lasikuitupaanut |
Noun, Singular Nominative |
|
+ paanu |
Noun, Plural Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ kuitu |
Noun, Singular Nominative |
|
+ paanu |
Noun, Plural Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lasikuitu |
lasikuidut |
Par |
-ta |
lasikuitua |
lasikuituja |
Gen |
-n |
lasikuidun |
lasikuitujen |
Ill |
mihin |
lasikuituun |
lasikuituihin |
Ine |
-ssa |
lasikuidussa |
lasikuiduissa |
Ela |
-sta |
lasikuidusta |
lasikuiduista |
All |
-lle |
lasikuidulle |
lasikuiduille |
Ade |
-lla |
lasikuidulla |
lasikuiduilla |
Abl |
-lta |
lasikuidulta |
lasikuiduilta |
Tra |
-ksi |
lasikuiduksi |
lasikuiduiksi |
Ess |
-na |
lasikuituna |
lasikuituina |
Abe |
-tta |
lasikuidutta |
lasikuiduitta |
Com |
-ne |
- |
lasikuituine |
Ins |
-in |
- |
lasikuiduin |
Singular
Plural
Nom
-
lasikuitu
lasikuidut
Par
-ta
lasikuitua
lasikuituja
Gen
-n
lasikuidun
lasikuitujen
Ill
mihin
lasikuituun
lasikuituihin
Ine
-ssa
lasikuidussa
lasikuiduissa
Ela
-sta
lasikuidusta
lasikuiduista
All
-lle
lasikuidulle
lasikuiduille
Ade
-lla
lasikuidulla
lasikuiduilla
Abl
-lta
lasikuidulta
lasikuiduilta
Tra
-ksi
lasikuiduksi
lasikuiduiksi
Ess
-na
lasikuituna
lasikuituina
Abe
-tta
lasikuidutta
lasikuiduitta
Com
-ne
-
lasikuituine
Ins
-in
-
lasikuiduin
| glass fibre | lasikuitu |
| fiberglass | |
| glass fiber |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
Par |
-ta |
lasikuitua |
lasikuituja |
lasikuitua |
lasikuituja |
lasikuitua |
lasikuituja |
Gen |
-n |
lasikuitu |
lasikuituje |
lasikuitu |
lasikuituje |
lasikuitu |
lasikuituje |
Ill |
mihin |
lasikuituu |
lasikuituihi |
lasikuituu |
lasikuituihi |
lasikuituu |
lasikuituihi |
Ine |
-ssa |
lasikuidussa |
lasikuiduissa |
lasikuidussa |
lasikuiduissa |
lasikuidussa |
lasikuiduissa |
Ela |
-sta |
lasikuidusta |
lasikuiduista |
lasikuidusta |
lasikuiduista |
lasikuidusta |
lasikuiduista |
All |
-lle |
lasikuidulle |
lasikuiduille |
lasikuidulle |
lasikuiduille |
lasikuidulle |
lasikuiduille |
Ade |
-lla |
lasikuidulla |
lasikuiduilla |
lasikuidulla |
lasikuiduilla |
lasikuidulla |
lasikuiduilla |
Abl |
-lta |
lasikuidulta |
lasikuiduilta |
lasikuidulta |
lasikuiduilta |
lasikuidulta |
lasikuiduilta |
Tra |
-ksi |
lasikuidukse |
lasikuiduikse |
lasikuidukse |
lasikuiduikse |
lasikuidukse |
lasikuiduikse |
Ess |
-na |
lasikuituna |
lasikuituina |
lasikuituna |
lasikuituina |
lasikuituna |
lasikuituina |
Abe |
-tta |
lasikuidutta |
lasikuiduitta |
lasikuidutta |
lasikuiduitta |
lasikuidutta |
lasikuiduitta |
Com |
-ne |
- |
lasikuituine |
- |
lasikuituine |
- |
lasikuituine |
Singular
Plural
Nom
-
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
Par
-ta
lasikuitua
lasikuitua
lasikuitua
lasikuituja
lasikuituja
lasikuituja
Gen
-n
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuituje
lasikuituje
lasikuituje
Ill
mihin
lasikuituu
lasikuituu
lasikuituu
lasikuituihi
lasikuituihi
lasikuituihi
Ine
-ssa
lasikuidussa
lasikuidussa
lasikuidussa
lasikuiduissa
lasikuiduissa
lasikuiduissa
Ela
-sta
lasikuidusta
lasikuidusta
lasikuidusta
lasikuiduista
lasikuiduista
lasikuiduista
All
-lle
lasikuidulle
lasikuidulle
lasikuidulle
lasikuiduille
lasikuiduille
lasikuiduille
Ade
-lla
lasikuidulla
lasikuidulla
lasikuidulla
lasikuiduilla
lasikuiduilla
lasikuiduilla
Abl
-lta
lasikuidulta
lasikuidulta
lasikuidulta
lasikuiduilta
lasikuiduilta
lasikuiduilta
Tra
-ksi
lasikuidukse
lasikuidukse
lasikuidukse
lasikuiduikse
lasikuiduikse
lasikuiduikse
Ess
-na
lasikuituna
lasikuituna
lasikuituna
lasikuituina
lasikuituina
lasikuituina
Abe
-tta
lasikuidutta
lasikuidutta
lasikuidutta
lasikuiduitta
lasikuiduitta
lasikuiduitta
Com
-ne
-
-
-
lasikuituine
lasikuituine
lasikuituine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
lasikuitu |
Par |
-ta |
lasikuitua |
lasikuituja |
lasikuitua |
lasikuituja |
lasikuitua |
lasikuituja |
Gen |
-n |
lasikuitu |
lasikuituje |
lasikuitu |
lasikuituje |
lasikuitu |
lasikuituje |
Ill |
mihin |
lasikuituu |
lasikuituihi |
lasikuituu |
lasikuituihi |
lasikuituu |
lasikuituihi |
Ine |
-ssa |
lasikuidussa |
lasikuiduissa |
lasikuidussa |
lasikuiduissa |
lasikuidussa |
lasikuiduissa |
Ela |
-sta |
lasikuidusta |
lasikuiduista |
lasikuidusta |
lasikuiduista |
lasikuidusta |
lasikuiduista |
All |
-lle |
lasikuidulle |
lasikuiduille |
lasikuidulle |
lasikuiduille |
lasikuidulle |
lasikuiduille |
Ade |
-lla |
lasikuidulla |
lasikuiduilla |
lasikuidulla |
lasikuiduilla |
lasikuidulla |
lasikuiduilla |
Abl |
-lta |
lasikuidulta |
lasikuiduilta |
lasikuidulta |
lasikuiduilta |
lasikuidulta |
lasikuiduilta |
Tra |
-ksi |
lasikuidukse |
lasikuiduikse |
lasikuidukse |
lasikuiduikse |
lasikuidukse |
lasikuiduikse |
Ess |
-na |
lasikuituna |
lasikuituina |
lasikuituna |
lasikuituina |
lasikuituna |
lasikuituina |
Abe |
-tta |
lasikuidutta |
lasikuiduitta |
lasikuidutta |
lasikuiduitta |
lasikuidutta |
lasikuiduitta |
Com |
-ne |
- |
lasikuituine |
- |
lasikuituine |
- |
lasikuituine |
Singular
Plural
Nom
-
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
Par
-ta
lasikuitua
lasikuitua
lasikuitua
lasikuituja
lasikuituja
lasikuituja
Gen
-n
lasikuitu
lasikuitu
lasikuitu
lasikuituje
lasikuituje
lasikuituje
Ill
mihin
lasikuituu
lasikuituu
lasikuituu
lasikuituihi
lasikuituihi
lasikuituihi
Ine
-ssa
lasikuidussa
lasikuidussa
lasikuidussa
lasikuiduissa
lasikuiduissa
lasikuiduissa
Ela
-sta
lasikuidusta
lasikuidusta
lasikuidusta
lasikuiduista
lasikuiduista
lasikuiduista
All
-lle
lasikuidulle
lasikuidulle
lasikuidulle
lasikuiduille
lasikuiduille
lasikuiduille
Ade
-lla
lasikuidulla
lasikuidulla
lasikuidulla
lasikuiduilla
lasikuiduilla
lasikuiduilla
Abl
-lta
lasikuidulta
lasikuidulta
lasikuidulta
lasikuiduilta
lasikuiduilta
lasikuiduilta
Tra
-ksi
lasikuidukse
lasikuidukse
lasikuidukse
lasikuiduikse
lasikuiduikse
lasikuiduikse
Ess
-na
lasikuituna
lasikuituna
lasikuituna
lasikuituina
lasikuituina
lasikuituina
Abe
-tta
lasikuidutta
lasikuidutta
lasikuidutta
lasikuiduitta
lasikuiduitta
lasikuiduitta
Com
-ne
-
-
-
lasikuituine
lasikuituine
lasikuituine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
paanu |
paanut |
Par |
-ta |
paanua |
paanuja |
Gen |
-n |
paanun |
paanujen |
Ill |
mihin |
paanuun |
paanuihin |
Ine |
-ssa |
paanussa |
paanuissa |
Ela |
-sta |
paanusta |
paanuista |
All |
-lle |
paanulle |
paanuille |
Ade |
-lla |
paanulla |
paanuilla |
Abl |
-lta |
paanulta |
paanuilta |
Tra |
-ksi |
paanuksi |
paanuiksi |
Ess |
-na |
paanuna |
paanuina |
Abe |
-tta |
paanutta |
paanuitta |
Com |
-ne |
- |
paanuine |
Ins |
-in |
- |
paanuin |
Singular
Plural
Nom
-
paanu
paanut
Par
-ta
paanua
paanuja
Gen
-n
paanun
paanujen
Ill
mihin
paanuun
paanuihin
Ine
-ssa
paanussa
paanuissa
Ela
-sta
paanusta
paanuista
All
-lle
paanulle
paanuille
Ade
-lla
paanulla
paanuilla
Abl
-lta
paanulta
paanuilta
Tra
-ksi
paanuksi
paanuiksi
Ess
-na
paanuna
paanuina
Abe
-tta
paanutta
paanuitta
Com
-ne
-
paanuine
Ins
-in
-
paanuin
| shingle | päre, paanu, kyltti, kattolaatta, pikkukivet |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
paanu |
paanu |
paanu |
paanu |
paanu |
paanu |
Par |
-ta |
paanua |
paanuja |
paanua |
paanuja |
paanua |
paanuja |
Gen |
-n |
paanu |
paanuje |
paanu |
paanuje |
paanu |
paanuje |
Ill |
mihin |
paanuu |
paanuihi |
paanuu |
paanuihi |
paanuu |
paanuihi |
Ine |
-ssa |
paanussa |
paanuissa |
paanussa |
paanuissa |
paanussa |
paanuissa |
Ela |
-sta |
paanusta |
paanuista |
paanusta |
paanuista |
paanusta |
paanuista |
All |
-lle |
paanulle |
paanuille |
paanulle |
paanuille |
paanulle |
paanuille |
Ade |
-lla |
paanulla |
paanuilla |
paanulla |
paanuilla |
paanulla |
paanuilla |
Abl |
-lta |
paanulta |
paanuilta |
paanulta |
paanuilta |
paanulta |
paanuilta |
Tra |
-ksi |
paanukse |
paanuikse |
paanukse |
paanuikse |
paanukse |
paanuikse |
Ess |
-na |
paanuna |
paanuina |
paanuna |
paanuina |
paanuna |
paanuina |
Abe |
-tta |
paanutta |
paanuitta |
paanutta |
paanuitta |
paanutta |
paanuitta |
Com |
-ne |
- |
paanuine |
- |
paanuine |
- |
paanuine |
Singular
Plural
Nom
-
paanu
paanu
paanu
paanu
paanu
paanu
Par
-ta
paanua
paanua
paanua
paanuja
paanuja
paanuja
Gen
-n
paanu
paanu
paanu
paanuje
paanuje
paanuje
Ill
mihin
paanuu
paanuu
paanuu
paanuihi
paanuihi
paanuihi
Ine
-ssa
paanussa
paanussa
paanussa
paanuissa
paanuissa
paanuissa
Ela
-sta
paanusta
paanusta
paanusta
paanuista
paanuista
paanuista
All
-lle
paanulle
paanulle
paanulle
paanuille
paanuille
paanuille
Ade
-lla
paanulla
paanulla
paanulla
paanuilla
paanuilla
paanuilla
Abl
-lta
paanulta
paanulta
paanulta
paanuilta
paanuilta
paanuilta
Tra
-ksi
paanukse
paanukse
paanukse
paanuikse
paanuikse
paanuikse
Ess
-na
paanuna
paanuna
paanuna
paanuina
paanuina
paanuina
Abe
-tta
paanutta
paanutta
paanutta
paanuitta
paanuitta
paanuitta
Com
-ne
-
-
-
paanuine
paanuine
paanuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
paanu |
paanu |
paanu |
paanu |
paanu |
paanu |
Par |
-ta |
paanua |
paanuja |
paanua |
paanuja |
paanua |
paanuja |
Gen |
-n |
paanu |
paanuje |
paanu |
paanuje |
paanu |
paanuje |
Ill |
mihin |
paanuu |
paanuihi |
paanuu |
paanuihi |
paanuu |
paanuihi |
Ine |
-ssa |
paanussa |
paanuissa |
paanussa |
paanuissa |
paanussa |
paanuissa |
Ela |
-sta |
paanusta |
paanuista |
paanusta |
paanuista |
paanusta |
paanuista |
All |
-lle |
paanulle |
paanuille |
paanulle |
paanuille |
paanulle |
paanuille |
Ade |
-lla |
paanulla |
paanuilla |
paanulla |
paanuilla |
paanulla |
paanuilla |
Abl |
-lta |
paanulta |
paanuilta |
paanulta |
paanuilta |
paanulta |
paanuilta |
Tra |
-ksi |
paanukse |
paanuikse |
paanukse |
paanuikse |
paanukse |
paanuikse |
Ess |
-na |
paanuna |
paanuina |
paanuna |
paanuina |
paanuna |
paanuina |
Abe |
-tta |
paanutta |
paanuitta |
paanutta |
paanuitta |
paanutta |
paanuitta |
Com |
-ne |
- |
paanuine |
- |
paanuine |
- |
paanuine |
Singular
Plural
Nom
-
paanu
paanu
paanu
paanu
paanu
paanu
Par
-ta
paanua
paanua
paanua
paanuja
paanuja
paanuja
Gen
-n
paanu
paanu
paanu
paanuje
paanuje
paanuje
Ill
mihin
paanuu
paanuu
paanuu
paanuihi
paanuihi
paanuihi
Ine
-ssa
paanussa
paanussa
paanussa
paanuissa
paanuissa
paanuissa
Ela
-sta
paanusta
paanusta
paanusta
paanuista
paanuista
paanuista
All
-lle
paanulle
paanulle
paanulle
paanuille
paanuille
paanuille
Ade
-lla
paanulla
paanulla
paanulla
paanuilla
paanuilla
paanuilla
Abl
-lta
paanulta
paanulta
paanulta
paanuilta
paanuilta
paanuilta
Tra
-ksi
paanukse
paanukse
paanukse
paanuikse
paanuikse
paanuikse
Ess
-na
paanuna
paanuna
paanuna
paanuina
paanuina
paanuina
Abe
-tta
paanutta
paanutta
paanutta
paanuitta
paanuitta
paanuitta
Com
-ne
-
-
-
paanuine
paanuine
paanuine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lasi |
lasit |
Par |
-ta |
lasia |
laseja |
Gen |
-n |
lasin |
lasien |
Ill |
mihin |
lasiin |
laseihin |
Ine |
-ssa |
lasissa |
laseissa |
Ela |
-sta |
lasista |
laseista |
All |
-lle |
lasille |
laseille |
Ade |
-lla |
lasilla |
laseilla |
Abl |
-lta |
lasilta |
laseilta |
Tra |
-ksi |
lasiksi |
laseiksi |
Ess |
-na |
lasina |
laseina |
Abe |
-tta |
lasitta |
laseitta |
Com |
-ne |
- |
laseine |
Ins |
-in |
- |
lasein |
Singular
Plural
Nom
-
lasi
lasit
Par
-ta
lasia
laseja
Gen
-n
lasin
lasien
Ill
mihin
lasiin
laseihin
Ine
-ssa
lasissa
laseissa
Ela
-sta
lasista
laseista
All
-lle
lasille
laseille
Ade
-lla
lasilla
laseilla
Abl
-lta
lasilta
laseilta
Tra
-ksi
lasiksi
laseiksi
Ess
-na
lasina
laseina
Abe
-tta
lasitta
laseitta
Com
-ne
-
laseine
Ins
-in
-
lasein
| glass | lasi, lasillinen, peili, juomalasi, lasitavara, suurennuslasi |
| pane | lasi, ikkunaruutu |
| crystal | kristalli, kide, kristallilasi, lasi |
| tumbler | juomalasi, rumpu, lasi, akrobaatti |
| beaker | koelasi, lasi, kuppi, juomalasi |
| chimney | savupiippu, savutorvi, lasi |
| bell | soittokello, kello, kulkunen, tiuku, lasi, kaikusuppilo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lasi |
lasi |
lasi |
lasi |
lasi |
lasi |
Par |
-ta |
lasia |
laseja |
lasia |
laseja |
lasia |
laseja |
Gen |
-n |
lasi |
lasie |
lasi |
lasie |
lasi |
lasie |
Ill |
mihin |
lasii |
laseihi |
lasii |
laseihi |
lasii |
laseihi |
Ine |
-ssa |
lasissa |
laseissa |
lasissa |
laseissa |
lasissa |
laseissa |
Ela |
-sta |
lasista |
laseista |
lasista |
laseista |
lasista |
laseista |
All |
-lle |
lasille |
laseille |
lasille |
laseille |
lasille |
laseille |
Ade |
-lla |
lasilla |
laseilla |
lasilla |
laseilla |
lasilla |
laseilla |
Abl |
-lta |
lasilta |
laseilta |
lasilta |
laseilta |
lasilta |
laseilta |
Tra |
-ksi |
lasikse |
laseikse |
lasikse |
laseikse |
lasikse |
laseikse |
Ess |
-na |
lasina |
laseina |
lasina |
laseina |
lasina |
laseina |
Abe |
-tta |
lasitta |
laseitta |
lasitta |
laseitta |
lasitta |
laseitta |
Com |
-ne |
- |
laseine |
- |
laseine |
- |
laseine |
Singular
Plural
Nom
-
lasi
lasi
lasi
lasi
lasi
lasi
Par
-ta
lasia
lasia
lasia
laseja
laseja
laseja
Gen
-n
lasi
lasi
lasi
lasie
lasie
lasie
Ill
mihin
lasii
lasii
lasii
laseihi
laseihi
laseihi
Ine
-ssa
lasissa
lasissa
lasissa
laseissa
laseissa
laseissa
Ela
-sta
lasista
lasista
lasista
laseista
laseista
laseista
All
-lle
lasille
lasille
lasille
laseille
laseille
laseille
Ade
-lla
lasilla
lasilla
lasilla
laseilla
laseilla
laseilla
Abl
-lta
lasilta
lasilta
lasilta
laseilta
laseilta
laseilta
Tra
-ksi
lasikse
lasikse
lasikse
laseikse
laseikse
laseikse
Ess
-na
lasina
lasina
lasina
laseina
laseina
laseina
Abe
-tta
lasitta
lasitta
lasitta
laseitta
laseitta
laseitta
Com
-ne
-
-
-
laseine
laseine
laseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lasi |
lasi |
lasi |
lasi |
lasi |
lasi |
Par |
-ta |
lasia |
laseja |
lasia |
laseja |
lasia |
laseja |
Gen |
-n |
lasi |
lasie |
lasi |
lasie |
lasi |
lasie |
Ill |
mihin |
lasii |
laseihi |
lasii |
laseihi |
lasii |
laseihi |
Ine |
-ssa |
lasissa |
laseissa |
lasissa |
laseissa |
lasissa |
laseissa |
Ela |
-sta |
lasista |
laseista |
lasista |
laseista |
lasista |
laseista |
All |
-lle |
lasille |
laseille |
lasille |
laseille |
lasille |
laseille |
Ade |
-lla |
lasilla |
laseilla |
lasilla |
laseilla |
lasilla |
laseilla |
Abl |
-lta |
lasilta |
laseilta |
lasilta |
laseilta |
lasilta |
laseilta |
Tra |
-ksi |
lasikse |
laseikse |
lasikse |
laseikse |
lasikse |
laseikse |
Ess |
-na |
lasina |
laseina |
lasina |
laseina |
lasina |
laseina |
Abe |
-tta |
lasitta |
laseitta |
lasitta |
laseitta |
lasitta |
laseitta |
Com |
-ne |
- |
laseine |
- |
laseine |
- |
laseine |
Singular
Plural
Nom
-
lasi
lasi
lasi
lasi
lasi
lasi
Par
-ta
lasia
lasia
lasia
laseja
laseja
laseja
Gen
-n
lasi
lasi
lasi
lasie
lasie
lasie
Ill
mihin
lasii
lasii
lasii
laseihi
laseihi
laseihi
Ine
-ssa
lasissa
lasissa
lasissa
laseissa
laseissa
laseissa
Ela
-sta
lasista
lasista
lasista
laseista
laseista
laseista
All
-lle
lasille
lasille
lasille
laseille
laseille
laseille
Ade
-lla
lasilla
lasilla
lasilla
laseilla
laseilla
laseilla
Abl
-lta
lasilta
lasilta
lasilta
laseilta
laseilta
laseilta
Tra
-ksi
lasikse
lasikse
lasikse
laseikse
laseikse
laseikse
Ess
-na
lasina
lasina
lasina
laseina
laseina
laseina
Abe
-tta
lasitta
lasitta
lasitta
laseitta
laseitta
laseitta
Com
-ne
-
-
-
laseine
laseine
laseine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuitu |
kuidut |
Par |
-ta |
kuitua |
kuituja |
Gen |
-n |
kuidun |
kuitujen |
Ill |
mihin |
kuituun |
kuituihin |
Ine |
-ssa |
kuidussa |
kuiduissa |
Ela |
-sta |
kuidusta |
kuiduista |
All |
-lle |
kuidulle |
kuiduille |
Ade |
-lla |
kuidulla |
kuiduilla |
Abl |
-lta |
kuidulta |
kuiduilta |
Tra |
-ksi |
kuiduksi |
kuiduiksi |
Ess |
-na |
kuituna |
kuituina |
Abe |
-tta |
kuidutta |
kuiduitta |
Com |
-ne |
- |
kuituine |
Ins |
-in |
- |
kuiduin |
Singular
Plural
Nom
-
kuitu
kuidut
Par
-ta
kuitua
kuituja
Gen
-n
kuidun
kuitujen
Ill
mihin
kuituun
kuituihin
Ine
-ssa
kuidussa
kuiduissa
Ela
-sta
kuidusta
kuiduista
All
-lle
kuidulle
kuiduille
Ade
-lla
kuidulla
kuiduilla
Abl
-lta
kuidulta
kuiduilta
Tra
-ksi
kuiduksi
kuiduiksi
Ess
-na
kuituna
kuituina
Abe
-tta
kuidutta
kuiduitta
Com
-ne
-
kuituine
Ins
-in
-
kuiduin
| fiber | kuitu, säie, kuituaine, luonne, syy, aines |
| roughage | kuitu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
Par |
-ta |
kuitua |
kuituja |
kuitua |
kuituja |
kuitua |
kuituja |
Gen |
-n |
kuitu |
kuituje |
kuitu |
kuituje |
kuitu |
kuituje |
Ill |
mihin |
kuituu |
kuituihi |
kuituu |
kuituihi |
kuituu |
kuituihi |
Ine |
-ssa |
kuidussa |
kuiduissa |
kuidussa |
kuiduissa |
kuidussa |
kuiduissa |
Ela |
-sta |
kuidusta |
kuiduista |
kuidusta |
kuiduista |
kuidusta |
kuiduista |
All |
-lle |
kuidulle |
kuiduille |
kuidulle |
kuiduille |
kuidulle |
kuiduille |
Ade |
-lla |
kuidulla |
kuiduilla |
kuidulla |
kuiduilla |
kuidulla |
kuiduilla |
Abl |
-lta |
kuidulta |
kuiduilta |
kuidulta |
kuiduilta |
kuidulta |
kuiduilta |
Tra |
-ksi |
kuidukse |
kuiduikse |
kuidukse |
kuiduikse |
kuidukse |
kuiduikse |
Ess |
-na |
kuituna |
kuituina |
kuituna |
kuituina |
kuituna |
kuituina |
Abe |
-tta |
kuidutta |
kuiduitta |
kuidutta |
kuiduitta |
kuidutta |
kuiduitta |
Com |
-ne |
- |
kuituine |
- |
kuituine |
- |
kuituine |
Singular
Plural
Nom
-
kuitu
kuitu
kuitu
kuitu
kuitu
kuitu
Par
-ta
kuitua
kuitua
kuitua
kuituja
kuituja
kuituja
Gen
-n
kuitu
kuitu
kuitu
kuituje
kuituje
kuituje
Ill
mihin
kuituu
kuituu
kuituu
kuituihi
kuituihi
kuituihi
Ine
-ssa
kuidussa
kuidussa
kuidussa
kuiduissa
kuiduissa
kuiduissa
Ela
-sta
kuidusta
kuidusta
kuidusta
kuiduista
kuiduista
kuiduista
All
-lle
kuidulle
kuidulle
kuidulle
kuiduille
kuiduille
kuiduille
Ade
-lla
kuidulla
kuidulla
kuidulla
kuiduilla
kuiduilla
kuiduilla
Abl
-lta
kuidulta
kuidulta
kuidulta
kuiduilta
kuiduilta
kuiduilta
Tra
-ksi
kuidukse
kuidukse
kuidukse
kuiduikse
kuiduikse
kuiduikse
Ess
-na
kuituna
kuituna
kuituna
kuituina
kuituina
kuituina
Abe
-tta
kuidutta
kuidutta
kuidutta
kuiduitta
kuiduitta
kuiduitta
Com
-ne
-
-
-
kuituine
kuituine
kuituine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
kuitu |
Par |
-ta |
kuitua |
kuituja |
kuitua |
kuituja |
kuitua |
kuituja |
Gen |
-n |
kuitu |
kuituje |
kuitu |
kuituje |
kuitu |
kuituje |
Ill |
mihin |
kuituu |
kuituihi |
kuituu |
kuituihi |
kuituu |
kuituihi |
Ine |
-ssa |
kuidussa |
kuiduissa |
kuidussa |
kuiduissa |
kuidussa |
kuiduissa |
Ela |
-sta |
kuidusta |
kuiduista |
kuidusta |
kuiduista |
kuidusta |
kuiduista |
All |
-lle |
kuidulle |
kuiduille |
kuidulle |
kuiduille |
kuidulle |
kuiduille |
Ade |
-lla |
kuidulla |
kuiduilla |
kuidulla |
kuiduilla |
kuidulla |
kuiduilla |
Abl |
-lta |
kuidulta |
kuiduilta |
kuidulta |
kuiduilta |
kuidulta |
kuiduilta |
Tra |
-ksi |
kuidukse |
kuiduikse |
kuidukse |
kuiduikse |
kuidukse |
kuiduikse |
Ess |
-na |
kuituna |
kuituina |
kuituna |
kuituina |
kuituna |
kuituina |
Abe |
-tta |
kuidutta |
kuiduitta |
kuidutta |
kuiduitta |
kuidutta |
kuiduitta |
Com |
-ne |
- |
kuituine |
- |
kuituine |
- |
kuituine |
Singular
Plural
Nom
-
kuitu
kuitu
kuitu
kuitu
kuitu
kuitu
Par
-ta
kuitua
kuitua
kuitua
kuituja
kuituja
kuituja
Gen
-n
kuitu
kuitu
kuitu
kuituje
kuituje
kuituje
Ill
mihin
kuituu
kuituu
kuituu
kuituihi
kuituihi
kuituihi
Ine
-ssa
kuidussa
kuidussa
kuidussa
kuiduissa
kuiduissa
kuiduissa
Ela
-sta
kuidusta
kuidusta
kuidusta
kuiduista
kuiduista
kuiduista
All
-lle
kuidulle
kuidulle
kuidulle
kuiduille
kuiduille
kuiduille
Ade
-lla
kuidulla
kuidulla
kuidulla
kuiduilla
kuiduilla
kuiduilla
Abl
-lta
kuidulta
kuidulta
kuidulta
kuiduilta
kuiduilta
kuiduilta
Tra
-ksi
kuidukse
kuidukse
kuidukse
kuiduikse
kuiduikse
kuiduikse
Ess
-na
kuituna
kuituna
kuituna
kuituina
kuituina
kuituina
Abe
-tta
kuidutta
kuidutta
kuidutta
kuiduitta
kuiduitta
kuiduitta
Com
-ne
-
-
-
kuituine
kuituine
kuituine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net