lajittelitko |
Verb, Imperfect, 2nd person singular Question clitic |
| sort | |
| to grade | luokitella, arvostella, lajitella, sävyttää, jakaa asteisiin, tasoittaa |
| to size | liimata, liisteröidä, lajitella |
| sort out | |
| separate | |
| sort by | |
| sort the |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajittelenko |
|
ii |
lajitteletko |
|
iii |
lajitteleeko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajittelemmeko / lajitellaanko |
|
ii |
lajitteletteko |
|
iii |
lajittelevatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajittelinko |
|
ii |
||
iii |
lajitteliko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajittelimmeko / lajiteltiinko |
|
ii |
lajittelitteko |
|
iii |
lajittelivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen lajitellutko |
en ole lajitellutko |
ii |
olet lajitellutko |
et ole lajitellutko |
iii |
on lajitellutko |
ei ole lajitellutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme lajitelleetko |
emme ole lajitelleetko |
ii |
olette lajitelleetko |
ette ole lajitelleetko |
iii |
ovat lajitelleetko |
eivät ole lajitelleetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin lajitellutko |
en ollut lajitellutko |
ii |
olit lajitellutko |
et ollut lajitellutko |
iii |
oli lajitellutko |
ei ollut lajitellutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme lajitelleetko |
emme olleet lajitelleetko |
ii |
olitte lajitelleetko |
ette olleet lajitelleetko |
iii |
olivat lajitelleetko |
eivät olleet lajitelleetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajittelisinko |
|
ii |
lajittelisitko |
|
iii |
lajittelisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajittelisimmeko |
|
ii |
lajittelisitteko |
|
iii |
lajittelisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin lajitellutko |
en olisi lajitellutko |
ii |
olisit lajitellutko |
et olisi lajitellutko |
iii |
olisi lajitellutko |
ei olisi lajitellutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme lajitelleetko |
emme olisi lajitelleetko |
ii |
olisitte lajitelleetko |
ette olisi lajitelleetko |
iii |
olisivat lajitelleetko |
eivät olisi lajitelleetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajitellenko |
en lajitelleko |
ii |
lajitelletko |
et lajitelleko |
iii |
lajitelleeko |
ei lajitelleko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lajitellemmeko |
emme lajitelleko |
ii |
lajitelletteko |
ette lajitelleko |
iii |
lajitellevatko |
eivät lajitelleko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen lajitellutko |
en liene lajitellutko |
ii |
lienet lajitellutko |
et liene lajitellutko |
iii |
lienee lajitellutko |
ei liene lajitellutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme lajitelleetko |
emme liene lajitelleetko |
ii |
lienette lajitelleetko |
ette liene lajitelleetko |
iii |
lienevät lajitelleetko |
eivät liene lajitelleetko |
Singular
i |
- |
ii |
lajittele |
iii |
lajitelkoon |
Plural
i |
lajitelkaamme |
ii |
lajitelkaa |
iii |
lajitelkoot |
Nom |
- |
lajitellako |
Tra |
-ksi |
lajitellaksensako / lajitellakseenko |
Ine |
-ssa |
lajitellessako |
Ins |
-in |
lajitellenko |
Ine |
-ssa |
lajiteltaessako (passive) |
Ill |
mihin |
lajittelemaanko |
Ine |
-ssa |
lajittelemassako |
Ela |
-sta |
lajittelemastako |
Ade |
-lla |
lajittelemallako |
Abe |
-tta |
lajittelemattako |
Ins |
-in |
lajittelemanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
lajitteleminenko |
Par |
-ta |
lajittelemistako |
lajittelemaisillaanko / lajittelemaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
lajitellaanko |
ei lajitellako |
Imperfect |
lajiteltiinko |
ei lajiteltuko |
Potential |
lajiteltaneenko |
ei lajiteltaneko |
Conditional |
lajiteltaisiinko |
ei lajiteltaisiko |
Imperative Present |
lajiteltakoonko |
älköön lajiteltakoko |
Imperative Perfect |
olkoon lajiteltuko |
älköön lajiteltuko |
Positive
Negative
Present
lajitellaanko
ei lajitellako
Imperfect
lajiteltiinko
ei lajiteltuko
Potential
lajiteltaneenko
ei lajiteltaneko
Conditional
lajiteltaisiinko
ei lajiteltaisiko
Imperative Present
lajiteltakoonko
älköön lajiteltakoko
Imperative Perfect
olkoon lajiteltuko
älköön lajiteltuko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
lajittelevako |
lajiteltavako |
2nd |
lajitellutko |
lajiteltuko |
3rd |
lajittelemako |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net