta

lasikuidustani

lasikuiduistani

lasikuidustasi

lasikuiduistasi

lasikuidustansa / lasikuidustaan

lasikuiduistansa / lasikuiduistaan

All

-lle

lasikuidulleni

lasikuiduilleni

lasikuidullesi

lasikuiduillesi

lasikuidullensa / lasikuidulleen

lasikuiduillensa / lasikuiduillean

Ade

-lla

lasikuidullani

lasikuiduillani

lasikuidullasi

lasikuiduillasi

lasikuidullansa / lasikuidullaan

lasikuiduillansa / lasikuiduillaan

Abl

-lta

lasikuidultani

lasikuiduiltani

lasikuidultasi

lasikuiduiltasi

lasikuidultansa / lasikuidultaan

lasikuiduiltansa / lasikuiduiltaan

Tra

-ksi

lasikuidukseni

lasikuiduikseni

lasikuiduksesi

lasikuiduiksesi

lasikuiduksensa / lasikuidukseen

lasikuiduiksensa / lasikuiduikseen

Ess

-na

lasikuitunani

lasikuituinani

lasikuitunasi

lasikuituinasi

lasikuitunansa / lasikuitunaan

lasikuituinansa / lasikuituinaan

Abe

-tta

lasikuiduttani

lasikuiduittani

lasikuiduttasi

lasikuiduittasi

lasikuiduttansa / lasikuiduttaan

lasikuiduittansa / lasikuiduittaan

Com

-ne

-

lasikuituineni

-

lasikuituinesi

-

lasikuituinensa / lasikuituineen

Singular

Plural

Nom

-

lasikuituni

lasikuitusi

lasikuitunsa

lasikuituni

lasikuitusi

lasikuitunsa

Par

-ta

lasikuituani

lasikuituasi

lasikuituansa / lasikuituaan

lasikuitujani

lasikuitujasi

lasikuitujansa / lasikuitujaan

Gen

-n

lasikuituni

lasikuitusi

lasikuitunsa

lasikuitujeni

lasikuitujesi

lasikuitujensä

Ill

mihin

lasikuituuni

lasikuituusi

lasikuituunsa

lasikuituihini

lasikuituihisi

lasikuituihinsä

Ine

-ssa

lasikuidussani

lasikuidussasi

lasikuidussansa / lasikuidussaan

lasikuiduissani

lasikuiduissasi

lasikuiduissansa / lasikuiduissaan

Ela

-sta

lasikuidustani

lasikuidustasi

lasikuidustansa / lasikuidustaan

lasikuiduistani

lasikuiduistasi

lasikuiduistansa / lasikuiduistaan

All

-lle

lasikuidulleni

lasikuidullesi

lasikuidullensa / lasikuidulleen

lasikuiduilleni

lasikuiduillesi

lasikuiduillensa / lasikuiduillean

Ade

-lla

lasikuidullani

lasikuidullasi

lasikuidullansa / lasikuidullaan

lasikuiduillani

lasikuiduillasi

lasikuiduillansa / lasikuiduillaan

Abl

-lta

lasikuidultani

lasikuidultasi

lasikuidultansa / lasikuidultaan

lasikuiduiltani

lasikuiduiltasi

lasikuiduiltansa / lasikuiduiltaan

Tra

-ksi

lasikuidukseni

lasikuiduksesi

lasikuiduksensa / lasikuidukseen

lasikuiduikseni

lasikuiduiksesi

lasikuiduiksensa / lasikuiduikseen

Ess

-na

lasikuitunani

lasikuitunasi

lasikuitunansa / lasikuitunaan

lasikuituinani

lasikuituinasi

lasikuituinansa / lasikuituinaan

Abe

-tta

lasikuiduttani

lasikuiduttasi

lasikuiduttansa / lasikuiduttaan

lasikuiduittani

lasikuiduittasi

lasikuiduittansa / lasikuiduittaan

Com

-ne

-

-

-

lasikuituineni

lasikuituinesi

lasikuituinensa / lasikuituineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lasikuitumme

lasikuitumme

lasikuitunne

lasikuitunne

lasikuitunsa

lasikuitunsa

Par

-ta

lasikuituamme

lasikuitujamme

lasikuituanne

lasikuitujanne

lasikuituansa / lasikuituaan

lasikuitujansa / lasikuitujaan

Gen

-n

lasikuitumme

lasikuitujemme

lasikuitunne

lasikuitujenne

lasikuitunsa

lasikuitujensä

Ill

mihin

lasikuituumme

lasikuituihimme

lasikuituunne

lasikuituihinne

lasikuituunsa

lasikuituihinsä

Ine

-ssa

lasikuidussamme

lasikuiduissamme

lasikuidussanne

lasikuiduissanne

lasikuidussansa / lasikuidussaan

lasikuiduissansa / lasikuiduissaan

Ela

-sta

lasikuidustamme

lasikuiduistamme

lasikuidustanne

lasikuiduistanne

lasikuidustansa / lasikuidustaan

lasikuiduistansa / lasikuiduistaan

All

-lle

lasikuidullemme

lasikuiduillemme

lasikuidullenne

lasikuiduillenne

lasikuidullensa / lasikuidulleen

lasikuiduillensa / lasikuiduillean

Ade

-lla

lasikuidullamme

lasikuiduillamme

lasikuidullanne

lasikuiduillanne

lasikuidullansa / lasikuidullaan

lasikuiduillansa / lasikuiduillaan

Abl

-lta

lasikuidultamme

lasikuiduiltamme

lasikuidultanne

lasikuiduiltanne

lasikuidultansa / lasikuidultaan

lasikuiduiltansa / lasikuiduiltaan

Tra

-ksi

lasikuiduksemme

lasikuiduiksemme

lasikuiduksenne

lasikuiduiksenne

lasikuiduksensa / lasikuidukseen

lasikuiduiksensa / lasikuiduikseen

Ess

-na

lasikuitunamme

lasikuituinamme

lasikuitunanne

lasikuituinanne

lasikuitunansa / lasikuitunaan

lasikuituinansa / lasikuituinaan

Abe

-tta

lasikuiduttamme

lasikuiduittamme

lasikuiduttanne

lasikuiduittanne

lasikuiduttansa / lasikuiduttaan

lasikuiduittansa / lasikuiduittaan

Com

-ne

-

lasikuituinemme

-

lasikuituinenne

-

lasikuituinensa / lasikuituineen

Singular

Plural

Nom

-

lasikuitumme

lasikuitunne

lasikuitunsa

lasikuitumme

lasikuitunne

lasikuitunsa

Par

-ta

lasikuituamme

lasikuituanne

lasikuituansa / lasikuituaan

lasikuitujamme

lasikuitujanne

lasikuitujansa / lasikuitujaan

Gen

-n

lasikuitumme

lasikuitunne

lasikuitunsa

lasikuitujemme

lasikuitujenne

lasikuitujensä

Ill

mihin

lasikuituumme

lasikuituunne

lasikuituunsa

lasikuituihimme

lasikuituihinne

lasikuituihinsä

Ine

-ssa

lasikuidussamme

lasikuidussanne

lasikuidussansa / lasikuidussaan

lasikuiduissamme

lasikuiduissanne

lasikuiduissansa / lasikuiduissaan

Ela

-sta

lasikuidustamme

lasikuidustanne

lasikuidustansa / lasikuidustaan

lasikuiduistamme

lasikuiduistanne

lasikuiduistansa / lasikuiduistaan

All

-lle

lasikuidullemme

lasikuidullenne

lasikuidullensa / lasikuidulleen

lasikuiduillemme

lasikuiduillenne

lasikuiduillensa / lasikuiduillean

Ade

-lla

lasikuidullamme

lasikuidullanne

lasikuidullansa / lasikuidullaan

lasikuiduillamme

lasikuiduillanne

lasikuiduillansa / lasikuiduillaan

Abl

-lta

lasikuidultamme

lasikuidultanne

lasikuidultansa / lasikuidultaan

lasikuiduiltamme

lasikuiduiltanne

lasikuiduiltansa / lasikuiduiltaan

Tra

-ksi

lasikuiduksemme

lasikuiduksenne

lasikuiduksensa / lasikuidukseen

lasikuiduiksemme

lasikuiduiksenne

lasikuiduiksensa / lasikuiduikseen

Ess

-na

lasikuitunamme

lasikuitunanne

lasikuitunansa / lasikuitunaan

lasikuituinamme

lasikuituinanne

lasikuituinansa / lasikuituinaan

Abe

-tta

lasikuiduttamme

lasikuiduttanne

lasikuiduttansa / lasikuiduttaan

lasikuiduittamme

lasikuiduittanne

lasikuiduittansa / lasikuiduittaan

Com

-ne

-

-

-

lasikuituinemme

lasikuituinenne

lasikuituinensa / lasikuituineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paanu

paanut

Par

-ta

paanua

paanuja

Gen

-n

paanun

paanujen

Ill

mihin

paanuun

paanuihin

Ine

-ssa

paanussa

paanuissa

Ela

-sta

paanusta

paanuista

All

-lle

paanulle

paanuille

Ade

-lla

paanulla

paanuilla

Abl

-lta

paanulta

paanuilta

Tra

-ksi

paanuksi

paanuiksi

Ess

-na

paanuna

paanuina

Abe

-tta

paanutta

paanuitta

Com

-ne

-

paanuine

Ins

-in

-

paanuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paanu

paanut

Par

-ta

paanua

paanuja

Gen

-n

paanun

paanujen

Ill

mihin

paanuun

paanuihin

Ine

-ssa

paanussa

paanuissa

Ela

-sta

paanusta

paanuista

All

-lle

paanulle

paanuille

Ade

-lla

paanulla

paanuilla

Abl

-lta

paanulta

paanuilta

Tra

-ksi

paanuksi

paanuiksi

Ess

-na

paanuna

paanuina

Abe

-tta

paanutta

paanuitta

Com

-ne

-

paanuine

Ins

-in

-

paanuin

shingle päre, paanu, kyltti, kattolaatta, pikkukivet
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Tanzil; Eurlex2019 Paanu roikkuu puun oksalla. The tarp is hanging from a tree branch. Paanu oli levitetty rinteellä. A tarpaulin was spread out on the hillside. Paanu suojaa kokkia auringolta. The canvas protects the cook from the sun. Kuusen paanu on käsinvalmistettu. The spruce tarpaulin is handmade. Rannalla oli vanha, ränsistynyt paanu. There was an old, weathered tarpaulin on the beach. Paanu on levitetty nurmelle puiden alle. The tarp is spread out on the grass under the trees. Metsän reunaan oli ripustettu iso, vihreä paanu. A large, green tarpaulin was hung on the edge of the forest. Jos siitä lähtee yksikin paanu, saat selkääsi. If it loses a solitary shingle, it'll be your hide! Retkikunnan varusteisiin kuuluvat teltat, makuupussit, paanu ja ruokatarvikkeet. The expedition's equipment includes tents, sleeping bags, a tarp, and food supplies. Kattopäreet jas-paanut. Shingles and shakes. Show more arrow right

Wiktionary

A relatively thick wooden shingle. Show more arrow right The paanu is a more strictly applied term than "shingle", which may be made of a variety of materials and come in various shapes. Paanu, on the other hand, is always made of wood, is at least one, preferably two centimeters or more thick, has a pointed lower end to make the rainwater run off more easily and is treated with tar. A roof made of paanu typically lasts hundreds of years, if properly maintained. Show more arrow right paanukatto paanuttaa Show more arrow right Borrowed from Proto-Norse [Term?] (compare Old Norse spánn). Show more arrow right

Wikipedia

Wood shingle Wood shingles are thin, tapered pieces of wood primarily used to cover roofs and walls of buildings to protect them from the weather. Historically shingles were split from straight grained, knot free bolts of wood. Today shingles are mostly made by being cut which distinguishes them from shakes which are made by being split out of a bolt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paanuni

paanuni

paanusi

paanusi

paanunsa

paanunsa

Par

-ta

paanuani

paanujani

paanuasi

paanujasi

paanuansa / paanuaan

paanujansa / paanujaan

Gen

-n

paanuni

paanujeni

paanusi

paanujesi

paanunsa

paanujensa

Ill

mihin

paanuuni

paanuihini

paanuusi

paanuihisi

paanuunsa

paanuihinsa

Ine

-ssa

paanussani

paanuissani

paanussasi

paanuissasi

paanussansa / paanussaan

paanuissansa / paanuissaan

Ela

-sta

paanustani

paanuistani

paanustasi

paanuistasi

paanustansa / paanustaan

paanuistansa / paanuistaan

All

-lle

paanulleni

paanuilleni

paanullesi

paanuillesi

paanullensa / paanulleen

paanuillensa / paanuillean

Ade

-lla

paanullani

paanuillani

paanullasi

paanuillasi

paanullansa / paanullaan

paanuillansa / paanuillaan

Abl

-lta

paanultani

paanuiltani

paanultasi

paanuiltasi

paanultansa / paanultaan

paanuiltansa / paanuiltaan

Tra

-ksi

paanukseni

paanuikseni

paanuksesi

paanuiksesi

paanuksensa / paanukseen

paanuiksensa / paanuikseen

Ess

-na

paanunani

paanuinani

paanunasi

paanuinasi

paanunansa / paanunaan

paanuinansa / paanuinaan

Abe

-tta

paanuttani

paanuittani

paanuttasi

paanuittasi

paanuttansa / paanuttaan

paanuittansa / paanuittaan

Com

-ne

-

paanuineni

-

paanuinesi

-

paanuinensa / paanuineen

Singular

Plural

Nom

-

paanuni

paanusi

paanunsa

paanuni

paanusi

paanunsa

Par

-ta

paanuani

paanuasi

paanuansa / paanuaan

paanujani

paanujasi

paanujansa / paanujaan

Gen

-n

paanuni

paanusi

paanunsa

paanujeni

paanujesi

paanujensa

Ill

mihin

paanuuni

paanuusi

paanuunsa

paanuihini

paanuihisi

paanuihinsa

Ine

-ssa

paanussani

paanussasi

paanussansa / paanussaan

paanuissani

paanuissasi

paanuissansa / paanuissaan

Ela

-sta

paanustani

paanustasi

paanustansa / paanustaan

paanuistani

paanuistasi

paanuistansa / paanuistaan

All

-lle

paanulleni

paanullesi

paanullensa / paanulleen

paanuilleni

paanuillesi

paanuillensa / paanuillean

Ade

-lla

paanullani

paanullasi

paanullansa / paanullaan

paanuillani

paanuillasi

paanuillansa / paanuillaan

Abl

-lta

paanultani

paanultasi

paanultansa / paanultaan

paanuiltani

paanuiltasi

paanuiltansa / paanuiltaan

Tra

-ksi

paanukseni

paanuksesi

paanuksensa / paanukseen

paanuikseni

paanuiksesi

paanuiksensa / paanuikseen

Ess

-na

paanunani

paanunasi

paanunansa / paanunaan

paanuinani

paanuinasi

paanuinansa / paanuinaan

Abe

-tta

paanuttani

paanuttasi

paanuttansa / paanuttaan

paanuittani

paanuittasi

paanuittansa / paanuittaan

Com

-ne

-

-

-

paanuineni

paanuinesi

paanuinensa / paanuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paanumme

paanumme

paanunne

paanunne

paanunsa

paanunsa

Par

-ta

paanuamme

paanujamme

paanuanne

paanujanne

paanuansa / paanuaan

paanujansa / paanujaan

Gen

-n

paanumme

paanujemme

paanunne

paanujenne

paanunsa

paanujensa

Ill

mihin

paanuumme

paanuihimme

paanuunne

paanuihinne

paanuunsa

paanuihinsa

Ine

-ssa

paanussamme

paanuissamme

paanussanne

paanuissanne

paanussansa / paanussaan

paanuissansa / paanuissaan

Ela

-sta

paanustamme

paanuistamme

paanustanne

paanuistanne

paanustansa / paanustaan

paanuistansa / paanuistaan

All

-lle

paanullemme

paanuillemme

paanullenne

paanuillenne

paanullensa / paanulleen

paanuillensa / paanuillean

Ade

-lla

paanullamme

paanuillamme

paanullanne

paanuillanne

paanullansa / paanullaan

paanuillansa / paanuillaan

Abl

-lta

paanultamme

paanuiltamme

paanultanne

paanuiltanne

paanultansa / paanultaan

paanuiltansa / paanuiltaan

Tra

-ksi

paanuksemme

paanuiksemme

paanuksenne

paanuiksenne

paanuksensa / paanukseen

paanuiksensa / paanuikseen

Ess

-na

paanunamme

paanuinamme

paanunanne

paanuinanne

paanunansa / paanunaan

paanuinansa / paanuinaan

Abe

-tta

paanuttamme

paanuittamme

paanuttanne

paanuittanne

paanuttansa / paanuttaan

paanuittansa / paanuittaan

Com

-ne

-

paanuinemme

-

paanuinenne

-

paanuinensa / paanuineen

Singular

Plural

Nom

-

paanumme

paanunne

paanunsa

paanumme

paanunne

paanunsa

Par

-ta

paanuamme

paanuanne

paanuansa / paanuaan

paanujamme

paanujanne

paanujansa / paanujaan

Gen

-n

paanumme

paanunne

paanunsa

paanujemme

paanujenne

paanujensa

Ill

mihin

paanuumme

paanuunne

paanuunsa

paanuihimme

paanuihinne

paanuihinsa

Ine

-ssa

paanussamme

paanussanne

paanussansa / paanussaan

paanuissamme

paanuissanne

paanuissansa / paanuissaan

Ela

-sta

paanustamme

paanustanne

paanustansa / paanustaan

paanuistamme

paanuistanne

paanuistansa / paanuistaan

All

-lle

paanullemme

paanullenne

paanullensa / paanulleen

paanuillemme

paanuillenne

paanuillensa / paanuillean

Ade

-lla

paanullamme

paanullanne

paanullansa / paanullaan

paanuillamme

paanuillanne

paanuillansa / paanuillaan

Abl

-lta

paanultamme

paanultanne

paanultansa / paanultaan

paanuiltamme

paanuiltanne

paanuiltansa / paanuiltaan

Tra

-ksi

paanuksemme

paanuksenne

paanuksensa / paanukseen

paanuiksemme

paanuiksenne

paanuiksensa / paanuikseen

Ess

-na

paanunamme

paanunanne

paanunansa / paanunaan

paanuinamme

paanuinanne

paanuinansa / paanuinaan

Abe

-tta

paanuttamme

paanuttanne

paanuttansa / paanuttaan

paanuittamme

paanuittanne

paanuittansa / paanuittaan

Com

-ne

-

-

-

paanuinemme

paanuinenne

paanuinensa / paanuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasi

lasit

Par

-ta

lasia

laseja

Gen

-n

lasin

lasien

Ill

mihin

lasiin

laseihin

Ine

-ssa

lasissa

laseissa

Ela

-sta

lasista

laseista

All

-lle

lasille

laseille

Ade

-lla

lasilla

laseilla

Abl

-lta

lasilta

laseilta

Tra

-ksi

lasiksi

laseiksi

Ess

-na

lasina

laseina

Abe

-tta

lasitta

laseitta

Com

-ne

-

laseine

Ins

-in

-

lasein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasi

lasit

Par

-ta

lasia

laseja

Gen

-n

lasin

lasien

Ill

mihin

lasiin

laseihin

Ine

-ssa

lasissa

laseissa

Ela

-sta

lasista

laseista

All

-lle

lasille

laseille

Ade

-lla

lasilla

laseilla

Abl

-lta

lasilta

laseilta

Tra

-ksi

lasiksi

laseiksi

Ess

-na

lasina

laseina

Abe

-tta

lasitta

laseitta

Com

-ne

-

laseine

Ins

-in

-

lasein

glass lasi, lasillinen, peili, juomalasi, lasitavara, suurennuslasi
pane lasi, ikkunaruutu
crystal kristalli, kide, kristallilasi, lasi
tumbler juomalasi, rumpu, lasi, akrobaatti
beaker koelasi, lasi, kuppi, juomalasi
chimney savupiippu, savutorvi, lasi
bell soittokello, kello, kulkunen, tiuku, lasi, kaikusuppilo
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; opensubtitles2; not-set Lasi on hauras materiaali. Glass is a fragile material. Töhrin lasisi. I smudged your glasses. Lasi kaatui. I just knocked over a glass. Etsattu lasi. Etched glass. Lasi jääteetä? Maybe a glass of ice tea? Lasi on märkä. The glass is wet. Vain lasi vettä. Just a glass of water. Lasi samppanjaa. A glass of champagne. Kattoikkunan lasi. Opening roof glazing. Lasi suojelee meitä. The glass is protecting us. Show more arrow right

Wiktionary

glass (material) Fin:laminoitu lasiEng:laminated glassFin:karkaistu lasiEng:toughened glassFin:lankavahvistettu lasiEng:wire mesh glass glass (vessel) (nautical) bells (a mark given by the bells of a ship every half hour to mark the passing of time during a four-hour watch; there were eight bells per watch and then the counting started from beginning) Fin:toista lasia lyötäessäEng:when the second bell was struck (slang, drugs) ice (crystal form of methamphetamine) Show more arrow right lasikko lasillinen lasimainen lasite lasittaa lasittua Show more arrow right aurinkolasitcocktaillasidrinkkilasiflankenlasigrogilasiikkunanlasijuomalasikeitinlasikristallilasikvartsilasilasihelmilasikaappilasikivilasikuulalasimaalauslasimaljakkolasinleikkurilasinpesunestelasinpuhaltajalasinsirpalelasinsirulasinuudelilasiohjaamolasipurkkilasiuunilasiveitsiliekkilasimaitolasimittalasimyrskylasiolutlasipullonpohjalasiryyppylasisamppanjalasisnapsilasisuojalasitsuurennuslasitasolasitiimalasituntilasiturvalasituulilasivesilasiviinilasi Show more arrow right Borrowed from Swedish glas, from Old Norse glas, from Middle Low German glas, ultimately from Proto-Germanic glasą (whence also English glass). Show more arrow right

Wikipedia

Glass Glass is a non-crystalline, often transparent amorphous solid, that has widespread practical, technological, and decorative use in, for example, window panes, tableware, and optics. Glass is most often formed by rapid cooling (quenching) of the molten form; some glasses such as volcanic glass are naturally occurring. The most familiar, and historically the oldest, types of manufactured glass are "silicate glasses" based on the chemical compound silica (silicon dioxide, or quartz), the primary constituent of sand. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lasini

lasini

lasisi

lasisi

lasinsa

lasinsa

Par

-ta

lasiani

lasejani

lasiasi

lasejasi

lasiansa / lasiaan

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasini

lasieni

lasisi

lasiesi

lasinsa

lasiensa

Ill

mihin

lasiini

laseihini

lasiisi

laseihisi

lasiinsa

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissani

laseissani

lasissasi

laseissasi

lasissansa / lasissaan

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistani

laseistani

lasistasi

laseistasi

lasistansa / lasistaan

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasilleni

laseilleni

lasillesi

laseillesi

lasillensa / lasilleen

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillani

laseillani

lasillasi

laseillasi

lasillansa / lasillaan

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltani

laseiltani

lasiltasi

laseiltasi

lasiltansa / lasiltaan

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasikseni

laseikseni

lasiksesi

laseiksesi

lasiksensa / lasikseen

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinani

laseinani

lasinasi

laseinasi

lasinansa / lasinaan

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittani

laseittani

lasittasi

laseittasi

lasittansa / lasittaan

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

laseineni

-

laseinesi

-

laseinensa / laseineen

Singular

Plural

Nom

-

lasini

lasisi

lasinsa

lasini

lasisi

lasinsa

Par

-ta

lasiani

lasiasi

lasiansa / lasiaan

lasejani

lasejasi

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasini

lasisi

lasinsa

lasieni

lasiesi

lasiensa

Ill

mihin

lasiini

lasiisi

lasiinsa

laseihini

laseihisi

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissani

lasissasi

lasissansa / lasissaan

laseissani

laseissasi

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistani

lasistasi

lasistansa / lasistaan

laseistani

laseistasi

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasilleni

lasillesi

lasillensa / lasilleen

laseilleni

laseillesi

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillani

lasillasi

lasillansa / lasillaan

laseillani

laseillasi

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltani

lasiltasi

lasiltansa / lasiltaan

laseiltani

laseiltasi

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasikseni

lasiksesi

lasiksensa / lasikseen

laseikseni

laseiksesi

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinani

lasinasi

lasinansa / lasinaan

laseinani

laseinasi

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittani

lasittasi

lasittansa / lasittaan

laseittani

laseittasi

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

-

-

laseineni

laseinesi

laseinensa / laseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lasimme

lasimme

lasinne

lasinne

lasinsa

lasinsa

Par

-ta

lasiamme

lasejamme

lasianne

lasejanne

lasiansa / lasiaan

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasimme

lasiemme

lasinne

lasienne

lasinsa

lasiensa

Ill

mihin

lasiimme

laseihimme

lasiinne

laseihinne

lasiinsa

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissamme

laseissamme

lasissanne

laseissanne

lasissansa / lasissaan

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistamme

laseistamme

lasistanne

laseistanne

lasistansa / lasistaan

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasillemme

laseillemme

lasillenne

laseillenne

lasillensa / lasilleen

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillamme

laseillamme

lasillanne

laseillanne

lasillansa / lasillaan

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltamme

laseiltamme

lasiltanne

laseiltanne

lasiltansa / lasiltaan

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasiksemme

laseiksemme

lasiksenne

laseiksenne

lasiksensa / lasikseen

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinamme

laseinamme

lasinanne

laseinanne

lasinansa / lasinaan

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittamme

laseittamme

lasittanne

laseittanne

lasittansa / lasittaan

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

laseinemme

-

laseinenne

-

laseinensa / laseineen

Singular

Plural

Nom

-

lasimme

lasinne

lasinsa

lasimme

lasinne

lasinsa

Par

-ta

lasiamme

lasianne

lasiansa / lasiaan

lasejamme

lasejanne

lasejansa / lasejaan

Gen

-n

lasimme

lasinne

lasinsa

lasiemme

lasienne

lasiensa

Ill

mihin

lasiimme

lasiinne

lasiinsa

laseihimme

laseihinne

laseihinsa

Ine

-ssa

lasissamme

lasissanne

lasissansa / lasissaan

laseissamme

laseissanne

laseissansa / laseissaan

Ela

-sta

lasistamme

lasistanne

lasistansa / lasistaan

laseistamme

laseistanne

laseistansa / laseistaan

All

-lle

lasillemme

lasillenne

lasillensa / lasilleen

laseillemme

laseillenne

laseillensa / laseillean

Ade

-lla

lasillamme

lasillanne

lasillansa / lasillaan

laseillamme

laseillanne

laseillansa / laseillaan

Abl

-lta

lasiltamme

lasiltanne

lasiltansa / lasiltaan

laseiltamme

laseiltanne

laseiltansa / laseiltaan

Tra

-ksi

lasiksemme

lasiksenne

lasiksensa / lasikseen

laseiksemme

laseiksenne

laseiksensa / laseikseen

Ess

-na

lasinamme

lasinanne

lasinansa / lasinaan

laseinamme

laseinanne

laseinansa / laseinaan

Abe

-tta

lasittamme

lasittanne

lasittansa / lasittaan

laseittamme

laseittanne

laseittansa / laseittaan

Com

-ne

-

-

-

laseinemme

laseinenne

laseinensa / laseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuitu

kuidut

Par

-ta

kuitua

kuituja

Gen

-n

kuidun

kuitujen

Ill

mihin

kuituun

kuituihin

Ine

-ssa

kuidussa

kuiduissa

Ela

-sta

kuidusta

kuiduista

All

-lle

kuidulle

kuiduille

Ade

-lla

kuidulla

kuiduilla

Abl

-lta

kuidulta

kuiduilta

Tra

-ksi

kuiduksi

kuiduiksi

Ess

-na

kuituna

kuituina

Abe

-tta

kuidutta

kuiduitta

Com

-ne

-

kuituine

Ins

-in

-

kuiduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuitu

kuidut

Par

-ta

kuitua

kuituja

Gen

-n

kuidun

kuitujen

Ill

mihin

kuituun

kuituihin

Ine

-ssa

kuidussa

kuiduissa

Ela

-sta

kuidusta

kuiduista

All

-lle

kuidulle

kuiduille

Ade

-lla

kuidulla

kuiduilla

Abl

-lta

kuidulta

kuiduilta

Tra

-ksi

kuiduksi

kuiduiksi

Ess

-na

kuituna

kuituina

Abe

-tta

kuidutta

kuiduitta

Com

-ne

-

kuituine

Ins

-in

-

kuiduin

fiber kuitu, säie, kuituaine, luonne, syy, aines
roughage kuitu
Show more arrow right
Europarl v7; Europarl; Tatoeba; EurLex-2; Eurlex2019; eurlex-diff-2018-06-20; tmClass; OpenSubtitles2018 Kuitu on hyväksi terveydelle. Fiber is good for your health. Kuitu on olennainen osa terveellistä ruokavaliota. Fiber is an essential part of a healthy diet. On tärkeää syödä riittävästi kuitua. It is important to eat enough fiber. 1C010Seuraavat”kuitus-tai säiemateriaalit”:. 1C010"Fibrous or filamentary materials", as follows:. Seuraavatkuitus-tai säiemateriaalitja prepregit:. “Fibrous or filamentary materials” and prepregs, as follows:. Cocos nuciferans-kasvin eli kookospalmun hedelmästä saatava kuitu. Fibre obtained from the fruit of Cocos nucifera. Parans-aramidikuitus-ja säiemateriaalit” (Kevlar ja vastaavat). Para-aramid ‘fibrous or filamentary materials' (Kevlar® and other Kevlar®-like fibres ). Akryyli tai tietyt muut kuidut. Acrylic or certain other fibres. Polytetrafluorieteenistä valmistetut kuidut. Fibres made of polytetrafluoroethylene. Monet hedelmät ja vihannekset sisältävät paljon kuitua. Many fruits and vegetables contain a lot of fiber. Show more arrow right

Wiktionary

fiber, fibre filament Short for ravintokuitu (“dietary fibre”). Short for valokuitu (“optical fibre”). thread (that consists of one filament or fibre; compare lanka) Show more arrow right (filament): säie Show more arrow right kuiduttaa kuituinen Show more arrow right From Proto-Finnic kuitu, from Proto-Finno-Permic kujčɜ. Show more arrow right

Wikipedia

Fibre A fibre, which can also be spelled fiber is a piece of material which is long, thin and flexible, like a length of thread. Plant fibres are the basis of fabric such as cotton. Silk and wool fibres come from animals. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuituni

kuituni

kuitusi

kuitusi

kuitunsa

kuitunsa

Par

-ta

kuituani

kuitujani

kuituasi

kuitujasi

kuituansa / kuituaan

kuitujansa / kuitujaan

Gen

-n

kuituni

kuitujeni

kuitusi

kuitujesi

kuitunsa

kuitujensä

Ill

mihin

kuituuni

kuituihini

kuituusi

kuituihisi

kuituunsa

kuituihinsä

Ine

-ssa

kuidussani

kuiduissani

kuidussasi

kuiduissasi

kuidussansa / kuidussaan

kuiduissansa / kuiduissaan

Ela

-sta

kuidustani

kuiduistani

kuidustasi

kuiduistasi

kuidustansa / kuidustaan

kuiduistansa / kuiduistaan

All

-lle

kuidulleni

kuiduilleni

kuidullesi

kuiduillesi

kuidullensa / kuidulleen

kuiduillensa / kuiduillean

Ade

-lla

kuidullani

kuiduillani

kuidullasi

kuiduillasi

kuidullansa / kuidullaan

kuiduillansa / kuiduillaan

Abl

-lta

kuidultani

kuiduiltani

kuidultasi

kuiduiltasi

kuidultansa / kuidultaan

kuiduiltansa / kuiduiltaan

Tra

-ksi

kuidukseni

kuiduikseni

kuiduksesi

kuiduiksesi

kuiduksensa / kuidukseen

kuiduiksensa / kuiduikseen

Ess

-na

kuitunani

kuituinani

kuitunasi

kuituinasi

kuitunansa / kuitunaan

kuituinansa / kuituinaan

Abe

-tta

kuiduttani

kuiduittani

kuiduttasi

kuiduittasi

kuiduttansa / kuiduttaan

kuiduittansa / kuiduittaan

Com

-ne

-

kuituineni

-

kuituinesi

-

kuituinensa / kuituineen

Singular

Plural

Nom

-

kuituni

kuitusi

kuitunsa

kuituni

kuitusi

kuitunsa

Par

-ta

kuituani

kuituasi

kuituansa / kuituaan

kuitujani

kuitujasi

kuitujansa / kuitujaan

Gen

-n

kuituni

kuitusi

kuitunsa

kuitujeni

kuitujesi

kuitujensä

Ill

mihin

kuituuni

kuituusi

kuituunsa

kuituihini

kuituihisi

kuituihinsä

Ine

-ssa

kuidussani

kuidussasi

kuidussansa / kuidussaan

kuiduissani

kuiduissasi

kuiduissansa / kuiduissaan

Ela

-sta

kuidustani

kuidustasi

kuidustansa / kuidustaan

kuiduistani

kuiduistasi

kuiduistansa / kuiduistaan

All

-lle

kuidulleni

kuidullesi

kuidullensa / kuidulleen

kuiduilleni

kuiduillesi

kuiduillensa / kuiduillean

Ade

-lla

kuidullani

kuidullasi

kuidullansa / kuidullaan

kuiduillani

kuiduillasi

kuiduillansa / kuiduillaan

Abl

-lta

kuidultani

kuidultasi

kuidultansa / kuidultaan

kuiduiltani

kuiduiltasi

kuiduiltansa / kuiduiltaan

Tra

-ksi

kuidukseni

kuiduksesi

kuiduksensa / kuidukseen

kuiduikseni

kuiduiksesi

kuiduiksensa / kuiduikseen

Ess

-na

kuitunani

kuitunasi

kuitunansa / kuitunaan

kuituinani

kuituinasi

kuituinansa / kuituinaan

Abe

-tta

kuiduttani

kuiduttasi

kuiduttansa / kuiduttaan

kuiduittani

kuiduittasi

kuiduittansa / kuiduittaan

Com

-ne

-

-

-

kuituineni

kuituinesi

kuituinensa / kuituineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuitumme

kuitumme

kuitunne

kuitunne

kuitunsa

kuitunsa

Par

-ta

kuituamme

kuitujamme

kuituanne

kuitujanne

kuituansa / kuituaan

kuitujansa / kuitujaan

Gen

-n

kuitumme

kuitujemme

kuitunne

kuitujenne

kuitunsa

kuitujensä

Ill

mihin

kuituumme

kuituihimme

kuituunne

kuituihinne

kuituunsa

kuituihinsä

Ine

-ssa

kuidussamme

kuiduissamme

kuidussanne

kuiduissanne

kuidussansa / kuidussaan

kuiduissansa / kuiduissaan

Ela

-sta

kuidustamme

kuiduistamme

kuidustanne

kuiduistanne

kuidustansa / kuidustaan

kuiduistansa / kuiduistaan

All

-lle

kuidullemme

kuiduillemme

kuidullenne

kuiduillenne

kuidullensa / kuidulleen

kuiduillensa / kuiduillean

Ade

-lla

kuidullamme

kuiduillamme

kuidullanne

kuiduillanne

kuidullansa / kuidullaan

kuiduillansa / kuiduillaan

Abl

-lta

kuidultamme

kuiduiltamme

kuidultanne

kuiduiltanne

kuidultansa / kuidultaan

kuiduiltansa / kuiduiltaan

Tra

-ksi

kuiduksemme

kuiduiksemme

kuiduksenne

kuiduiksenne

kuiduksensa / kuidukseen

kuiduiksensa / kuiduikseen

Ess

-na

kuitunamme

kuituinamme

kuitunanne

kuituinanne

kuitunansa / kuitunaan

kuituinansa / kuituinaan

Abe

-tta

kuiduttamme

kuiduittamme

kuiduttanne

kuiduittanne

kuiduttansa / kuiduttaan

kuiduittansa / kuiduittaan

Com

-ne

-

kuituinemme

-

kuituinenne

-

kuituinensa / kuituineen

Singular

Plural

Nom

-

kuitumme

kuitunne

kuitunsa

kuitumme

kuitunne

kuitunsa

Par

-ta

kuituamme

kuituanne

kuituansa / kuituaan

kuitujamme

kuitujanne

kuitujansa / kuitujaan

Gen

-n

kuitumme

kuitunne

kuitunsa

kuitujemme

kuitujenne

kuitujensä

Ill

mihin

kuituumme

kuituunne

kuituunsa

kuituihimme

kuituihinne

kuituihinsä

Ine

-ssa

kuidussamme

kuidussanne

kuidussansa / kuidussaan

kuiduissamme

kuiduissanne

kuiduissansa / kuiduissaan

Ela

-sta

kuidustamme

kuidustanne

kuidustansa / kuidustaan

kuiduistamme

kuiduistanne

kuiduistansa / kuiduistaan

All

-lle

kuidullemme

kuidullenne

kuidullensa / kuidulleen

kuiduillemme

kuiduillenne

kuiduillensa / kuiduillean

Ade

-lla

kuidullamme

kuidullanne

kuidullansa / kuidullaan

kuiduillamme

kuiduillanne

kuiduillansa / kuiduillaan

Abl

-lta

kuidultamme

kuidultanne

kuidultansa / kuidultaan

kuiduiltamme

kuiduiltanne

kuiduiltansa / kuiduiltaan

Tra

-ksi

kuiduksemme

kuiduksenne

kuiduksensa / kuidukseen

kuiduiksemme

kuiduiksenne

kuiduiksensa / kuiduikseen

Ess

-na

kuitunamme

kuitunanne

kuitunansa / kuitunaan

kuituinamme

kuituinanne

kuituinansa / kuituinaan

Abe

-tta

kuiduttamme

kuiduttanne

kuiduttansa / kuiduttaan

kuiduittamme

kuiduittanne

kuiduittansa / kuiduittaan

Com

-ne

-

-

-

kuituinemme

kuituinenne

kuituinensa / kuituineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept